2023 اکتبر 14

EUR/USD: تورم، روندها را تعیین می‌کند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۶ تا ۲۳ اکتبر ۲۰۲۳1

 • در آغاز هفته قبل، نزول شاخص دلار (DXY) که در ۳ اکتبر شروع شده بود همچنان ادامه پیدا کرد ولی بازارهای جهانی سرمایه، رشد کردند. موضع کبوتری مسئولان فدرال رزرو و کاهش بازده اوراق خزانه آمریکا، عواملی بودند که این شرایط را ایجاد کردند.  در روزهای اخیر، اقتصاد آمریکا توقف احتمالا طولانی چرخه انقباض پولی را تجربه می‌کند. مثلا «کریستوف والر»، عضو شورای حکام فدرال رزرو روز چهارشنبه ۱۱ اکتبر گفت که «انقباض در بازارهای مالی، بخشی از وظایفی که به عهده ما است را به‌خوبی انجام می‌دهد» و به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا رویکرد «منتظر بمان و ببین» را در پیش بگیرد.

  در همان روز، صورت‌جلسات مربوط به جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در ماه سپتامبر منتشر شدند. این اسناد اگرچه کبوتری نبودند ولی قطعا به شاهین‌ها هم تمایلی نداشتند. باید اشاره کنیم که در ماه سپتامبر این کمیته نرخ بهره را بدون تغییر و ثابت نگه داشت. محتوای این صورت‌جلسات درباره چشم‌اندازهای آینده نشان می‌دهد که رهبران فدرال رزرو «ابهام بالایی» درباره آینده اقتصاد آمریکا دارند و لزوم حفظ رویکرد محتاطانه درباره سیاست پولی را به مسئولان گوشزد می‌کنند.

  بعد از انتشار «شاخص قیمت تولیدکننده» (PPI) آمریکا، احساسات بازارها به‌تدریج تغییر کرد. «اداره آمار کار» گزارش داد که PPI در ماه سپتامبر ۰.۵% رشد کرده است که بیش از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۰.۳% بود. PPI هسته (MoM) نیز ۰.۳% افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که انتظار داشتیم ۰.۲% رشد کند. این شاخص به‌صورت سال‌به‌سال به ۲.۲% رسیده است و از پیش‌بینی قبلی یعنی ۱.۳% و مقدار قبلی خودش یعنی ۲% بیشتر شده است. افزایش غیرمنتظره تورم صنعتی باعث این گمانه‌زنی شده بود که تورم مصرف‌کننده هم می‌تواند بیشتر از انتظارات قبلی باشد.

  در واقع همین اتفاق افتاد و داده‌هایی که پنجشنبه ۱۲ اکتبر منتشر شدند نشان دادند که تورم در ماه سپتامبر ۰.۴% افزایش پیدا کرده است که بیشتر از پیش‌بینی قبلی ۰.۳% است. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سال‌به‌سال هم بیشتر از انتظارات بود و به ۳.۷% رسیده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۳.۶% باشد. فعالان بازار به این نتیجه رسیدند که این رشد تورمی می‌تواند مسئولان فدرال رزرو را به سمت تغییر موضع از کبوتری به شاهینی هدایت کند و به همین دلیل احتمال افزایش ۲۵ نقطه مبنا (bp) نرخ بهره در جلسه آینده FOMC به ۵.۷۵% رسید. دلار در این شرایط همراه با بازده اوراق دولتی آمریکا به‌شدت صعود کرد درحالی‌که بازارهای دارایی نزول کردند. شاخص DXY به قله محلی جدیدی رسید و ۱۰۶.۳۵ را ثبت کرد. بازده اوراق خزانه ۱۰ساله هم تا ۴.۶۵% افزایش پیدا کرد و بازده اوراق دو‌ساله به ۵.۰۵% رسید. مسیر حرکت EUR/USD هم معکوس شد و فقط ظرف چند ساعت از سقف ۱.۰۶۳۹ به ۱.۰۵۲۵ نزول کرد.

  CPI آلمان هم چهارشنبه ۱۱ سپتامبر منتشر شد و تورم مصرف‌کننده سالانه ۴.۳% و تورم ماهانه ۰.۳% را نشان می‌داد که هر دوی آنها کاملا طبق پیش‌بینی‌ها و داده‌های قبلی بودند. «یواخیم ناگل» عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا و رئیس «Bundesbank» می‌گوید تورم آلمان به قله خودش رسیده است. او پیش‌بینی می‌کند که سیاست انقباضی پولی، تورم را تا سال ۲۰۲۵ به ۲.۷% خواهد رساند. او به مخاطبان اطمینان می‌دهد که «ما تا زمانی که نرخ تورم بالا را شکست ندهیم از پا نخواهیم نشست».

  صورت‌جلسات مربوط به جلسه سپتامبر بانک مرکزی اروپا نشان دادند که اکثریت قاطع اعضای شورای حکام از افزایش ۲۵ نقطه مبنا نرخ بهره یورو حمایت کرده‌اند. آنها عقیده دارند هر وقفه‌ای ممکن است سیگنال پایان چرخه انقباضی را به بازار بدهد یا شاید این تصور را ایجاد کند که شورای حکام بیشتر از آنکه نگران تورم بالا باشد، نگران اقتصاد و رکود احتمالی است. این صورت‌جلسات در روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر منتشر شدند.

  برخی اعضای شورا طرف‌دار حفظ نرخ بهره در سطح فعلی هستند به‌ویژه می‌توان به «فانکویز ویلروی دی گالهائو» رئیس بانک مرکزی فرانسه اشاره کرد. او عقیده دارد در شرایط فعلی، صبر در سیاست پولی اهمیت بیشتری از اقدامات جدید دارد و می‌گوید بهتر است که از طریق «فرود نرم» به هدف برسیم و نه «فرود سخت».

  احتمال زیادی دارد که بانک مرکزی اروپا در جلسه بعدی خودش در ۲۶ اکتبر، نرخ بهره را به ۴.۷۵% برساند. این کار در کنار ضعف واضح اقتصاد منطقه یورو همچنان به یورو فشار خواهد آورد. اگر قیمت انرژی  به دلیل تحرکات نظامی جاری در اوکراین یا شدیدتر شدن نبرد اسرائیل-فلسطین و نزدیک‌شدن زمستان افزایش پیدا کند، اوضاع از این هم پیچیده‌تر خواهد شد.

  هفته قبل، EUR/USD  در ۱.۰۵۰۷ بسته شد. در غروب ۱۳ اکتبر که این بررسی نوشته می‌شود نظر متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۸۰% طرف‌دار اصلاح رو به شمال این جفت‌ارز هستند درحالی‌که ۲۰% موضع خنثی می‌گیرند. تعداد رأی‌ها به نفع تقویت بیشتر دلار هم ۰% است.

  در بخش تحلیل تکنیکال، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در چارت D1 به نفع خرس‌ها هستند. اکثر (۶۰%) اسیلاتورها هم به نفع دلار و به رنگ قرمز هستند و فقط ۳۰% از یورو حمایت می‌کنند و ۱۰% باقیمانده هم خنثی هستند.

  حمایت اول این جفت‌ارز در ۱.۰۴۵۰ قرار گرفته است و سپس به ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰ خواهیم رسید. گاوها در منطقه ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰ با مقاومت روبرو خواهند شد و پس از آن به مقاومت‌های ۱.۰۷۰۰-۱.۰۶۷۰، ۱.۰۷۷۰-۱.۰۷۴۰، ۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵ و ۱.۰۹۳۰-۱.۰۸۹۵ خواهند رسید.

  چند رویداد کلیدی در تقویم اقتصادی هفته آینده وجود دارند. داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا در سه‌شنبه ۱۷ اکتبر منتشر خواهند شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منطقه یورو هم چهارشنبه منتشر خواهد شد. شاخص «تولید فد فیلادلفیا» و داده‌های سفارشی درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه در آمریکا هم پنجشنبه ۱۹ اکتبر منتشر خواهند شد. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم قرار است غروب پنجشنبه سخنرانی کند.

GBP/USD: سخت بود و سخت هم خواهد ماند

 • به‌طورکلی چارت GBP/USD خیلی شبیه به EUR/USD است: صعود تا پنجشنبه که با معکوس شدن و نزول بعد از انتشار داده‌های تورم مصرف‌کننده در آمریکا پیگیری شد.  پوند بریتانیا علاوه بر چشم‌انداز انقباضی‌تر شدن سیاست پولی آمریکا با فشارهای بیشتری  به دلیل داده‌های تولید صنعتی انگلستان مواجه شده بود.

  بر اساس آخرین داده‌های «دفتر آمارهای ملی» (ONS) که روز پنجشنبه منتشر شدند، فعالیت بخش صنعتی انگلستان در ماه آگوست باز هم نزول کرده است. خروجی تولید ۰.۸%- افت کرد درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۴% افت کند و نزول آن در ماه جولای ۱.۲%- بود. تولید کلی صنعتی هم ۰.۷%- افت کرد درحالی‌که انتظار داشتیم ۰.۲%- افت کند و در ماه قبل ۱.۱%- افت کرده بود. اگر به‌صورت سال‌به‌سال نگاه کنیم، خروجی تولید در ماه آگوست ۲.۸% افزایش پیدا کرده بود که کمتر از مقدار مورد انتظار یعنی ۳.۴% است. حجم کلی تولید صنعتی هم کمتر از انتظارها بود و فقط ۱.۳% افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۱.۷% افزایش پیدا کند.

  علی‌رغم این حقیقت که GDP انگلستان در ماه جولای ۰.۶%- کمتر شده بود اما در ماه آگوست ۰.۲% افزایش پیدا کرده بود و اکنون ریسک کاهش سرعت رشد اقتصادی  افزایش پیدا کرده است.این شرایط تا حد زیادی به دلیل اتفاقات اسرائیل است چون تشدید تنش‌ها در خاورمیانه می‌تواند زنجیره تأمین جهانی را دچار اختلال کند و قیمت منابع انرژی طبیعی و عمدتاً نفت را افزایش دهد و فشارهای تورمی را بیشتر کند.

  ضمنا شرکت‌های بریتانیایی نه‌تنها به دلیل تقاضای ضعیف، میزان رشد تولید خودشان را کمتر کرده‌اند بلکه برنامه‌هایشان برای توسعه ظرفیت را به دلیل نرخ بهره بالاتر وام‌ها به تعویق انداخته‌اند.

  این شرایط، معضلی را برای مسئولان بانک انگلستان (BoE) ایجاد کرده است و آنها بین تلاش برای مهار تورم و جلوگیری از رکود اقتصادی عمیق گرفتار شده‌اند. «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان که در جلسه سالانه «مؤسسه مالی بین‌المللی» در روز جمعه ۱۳ اکتبر در مراکش سخنرانی می‌کرد، گفت «آخرین تصمیم ما، تصمیم دشواری بود و تصمیمات آینده هم دشوار خواهند بود». باید اشاره کنیم که نرخ بهره در ماه سپتامبر بدون تغییر در ۵.۲۵% باقی ماند. جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان در ۲ نوامبر برگزار خواهد شد و تردید زیادی در بازار وجود دارد که آیا این بانک، نرخ بهره را مقدار کمی افزایش خواهد داد یا خیر.

  هفته قبل، GBP/USD در ۱.۲۱۴۳ بسته شد. نظر تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک به طرز عجیبی کاملا شبیه به هم است و  ۱۰۰% آنها صعود این جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند (باید یادآوری کنیم که این اجماع اصلا تضمینی برای دقت این پیش‌بینی نیست). برعکس، اندیکاتورهای روند در چارت D1 کاملا خرسی هستند: ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند، نزول را نشان می‌دهند و به رنگ قرمز هستند. ۵۰% از اسیلاتورها هم افت این جفت‌ارز را نشان می‌دهند، ۴۰% افزایش را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۰% باقیمانده هم خنثی هستند. اگر روند این جفت‌ارز نزولی باشد، در این نقاط حمایت خواهد شد: ۱.۲۱۱۵-۱.۲۱۰۰، ۱.۲۰۵۰-۱.۲۰۳۰، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند، با این مقاومت‌ها روبرو خواهد شد: ۱.۲۲۲۰-۱.۲۲۰۵، ۱.۲۲۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۵۱۰، ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۵۰، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰، ۱.۲۷۶۰ و ۱.۲۸۱۵-۱.۲۸۰۰.

  از رویدادهای مهم هفته آینده باید به داده‌های وضعیت بازار کار آمریکا اشاره کنیم که سه‌شنبه ۱۷ اکتبر منتشر خواهند شد. چهارشنبه ۱۸ اکتبر هم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) هم برای منطقه یورو و هم انگلستان منتشر خواهد شد (به‌ویژه می‌توان نوسان بالای EUR/GBP را در این روز پیش‌بینی کرد). ضمنا جمعه ۲۰ اکتبر که داده‌های فروش خرده‌فروشی انگلستان منتشر می‌شوند هم روز مهمی است.

USD/JPY: رسیدن به چرخه کامل

 • در ژاپن چه خبر است؟ خب شرایط تا حد زیادی عادی است. بعد از کاهش USD/JPY تا ۱۴۷.۲۴ در ۳ اکتبر، این جفت‌ارز به سیر صعودی خودش برگشت و سقف این هفته را در ۱۴۹.۸۲ ثبت کرد که فقط اندکی کمتر از سطح کلیدی ۱۵۰.۰۰ است. بارها گفتیم که واگرایی سیاست‌های پولی بین فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی ژاپن (BoJ) دائما این جفت‌ارز را به بالا هل می‌دهد. هر نوع مداخله ارزی توسط مقامات مالی ژاپن فقط می‌تواند موقتاً باعث تقویت ین شود.

  تورم تولیدکننده بر اساس آمارهای بانک مرکزی ژاپن برای نهمین ماه متوالی کاهش یافته است. قیمت‌های تولیدکننده که در ماه آگوست ۳.۳% افزایش پیدا کرده بودند و پیش‌بینی می‌شد در ماه سپتامبر ۲.۳% افزایش پیدا کنند در عمل فقط ۲.۰% سال‌به‌سال افزایش پیدا کرده بودند که کمترین عدد از مارس ۲۰۲۱ تابه‌حال است. البته بانک مرکزی ژاپن ، هدف  خودش برای «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) در سال مالی ۲۴/۲۰۲۳ را از ۲.۵% به ۳% افزایش داده است. آژانس خبری «کیودو» این خبر را روز سه‌شنبه ۱۰ اکتبر با نقل‌قول از منابعی آگاه منتشر کرد.

  آژانس رتبه‎دهی «S&P Global» با ارزیابی اقتصاد و سیاست پولی ژاپن می‌گوید «نرخ بهره در ژاپن از سال ۲۰۲۴ افزایش خواهد یافت». البته دیدگاه این آژانس با اظهارات مسئولان «بانک مرکزی ژاپن» در تضاد است. مثلا «آساهی نوگوچی» یکی از اعضای هیئت‌مدیره بانک ژاپن، روز پنجشنبه ۱۳ اکتبر گفته است «افزایش نرخ بهره با دستیابی به نرخ تورم هدف ۲% فعال خواهد شد و هنوز با رسیدن به این نرخ فاصله زیادی داریم» او در ادامه گفته است «نیازی نیست عجله کنیم. تنظیم سیاست «منحنی کنترل بازده» (YCC) اصلا اضطراری نیست». بر اساس گفته‌های «نوگوچی» می‌توانیم بگوییم که بانک مرکزی ژاپن حتی به موضوع تغییر نرخ بهره فکر نمی‌کند و آن را در سطح منفی ۰.۱%- نگه خواهد داشت و از سیاست پولی فدرال رزرو پیروی نخواهد کرد. «نوگوچی» می‌گوید «افزایش نرخ بهره الزاما منعکس‌کننده انتظارات تورمی در ژاپن نیست بلکه تقریبا منعکس‌کننده نرخ بهره آمریکا است».

  جفت‌ارز USD/JPY هفته معاملاتی را در ۱۴۹.۵۳ به پایان رساند.  درحالی‌که اکثر متخصصان، ضعیف‌شدن دلار نسبت به یورو و پوند را پیش‌بینی می‌کنند اما فقط ۲۵% از متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند با این دیدگاه درباره ین موافق هستند. درصد قابل‌توجه ۷۵% پیش‌بینی می‌کنند که ین ضعیف‌تر شود و دلار آمریکا تقویت شود. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ سبز باقی مانده‌اند. این عدد در اسیلاتورها اندکی کمتر و ۸۰% رنگ سبز است و ۱۰% از آنها قرمز و ۱۰% نهایی هم خاکستری هستند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۴۹.۱۵ قرار گرفته است که پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۱۵، ۱۴۷.۲۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۰.۷۵-۱۴۰.۶۰، ۱۳۹.۰۵-۱۳۸.۹۵ و ۱۳۷.۵۰-۱۳۷.۲۵. نزدیک‌ترین مقاومت در ناحیه ۱۵۰.۱۵-۱۴۹.۷۰ قرار دارد مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از ۱۵۰.۴۰، ۱۵۱.۹۰ (سقف اکتبر ۲۰۲۲) و ۱۵۳.۱۵.

  قرار نیست که هیچ داده اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین به کجا پرواز خواهد کرد؟

 • در هفته قبل، چارت بیت‌کوین راه خودش را پیدا کرد و از «برادران بزرگ‌تر» خودش جدا شد و همبستگی‌های مستقیم و معکوس را پشت سر گذاشت. علی‌رغم صعود شاخص‌های سهام و تضعیف دلار، بیت‌کوین افت کرد و وقتی تقویت دلار شروع شد، بیت‌کوین وارد یک روند ساید شد.

  BTC/USD از اواسط مارس در دامنه ۲۴۳۰۰ تا ۳۱۳۰۰ دلار معامله شده است. در هشت هفتۀ گذشته، مرز بالایی این دامنه حتی بیشتر هم افت کرده است و به منطقه ۲۸۱۰۰ تا ۲۸۵۰۰ دلار وارد شده است. وقتی این دامنه محدودتر می‌شود، سفته‌بازان کوتاه‌مدت و تریدرهای خرد، فعالیت کمتری انجام می‌دهند و اندیکاتور ارزش بازار تحقق‌یافته به صفر نزدیک می‌شود. هولدرهای بلندمدت که به «هودلر» (hodler) مشهور هستند در حال جمع‌کردن BTC در والت‌های خودشان هستند و حدود ۵۰,۰۰۰ سکه در هر ماه بیت کوین می‌خرند.

  اگر به گذشته نگاه کنیم، این رکود بازار معمولا قبل از حرکت‌های قابل‌توجه قیمت اتفاق می‌افتد. سرمایه‌گذاران بسیاری گمانه‌زنی می‌کنند که وضعیت فعلی، یک رالی گاوی دیگری را فعال خواهد کرد که شامل هاوینگ آینده در ۲۰۲۴ و تأیید احتمالی ETF‌های بیت کوین می‌شود. شرکت «MicroStrategy» که یک شرکت تکنولوژی آمریکایی است ۱۵۸,۲۴۵ سکه بیت کوین را جمع کرده است که ارزش تقریبی آن ۴.۲۴ میلیارد دلار است. ضمنا غول سرمایه‌گذاری «بلک راک» هم درخواستی را برای ETF اسپات بیت کوین در ماه ژوئن ارائه کرده است و ۳۰۰ میلیون دلار سهم شرکتهای ماینرهای پیشتاز را خریده است.

  بول‌ران (فرار گاوی) می‌تواند همین حالا هم شروع شود البته «مایک مک‌گلون» استراتژیست «بلومبرگ» عقیده دارد سیاست‌های سخت‌گیرانه آمریکا به‌خصوص کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) مانع اصلی بر سر راه رشد بیت کوین هستند. «سم التمن» مدیرعامل «ChatGPT» هم از رویکرد دولت آمریکا به صنعت کریپتو ناامید شده است. این کارآفرین هوش مصنوعی می‌گوید «جنگ با کریپتو ظاهرا بی‌پایان است و مقامات اصرار دارند که همه چیز را تحت کنترل خودشان نگه دارند». «التمن» همراه با «رابرت اف کندی جونیور» کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا فکر می‌کنند که دشمنی دولت با دارایی‌های دیجیتال مستقل تا حدی به دلیل تمایل آنها برای معرفی «ارز دیجیتال بانک مرکزی» (CBDC) خودشان است. اگر این آرزوی آنها محقق شود، دولت می‌تواند ابزار نظارتی دیگری برای کنترل شهروندان داشته باشد.

  سیاست‌های پولی فدرال رزرو هم عامل دیگری هستند که به دارایی‌های مجازی فشار می‌آورند. «نیکولاس مرتن» تحلیل‌گری است که عقیده دارد بیت کوین به دلیل اقدامات فدرال رزرو که احتمالا باعث رکود اقتصادی طولانی در آمریکا می‌شوند، ضربه می‌خورد. اگر قیمت کالاهایی مثل نفت، گاز طبیعی و اورانیوم، تثبیت شود یا کاهش پیدا کند، این وضعیت، سیگنال رکود کوتاه‌مدت آینده را به ما می‌دهد. «مرتن» عقیده دارد قیمت سهام در این سناریو تقریبا ۳۳% افت خواهد کرد که شبیه به اصلاحی است که در اکتبر ۲۰۲۲ اتفاق افتاد. بیت کوین در واکنش به این شرایط احتمالا تا دامنه ۱۷۰۰۰-۱۵۰۰۰ دلار افت خواهد کرد.

  این تحلیل‌گر عقیده دارد احتمال ایجاد روند گاوی پایدار در بازار تا زمانی که فدرال رزرو نقدینگی بیشتری  را به اقتصاد تزریق نکرده است، بسیار کم است.  «نیکولاس مرتن» می‌گوید «بیت کوین وقتی شکوفا می‌شود که مازاد عرضه پول وجود داشته باشد و سرمایه‌گذاران تحمل ریسک را داشته باشند. در حال حاضر هیچ یک از این شرایط وجود ندارند».

  دینامیک‌های فعلی بیت کوین ظاهرا خیلی با شرایطی که قبل و بعد از هاوینگ‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ مشاهده شده بود، منطبق هستند. BTC پس از اوج‌گیری در تابستان، یک اصلاح نزولی را تجربه کرد که موضوع عجیبی نیست. معمولا ۲۰۰ روز قبل از هاوینگ، بیت کوین ۶۰ تا ۶۵% از ارزش خودش را از دست می‌دهد اما دوباره به مسیر رشد برمی‌گردد.

  متخصصان زیادی هستند که افزایش قابل‌توجه قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کنند. خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به دلیل روند قیمت فعلی طلای دیجیتال است: علی‌رغم پولبک از سقف تابستان، سرمایه‌گذاران بیت کوین بازده بیش از ۶۰% را از آغاز سال تجربه کرده‌اند.

  متخصصان «JP Morgan» افزایش قیمت به ۴۵۰۰۰ دلار را در سال ۲۰۲۴ توصیه می‌کنند درحالی‌که «Standard Chartered» پیش‌بینی می‌کند که قیمت به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. «رابرت کیوساکی» نویسنده و سرمایه‌گذار و «آدام بک» کریپتوگرافر هم هدف ۱۰۰,۰۰۰ دلار را ذکر می‌کنند. «تام لی» مؤسس «Fundstrat Research» قیمت ۱۸۰,۰۰۰ دلار را برای بیت کوین در آینده در نظر دارد درحالی‌که «تام دریپر» سرمایه‌گذار خطرپذیری است که ارزش ۲۵۰,۰۰۰ دلار را برای آن پیش‌بینی می‌کند. «مایک نووگراتز» میلیاردر و «کتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» به ترتیب پیش‌بینی می‌کنند که قیمت این سکه در سال آینده به ۵۰۰,۰۰۰ دلار و ۱ میلیون دلار صعود کند.

   «آرتور هیس» مدیرعامل سابق «BitMEX» هدف ملایم ۷۰,۰۰۰ دلار را برای بیت کوین در سال آینده ذکر می‌کند. «هیس» عقیده دارد BTC/USD فقط در سال ۲۰۲۶ به دامنه ۷۵۰,۰۰۰ تا ۱ میلیون دلار خواهد رسید. او پیش‌بینی خودش را بر اساس عرضه محدود این دارایی، چشم‌انداز تأیید ETF اسپات بیت کوین و ابهام ژئوپلیتیک جهانی توجیه می‌کند. او می‌گوید «فکر می‌کنم این بیشترین اوج‌گیری بازارهای مالی در تاریخ بشر خواهد بود. بیت کوین تا سطوح قیمت غیرقابل‌تصوری رشد خواهد کرد.  شاخص نزدک به سطح غیرقابل‌باوری خواهد رسید و S&P500 هم تا سطحی غیرقابل‌انتظار صعود خواهد کرد».

  «چارلی مانگر»، شریک «وارن بافت» و نایب‌رئیس شرکت هلدینگ آمریکایی «برکشایر هاتاوی» آینده تاریکی را برای دارایی‌های دیجیتال پیش‌بینی می‌کند. او عقیده دارد اکثر سرمایه‌گذاری‌های روی این دارایی‌ها نهایتا بی‌ارزش خواهند بود. این سرمایه‌گذار ۹۹ساله در کنفرانس آنلاین «Zoomtopia» گفته است: «از من نخواهید دوباره درباره بیت کوین صحبت کنم. این احمقانه‌ترین نوع سرمایه‌گذاری است که من دیده‌ام».

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۱۳ اکتبر، ارزش کل بازار کریپتو ۱.۰۴۶ تریلیون دلار است که از هفته قبل با ۱.۰۹۶ تریلیون دلار کمتر شده است. سهم بیت کوین در کل بازار از ۳۹.۱۸% در شروع سال به ۴۹.۹۲% افزایش پیدا کرده است. «بنجامین کوئن» تحلیل‌گری است که عقیده دارد «بازار کریپتو در حال ورود به یکی از مرگبارترین مراحل خودش است». این متخصص می‌گوید سلطه (دامیننس) بیت کوین در حال افزایش است درحالی‌که قیمت آلت‌کوین‌ها در حال کاهش است و سود سرمایه‌گذاران در این کلاس دارایی در حال کاهش است. «کوئن» با استفاده از سطوح فیبوناچی اصلاحی پیش‌بینی می‌کند که این سلطه (دامیننس) احتمالا به اوج ۶۰% خواهد رسید همان‌طور که در چرخه قبل هم اتفاق افتاده بود اما به دلیل بازار استیبل‌کوین احتمالا به ۶۵% یا ۷۰% نخواهد رسید. BTC/USD در ۱۳ اکتبر در ۲۷۰۷۵ دلار بسته شد. شاخص ترس و طمع بیت کوین هم در این هفته از ۵۰ به ۴۴ افت کرد و از منطقه خنثی به منطقه ترس رسید.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید