2020 آوریل 11

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بر جدید و بر قدیم، در حال رقابت با هم هستند که ببینند کدام کشور بیشترین پول را در اقتصادش تزریق می‌کند. اما اروپای پیر در مقابل ایالات متحده چیزی نیست! در روز سه‌شنبه ۱۰ آوریل، وزرای اقتصاد اتحادیه‌ی اروپا بعد از چندین روز بحث، برای ابزارهای حمایت از اقتصادشان به توافقی رسیدند که به موجب آن، ۵۰۰ میلیارد یورو به اقتصاد کشورهایشان تزریق شود. در همین حین، فدرال رزرو اعلام کرد که ۲.۳ تریلیون دلار دیگر به عنوان برنامه‌ی حمایتی‌شان وارد اقتصاد خواهد شد. در همین حین جروم پاول، رییس فدرال رزرو گفت که این وزارتخانه به احتمال زیاد در این نقطه متوقف نخواهد شد و هرکاری خواهد کرد که بعد از شیوع، اقتصاد آمریکا به سرعت به حال اول بازگردد.
  در این مورد باید به پاول اعتماد کرد. در اینجا، نکته تنها شیوع کرونا نیست. سال ۲۰۲۰، سال انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است و ترامپ واقعا می‌خواهد دوره‌ی دوم را هم در کاخ سفید بماند. رشد اقتصادی آمریکا در مبارزات انتخاباتی ترامپ سلاح مهمی است.
  پای‌بست‌ِ ویرانِ برنامه‌ی تسهیل کمی در ایالات متحده روی دلار فشار وارد کرد و در ۹ آوریل، شاخص USDX معاملات را پایین سطح روانی ۱۰۰.۰ تمام کرد. در EUR/USD، دلار از روز دوشنبه شروع به بازیابی خودش کرد. اما این بازیابی مثل هفته‌ی گذشته‌ی مارس که جفت‌ارز از ۵۱۰ نقطه عبور کرد، حرکت دستپاچه‌ای انجام نشد. در اینجا یورو کمتر از ۲۰۰ نقطه بالا رفت و بعد از آن، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ناحیه‌ی ۱.۰۹۴۰ تمام کرد و به سطح شاخص ۱.۱۰۰۰ نرسید.
 • GBP/USD. دلار باز هم در برابر پوند تقویت شد. در کنار تمام موارد بالا، فاکتور دیگری هم وجود داشت که از ارز بریتانیا حمایت کرد. این فاکتور، رشد مداوم نرخ‌های بهره در لندن و کاهش این نرخ‌ها در دلار آمریکا بود.
  حتما به خاطر دارید زمانی که برای هفته‌ی گذشته پیش‌بینی می‌کردیم، ۲۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار داشتند روند جانبی ادامه این جفت‌ارز در بازه‌ی ۱.۲۲۴۵-۱.۲۴۸۵ ادامه پیدا کند و ۳۰ درصد دیگر، حرکتش از مرز پایینی تا مرز بالایی این کانال را نشان می‌دادند و مرز ۱.۲۴۷۵ را به عنوان خط مقاومت مشخص می‌ساختند. در نتیجه، مشخص شد که پیش‌بینی کلی این متخصصین صحیح بوده است. این جفت‌ارز نتوانست پایین‌تر از حمایت ۱.۲۲۰۰ برود، جفت‌ارز به سمت بالا چرخید و دوره‌ی معاملاتی را در ۱.۲۴۷۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. شصت درصد از تحلیل‌گران انتظار داشتند که این جفت‌ارز مقاومت ۱۰۸.۷۰ را بشکند و دلار تا سطح ۱۱۱.۶۵ تقویت شود. شکست اتفاق افتاد، اما نوسان ارز ژاپن به طور غافلگیر‌کننده‌ای کم بود و رشد این جفت‌ارز در ارتفاع ۱۰۹.۳۷ متوقف شد. پس از آن، به همان‌جایی بازگشت که دوشنبه را از آن شروع کرده بود؛ ناحیه‌ی ۱۰۸.۴۰. 
 • ارزهای دیجیتال. بعضی از متخصصین تلاش می‌کنند تا موقعیت بیت‌کوین به عنوان دارایی ایمن را در ذهن ما بالا ببرند و ما را قانع کنند که طلای مجازی، می‌تواند مثل جایگاه طلای واقعی در سبد سرمایه‌گذاران را بگیرد. به عنوان مثال، متخصصین شرکت مدیریتی VanEck Global نتیجه گرفتند که در پس‌زمینه‌ی بحران ناشی از شیوع کوید۱۹، «همبستگی بین بیت‌کوین و طلا به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است».
  البته قیمت هردو دارایی در حال افزایش است. نمودارهای قیمت طلا و بیت‌کوین به دلار نشان می‌دهد که از ۱۶ مارس ۲۰۲۰، طلا ۱۶ درصد افزایش داشته است و بیت‌کوین ۵۵ درصد. اما اگر تنها ۴ روز به عقب بازگردید و از ۲۰ مارس شروع به شمردن کنید، تصویر کاملا متفاوتی به دس میاید. طلا ۱۴ درصد رشد داشته است، اما رشد بیت‌کوین در سه هفته‌ی قبل از آن...صفر.
  به عبارت دیگر بیت‌کوین با نوسان بسیار زیادش ابزاری عالی برای سفته‌بازی کوتاه‌مدت مانده است. اما کاربردش به عنوان بهشت امنیت و حتی کالایی برای سرمایه‌گذاری، پرسش‌های بسیاری همراه دارد. ضمنا تحلیل‌گران VanEck Global می‌گویند منظورشان دوره‌ی کوتاهی از زمان بود. در طولانی‌مدت، همبستگی بین XAU/USD و BTC/USD کم مانده است.
  در پیش‌بینی قبلی اشاره کردیم که از ۲۰ مارس، ارز دیجیتال مبدا به طور ناموفقی تلاش می‌کند تا جای پایی بالای ۷۰۰۰ دلار پیدا کند. هفته‌ی گذشته هم همین حالت را داشت. گاوها این حمایت را در روز ۶ آوریل شکستند و حتی به ارتفاع ۷۴۴۰ رسیدند. اما باز هم پوزیشن‌هایشان را در روز جمعه از دست دادند و این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۶۸۵۰-۶۹۰۰ دلار سقوط کرد.
  سطح سرمایه‌ی کلی بازار ارزهای دیجیتال هم در هفته آن‌چنان تغییر نکرده است و حدود ۱۹۳ میلیارد دلار باقی مانده. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم تغییر نکرده است. این شاخص هنوز وجود ترس شدید در بازار را نشان می‌دهد و در طول هفته تنها یک نقطه بالا رفته است؛ از ۱۴ به ۱۵.
  چنین ارزهای دیجیتال جایگزین و برتری مثل ریپل (XRP/USD)، لایت‌کوین (LTC/USD) و ایتریوم (ETH/USD) دنباله‌روی ارز دیجیتال اصلی بودند. اما از طرف دیگر، هنوز در ناحیه‌ی سبز بعد از ظهر جمعه ۱۰ آوریل قرار داشتند و رشد هفتگی ۵ درصد (برای لایت‌کوین و ریپل) و ۱۰ درصد (ایتریوم) را از خودشان نشان دادند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. نیاز به گفتن نیست که شرایط در ایالات متحده بسیار بغرنج شده و شیوع کرونا در این کشور، اقتصاد را به لبه‌ی پرتگاه رکود عظیم کشانده است. فدرال رزرو برای حمایت از تولیدکننده‌هایش برنامه‌ی تسهیل کمی راه انداخته و از ۱۶ مارس، ۱.۱۹ تریلیون دلار اوراق خزانه‌داری را خریده است. این نهاد ناظر هفته‌ی آینده ۱۵۹ میلیارد دلار دیگر هم اوراق خواهد خرید و بر دلار فشار بیشتری وارد می‌کند. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از متخصصین انتظار دارند روند صعودی EUR/USD ادامه پیدا کند. سطوح مقاومت ۱.۱۰۰۰، ۱.۱۲۴۰ و ۱.۱۱۵۰ هستند.
  از طرف دیگر، دلار همین الآن هنوز بهترین ارز دوران بحران است. به همین دلیل بود که فروش شدید هفته‌ی گذشته تمام شد و بنا بر نظر ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران، خواهد روند بار دیگر روند را نزولی کند. اهداف در ۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۱۷۵ قرار دارند.
  می‌توان تنها با نگاه کردن به نمودارهای این جفت‌ارز، متوجه شد که شاخص‌ها چه‌چیزی نشان می‌دهند. در نمودار روزانه همه‌چیز رنگی است. شاخص‌های قرمز، سبز و خاکستری تعداد تقریبا یکسانی دارند. البته در نمودار چهار ساعته رنگ سبز برتری دارد. اما ۲۵ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند.­
  در مورد شاخص‌های اقتصاد کلان، باید ابتدا به خرده‌فروشی و تعداد مطالبات بیکاری در ایالات متحده توجه کرد. این آمارها به ترتیب در ۱۵ و ۱۶ آوریل منتشر خواهند شد. همچنین، داده‌های تولید ناخالص داخلی چین کمک خواهد کرد که ضربه‌ی کرونا بر اقتصاد را متوجه شویم. این رقم در روز جمعه ۱۷ آوریل منتشر خواهد شد.
 • GBP/USD. پوند بریتانیا در حال حاضر به دلیل تفاوت بین نرخ‌های پوند و دلار در بازار وام بین‌بانکی تقاضای بسیار زیادی دارد. اما همه‌چیز می‌تواند در یک لحظه تغییر کند. به همین دلیل است که پیش‌بینی متخصصین نمی‌تواند تصویر واحدی درست کند. ۴۰ درصد از آن‌ها می‌گویند این جفت‌ارز رشد خواهد کرد، ۳۵ درصد می‌گویند نزول خواهد کرد و ۲۵ درصد هم شانه‌هایشان را بالا میاندازند.
  این جفت‌ارز دومین هفته را در کانالی جانبی گذراند که بین ۱.۲۲۰۰-۱.۲۴۸۵ محبوس بود و در روز دوشنبه ۱۳ آوریل، از مرز بالایی‌اش شروع به صعود کرد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته نشان از رشد بیشترش تا افق ۱.۲۶۰۰ و نزولش تا ۱.۲۲۰۰، بعد از آن دارد. دامنه‌ی نوسان‌ها در نمودار روزانه کمی بیشتر بودند. ابتدا تا ارتفاع ۱.۲۶۵۰ بالا رفتند و سپس، به سطح ۱.۲۱۷۵ آمدند. شرایط شاخص‌ها به طور کل، شبیه به چیزی است که در EUR/USD دیدیم. بیست و پنج درصد از اسیلاتورها در هر دو تایم‌فریم مشخص کردند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.
 • USD/JPY. دلارهای موجود در سیستم مالی جهان، سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده، شاخص‌های سهام و قیمت‌های نفت و شرایط اقتصادی چین؛ تمام این عامل‌ها در کنار هم جمع می‌شوند تا ین به عنوان بهشت امنیت، جایگزین سرمایه‌گذاری‌های دیگر در نظر گرفته شود. سود صفر جفت‌ارز USD/GDP در هفته‌ی گذشته نشان داد که بازار هنوز تصمیم نگرفته تا با ارز ژاپن چه کند؛ بخرد یا این که بفروشد. به احتمال بسیار زیاد نباید انتظار داشته باشیم که این جفت‌ارز حرکات مستقلی داشته باشد و نیروهای موثر بر آن، حس کلی بازار به دلار آمریکا را منعکس خواهند کرد.
  شصت درصد از متخصصین می‌گویند دلار بیش از این ضعیف خواهد شد و این جفت‌ارز تا حدود ۱۰۷.۰۰ افت خواهد کرد. حمایت بعدی در ۱۰۴.۷۵-۱۰۵.۱۵ خواهد بود. ۴۰ درصد از متخصصین نظر جایگزین را درست می‌دانند. خطوط مقاومت در ۱۰۹.۳۵، ۱۱۰.۱۵ و ۱۱۱.۷۰ هستند. 
 • ارزهای دیجیتال. به نظر رییس UnionBank، ادوین باتیستا، انتقال بانکداری سنتی به بانکدای مبتنی بر ارز دیجیتال، در حضور ویروس کرونا بسیار محتمل است. اگر شرایط در بازار ارز پایدار نشود، این تنها اقدامی خواهد بود که اوضاع را بهتر می‌کند و چرخ اقتصاد را باز هم می‌چرخاند. باتیستا باور دارد «در حال حاضر تقریبا تمام محصولات در اینترنت فروخته می‌شوند. احتمال دارد زمانی را ببینیم که پول کاغذی به طور کامل پس زده شود. اگر بانک‌ها از این که بعضی نهادهای ناظر شروع به پذیرفتن شرکت‌های ارز دیجیتال کرده‌اند حمایت کنند، صنعت این ارزها به سطح جدیدی خواهد رسید».
  اما گفته‌های رییس UniBank، حداقل پیش‌بینی‌ای میان‌مدت است. در آینده‌ی نزدیک چه چیزی منتظر ماست؟ میانه‌ی آوریل، شروع فصل گزارش‌دهی شرکت‌هاست. هم شاخص‌های شرکت‌ها و هم شاخص‌های کلی بخش‌های مختلف اقتصاد، به احتمال زیاد بسیار آهسته باشند. بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو شروع به دمیدن به آتش با پول ارزان کرده‌اند. این کار، موج بزرگی از تورم را ایجاد می‌کند.
  در چنین شرایطی و مخصوصا اگر حجم بسیار زیادی از ارز دستوری سرازیر شود، سفته‌بازان می‌توانند دوباره تصمیم بگیرند که کارت‌های بیت‌کوین‌شان را به عنوان ارز ایمن بازی کنند. در این صورت، بیت‌کوین به زودی نه تنها ۷۰۰۰ و ۷۴۰۰ دلار را خواهد شکست، بلکه بالای ۸۰۰۰ دلار را هم نشانه خواهد گرفت. ۶۰ درصد از متخصصین با این حرکت موافقند.
  البته ۴۰ درصد هم با سناریویی خرسی موفق هستند. البته این سناریو هم بستگی به این دارد که در ایالات متحده چه اتفاقی میافتد؛ جایی که یک هفته قبل، شکایاتی جمعی علیه ۴ صرافی بزرگ بیت‌کوین و هفت پروژه‌ی عرضه‌ی اولیه‌ی سکه‌ی دیجیتال اقامه شد. خوانده‌های این شکایات شامل Binance، BitMex و EOS‌ می‌شوند. این پرونده‌ها، درباره‌ی اتهام تخطی از قوانینی شامل قوانین ساخت و صدور اوراق بهادار در ایالات متحده هستند. اگر SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده) این پرونده را با جدیت پیگیری کند، بیت‌کوین حمایت ۶۷۰۰ دلار را خواهد شکست و دوباره در ناحیه‌ی ۶۰۰۰ خواهد بود.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۳ تا ۱۷ آوریل سال ۲۰۲۰1

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید