2023 دسامبر 2

EUR/USD: دسامبر – یک ماه سخت برای دلار

 • کدام نهاد قبل از دیگری، سیاست‌های پولی‌اش را انبساطی می‌کند، فدرال رزرو (FRS) یا بانک مرکزی اروپا؟ هنوز بحث‌هایی درباره این موضوع در جریان است و این موضوع را می‌توان در چارت‌های قیمت به‌وضوح مشاهده کرد. آمارهای هفته قبل به EUR/USD اجازه ندادند تا به بالای سطح مهم ۱.۱۰۰۰ برسد. این آمارها با انتشار داده‌های تورم آلمان در چهارشنبه ۲۹ نوامبر شروع شدند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سال‌به‌سال برابر ۳.۲%  بود که کمتر از پیش‌بینی‌های متخصصان یعنی ۳.۵% و مقدار قبلی یعنی ۳.۸% بود. CPI ماه‌به‌ماه هم حتی بیشتر از این منفی شده بود و به ۰.۴%- رسیده بود (نسبت به پیش‌بینی ۰.۲% و مقدار ماه قبل ۰.۰%).

  این داده‌ها علامت آغاز عقب‌نشینی یورو بودند. بعد از انتشار شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) در منطقه یورو، EUR/USD نزول خودش را ادامه داد. «Eurostat» گزارش داد که HICP بر اساس داده‌های مقدماتی به پایین‌ترین سطح از ژوئن ۲۰۲۱ افت کرده است و به مقدار ۲.۴% (سال‌به‌سال) رسیده است که کمتر از مقدار ۲.۹% اکتبر و مقدار مورد انتظار ۲.۷% است.  مقدار ماه‌به‌ماه این اندیکاتور هم ۰.۵%- بود که از ۰.۱% ماه قبل کمتر است.

  همه این داده‌ها نشان می‌دادند که تورم در منطقه یورو با سرعت بیشتری از تورم آمریکا کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل عده زیادی از فعالان بازار ازجمله استراتژیست‌های «ING»، بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند، درباره پیروزی فوری بانک مرکزی اروپا بر تورم صحبت می‌کنند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که بانک مرکزی اروپا قبل از فدرال رزرو سیاست پولی خودش را انبساطی می‌کند و نرخ بهره را کاهش می‌دهد و وارد انبساط پولی می‌شود. در ماه مارس، احتمال این که نرخ بهره کلیدی ۱۲۵ نقطه مبنا (bp)  در سال ۲۰۲۴  کاهش پیدا کند و از ۴.۵۰% به ۳.۲۵% برسد،  حدوداً ۷۰% بود. به‌تازگی حرکت به سمت سیاست کبوتری تر به‌صورت غیرمستقیم توسط «فابیو پانتا»، یکی از اعضای هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک ایتالیا، تأیید  شده است و او درباره «آسیب غیرضروری» صحبت می‌کند که ممکن است به دلیل نرخ‌های بهره بالای دائمی ایجاد شود.

  برعکس مسئولان کمیته بازار باز (FOMC) در آمریکا اصلاً درباره آسیب  نرخ بهره بالا حرف نمی‌زنند بلکه درباره فواید آن صحبت می‌کنند. مثلاً «جان سی ویلیامز» رئیس بانک نیویورک فدرال رزرو، اعلام کرد که حفظ هزینه وام‌گیری در سطح ثابت برای یک دوره طولانی، اقدام مناسبی است. او عقیده دارد این کار، اجازه احیای کامل تعادل بین تقاضا و عرضه را می‌دهد و تورم را به ۲.۰% برمی‌گرداند. «ویلیامز» پیش‌بینی می‌کند که شاخص «هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) تا انتهای سال ۲۰۲۴ به ۲.۲۵% کاهش پیدا می‌کند و در سال ۲۰۲۵ در نزدیکی سطح هدف تثبیت شود».

  بنابراین احتمال این که شاهین‌های فدرال رزرو در آینده نزدیک به سمت سیاست کبوتری بروند، کم است. به‌خصوص اگر این نکته را در نظر بگیریم که اقتصاد آمریکا اجازه  اتخاذ این موضع را به آنها می‌دهد: شاخص‌های سهام در حال صعود هستند و داده‌های GDP که ۲۹ نوامبر منتشر شدند، رشد ۵.۲% را در سه‌ماهه سوم (Q3) نشان دادند و از انتظارات بازار یعنی ۵.۰% و همچنین مقدار قبلی ۴.۹% فراتر رفتند. باتوجه‌به این شرایط اصلاً عجیب نیست که EUR/USD افت کند.

  جمعه عصر، این جفت‌ارز به سطح کف محلی ۱.۰۸۲۸ رسید و اگر سخنرانی رئیس فدرال رزرو «جروم پاول» در پایان هفته کاری نبود و او در این سخنرانی نگفته بود که بحث زودرس درباره زمانی شروع انبساط در سیاست پولی را مدنظر قرار می‌دهد، این جفت‌ارز همچنان به نزول خودش ادامه می‌داد. «پاول» به این نکته اشاره کرد که فدرال رزرو در جلسه دسامبرش، نرخ بهره را بدون تغییر در سطح فعلی ۵.۵۰% حفظ خواهد کرد. «پاول» ضمناً اشاره کرد که تورم هسته در آمریکا هنوز خیلی بالاتر از هدف ۲.۰% است و فدرال رزرو آماده است تا در صورت لزوم، انقباض سیاست پولی خودش را ادامه دهد. به‌طورکلی او همان چیزهایی را گفت که «جان ویلیامز» گفته بود. البته گفته‌های رئیس فدرال رزرو نیویورک، دلار را تقویت کرد ولی همین گفته‌ها از سوی رئیس‌کل فدرال رزرو، باعث تضعیف دلار شد: در حین سخنرانی «پاول»، شاخص DXY حدود ۰.۱۲% افت کرد. واکنش‌های بازار واقعاً غیرقابل‌پیش‌بینی هستند! به همین دلیل قوس نهایی هفته به سطح ۱.۰۸۸۲ رسید.

  چه چیزی در ماه دسامبر انتظار ما را می‌کشد؟ اگر منطق بالا را دنبال کنیم، دلار باید پیشرفت خودش علیه یورو را ادامه دهد. البته یک عامل فصلی ممکن است در این روند مداخله کند و حرکت خرسی دلار را در ماه دسامبر نسبت به سبدی از ارزها ایجاد کند. اقتصاددانان «Societe Generale» عقیده دارد نزول میانگین شاخص دلار (DXY) در ۱۰ سال گذشته در ماه دسامبر برابر ۰.۸% بوده است. از نظر فصلی، یورو (EUR)، کرون سوئد (SEK)، پوند بریتانیا (GBP) و فرانک سوئیس (CHF) میل به صعود دارند درحالی‌که دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD)، ین ژاپن (JPY) و پزوی مکزیک (MXN) را می‌توان ثابت در نظر گرفت.

  متخصصان بانک ژاپنی «MUFG Bank» هم اندیکاتورهای گاوی برای EUR/USD در ماه آخر سال را تأیید می‌کنند. آنها می‌گویند «ایجاد روند فصلی در ماه دسامبر کاملاً متقاعدکننده است: طی ۲۰ سال گذشته در ماه دسامبر ۱۴ بار شاهد صعود EUR/USD بوده‌ایم و افزایش چشمگیر متوسط ۲.۶% در این ۱۴ سال ثبت شده است. اگر دسامبر ۲۰۰۸ (۱۰.۱%) را کنار بگذاریم، میانگین صعود در ۱۳ سال دیگر هنوز رقم قابل‌توجه ۲.۰% است. ضمناً در ۸ مورد از ۱۱ مورد وقتی EUR/USD در ماه نوامبر رشد کرده است، این رشد با صعود در ماه دسامبر دنبال شده است» (امسال هم واقعاً این جفت‌ارز در ماه نوامبر صعود کرده است!). این متخصصان البته هشدار می‌دهند که «این گفته‌ها به معنای این نیست که می‌توانیم عوامل بنیادی را نادیده بگیریم». باید یادآوری کنیم که فدرال رزرو (FRS) و بانک مرکزی اروپا (ECB) به ترتیب در جلسات ۱۳ و ۱۴ دسامبر درباره عوامل بنیادی تصمیم‌گیری خواهند کرد.

  نظر متخصصان درباره آینده نزدیک EUR/USD به این صورت است: ۵۰% به تقویت دلار رأی می‌دهند، ۳۰% طرف‌دار یورو هستند و ۲۰% بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۵۰% از اسیلاتورها در چارت D1 به رنگ سبز هستند، ۳۰% به رنگ خاکستری هستند و فقط ۲۰% قرمزرنگ هستند. جالب است که نیمی از این ۲۰% به ما سیگنال بیش‌فروش می‌دهند. ۶۰% از اندیکاتورهای روند به گاوها تمایل دارند و ۳۵% هم جهت مخالف را نشان می‌دهند.

  نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۴۰-۱.۰۸۳۰ قرار دارد پس از ان حمایت‌های ۱.۰۷۴۰، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۲۰-۱.۰۴۸۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰ قرار می‌گیرند. گاوها در حوالی این نقاط با مقاومت مواجه خواهند شد: ۱.۰۹۰۰، ۱.۰۹۸۵-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۱۱۰-۱.۱۰۷۰، ۱.۱۱۵۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۷۵.

  انتظار داریم که داده‌های زیادی درباره بازار کار آمریکا در هفته آینده از ۵ تا ۸ دسامبر منتشر شوند. اوج این آمارها هم جمعه ۸ دسامبر خواهد بود که اندیکاتورهای بسیار مهمی مثل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید غیرکشاورزی (NFP) منتشر خواهد شد. ضمناً سه‌شنبه ۵ دسامبر هم فعالی تجاری (PMI) در بخش خدمات آمریکا اعلام خواهد شد. داده‌های فروش خرده‌فروشی منطقه یورو چهارشنبه ۶ دسامبر اعلام خواهند شد و روز بعد هم GDP منتشر خواهد شد. سرانجام در جمعه ۸ دسامبر، داده‌های بازنگری شده تورم مصرف‌کننده (CPI) آلمان منتشر خواهند شد.

GBP/USD: سه دلیلی که به نفع پوند هستند

 • در بخش قبل، احتمال این که فدرال رزرو چرخه سیاست انقباضی را پایان دهد و نرخ بهره را ثابت نگه دارد را بررسی کردیم. نکات مشابهی درباره مزیت‌های فصلی تاریخی پوند به دلار در ماه دسامبر هم بیان کرده‌ایم.

  رئیس بانک مرکزی انگلستان (BoE) با گفته‌هایش از پوند حمایت کرد و گفت هیچ قصدی برای تغییر سیاست پولی فعلی ندارد. همان‌طور که می‌دانیم سیاست فعلی بانک مرکزی انگلستان انقباضی است. «دیو رمسدن» نایب‌رئیس بانک مرکزی انگلستان گفت سیاست پولی باید همچنان انقباضی باشد تا تورم مهار شود. «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان هم موضع شاهینی مشابهی گرفته است و می‌گوید نرخ‌های بهره باید به مدت طولانی‌تری بالا بمانند حتی اگر روی اقتصاد تأثیر منفی بگذارد.

  در حال حاضر نرخ بهره کلیدی پوند در سقف ۱۵ساله خودش یعنی ۵.۲۵% است. آخرین افزایش آن در ۳ آگوست  اتفاق افتاده است و پس از آن یک توقف در افزایش نرخ توسط بانک انگلستان اجرا شده است. البته این الزاما به معنای آن نیست که افزایش‌ها ادامه پیدا نخواهند کرد و در جلسه دسامبر یا ژانویه شاهد افزایش 25 نقطه مبنا نخواهیم بود.

  اظهارات شاهینی رهبران بانک مرکزی انگلستان در ایجاد احساسات گاوی روی پوند نقش داشتند. حتی با وجود افزایش دلار در نیمه دوم هفته قبل، GBP/USD نتوانست حمایت ۱.۲۶۰۰ را بشکند. اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas» (UOB) عقیده دارند  تا جایی که این سطح قوی شکسته نشود، این احتمال وجود دارد که این جفت‌ارز در یک تا سه هفته آینده کمی بالاتر برود و پس از آن خطر یک پولبک وجود دارد. «UOB» عقیده دارد در حال حاضر، احتمال صعود پوند تا سطح مقاومت ۱.۲۷۹۵ خیلی زیاد نیست.
 • GBP/USD پس از گفته‌های «جروم پاول» در پایان هفته قبل در ۱.۲۷۱۰ آرام گرفت . وقتی آینده نزدیک این جفت‌ارز را بررسی می‌کنیم، ۲۵% از متخصصان طرف‌دار صعود بیشتر ان هستند درحالی‌که اکثر تحلیل‌گرانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند (۵۵%) فکر می‌کنند که  این جفت‌ارز نزول خواهد کرد و ۲۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. در چارت D1، همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها به سمت شمال هستند و ۱۵% از اسیلاتورها به ما بیش‌خرید بودن این جفت‌ارز را نشان می‌دهند.

  اگر  این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند ابتدا در ۱.۲۶۳۵-۱.۲۶۰۰ حمایت خواهد شد و  حمایت‌های بعدی آن عبارت‌اند از: ۱.۲۵۷۰، ۱.۲۵۲۰-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰ و ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۴۰. اگر روند  حرکت صعودی باشد، مقاومت‌های پیش روی آن عبارت‌اند از ۱.۲۷۵۵-۱.۲۷۳۵ سپس ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

  انتظار نداریم که هیچ رویداد اقتصادی مهمی در انگلستان در هفته آینده اتفاق بیفتد.

USD/JPY: احتیاط، احتیاط بیشتر، حتی بازهم احتیاط بیشتر

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۴ تا ۸ دسامبر ۲۰۲۳1

 • در بررسی قبلی گفتیم که دینامیک‌های USD/JPY در هفته‌های آینده تقریباً کاملاً به عملکرد دلار بستگی دارند. ضمناً نوسان این جفت‌ارز تحت‌تأثیر وضعیت بیش‌فروش ین قرار خواهد داشت: این جفت‌ارز در اواسط ماه نوامبر به اوج ۱۵۱.۹۰ رسید، سطحی که از اکتبر ۲۰۲۲ تابه‌حال به آن نرسیده بود و قبل از آن فقط ۳۳ قبل یعنی در سال ۱۹۹۰ آن را لمس کرده بود. نتیجه هماهنگی بین این دو عامل در هفته قابل واضح بود. این جفت‌ارز با پیروی از شاخص دلار (DXY) ابتدا ۳۰۰ نقطه افت کرد و از ۱۴۹.۶۷ به ۱۴۶.۶۷ رسید، پس از آن در قالب دو موج تا ۱۴۸.۵۱ صعود کرد. این جفت‌ارز در ۱ دسامبر به گفته‌های رئیس فدرال رزرو با  کندل قرمز بزرگی واکنش نشان داد و هفته را در ۱۴۶.۷۹ به پایان رساند.

  تأثیر آمریکا بر دینامیک‌های USD/JPY همیشه واضح است. آیا بانک مرکزی ژاپن (BoJ) هم بر قدرت ارز ملی خودش تأثیر خواهد گذاشت؟ امیدها برای این تأثیرگذاری در حال کم‌رنگ‌شدن هستند. «تویواکی ناکامورا» یکی از اعضای هیئت‌رئیسه بانک ژاپن، روز پنجشنبه ۳۰ نوامبر نظرش را درباره امکان  تغییر سیاست پولی فوق نرم فعلی بیان کرد. او گفت که انقباضی شدن زودرس سیاست پولی، خطرات زیادی دارد و در حال حاضر لازم است که مسیر فعلی صبورانه ادامه پیدا کند. این مسئول درباره زمانی که این تغییر را می‌توان انجام داد، گفت که فعلاً تعیین زمان دقیق دشوار است. ناکامورا گفت «وقتی اقتصاد ژاپن به رشد پایدار دستمزد و تورم رسید، می‌توانیم سیاست خودمان را تغییر دهیم. حالا زمان احتیاط در سیاست‌هایمان است».

  شاید به این فکر کنید که آیا بانک مرکزی ژاپن قبل از این محتاط نبوده است؟ اگر بخواهیم بر اساس سیاست پولی قضاوت کنیم، بانک ژاپن قاطعانه عنوان «محتاط‌ترین بانک مرکزی جهان» را کسب می‌کند.
 • اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas» (UOB) عقیده دارند USD/JPY در ۱ تا ۳ هفته آینده احتمالاً در دامنه بین ۱۴۶.۶۵ و ۱۴۹.۳۰ معامله می‌شود و سپس نزول آن شروع می‌شود. اگر پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت را بررسی کنیم، فقط ۲۰% از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که دلار تقویت می‌شود درحالی‌که ۶۰% طرف‌دار ین هستند و ۲۰% هم از پیش‌بینی‌کردن خودداری می‌کنند.  ۸۵% از اندیکاتورهای روند در D1 به نفع ین هستند و فقط ۱۵% از آنها خرید این جفت‌ارز را توصیه می‌کنند. همه اسیلاتورها قرمزرنگ هستند و یک‌چهارم آنها در منطقه بیش‌فروش هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۶.۶۵ قرار دارد و پس از آن به ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ و ۱۴۲.۲۰ می‌رسیم. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۷.۲۵ قرار دارد و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۷.۸۵-۱۴۷.۶۵، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۹.۲۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۰، ۱۵۰.۸۰، ۱۵۱.۶۰، ۱۵۲.۱۵-۱۵۱.۹۰، ۱۵۳.۱۵-۱۵۲.۸۰ و ۱۵۶.۲۵.

  از بین اتفاقاتی که در تقویم هفته آینده می‌افتند، انتشار داده‌های تورم مصرف‌کننده در منطقه توکیو در سه‌شنبه ۵ دسامبر مهم است. جمعه ۸ دسامبر هم حجم GDP ژاپن در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ اعلام خواهد شد.

ارز دیجیتال: یک سال بین دوران گذشته خرسی و آینده گاوی

 •  ماه دسامبر پیش روی ما است و حالا زمان خوبی نه فقط  برای بررسی نتایج این هفته بلکه برای ارزیابی کل سال گذشته است. ظاهراً ۲۰۲۳ توانایی آن را دارد که گذار بین خرس ۲۰۲۲ و گاو ۲۰۲۳ باشد و ۱۱% رشد قیمت ارز دیجیتال در ماه نوامبر و ۱۳۰% افزایش از شروع سال هم این موضوع را نشان می‌دهد.

  سهم بیت‌کوین‌هایی که احتمالاً در سود هستند به ۸۳.۷% از کل عرضه رسیده است و این بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۲۱ تابه‌حال است. تحلیل‌گران «Bitfinex» عقیده دارند تعادل بین هولدرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین به سمت هولدرهای بلندمدت در حال تغییر است. عرضه فعال بیت کوین به کف پنج‌ساله رسیده است و فقط ۳۰% از سکه‌ها در طول امسال جابه‌جا شده‌اند. متخصصان «Bitfinex» عقیده دارند این ارقام نشان می‌دهند که بازار در یک «موقعیت نسبتاً قوی» است چون دارندگان سکه‌ها سودهای مثبتی را در سرمایه‌گذاری خودشان تجربه می‌کنند و عجله‌ای برای نقدکردن دارایی‌شان ندارند چون فکر می‌کنند سود بیشتری هم خواهند برد.

  اظهارنظرهای مثبت به‌خصوص بین سرمایه‌گذاران بزرگ (کسانی که سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلار یا بیشتر دارند) افزایش پیدا کرده‌اند. طی ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۳، آنها سرمایه‌گذاری خودشان در ارز دیجیتال را ۱۲۰% افزایش داده‌اند و در کل ۴۳.۳ میلیارد دلار وارد بازار کرده‌اند. بیت کوین همچنان از این نظر پیش‌گام است و  رشد حجم آن ۳۲.۳ میلیارد دلار همراه ۱۴۰% افزایش بوده است. از بین آلت‌کوین‌ها، سولانا توجه مؤسسات را به خودش جلب کرده است. البته اتریوم مدتی دینامیک‌های منفی را نشان می‌داد اما اخیراً احیای ان شروع شده است.

  افزایش خوش‌بینی بازار به چند دلیل است:۱) حل مشکلات بین مقامات آمریکا و صرافی ارز دیجیتال «بایننس» ۲) پیش‌بینی راه‌اندازی فوری ETF‌های بیت کوین اسپات و ۳) هاوینگ آینده بیت کوین در آوریل سال آینده.

  درباره نکته ۱ باید بگوییم که پس از مصالحه بین مقامات آمریکا و «بایننس»، حالا مؤسسه «Matrixport» اعتقاد دارد  که قیمت بیت کوین تا پایان سال از ۴۰,۰۰۰ دلار فراتر می‌رود. تخمین‌های گوناگون نشان می‌دهند که «بایننس» می‌توانست با جریمه تا ۱۰ میلیارد دلار مواجه شود و شاید متهم به تملک غیرمجاز پول‌های کاربران یا دست‌کاری بازار می‌شد. البته توافقی در ۲۱ نوامبر به دست آمد که «بایننس» ۴.۳ میلیارد دلار جریمه بدهد و فعالیت‌هایش در آمریکا را متوقف کند و «چانگپنگ ژائو» مدیرعاملش از این سمت کناره‌گیری کند و ۱۷۵ میلیون دلار وثیقه بگذارد تا آزاد بماند. متخصصان «Matrixport» این نتیجه را «نقطه تحولی در صنعت کریپتو» می‌دانند و می‌گویند «بایننس» موقعیتش در بین بزرگ‌ترین صرافی‌های کریپتو را حداقل برای دو تا سه سال آینده حفظ خواهد کرد.

  بیت کوین در چارچوب این اخبار ابتدا یک اصلاح موقت را تجربه کرد اما از ۳۶۰۰۰ دلار دوباره به بالا جهش کرد. این شرایط یک روند قوی را نشان می‌دهد و متخصصان «Matrixport» صعود به بالای ۴۰,۰۰۰ دلار در ماه دسامبر را «حتمی» می‌دانند. البته آنها احتمال این اتفاق «حتمی» را ۹۰% ارزیابی می‌کنند و می‌گویند رویدادهای پیش‌بینی نشده می‌توانند همچنان تأثیرگذار باشند.

  برخی متخصصان عقیده دارند کناره‌گیری «صلح‌آمیز» «بایننس» از بازار آمریکا باید تنش‌ها را کم کند و تأیید درخواست راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله (ETF) بیت کوین اسپات را راحت‌تر کند. SEC در ماه نوامبر یک سلسله جلسه با متقاضیان برگزار کرد تا به آنها اجازه بدهد درخواست‌هایشان را طبق مقررات این رگولاتور ویرایش کنند. وجود این گفتگو یک عامل مثبت محسوب می‌شود. حدس می‌زنیم که در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، این کمیسیون بخش مهم، حتی شاید همه، درخواست‌های افتتاح ETF بیت کوین را تأیید کند. این تاریخ، آخرین‌مهلت تأیید درخواست مشترک «ARK Invest» و «21Shares» است. اگر SEC تصمیمی منفی بگیرد، خطر ورود مجدد به شکایت‌های قضایی وجود دارد. SEC اکنون یک نبرد حقوقی و قانونی را به یک غول سرمایه‌گذاری به نام «Grayscale» باخته است و دادگاه حکم کرده است که اقدامات SEC «دلبخواه و هوس‌بازانه» بوده‌اند. پس آیا ارزشش را دارد که همین کار را تکرار کند و دوباره تحقیر شود؟

  «مایکل ون دی پوپ» که یک تریدر و تحلیل‌گر و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» است انتظار دارد اولین ETF بیت کوین در پنج تا شش هفته آینده توسط SEC تأیید شود. پس از آن قیمت بیت کوین در ماه دسامبر افزایش پیدا خواهد کرد چون سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند تا از رالی احتمالی سود ببرند. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت تا ۴۸۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند. البته «ون دی پوپ» می‌گوید بعد از تأیید این صندوق‌ها  ممکن است BTC/USD خیلی سریع نزول کند. هدف پایینی این پولبک احتمالی، خط میانگین متحرک لگاریتمی (LMA) دویست‌هفته‌ای است که اکنون در ۲۶۵۰۰ دلار قرار دارد. او عقیده دارد که این روند نزولی ممکن است حتی بعد از هاوینگ آینده هم ادامه پیدا کند.  این تحلیل‌گر فکر می‌کند بعد از این نزول، تریدرها فعالانه سکه‌ها را جمع می‌کنند و رالی گاوی بعدی با هدفی در دامنه ۳۰۰,۰۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ دلار شروع خواهد شد.

  استراتژیست‌های «Standard Chartered» عقیده دارند BTC می‌تواند در پایان سال به ۵۰,۰۰۰ دلار برسد و تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. پیش‌بینی اولیه این بانک، صعود احتمالی تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار را نشان می‌داد اما بعداً آنها این رقم را افزایش دادند. قیمت ۱۲۰,۰۰۰ دلار سه برابر بیشتر از قیمت فعلی است. این خوش‌بینی متخصصان «Standard Chartered» با افزایش سودآوری ماینینگ در زمانی که مقدار کمتری از توکن‌ها برای حفظ حجم جریان نقدی یکسان فروخته می‌شوند، مرتبط است چون این وضعیت باعث افزایش قیمت می‌شود.

  «دن تاپیرو»، شریک مدیریتی و مدیرعامل هلدینگ «10T Holdings» مطمئن است که بیت کوین حتماً رشد خواهد کرد و عقیده دارد این سکه هر روز به ابزار جذاب‌تری برای پس‌انداز تبدیل می‌شود. البته او عقیده دارد روند گاوی بعدی نه در سال ۲۰۲۴ بلکه در سال ۲۰۲۵ اتفاق خواهد افتاد. «تاپیرو» می‌گوید «خواهیم دید که بیت کوین از ۱۰۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد واین قیمت یک تخمین محافظه‌کارانه است». این بازرگان عقیده دارد نرخ بهره منفی اوراق خزانه آمریکا یک «سیگنال گاوی بزرگ» برای BTC است.

   (توجه کنید که «آرتور هیس» مدیرعامل سابق صرافی کریپتو «BitMEX» قصد دارد پول‌هایی که روی اوراق خزانه آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است را بیرون بکشد و در آینده نزدیک آنها را روی کریپتو سرمایه‌گذاری کند بدون این که تا ۲۰۲۵ منتظر بماند).

  ما قبلاً بارها اشاره کرده‌ایم که بیت کوین خودش را از هم شاخص‌های سهام و هم نرخ تبادل دلار «جدا کرده است» و همبستگی مستقیم یا معکوسی با آنها ندارد. البته تحلیل‌گران شرکت تحلیلی «Santiment» اکنون افزایش همبستگی بین ارز دیجیتال و بازار سهام را ثبت کرده‌اند. بیت کوین، اتریوم و شاخص S&P500 در ماه نوامبر به طور متوسط ۹.۲% رشد کردند. تقویت این رابطه بعد از معامله‌شدن بیت کوین در دامنه محدود قیمت در اواخر اکتبر تا اوایل نوامبر  که هیچ نوسان مهمی را نشان نمی‌داد، اتفاق افتاده است. این تحلیل‌گران می‌گویند «اگر بیت کوین به صعود خودش ادامه دهد از رشد بازار سهام فراتر می‌رود. این تفاق دوباره باعث قطع همبستگی این دو خواهد شد و اگر به گذشته نگاه کنیم، همین موضوع خودش یکی از عوامل تشکیل یک بازار گاوی کریپتو است».

  BTC/USD  روز جمعه سقف جدیدی را برای سال ۲۰۲۳ ثبت کرد و به ۳۸۹۵۰ دلار رسید و افزایش قیمت دارایی‌های ریسکی هم به آن کمک کرد که دلیل آن سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو بود.در شب ۱ دسامبر، جفت‌ارز BTC/USD در حوالی ۳۸۷۶۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کلی بازار کریپتو برابر ۱.۴۵ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱.۴۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال از ۶۶ به ۷۱ صعود کرده است و هنوز در منطقه طمع است.

  خب دسامبر از راه رسیده است و عده زیادی از اعضای جامعه ارز دیجیتال دوباره درباره «رالی بابانوئل بیت کوین» صحبت می‌کنند. این پدیده شبیه به «رالی بابانوئل» در بازار سهام است که سهم‌ها بین روز شکرگزاری و کریسمس صعود می‌کنند. رالی مشابهی در بازار ارز دیجیتال ابتدا در پایان نوامبر ۲۰۱۳ اتفاق افتاد که قیمت BTC در آن زمان کمتر از ۱۰۰۰ دلار بود. قیمت بیت کوین در سراسر دسامبر به طور دائم صعود کرد و در ۲۳ دسامبر به قله ۱۱۴۷ دلار  رسید. صعود مهم بعدی هم چهار سال بعد در فصل تعطیلات ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. بیت کوین یک صعود تند و سریع را در آن دوران ثبت کرد و در اواسط دسامبر از ۱۹۰۰۰ دلار فراتر رفت و برای اولین‌بار به ۲۰۰۰۰ دلار رسید. البته بابانوئل در سال ۲۰۲۱ تریدرها را خوشحال نکرد و نتیجه کار معکوس شد.  در ۱۰ نوامبر قیمت دارایی به سقف تاریخی خودش رسید و ۶۹۰۰۰ دلار را لمس کرد اما در ماه دسامبر تحت‌تأثیر نوسان و حجم معاملاتی پایین در روزهای تعطیلات قرار گرفت. در پایان سال بیت کوین در دامنه ۴۶۰۰۰ دلار معامله می‌شد.

  امسال اعضای جامعه ارز دیجیتال  به طور طبیعی امیدوار هستند که طلای دیجیتال صعود خوبی داشته باشد. ما همچنان باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا بابانوئل این آرزو را برآورده می‌کند یا خیر.

 

گروه تحلیل NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید