2024 آوریل 13

EUR/USD: دلار اوج می‌گیرد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۵ تا ۱۹ آوریل ۲۰۲۴1

دو اتفاق مهم در هفته قبل افتاد: اتفاق اول، فعالان بازار را شوکه کرد درحالی‌که دومین اتفاق بدون هیچ شگفتی‌ای به پایان رسید. بیایید جزئیات این اتفاق‌ها را به ترتیب بررسی کنیم.

قیمت‌های مصرف‌کننده در آمریکا از اواسط سال ۲۰۲۲ تاکنون در حال کاهش بوده اند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در جولای سال ۲۰۲۲ برابر ۹.۱% بود اما در جولای ۲۰۲۳ به ۳.۰% افت کرد. البته CPI در ماه اکتبر به ۳.۷% افزایش یافته بود ولی دوباره کاهش پیدا کرد و در فوریه ۲۰۲۴ به ۳.۲% نزول کرد. به همین دلیل، تصور عمومی این بود که تورم سرانجام تحت کنترل درآمده است. اجماع بازار این بود که فدرال رزرو به‌زودی انبساطی کردن سیاست پولی خودش را شروع می‌کند و کاهش نرخ بهره را از ماه ژوئن آغاز می‌کند. دو هفته قبل احتمال این اتفاق برابر ۷۰% تخمین زده می‌شد. این شرایط باعث آغاز نزول شاخص DXY شد و  این شاخص در ۹ آوریل به کف ۱۰۳.۹۴ رسید. البته شادی خرس‌های دلار، خیلی کوتاه‌مدت بود چون داده‌های تورم آمریکا که روز چهارشنبه ۱۰ آوریل منتشر شدند به‌سرعت احساسات فعالان بازار را تغییر دادند.

آخرین شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سال‌به‌سال به ۳.۵% صعود کرده بود که بالاترین مقدار در شش ماه اخیر است. عامل اصلی افزایش تورم هم افزایش هزینه اجاره (۵.۷%) و هزینه حمل‌ونقل (۱۰.۷%) بود که به‌وضوح باعث تعجب بازار شد. احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن به صفر رسید و شاخص دلار DXY جهش کرد و در غروب ۱۰ آوریل به قله ۱۰۵.۲۳ رسید. در کنار این اتفاق، بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا هم به ۴.۵% صعود کرد. همان‌طور که در این سناریوها متداول است، شاخص‌های سهام مثل S&P500، داوجونز و نزدک هم نزول کردند و جفت‌ارز EUR/USD بعد از افت بیش از ۱۵۰ واحد تا ۱.۰۷۲۸ سقوط کرد.

«اوستین گولسبی» رئیس بانک فدرال رزرو شیکاگو گفت اگرچه این رگولاتور با اطمینان به سمت هدف تورم ۲.۰% حرکت می‌کند اما رهبری فدرال رزرو هنوز باید کارهای زیادی برای کاهش تورم انجام دهد. «جان ویلیامز» همکار او و رئیس فدرال رزرو نیویورک هم گفت که داده‌های تورم ناامیدکننده هستند و افزود که چشم‌اندازهای اقتصادی هنوز مبهم هستند.

این اظهارات در کنار سایر گفته‌ها باعث شد که در حال حاضر اکثر پیش‌بینی‌ها حاکی از آن باشند که فدرال رزرو نرخ بهره را فقط در ماه سپتامبر کاهش خواهد داد. ضمنا سرمایه‌گذاران انتظار دارند که امسال فقط دو بار کاهش نرخ بهره اتفاق بیفتد و نه سه بار. برخی عقیده دارند شاید در سال ۲۰۲۴ اصلاً هیچ کاهش نرخ بهره‌ای اتفاق نیفتد. بااین‌حال طبق اعلام «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، فدرال رزرو باید نرخ بهره را در نیمه دوم امسال کاهش دهد. درخواست مصرانه او باتوجه‌به نزدیک‌شدن به انتخابات کاملاً قابل‌درک است. نخست این که، این اقدام، هزینه پرداخت بدهی هنگفت ملی آمریکا را کاهش می‌دهد و دوم این که نمادی از پیروزی بر تورم است و امتیازات بیشتری به بایدن در نبرد برای فتح مجدد کاخ سفید خواهد داد.

بازارها بعد از واکنش به تورم آمریکا وارد یک مکث کوچک شدند و منتظر جلسه شورای حکام بانک مرکزی اروپا (ECB) در ۱۱ آوریل ماندند. بانک مرکزی اروپا از سپتامبر ۲۰۲۳ نرخ بهره را در ۴.۵۰% ثابت نگه داشته است که هم‌راستا با انتظار بازار و پیش‌بینی ۷۷ اقتصاددانی  است که «رویترز» از آنها نظرسنجی کرده است. به همین دلیل EUR/USD به سطح پیش از جلسه بانک مرکزی برگشت.

کنفرانس خبری بانک مرکزی اروپا هم قصد این نهاد برای برگرداندن تورم به هدف میان‌مدت ۲.۰% را تأیید کرد، این نهاد عقیده دارد نرخ‌های بهره کلیدی سهم مهمی در فرایند کاهش تورم دارند. تصمیمات آینده هم این اطمینان را ایجاد خواهند کرد که نرخ‌های بهره کلیدی تا زمانی که لازم باشد، در سطح محدودکننده کافی باقی می‌مانند.

باید اشاره کنیم که تورم در ۲۰ کشور منطقه یورو در ماه مارس ۲.۴% بود که کمی بالاتر از هدف ۲.۰% است. نرخ تورم در ماه فوریه ۲.۶% و در ماه ژانویه ۲.۸% بود. اقتصاددانانی که در نظرسنجی «رویترز» شرکت کرده‌اند عقیده دارند تورم در فصول آینده همچنان کاهش خواهد یافت اما قبل از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۵ به ۲.۰% نخواهد رسید.

«کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا (ECB) دیدگاه مشابهی را در کنفرانس خبری خودش بیان کرد. البته او گفت چون اقتصاد منطقه یورو ضعیف باقی مانده است باید از آن حمایت کرد ولی بانک مرکزی اروپا منتظر نخواهد ماند تا تورم در همه نقاط به سطح ۲.۰% برگردد.  بنابراین خانم «لاگراد» این احتمال را رد نکرد که بانک مرکزی اروپا قبل از سال ۲۰۲۵ سیاست انبساطی پولی خودش را آغاز کند. استراتژیست‌های بانک ایتالیایی «UniCredit» پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی اروپا، امسال سه دفعه نرخ بهره را کاهش خواهد داد و نرخ بهره در هر سه‌ماهه، ۲۵ نقطه مبنا کاهش خواهد یافت. سرعت کاهش در سال آینده هم همین‌قدر خواهد بود. اقتصاددانان «Deutsche Bank» هم انتظار دارند که رگولاتور اروپایی کاهش نرخ بهره را قبل از فدرال رزرو آغاز کند و آن را با آهنگ سریع‌تری به‌پیش ببرد. بر همین اساس افزایش تفاوت نرخ بهره بین آمریکا و منطقه یورو به تضعیف یورو کمک خواهد کرد.

این پیش‌بینی میان‌مدت در  روز جمعه قبل تأیید شد: EUR/USD نزولش را همچنان ادامه داد و به کف  محلی ۱.۰۶۲۲ رسید و دوره پنج‌روزه را در ۱.۰۶۴۰ به پایان رساند. شاخص DXY هم در ۱۰۶.۰۴ به قله خودش رسید. وقتی چشم‌انداز کوتاه‌مدت را در شب ۱۲ آوریل بررسی می‌کنیم، ۴۰% از متخصصان اصلاح رو به بالای این جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند درحالی‌که اکثر آنها (۶۰%) بی‌طرف هستند. فقط ۱۵% از اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند و ۸۵% به رنگ قرمز هستند و یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌فروش هستند. اندیکاتورهای روند هم ۱۰۰% خرسی هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰ قرار دارد و پس از آن حمایت‌های ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰ قرار می‌گیرند. مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۸۰۰-۱.۰۷۹۵، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

هفته بعد، داده‌های خرده‌فروشی آمریکا در روز دوشنبه ۱۵ آوریل منتشر خواهند شد. چهارشنبه هم روشن می‌شود که تورم مصرف‌کننده در منطقه یورو در چه وضعیتی قرار دارد. احتمال دارد که داده‌های بازنگری شده، نتایج مقدماتی را تأیید کنند و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه مارس برابر با ۲.۴% سال‌به‌سال گزارش شود. به طور سنتی در روز پنجشنبه هم منتظر انتشار داده‌های تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری از طرف ساکنان آمریکا همچنین شاخص «تولید فدرال رزرو  فیلادلفیا» هستیم.

 

GBP/USD: پوند نزول می‌کند

داده‌های GDP انگلستان که جمعه ۱۲ فوریه منتشر شدند نشان دادند که اقتصاد این کشور در مسیر احیا قرار گرفته است. اگرچه تولید در مقایسه با سال قبل نزول کرده بود اما آخرین اطلاعات نشان می‌دهند که احتمال خروج از این رکود کم‌عمق بسیار زیاد است. GDP برای دومین ماه متوالی رشد کرده و «اداره آمار ملی» (ONS) افزایش ۰.۱% این شاخص به‌صورت ماه‌به‌ماه در فوریه را نشان می‌دهد و ارقام ژانویه هم روبه‌بالا بازنگری شده‌اند و ۰.۳% رشد را نشان می‌دهند درحالی‌که رشد قبلاً ۰.۲% بود.

GBP/USD علی‌رغم این آمارها به زیر نقطه کلیدی ۱.۲۵۰۰ نزول کرد زیرا امید به کاهش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو از بین رفته بود حتی اظهارنظر «مگان گرین» عضو «کمیته سیاست پولی» بانک مرکزی انگلستان که گفت خطر تورم در انگلستان خیلی بالاتر از آمریکا ست و بازارها در تخمین زمان کاهش نرخ بهره اشتباه کرده‌اند هم نتوانست شرایط را تغییر دهد. «مگان گرین» در ستون «فایننشیال تایمز» نوشته بود «بازارها خیلی زود به سمت پیش‌بینی عدم کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو گرایش پیدا کردند. به عقیده من انگلستان هم به‌زودی کاهش نرخ بهره را اجرا نخواهد کرد».

اکنون پس از این اظهارات «گرین» تریدرها دیگر انتظار دو کاهش نرخ بهره به اندازه ۲۵ نقطه مبنا توسط بانک انگلستان در امسال را ندارند. البته این پیش‌بینی بازنگری شده هم کمکی به پوند در برابر دلار نکرد و GBP/USD هفته را در ۱.۲۴۴۸ به پایان رساند.

نظر تحلیل‌گران درباره رفتار کوتاه‌مدت GBP/USD به دو بخش تقسیم می‌شود: ۵۰% به ریباند به سمت شمال رأی می‌دهند و ۵۰% هم از پیش‌بینی خودداری می‌کنند. اندیکاتورهای D1 هم وضعیت زیر را نشان می‌دهند: ۱۰% از اسیلاتورها خرید را توصیه می‌کنند و ۱۰% دیگر هم خنثی هستند و ۸۰% هم فروش را نشان می‌دهند و ۲۰% از آنها در منطقه بیش‌فروش هستند. همه اندیکاتورهای روند نزولی هستند. اگر این جفت‌ارز به حرکت به جنوب ادامه بدهد با این سطوح حمایت روبرو خواهد شد: ۱.۲۴۲۵، ۱.۲۳۹۰-۱.۲۳۷۵، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۱۸۵، ۱.۲۱۱۰ و ۱.۲۰۷۰-۱.۲۰۳۵. اگر افزایشی اتفاق بیفتد این مقاومت‌ها در پیش خواهند بود: ۱.۲۵۱۵، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

مهم‌ترین روزهای هفته بعد برای پوند، سه‌شنبه و چهارشنبه هستند. داده‌های وسیعی درباره بازار کار انگلستان در روز سه‌شنبه ۱۶ آوریل منتشر خواهند شد و «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان در همین روز سخنرانی خواهد کرد. روز چهارشنبه ۱۷ آوریل می‌تواند نوسان و تلاطم بیشتری را ایجاد کند چون داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) انگلستان منتشر خواهند شد.

 

USD/JPY : آیا رسیدن به ۳۰۰.۰۰ هم فقط مسئلۀ زمان است؟

خرس‌های USD/JPY همچنان به معکوس‌شدن حرکت آن به جنوب امیدوار هستند اما این جفت‌ارز بدون توقف در حال صعود است. عنوان بررسی قبلی‌مان این بود: «شکستن مرز ۱۵۲.۰۰ – مسئله فقط زمان است؟» و درستی این عنوان در مدت بسیار کوتاهی ثابت شد. هفته قبل این جفت‌ارز به سقف ۳۴ساله خودش یعنی ۱۵۳.۳۷ رسید و عاملان اصلی این اتفاق هم گزارش‌های تورم آمریکا و افزایش شاخص DXY و بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا بودند (این نکته را در نظر بگیرید که این جفت‌ارز در سال ۱۹۷۴ بالای ۳۰۰.۰۰ معامله می‌شده است و هنوز به این سقف نرسیده‌ایم).

این جهش قیمت علی‌رغم دور دیگری از مداخلات کلامی مسئولان رده‌بالای ژاپنی اتفاق افتاد. «سوزوکی شونیچی» وزیر مالی مجدداً نگرانی خودش درباره نوسان بیش از حد ارزی را اعلام کرد و گفت هیچ گزینه‌ای را برای مبارزه با این نوسانات از روی میز کنار نخواهد گذاشت. البته پول ملی ژاپن دیگر هیچ توجهی به این اظهارات نمی‌کند. فقط مداخلات واقعی ارزی و برداشتن گام‌های مهم به سمت سیاست پولی انقباضی توسط بانک مرکزی ژاپن (BoJ) می‌توانند به ین کمک کنند ولی هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

تحلیل‌گران بانک هلندی «Rabobank» عقیده دارند وزارت مالی ژاپن نهایتاً مجبور می‌شود تا برای جلوگیری از رسیدن قیمت به ۱۵۵.۰۰ وارد عمل شود. آنها نوشته‌اند «درحالی‌که شکستن سطح ۱۵۲.۰۰ توسط USD/JPY شاید فورا باعث مداخلات ارزی نشود اما احتمال زیادی می‌دهیم که این اقدام انجام شود. با فرض این که بانک مرکزی ژاپن شاید دومین افزایش نرخ را در اواخر امسال اعلام کند و با درنظرگرفتن این پیش‌بینی که فدرال رزرو واقعاً نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ کاهش خواهد داد، «Rabobank» انتظار دارد که USD/JPY در یک افق ماهانه حوالی ۱۵۰.۰۰ معامله شود و در افق سه‌ماهه در ۱۴۸.۰۰ معامله شود».

این جفت‌ارز هفته قبل در ۱۵۲.۲۶ بسته شد. ۲۵% از متخصصان هنگام بررسی آینده نزدیک طرف‌دار خرس‌ها هستند و ۲۵% دیگر هم بی‌طرف هستند و ۵۰% باقیمانده به تقویت بیشتر دلار و صعود این جفت‌ارز رأی می‌دهند. ظاهراً ابزارهای تحلیل تکنیکال هیچ خبری از مداخلات ارزی احتمالی ندارند چون همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها (۱۰۰%) در D1 به سمت شمال هستند و یک‌چهارم از آنها اکنون در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت حوالی ۱۵۲.۷۵ است و بعد از آن حمایت‌های زیر قرار گرفته‌اند: ۱۵۱.۷۵-۱۵۱.۵۵، ۱۵۱.۱۵-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰ و ۱۴۶.۵۰. بعد از این که این جفت‌ارز به سقف ۳۴ساله خودش رسیده است تعیین سطوح مقاومت کار راحتی نیست. نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱۵۳.۵۰-۱۵۳.۴۰ قرار دارد و بعد از آن مقاومت‌های ۱۵۴.۴۰ و ۱۵۶.۲۵ قرار گرفته‌اند. طبق نظر برخی تحلیل‌گران، سقف ماهانه ژوئن ۱۹۹۰ در حوالی ۱۵۵.۸۰ و بعد از آن سقف آوریل ۱۹۹۰ که روند از آن برگشته است یعنی ۱۶۰.۳۰ می‌توانند به‌عنوان دو مرجع قیمتی عمل کنند.

هیچ رویداد یا اطلاعات مهمی درباره اقتصاد ژاپن برای هفته آینده برنامه‌ریزی نشده است.

 

ارز دیجیتال: در آستانة ساعت X

هاوینگ آینده که جایزه ماینینگ بلوک BTC در آن نصف می‌شود برای شنبه ۲۰ آوریل برنامه‌ریزی شده است. اگرچه این تاریخ، تقریبی است و ممکن است یکی دو روز جابه‌جا شود اما هر چقدر به ساعت X نزدیک می‌شویم، بحث‌ها درباره قیمت بیت‌کوین قبل و بعد از این رویداد، داغ‌تر می‌شود.

در گذشته همیشه ارزش بیت‌کوین بعد از هاوینگ‌ها افزایش یافته است: در سال ۲۰۱۲ ارزش آن تقریباً ۹۰۰۰% افزایش پیدا کرد و به ۱۱۶۲ دلار رسید، در سال ۲۰۱۶ هم ۴۲۰۰% افزایش یافت و به ۱۹۸۰۰ دلار رسید و در هاوینگ قبلی در ماه مه ۲۰۲۰ هم ۶۸۳% رشد کرد و به ۶۹۰۰۰ دلار رسید. البته بعد از آن سقوط کرد و به تقریباً ۱۶۰۰۰ دلار رسید.

«لوکاس کایلی»، مسئول اطلاعات اصلی پلتفرم مالی «Yield App» عقیده دارد نباید انتظار هفت‌برابر شدن بیت‌کوین بعد از هاوینگ آینده را داشته باشیم. «کایلی» عقیده دارد در سه چرخه قبلی، نصف‌شدن پاداش ماینرها نشانه افزایش شدید نوسان بوده است. BTC بعد از هاوینگ ۳۰ تا ۴۰% افت کرده است اما بعد از آن ظرف ۴۸۰ روز به سقف‌های بی‌سابقه‌ای رسیده است. البته او تردید دارد که امسال پرواز قیمت بیت کوین تا آسمان اتفاق بیفتد.

«کایلی» پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین سقف قیمت تاریخی خودش را که در ماه مارس امسال در ۷۳۷۴۳ دلار ثبت شده بود را بشکند. البته این قله جدید خیلی بیشتر از قله قبلی نیست و دلیل آن سطح پایین نوسان قیمت‌ها است. این متخصص، دو عامل را مسئول این کاهش نوسان می‌داند: ۱. افزایش تعداد بیت‌کوین‌ها در والت‌های هولدرها که بیش از ۷۰% از سکه‌های منتشر شده را شامل می‌شود و ۲. ایجاد ETF‌های اسپات بیت کوین که مقدار عظیمی از سکه‌های در گردش را از بازار حذف می‌کنند (ارزش بازار ۱۰ عدد از این صندوق‌های ETF (منهای صندوق «Grayscale») از زمان راه‌اندازی‌شان تابه‌حال بیش از ۱۲ میلیارد شده است). به همین دلیل بیت کوین به یک دارایی سنتی‌تر تبدیل شده است که ریسک کمتری دارد اما احتمال کمتری دارد که سود چشمگیری را خلق کند. «کایلی» عقیده دارد این عامل باعث می‌شود تا این سکه برای سرمایه‌گذاران بزرگ و مؤسسات و افراد مسن‌تری که ترجیح می‌دهند روی دارایی‌های مطمئن سرمایه‌گذاری کنند و به قمار علاقه‌ای ندارند، جذاب‌تر شود.

«آرتور هیس» مدیرعامل سابق صرافی «BitMEX» افت قیمت بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند. او عقیده دارد هاوینگ قطعاً یک کاتالیزور گاوی برای بازار کریپتو در میان‌مدت است. البته بلافاصله قبل و بعد از هاوینگ قیمت‌ها ممکن است افت کنند. او می‌گوید «این روایت که نصف‌شدن پاداش بلوک تأثیر مثبتی بر قیمت کریپتو خواهد گذاشت، ریشه محکمی دارد. البته وقتی اکثر فعالان بازار روی نتیجه معینی توافق می‌کنند معمولاً عکس آن اتفاق می‌افتد».

«هیس» می‌گوید بازار ممکن است با کاهش نقدینگی دلاری در نیمه دوم آوریل به دلیل فصل مالیات، سیاست‌های فدرال رزرو و تقویت ترازنامه خزانه‌داری آمریکا مواجه شود. این کاهش نقدینگی محرک بیشتری برای «حراج شدید ارزهای دیجیتال» ایجاد می‌کند. او عقیده دارد «آیا ممکن است بازار پیش‌بینی‌های خرسی را شکست دهد و صعودش را ادامه دهد؟ امیدوارم این‌طور باشد. مدت‌هاست که با کریپتو سروکار دارم پس استقبال می‌کنم که بر خلاف پیش‌بینی من، بیت کوین صعود کند».

در واقع این بار، وضعیت قبل از هاوینگ خیلی با دفعات پیش تفاوت دارد. این تغییر با ورود سرمایه بزرگ مؤسسات مالی از طریق ETF‌های بیت کوین که به‌تازگی در اوایل ژانویه راه‌اندازی شده‌اند مرتبط است. تأثیر ETF‌ها بر معاملات  اسپات به‌وضوح در کاهش فعالیت بازار در آخر هفته‌ها و تعطیلات عمومی آمریکا منعکس می‌شود یعنی زمانی که صندوق‌های قابل‌مبادله فعال نیستند. فصل مالیات هم تأثیر قابل‌توجهی بر بازار دارایی‌های ریسکی گذاشته است. طی دو هفته اخیر، ورود سرمایه به این صندوق‌ها خیلی کمتر از میانگین ۲۰۳ میلیون دلار شده است و در روزهای اخیر شاهد خروج سرمایه از صندوق‌های «Grayscale» و «Ark Invest» بودیم. سایر ETF‌ها هم کاهش ورود سرمایه را گزارش می‌کنند. همه این موارد نشان می‌دهند که نگرانی‌های «آرتور هیس» منطقی هستند و ۳۰% افت قیمت می‌تواند بیت کوین را به حوالی ۵۰,۰۰۰ دلار بفرستد.

ماینرها هم نیمی از درآمدشان را بعد از هاوینگ از دست خواهند داد درحالی‌که هزینه‌های رسیدن به همین مقدار پول در آینده افزایش خواهند یافت و این می‌تواند در ریزش بازار سهم داشته باشد. بعد از هاوینگ در ماه مه ۲۰۲۰، هزینه‌های ماینینگ تا ۳۰,۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرد. در حال حاضر هزینه میانگین ماین‌کردن یک BTC برابر ۴۹۹۰۰ دلار است اما بعد از ۲۰ آوریل طبق اعلام «کی یونگ جو» مدیرعامل پلتفرم تحلیلی «CryptoQuant» این هزینه بیش از ۸۰,۰۰۰ دلار خواهد شد. بنابراین قیمت بیت کوین  باید بالای این سطح برسد تا ماینرها بتوانند سودی به دست بیاورند. بااین‌حال همان‌طور که قبلاً گفتیم شاید افزایش قیمت سریعی اتفاق نیفتد. یعنی شرکت‌های ماینینگ کوچک و ماینرهای فردی با موجی از ورشکستگی و توقیف یا تصاحب اموالشان مواجه خواهند شد.

«آرتور هیس» معتقد است که وضعیت در ماه‌های مه تا ژوئن می‌تواند بهتر شود: «به احتمال زیاد خزانه‌داری آمریکا ۱ تریلیون دلار نقدینگی را در سیستم آزاد خواهد کرد که باعث پامپ شدن بازارها می‌شود». «آنتونی اسکاراموچی» مدیرعامل «Skybridge» هم عقیده دارد «ETF‌های اسپات بیت کوین «به‌عنوان ماشین‌های فروش» عمل می‌کنند و تقاضا برای بیت کوین را هم از سوی مشتریان خرد و هم سرمایه‌گذاران نهادی و مؤسسات مالی تقویت می‌کنند». «اسکاراموچی» عقیده دارد ارزش بیت کوین در این چرخه می‌تواند تا ۲.۵ برابر شود و بعد از آن صعودش را ادامه دهد. «من فقط می‌گویم ارزش بازار بیت کوین می‌تواند به نصف طلا برسد یعنی افزایش شش یا حتی هشت برابری نسبت به قیمت فعلی». باید به این نکته اشاره کنیم که ارزش فعلی بازار بیت کوین حدود ۱.۳۵ تریلیون دلار است درحالی‌که ارزش بازار طلا ۱۵.۸ تریلیون دلار است. بنابراین اگر BTC به نیمی از ارزش بازار طلا برسد، قیمت آن حدود ۴۰۰,۰۰۰ دلار در هر سکه خواهد شد.

«برد گارلینگ‌هاوس» مدیرعامل «ریپل» هم به ETF‌های اسپات بیت کوین امیدوار است. او عقیده دارد BTC-ETF‌ها برای اولین‌بار سرمایه‌گذاری‌های مؤسسات واقعی را وارد این صنعت کرده‌اند و شخصاً درباره رونده‌های اقتصاد کلان در صنعت کریپتو «خیلی خوش‌بین» است. در این چارچوب، «گارلینگ‌هاوس» فکر می‌کند که ارزش بازار دارایی‌های دیجیتال تا پایان سال دوبرابر می‌شود و از ۵.۰ تریلیون دلار فراتر می‌رود.

BTC/USD در جمعه ۱۲ آوریل در حوالی ۶۶۹۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۴۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۵۳ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در منطقه طمع شدید و ۷۹ واحد است.

در پایان کمی آمار جذاب را بررسی می‌کنیم: «Deutsche Bank» نظرسنجی ای درباره قیمت آینده بیت کوین با نگاه به هاوینگ انجام داده است. ۱۵% از پاسخ‌دهندگان گفتند که BTC امسال در دامنه بالای ۴۰,۰۰۰ دلار اما زیر ۷۵۰۰۰ دلار معامله خواهد شد. یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان مطمئن بودند که ارزش بیت کوین در اوایل سال بعد زیر ۲۰,۰۰۰ خواهد بود. ضمنا ۳۸% از شرکت‌کنندگان نظرسنجی هم عقیده داشتند که BTC ممکن است کلاً از بازارها محو شود. در نهایت حدود ۱% از پاسخ‌دهندگان بیت کوین را یک سفته‌بازی و سوءتفاهم کامل می‌دانستند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید