2024 ژوئن 8

EUR/USD: چه کسی بازار مالی را کنترل می‌کند

نرخ‌های بهره، نه فقط از نظر تغییرات واقعی نرخ بلکه از طریق انتظارات درباره زمان و دامنه تغییرات آینده، به‌وضوح تأثیر قابل‌توجهی بر بازارهای مالی دارند. تمرکز بازارها از بهار ۲۰۲۲ تا اواسط ۲۰۲۳ روی افزایش نرخ بهره بود: حالا انتظارات بازار به سمت کاهش نرخ تغییر کرده است. هنوز تریدرها با ابهام درباره تصمیم‌ها و زمان‌بندی این تغییرات از طرف فدرال رزرو روبرو هستند و همین ابهام باعث شده است تا آمارهای اقتصاد کلان از سوی فعالان بازار به‌دقت بررسی شوند چون این آ»ارها بر احتمال اتخاذ سیاست پولی انبساطی توسط فدرال رزرو تاثیر می گذارند.

دلار در آغاز هفته قبل، به دلیل داده‌های ضعیف فعالیت تجاری (PMI) در بخش تولید آمریکا زیر فشار بود. در روز دوشنبه ۳ ژوئن هم «انستیتو مدیریت عرضه» (ISM) گزارش داد که فعالیت تولیدی آمریکا در ماه مه از ۴۹.۲ واحد به ۴۸.۷ واحد کاهش پیدا کرده است (قبلاً پیش‌بینی می‌شد ۴۹.۶ واحد باشد). چون این شاخص در محدوده انقباضی (زیر ۵۰) باقی مانده است  دوباره گمانه‌زنی‌هایی بین تریدرها و سرمایه‌گذاران درباره کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سپتامبر به گوش می‌خورد.

البته دلار آمریکا به دلیل داده‌های فعالیت تجاری در بخش خدمات، اندکی حمایت شد. این بار، مقدار PMI برابر ۵۳.۸ بود که هم از مقدار قبلی ۴۹.۴ و هم از پیش‌بینی بازار یعنی ۵۰.۸ بالاتر بود و این موضوع باعث شد تا گاوهای دلار کمی خوشحال شوند.

پنجشنبه ۶ ژوئن نسبتاً آرام بود. شورای حکام بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا (bps) کاهش داد و طبق انتظار قبلی به ۴.۲۵% رساند. این مرحله کاملاً طبق پیش‌بینی‌های قبلی بود و از قبل در قیمت‌های EUR/USD لحاظ شده بود. نکته مهم این است که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را از سال ۲۰۱۹ کاهش نداده بود و افزایش نرخ را فقط در جولای ۲۰۲۲ آغاز کرده بود و نرخ بهره را در پنج جلسه اخیر خودش در سطح یکسانی ثابت نگه داشته بود. تورم در منطقه یورو از سپتامبر ۲۰۲۳  بیش از ۲.۵% کاهش پیدا کرده است و به بانک مرکزی اروپا اجازه داده تا پس از مدتی طولانی، اولین گام را  در مسیر انبساط پولی بردارد.

اعلامیه بانک مرکزی اروپا پس از این جلسه هم می‌گفت که علی‌رغم کاهش نرخ بهره، سیاست پولی این بانک همچنان انقباضی  باقی می‌ماند. این بانک پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً تورم امسال و سال بعد بالای هدف ۲.۰% باقی می‌ماند. بنابراین نرخ بهره تا زمانی که لازم باشد در سطوح انقباضی باقی می‌ماند تا این بانک به هدف تورمی خودش برسد. بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی خودش درباره تورم را افزایش داده است و حالا انتظار دارد که CPI در سال ۲۰۲۴ به‌صورت متوسط ۲.۵% ، در سال ۲۰۲۵ در حد ۲.۲% و در سال ۲۰۲۶ هم ۱.۹% باشد.

همان‌طور که گفتیم، بازار از قبل تصمیم فعلی بانک اروپا را پیش‌بینی کرده بود، کل ۸۲ اقتصاددانی که در نظرسنجی «رویترز» در پایان ماه مه شرکت کرده بودند، همین نظر را داشتند. موضوع جذاب‌تر این است که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. بیش از دو سوم شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «رویترز» (۵۵ نفر از ۸۲ نفر) عقیده دارند شورای حکام بانک مرکزی اروپا امسال دو بار نرخ بهره را در ماه‌های سپتامبر و دسامبر کاهش خواهد داد. این نسبت  در مقایسه با نظرسنجی قبلی در ماه آوریل افزایش یافته است، در آن نظرسنجی تقریباً نیمی از اقتصاددانان چنین عقیده‌ای داشتند.

یک پیروزی موضعی برای گاوهای دلار در روز جمعه ۷ ژوئن اتفاق افتاد که گزارش وزارت کار آمریکا منتشر شد. تعداد مشاغل جدید در بخش غیرکشاورزی (NFP) در ماه مه، ۲۷۲۰۰۰ شغل بود، درحالی‌که قبلاً پیش‌بینی می‌شد ۱۸۵۰۰۰ شغل باشد. این تعداد شغل خیلی بالاتر از مقدار بازنگری شده ماه آوریل یعنی ۱۶۵۰۰۰ شغل بود. این داده‌ها افزایشی بیشتر از حد انتظار را از نظر متوسط درآمد ساعتی نشان می‌دادند، این اندیکاتور یک اندیکاتور تورمی است که تا ۰.۴% رشد کرده بود یعنی دوبرابر مقدار قبلی، ۰.۲%،  همچنین یک و نیم برابر بیشتر از پیش‌بینی‌ها یعنی ۰.۳% شده بود. تنها نکته ای که کمی منفی بود، نرخ بیکاری بود که به طرز غیرمنتظره‌ای از ۳.۹% به ۴.۰% افزایش پیدا کرده بود. بااین‌حال این داده‌ها به‌طورکلی به نفع دلار بودند و جفت‌ارز EUR/USD از سقف بالایی کانال ساید ۳.۵ هفته‌ای  خودش در ۱.۰۹۰۰ فراتر رفت و دوره پنج‌روزه را در مرز پایینی ۱.۰۸۰۰ به پایان رساند.

وقتی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت را مرور می‌کنیم، در شب ۷ ژوئن، شرایط کاملاً مبهم است: ۴۰% از متخصصان به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند و همین نسبت (۴۰%) هم به افت آن رأی می‌دهند و ۲۰% مابقی هم بی‌طرف ماندن را ترجیح می‌دهند. تحلیل تکنیکال هم هیچ راهنمای روشنی به ما نمی‌دهد. ۲۵% از اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ سبز هستند و ۷۵% قرمز هستند. ۲۵% از اسیلاتورها سبز هستند، ۱۵% خاکستری خنثی هستند و ۶۰% قرمز هستند اگرچه یک‌سوم از اسیلاتورها به ما می‌گویند این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌فروش قرار دارد. نزدیک‌ترین سطح حمایت ۱.۰۷۸۵  است و پس از آن به حمایت‌های ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۸۰-۱.۰۶۶۵ و ۱.۰۶۲۰- ۱.۰۶۰۰ می‌رسیم. مناطق مقاومت عبارت‌اند از ۱.۰۸۹۵-۱.۰۸۶۵ و بعد ۱.۰۹۴۰-۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

هفته آینده کاملاً جذاب به نظر می‌رسد. روز کلیدی آن هم چهارشنبه ۱۲ ژوئن است. داده‌های تورم مصرف کننده (CPI) آلمان و آمریکا در این روز منتشر خواهند شد. پس از آن جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در آمریکا برگزار خواهد شد. انتظار داریم که فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۵۰% ثابت نگه دارد. به همین دلیل فعالان بازار بیشتر روی خلاصه پیش‌بینی‌های اقتصادی FOMC و کنفرانس خبری رئیس فدرال رزرو بعد از این جلسه تمرکز کرده‌اند. روز بعد یعنی پنجشنبه ۱۳ ژوئن هم شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا و تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری منتشر خواهند شد. در پایان هفته یعنی جمعه ۱۴ ژوئن هم «گزارش سیاست پولی» فدرال رزرو برای مطالعه علاقه‌مندان منتشر خواهد شد.

 

USD/JPY: وزیر مالی به سؤالات پاسخ می‌دهد

هفته قبل نوشتیم که مقامات مالی ژاپن هنوز رسماً تایید نکرده‌اند که خرید انبوه ین را در ۲۹ آوریل و ۱ مه برای حمایت از نرخ ارز انجام داده‌اند. «بلومبرگ» تخمین می‌زند که حدود ۹.۴ تریلیون ین (¥) یعنی حدود ۶۰ میلیارد دلار برای این مداخلات ارزی هزینه شده است و این باعث خلق یک رکورد ماهانه جدید برای این نوع عملیات مالی شده است. البته ما درباره اثربخشی بلندمدت یا حتی میان‌مدت این هزینه‌ها تردید داریم.

به نظر می‌رسد که «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن، بررسی ما را خوانده است و قرار است پاسخ‌هایی به سؤالات مطرح شده بدهد. او در اعلامیه خودش ابتدا تایید کرده است که (نقل‌قول): «افت ذخایر خارجی ژاپن در پایان ماه مه تا حدی منعکس‌کننده مداخلات ارزی است». این نشان می‌دهد که واقعاً خرید ین انجام شده است. ضمناً وزیر می‌گوید «باید اثربخشی این مداخلات را مدنظر قرار دهیم» و تردیدهایش درباره توجیه‌پذیر بودن این مداخلات را بیان می‌کند.
«سوزوکی» از توضیح درباره حجم مداخلات خودداری می‌کند اما می‌گوید درحالی‌که هیچ سقفی برای تامین پول برای مداخلات ارزی وجود ندارد، اما استفاده از آنها محدود خواهد بود.

همان‌طور که قبلاً گفتیم، در کنار مداخلات ارزی (و همچنین ترس از استفاده از آنها) راه دیگری هم برای حمایت از ارز ملی از طریق سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) وجود دارد. در اوایل هفته قبل، ین به دلیل شایعاتی درباره این که بانک مرکزی ژاپن در حال بررسی کاهش حجم برنامه تسهیل مقداری (QE) خودش است، تقویت شد. این تصمیم می‌تواند تقاضا برای اوراق دولتی ژاپنی (JGB) را افزایش دهد و افزایش بازده آنها (که همبستگی معکوسی با قیمت‌ها دارد) تأثیر مثبتی بر نرخ تبادل ین می‌گذارد. انتظار داریم که بانک مرکزی ژاپن در جلسه خودش در جمعه آینده ۱۴ ژوئن درباره کاهش خرید اوراق دولتی ژاپن گفتگو کند.

روز سه‌شنبه ۴ ژوئن، «ریوزو هیمینو» نایب‌رئیس بانک مرکزی ژاپن، نگرانی‌های موجوددرباره این که ین ضعیف می‌تواند تأثیر منفی بر اقتصاد بگذارد و باعث افزایش تورم شود را تایید کرد. او عقیده دارد نرخ پایین مبادله پول ملی، هزینه کالاهای وارداتی را بالا می‌برد و مصرف را کاهش می‌دهد چون مردم خریدهایشان را به دلیل قیمت بالا به تعویق می‌اندازند. البته «ریوزو هیمینو» می‌گوید بانک مرکزی ژاپن، تورمی که توسط رشد دستمزد هدایت شود را ترجیح می‌دهد چون این وضعیت باعث افزایش مخارج و مصرف خانوار می‌شود.
ین به دلیل انتشار داده‌های بازار کار آمریکا در روز ۷ ژوئن هم ضربه دیگری از دلار خورد. به دلیل افزایش شدید دستمزد در آمریکا که با بیست و پنجمین ماه متوالی کاهش دستمزد در ژاپن در ماه آوریل همراه بود، جفت‌ارز USD/JPY جهش دیگری را تجربه کرد.

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید، امید آخرین چیزی است که می‌میرد. سرمایه‌گذاران همچنان امیدوار هستند که بانک مرکزی ژاپن فعالانه با کاهش ارزش ین مبارزه کند و سرانجام عوامل بلندمدتی به نفع نزول USD/JPY شکل بگیرند. این جفت‌ارز هفته قبل را در ۱۵۶.۷۴ به پایان رساند.

جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۷۵% به نزول این جفت‌ارز و تقویت ین قبل از جلسه بانک مرکزی ژاپن رأی می‌دهند درحالی‌که ۲۵% باقیمانده بی‌طرف هستند. هیچ‌کس طرف‌دار حرکت صعودی این جفت‌ارز نیست. در بخش تحلیل تکنیکال با تصویر متفاوتی روبرو می‌شویم: ۱۰۰% اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ سبز هستند. ۳۵% از اسیلاتورها به رنگ سبز، ۵۵% خاکستری خنثی و فقط ۱۰% قرمز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در حوالی ۱۵۶.۲۵-۱۵۶.۰۰ قرار دارد پس از آن به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱۵۵.۴۵، ۱۵۴.۷۰-۱۵۴.۵۰، ۱۵۳.۶۰-۱۵۳.۱۰، ۱۵۲.۳۵-۱۵۱.۸۵، ۱۵۱.۰۰-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰ و همچنین ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰ و سرانجام به دورترین حمایت یعنی ۱۴۶.۵۰ خواهیم رسید. نزدیک‌ترین مقاومت در ناحیه ۱۵۷.۱۵-۱۵۷.۰۵ قرار دارد بعد از آن به مقاومت‌های ۱۵۸.۰۰-۱۵۷.۷۰، ۱۵۸.۶۰ و ۱۶۰.۲۰-۱۶۰.۰۰ می‌رسیم.

رویدادهای مهم هفته آینده عبارت‌اند از: انتشار داده‌های GDP سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ ژاپن در روز دوشنبه ۱۰ ژوئن، همچنین جمعه ۱۴ ژوئن که شورای حکام بانک مرکزی ژاپن درباره سیاست پولی آینده تصمیم خواهد گرفت. بااین‌حال احتمالاً نرخ بهره ین هم مثل نرخ بهره فدرال رزرو بدون تغییر باقی خواهد ماند.

 

ارز دیجیتال: چه چیزی حالا بیت کوین را بالا می‌برد و چه چیزی در آینده آن را بالا خواهد برد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۰ تا ۱۴ ژوئن ۲۰۲۴1

راه‌اندازی ETF‌های بیت کوین در ماه ژانویه باعث افزایش انفجاری قیمت بیت کوین شد. ورود سرمایه به این صندوق‌ها در ۱۲ مارس به ۱ میلیارد دلار رسید و در روز ۱۳ مارس، قیمت جفت‌ارز BTC/USD به سقف تاریخی جدیدی رسید و ۷۳۷۴۳ دلار را ثبت کرد. سپس شرایط آرام شد و یک اصلاح بعد از هاوینگ اتفاق افتاد و در نهایت در ماه مه دوباره رشد از سر گرفته شد. اوایل هفته قبل، ورود سرمایه خالص به صندوق‌های ETF-BTC  برابر ۸۸۷ میلیون دلار بود که دومین ورود سرمایه بزرگ در تاریخ این صندوق‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل BTC/USD از سطح ۷۰,۰۰۰ دلار عبور کرد و سقف محلی خودش را در ۷۱۹۲۲ دلار ثبت کرد.

نهنگ‌های جوان (دارای بیش از ۱۰۰۰ سکه BTC)، جمع‌آوری سکه قابل‌توجهی را ثبت کردند و ۱ میلیارد دلار روزانه به کیف‌های پول خودشان اضافه کردند. «کی یونگ جو» رئیس «CryptoQuant» می‌گوید رفتار فعلی آنها شبیه به سال ۲۰۲۰ است. در آن زمان، تثبیت قیمت در حوالی ۱۰,۰۰۰ دلار حدود شش ماه زمان برد و پس از آن افزایش قیمت ۲.۵ برابری در سه ماه ثبت شد. نمایندگان کلیدی این نهنگ‌های جوان، سرمایه‌گذاران نهادی و مؤسسات بزرگ آمریکا هستند و یک‌سوم از ورود سرمایه کل به ETF‌های اسپات BTC (حدود ۴ میلیارد دلار)  در سه‌ماهه اول از سوی شرکت‌های دارای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار دارایی تحت مدیریت بوده است.

به جز ETF‌های BTC ، صعود اخیر بیت کوین  تا حد زیادی تحت‌تأثیر هاوینگ آوریل اتفاق افتاده است. «چارلز ادواردز» مؤسس «Capriole Investments» عقیده دارد  اندیکاتور (هَش ریبونز)، «سیگنال بهینه» برای خرید طلای دیجیتال در هفته‌های آینده را  به ما نشان می‌دهد و بازگشت رالی صعودی این دارایی را پیش‌بینی می‌کند. این اندیکاتور، کاپیتولاسیون ماینرها را نشان می‌دهد که دو هفته قبل شروع شده است. این دوره وقتی اتفاق می‌افتد که میانگین متحرک «هَش ریت» به زیر نرخ ۶۰ روزه  افت می‌کند.

«ادواردز» عقیده دارد کاپیتولاسیون ماینرها تقریباً یک‌بار در سال اتفاق می‌افتد که دلیل آن توقف‌های عملیاتی، ورشکستگی‌ها، تصاحب‌های خصمانه یا در این مورد، هاوینگ است. نصف‌شدن پاداش هر بلوک باعث می‌شود تا تجهیزات قبلی ماینینگ، غیرسودآور شوند و باعث خاموش‌شدن و کاهش «هش ریت» می‌شود. آخرین کاپیتولاسیون ماینرها در سپتامبر ۲۰۲۳ اتفاق افتاد یعنی وقت بیت کوین در حوالی ۲۵۰۰۰ دلار معامله می‌شد.
«ادواردز» پیش‌بینی می‌کند اگر یک ایمپالس جدید رشد اتفاق بیفتد، هدف میان‌مدت بعدی قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد بود. البته او هشدار می‌دهد که تابستان به‌صورت سنتی باعث آرامش در بازارهای مالی می‌شود بنابراین شاید ایمپالس صعودی مدتی به تعویق بیفتد.

«پیتر برندت» اسطوره وال‌استریت و رئیس شرکت «Factor LLC» روی «تقارن جالب‌توجه» چرخه‌های بازار تأکید می‌کند و می‌گوید در گذشته همیشه هاوینگ باعث نصف‌شدن هفته‌های بین کف و قله شده است. اگر مدل «برندت» صحیح باشد، BTC باید تا سپتامبر سال آینده به قله بین ۱۶۰,۰۰۰-۱۳۰,۰۰۰ دلار برسد.

«چامات پالیهاپیتیا» که یک سرمایه‌گذار خطرپذیر است، پیش‌بینی‌های خیلی خوش‌بینانه‌تری دارد. او بعد از تحلیل دینامیک‌های پس از هاوینگ می‌گوید ارز دیجیتال به بیشترین رشد ۱۲ تا ۱۸ماهه بعد از هاوینگ رسیده است. «پالیهاپیتیا» پیش‌بینی می‌کند که اگر مسیر رشد بعد از هاوینگ سوم تکرار شود، قیمت بیت کوین می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۵ به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. با استفاده از ارقام میانگین در دو چرخه آخر، هدف قیمتی به ۱.۱۴ میلیون دلار می‌رسد.

تحلیل‌گری به نام «Rekt Capital» معتقد است که طلای دیجیتال در هفته‌های آینده قطعاً بر منطقه مقاومت ۷۳۰۰۰-۷۲۰۰۰ دلار غلبه خواهد کرد تا وارد «مرحله رشد نمایی» شود. «علی مارتینز» متخصص محبوب کریپتو پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین نمی‌تواند خودش را بالای سطح حیاتی ۷۰,۰۰۰ دلار تثبیت کند اما همچنان رشدش را ادامه می‌دهد و در پایان ژوئن به ۷۵۲۴۵ دلار می‌رسد. این پیش‌بینی بر اساس اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال مثل «شاخص قدرت نسبی» (RSI)، باندهای بولینگر (BB) و همگرایی واگرایی میانگین متحرک (MACD) مطرح شده است.

دو کاتالیزور وجود دارند که می‌توانند رشد آینده ارز دیجیتال را تعیین کنند: راه‌اندازی صندوق‌های اسپات قابل‌معامله اتریوم بعد از تایید درخواست‌های 1-S از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا. «جیمز سیفرات» تحلیل‌گر بورس «بلومبرگ» معتقد است که SEC ممکن است درخواست‌های این صندوق‌ها را تا اواسط ژوئن تایید کند اگرچه این فرایند ممکن است «چند هفته تا چند ماه» طول بکشد. متخصصان «جی پی مورگان» عقیده دارند تصمیم SEC درباره ETF‌های ETH با انگیزه سیاسی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گرفته شده است. این انتخابات خودش دومین کاتالیزور برای رالی گاوی محسوب می‌شود.

نتیجه یک نظرسنجی جدید «Harris Poll» که  با حمایت «Grayscale»، ناشر ETF‌های BTC  انجام شده است، نشان می‌دهد که تنش‌های ژئوپلیتیک و تورم، آمریکایی‌های بیشتری را به سمت بیت کوین هدایت می‌کنند. این نظرسنجی که شامل بیش از ۱۷۰۰ رأی‌دهنده بالقوه آمریکایی می‌شود، نشان داد که ۷۷% از این افراد عقیده دارند کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید حداقل درکی از ارز دیجیتال داشته باشند. ضمناً ۴۷% قصد داشتند تا کریپتو را در پرتفوی سرمایه‌گذاری خودشان قرار دهند، این رقم بالاتر از رقم سال قبل یعنی ۴۰% است. جالب است که ۹% از رأی‌دهندگان سالمند هم گفتند که علاقه‌شان به بیت کوین و سایر دارائی‌های ارز دیجیتال بعد از تصویب ETF‌های BTC افزایش پیدا کرده است. طبق اعلام «NYDIG» اکنون کل جامعه کریپتو در آمریکا بیش از ۴۶ میلیون شهروند یا ۲۲% جمعیت بالغ را شامل می‌شود.
«ونسز کاسارس»، کارآفرین آرژانتینی و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Xapo» معتقد است که آمریکا در این شرایط می‌تواند یکی از اولین کشورهایی باشد که سیستم ارز دوگانه را می‌پذیرند. در این صورت دلار برای تراکنش‌های کالاها و خدمات روزمره استفاده می‌شود و ارز دیجیتال هم یک منبع ذخیره ارزش خواهد شد.

BTC/USD در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۷ ژوئن، با قیمت ۶۹۲۲۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال هم ۲.۵۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۵۳ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم ظرف این هفته از ۷۳ به ۷۷ صعود کرده است و از منطقه طمع به منطقه طمع شدید حرکت کرده است.

در پایان این بررسی، قصد داریم کاندیدای احتمالی بعدی برای راه‌اندازی اسپات ETF در آمریکا پس از بیت کوین و اتریوم را پیش‌بینی کنیم. «مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Digital» عقیده دارد این ارز دیجیتال، «سولانا» خواهد بود که در سال گذشته نتایج چشمگیری را ثبت کرد است. ارز SOL در پایان سال ۲۰۲۳ حدود ۲۱ دلار بود اما در ماه مارس ۲۰۲۴ از ۲۰۰ دلار فراتر رفت و رشد تقریباً ده برابری داشته است. فعلاً SOL حوالی ۱۷۲ دلار معامله می‌شود و رتبه پنجم را از نظر ارزش بازار دارد. «نووگراتز» باتوجه‌به وضعیت فعلی سولانا مطمئن است که این آلت‌کوین شانس خوبی برای گنجانده شدن در مجموعه ETF‌های اسپات دارد. اخیراً «برایان کلی» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «BKCM» هم نظر مشابهی را ابراز کرده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید