2024 مارس 9

EUR/USD: یک هفته بد برای دلار

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۱ تا ۱۵ مارس ۲۰۲۴1

جلسه بانک مرکزی اروپا (ECB) که پنجشنبه ۷ مارس برگزار شد، مهم‌ترین رویداد هفته قبل بود. همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم این بانک تصمیم گرفت که سیاست پولی فعلی خودش را حفظ کند و نرخ بهره را بدون تغییر در ۴.۵۰%  تثبیت کرد. این اقدام بار دیگر تعهد این بانک به هدایت تورم به دامنه مطلوب را ثابت کرد. هدف بانک مرکزی اروپا این است که کاملاً مطمئن شود که تورم دائماً به سمت هدف ۲.۰% خودش حرکت می‌کند، اکنون تورم ۲.۶% است.

بر اساس تحلیل بانک «ANZ Bank» می‌توان کاهش نرخ یورو را در سه‌ماهه دوم (Q2)  امسال انتظار داشت. اقتصاددانان «ANZ Bank» می‌گویند «تفسیر ما از اقدامات رسمی کنونی بانک مرکزی اروپا این است که شاهین‌ها در حال اوج‌گرفتن هستند و آنها ترجیح می‌دهند که منتظر داده‌های تفصیلی‌تر درباره افزایش دستمزد بمانند و بعد از آن کاهش نرخ بهره را آغاز کنند. به عقیده ما در ماه ژوئن نوعی اجماع ایجاد خواهد شد».

اظهارات «گدیمیناس سیمکوس» یکی از اعضای شورای حکام بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی لیتوانی در روز جمعه ۸ مارس این پیش‌بینی را تقویت کرد. او گفت « شرایط برای حرکت به‌سوی یک سیاست پولی کمتر انقباضی مهیا است و احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن زیاد است. درحالی‌که نمی‌توان کاهش نرخ بهره در ماه آوریل را رد کرد اما احتمال آن کم است». او اضافه کرد که هیچ دلیلی وجود ندارد که نرخ بهره را در هر مرحله بیش از ۲۵ نقطه مبنا  کم کنیم. 

باید اشاره کنیم که معمولاً فدرال رزرو تهاجمی‌تر از بانک مرکزی اروپا عمل می‌کند و نرخ بهره را با تکرار بیشتر و مقادیر بیشتری تغییر می‌دهد. کافی است نگاهی به آمارهای ۱۰ سال اخیر بیندازیم تا به‌سادگی این موضوع را بفهمیم. تحلیل‌گران «Commerzbank» عقیده دارند این وضعیت نشان می‌دهد که اگر هر دو بانک مرکزی چرخه انبساطی خودشان را هم‌زمان شروع کنند، نرخ بهرۀ دلار خیلی سریع‌تر از یورو افت می‌کند و این باعث افزایش نرخ تبادل EUR/USD می‌شود.

البته هنوز مشخص نیست که این چرخه‌ها چگونه اجرا می‌شوند. ابزار «CME FedWatch» تخمین می‌زند که احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه ژوئن برابر ۵۶% است. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو که قرار است در روزهای ۶ و ۷ مارس در کنگره آمریکا سخنرانی کند به شکل مبهمی گفت که «این رگولاتور سیاست پولی انبساطی را همین امسال اجرایی خواهد کرد».

اظهارات «لورتا مستر» رئیس بانک فدرال رزرو کلیولند جذاب‌تر  از سخنرانی «جروم پاول» بود. او که در «مرکز اروپایی اقتصاد و امور مالی» سخنرانی می‌کرد  وجود نگرانی‌هایی درباره تداوم کاهش تورم در امسال را اعلام کرد. «مستر» عقیده دارد حفظ نرخ بهره در سطح فعلی ۵.۵۰% اقدام مناسبی است. او می‌گوید اگر شرایط اقتصادی طبق پیش‌بینی‌ها پیش برود، احتمال کاهش نرخ بهره با نزدیک‌شدن به پایان سال افزایش پیدا می‌کند.

ارزیابی نهایی «Eurostat» درباره آمارهای اقتصاد کلانی که هفته قبل منتشر شدند نشان می‌دهد که اقتصاد منطقه یورو به‌صورت فصل‌به‌فصل در سه ماه آخر سال ۲۰۲۳ فقط ۰% رشد کرده است. GDP سال‌به‌سال هم ۰.۱% افزایش یافته است. هر دو رقم منطبق بر تخمین‌های مقدماتی و انتظارات قبلی بازار بودند و هیچ اثری بر نرخ‌های تبادل ارز نداشتند.
دلار در طول هفته تحت‌فشار بود و فقط شهادت «کسل‌کننده» جروم پاول در پیشگاه کنگره دلیل این فشار نبود. گزارش‌های اقتصاد کلان آمریکا هم نسبتاً ضعیف بودند. مثلاً «شاخص فعالیت تجاری بخش خدمات ISM» در ماه فوریه از ۵۳.۴ به ۵۲.۶ واحد افت کرده بود. سفارش‌های تولیدی در ماه ژانویه هم ۳.۶% افت کرده بود که خیلی بدتر از پیش‌بینی قبلی یعنی ۲.۹% است. در ماه گذشته تعداد مشاغل باز (JOLTS) در آمریکا ۸.۸۶۳ میلیون شغل بود که از ۸.۸۸۹ میلیون شغل ماه قبل کمتر شده بود و درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری برای هفته منتهی به ۲ مارس هم به ۲۱۷ هزار درخواست افزایش پیدا کرده بود که از پیش‌بینی قبلی ۲۱۵ هزار درخواست بیشتر است. همه این عوامل در کنار هم باعث شدند تا جفت‌ارز EUR/USD از دامنه محدود ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۰۰ که از ۲۰ فوریه در آن معامله می‌شد خارج شود و تا نقطه ۱.۰۹۰۰ صعود کند.

در روز ۸ مارس، آمارهای بازار کار در ماه فوریه  منتشر شدند و می‌توانستند از دلار حمایت کنند ولی در عمل این‌طور نشد اگرچه واکنش بازار تا حدی سردرگم و گیج‌کننده بود. ازیک‌طرف، تعداد مشاغل جدید ایجادشده در خارج از بخش کشاورزی (گیرندگان دستمزد غیرکشاورزی) برابر ۲۷۵۰۰۰ شغل بود که خیلی بیشتر از رقم قبلی ۲۲۹۰۰۰ و پیش‌بینی قبلی ۱۹۸۰۰۰ است. معمولاً این اندیکاتورها باعث نزول EUR/USD می‌شوند. البته این بار این جفت‌ارز صعود تندوتیزی را پس از این آمار تجربه کرد. این صعود احتمالاً به افزایش نرخ بیکاری از ۳.۷% به ۳.۹% (قبلا پیش‌بینی می‌شد که ۳.۷% شود) و افت شدید میانگین درآمد ساعتی از ۰.۵% (ماه‌به‌ماه) به ۰.۱% (پیش‌بینی می‌شد که ۰.۲% شود)، مربوط می‌شود. ظاهراً این دو اندیکاتور آخر، تأثیر مثبت مشاغل غیرکشاورزی را از بین بردند. فعالان بازار به این نتیجه رسیدند که این اندیکاتورها به نفع کاهش زودتر نرخ بهره هستند و این باعث شد تا EUR/USD تا ۱.۰۹۸۰ صعود کند.

پس از آن هیجان فروکش کرد و EUR/USD در ۱.۰۹۳۷ بسته شد. اگر چشم‌انداز کوتاه‌مدت را بررسی کنیم، در شب جمعه ۸ مارس، ۳۵% از متخصصان حامی تقویت دلار و افت این جفت‌ارز هستند درحالی‌که ۶۵% حامی یورو هستند. اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت D1 هم ۱۰۰% به رنگ سبز هستند و یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. نزدیک‌ترین سطح حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۴۵ قرار دارد سپس به ۱.۰۸۰۰ و حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰. مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۷۰، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰ و سرانجام به مقاومت ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰ می‌رسیم.

انتظار داریم که هفته آینده کاملاً شلوغ باشد. در روز سه‌شنبه ۱۲ مارس پس از انتشار داده‌های «تورم مصرف‌کننده» (CPI) آلمان و آمریکا می‌توان نوسان قابل‌توجهی را پیش‌بینی کرد. روز پنجشنبه ۱۴ مارس هم آمارهای فروش و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا اعلام خواهند شد. هفته با انتشار «شاخص احساس مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان» در جمعه ۱۵ مارس به پایان خواهد رسید.

 

GBP/USD: هفته خوبی برای پوند

GBP/USD این هفته را در ۱.۲۶۵۲ شروع کرد و در روز جمعه، سقف محلی ۱.۲۸۹۳ را ثبت کرد و ۲۴۱ نقطه صعود کرد و از کانال ساید میان‌مدت ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ فراتر رفت. اولین دلیل این اتفاق، ضعیف‌شدن دلار بود که قبلاً به آن اشاره کردیم. دلیل دوم هم آمارهای مثبت اقتصادی انگلستان بود: «PMI بخش ساختمان» از ۴۸.۸ به ۴۹.۷ افزایش پیدا کرده بود. این نشان می‌دهد که بخش املاک تقریباً بر یک دوره رکود غلبه کرده است و به نوبه خود حمایت زیادی از اقتصاد کشور کرده است.

دلیل سومی هم وجود دارد. در آخرین بررسی‌مان هشدار دادیم که اتفاق کلیدی برای پوند در هفته قبل، اعلام بودجه دولت انگلستان در چهارشنبه ۶ مارس است. بودجه پیش از انتخابات می‌تواند بر پوند که دومین ارز موفق G10 بعد از دلار آمریکا محسوب می‌شود، تأثیر زیادی بگذارد.

«جرمی هانت» وزیر امور مالی انگلستان، بودجه بهاره دولت را اعلام کرد و آن را برنامه‌ای برای رشد بلندمدت نامید. «هانت» مزایا و یارانه‌های گوناگونی که مبلغ آنها به ۱.۸ میلیارد پوند می‌رسد را در کنار تخصیص ۳۶۰ میلیون پوند برای تأمین مالی تحقیق و توسعه در بخش بیومدیکال (زیست‌پزشکی)، خودرو، تولید و هوافضا اعلام کرد. ضمناً دولت از طریق کاهش جزئی مالیات به خانوارهای بریتانیایی کمک می‌کند. همچنین دولت فعالانه رشد اقتصادی را تحریک می‌کند تا مطمئن شود که شهروندان این کشور به ثروت مناسبی دست پیدا می‌کنند. به‌ویژه کاهش موقت عوارض گمرکی سوخت و الکل همچنان ادامه خواهد داشت.

«هانت» گفت که تورم تا پایان سال می‌تواند تا ۲.۰% افت کند و GDP انگلستان در امسال ۰.۸% افزایش خواهد داشت. به‌طورکلی ارقام و وعده‌های وزیر مالی انگلستان، طبق معمول در دوران قبل از انتخابات، کاملاً چشمگیر بودند و اجازه دادند که پوند بتواند دلار را به چالش بکشد.

اما آیا این افزایش قدرت پوند همچنان ادامه خواهد داشت؟ اقتصاددانان «HSBC» می‌گویند انگلستان همچنان با ترکیب چالش آفرین تورم و رشد روبرو است. این شرایط باعث می‌شود تا توانایی بانک مرکزی انگلستان (BoE) برای حفظ موضع شاهینی حداکثری در مقایسه با سایر بانک‌های مرکزی کاهش پیدا کند. وقتی سیاست این بانک کبوتری‌تر شود شاید پوند با فشار نزولی در ماه‌های آینده روبرو شود.

جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل را در ۱.۲۸۵۸ به پایان رساند. نظر تحلیل‌گران درباره رفتار کوتاه‌مدت به این صورت است:  اکثر آنها (۶۰%) نزول را پیش‌بینی می‌کنند، ۲۰% صعود را پیش‌بینی می‌کنند و ۲۰% هم بی‌طرف هستند. وضعیت در اندیکاتورهای روند و اسیلاتورهای چارت D1 شبیه به EUR/USD  است: همه آنها به سمت شمال هستند اگرچه ۲۵% از اسیلاتورها سیگنال بیش‌خرید به ما می‌دهند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۸۱۵-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۷۵۰، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۵  و ۱.۲۳۳۰. اگر روند صعودی ایجاد شود این مقاومت‌ها در پیش خواهند بود: ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

در  روز چهارشنبه ۱۳ مارس،  داده‌های GDP انگلستان در ماه ژانویه ۲۰۲۴ منتشر خواهند شد. انتظار داریم که رشد اقتصادی کشور ۰.۲% باشد و کاهش ۰.۱%- در ماه دسامبر معکوس شود و خوش‌بینی «جرمی هانت» تأیید شود. قرار نیست که آمار اقتصاد کلان مهم دیگری درباره انگلستان در هفته آینده منتشر شود.

 

USD/JPY: هفته‌ای عالی برای ین

همان‌طور که هفته گذشته برای پوند خوب بود، برای ین هم خیلی خوب بود. USD/JPY  در شب جمعه ۸ مارس به حداقل محلی ۱.۳۱۴۰ رسید یعنی ین بیش از ۳۶۰ نقطه را از دلار پس گرفت.

ین به جز تضعیف دلار، به دلیل این شایعات که بانک ژاپن (BOJ) به‌زودی تصمیم می‌گیرد تا سیاست پولی خودش را نرمال کند هم تقویت شد. «رویترز» با ارجاع به منابع مطلع گفت که «اگر نتایج مذاکرات درباره دستمزد [در ۱۳ مارس] قوی باشد، شاید بانک مرکزی ژاپن تا آوریل منتظر نماند تا از سیاست نرخ بهره منفی خارج شود و این بانک  مایل به پایان زودهنگام نرخ‌های منفی در ماه مارس است».

گزارش دیگری از «Jiji News» هم می‌گوید «بانک مرکزی ژاپن در حال بررسی چارچوب مقداری جدیدی برای سیاست پولی خودش است که چشم‌اندازهای خرید اوراق دولتی آینده را تشریح می‌کند. این بانک،  «کنترل منحنی بازده» (YCC) را به‌عنوان بخشی از یک سیاست مقداری جدید بررسی می‌کند».

به همین دلیل چهارشنبه ۱۳ مارس می‌تواند روز مهمی برای ین ژاپن باشد چون جلسه بعدی بانک مرکزی ژاپن برای روز ۱۹ مارس برنامه‌ریزی شده است. شاید این رگولاتور در آن روز نرخ بهره را برای اولین‌بار از سال ۲۰۱۶ تابه‌حال افزایش دهد. البته تحلیل‌گران بانک «French Natixis» عقیده دارند حتی اگر افزایشی انجام شود، مقدار آن خیلی کم خواهد بود.  تحلیل‌گران این بانک می‌گویند «کاهش ارزش ین در واقع برای اقتصاد ژاپن مفید است و به برگرداندن تورم به سطح هدف ۲% و تحریک صادرات کمک می‌کند. چون ژاپن دارایی‌های خارجی خالص بسیار زیادی به دلار و یورو دارد، کاهش بهای ین باعث «اضافه ارزش سرمایه» از نظر ارزش دارایی‌های خارجی بر حسب ین می‌شود. به همین دلیل نباید انتظار داشته باشیم که ژاپن به سمت سیاست پولی انقباضی‌تری حرکت کند. حداکثر می‌توانیم یک افزایش نمادین نرخ بهره پایه را انتظار داشته باشیم». بانک «Commerzbank» هم نظر مشابهی دارد و عقیده دارد پتانسیل ین محدود است و نباید یک افزایش ارزش قوی به‌خصوص در میان‌مدت و بلندمدت را انتظار داشته باشیم. اقتصاددانان «Commerzbank» عقیده دارند چون بانک مرکزی ژاپن ظرفیت لازم برای تشدید نرمال‌سازی نرخ‌های بهره را ندارد نباید چنین انتظاری داشته باشیم.

USD/JPY هفته قبل را در ۱۴۷.۰۶ به پایان رساند. فعلاً غیرممکن است که متخصصان درباره آینده نزدیک به اجماع برسند چون ۲۰% طرف‌دار خرس‌ها هستند، همین تعداد طرف‌دار گاوها هستند و ۶۰% تصمیم مشخصی نگرفته‌اند. فقط ۱۵% از اسیلاتورها در چارت D1 به رنگ سبز هستند و ۸۵% باقیمانده به رنگ قرمز هستند و ۴۰% از این دسته اخیر هم حالت بیش‌فروش را نشان می‌دهند. توزیع قدرت بین اندیکاتورهای روند هم دقیقاً به همین صورت است: ۸۵% به ۱۵% به نفع قرمزها. نزدیک‌ترین سطح حمایت، ۱۴۶.۵۰ است و بعد از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. مقاومت‌ها در این سطوح قرار گرفته‌اند: ۱۴۷.۶۵، ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۲۵، ۱۴۹.۲۰، ۱۵۰.۰۰، ۱۵۰.۸۵، ۱۵۲.۰۰-۱۵۱.۵۵ و ۱۵۳.۱۵.

از اتفاقات مهم در تقویم هفته آینده باید به اعلام GDP سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ در روز دوشنبه ۱۱ مارس اشاره کنیم. همان‌طور که قبلاً هم گفته بودیم، مذاکرات دستمزد در ۱۳ مارس هم اهمیت زیادی دارند. هیچ رویداد مهم دیگری در اقتصاد ژاپن برای آینده نزدیک برنامه‌ریزی نشده است.

 

ارز دیجیتال: دو رکورد تاریخی در یک هفته

بیت‌کوین در روز ۴ مارس در کمتر از ۲۴ ساعت تقریباً ۱۰% افزایش قیمت را تجربه کرد و به ۶۹۰۱۶ دلار رسید. این یک رکورد تاریخی بود(البته آخرین رکورد نبود)  و رکورد قبلی ۶۸۹۱۷ دلار که در روز ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، شکسته شد. ۱۰ دارایی برتر ارز دیجیتال هم شاهد افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی ظرف یک هفته شدند.

این افزایش قیمت بیت کوین به خریدهای یک میلیاردر فرضی از قطر نسبت داده می‌شود که با جت شخصی خودش برای کنفرانس سه‌روزه «Bitcoin Atlantis» به «مادیرا» وارد شده است. «رابرت رودین» مدیرعامل «Keychainx» نوشته است که خودش در فرودگاه مادیرا چیزی را دیده است که «می‌تواند برای همیشه بیت کوین را تغییر دهد». «مکس کیزر» ماکسیمالیست BTC هم به نوبه خودش ویدئویی را به اشتراک گذاشته است که «نایب بوکله» رئیس‌جمهور السالوادور در آن با کلمات «دارد اتفاق می‌افتد!» از امیر قطر استقبال می‌کند.

هنوز دقیقاً نمی‌دانیم که منظور «رودین» چه بوده است. البته همین گفته‌ها کافی بود که بحث‌ها درباره اضافه شدن بیت کوین به ترازنامه دارایی های امیر قطر را شعله‌ور کند. شایان‌ذکر  است که شایعاتی درباره یک یا دو صندوق ثروت حاکمیتی یا شرکت سرمایه‌گذاری در خاورمیانه وجود دارد که بیت‌کوین‌های در گردش را مخفیانه به مدت چند ماه خریده‌اند.

بیت کوین بعد از این که سقف تاریخی جدیدی را ثبت کرد، در روز ۵ مارس نزول کرد و به ۵۹۰۱۷ دلار رسید که باعث شد تا حجم لیکویید شدن‌ها در بازار فیوچرز به ۱ میلیارد دلار برسد. بااین‌حال این نزول، بسیار کوتاه بود چون نهنگ‌ها بخش زیادی از عرضه‌های بیت کوین را خریدند و نه‌تنها بازار را به دینامیک‌های قبلی برگرداندند بلکه رکورد جدیدی را هم ثبت کردند: در روز ۸ مارس بیت کوین به ۶۹۹۷۲ دلار رسید. این قیمت تا حد زیادی به دلیل این بود که اکثر فعالان بازار تداوم این رشد را پیش‌بینی می‌کردند و اکنون تصور می‌کنند که قیمت حداقل از ۱۰۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد.

«گرت سولوی» تریدری است که عقیده دارد هاوینگ آینده بیت کوین در ماه آوریل به‌خودی‌خود تضمین نمی‌کند که طلای دیجیتال به این قیمت برسد. سولوی سیاست پولی فدرال رزرو را عامل مهمی می‌داند. اکراه فدرال رزرو برای کاهش تهاجمی نرخ بهره می‌تواند از تورم بالا حمایت کند و در روند صعودی بیت کوین سهم داشته باشد. «سولوی» می‌گوید «اگر شاهد افزایش نقدینگی باشیم (که قطعاً اتفاق خواهد افتاد) بیت کوین در سال ۲۰۲۴ تا ۱۰۰,۰۰۰  دلار صعود خواهد کرد». البته این تریدر می‌گوید یک اصلاح خرسی کوتاه‌مدت هم در این مسیر اتفاق خواهد افتاد.

متخصصان «جی پی مورگان» درباره این احتمال صحبت می‌کنند که هاوینگ می‌تواند کاهش سریع قیمت بیت کوین را به همراه داشته باشد. کاهش الگوریتمی پاداش از BTC ۶.۲۵ به BTC  ۳.۱۲۵ باعث کاهش سود ماینینگ می‌شود. بر همین اساس اقتصاددانان «جی پی مورگان» به رهبری تحلیل‌گر ارشد «نیکولاس پانیگیرتزوگلو» پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بعد از هاوینگ تا ۴۲۰۰۰ دلار افت خواهد کرد. «هزینه ماینینگ به‌صورت تجربی به‌عنوان کف قیمت عمل می‌کند. بعد از هاوینگ این کف به ۴۲۰۰۰ دلار خواهد رسید». متخصصان «جی پی مورگان» می‌گویند «ضمناً این همان سطحی است که به عقیده ما قیمت بیت کوین در ماه آوریل بعد از کاهش هیجان هاوینگ به آن خواهد رسید».

بیت کوین بر اساس مدل مشهور «ذخیره به جریان» (S2F) از مرحله انباشت به مرحله رشد رسیده است. مرحله انباشت با افزایش نسبتاً نرم قیمت، نوسان کم و اصلاح‌های ملایم شروع می‌شود و حداکثر دراوداون در چرخه نهایی بیش از ۲۲% نیست. اما مرحله رشد یک تصویر متفاوت به ما می‌دهد. داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که در حین حرکت به سمت سقف‌های جدید، دراوداون‌ها در دامنه ۳۶ تا ۷۱% قرار می‌گیرند. «جی پی مورگان» پیش‌بینی کرده است که افت بیت کوین تا ۴۲۰۰۰ دلار اتفاق بیفتد. با قیمت فعلی، این اصلاح تقریباً  در حد ۴۰-۳۶% خواهد بود که با مرز پایینی دامنه تعیین‌شده تطابق دارد. البته اصلاح ۷۰ درصدی می‌تواند باعث سقوط خیلی عمیق‌تری شود.

این اتفاق چگونه ممکن است بیفتد؟ ابتدا ماینرها که درآمدهایشان نصف شده است، برای این که بتوانند به کارشان ادامه دهند فروش ذخایرشان را شروع می‌کنند. بعد سفته‌بازان کوتاه‌مدت و مؤسسات که به دنبال ذخیره سودشان هستند وارد بازی فروش می‌شوند. بعد سفارش‌های استاپ شروع به فعال‌شدن می‌کنند و باعث نزول قیمت‌ها مثل یک بهمن بزرگ می‌شوند. و اگر سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند پولشان را در ETF‌های اسپات BTC قرار دهند هم به این «ریزش کریپتو» ملحق شوند، به‌سختی می‌توان عمق ریزش  را تعیین کرد. باید اشاره کنیم که در ماه‌های ژانویه-فوریه، ETF‌های BTC توانسته‌اند ۷۵% از سرمایه‌گذاری‌های بیت کوین را به خود جذب کنند و هیچ تضمینی وجود ندارد که احساس هراس بر روی سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها تأثیر نگذارد.

البته عده زیادی از متخصصان عقیده دارند اصلاح بیت کوین هر چقدر هم عمیق باشد در محدوده روند صعودی بلندمدت باقی خواهد ماند. «مایکل سیلور» مؤسس «MicroStrategy» عقیده دارد «ما وارد عصر تب طلای دیجیتال شده‌ایم. این عصر در ژانویه ۲۰۲۴ آغاز شده و تقریباً تا نوامبر ۲۰۳۴ ادامه خواهد داشت». محاسبات او نشان می‌دهند که ماینرها در آن زمان ۹۹% از کل سکه‌ها را استخراج کرده‌اند و شروع «مرحله رشد» آغاز می‌شود (طبق اعلام «BitcoinTreasuries» تابه‌حال ۹۳.۵% از سکه‌ها ماین شده‌اند).

«سیلور» عقیده دارد اکنون فقط ۱۰ تا ۲۰% از مدیران دارایی به ETF‌های اسپات بیت کوین علاقه‌مند هستند. در آینده وقتی موانع موجود رفع شوند، این رقم به ۱۰۰% خواهد رسید. او گفت «وقتی آنها [مدیران دارایی] بتوانند BTC را از طریق بانک، پلتفرم یا کارگزار اصلی بخرند در هر ساعت ۵۰ میلیون دلار خرج خواهند کرد». مؤسس «MicroStrategy» مطمئن است که «روزی خواهد رسید که بیت کوین از طلا عبور خواهد کرد و بیش از ETF‌های S&P500 معامله خواهد شد».

بیت کوین در ۱۵ سال آینده می‌تواند ۶۴ برابر شود و قیمت آن به ۱۰.۶۳ میلیون دلار برسد. پروفسور «جیوانی سانتوستاسی» بر اساس مدل «قدرت-قانون» این پیش‌بینی را مطرح کرده است. این دانشمند عقیده دارد این مدل، سناریوی شفاف و قابل پیش‌بینی را از تغییر قیمت بیت کوین در بلندمدت ارائه می‌دهد. بااین‌حال در دوره‌های کوتاه‌مدت که رسانه‌ها عمدتا روی آن متمرکز شده‌اند، قیمت‌ها به‌صورت آشوبناک عمل می‌کنند. مدل قانون-قدرت برخلاف مدل S2F که تحلیل‌گر مشهوری به نام «PlanB» ارائه کرده است، به‌صورت لگاریتمی است و نه نمایی. یعنی انتظار نداریم که قیمت بیت کوین دائماً در طول زمان افزایش پیدا کند. طبق محاسبات «سانتوستاسی» طلای دیجیتال در ژانویه ۲۰۲۶ به ۲۱۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید و بعد تا ۶۰,۰۰۰ دلار افت می‌کند و پس از آن یک رشد شبیه موج را تا ۱۰.۶۳ میلیون دلار ادامه خواهد داد.
 (برای ارجاع بیشتر باید بگوییم که رابطه قدرت-توان یک رابطه ریاضی بین دو مقدار است که تغییر نسبی یک مقدار باعث تغییر نسبی متناسب در دیگری می‌شود بدون این که ارزش‌های اولیه این مقدارها در نظر گرفته شوند. یک نمونه از این قانون را می‌توان در طیف وسیعی از پدیده‌های طبیعی مثلاً فرکانس‌های زلزله تا دینامیک‌های تغییرات بازار سهام مشاهده کرد.).

BTC/USD در شب جمعه ۸ مارس در حوالی ۶۸۱۰۰ دلار معامله می‌شود. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم با کمی رشد از ۸۰ به ۸۱ افزایش پیدا کرده است و وارد منطقه طمع شده است. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۶۰ تریلیون دلار است (که از ۲.۳۴ تریلیون دلار یک هفته قبل بیشتر است) و شاخص سلطه (دامیننس) بیت کوین هم تقریباً ۵۲% است و ارزش بازار آن ۱.۳۵ تریلیون دلار است. این رقم بیش از کل ارزش بازار ارزهای فیات مالزی، اندونزی، ویتنام، تایلند، امارات متحده عربی، مکزیک و سایر کشورها است. چند روز قبل BTC از نظر ارزش بازار از روبل روسیه جلو زد و جایگاه چهاردهم را در رده‌بندی کلی بزرگ‌ترین ارزها به دست آورد، اینترنت پر از جوک‌هایی است که می‌گویند «ولادیمیر پوتین» همان «ساتوشی ناکاموتو» است. اتریوم در رده ۲۸ قرار دارد و عملکرد بهتری از پزوی شیلی دارد اما ضعیف‌تر از لیر ترکیه است.

در رده‌بندی کلی دارایی‌های دارای بیشترین ارزش بازار که شامل فلزات گران‌بها و شرکت‌های بزرگ می‌شود، بیت کوین در جایگاه دهم قرار می‌گیرد. بیت کوین از «برکشایر هاتاوی»، شرکت «وارن بافت» میلیاردر مشهور که منتقد ارز دیجیتال است، ارزش بازار بیشتری دارد اما هنوز به شرکت «متا» نرسیده است. سه جایگاه برتر اکنون در اختیار طلا، مایکروسافت و اپل هستند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید