2023 دسامبر 16

EUR/USD: برگشت کبوتری فدرال رزرو

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۸ تا ۲۲ دسامبر ۲۰۲۳1

 • در هفته قبل سرنوشت EUR/USD توسط دو اتفاق تعیین شد: جلسه «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) و جلسه «شورای حکام بانک مرکزی» اروپا (ECB) که یک روز بعد از آن برگزار شد. بعد از برگزاری این جلسات، یورو پیروز شد و برای اولین‌بار از ۲۹ نوامبر تابه‌حال، این جفت‌ارز به بالای ۱.۱۰۰۰ رسید.

  فدرال رزرو، نرخ بهره کلیدی را بدون تغییر در ۵.۵% رها کرد. ضمناً رهبری این رگولاتور هم اعلام کرد در حال گفتگو درباره انبساطی کردن سیاست پولی خودش است. پیش‌بینی FOMC برای آینده نزدیک خیلی پایین‌تر از انتظارات بود. این‌طور برنامه‌ریزی شده است که تا پایان سال ۲۰۲۴، نرخ بهره حداقل سه بار کاهش پیدا کند و به ۴.۶% برسد (به‌جای مقدار مورد انتظار ۵.۱%) ضمناً در پایان سال ۲۰۲۵ هم برنامه‌هایی برای چهار مرحله دیگر کاهش  بهره وجود دارد و  نهایتاً هزینه وام‌گیری به ۳.۶% خواهد رسید (انتظار این بود که به ۳.۹% برسد). نرخ بهره در چشم‌انداز سه‌ساله تا ۲.۹% افت خواهد کرد و پس از آن در سال ۲۰۲۷ به ۲.۲۵%- ۲.۰% خواهد رسید، درحالی‌که تورم هم در سطح هدف ۲.۰% تثبیت خواهد شد. فعالان بازار انتظار دارند که فدرال رزرو پس از این جلسه، اولین گام به سمت سیاست انبساطی را در ماه مارس بردارد. ابزار «FedWatch» نشان می‌دهد که فعلاً احتمال این سناریو ۷۰% است.

  علاوه بر انتظار کاهش نرخ بهره، کاهش بازده اوراق خزانه که تغییر فوری جهت سیاست پولی آمریکا را نشان می‌دهد نیز روی دلار فشار وارد می‌کند. واکنش بازارهای سهام هم تایید دیگری بر نقطه پیوت کبوتری بود. نرخ پایین‌تر بهره، خبر خوبی برای بازار سهام است. این نرخ‌ها باعث تامین مالی ارزان‌تر و شرایط اقتصادی آسان‌تر می‌شوند که باعث تحریک تقاضای داخلی می‌شوند. به همین دلیل شاخص‌های بازار سهام S&P500، داوجونز و نزدک در هفته قبل دوباره اوج گرفتند.

  می‌دانیم که «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا قبلا در ورزش «شنای هماهنگ» فعالیت می‌کرده است. این بار هم او هماهنگ با فدرال رزرو عمل کرد: بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را بدون تغییر در سطح قبلی ۴.۵۰% رها کرد. البته بانک مرکزی اروپا انتظار دارد که GDP منطقه یورو  در سال ۲۰۲۳ فقط ۰.۶% رشد کند درحالی‌که قبلا پیش‌بینی می‌شد ۰.۷% رشد کند، ضمناً این بانک انتظار دارد که ۰.۸% رشد در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد درحالی‌که قبلا ۱.۰%  رشد پیش‌بینی می‌شد. پیش‌بینی می‌شد که تورم سال ۲۰۲۴ برابر ۵.۴% باشد ولی قرار است که در این سال تورم به ۲.۷% برسد و انتظار داریم که تورم در سال ۲۰۲۵ تقریباً به سطح هدف ۲.۱% برسد (دو سال زودتر از آمریکا).

  اولین ناهماهنگی با فدرال رزرو بعد از جلسه شورای حکام اتفاق افتاد. رهبری بانک مرکزی اروپا هیچ اشاره‌ای به زمان‌بندی کاهش نرخ بهره خودش نکرد. ضمناً در این جلسه اعلام شد که هدف این بانک، سرکوب تورم است و نه جلوگیری از رکود بنابراین هزینه‌های وام‌گیری تا جایی که لازم باشد در اوج باقی می‌مانند. این موضوع به نفع یورو بود و یورو را نسبت به دلار تقویت کرد.

  باتوجه‌به ادبیات کبوتری فدرال رزرو و موضع نسبتاً شاهینی بانک مرکزی اروپا ممکن است EUR/USD همچنان پتانسیل صعود بیشتر را داشته باشد. باید به این نکته اشاره کنیم که این تصمیم محوری فدرال رزرو فقط بازارها را شگفت‌زده نکرد. طبق یک گزارش از منابع داخلی در «فایننشیال تایمز»، نظرات «جروم پاول» پس از جلسه FOMC باعث شد تا گارد شورای حکام بانک مرکزی اروپا هم باز شود. به همین دلیل خانم «لاگراد» در حین سخنرانی‌اش چند بار به اشتباهات همتایان آمریکایی خودش اشاره کرد.

  در شرایط فعلی ظاهراً فدرال رزرو در سیاست انبساط پولی پیشتاز خواهد بود. اگر بازار سیگنال متضادی دریافت نکند دلار تحت‌فشار باقی خواهد ماند. البته توجه به این نکته مهم است که واقعیت در سال ۲۰۲۴ الزاماً با اظهارات بیان شده در دسامبر ۲۰۲۳ منطبق نیست. بانک مرکزی اروپا دلایل بیشتری برای انبساطی کردن سیاست مالی خودش دارد. اقتصاد اروپا به‌سختی توانسته است با سیاست بهره بالا سازگار شود و به نظر ضعیف‌تر از اقتصاد آمریکا می‌رسد و حجم GDP آن اکنون رو به پایین بازنگری شده است و کاهش تورم منطقه یورو هم خیلی سریع‌تر از آمریکا است. براین‌اساس اقتصاددانان «Fidelity International»، «جی پی مورگان» و «HSBC» احتمال این که همه چیز را تغییر کند و بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان قبل از آمریکا به سمت سیاست انبساطی بروند را رد نمی‌کنند. البته ما همین امروز سیگنال‌هایی درباره این کار را یا فردا دریافت نخواهیم کرد و فقط در سال آینده باید منتظر آنها باشیم.

  در هفته گذشته، بعد از انتشار داده‌های فعالی تجاری (PMI) اروپا در روز ۱۵ سپتامبر که ناامیدکننده بودند و نتایج ضدونقیضی که در آمریکا منتشر شدند، EUR/USD هفته را در ۱.۰۸۹۴ به پایان رساند.

  اقتصاددانان بانک «MUFG» عقیده دارند احتمال صعود بیشتر EUR/USD کم است. آنها نوشته‌اند «ظاهراً وضعیت در منطقه یورو و جهان برای رالی پایدار بیشتر EUR/USD مطلوب نیست. عوامل بنیادی که نیروهای هدایت‌کننده چند هفته بعد در حین کریسمس و سال نو هستند، هیچ‌وقت قابل‌اتکا نبوده‌اند اما اگر این رالی در این دوره هم ادامه پیدا کند انتظار داریم که وقتی به سه‌ماهه اول سال بعد نزدیک می‌شویم، شاهد یک برگشت روند باشیم».
  در حال حاضر نظرات متخصصان درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز به این صورت است: ۴۰% به تقویت دلار رأی می‌دهند، ۳۰% طرف‌دار یورو هستند و ۳۰% بی‌طرف هستند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به نفع یورو  و صعود این جفت‌ارز هستند. ۶۰% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند، ۳۰% به سمت جنوب هستند و ۱۰% هم به‌سوی شرق هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۳۰-۱.۰۸۰۰ قرار گرفته است و پس از آن به ۱.۰۷۷۰، ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۲۰-۱.۰۵۰۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰ خواهیم رسید. گاوها در حوالی ۱.۰۹۲۵ با اولین مقاومت مواجه می‌شوند و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۹۸۵-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۲۰، ۱.۱۱۱۰-۱.۱۰۷۰، ۱.۱۱۵۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۷۵.

  در هفته آینده هم اروپا و هم آمریکا، خلاصه‌ای از آمارهای امسال را ارائه می‌کنند و آماده کریسمس می‌شوند. رویدادهای اقتصادی مهم عبارت‌اند از انتشار داده‌های تورم (CPI) در منطقه یورو در روز سه‌شنبه ۱۹ دسامبر. همچنین شاخص اعتماد مصرف‌کننده آمریکا در چهارشنبه ۲۰ دسامبر منتشر می‌شود. روز بعد هم حجم GDP آمریکا در سه‌ماهه سوم  و تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری اعلام خواهند شد. هفته کاری در روز جمعه ۲۲ دسامبر با انتشار بسته جامعی از داده‌های بازار مصرف‌کننده آمریکا به پایان خواهد رسید.

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان کبوترها را تغذیه نمی‌کند

 • موضع فدرال رزرو و موضع بانک مرکزی انگلستان (BoE) منطبق بر هم هستند. اینجا می‌توان یک کپی-پیست ساده از بررسی‌های قبلی را ارائه کرد. بانک مرکزی بریتانیا در جلسه خودش، نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۲۵% رها کرد. در این جلسه هیچ دلیلی ذکر نشد که انتظارات کبوتری را در سال ۲۰۲۴ تقویت کند. «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان گفت که این بانک باید مسیر مناسبی را طی کند و حتی سه عضو از نه عضو «کمیته سیاست پولی» به افزایش بیشتر نرخ بهره رأی دادند.

   اندیکاتورهای اقتصادی انگلستان در تضاد با هم بودند. رشد دستمزد واقعی طبق آمارها با تورم تعدیل شده است و همچنان هر سال افزایش پیدا می‌کند. البته درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد که اقتصاد ۰.۱% رشد کند اما در واقع ۰.۳% منقبض شد درحالی‌که رشد قبلی آن ۰.۲% بود. داده‌هایی که جمعه ۱۵ سپتامبر منتشر شدند، بهبود قابل‌توجه فعالیت بخش خدمات در دسامبر را نشان می‌دادند. شاخص PMI به ۵۲.۷ رسید که بیش از انتظارات قبلی یعنی ۵۱.۰ بود و بهترین رقم در پنج ماه گذشته محسوب می‌شود. البته از سوی دیگر فعالیت تولیدی در ماه نوامبر از ۴۷.۲ به ۴۶.۴ کاهش پیدا کرد اگرچه بازار انتظار صعود آن تا ۴۷.۵ را داشت.

  ضمناً «غول تورم هنوز بیرون از چراغ جادو است». بر همین اساس بانک مرکزی انگلستان احتمالا سیاست پولی انقباضی خودش را کنار نخواهد گذاشت و این مانع از افزایش بیشتر تورم می‌شود. متخصصان درباره این موضوع توافق دارند. تنها سؤال بی‌پاسخ این است که بانک انگلستان در نهایت چه زمانی خواهد توانست تا نرخ بهره را کاهش دهد.

  GBP/USD قوس آخر هفته را در سطح ۱.۲۶۸۱ به پایان رساند. اقتصاددانان «ING» عقیده دارند منطقه ۱.۲۸۵۰-۱.۲۸۲۰ برای GBP/USD یک مقاومت قوی است. اگر این جفت‌ارز از این مقاومت عبور کند می‌تواند به ارتفاع ۱.۳۰۰۰ برسد که می‌تواند هدیه کریسمس بزرگی برای گاوها باشد. البته تیم بانک «نومورا» در ژاپن کاملا درباره چشم‌اندازهای آینده این جفت‌ارز تردید دارند و معتقد هستند که این جفت‌ارز هم در Q1 و هم Q2 در سال ۲۰۲۴ در حوالی ۱.۲۷۰۰ و ۱.۲۸۰۰ معامله خواهد شد.

  جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران فعلاً هیچ پیش‌بینی روشنی را نشان نمی‌دهد: ۲۵% به صعود این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۵% به نزول آن رأی می‌دهند و ۵۰% هم پاسخ خاصی به این سؤال نمی‌دهند. اندیکاتورهای روند در اینجا هم مثل جفت‌ارز قبلی که بررسی کردیم، همگی (۱۰۰%) به سمت شمال هستند. ۶۵% از اسیلاتورها به سمت شمال، ۳۰% به سمت پایین و ۱۵% باقیمانده خنثی هستند. اگر حرکت به جنوب اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این سطوح و مناطق، حمایت خواهد شد: ۱.۲۶۲۵-۱.۲۶۰۰، ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۴۵، ۱.۲۵۱۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۷۰، ۱.۲۰۳۵. اگر این جفت‌ارز صعود کند ابتدا با مقاومت ۱.۲۵۳۵-۱.۲۷۱۰ روبرو خواهد شد و سپس به مقاومت‌های ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۹۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰ خواهد رسید.

  چهارشنبه ۲۰ دسامبر روز مهمی در تقویم هفته آینده است چون شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) انگلستان در این روز منتشر خواهد شد. جمعه ۲۲ دسامبر هم به دلیل آماده‌شدن برای کریسمس، ساعات کاری کوتاه‌تر هستند. البته انتشار آمارهای اقتصاد کلان مهمی مثل اطلاعات فروش خرده‌فروشی و GDP را در صبح آن روز شاهد خواهیم بود.

USD/JPY: برنامه‌ریزی برای پیروزی ین در سال ۲۰۲۴

 • جفت‌ارز USD/JPY  در ۱۳ نوامبر به ارتفاع ۱۵۱.۹۰ رسید. البته ین ژاپن ظرف  پنج هفته موفق شد تا ۱۰۰۰ نقطه را از دلار پس بگیرد. پنجشنبه ۷ دسامبر پیروزی مهمی برای ین اتفاق افتاد چون ین در کل بازار تقویت شد و دلار را ۲۲۵ نقطه دیگر پایین کشید. در حال حاضر کف این جفت‌ارز در ۱۴۱.۶۲ ثبت شده است. هفته قبل، این جفت‌ارز از شاخص دلار DXY و فدرال رزرو پیروی کرد و دوره پنج‌روزه را در ۱۴۲.۱۴ به پایان رساند.

  دلیل اصلی این رالی ین، افزایش انتظارات درباره کنارگذاشتن سیاست «نرخ بهره منفی» توسط بانک مرکزی ژاپن (BoJ) است و بازار پیش‌بینی می‌کند که این اتفاق زودتر از آنچه قبلا انتظار می‌رفت، بیفتد. شایعات می‌گویند بانک‌های منطقه‌ای ژاپن، برای فاصله‌گرفتن از سیاست کنترل منحنی بازده در حال لابی‌کردن هستند و به بانک مرکزی فشار می‌آورند.  بانک مرکزی ژاپن هم با انجام یک پیمایش ویژه در اوایل دسامبر بین فعالان بازار برای گفتگو درباره کنارگذاشتن سیاست پولی بسیار نرم و عوارض جانبی این اقدام، ظاهراً این شایعات را به‌نوعی تایید کرده است.

  نتایج جلسات اخیر فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا هم به نفع ین بود و اعتماد بازار به این که نرخ‌های بهره دلار و یورو به اوج خود رسیده اند و از این به بعد فقط کاهش پیدا می‌کنند، افزایش پیدا کرد. این واگرایی  به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا استراتژی «مبادلات انتقالی» (carry trade) را اجرا کنند و اسپردهای بازده بین اوراق دولت ژاپن و همتایانش در آمریکا و منطقه یورو را کاهش می‌دهد. این شرایط باید باعث برگشت سرمایه به ین می‌شود.

  آخرین جلسه بانک مرکزی ژاپن در سال جاری برای سه‌شنبه ۱۹ دسامبر برنامه‌ریزی شده است. البته احتمال دارد که این رگولاتور پارامترهای سیاست پولی خودش را در این جلسه تغییر ندهد. اقتصاددانان بانک «MUFG» ژاپن انتظار دارند که بانک مرکزی ژاپن سیاست‌های «کنترل منحنی بازده» (YCC) و «سیاست نرخ بهره منفی» (NIRP) خودش را در جلسه ژانویه تغییر دهد. این موضوع تا حدی در قیمت‌های فعلی لحاظ شده است اما لحن بانک مرکزی ژاپن در جلسه دسامبر می‌تواند انتظار برای انقباضی شدن سیاست پولی در سال ۲۰۲۴ را تحت تاثیر قرار دهد. «MUFG» عقیده دارد ین بیشترین پتانسیل را برای رشد در بین ارزهای G10 در سال آینده دارد. استراتژیست‌های این بانک می‌گویند: «شوک تورمی جهانی در حال معکوس شدن است و این موضوع بیشترین اثر را بر JPY دارد».

  ۳۰% از متخصصان انتظار دارند که ین در کوتاه‌مدت باز هم تقویت شود، ۱۰% طرف‌دار دلار هستند و اکثر آنها (۶۰%) نظر خاصی را بیان نمی‌کنند. سلطه کامل رنگ قرمز در اندیکاتورهای روند در D1 را شاهد هستیم و ۱۰۰% از اندیکاتورها قرمز هستند. اسیلاتورها هم ۱۰۰% قرمزرنگ هستند اما ۲۵% از آنها شرایط بیش‌فروش را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱۴۱.۶۰-۱۴۱.۳۵ قرار گرفته است و پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۰.۹۰-۱۴۰.۶۰، ۱۳۹.۰۵-۱۳۸.۷۵، ۱۳۷.۵۰-۱۳۷.۲۵، ۱۳۵.۹۰، ۱۳۴.۳۵ و ۱۳۱.۲۵. اولین مقاومت در ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ قرار گرفته است و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۵.۳۰، ۱۴۶.۹۰-۱۴۶.۵۵، ۱۴۷.۸۵-۱۴۷.۶۵، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۹.۲۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۰، ۱۵۰.۸۰، ۱۵۱.۶۰ و ۱۵۲.۱۵-۱۵۱.۹۰.

  به‌غیراز جلسه بانک مرکزی ژاپن در ۱۹ دسامبر و کنفرانس خبری بعد از آن، هیچ اتفاق مهم دیگری در اقتصاد ژاپن را در هفته آینده انتظار نداریم.

ارز دیجیتال: آیا ETF‌های بیت کوین جایگزین «بایننس» می‌شوند؟

 • بیت کوین در پایان جمعه ۸ دسامبر به ارتفاع ۴۴۶۹۴ دلار رسید. آخرین باری که بیت کوین بالای ۴۰۰۰۰ دلار معامله شده بود در آوریل ۲۰۲۲ بود. درست دو روز بعد یعنی صبح ۱۱ دسامبر، سرمایه‌گذاران با تعجب متوجه شدند که بیت کوین به ۴۰۱۵۰ دلار رسیده است و خیلی ناامید شدند.

  کاهش سریع قیمت بیشتر از ۵ دقیقه ادامه نداشت. چند نظریه این رویداد را توضیح می‌دهند. یک نظریه این است که انتشار داده‌های قوی بازار کار آمریکا در ۸ دسامبر دلیل این اتفاق بود. احتمال دیگر این است که این یک واکنش عصبی یا خطای فنی در حجم معاملاتی بوده است که احتمالا یک ربات معاملاتی یا یک تریدر مرتکب شده است و باعث آبشاری از توقف ضرر حفاظتی در بازارهای فیوچرز شده است. «Coinglass» عقیده دارد طی ۲۴ ساعت بیش از ۴۰۰ میلیون دلار پوزیشن لانگ لیکویید شدند که شامل ۸۵.۵ میلیون دلار بیت کوین می‌شود.

  تحلیل ما نشان می‌دهد که واقع‌گرایانه‌ترین توضیح به این صورت است: بیت کوین از اواسط آگوست حدود ۸۵% و از ابتدای سال بیش از ۱۶۰% صعود کرده است. ظاهراً برخی از بازیگران اصلی که قیمت‌های پایان سال را پیش‌بینی کرده‌اند اقدام به برداشت سود کرده‌اند. جالب است که دو روز قبل از این اتفاق، رئیس «DecenTrader» که به «FibFilb» مشهور است،  در روز ۹ دسامبر هشدار داده بود: «امسال خیلی رشد کرده‌ایم، انتظار اصلاح را داریم. [...]. این اصلاح خیلی به تعویق افتاده است».

  احساسات منفی به دلیل اخباری تقویت شدند که می‌گفتند جریمه ۴.۳ میلیارد دلاری، مشکلاتی که صرافی کریپتو «بایننس» با آنها مواجه است را حل نمی‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) همچنان اتهاماتی را به این صرافی به دلیل معاملات غیرقانونی اوراق بهادار و سایر تخلفات وارد کرده است.

  مسئولان وزارت دادگستری آمریکا هم کاملا عملیات پلتفرم معاملاتی آنها را زیر نظر دارند تا میزان رعایت استانداردهای قانونی را تعیین کنند. این صرافی مجبور است که دسترسی دائمی به همه اسناد و پرونده‌ها از جمله اطلاعات مربوط به کارکنان، نمایندگان، واسطه‌ها، مشاوران، شرکا و پیمانکاران و همین‌طور تریدرها را به نمایندگان وزارت دادگستری آمریکا، شبکه پلیس جرایم مالی و سایر رگولاتورهای مالی و نهادهای اجرای قانون بدهد.
  در هفته قبل، «جان رید استارک» رئیس سابق SEC نظرش درباره انحلال احتمالی «بایننس» را بیان کرد و به تقاضاهای رسمی دولت آمریکا از این پلتفرم اشاره کرد. فهرست این تقاضاها شامل ۱۳ صفحه تایپی شامل روال‌هایی می‌شود که قبلا هرگز از شرکت‌ها درخواست نشده بودند. این فهرست باعث شد تا «استارک» به‌طعنه این وضعیت را «کلونوسکوپی مالی» بنامد.

  شایان‌ذکر است که حملات به «بایننس» در سال ۲۰۲۳ باعث نزول سهم آن از بازار نقدی از ۵۵% به ۳۲% شد. در بازار مشتقه‌ها هم سهم آن ۴۷.۷% است که بدترین عملکرد از اکتبر ۲۰۲۰ تابه‌حال محسوب می‌شود.

  «جیمی دیمون» مدیرعامل «جی پی مورگان» در جریان گفتگو درباره شدیدتر شدن فشار رگولاتوری گفت اگر او به‌جای دولت آمریکا بود «همه ارزهای دیجیتال را برای کمک به کلاهبرداران و تروریست‌ها کاملا ممنوع می‌کرد». اما مقامات آمریکا چنین کاری نمی‌کنند. چرا؟

  گفته مشهوری منسوب به متفکر، سیاستمدار و فیلسوف مشهور ایتالیایی، «نیکولو ماکیاولی» وجود دارد: «اگر نمی‌توانی جمعیت را شکست دهی، رهبری‌شان را به دست بگیر». او این جمله را ۵۰۰ سال قبل بیان کرده است اما حرفش حتی امروز هم درست است. مثلا چین علی‌رغم تمام ممنوعیت‌ها همچنان بخش مهم و فعالی از صنعت ارز دیجیتال است. ظاهراً آمریکا به‌جای ممنوعیت دارایی‌های دیجیتال، قطع اینترنت و توقیف کامپیوتر‌ها و موبایل‌های هوشمند قصد دارد تا رهبری و کنترل این فرایند  را به دست بگیرد. متخصصان عقیده دارند ایده ETF‌های اسپات قابل‌معامله بیت کوین به همین دلیل متولد شده است. این صندوق‌ها اجازه نظارت بر سرمایه‌گذاران کریپتو، مطالعه تراکنش‌های آنها و گرفتن مالیات از آنها و تعیین قانونی‌بودن این تراکنش‌ها را فراهم می‌کنند. بنابراین منطق مسئولان رسمی کاملا روشن است. در این مورد نادر، میلیون‌ها سرمایه‌گذار خرد هم این فرایند را تحسین می‌کنند و امیدوارند که سرمایه‌گذاری‌هایشان به لطف ETF‌های BTC و فشار رگولاتوری با افزایش ارزش مواجه شود.

  حالا وقت آن است که به اتفاقات ۱۱ دسامبر برگردیم، «مایکل وین دی پوپ»، تریدر، تحلیل‌گر و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» می‌گوید «کامیونیتی کریپتو نباید نگران باشد» او توضیح می‌دهد که اصلاح‌ها همیشه اتفاق می‌افتند به‌خصوص در بازار آلت‌کوین که نقدشونده نیست اصلاح‌های عمیقی اتفاق خواهند افتاد. این تحلیل‌گر بر اساس اتفاقاتی که تابه‌حال افتاده است پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین تغییر خواهد کرد. تحلیل‌های او نشان می‌دهند که منطقه حمایت کلیدی در تایم فریم‌های بالاتر اکنون در دامنه ۳۸۰۰۰-۳۶۵۰۰ دلار است. او می‌گوید «مومنتوم بیت کوین به‌تدریج در حال به پایان رسیدن است و در فصل بعدی اتریوم به‌سادگی پیش‌گام خواهد شد».
  «ویلیام کلمنته» متخصص ارز دیجیتال درباره کاهش قیمت بیت کوین نگران نیست و آن را حتمی می‌داند. او عقیده دارد این اصلاح یک سکوی محکم را برای شروع روند گاوی بعدی ایجاد می‌کند چون پوزیشن‌های لانگ بازشده توسط تریدرهای طمع‌کار که با اهرم باز شده‌اند را از بین می‌برد.

  «الی تارانتو» مدیرعامل «EQI Bank» هم با پیش‌بینی «وان دی پوپ» موافق است و نزول ارزش بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند. «چون تریدرها سود خودشان را قفل می‌کنند و منتظر تصمیم‌گیری درباره درخواست‌های ETF هستند، قیمت بیت کوین همچنان نوسان خواهد کرد و در معرض اثر پروانه‌ای خواهد بود [پدیده‌ای که در آن، تغییر کوچکی در سیستم می‌تواند نتایج بزرگ و غیرقابل‌پیش‌بینی حتی در مکانی متفاوت با مکان اصلی داشته باشد]. افت قیمت بیت کوین تا ۳۹۰۰۰ دلار هم کاملا امکان‌پذیر است».

  در واقع حق با مدیر «EQI Bank» است: بیت کوین «نوسان در باد را ادامه می‌دهد» و این موضوع در چارت BTC/USD در دوره قبل و بعد از جلسه هفته قبل فدرال رزرو به‌خوبی دیده می‌شود. به همین دلیل این جفت‌ارز که از ضعیف‌شدن دلار کمک گرفته بود دوباره صعودی شد و در چهارشنبه ۱۳ دسامبر به ۴۳۴۴۰ دلار رسید.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۱۵ دسامبر، بیت کوین حوالی ۴۲۲۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۶۱ تریلیون دلار است که از۱.۶۴ تریلیون دلار هفته قبل کمتر شده است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم از ۷۲ به ۷۰ نقطه افت کرده است و در منطقه طمع قرار دارد.

  متخصصان «گلدمن ساکس»، غول «بانک‌های سرمایه‌گذاری»، گزارش جدیدی را درباره آینده کوتاه‌مدت بیت کوین منتشر کرده‌اند و می‌گویند قیمت بیت کوین می‌تواند در کوتاه‌مدت همچنان افزایش پیدا کند. تحلیل‌گران «CryptoQuant» احتمال عبور بیت کوین از سطح ۵۰,۰۰۰ دلار در شروع سال ۲۰۲۴ را بررسی کرده‌اند. این پیش‌بینی بر اساس تحلیل فعالیت هولدرهای BTC است و دینامیک‌های حجم تراکنش، ارزش کل بازار و قانون «متکاف» در کریپتو نوشته شده است. این متخصصان می‌گویند «بیت کوین می‌تواند دامنه ۵۳۰۰۰-۵۰,۰۰۰ دلار را هدف بگیرد».

  البته تحلیل‌گران «CryptoQuant» عقیده دارند فعلاً بازار به «مرحله گاوی بسیار داغ» رسیده است که در گذشته همراه با توقف و اصلاح بوده است. این تحلیل‌گران تأکید می‌کنند که حجم بیت‌کوین‌های «در سود» بیش از ۸۸% است.  این موضوع پتانسیل فشار فروش و اصلاح‌های کوتاه‌مدت احتمالی را نشان می‌دهد. مشاهدات این متخصصان نشان می‌دهد که این سطح بالای سود تحقق‌نیافته «از نظر تاریخی منطبق بر قله‌های محلی است».

  در پایان بیایید به رویداد تاریخی دیگری نگاه کنیم، زمانی که طلای دیجیتال ۰.۲۰ دلار معامله می‌شد. سیزده سال قبل در ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۰، خالق اولین کریپتو که با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» مشهور شده است، آخرین پست خودش را قبل از ناپدیدشدن از چشمان مردم در یک فروم منتشر کرد. این پست اشاره‌ای به ناپدیدشدن این چهره اسرارآمیز نداشت. این پیام حاوی شرحی درباره آپدیت و کد عناصر مدیریت «منع خدمت» (DoS) بود. برخی متخصصان عقیده دارند مؤسس بلاک‌چین قصد داشته است تا تیمش را به دلیل اختلاف‌ها و مخالفت‌ها در مجموعه توسعه‌دهندگان ترک کند و از کنترل بیش از حد بر پروژه و تصمیم‌گیری یک‌جانبه انتقاد داشته است.

  به‌هرحال، همان‌طور که کاربری در فروم «BitcoinTalk» با اشاره به آخرین پست خالق بیت کوین گفته است «سهم ساتوشی در غیرمتمرکزسازی و نبردش علیه دیکتاتوری مالی چیزی فراتر از یک شگفتی تکنولوژیک است. این اقدام، حرکتی برای آزادی اقتصادی  و  حق حاکمیت اقتصادی است. [...] ناپدیدشدن او فقط به‌خاطر حفاظت از خودش نیست بلکه یادآور این است که در زندگی همه چیز حول یک شخص مشهور نمی‌چرخد».

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید