2024 فوریه 3

EUR/USD: چشم‌انداز تقویت دلار واضح‌تر می‌شود

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۵ تا ۹ فوریه ۲۰۲۴1

شاخص‌هایی مثل تولید ناخالص داخلی، اشتغال و فروش خرده‌فروشی در کل ماه ژانویه دائما قوی‌بودن اقتصاد آمریکا را نشان می‌دادند. خطر رکود از بین رفته بود و واضح بود که نرخ بالای بهره به عملکرد اقتصادی لطمه زیادی نمی‌زند. فعالان بازار کاملا منتظر جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) بودند که قرار بود چهارشنبه ۳۱ ژانویه برگزار شود و این شاخص‌های اقتصادی بر تصمیمات این جلسه تأثیر می‌گذاشتند.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد فدرال رزرو نرخ بهره کلیدی را در سطح فعلی (۵.۵۰%) بدون تغییر باقی گذاشت اما از ادبیاتی استفاده کرد که نشان می‌داد حرکت بعدی آن احتمالاً سیاست پولی انبساطی است. اما سؤالی که در ذهن همه را به خود مشغول کرده بود، این بود: چه وقت؟ «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در کنفرانس خبری تلاش کرد تا انتظارات را تعدیل کند. او گفت اعضای FOMC می‌خواستند ۱۰۰% از پیروزی بر تورم مطمئن شوند و عجله‌ای برای حرکت به سمت سیاست کبوتری ندارند مگر آنکه متقاعد شوند شواهدی از افت تورم به زیر ۲.۰% دیده می‌شود. خوشبختانه اقتصاد قوی به آنها اجازه می‌دهد که این رویکرد محتاطانه را اجرا کنند. البته «پاول» گفت اگر بازار کار دچار سردی و رکود شود، سیاست انبساطی پولی می‌تواند کاملاً سریع اجرا شود.

باید اشاره کنیم که مسئولان فدرال رزرو در نیمه دوم ژانویه، اقدامات هماهنگی را برای تعدیل انتظارات کاهش زودهنگام نرخ بهره یعنی کاهش بهره در ماه مارس آغاز کرده بودند. اینجا باید بگوییم که آنها موفق شدند. احتمال معکوس شدن سیاست پولی در ماه مارس از قله ۹۰%  حالا به ۳۵.۵% افت کرده است درحالی‌که احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مه به ۶۱% افزایش پیدا کرده است.

بازار به جلسه کمیته بازار باز فدرال تقریباً واکنش اندکی نشان داد. شاخص دلار DXY افت کرد و به ۱۰۴.۰۰ رسید و EUR/USD در ۱ فوریه تا ۱.۰۸۰۰ نزول کرد ولی بعد از این نقطه، روند حرکت آن معکوس شد و جمعه دوباره تا ۱.۰۹۰۰ بالا رفت زیرا بازار منتظر انتشار داده‌های وضعیت بازار کار آمریکا بود.

این داده‌ها ۲ فوریه منتشر شدند و نشان دادند که تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاورزی (دستمزدهای غیرکشاورزی) در ماه ژانویه ۳۵۳۰۰۰ شغل افزایش پیدا کرده است که خیلی فراتر از تعداد مورد انتظار یعنی ۱۸۰,۰۰۰ شغل است. این آمارها بعد از افزایش ۳۳۳,۰۰۰ شغل در ماه دسامبر ثبت شده بودند. بیکاری در سطح ۳.۷% بدون تغییر باقی مانده بود درحالی‌که تورم سال‌به‌سال دستمزد به ۴.۵% افزایش پیدا کرده بود که خیلی فراتر از انتظارات بازار یعنی ۴.۱% است. نگرانی‌های «جروم پاول» درباره کاهش حرارت سریع بازار کار بی‌اساس بود و این شرایط به‌وضوح به دلار آمریکا کمک کرد.

بانک مرکزی اروپا (ECB) هفته قبل در روز ۲۵ ژانویه جلسه‌ای را برگزار کرد و طی آن نرخ بهره کلیدی را در ۴.۵% بدون تغییر باقی گذاشت. در حین کنفرانس خبری بعد از این جلسه، «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا از اظهارنظر درباره زمان‌بندی احتمالی کاهش نرخ بهره خودداری کرد. او گفت اعضای شورای حکام عقیده دارند هنوز برای گفتگو درباره سیاست پولی انبساطی خیلی زود است. البته عده زیادی از فعالان بازار فکر می‌کنند که شاید چالش‌های اقتصادی بانک مرکزی اروپا را وادار کنند که این فرایند کاهش نرخ بهره را قبل از سایر بانک‌های مرکزی بزرگ آغاز کند. مقایسه اندیکاتورهای اقتصاد کلان بین آمریکا و اروپا هم از این دیدگاه حمایت می‌کند.

نرخ بیکاری در منطقه یورو ۶.۴% است درحالی‌که این نرخ در آمریکا ۳.۷% است. GDP اروپا از سطح منفی ۰.۱% فقط اندکی تغییر کرده است و تا ۰% رسیده است درحالی‌که آمریکا رشد ۳.۳%+ را ثبت کرده است. ضمناً تورم منطقه یورو نزدیک به سطح هدف ۲.۰% است و اکنون ۲.۹% است درحالی‌که تورم آمریکا ۳.۴% است. همه این اندیکاتورها نشان می‌دهند که بانک مرکزی اروپا خیلی زود سیاست پولی انبساطی را شروع می‌کند. ضمناً «فرانکویز ویلرو دی گالهائو» نایب‌رئیس بانک اروپا اخیراً گفته که می‌توانیم نرخ بهره را هر لحظه که بخواهیم کاهش دهیم. بسیاری از فعالان بازار این گفته را سیگنالی حساب کرده‌اند که روند کبوتری در دو ماه آینده آغاز خواهد شد.

البته تحلیل‌گران «Commerzbank» عقیده دارند اولین کاهش نرخ بهره نمی‌تواند در ماه مارس یا آوریل اتفاق بیفتد. آنها می‌گویند یک عامل منفی برای یورو وجود دارد. استراتژیست‌های این بانک فکر می‌کنند که یک جناح قوی در «شورای حکام بانک مرکزی اروپا» وجود دارد که در حال خریدن زمان است تا از اولین فرصت برای حمایت از کاهش نرخ بهره استفاده کند. «Commerzbank» هشدار می‌دهد که  « شاید برای این اقدام هنوز خیلی زود باشد».

اقتصاددانان بانک بریتانیایی «HSBC» انتظار دارند که دلار کمی در میان‌مدت به‌خصوص نسبت به یورو و پوند تقویت شود. دلیل این موضوع هم تداوم عملکرد بهتر اقتصاد آمریکا در مقایسه با بسیاری از کشورهای عضو گروه G10 است که به فدرال رزرو اجازه می‌دهد تا سیاست انبساطی خودش را به تعویق بیندازد. متخصصان «HSBC» می‌گویند «رویکرد انبساطی کمتر تهاجمی می‌تواند اشتهای ریسک را کاهش دهد و از دلار آمریکا حمایت کند».

جفت‌ارز EUR/USD هفته قبل را در ۱.۰۷۸۷ به پایان رساند. اکنون ۳۰% از متخصصان به تقویت دلار در آینده نزدیک رأی می‌دهند و پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز باز هم افت کند. همین تعداد هم طرف‌دار یورو هستند و عقیده دارند این جفت‌ارز حداقل در کانال ۱.۰۹۰۰-۱.۰۸۰۰ باقی خواهد ماند. ۴۰% باقیمانده هم موضع خنثی دارند. اندیکاتورهای D1 خیلی واضح‌تر هستند. ۱۰۰% از اسیلاتورها قرمزرنگ هستند (اگرچه ۲۰% از آنها شرایط بیش‌فروش را نشان می‌دهند). تعادل قدرت در اندیکاتورهای روند، ۸۵% قرمز به ۱۵% سبز است. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۷۸۰ قرار دارد پس از آن به ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۵۰۰ و ۱.۰۴۵۰ می‌رسیم. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو می‌شوند: ۱.۰۸۲۰، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۰، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰ و ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰.

رویداد کلیدی هفته آینده، انتشار داده‌های فعالیت تجاری (PMI) در بخش خدمات آمریکا در روز دوشنبه ۵ فوریه است. روز بعد هم حجم فروش خرده‌فروشی منطقه یورو افشا خواهد شد. پنجشنبه به طور سنتی اطلاعات تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا منتشر خواهد شد و در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۹ فوریه هم داده‌های تورم قیمت مصرف‌کننده (CPI) آلمان که موتور اصلی اقتصاد اروپا است منتشر خواهد شد.

 

GBP/USD: بازار کار به پوند ضربه می‌زند

هفته قبل، بانک مرکزی انگلستان (BoE) در روز پنجشنبه ۱ فوریه مثل همتایش در آمریکا، نرخ بهره کلیدی را در ۵.۲۵% بدون تغییر باقی گذاشت. بانک انگلستان هیچ تغییری در سیاستش ایجاد نکرد و هیچ اظهارنظر کبوتری هم از مسئولان آن نشنیدیم. بااین‌حال پوند از سوی دو عضو کمیته سیاست پولی این بانک که به افزایش نرخ ۲۵ نقطه مبنا رأی داده بودند، حمایت شد. این استدلال برای تقویت پوند نسبتاً ضعیف بود به‌خصوص بعد از این که یک عضو دیگر کمیته به کاهش نرخ بهره رأی داده بود درحالی‌که اکثریت قاطع یعنی هشت عضو از عدم تغییر نرخ بهره حمایت کرده بودند.

تحلیل‌گران همچنان عقیده دارند انتظارات بازار از پوند بریتانیا حمایت می‌کند و گمانه‌زنی می‌کنند که بانک انگلستان جزء آخرین بانک های مرکزی خواهد بود که امسال نرخ بهره را کاهش می‌دهند. البته متخصصان «Scotiabank» عقیده دارند برای رشد بیشتر جفت‌ارز GBP/USD  ، شکسته‌شدن قله اواخر ماه دسامبر یعنی ۱.۲۸۲۵ لازم است. به نظر می‌رسد که این اتفاق فعلاً هیچ دلیل و مبنایی ندارد. ضمناً داده‌های قوی بازار کار آمریکا هم دلار را تقویت کرد و مانع از این شد که این جفت‌ارز در نزدیکی مرز بالایی کانال ساید ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ باقی بماند، کانالی که ۷ هفته است در آن معامله می‌شود.

GBP/USD هفته قبل را در ۱.۲۶۳۲ به پایان رساند. اقتصاددانان Internationale Nederlanden Groep (ING) عقیده دارند دلار قوی می‌تواند GBP/USD را در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ در حوالی دامنه ۱.۲۷۰۰-۱.۲۶۰۰ نگه دارد. پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره روزهای آینده به این صورت است: ۳۵% به نزول این جفت‌ارز تا زیر حمایت ۱.۲۶۰۰ رأی می‌دهند، ۵۰% به صعود آن رأی می‌دهند و ۱۵% ترجیح می‌دهند تا بی‌طرف بمانند. اندیکاتورهای روند در D1 برخلاف متخصصان، کمی به دلار گرایش دارند و ۶۰% از آنها تقویت دلار و نزول بیشتر این جفت‌ارز را نشان می‌دهند درحالی‌که  ۴۰% صعود آن را نشان می‌دهند. ۶۵% از اسیلاتورها هم به دلار تمایل دارند (درحالی‌که ۱۰% شرایط بیش‌فروش را نشان می‌دهند)، ۱۰% حامی پوند هستند و ۲۵% باقیمانده خنثی هستند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند با این سطوح و مناطق حمایت مواجه می‌شود: ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۹۵، ۱.۲۵۱۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰ و ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۷۰.  اگر حرکت صعودی اتفاق بیفتد، این مقاومت‌ها در پیش خواهند بود: ۱.۲۷۲۵-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

هیچ آماری درباره اقتصاد کلان انگلستان در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

 

USD/JPY: تغییر سیاست بانک مرکزی ژاپن: رؤیا یا واقعیت؟

آمارهای قوی بازار کار آمریکا فقط امید گاوهای یورو و پوند را خدشه‌دار نکرد بلکه به گاوهای ین هم آسیب زد. ین ژاپن در ابتدای هفته قبل در حال تقویت بود و روند USD/JPY نزولی شده بود و کف محلی ۱۴۵.۸۹ در پنجشنبه ۱ فوریه ثبت شد. نزول سریع بازده اوراق خزانه آمریکا به ین کمک کرد. به‌خصوص بازده اوراق ده‌ساله آمریکا به پایین‌ترین سطح از پایان دسامبر یعنی ۳.۹% افت کرد. همبستگی معکوسی بین اوراق آمریکا و USD/JPY وجود دارد. اگر بازده اوراق خزانه ده‌ساله افت کند، ین تقویت می‌شود و USD/JPY نزولی می‌شود. در عمل هم همین اتفاق افتاد. البته پایان هفته کاری با برتری واضح دلار آمریکا شروع شد و این جفت‌ارز دوباره صعودی شد و هفته را در ۱۴۸.۳۵ به پایان رساند.

عده زیادی از فعالان بازار همچنان به انقباضی شدن سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) امیدوار هستند. مثلاً تحلیل‌گران «Imperial Bank of Commerce» (CIBC) انتظار دارند که بانک ژاپن از نرخ بهره منفی در ماه آوریل فاصله بگیرد و تغییراتی در سیاست کنترل منحنی بازده (YCC) ایجاد کند تا در نیمه دوم سال از ین ژاپن حمایت کند. استراتژیست‌های «CIBC» می‌گویند «به عقیده ما USD/JPY همین حالا هم به قله خودش رسیده است و باید در سه‌ماهه دوم (Q2) تا ۱۴۴.۰۰ کاهش پیدا کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که بعد از آن، کاهش نرخ بهره فدرال رزرو و چشم‌انداز تعدیل تدریجی کنترل منحنی بازده (YCC) بانک ژاپن باعث نزول USD/JPY تا ۱۴۰.۰۰ در سه‌ماهه سوم و تا ۱۳۵.۰۰ در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ شود.»

اشاره به این نکته مهم است که در سال ۲۰۲۳ هم متخصصان زیادی انقباضی شدن سیاست بانک ژاپن را پیش‌بینی می‌کردند و این موضوع در بررسی‌های قبلی ما به‌خوبی پوشش داده شد. بااین‌حال در عمل این اتفاق نیفتاد. شاید حالا هم نیفتد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه ژانویه در منطقه توکیو به شکل غیرمنتظره‌ای از ۲.۴% به ۱.۶% افت کرد و CPI هسته منهای قیمت غذای تازه و انرژی از ۳.۵% به ۳.۱% کاهش پیدا کرد. ضمناً رشد تولید صنعتی در ژاپن در ماه دسامبر هم ۱.۸% بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۲.۴% باشد. تولید صنعتی سال‌به‌سال نیز دوباره کمتر شده بود: این اندیکاتور در ماه دسامبر ۰.۷%- (سال‌به‌سال) بود که نسبت به مقدار ۱.۴%- دوره قبلی  بهتر شده بود اما همچنان نزولی است.

این کاهش قابل‌توجه فشار تورمی و کندشدن رشد اقتصادی شاید باعث شود تا بانک ژاپن، سیاست خودش را در آینده نزدیک انبساطی نکند و نرخ بهره را در همان ۰.۱%- نگه دارد. این پیش‌بینی توسط صورت‌جلسات ماه دسامبر این بانک هم تأیید می‌شود. اعضای هیئت‌مدیره در این جلسه توافق داشتند که «لازم است صبورانه سیاست انبساطی را حفظ کنیم».

 وقتی چشم‌انداز کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم، ۲۵% از متخصصان انتظار تقویت بیشتر دلار و افزایش USD/JPY را دارند. برعکس ۷۵% طرف‌دار ین هستند و با اقتصاددانان «CIBC» موافق هستند که این جفت‌ارز به قله خودش رسیده است. اندیکاتورهای روند و اسیلاتورهای D1 هم همگی به سمت شمال هستند و ۱۰۰% از آنها مومنتوم صعودی را نشان می‌دهند ولی ۱۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۷.۶۰ قرار گرفته است و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۷.۱۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۰۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۳.۶۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۱.۵۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۴۸.۸۰-۱۴۸.۵۵، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۵، ۱۵۰.۸۰ و ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰.

انتظار نداریم که هیچ رویداد و یا آمار مهمی در هفته آینده درباره اقتصاد ژاپن منتشر شود.

 

ارز دیجیتال: هاوینگ – غم یا شادی؟

جفت‌ارز BTC/USD کل هفته قبل حول حمایت ۴۲۰۰۰ دلار حرکت کرد بدون این که نتیجه مهمی در هیچ جهتی به دست بیاید و همین موضوع باعث شد تا توجه ویژه‌ای به آمارهای این جفت‌ارز در گذشته جلب شود. تحلیل‌گران می‌گویند نوسان ۱۲ماهه بیت کوین به پایین‌ترین سطح در ۱۲ سال اخیر رسیده است. این اندیکاتور طی این سال‌ها تغییرات قابل‌توجهی داشته است اما در دوره اخیر یک روند نزولی واضح را نشان می‌دهد. این نوسان از ۱۷۹% در ژانویه ۲۰۱۲ به ۴۵% در آغاز امسال افت کرده است.

نوسان بالاتر، نشان‌دهنده تغییر قیمت بیشتر است و پیش‌بینی‌ناپذیر بودن بیشتر بازار را نشان می‌دهد. مقدار پایین‌تر این اندیکاتور هم شرایط معاملاتی باثبات‌تر را نشان می‌دهد. «CryptoQuant» عقیده دارد کاهش نوسان می‌تواند به معنای تعداد بیشتر هولدرهای بلندمدت باشد. بخش پژوهشی «Galaxy Digital» پیش‌بینی می‌کند که ETF‌های اسپات بیت کوین که در ماه ژانویه افتتاح شدند باعث کمترشدن نوسان قیمت می‌شوند. متخصصان آنها می‌گویند «بخش زیادی از BTC در حساب‌های مشاوره‌ای [سرمایه‌گذاری] نگهداری خواهد شد. آنها به معاملات نوسان‌گیری روزانه علاقه‌ای ندارند».

تحلیل‌گران «Glassnode» هم از سرمایه‌گذاران بلندمدت صحبت می‌کنند. گزارش آنها نشان می‌دهد که اکثریت قاطع هولدرهای BTC هنوز نمی‌خواهند سکه‌هایشان را بفروشند و به استراتژی هولد چسبیده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌های اسپات بالاتر خواهد رفت. مؤسسه «K33 Market Research» عقیده دارد حجم معامله اسپات بیت کوین «بعد از تصویب ETF‌ها به فعالیت دائمی و در سطح بالا رسیده است». داده‌های «Block’s Data Dashboard» نشان می‌دهد که حجم ماهانه تراکنش‌های آن‌چین در شبکه بیت کوین در ماه ژانویه به سقف چندماهه رسیده است و حجم معاملاتی ماه ژانویه بیش از ۱.۱۱ تریلیون دلار است.

وضعیت ETF‌های بیت کوین که در ژانویه راه‌اندازی شدند به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، نویدبخش نیست. چند متخصص عقیده دارند این یک مورد کلاسیک «با شایعه بخر، با خبر بفروش» است. ابتدا رالی گاوی چشمگیری شکل گرفت اما حالا این صندوق‌ها عملیاتی شده‌اند و فعالان بازار شروع به برداشت سودشان کرده‌اند.

ETF شرکت «Grayscale» که از یک صندوق تراست به ETF تبدیل شده است، در پایان ماه ژانویه برداشت پول به میزان ۲.۲ میلیارد دلار را تجربه کرد. دلیل این موضوع فقط برداشت سود توسط سهام‌داران تراست در سال ۲۰۲۳ نبود بلکه عدم رضایت از کارمزدهای بالای مدیریت این صندوق هم بود. «Grayscale» کارمزد ۱.۵% می‌گیرد درحالی‌که کارمزد سایر صندوق‌ها بین ۰.۲ تا ۰.۳% است. از بین رقبای ETF ، «بلک راک» همچنان با ۲.۲ میلیارد دلار پیشتاز است و «Fidelity» به ۲ میلیارد دلار نزدیک می‌شود و «WisdomTree» با ۶.۲ میلیون دلار در انتهای فهرست رده‌بندی قرار دارد. ورود سرمایه به صندوق‌ها از زمان راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین به طور متوسط ۷۶۰ میلیون دلار بوده است.

به جز برداشت سود، ماینرها هم یک دلیل دیگر برای تحت‌فشار قرارگرفتن بازار بیت کوین بودند. هاوینگ برای ۱۹ آوریل برنامه‌ریزی شده است و تقریباً ۲.۵ ماه تا آن روز زمان باقی مانده است. اگر قیمت طلای دیجیتال در این دوره صعود قابل‌توجهی نداشته باشد اکثر ماینرها با کمبود شدید نقدینگی مواجه می‌شوند. به همین دلیل آنها ذخایر BTC خودشان را فروختند تا نقدینگی خودشان را پر کنند. از زمان تصویب ETF‌های اسپات در ۱۰ ژانویه آنها مقدار بی‌سابقه ۶۲۴۰۰۰ سکه بیت کوین را در شش سال گذشته به صرافی‌ها با ارزش ۲۶ میلیارد دلار فرستاده‌اند. طبق برخی تخمین‌ها ماینرها هنوز حدود ۱.۸ میلیون BTC به ارزش ۷۶ میلیارد دلار در اختیار دارند. فروش این ذخایر می‌تواند قیمت بیت کوین را خیلی پایین‌تر از این بیاورد.

تحلیل‌گران «Matrixport» افت BTC/USD تا ۳۶۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کنند. آنها عقیده دارند بیت کوین بعد از آن می‌تواند صعود کند اما فقط شرایط مطلوب اقتصاد کلان و افزایش نقدینگی می‌تواند امکان صعود را فراهم کند (باید اشاره کنیم که همین تحلیل‌گران در ماه دسامبر پیش‌بینی کرده بودند که  بیت کوین در سال ۲۰۲۴ به ۱۲۵۰۰۰ دلار خواهد رسید).

«کریس برنیسکه» که یکی از شرکا در بنگاه سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Placeholder» است پیش‌بینی بدبینانه‌تری دارد. او عقیده دارد قیمت بیت کوین ابتدا تا دامنه ۳۶۰۰۰-۳۰,۰۰۰ دلار افت خواهد کرد و پس از آن احتمالاً به کف محلی حوالی ۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. این متخصص هشدار می‌دهد «به دلیل متغیرهای زیادی مثل خصوصیات بازار ارز دیجیتال، عوامل اقتصاد کلان، پذیرش کاربران و توسعه محصولات جدید، تثبیت  قیمت خیلی پایین‌تر از آنچه اکثر افراد انتظار دارند اتفاق خواهد افتاد». البته او می‌گوید تست سطوح حوالی ۲۰,۰۰۰ دلار یک «گام واقعی» به سمت رسیدن به سقف‌های قبلی است. «سفر پرنوسان خواهد بود و عقب‌نشینی‌هایی را انتظار دارم. طی‌کردن این مسیر، ماه‌ها زمان خواهد بود. طبق معمول  صبر بهترین دوست شما است». او می‌گوید افت سایر دارایی‌ها حتی از بیت کوین هم بیشتر خواهد بود.

تحلیل‌گری به نام «DonAlt» برخلاف «کریس برنیسکه» پیش‌بینی خیلی خوش‌بینانه‌تری دارد. او به ۵۶۷۰۰ مشترک یوتیوب خودش مژده داده است که بیت کوین می‌تواند از ریزش قیمت بعد از افتتاح ETF‌های بیت کوین عبور کند. او می‌گوید «حتی بعد از افت قیمت به زیر ۴۰,۰۰۰ دلار در هفته قبل، طلای دیجیتال هنوز قوی است». او می‌گوید عدم فروش انبوه یک نشانه مثبت است. «به همین دلیل من دیگر در اردوگاه خرس‌ها نیستم، حالا من با گاوها هستم». او تأکید می‌کند که بیت کوین در یک روند صعودی قوی تثبیت می‌شود و احتمالاً بعد از غلبه بر مقاومت ۴۴۰۰۰ دلار دوباره مومنتوم گاوی را به دست خواهد آورد.

متخصص دیگری با نام مستعار «Rekt Capital» عقیده دارد آخرین شانس خرید بیت کوین در قیمت پایین همین حالا است. او داده‌های تاریخی را تحلیل کرده است و به نتایج زیر رسیده است:

۱. اگر بیت کوین در دو هفته آینده ارزان‌تر نشود قیمت آن تا زمان هاوینگ افت زیادی نخواهد کرد. ۲. تقریباً ۶۰ روز قبل از هاوینگ، قیمت BTC روی موج شایعات و اخبار حول این رویداد صعود خواهد کرد. ۳. بعد از هاوینگ، سفته‌بازان باعجله بیت کوین را می‌فروشند پس بیت کوین چند هفته با افت قیمت مواجه می‌شود و ارزش آن شاید ۳۸-۲۰% افت کند. ۴. بعد از آن یک دوره انباشت شروع خواهد شد که ۱۵۰ روز ادامه دارد و نشانه آن هم سطح نسبتاً پایین نوسان قیمت BTC است. ۵. بعد از این مرحله به مرحله رشد نمایی قیمت بیت کوین می‌رسیم و قیمت آن به سقف تاریخی جدیدی خواهد رسید.

«مارکوس تیلین» رئیس بخش پژوهشی «10x Research» که طرف‌دار نظریه امواج الیوت است می‌گوید قیمت‌های هر دارایی طی پنج موج حرکت می‌کنند. این نظریه می‌گوید، موج‌های اول، سوم و پنجم، «امواج ایمپالس» هستند  که دارایی را در جهت روند حرکت می‌دهند درحالی‌که سایر موج‌ها «اصلاحی یا بازگشتی» هستند. «تیلین» می‌گوید «تحلیل‌گران عقیده دارند نزول اخیر قیمت بیت کوین یک موج چهارم یا اصلاحی است. در حال حاضر موج پنجم در حال شروع است که می‌تواند قیمت را صعودی کند. تحلیل امواج نشان می‌دهد که این اصلاح تا ۵۲۶۷۱ دلار احتمالاً تا پایان سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند».

 «انتونی اسکاراموچی» مؤسس هج‌فوند «SkyBridge Capital» هم به همین عدد اشاره می‌کند. «فرض کنیم که قیمت [در روز هاوینگ]  ۵۰,۰۰۰ دلار باشد. این قیمت BTC را در چهار ضرب کنید و ظرف ۱۸ ماه بعد به این قیمت [۲۰۰,۰۰۰ دلار] خواهیم رسید». رئیس سابق «SkyBridge» ادعا می‌کند که قیمت BTC می‌تواند بعد از هاوینگ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. او به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو به‌عنوان دلیل دیگری برای رالی گاوی اشاره می‌کند.

«اسکاراموچی» پیش‌بینی می‌کند که ارزش بازار بیت کوین در بلندمدت می‌تواند به نصف طلا برسد و ۱۴.۵ تریلیون دلار شود. بنابراین قیمت هر بیت کوین در آن زمان طبق محاسبات او حدود ۳۴۵۰۰۰ دلار خواهد شد.

«پیتر شیف» رئیس «Euro Pacific Capital» و مخالف سرسخت بیت کوین هم پیش‌بینی بلندمدت غیرمنتظره‌ای کرده است. او درحالی‌که قبلاً ریزش کامل بیت کوین را پیش‌بینی می‌کرد حالا می‌گوید قیمت این سکه در سال ۲۰۳۱ به ۱۰ میلیون دلار خواهد رسید البته تحت یک سناریوی خیلی تخیلی. او می گوید فقط اگر دلار آمریکا از مسیر «مارک کاغذی آلمانی» پیروی کند، بیت کوین به این رقم خواهد رسید. این اصطلاح به طور غیررسمی به پولی اشاره دارد که آلمان در آغاز جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ به‌عنوان جایگزین مارک قبلی معرفی کرد که پشتوانه طلا داشت. مارک کاغذی در اوایل دهه ۱۹۲۰ به دلیل ابرتورم با کاهش بهای شدیدی مواجه شد. در آن زمان شرکت‌ها دستمزدها را چند بار در یک روز پرداخت می‌کردند تا کارگران بتوانند قبل از افزایش مجدد قیمت، کالاهایی برای خودشان بخرند. عرضه پول به حدی سریع افزایش پیدا کرد که دولت نتوانست به اندازه کافی اسکناس چاپ کند و مجبور شد از شرکت‌های خصوصی برای چاپ پول کمک بگیرد. بیشترین ارزش اسمی اسکناسی که منتشر شد ۱۰۰ تریلیون مارک بود.

«پیتر شیف» واقعا فکر نمی‌کند که به‌زودی یک فروپاشی اقتصادی و ریزش دلار اتفاق بیفتد. بنابراین پیش‌بینی او طعنه‌ای تلخ به بیت کوین است. البته «رابرت کیوساکی» اقتصاددان و نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» هیچ تردیدی درباره این سناریو ندارد. او همچنان اصرار می‌کند که طلا، نقره و بیت کوین باید بخشی از پرتفوی هر سرمایه‌گذاری باشند. او مطمئن است که قیمت بیت کوین با ریزش اقتصاد جهان به ۱ میلیون دلار خواهد رسید.

در شب ۲ فوریه زمانی که این بررسی نوشته می‌شود اقتصاد جهانی دچار فروپاشی نشده است و BTC/USD نه به ۱ میلیون دلار رسیده است و نه ۱۰ میلیون دلار و اکنون حوالی ۴۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۶۵ تریلیون دلار است (از ۱.۶۱ تریلیون دلار هفته قبل بیشتر شده است). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم به ۶۳ نقطه افزایش پیدا کرده است (از ۴۹ نقطه هفته قبل) و از منطقه خنثی به منطقه طمع حرکت کرده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید