2021 مارس 28

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD : وضعیت دلار از زمان آغاز همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ مرتباً به‌صورت دوره‌ای تغییر کرده است و گاهی به یک پناهگاه امن و گاهی به یک دارائی ریسکی برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. مثلاً دلار در حین صعود بازارهای سهام در نوامبر تا دسامبر ۲۰۲۰ نزول کرد. ولی دلار از ژانویه همراه با S&P500 رشد کرد. حالا شاخص S&P500 در منطقه بالاترین مقدار طول تاریخ یعنی ۳٫۷۹۵ قرار گرفته است. شاخص دلار DXY  هم در منطقه سالانه بالای خودش یعنی ۹۲٫۷۲ قرار گرفته است.
  همه‌گیری کرونا و واکنش دولت آمریکا به آن، دلیل اصلی این نوسان دلار است. البته فدرال رزرو هفته گذشته ابهام دیگری را ایجاد کرد. به یاد دارید که پس از جلسه کمیته بازار باز (FOMC) معلوم شد که فدرال رزرو آمریکا قصدی برای افزایش نرخ بهره حداقل تا سال ۲۰۲۳ ندارد. ضمناً فِد قصد نداشت پارامترهای دیگر برنامه تسهیل مقداری (QE) را نیز تغییر دهد. فدرال رزرو عقیده داشت که لایحه‌ای که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا برای بسته ۱٫۹ تریلیون دلاری امضا کرده است، اقدام مناسبی برای تحریک اقتصاد است.
  اما درست چند روز بعد، «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو اعلام کرد که این رگولاتور از لحظه‌ای که اقتصاد آمریکا کاملاً احیا شود، به‌تدریج ۱۲۰ میلیارد دلار از خریدهای دارائی ماهانه را بیرون خواهد کشید. طبق پیش‌بینی‌های خود فدرال رزرو، این اتفاق در تابستان امسال خواهد افتاد.
  پس روشن شد که دولت و سنا ممکن است در آینده نزدیک، بحث درباره کاهش QE را آغاز کنند. اما درباره اطلاعاتی که می‌گویند دولت بایدن در حال بررسی بسته محرک مالی جدیدی به ارزش ۳٫۰ تریلیون دلار دیگر است چه می‌توان گفت؟
  بازار در حال حاضر پشتیبان «جروم پاول» است و دلار همچنان موقعیت خودش را تقویت می‌کند. پیش‌بینی اصلی که حمایت اکثر تحلیل‌گران (۶۵%) را به همراه داشت، در عمل اتفاق افتاد و جفت‌ارز USD/EUR پایین رفت و حمایت خودش در SMA دویست روزه را در ۱٫۱۸۲۵ شکست و تا افق ۱٫۱۷۶۰ افت کرد. بعد از آن جهش کوچکی به بالا اتفاق افتاد و این جفت‌ارز کار خودش را در ۱٫۱۷۹۰ به پایان رساند.
 • USD/GBP: پس از اقامت دوهفته‌ای این جفت‌ارز در کانال ساید ۱٫۳۷۷۵- ۱٫۴۰۰۰، تقویت گسترده دلار باعث شد تا این جفت‌ارز پایین کشیده شود و ۵۵% از متخصصان حامی بازار خرسی بودند و حق با آنها بود. پنجشنبه ۲۵ مارس جفت‌ارز USD/GBP به پایین محلی خودش در ۱٫۳۶۷۰ رسید و پس از آن به مرز پایینی کانال ساید خودش برگشت. سطحی که از سطح حمایت به مقاومت تبدیل شد. قوس آخر هفته در نزدیکی این نقطه در سطح ۱٫۳۷۹۰ قرار گرفت.
 • JPY/USD: اصلاح بزرگ جفت‌ارز به جنوب هرگز اتفاق نیفتاد. فقط افت ۵۰ نقطه‌ای در این جفت‌ارز مشاهده شد: این جفت‌ارز تا سطح ۱٫۳۷۹۰ افت کرد و بعد برگشت و دوباره پس از تقویت دلار به سمت شمال حرکت کرد. نزدیک‌ترین هدف حامیان بازار گاوی در ارتفاع ۱۱۰٫۰۰ قرار دارد و این جفت‌ارز تقریباً به این هدف رسیده است: بالاترین مقدار هفته در سطح ۱۰۹٫۸۵ تثبیت شد. پس از آن کمی نزول کرد و پنج روز کاری را در ۱۰۹٫۶۷ به اتمام رساند.
 • ارزهای دیجیتال: پیش‌بینی هفته گذشته که اکثریت متخصصان حامی آن بودند، برای حامیان بازار گاوی، خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی نبود. این پیش‌بینی فرض می‌کرد که رشد متوقف می‌شود و مرز پایینی کانال صعودی بیت کوین می‌شکند و حرکت جانبی آن در دامنه ۶۰۰۰۰-۵۰۰۰۰ دلار اتفاق می‌افتد. متأسفانه از نظر سرمایه‌گذاران، این دقیقاً همان اتفاقی بود که در عمل افتاد. جفت‌ارز USD/BTC در ۲۰ مارس در ارتفاع ۶۰۰۰۰ دلاری بود اما روز پنجشنبه ۲۵ مارس در نقطه پایین محلی حوالی ۵۰۲۹۰ دلار قرار گرفت. و اگرچه بیت کوین ۱۶% افت کرد اما برخی آلت‌کوین‌ها با افت قیمت ۲۵% مواجه شدند.
  یکی از معدود ارزهای دیجیتالی که برنده شد، ریپل بود. ریپل هفت روز قبل کارش را در ۰٫۴۶۵۲$ آغاز کرد و روز ۲۲ مارس به اوج ۰٫۵۹۵۵$ رسید و در غروب جمعه ۲۶ مارس در ۰٫۵۴۵۰ دلار معامله می‌شد.
  به طور کلی همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم، بازار ارز دیجیتال بیش از حد داغ شده بود. این گفته «ایلان ماسک» که بیت‌کوین‌هایی که برای خرید خودروهای تسلا پذیرفته شده‌اند پس از پرداخت به دلار تبدیل نمی‌شوند هم اصلاً کمکی به بیت کوین نکرد. این قبیل اطلاعات تا مدتی قبل می‌توانست بازار را به بالا هُل دهد اما حالا فقط تکان کوتاه‌مدت کوچکی به بازار می‌دهد.
  «آنتونی اسکاراموکی» مدیرعامل «Skybridge Capital» و مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید، عقیده دارد که تسلا در حال حاضر حدود ۱٫۵ میلیارد دلار بیت کوین دارد. ایلان ماسک در کل از طریق تسلا، اسپیس ایکس و به طور شخصی مالک کمی بیشتر از ۵ میلیارد دلار بیت کوین است. شاید این مقدار دیگر کافی نباشد و بیت کوین به لوکوموتیوهای قوی‌تری از تسلا و «میکرواستراتژی» نیاز داشته باشد تا بازار را بالا ببرند. اما فقط بیان چند کلمه از رگولاتورهایی مثل فدرال رزرو آمریکا برای پایین کشیدن بیت کوین کافی است. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو، کیفیت اولین ارز دیجیتال را به‌عنوان ابزاری برای پس‌انداز و پرداخت زیر سؤال برد. او در حین سخنرانی‌اش در اجلاس مجازی «بانک تسویه بین‌المللی » اشاره کرد که نوسان پذیری بالای دارائی‌های دیجیتال باعث می‌شود تا آنها به عقیده او به‌عنوان ابزارهای انباشت دارائی بی‌ارزش شوند. او گفت «آنها هیچ پشتوانه‌ای ندارند و بیشتر برای سفته‌بازی استفاده می‌شوند پس به شکل خاص به‌عنوان ابزار پرداخت محبوب نیستند، دارائی‌های ارز دیجیتال احتمالاً جایگزین طلا می‌شوند و نه دلار».
  افت USD/BTC به‌وضوح تحت تأثیر افت S&P500 قرار گرفت و این دارائی ریسکی که «طلای دیجیتال» نیز نامیده می‌شوند همبستگی بیشتر و بیشتری با این شاخص پیدا می‌کند. معامله‌گران در چند روز گذشته ۲۴۰۰۰۰ پوزیشن را بستند و ارزش کل بازار ارز دیجیتال از ۱۸۰۵ میلیارد دلار به ۱۶۸۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال از ۷۱ به ناحیه مرکزی در طول هفته افت کرد و اکنون در ۵۴ قرار دارد که حالت تخت به خود گرفته است. هرچند ممکن است این شرایط فقط آرامش قبل از طوفان باشد.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و  خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • USD/EUR: سه عامل اصلی وجود دارند که از ارز دلار حمایت می‌کنند. اولین عامل، واکسیناسیون موفق جمعیت آمریکا است که نه‌تنها نتایجی که قبلاً به دست آمده‌اند بلکه وعده رئیس‌جمهور بایدن برای واکسیناسیون ۲۰۰ میلیون ساکن آمریکا در صد روز اول اقامتش در کاخ سفید نیز پشتوانه آن است. عامل دوم افزایش جذابیت اوراق دولتی برای سرمایه‌گذاران خارجی است و سومین عامل قدرت اقتصاد آمریکا است که قادر به بالاکشیدن اقتصادهای بسیاری از کشورها همراه خودش است.
  اروپا هیچ‌یک از این عامل‌ها را در اختیار ندارد. «لوئیس دی گیندوس» نایب‌رئیس ECB می‌گوید اگر واکسیناسیون منطقه یورو به شدت تا تابستان افزایش پیدا کند آنگاه اروپا با صعود اقتصادی سریعی در Q3 و Q4 مواجه خواهد شود. اما اینها فقط حرف هستند.
  در حال حاضر ۷۰% از متخصصان انتظار دارند که دلار همچنان تقویت شود و جفت‌ارز USD/EUR تا منطقه ۱٫۱۷۰۰-۱٫۱۶۴۰ افت کند. هدف نهایی نیز مقدار پایین سپتامبر-نوامبر ۲۰۲۰ حوالی ۱٫۱۶۰۰ است. این پیش‌بینی توسط ۸۵% از اندیکاتورهای ترند در H4 و ۱۰۰% اندیکاتورها در D1 همین‌طور ۷۵% از اسیلاتورها در D1 حمایت می‌شود. ۲۵% باقیمانده نیز سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.
  توجه کنید که تحلیل گرافیکی نشان می‌دهد که یورو ممکن است در روزهای آینده در هر دو تایم فریم تا ۱٫۱۸۸۰ تقویت شود و این جفت‌ارز فقط بعد از آن به جنوب حرکت می‌کند.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۹ مارس تا ۲ آوریل ۲۰۲۱1

 • USD/GBP : چهارشنبه، آخرین روز مارس، اطلاعات تولید ناخالص داخلی انگلستان را در Q4  سال ۲۰۲۰ دریافت خواهیم کرد. طبق پیش‌بینی‌ها، این اندیکاتور در سطح قبلی ۱% باقی خواهد ماند. احتمال کمی دارد که خوش‌بینی سرمایه‌گذاران بیشتر شود اما این اطلاعات باعث بدبینی آنها نیز نخواهد شد؛ بنابراین ۵۰% از متخصصان به روند ساید رأی می‌دهند و ۴۰% به تقویت دلار و فقط ۱۰% به تقویت پوند بریتانیا رأی می‌دهند.
  قرائت‌های تحلیل تکنیکال به این صورت هستند. ۵۰% از اسیلاتورها در H4 به سمت شمال هستند، ۵۰% به سمت جنوب هستند. اندیکاتورهای روند نیز الگوی مشابهی دارند. D1 تحت سلطه رنگ قرمز است. ۶۵% از اسیلاتورها و ۷۰% از اندیکاتورهای روند هم به رنگ قرمز هستند.
  نزدیک‌ترین سطح‌های حمایت ۱٫۳۷۶۰، ۱٫۳۷۰۰ و ۱٫۳۶۷۰ هستند و سطوح مقاومت ۱٫۳۸۲۰، ۱٫۳۹۰۰ و ۱٫۳۹۶۰ هستند. اهداف هم به ترتیب ۱٫۴۰۰۰ و ۱٫۳۶۰۰ هستند.
 • JPY/USD: این جفت‌ارز هفته گذشته به مقدار بالای نه‌ماهه ۱۰۹٫۸۵ رسید که افزایش چشمگیر تقریباً ۷۳۰ نقطه‌ای را در سه‌ماهه گذشته نشان می‌دهد. این نشان می‌دهد که اکنون پناهگاه امن سنتی‌ای مثل ین، خیلی کم توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند.
  احتمال کمی دارد که شاخص تنکان تأثیر زیادی بر احساس بازار بگذارد. این شاخص که بانک ژاپن منتشر می‌کند منعکس‌کننده شرایط تجاری عمومی شرکت‌های تولیدی بزرگ است. تنکان یک شاخص اقتصادی ژاپن است که به شدت به صنایع صادرات محور وابسته است. مقدار شاخص بالای ۰ برای یِن، مثبت است و مقدار زیر ۰ نیز یک عامل منفی برای یِن است. هرچند طبق پیش‌بینی‌ها مقدار شاخص که پنجشنبه اول آوریل منتشر می‌شود خیلی بالاتر یا پایین‌تر از صفر نخواهد بود و تقریباً برابر با ۰ است. ۰ یک مقدار خنثی است. اگرچه این مقدار شاید تا حدی از پول رایج ژاپن حمایت کند اما تنکان یک فصل قبل ۱۰- بود. اما احتمال دارد که فقط اصلاح کوچکی در JPY/USD به سمت جنوب اتفاق بیفتد.
  به طور کلی اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) حالت گاوی را پیش‌بینی می‌کنند و انتظار تثبیت بالای افق ۱۱۰٫۰۰ را دارند. اهداف عبارت‌اند از ۱۱۱٫۷۰ و ۱۱۲٫۲۰ . صددرصد از اندیکاتورهای روند و ۷۵% از اسیلاتورها نیز با این سناریو سازگار هستند. ۲۵% باقیمانده سیگنال‌هایی را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.
  ۴۰% مابقی متخصصان با حمایت تحلیل گرافیکی همچنان به اصلاحی به سمت جنوب امیدوار هستند که مدت‌هاست منتظرش بوده‌اند. هم‌زمان وقتی از پیش‌بینی‌های ماهانه به فصلی حرکت می‌کنیم، تعداد این متخصصان به ۷۵% افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که این جفت‌ارز افت کند سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۹٫۰۰، ۱۰۸٫۶۰، ۱۰۸٫۴۰ و ۱۰۶٫۶۵. منطقه هدف ۱۰۶٫۰۰ است.
 • ارزهای دیجیتال: تا اینجا فهمیده‌ایم که فقط گیاهان در بهار رشد نمی‌کنند بلکه قیمت بیت کوین هم در بهار رشد می‌کند. جفت‌ارز USD/BTC در ماه آوریل در سه سال گذشته به طور میانگین ۴۰% رشد کرده است. یعنی بر این اساس قیمت بیت کوین باید در پایان آوریل در منطقه ۷۵۰۰۰-۷۰۰۰۰$ باشد. اختیارهای خرید (کال آپشن) با انقضای ۳۰ آوریل انتظارات مشابهی را نشان می‌دهند. آنها در قیمت ۸۰۰۰۰ دلار در بورس‌های مشتقه در کل با ارزش ۲۴۰۰۰۰۰۰ دلار باز هستند. برداشت فعال به والت‌های سرد همچنان با پیش‌بینی چرخه رشد جدید این ارز دیجیتال اصلی ادامه دارد.
  قبلاً بیش از یک‌بار درباره بسته حمایتی اقتصاد آمریکا به ارزش ۱٫۹ تریلیون دلار صحبت کردیم که طبق تحقیق «میزوهو سکیوریتیز» ، شهروندان آمریکا ۲۵-۲۰ میلیارد دلار را صرف خرید ارز دیجیتال خواهند کرد. پس از بسته ضد کووید، بسته دیگری نیز ممکن است به ارزش ۳٫۰ تریلیون دلار در راه باشد. و اگر این بسته نیز تصویب شود به بازار ارز دیجیتال سود می‌رساند. اما همه این رویدادها در آینده اتفاق خواهند افتاد. در این شرایط ۶۰% از تحلیل‌گران عقیده دارند که طی یک یا دوهفته آینده جفت‌ارز USD/BTC در راستای نقطه محوری ۵۰۰۰۰ دلار حرکت خواهد کرد و در دامنه ۵۶۰۰۰-۴۶۵۰۰ نوسان خواهد کرد.
  اما اگر درباره پیش‌بینی بلندمدت صحبت کنیم، طبق نظر «بابی لی»، هم‌بنیانگذار و مدیرعامل سابق بورس ارز دیجیتال BTCC، قیمت بیت کوین تا ۳۰۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد و پس از آن این رشد با افت بلندمدت جایگزین خواهد شد. او می‌گوید«چرخه‌های بازار گاوی بیت کوین هر چهار سال اتفاق می‌افتند و چرخه کنونی چرخه بزرگی است. فکر می‌کنم که بیت کوین تابستان امسال تا ۱۰۰۰۰۰ دلار صعود کند. هرچند پس از رسیدن به مقدار بالای بی‌سابقه ۳۰۰۰۰۰ دلار حتی یک کاهش قیمت کوچک هم می‌تواند باعث ترکیدن حباب بیت کوین شود». لی می‌گوید زمستان جدید ارز دیجیتال بین دو تا سه سال طول خواهد کشید و «سرمایه‌گذاران باید آماده پذیرش این حقیقت باشند که ارزش بیت کوین از قله تاریخی خودش تا ۹۰-۸۰% افت کند.»
  در پایان این بررسی، «دستگاه معجزه» بعدی را در تیتر فرعی «هک‌های زندگی ارز دیجیتال» به شما ارائه می‌کنیم. «وایزماینینگ» اخیراً بویلر ماینر Sato ASIC را معرفی کرده است که به شما اجازه می‌دهد تا آب را با ماین کردن بیت کوین، گرم کنید. خنک‌کننده میانی بویلر یک خنک‌کننده دی‌الکتریک خاص است. مایع به جوش می‌آید و در واحد خنک‌کننده ASIC تبخیر می‌شود و سپس بخار به مارپیچ مخزن بالا می‌رود و متراکم می‌شود و حرارتش را به آب منتقل می‌کند. جریان تغلیظ به واحد مارپیچ ماینر برگردانده می‌شود. توسعه دهنگان، امکان اتصال حرارت دهنده آب را با سیستم حرارت اصلی اتاق فراهم کرده‌اند. فروش‌های ساتو به‌زودی در اوایل آوریل آغاز خواهد شد.
  و یک «هک زندگی» دیگر هم از جهان جرم و جنایت بشنوید. طبق مطالعه جدیدی که شرکت تحلیلی «الیپتیک» انجام داده است، «هیدرا» بزرگ‌ترین بازار دارک‌نت روش جدیدی برای تبادل ارز دیجیتال با پول فیات یافته است. گاوصندوق مهروموم شده با پول در عمق «۲۰-۵ سانتیمتری زیر زمین» دفن می‌شود و مختصات دقیق جی‌پی‌اس به خریدار داده می‌شود. این روش همان روشی است که برای فروش مواد غیرقانونی مثل مواد مخدر نیز استفاده می‌شود. هرچند این روش کاملاً خطرناک است و گاهی اوقات سارقان، مشتریان را ردیابی می‌کنند و «بسته‌های پول» را از آنها می‌دزدند. عواقب این نوع خریدوفروش اصلاً قابل پیش‌بینی نیست.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید