2023 دسامبر 28

پیش‌بینی سال ۲۰۲۴: بیت کوین در دیروز، فردا و پس‌فردا1 

چند سال قبل، سؤال اصلی این بود که سرانجام حباب ارز دیجیتال چه وقت خواهد ترکید اما بیت کوین به‌مرورزمان جایگاهش را در ذهن و پورتفوی تریدرها و سرمایه‌گذاران به دست آورد. رقابت فعال بیت کوین با طلای فیزیکی و سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری و دارایی‌های دفاعی باعث شده است تا این دارایی به‌عنوان یک مدعی قابل‌توجه در بازارهای مالی ظاهر شود.

سال قبل بارها درباره برتری‌ها و ضعف‌های بیت کوین صحبت کردیم  و صعود و سقوط‌های آن را بررسی کردیم و دیدگاه‌های متخصصان باتجربه وال‌استریت و تحلیل‌گران شبکه اجتماعی را به شما ارائه کردیم. ذکر این نکته مهم است که علی‌رغم نوسان بسیار زیاد این دارایی پرچم‌دار، تعداد زیادی از پیش‌بینی‌های هر دو گروه کاملا دقیق بوده‌اند. تمرکز امروز ما بر مرور پیش‌بینی‌های سال ۲۰۲۳ بیت کوین در کنار ارائه پیش‌بینی‌های سال ۲۰۲۴ و فراتر از آن است و تأکید خاصی بر متخصصانی داریم که قیمت خاصی را ارائه کرده‌اند نه کسانی که فقط جملاتی مبهم و کلی را بیان کرده‌اند.

 

۲۰۲۳: کسانی که به هدف زدند یا به آن نزدیک شدند

باید این واقعیت را به خوانندگان یادآوری کنیم که سال گذشته قطعا سال موفقی برای بیت کوین بود. BTC/USD علی‌رغم صعود وسقوط‌هایی که تجربه کرد سال را در ۱۶۵۱۵ دلار شروع کرد و قله ۴۴۶۹۴ دلار را در ۸ دسامبر ثبت کرد و افزایش ۲.۷ برابری را به ثبت رساند. متخصصان از بین دلایل رالی گاوی این سکه، به افزایش هَش‌ریت شبکه، انتظار برای سیاست انبساطی فدرال رزرو و البته تایید ETF‌های اسپات بیت کوین توسط SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) و هاوینگ آینده بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ اشاره می‌کنند. باید به این نکته اشاره کنیم که همه این رویدادها فقط در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ بر بازار تاثیر گذاشتند. بنابراین بررسی پیش‌بینی‌هایی که در نیمه اول سال ارائه شده‌اند می تواند بسیار جالب باشد.

«آلیستر میلنه»، مدیر فناوری اطلاعات در صندوق «Digital Currency Fund» تقریباً کاملا به هدف زده است،  او در ژانویه اعلام کرده بود که «تا پایان سال ۲۰۲۳ باید بیت کوین را حداقل در ۴۵۰۰۰ دلار ببینیم».
«مارک دبلیو یوسکو» رئیس «Morgan Creek» در ماه فوریه دقیقاً اعلام کرده بود که بازار گاوی بعدی در فصل دوم ۲۰۲۳ شروع می‌شود و دلیل آن شرایط مطلوب اقتصاد کلان است. او اشاره کرده بود که احتمال کاهش نرخ بهره کلیدی در این دوره خیلی کم است. البته مکث یا توقف در افزایش نرخ می‌تواند نشانه مثبتی برای دارایی‌های ریسکی مثل کریپتو باشد. «یوسکو» بر هاوینگ آینده تأکید کرده بود و می‌گفت احیای بازار دارایی دیجیتال معمولاً نه ماه قبل از هاوینگ شروع می‌شود و این رالی گاوی باید تا پایان تابستان ۲۰۲۳ شروع شود.
متخصصان «Matrixport» قیمت‌های BTC در ژانویه را با داده‌های تاریخی مقایسه کردند و کندشدن افزایش «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) آمریکا را پیش‌بینی کردند و  به‌این‌ترتیب نرخ بیت کوین را دقیقاً پیش‌بینی کردند، آنها گفتند نرخ BTC در تابستان به ۲۹۰۰۰ دلار می‌رسد و در کریسمس به ۴۵۰۰۰ دلار خواهد رسید. این پیش‌بینی بسیار دقیق بر اساس تحلیل‌های دقیق آنها به دست آمده است.

«مایکل ون دی پوپ»، تریدر، تحلیل‌گر و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» یک بررسی ویدئویی را منتشر کرده و پیش‌بینی کرد که قیمت این سکه تا پایان سال به ۴۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید، این پیش‌بینی در ماه مارس منتشر شد. به همین ترتیب «مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Digital» هم صعود تا ۴۰,۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده بود با این هشدار که این سطح فقط وقتی به دست می‌آید که فدرال رزرو آمریکا، نرخ بهره کلیدی را کاهش دهد. تریدر مشهوری به نام «Dave the Wave» که به دلیل چند پیش‌بینی‌اش مشهور شده است هدف ۴۰,۰۰۰ دلار را در ماه مه اعلام کرد و تأکید کرد که این فقط یک تخمین محافظه‌کارانه است.

BTC/USD در نیمه اول ژوئن به زیر ۲۵۰۰۰ دلار سقوط کرد و بازار هنوز متوجه نشده بود که مؤسسات مالی بزرگ ارسال درخواست به SEC برای ورود به بازار کریپتو از طریق ETF‌های اسپات بیت کوین را آغاز کرده‌اند. از بین مدعیان راه‌اندازی این صندوق‌ها می‌توان به مدیران دارایی جهانی مثل «بلک راک»، «اینوسکو»، «فیدلیتی» و سایر شرکت‌ها اشاره کرد. در آن تاریخ بود که «Business Insider» از متخصصان درباره این موضوع نظرسنجی کرد. بیایید نگاهی به نظرات متخصصان در این نظرسنجی بیندازیم. «جاگدیپ سیدهو» رئیس «Syscoin Foundation» عقیده داشت که علی‌رغم چند طوفان ارز دیجیتال، قابل‌اعتماد بودن این اکوسیستم آشکار شده است. بازار از خاکستر پس از فروپاشی FTX احیا شده است و اگر تورم آمریکا کاهش یابد، بیت کوین می‌تواند در نزدیکی اواخر سال به ۳۸۰۰۰ دلار برسد. «دیوید اورینیاک» مدیر توسعه اکوسیستم در «TRON» و بنجامین کوئن مطمئن بودند که بیت کوین این سال را بالای ۳۵۰۰۰ دلار به پایان خواهد رساند.
نظرسنجی دیگری که Finder.com از ۲۹ تحلیل‌گر برگزار کرد هم در مجموع قیمت ۳۸۴۸۸ دلار را تا پایان سال نشان می‌داد که قله قیمت در سال ۲۰۲۳ هم حوالی ۴۲۰۰۰ دلار پیش‌بینی شده بود. به طور طبیعی پیش‌بینی متخصصان با همدیگر تفاوت داشت. اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی (۵۹%) به BTC خوش‌بین بودند و تابستان را زمانی خوبی برای ورود به بازار می‌دانستند، ۳۴% نگهداری کریپتوهای موجود در پرتفوی را توصیه می‌کردند و ۷% هم فروش آن را توصیه می‌کردند.

 

سال ۲۰۲۳: بالا یا زیر هدف

قطعا همه پیش‌بینی‌ها به واقعیت نزدیک نبودند. هدف دیگری که بارها در پیش‌بینی‌ها به آن اشاره شده بود، ۵۰,۰۰۰ دلار بود که تحلیل‌گری به نام «CryptoYoddha»، متخصصان «TradingShot» و «رائول پال» مدیر ارشد سابق «گلدمن سکس» و مدیرعامل فعلی «Real Vision» انتظار داشتند که BTC/USD به این هدف برسد. «پیتر برندت» تریدر و تحلیل‌گر افسانه‌ای که اصلاح BTC در سال ۲۰۱۸ را دقیقاً پیش‌بینی کرده بود، این بار چشم‌انداز بالاتری را ارائه کرده بود. او عقیده داشت که بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به قله‌های قبلی خودش در نزدیکی ۶۸۰۰۰ دلار خواهد رسید و پس از آن یک اصلاح و یک سقف تاریخی جدید ثبت خواهد شد.
تحلیل‌گری با نام مستعار «Plan B» در ماه ژانویه ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده بود که کریپتوی پرچم‌دار تا پایان سال تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد. ضمناً او تخمین زده بود که بیت کوین می‌تواند در اوایل ماه مارس به ۴۲۰۰۰ دلار برسد و برای این پیش‌بینی از مدل «ذخیره به جریان» (S2F) که خودش ساخته بود، استفاده کرده بود. این مدل رابطه بین عرضه قابل‌دسترس دارایی و نرخ تولید آن را اندازه‌گیری می‌کند. البته همان‌طور که می‌دانیم تست ۴۲۰۰۰ دلار فقط نه ماه بعد در ماه دسامبر اتفاق افتاد و هنوز به  قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار نرسیده‌ایم.
«فلیکس زولاف» مؤسس «Zulauf Asset Management» گمانه‌زنی کرده بود که بیت کوین در حوالی اواخر بهار سال ۲۰۲۳ وارد رالی گاوی واضحی خواهد شد و احتمال رسیدن این دارایی در روند صعودی تندوتیز به ۱۰۰,۰۰۰ دلار را مطرح کرده بود. متخصصان «Credible Crypto» هم پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ای منتشر کرده بودند و می‌گفتند کریپتوی پرچم‌دار شانس خوبی برای ثبت مجدد سقف تاریخی خودش در منطقه ۶۹۰۰۰ دلار دارد. در نظرسنجی «CNBC» بین چهره‌های موثر این صنعت، «پائولو آردوینو» مدیر ارشد فناوری «تتر»،  انتظار رسیدن به ۶۹۰۰۰ دلار را مطرح کرده بودند درحالی‌که «مارشال بیرد» مدیر استراتژی صرافی کریپتوی «جمینی» به ۱۰۰,۰۰۰ دلار اشاره کرده بود. «رابرت کیوساکی» سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب مشهور «پدر ثروتمند، پدر فقیر» به رقم حتی بیشتری اشاره کرده و مدعی بود که بیت کوین در آغاز سال ۲۰۲۴ به ۱۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

بازار فقط توسط گاوها هدایت نمی‌شود. اگر کمی جستجو کنیم به خرس‌ها و حتی «قبرکن‌های ارز دیجیتال» برمی‌خوریم. مثلا «مایک مک‌گلون» تحلیل‌گر «بلومبرگ» در ماه مه پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین تا سطح حمایت ۷۳۶۶ دلار پایین خواهد رفت. این در تضاد واضحی با دیدگاه او در پایان سال قبل یعنی ۲۰۲۲ قرار داشت «مک‌گلون» در آن زمان پیش‌بینی کرده بود که بیت کوین تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت.
استراتژیست‌های کنگلومرای مالی چندملیتی «استاندارد چارترد» انتظار داشتند که بحران نقدینگی باعث ورشکستگی‌های جدیدی در صرافی‌ها و شرکت‌های کریپتو شود و باعث شود تا BTC در سال ۲۰۲۳ تا ۵۰۰۰ دلار ریزش کند. حتی تحلیل‌گری به نام «Grinding Poet» اعلام کرده بود که «تست مجدد قیمت کف سال ۲۰۱۸ حتمی است» و هدف جدید ۳۱۵۰ دلار را اعلام کرده بود.

 

سال ۲۰۲۴: خوش‌بینی و خوش‌بینی بیش از حد

«جیمی کوتز» تحلیل‌گر «Bloomberg Intelligence» صعود قیمت بیت کوین تا ۵۰,۰۰۰ دلار قبل از هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ را پیش‌بینی کرده است. «اریک بالچوناس» تحلیل‌گر ارشد «بلومبرگ» توضیح داده است که تایید درخواست‌های ETF –BTC توسط «SEC» باعث می‌شود تا ارزش بازار بیت کوین به ۳۰ تریلیون دلار برسد. «بلومبرگ» پیش‌بینی می‌کند که تایید این درخواست‌ها به‌زودی اتفاق خواهد افتاد و در ۸ تا ۱۰ ژانویه اعلام خواهد شد. بنگاه تحلیلی «Fundstrat» پیش‌بینی می‌کند که این اتفاق می‌تواند تقاضای روزانۀ بیت کوین را تا ۱۰۰ میلیون دلار برساند. در این سناریو حتی قبل از هاوینگ هم قیمت BTC تا ۱۸۰,۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد.

«آدام بک» مدیرعامل «Blockstream» و یکی از اولین توسعه‌دهندگان BTC چند سال گذشته را به همه‌گیری طاعون در کتاب مقدس تشبیه می‌کند. «کووید-۱۹، سیاست انبساطی بانک‌های مرکزی، جنگ‌هایی که روی هزینه‌های انرژی تاثیر گذاشتند، تورم که افراد و شرکت‌ها را به ورشکستگی کشاند، همگی با هم اتفاق افتادند». او می‌گوید وقتی به پایان سال ۲۰۲۳ رسیدیم تاثیر بسیاری از این اتفاقات کاهش پیدا کرد. ورشکستگی‌های بانک‌ها و صرافی‌های «Three Arrows Capital»، «Celsius»، «BlockFi» و «FTX» اتفاق افتادند .. اما حالا همه آنها تقریباً تمام شده‌اند. فکر نمی‌کنم شگفتی‌های زیادی در این سال  اتفاق بیفتند. «بک» عقیده دارد سال ۲۰۲۴ ، سال احیای بیت کوین خواهد بود و قیمت به هاوینگ آینده در ماه آوریل واکنش نشان می‌دهد و قبل از این اتفاق احتمالا به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.
«سامسون مو» همکار سابق «بک» در شرکت «Blockstream» که اکنون مدیرعامل «Jan3» است هم با نظرات او موافق است. متخصصان «Seeking Alpha» هم به رقم مشابهی اشاره می‌کنند و می‌گویند بیت کوین باید حدود 98000 دلار قیمت داشته باشد تا ماینرها بتوانند بعد از هاوینگ به کارشان ادامه بدهند.
متخصصان «استاندارد چارترد» به خصوص «جف کندریک» پیش‌بینی مشابهی دارند. اقتصاددانان این بانک می‌گویند وضعیت فعلی نشان می‌دهد که به پایان «زمستان کریپتو» رسیده ایم. البته پیش‌بینی آنها کمی محافظه‌کارانه‌تر است و آنها می‌گویند بیت کوین فقط در پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. «استیو وزنیاک» هم به این رقم رُند اشاره می‌کند. «پاسکال گوتیر» مدیرعامل «Ledger»، «دیوید مارکوس» رئیس «Lightspark» و «ویجی آیار» مدیر ارشد «CoinDCX» هم پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

«رابرت کیوساکی» سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» عقیده دارد اقتصاد آمریکا در لبه یک بحران جدی قرار دارد و کریپتوها به خصوص بیت کوین در این دوران پرآشوب به سرمایه‌گذاران یک پناهگاه امن برای نگهداری دارایی هایشان ارائه می‌کنند. «کیوساکی» پیش‌بینی می‌کند که هاوینگ یک رویداد کلیدی خواهد بود و می‌تواند قیمت BTC را به ۱۲۰,۰۰۰ دلار برساند. «مارکوس تیلن» رئیس پژوهش در خدمات مالی ارز دیجیتال «Matrixport» به عدد ۱۲۵,۰۰۰ دلار اشاره می‌کند. «لارک دیویس» بلاگر و تحلیل‌گر مشهور عقیده دارد هاوینگ می‌تواند قیمت بیت کوین را به حدود ۱۵۰,۰۰۰ دلار یا حتی ۱۸۰,۰۰۰ دلار برساند. «تام لی» هم‌موسس «Fundstrat» صعود تا ۱۸۵,۰۰۰ دلار را تخمین می‌زند.
محاسبات «Dave the Wave» نشان می‌دهد که BTC بعد از هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ فقط کمی به بالای سقف قبلی یعنی ۶۹۰۰۰ دلار در اواسط سال ۲۰۲۴ صعود خواهد کرد اما در پایان سال می‌تواند تا ۱۶۰,۰۰۰ دلار صعود کند. «آلیستر میلنه» پیش‌بینی می‌کند که نرخ BTC تا پایان سال ۲۰۲۴ باید به محدوده ۳۰۰,۰۰۰  - ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد. البته او هشدار می‌دهد که «شاید این قیمت، فرصت خوبی برای برداشت سود برای گاوها باشد». تحلیل‌گران «LookIntoBitcoin» برداشت سود را در زمانی توصیه می‌کنند که این سکه به حداقل ۱۱۰,۰۰۰ دلار برسد.

سرانجام بیایید دیدگاه تازه هوش مصنوعی (AI) را بررسی کنیم: در این گفتگوها روزبه‌روز صدای یکپارچه‌تری به گوش می‌رسد. متخصصان «Finbold» با گوگل بارد که سیستم یادگیری ماشینی گوگل است درباره ارزش احتمالی بیت کوین بعد از هاوینگ سال ۲۰۲۴ مشورت کرده‌اند. این هوش مصنوعی پیش‌بینی کرده است که بیت کوین احتمالا به سقف تاریخی جدیدی خواهد رسید و این موضوع را فقط به هاوینگ مربوط نمی‌داند بلکه به پذیرش گسترده‌تر BTC و علاقه سرمایه‌گذاران بزرگ و نهادی مرتبط می‌داند. گوگل بارد  به‌ویژه اشاره می‌کند که بیت کوین بعد از هاوینگ می‌تواند تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار صعود کند. البته هوش مصنوعی تأکید می‌کند که عواملی هم می‌توانند صعود کریپتو را محدود کنند و احتمال تداوم زمستان ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ را رد نمی‌کند.
برعکس، سناریوی رقیب گوگل بارد یعنی ChatGPT که محصول شرکت «OpenAI» است به نظر خوش‌بینانه‌تر می‌رسد. این هوش مصنوعی می‌گوید کریپتوی پرچم‌دار می‌تواند تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار صعود کند. (جالب است که تصویر پیوست این مقاله هم با استفاده از هوش مصنوعی  ساخته شده است البته با هوش مصنوعی Microsoft Bing).

 

سال ۲۰۲۴: خوش‌بینی ملایم و بدبینی ملایم

اگر همه سناریوهای خوش‌بینانه بالا را در یک محدوده خاص جمع‌بندی کنیم به دامنه ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱۸۰,۰۰۰ دلار می‌رسیم. درحالی‌که این دامنه قطعا سرمایه‌گذاران را دلگرم می‌کند اما پیش‌بینی‌های محافظه‌کارانه‌تر و حتی بدبینانه‌تری هم وجود دارند.
تحلیل‌گری با نام «PlanB» در سال ۲۰۲۳ به هدفی که تعیین کرده بود نرسید و این بار انتظاراتش را خیلی پایین‌تر آورده است. او نوشته است «به جز ۳۲۰۰۰ دلار برای بیت کوین قبل از هاوینگ، صعود تا ۵۵۰۰۰ دلار در حین هاوینگ و بعد تا پایان سال، بیت کوین شاید تا ۶۶۰۰۰ دلار صعود کند». آرتور هیس مدیرعامل سابق صرافی کریپتوی «BitMEX» هم می‌گوید قیمت کریپتوی پرچم‌دار فقط می‌تواند به هدف «ملایم» خودش یعنی ۷۰,۰۰۰ دلار برسد.
شرکت «CryptoVantage» که کارمندان آن از ۱۰۰۰ سرمایه‌گذار ارز دیجیتال در آمریکا نظرسنجی کرده‌اند هم دیدگاه محتاطانه‌ای را منتشر کرده است. فقط ۲۳% از سرمایه‌گذاران عقیده دارند بیت کوین در سال آینده به سقف تاریخی ۶۸۹۱۷ دلار خواهید رسید. ۴۷% از پاسخ‌دهندگان فکر می‌کنند که قیمت این سکه ظرف پنج سال به این قیمت خواهد رسید. ۷۸% مطمئن هستند که BTC نهایتاً به سقف تاریخی خودش برخواهد گذشت اما تاریخ خاصی را اعلام نمی‌کنند. البته ۹% عقیده دارند این سقف تاریخی هیچ‌وقت دوباره تکرار نخواهد شد.
گلن گودمن تحلیل‌گر «BBC World» هم به گروه شکاک‌ها اضافه شده است. او می‌گوید رقم ۱۲۰,۰۰۰ دلار «بیشتر شبیه عددی است که روی هوا گفته شده است و پیش‌بینی دارای پشتوانه محکمی نیست». «گودمن» می‌گوید نویسندگان این پیش‌بینی‌ها به گاوهای بازار تمایل دارند و چند عامل کلیدی را نادیده می‌گیرند. مهم‌ترین عامل طبق نظر او این است که رگولاتورهای مالی آمریکا دائماً صنعت ارز دیجیتال را با شکایت‌های قانونی و بازجویی‌ها هدف گرفته‌اند. متخصصان «جی پی مورگان» بر همین اساس عقیده دارند بیت کوین در سال ۲۰۲۴ در حوالی ۴۵۰۰۰ دلار معامله خواهد شد و این قیمت را سقف بالایی می‌دانند که پتانسیل محدود این دارایی را نشان می‌دهد.

 

سال ۲۰۲۵ و فراتر از آن: ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار. چه کسی رقم بالاتری پیش‌بینی می‌کند؟

سر وینستون چرچیل، نخست‌وزیر انگلستان در دوره ۱۹۴۵-۱۹۴۰ و ۱۹۵۵-۱۹۵۱ گفته است «نگاه به آینده دوردست، دوراندیشانه نیست». درحالی‌که می‌توانیم به این توصیه رهبر سابق  بریتانیا توجه کنیم اما برخی اینفلوئنسرها شهامت این را داشته‌اند که پیش‌بینی‌های بلندمدتی را مطرح کنند بدون این که از اتهام خیال‌بافی بترسند.
میانگین نظر ۲۹ متخصصی که در نظرسنجی «Finder.com» شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد که قیمت BTC شاید در سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار نرسد ولی در پایان سال ۲۰۲۵ به این عدد برسد و تا پایان سال ۲۰۳۰ به ۲۸۰,۰۰۰ دلار برسد. تحلیل‌گری به نام «Trader Tardigrade» عقیده دارد بیت کوین از همان ساختار قیمتی پیروی می‌کند که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ نشان داده است. اگر مدل او دقیق باشد،  «جهش» قیمت ابتدایی می‌تواند بیت کوین را تا سال ۲۰۲۶ به ۴۰۰,۰۰۰ دلار برساند.
«تیم دریپر» سرمایه‌گذار خطرپذیر که  از نسل سوم سرمایه‌گذاران خطرپذیر و یکی از مؤسسان «Draper Fisher Jurvetson» است به سال ۲۰۲۵ خوش‌بین است. او عقیده دارد هاوینگ تاثیر زیادی بر قیمت کریپتوی اصلی خواهد گذاشت و نهایتاً آن را به ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رساند. او قبلا پیش‌بینی کرده بود که BTC می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۲ به این رقم برسد. وقتی پیش‌بینی او درست از آب درنیامد او موعد رسیدن را به اواسط سال ۲۰۲۳ به تعویق انداخت. حالا «دریپر» دوباره پیش‌بینی خودش را بازنگری کرده است و می‌گوید بیت کوین قطعا در پایان ژوئن ۲۰۲۵ به این هدف خواهد رسید. او عقیده دارد یکی از نیروهای رشد هم پذیرش BTC توسط زنان خواهد بود زیرا استفاده زنان از بیت کوین برای خرید می‌تواند عامل مهمی در پذیرش گسترده این سکه باشد.

«مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Digital» عقیده دارد تقاضا برای ابزارهای مالی جایگزین همچنان افزایش پیدا خواهد کرد و بیت کوین یکی از همین ابزارها است. او پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین در بلندمدت می‌تواند به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. «آرتور هیس» مدیرعامل سابق صرافی کریپتوی BitMEX  و «مکس کیزر» تریدر سابق و مجری تلویزیونی که اکنون مشاور رئیس‌جمهور السالوادور است هم هر دو به رقم ۱ میلیون دلار برای هر سکه اشاره می‌کنند. «مایکل سیلور» مؤسس «MicroStrategy» هم دیدگاه افراطی‌تری را بیان کرده است و می‌گوید «بیت کوین یا به صفر دلار می‌رسد یا با یک جهش خیره‌کننده به ۱ میلیون دلار خواهد رسید.»

«کتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» افزایش قابل‌توجه ارزش کل بازار ارز دیجیتال را پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید ارزش بازار کریپتو تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵ تریلیون دلار خواهد رسید که افزایش بیش از ۲۱۰۰% را نشان می‌دهد. سناریوی خط پایه «ARK Invest» صعود قیمت بیت کوین تا ۶۵۰,۰۰۰ دلار را در این دوره نشان می‌دهد درحالی‌که یک سناریوی خوش‌بینانه‌تر صعود تا ۱,۵۰۰,۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند. «یاسین الماندخرا» که تحلیل‌گر «ARK Invest» و همکار «وود» است می‌گوید این پیش‌بینی درباره صعود بیت کوین اگرچه امکان‌پذیر به نظر نمی‌رسد اما وقتی سابقه توسعه ارز دیجیتال را در نظر بگیریم «کاملا منطقی» است.
«لری لپارد» مدیر و یکی از شرکا در شرکت سرمایه‌گذاری «Equity Management Associates» که در بوستون مستقر است هم پیش‌بینی بلندمدتی را ارائه کرده است. او عقیده دارد در دهه آینده، دلار با کاهش ارزش مواجه می‌شود و  مردم روزبه‌روز بیشتر روی  ارز دیجیتال، طلا و املاک سرمایه‌گذاری خواهند کرد. باتوجه‌به عرضه محدود بیت کوین، این دارایی دیجیتال به ابزار سرمایه‌گذاری کاملا پرتقاضایی تبدیل می‌شود و از ریزش ارزهای فیات سود خواهد برد. «لپارد» می‌گوید «من عقیده دارم بیت کوین خیلی سریع صعود خواهد کرد. فکر می‌کنم ابتدا به ۱۰۰,۰۰۰ دلار و بعد به ۱ میلیون دلار خواهد رسید و نهایتاً تا ۱۰ میلیون دلار در هر سکه بالا خواهد رفت. مطمئن هستم که نوه‌هایم از این که افرادی با خرید فقط یک بیت کوین چقدر ثروتمند شده‌اند، شوکه خواهند شد».

هوش مصنوعی ChatGPT سناریوی کمی ملایم‌تری را ارائه می‌کند. این هوش مصنوعی می‌گوید کریپتوی اصلی تا سال ۲۰۲۸ تا ۵۰۰,۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد و تا سال ۲۰۳۲ به ۱ میلیون دلار خواهد رسید و تا سال ۲۰۵۰ به ۵ میلیون دلار خواهد رسید. البته پیش‌بینی این هوش مصنوعی چند شرط دارد. این صعود فقط در صورتی ممکن است که ارز دیجیتال در سطح وسیع پذیرفته شود، بیت کوین به ابزار اصلی ذخیره سرمایه تبدیل شود و این سکه در سیستم‌های مالی گوناگون ادغام شود. اگر این شرایط برآورده نشوند آنگاه طبق محاسبات این هوش مصنوعی، ارزش این سکه تا سال ۲۰۵۰ می‌تواند در دامنه ۲۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰ دلار باشد.

 

دسته تدفین بیت کوین: ۰.۰۰۰۰ دلار. چه کسی پایین‌تر پیش‌بینی می‌کند؟

طبق قانون سوم نیوتن،  به‌ازای هر عمل، یک عکس‌العمل با مقدار برابر و جهت متضاد وجود دارد. اگرچه این قانون در سال ۱۶۸۹ فرمول‌بندی شده است اما درباره کریپتوهای قرن ۲۱ هم صدق می‌کند. اگر افرادی هستند که مشتاق صعود ارزش بیت کوین هستند قطعا افراد دیگری هم هستند که آماده خاک‌سپاری آن هستند.
وارن بافت  میلیاردر و اسطوره بازار سهام در یک جمله مشهور بیت کوین را «مرگ‌موش به توان دو» نامیده است. شریک دائمی او «چارلی مانگر» نایب‌رئیس شرکت هلدینگ «برکشایر هاتاوی» هم همینقدر منتقد بیت کوین است. «مانگر» که در ۱ ژانویه ۲۰۲۴ صد‌ساله می‌شود (به او تبریک می‌گوییم) خصومتی دائمی با این به گفته خودش «شیطان»  دیجیتال دارد.
«مانگر» از مقامات آمریکا خواسته است تا بیت کوین را ویران کنند و سرمایه‌گذاری در آن را معادل قمار می‌داند. او در مصاحبه‌ای با «وال‌استریت ژورنال» گفته است صنعت ارز دیجیتال، ثبات بخش مالی جهانی را به خطر انداخته است و می‌گوید نمی‌توان BTC را یک طبقه دارایی دانست چون اصلاً ارزش ذاتی ندارد. او عقیده دارد سخت‌گیرانه‌ترین اقدامات تنظیمی را باید درباره کریپتو اجرا کرد تا نهایتاً این صنعت را خفه کرد «این احمقانه‌ترین سرمایه‌گذاری‌ای است که تابه‌حال دیده‌ام. به کشورم افتخار نمی‌کنم که اجازه داده این مزخرفات رواج پیدا کنند. خنده‌دار است که کسی کریپتو بخرد. نه‌تنها خوب نیست بلکه ابلهانه است. ضرر خالص است». این میلیاردر همه کسانی که با او مخالف هستند را احمق می‌داند و بیت کوین را «محصولی فاسد» و «بیماری مقاربتی» نامیده است.

«استیو هانکه» استاد اقتصاد دانشگاه «جانز هاپکینز» هم از بیت کوین انتقاد کرده است و می‌گوید ارزش بنیادین آن صفر است. او BTC را یک دارایی کاملا سفته‌بازی بدون ارزش یا فایده اقتصادی می‌داند.
«پیتر شیف» رئیس «Euro Pacific Capital» و شیفته طلا عقیده دارد «هیچ‌چیز بدتر از ارز دیجیتال نیست» و «بیت کوین هیچ‌چیز نیست». او دارندگان این دارایی را به یک فرقه تشبیه می‌کند. «هیچ‌کس نیازی به بیت کوین ندارد. مردم فقط بعد از این که دیگران آنها را متقاعد کنند، بیت کوین می‌خرند. وقتی آنها [BTC] را به دست می‌آورند فوراً شروع می‌کنند تا دیگران را به هم این بازی بکشند. این رفتار شبیه رفتار فرقه‌ها است». او در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده بود که این سکه به‌زودی بی‌ارزش خواهد شد. علی‌رغم سالیان زیادی که گذشته‌اند این کارآفرین هرگز نظرش را تغییر نداده است. او اخیراً تکرار کرده است که «سفر بیت کوین به ارزش صفر دلار فقط کمی با تأخیر مواجه شده است. در نهایت بیت کوین منفجر و بی‌ارزش خواهد شد».

«جیمی دیمون» رئیس غول بانکداری آمریکایی «جی پی مورگان» هم شدیداً از طلای دیجیتال انتقاد کرده است. او در جریان پخش رسانه‌ای «CNBC» درباره محدودیت ۲۱ میلیون سکه فرضی انتشار بیت کوین ابراز تردید کرده است. نظر او درباره آینده این است که «از کجا می‌دانید؟ شاید به ۲۱ میلیون برسد و تصویر ساتوشی [ناکاموتو» بیرون بپرد و به همه شما بخندد».
«جیم کریمر» میزبان برنامه «Mad Money» در شبکه «CNBC» هم روی ریسک‌های بیت کوین تمرکز کرده است. او عقیده دارد هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند که بازیگران اصلی این صنعت چه چیزی را پنهان می‌کنند و هیچ تضمینی برای صداقت آنها با مشتریان وجود ندارد. او عقیده دارد هر رسوایی جدیدی می‌تواند باعث نزول شدید ارزش بیت کوین شود و دارایی‌های سرمایه‌گذاران را در معرض خطر قرار دهد. او با اشاره به نظر «کارلی گارنر»، استراتژیست ارشد و بروکر کالا در «DeCarley Trading» توصیه می‌کند که از ارزهای مجازی دوری کنید.
«دیتر ورموث» اقتصاددان و شریک در شرکت «Wermuth Asset Management» در حین گفتگو درباره بیت کوین اعلام کرد که اقتصاد بدون بیت کوین بهتر و ساده‌تر خواهد بود. او می‌گوید کنارگذاشتن کامل بیت کوین اقدامی منطقی است: این کار می‌تواند برای ثروت کلی مفید باشد چون سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال فقط اتلاف سرمایه است و سرمایه را از رشد اقتصادی کلی خارج می‌کند. ضمناً بیت کوین باعث نابرابری اجتماعی می‌شود و پول‌شویی، و مالیات‌گریزی  را آسان‌تر می‌کند و به دلیل ماینینگ به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. «دیتر ورموث» حتی بیت کوین را «قاتل اصلی اقلیم» نامیده است.

«جنی جانسون» مدیرعامل بنگاه سرمایه‌گذاری «Franklin Templeton» که ۱.۵ تریلیون دلار دارایی را مدیریت می‌کند هم درباره کریپتوی پرچم‌دار تردید دارد. او ادعا می‌کند که بیت کوین بزرگ‌ترین عامل انحراف از نوآوری واقعی است. رئیس «Franklin Templeton» عقیده دارد بیت کوین هرگز نمی‌تواند یک ارز جهانی شود چون دولت آمریکا اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد. او می‌گوید «می‌توانم بگویم اگر بیت کوین خیلی مهم  شود و دلار را به‌عنوان ارز ذخیره تهدید کند، دولت آمریکا استفاده از آن را محدود خواهد کرد».
در واقع گفته خانم جانسون بی‌پایه هم نیست. در سال گذشته بحث‌های زیادی درباره فشار رگولاتوری به صنعت ارز دیجیتال، شکایت‌های قانونی و جریمه‌های نجومی وجود داشته است. گری گنسلر رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) وضعیت فعلی صنعت کریپتو  را با دوران وحشی اوایل قرن بیستم مقایسه می‌کند. در آن زمان این سازمان دست به اقدامات سخت‌گیرانه‌ای زد که فکر می‌کرد برای ترساندن بازرگانان و تحت کنترل گرفتن این صنعت لازم هستند. «جان رید استارک» مسئول سابق SEC هم نظر «گنسلر» را تایید می‌کند: «قیمت ارز دیجیتال به دو دلیل در حال صعود است. اول به دلیل خلاء‌های رگولاتوری و دست‌کاری احتمالی بازار و دوم به دلیل احتمال فروش به قیمت بالاتر، کریپتویی که به قیمت بالاتری به یک فرد احمق‌تر فروخته می‌شود».
نه‌تنها مقامات آمریکا بلکه بسیاری از نمایندگان سایر دولت‌های جهان هم ازاین‌دست اظهارات  داشته‌اند. مثلا بانک مرکزی اروپا در دسامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که بیت کوین، تناسب خودش را از دست داده است. البته بانک مرکزی اروپا بعداً در این ارزیابی خودش بازنگری کرد و گفت که ارز دیجیتال می‌تواند به‌عنوان یک جایگزین برای ارز فیات عمل کند.

***

اشاره به این نکته مهم است که از زمان راه‌اندازی بیت کوین، ۴۷۴ بار مرگ آن اعلام شده است. شمارشگر مرگ بیت کوین در پلتفرم 99bitcoins قرار دارد. این منبع، اطلاعات آماری را که به «آگهی فوت بیت کوین» معروف است جمع‌آوری می‌کند – گفته‌های افراد مشهور، پرتال‌های خبری و سایر خروجی‌های رسانه‌ای که خواننده زیادی دارند، همه این اظهارنظرها می‌گویند این دارایی مرده است یا کاهش ارزش شدید آن شروع شده است. در سال ۲۰۲۱ تعداد این «آگهی‌های فوت» ۴۷ عدد بوده است، در سال ۲۰۲۲ به ۲۷ عدد رسیده است و در سال ۲۰۲۳ فقط هفت بار «مرگ» بیت کوین اعلام شده است. این رقم کمترین عدد در دهه گذشته است و نشان می‌دهد که بیت کوین نه‌تنها زنده است بلکه همچنان علی‌رغم بدگویی‌های بدخواهانش در حال شکوفایی است.

در پایان این بررسی طولانی بیایید نگاهی به چند آمار جذاب بیندازیم. طبق تحقیقات «DocumentingBTC»، سرمایه‌گذاری  که ۱۰ سال قبل ۱۰۰ دلار طلای واقعی را خریده باشد اکنون ۱۳۴ دلار پول در حسابش دارد. اگر او روی گوگل سرمایه‌گذاری کرده باشد ۵۰۴ دلار دارد، روی فیس‌بوک، ۸۱۸ دلار، روی آمازون ۸۳۰ دلار، روی نتفلیکس ۱۰۴۰ دلار و روی مایکروسافت ۱۱۱۱ دلار. سرمایه‌گذاران اپل رشد سرمایه‌گذاری خودشان تا ۱۲۰۸ دلار را شاهد هستند. تسلا مکان سوم را در سکوی سودآوری به خود اختصاص داده است و ۱۰۰ دلار را به ۸۵۹۹ دلار رسانده است. البته اگر ۱۰۰ دلار روی طلای دیجیتال یعنی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده باشید حالا مبلغ چشمگیر ۲۵۶۰۰ دلار دارید! به همین دلیل است که بیت کوین اغلب به‌عنوان بهترین سرمایه‌گذاری این دهه تحسین می‌شود. نتیجه‌گیری را به عهده خودتان می‌گذاریم. سال نو مبارک!

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید