2022 می 21

EUR/USD : رشد جفت‌ارز به دلیل اصلاح DXY

 • جمعه ۱۳ می، شاخص دلار DXY بعد از یک صعود شش هفته‌ای به قله چندساله خودش یعنی  ۱۰۵٫۰۵ رسید. آخرین باری که این شاخص تا این ارتفاع بالا رفته بود، ۲۰ سال قبل بود. البته پس از آن یک معکوس شدن روند اتفاق افتاد و DXY در روزهای ۱۹ تا ۲۰ می زیر افق ۱۰۳٫۰۰ قرار گرفت. عده‌ای از تحلیل‌گران عقیده دارند به احتمال زیاد این افت نتیجه اصلاح تکنیکال است و نه نتیجه تغییرات عوامل بنیادی. عوامل بنیادی همچنان به نفع دلار آمریکا هستند. البته سیگنال‌های هشداردهنده‌ای هم در اینجا وجود دارند زیرا سختگیرانه‌تر کردن تندوتیز سیاست‌های پولی فدرال رزرو باعث افزایش نگرانی‌ها درباره رشد اقتصاد آمریکا می‌شود و احتمال رکود را افزایش می‌دهد.

  اما عوامل بنیادی کماکان از دلار حمایت می‌کنند. داده‌های خرده‌فروشی که در 17 می منتشر شدند، ۰٫۹% افزایش فعالیت مصرف‌کننده در آوریل را نشان می‌دادند که بالاتر از پیش‌بینی‌هایی است که انتظار افزایش ۰٫۷% را داشتند. تولید صنعتی هم از پیش‌بینی‌های قبلی فراتر رفت: این شاخص ۱٫۱% رشد کرد درحالی‌که انتظار ۰٫۵% رشد را داشتیم.

  هفته گذشته، «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو دوباره قصد این بانک برای افزایش نرخ بهره کلیدی در حد ۰٫۵% را در جلسات FOMC (کمیته بازار باز فدرال) در ماه‌های ژوئن و جولای تایید کرد. به خاطر دارید که این رگولاتور آمریکایی امسال تا کنون دو بار نرخ بهره را افزایش داده است. البته این وضعیت به افزایش هزینه‌های انواع وام‌ها نه فقط برای صنعت بلکه برای کل جمعیت از جمله وام مسکن، وام‌های مصرف‌کننده و بهره کارت‌های اعتباری و ... منجر شد.

  البته «جروم پاول» سه شنبه ۱۷ می به‌صراحت اعلام کرد که فد سخت‌گیری پولی را ادامه خواهد داد و فقط وقتی از افزایش تهاجمی و سریع نرخ بهره عقب‌نشینی خواهد کرد که « شواهد روشن و متقاعدکننده‌ای از» کند شدن افزایش نرخ تورم به دست بیاید. اگر نزول نرخ تورم با نظر بانک مرکزی آمریکا تطابق نداشته باشد، شاید این بانک خودش را به نرخ بهره ۳.۰% محدود نکند و بهره را ظرف ۱۲ تا ۱۵ ماه آینده تا ۴٫۰% هم افزایش دهد. این کار باعث مزیت بیشتر دلار نسبت به سایر ارزها از جمله یورو در سبد DXY می‌شود.

  بر خلاف اقتصاد آمریکا، سرمایه‌گذاران روزبه‌روز بیشتر نگران چشم‌اندازهای اقتصاد اروپا می‌شوند. این نگرانی عمدتاً به دلیل وابستگی شدید اتحادیه اروپا به منابع انرژی روسیه است. دوشنبه ۱۶ می، کشورهای اتحادیه اروپا مذاکراتی را درباره بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین آغاز کردند. می‌دانیم که در این جلسه در کنار سایر موارد درباره تحریم نفت و گاز روسیه گفتگو خواهد شد. روشن نیست که آیا این تحریم کامل خواهد بود یا ناقص و چه وقت اجرایی می‌شود و چه انتظاراتی درباره تحریم وجود خواهند داشت اما اکنون به‌وضوح می‌دانیم که این تحریم مشکلاتی جدی را نه فقط برای روس‌ها بلکه برای اقتصاد اروپا ایجاد خواهد کرد. این شرایط قطعاً باعث نگرانی سرمایه‌گذاران می‌شود.

  «جانت یلن» خزانه‌دار آمریکا ابهام‌های بیشتری را به وضعیت پیچیده فعلی اضافه کرده است. او گفته است که کشورهای G7 در حال گفتگو درباره ایده وضع عوارض حداکثری احتمالی روی انرژی روسیه هستند. از سوی دیگر منطقی نیست که در این مورد آنها را از منابع انرژی روسیه محروم کنیم. اما از سوی دیگر این اتفاق، آسیب شدیدی به مصرف‌کنندگان اروپایی وارد خواهد کرد که می‌خواهند از قحطی و کمبود انرژی جلوگیری کنند.

  وضعیت تورم منطقه یورو هم روشن نیست. بر اساس داده‌هایی که چهارشنبه ۱۸ می منتشر شدند، این تورم در سطح بی‌سابقه ۷٫۴% باقی مانده که ۳٫۷ برابر سطح هدف بانک مرکزی اروپا یعنی ۲٫۰% است. «اولیرهن» رئیس بانک مرکزی فنلاند می‌گوید در چنین وضعیتی، اعضای «شورای حکام بانک مرکزی اروپا» بر سر نیاز به دور شدن «نسبتا سریع» از نرخ‌های بهره منفی توافق دارند. اکنون نرخ سپرده در منطقه یورو منفی ۰٫۵% است و به مدت هشت سال از سال ۲۰۱۴ تابه‌حال منفی بوده است. خروج «نسبتا سریع» یک جمله بسیار مبهم است و بر خلاف تصمیم مشخص و واضح فدرال رزرو برای افزایش نرخ دلار تا ۱٫۰% ظرف دو ماه آینده است.

  واگرایی بین سیاست پولی شاهینی فدرال رزرو و سیاست مبهم کبوتری بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که دلار همچنان موضع خودش را تقویت خواهد کرد. اگرچه هفته گذشته عکس انتظار ما اتفاق افتاد: دلار از ۱۶ می تا ۲۰ می، ۱۵۰ نقطه را نسبت به یورو از دست داد و جفت‌ارز EUR/USD جلسه معاملاتی را در ۱٫۰۵۵۷ به پایان رساند. البته طبق نظر برخی متخصصان، اتفاقی که افتاد نتیجه اصلاح عمومی شاخص DXY بود و با روند نزولی میان‌مدت این جفت‌ارز تناسب داشت.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب ۲۰ می، نظرات متخصصان به این صورت تقسیم شده‌اند: ۴۵% از تحلیل‌گران مطمئن هستند که جفت‌ارز EUR/USD به حرکت به سمت جنوب بازخواهد گشت، همین تعداد منتظر ادامه اصلاح به سمت شمال هستند و ۱۰% باقیمانده هم موضع خنثی دارند. به دلیل اصلاح اخیر، اختلاف واضحی در قرائت‌های اندیکاتورها در D1 ایجاد شده است. ۴۰% اندیکاتورهای روند، قرمز هستند و ۶۰% سبز هستند. تصویر پیش روی ما در اسیلاتورها واضح‌تر است: ۷۰% به رنگ سبز، ۲۰% به رنگ قرمز و ۱۰% خاکستری خنثی هستند. نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱٫۰۶۰۰ قرار دارد اگر گاوها موفق شوند تلاش خواهند کرد تا از مقاومت ۱٫۰۶۴۰ عبور کنند و تا منطقه ۱٫۰۸۰۰-۱٫۰۷۵۰ بالا بروند. وظیفه شماره یک خرس‌ها شکستن حمایت منطقه ۱٫۰۵۰۰، سپس منطقه ۱٫۰۴۸۰-۱٫۰۴۶۰ و در نهایت رسیدن به کف ۱۳ می یعنی ۱٫۰۳۵۰ است. اگر آنها موفق شوند حرکتی طوفانی به سمت کف سال ۲۰۱۷ یعنی ۱٫۰۳۴۰ اتفاق خواهد افتاد، فقط یک حمایت از ۲۰ سال قبل در پایین تر از این نقطه وجود دارد.

  از رویدادهای مهم تقویم هفته آینده می توانیم به انتشار داده‌های فعالیت تجاری (مارکیت) در آلمان و کل منطقه یورو در سه شنبه ۲۴ می اشاره کنیم. سفارش کالاهای سرمایه‌ای و با دوام آمریکا هم چهارشنبه 25 می منتشر خواهد شد. صورت جلسات آخرین جلسۀ «کمیته بازار باز فدرال رزرو» در همان روز منتشر می‌شود و اندیکاتورهای تولید ناخالص داخلی مقدماتی آمریکا برای فصل اول ۲۰۲۲ در روز پنجشنبه ۲۶ می اعلام می‌شوند.

GBP/USD: تورم همچنان در حال افزایش است

 • اتفاقاتی که هفته گذشته برای شاخص دلار DXY افتاد دینامیک‌های جفت‌ارز GBP/USD را تعیین کرد. البته تعدیل‌های واضحی نیز به دلیل عوامل خاص مرتبط با اقتصاد انگلستان اتفاق افتاد.

  بانک انگلستان دو ماه قبل پیش‌بینی کرده بود که تورم باید در آوریل به اوج خود برسد. اطلاعاتی که چهارشنبه ۱۸ می منتشر شدند این پیش‌بینی را تایید کردند البته یک «اما»ی بزرگ وجود داشت. این رگولاتور پیش‌بینی کرده بود که اوج تورم به ۷٫۲% خواهد رسید اما تورم واقعی ۹٫۰% بود که بالاترین مقدار در ۴۰ سال گذشته است. در این مورد می توان جمله مشهور ویلیام شکسپیر را وام گرفت و این بار گفت « قله بودن یا نبودن؟ مسئله این است!». ظاهرا هنوز هیچ نشانه‌ای از کند شدن تورم وجود ندارد و دقیقا همین موضوع است که باعث «سردرد» شدید مسئولین اقتصاد انگلستان شده است.

  GBP/USD به قله هفتگی ۱٫۲۵۲۴ رسید. دو خبر از تضعیف بیشتر پوند جلوگیری کردند. اولین خبر این بود که طبق اعلام «دفتر آمارهای ملی انگلستان»، فروش خرده‌فروشی در انگلستان به شکل غیرمنتظره‌ای در ماه آوریل افزایش یافت درحالی‌که بازار انتظار داشت که این رقم ۰٫۲% افت کند. ضمنا پوند توسط «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک مرکزی انگلستان حمایت شد که گفت این رگولاتور همچنان سیاست پولی را سختگیرانه‌تر خواهد کرد زیرا ریسک‌های صعود تورم همچنان بسیار زیاد هستند و پیش‌بینی می‌شود که تورم در سال ۲۰۲۲ به یک عدد دو رقمی برسد.

  به همین دلیل این جفت‌ارز دوره پنج روزه را در ۱٫۲۴۹۰ به پایان رساند جایی که در اواخر آوریل و اوایل می در آنجا معامله می شد و در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ هم در آن محدوده قرار داشت. آیا افت این جفت‌ارز ادامه خواهد یافت؟ ۲۰% از متخصصان به این سوال پاسخ مثبت می‌دهند، ۲۵% هم پاسخشان منفی است. اکثریت متخصصان (۵۵%) نمی‌دانند که چگونه باید به گفته‌های اقتصاد دان اصلی بانک مرکزی واکنش نشان دهند و در جواب فقط شانه هایشان را تکان می‌دهند. اندیکاتورها در D1 هم شبیه به EUR/USD هستند و به دو بخش تقسیم می‌شوند. ۵۰% از اندیکاتورهای روند، صعود این جفت‌ارز را نشان می دهند و دقیقا همین تعداد هم نزول آن را نشان می‌دهند، توازن قوا در بین اندیکاتورها تا حدی متفاوت است: فقط ۲۰% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند و ۸۰% آنها به سمت شمال هستند اگرچه یک چهارم آنها اکنون در منطقه بیش‌خرید قرار دارند. حمایت‌ها در ۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۴۰۰، ۱٫۲۳۷۰، ۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۰۰ و سپس ۱٫۲۱۶۴-۱٫۲۱۵۴ و ۱٫۲۰۷۵ قرار دارند. نقطه حمایت قوی این جفت‌ارز هم در سطح مهم روانی ۱٫۲۰۰۰ قرار دارد. در صورت اصلاح بیشتر به شمال این جفت‌ارز باید بر مقاومت منطقه ۱٫۲۵۲۵-۱٫۲۵۰۰ پس از آن مناطق ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۰۰، ۱٫۲۷۵۰-۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۳۵-۱٫۲۸۰۰ و ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۷۵ قرار دارند.

  وقایع اقتصادی انگلستان در هفته آینده عبارتند از: سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان در دوشنبه ۲۳ می و انتشار «PMI تولید و خدمات مارکیت» و «PMI ترکیبی» در سه شنبه ۲۴ می.

USD/JPY: چرا ین در حال قوی تر شدن است؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۳ تا ۲۷ می ۲۰۲۲1

 • مسئولان صندوق بین المللی پول (IMF) می‌گویند « کاهش بهای ین به ژاپن کمک می‌کند.». همین گفته را می توان از زبان رهبران بانک ژاپن هم شنید. صندوق بین المللی پول عقیده دارد که روش «کنترل منحنی بازده» که رگولاتور ژاپنی از آن استفاده کرده است، کاملا موثر است و دینامیک‌های ین « با بنیادهای میان‌مدت» همراستا هستند.

  البته بر خلاف اظهارات مسئولان رده بالا، ما در دو هفته گذشته شاهد تقویت ارز ژاپن بوده ایم و نه تضعیف آن. این ارز در ۲۰ می دقیقا در جایی قرار دارد که در ۲۰ آوریل بود یعنی سطح ۱۲۷٫۸۵ بدون این که به حداکثر ۹ می در ۱۳۱٫۳۴ رسیده باشد. عده‌ای از متخصصان عقیده دارند که تقویت ین به دلیل افزایش اشتهای سرمایه‌گذاران برای خرید بدون ریسک ترین دارایی‌ها است. البته این تنها دلیل این فعل و انفعالات نیست.

  تورم ژاپن همچنان در حال افزایش است و این موضوع باعث نارضایتی مردم می‌شود. افزایش قیمت مصرف‌کننده برای هشتمین ماه متوالی به رکورد جدیدی رسیده است . تورم در ماه آوریل در مقایسه با همین ماه سال گذشته به ۲٫۵% رسیده که بالاترین نرخ رشد از اکتبر ۲۰۱۴ است. همانطور که «داو جونز» اشاره می‌کند، تورم برای اولین بار از سپتامبر ۲۰۰۸ از نقطه مهم ۲٫۰%عبور کرده است و این مقدار تورم بدون در نظر گرفتن تاثیر افزایش مالیات بر مصرف محاسبه شده است. تورم در ماه مارس ۱٫۲% بود. به طور طبیعی همه این موارد باعث نارضایتی شهروندان ژاپن می‌شوند که سیاستمداران فعالانه باید به آن واکنش نشان ‌دهند. اما در برخی موارد باید واکنشی از سوی بانک مرکزی ژاپن را شاهد باشیم. بسیاری از سرمایه‌گذاران به خصوص سرمایه‌گذاران خارجی انتظار دارند که علیرغم قاطعیت این رگولاتور در تعهد به سیاست پولی بسیار نرم، سرانجام این بانک مجبور به افزایش نرخ بهره خواهد شد. واضح است که این دست انتظارها است که حمایت بیشتری را از ین ایجاد می‌کند.

  در حال حاضر ۵۵% از تحلیل‌گران به ادامه تقویت ین و ادامه حرکت USD/JPY به جنوب رای می‌دهند، ۴۰ درصد هم طرفدار بازگشت روند صعودی به شمال هستند و ۵% انتظار دارند که حرکت به صورت ساید باشد. همزمان حامیان تحلیل تکنیکال به این حقیقت اشاره می‌کنند که یک الگوی کلاسیک در چارت شکل گرفته است « قله دوگانه» (یا « سر و شانه»). از بین اندیکاتورهای D1، توازن قوا به این صورت است. ۸۰% از اسیلاتورها قرمز، ۱۰% سبز و ۱۰% خاکستری خنثی هستند. اندیکاتورهای روند به دو بخش مساوی ۵۰ درصدی تقسیم می‌شوند. نزدیکترین حمایت در ۱۲۷٫۵۰ قرار گرفته است و پس از آن مناطقی در ۱۲۷٫۰۰، ۱۲۶٫۷۵-۱۲۶٫۳۰، ۱۲۶٫۰۰ و ۱۲۵٫۰۰ قرار دارند. هدف گاوها، صعود به بالای افق ۱۲۸٫۰۰، سپس غلبه بر مقاومت‌های ۱۲۹٫۰۰، ۱۲۹٫۶۰، ۱۳۰٫۰۰، ۱۳۰٫۵۰ و رسیدن مجدد به قله ۹ می در ۱۳۱٫۳۴ است. قله ۱ ژانویه ۲۰۰۲ یعنی ۱۳۵٫۱۹ هم هدف نهایی آنها است.

  از وقایع مهم هفته آینده می توان به سخنرانی رئیس بانک ژاپن «هاروهیکو کورودا» در چهارشنبه ۲۵ می اشاره کرد اگرچه احتمال کمی دارد که نکته غافلگیرکننده‌ای در این سخنرانی مطرح شود و یا خبری را بشنویم که بر احساس بازار تاثیر بگذارد. اما اگر چنین اتفاقی بیفتد چه؟ بازارها سال ۲۰۱۶ را به خاطر دارند وقتی «هاروهیکو کورودا» ابتدا قاطعانه امکان تغییر نرخ را رد می کرد و ناگهان تصمیم گرفت که گام اول را در این جهت بردارد ...

ارزهای دیجیتال : پایان تب طلای دیجیتال؟

 • گاوهای BTC/USD از ۱۱ می تابه‌حال ناامیدانه تلاش می‌کنند تا خط مقدم نبرد در منطقه ۳۰۰۰۰ دلار را حفظ کنند. نبرد در کل هفته گذشته در منطقه ۳۳۱۰۰-۲۸۶۵۰ دلار جریان داشت. اگرچه شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک در ۱۸ می برگشتند و فشار بیشتری را به بیت کوین وارد کردند اما بیت کوین همچنان به مقاومت ادامه داد.

  به طور کلی جداشدن بیت کوین از شاخص‌های سهام، عمدتاً S&P500، رویای بسیاری از حامیان بیت کوین است. از سوی دیگر، رویای همین افراد این است که نهادهای بزرگ زیادی تا حد امکان به بازار ارز دیجیتال وارد شوند و بیت کوین در کنار سهام شرکت‌ها جایگاه شایسته خودش را در پورتفوی‌های سرمایه گذاری آنها به دست آورد. اما برای این که یک ارز دیجیتال به بازیگر کاملی در بازارهای مالی تبدیل شود نباید انتظار داشت که با سرمایه‌گذاران خالی شدن سهم‌های مایکروسافت، اپل یا آمازون، دلارهای دریافتی خودشان را نه روی اوراق خزانه بلکه روی بیت کوین یا اتریوم سرمایه گذاری کنند.

  رویای دیگر این است که بیت کوین خودش را به‌عنوان یک ذخیره ارزش مثل طلای فیزیکی تثبیت کند. البته استفاده از مفهوم «طلای دیجیتال» برای بیت کوین، در حال حاضر چیزی بیش از یک تعارف یا ترفند بازاریابی برای با ارزش جلوه دادن آن در چشم سرمایه‌گذاران کوچک نیست. اما اهمیت فلز گرانبهای طلا برای بشریت طی هزاران سال تایید شده است درحالی‌که سابقه بیت کوین حتی به ۱۵ سال هم نمی‌رسد. ارزش آن فقط به دلیل انتشار محدود و عطش کسب سود توسط مردم است.

  ارزش BTC در سال ۲۰۱۰ فقط ۵ سنت بود و قیمت آن در نوامبر ۲۰۲۱ در اوج خود به ۶۹۰۰۰ دلار رسید. روشن است که چشم انداز تبدیل سریع و آسان ۱۰۰ دلار به ۱۳۸ میلیون دلار خیل عظیم مردمی که می خواستند سریع ثروتمند شوند را به خود جذب کرد. پس اتفاقی که در ۱۲-۱۰ سال گذشته افتاده است را می توان «تب طلای دیجیتال» نامید، تشبیهی به تب طلای آمریکا که در نیمه دوم قرن نوزدهم اتفاق افتاد. اما پس از آن بسیاری از مردم به جای آنکه ثروتمند شوند، کاملا پولشان را از دست دادند. اکنون همین وضعیت را می توان مشاهده کرد: بیت کوین که در ۱۲ می به ۲۶۵۷۹ دلار افت کرده بود به کف جدیدی رسید و به قیمت دسامبر ۲۰۲۰ برگشت و ۶۰ درصد از ارزش خودش را ظرف ۶ ماه از دست داد.

  ثروت خالص «برایان آرمسترانگ» مدیر عامل «کوین بیس» بر اساس «شاخص میلیاردرهای بلومبرگ» از۱۳.۷ میلیارد دلار به ۲.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است. این کاهش فقط به دلیل افت قیمت‌های دارائی دیجیتال نیست بلکه به دلیل افت ارزش سهام «کوین بیس» هم هست، قیمت سهام این شرکت بیش از ۸۰% افت کرده است. سرمایه «سم بنکمن-فراید» مدیر عامل صرافی ارز دیجیتال FTX نصف شده است و اکنون به ۱۱.۳ میلیارد دلار رسیده است. موسسان مشهور پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال «جمینی» ، برادران «کمرون و تایلر وینکلوس» هر کدام بیش از ۲ میلیارد دلار ضرر کرده اند که معادل تقریبا نیمی از کل ثروت آنها است. خب صحبت درباره «پس انداز و هج کردن» در چنین وضعیتی چه معنایی دارد؟

  مزیت دیگر بیت کوین آن است که طرفدارانش دوست دارند درباره ماهیت غیرمتمرکز و گمنام بودن دارندگان آن صحبت کنند. البته به نظر می‌رسد که این گفته‌ها نادرست هستند. «گری گنسلر» رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) آمریکا گفته است که اگرچه بازارهای ارز دیجیتال ظاهرا غیرمتمرکز هستند اما در واقع اکثر فعالیت‌ها در چند صحنه معاملاتی بزرگ معدود انجام می‌شود. رگولاتورها و مسئولان اجرای قانون از نزدیک این فعالیت‌ها را زیر نظر دارند. این حقیقت که کیف پول‌های متعلق به روس‌ها بعد از تحریم‌های علیه روسیه مسدود شدند، درس‌های زیادی برای آموختن دارد.

  در نهایت فرصت چهارم برای افزایش ارزش بیت کوین استفاده گسترده از آن به‌عنوان ابزار پرداخت است. اگرچه از این نظر هم همه چیز درست پیش نمی‌رود. مثلا « سم بنکمن-فراید» ، مدیر عامل صرافی ارز دیجیتال FTX اخیرا تردیدهایی را درباره این ابراز کرده است که بیت کوین بتواند به یک سیستم پرداخت محبوب تبدیل شود. این مدیر ارشد به عدم توانائی افزایش مقیاس شبکه به «میلیون‌ها تراکنش در هر ثانیه» به دلیل ناکارامدی و هزینه‌های محیطی بالای بلاکچین آن اشاره می‌کند.

  با بازگشت از رویاپردازی به واقعیت باید بگوییم که ارزش کل بازار ارز دیجیتال همچنان در حال سقوط است. در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه، ۲۰ می، ارزش بازار به ۱.۲۴۸ تریلیون دلار رسیده است (هفته قبل ۱.۲۹۰ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال با قدرت در ناحیه ترس شدید قرار گرفته است و حدود ۱۳ نقطه است. ضمنا این شاخص روز سه شنبه ۱۷ می به ۸ نقطه افت کرد که پایین ترین سطح از ۲۸ مارس ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. جفت‌ارز BTC/USD به‌سختی خودش را در «منطقه نبرد» در سطح ۲۹۳۲۵ دلار نگه داشته است.

  «پیتر شیف» رئیس شرکت « Euro Pacific Capital Inc.» که طرفدار سرمایه گذاری در طلا است عقیده دارد که بیت کوین اکنون سطح حمایت مهم ۳۳۰۰۰ دلار را از دست داده است. و این ارز دیجیتال باید تا ۸۰۰۰ دلار افت کند تا به سطح حمایت بعدی برسد. این «شیفته طلا» در وبلاگ خودش نوشته است : «خط حمایت شکسته است. احتمال بالای حرکت به خط حمایت پایین تر وجود دارد. چارت بیت کوین دو الگوی همزمان را نشان می‌دهد: یک الگوی دوقله و یک الگوی سر و شانه. این ترکیب کاملا بدشگون است. ما راهی طولانی در مسیر سقوط در پیش خواهیم داشت» .

  «رابرت کیوساکی» کارآفرین و نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» سقوط بیت کوین را «خبر خوب» نامیده است و پیش‌بینی کرده است که بیت کوین تا ۱۷۰۰۰ دلار پایین برود. او می‌گوید « همانطور که قبلا انتظار داشتم، فکر می‌کنم بیت کوین تا ۲۰۰۰۰ دلار افت کند. پس از آن منتظر رسیدن به کف خواهم ماند که شاید ۱۷۰۰۰ دلار باشد. وقتی این اتفاق بیفتد. خریدهای بزرگی خواهم کرد. بحران‌ها بهترین زمان برای ثروتمند شدن هستند».

  اما یک استراتژیست ارز دیجیتال با نام مستعار « DonAlt» عقیده دارد که سوال اصلی این است که بیت کوین بعد از شکست ناحیه حمایت کلیدی ۳۰۰۰۰ دلار کجا خواهد رفت و این سوال هنوز پاسخ داده نشده است. او می‌گوید « در سه ماه آینده یا شاهد تسلیم و چیزی خواهیم بود که همه انتظارش را دارند یا بیت کوین این دامنه را می بندد و حرکت به سمت ۵۸۰۰۰ دلار را شروع می‌کند». به عقیده او احتمال پایین رفتن بیشتر است و حمایت بعدی در ۱۴۰۰۰ دلار است. « DonAlt» می‌گوید ساختار کنونی بازار بیت کوین نشان می‌دهد که اکنون به یک کف رسیده است البته او از همبستگی قوی BTC با بازار سهام و احتمال سقوط بیشتر شاخص S&P500 می ترسد.

  معامله‌گر مشهور به « Rekt Capital» هم با این نظر موافق است و انتظار سقوط بیشتر بیت کوین را دارد. این متخصص عقیده دارد که بیت کوین باید ۲۵% دیگر از ارزش خودش را قبل از رسیدن به حداقل موضعی مورد انتظار از دست بدهد.

  تحلیل‌گری به نام « Pentoshi» انتظار دارد که بیت کوین به زودی رالی صعودی را در پیش بگیرد زیرا به عقیده او شرایط به نفع گاوها است. او عقیده دارد خرس‌ها تلاشی جدی برای کاهش بیشتر قیمت بیت کوین انجام می‌دهند اما در رسیدن به نتیجه مطلوبشان موفق نمی‌شوند. « مقدار زیادی سکه با مقدار زیادی تلاش دست به دست می‌شوند. اما آیا فروشندگان به پاداش مناسبی می‌رسند؟ اینطور به نظر نمی‌رسد.»
  مثلا او به چارت معکوس بیت کوین نگاه می‌کند و حجم معاملاتی بسیار بالا را همراه با حرکت اندک نرخ تبادل نشان می دهد. او عقیده دارد شکست خرس‌ها در کاهش بیشتر قیمت بیت کوین علیرغم فشار فروش قوی نشان می‌دهد که توازن قوا به نفع گاوها تغییر خواهد کرد.

  «بیل میلر» سرمایه گذار و میلیارد آمریکایی هم خوش بین است. او می‌گوید حداقل از سه سقوط بیت کوین با بیش از ۸۰% افت جان به در برده است. البته تعدادی از سکه‌های او اخیرا در یک مارجین کال فروخته شدند اما او همچنان انتظارات گاوی درباره بیت کوین دارد.

  طبق مواردی که ذکر کردیم در حال حاضر هیچ اجماعی بین اینفلوئنسرها و متخصصان وجود ندارد. در چنین وضعیتی چه باید کرد؟ البته می توانید بنشینید و با دست روی دست گذاشتن فقط منتظر بمانید. یا مثلا می توانید معامله‌گری فعال را امتحان کنید. ضمنا می توانید روی اصل CFD معامله کنید و از رشد و سقوط بازار ارز دیجیتال سود ببرید. برای این کار به ارز دیجیتال واقعی هم نیاز ندارید: در شرکت صرافی NordFX برای باز کردن یک تراکنش با ۱ بیت کوین فقط به ۱۵۰ دلار و برای تراکنش با ۱ اتریوم فقط به ۱۵ دلار نیاز دارید. این امکان برای کار با ارز دیجیتال، فوق العاده نیست؟

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید