2024 ژوئن 1

EUR/USD: در انتظار یک هفته پرآشوب

حتماً می‌دانید که دوشنبه ۲۷ مه در آمریکا تعطیل بود. البته گاوهای دلار در روز سه‌شنبه کنترل  روند را در دست گرفتند و صعود شاخص DXY شروع شد، دلیل این موضوع هم افزایش شاخص اعتماد مصرف‌کننده (از ۹۷.۵ به ۱۰۲.۰ بود درحالی‌که قبلاً پیش‌بینی می‌شد مقدار این شاخص ۹۶.۰ باشد). به همین دلیل EUR/USD به سمت جنوب حرکت کرد.

ضمناً فشار روی یورو به دلیل انتظار این بود که بانک مرکزی اروپا (ECB)  در جلسه ۶ ژوئن خودش، احتمالاً نرخ بهره را ۲۵ نقطه پایه (bp) کاهش می‌دهد و از ۴.۵۰% به ۴.۲۵% می‌رساند. «اولی رِهن» رئیس بانک مرکزی فنلاند هم در روز دوشنبه این هدف را تایید کرد و گفت به نظر او زمان انتقال به سیاست‌های کبوتری در ماه ژوئن رسیده است. همکاران او «فرانکویز ویلروی دی گالهائو»، رئیس بانک مرکزی فرانسه همچنین «رابرت هولزمن» رئیس بانک مرکزی اتریش هم در روز سه‌شنبه ۲۸ مه نظرات مشابهی را بیان کردند.

نمایندگان فدرال رزرو بر خلاف موضع کبوتری مسئولان اروپا موضع‌گیری کردند و خواستار اطمینان از این شدند که تورم آمریکا به‌صورت ثابت به سمت هدف ۲.۰% حرکت می‌کند.

به یاد دارید که گزارشی که در ۱۵ مه توسط «اداره آمارهای کار آمریکا» (BLS) منتشر شد نشان داد که «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) از ۰.۴% ماه‌به‌ماه (m/m) به ۰.۳% کاهش پیدا کرده است درحالی‌که انتظار داشتیم مقدار آن ۰.۴% باشد. تورم سال‌به‌سال هم از ۳.۵% به ۳.۴% افت کرده بود. فروش خرده‌فروشی حتی نزول بیشتری را نشان می‌داد و از ۰.۶% ماه‌به‌ماه به ۰.۰% افت کرده بود (پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۴% بودند). این داده‌ها نشان دادند که اگرچه تورم در برخی حوزه‌ها مقاومت می‌کند اما به‌تدریج در حال کاهش است. اگر  قبلاً فعالان بازار انتظار داشتند که کاهش نرخ بهره در پایان ۲۰۲۴ یا حتی اوایل ۲۰۲۵ انجام شود اما بعد از انتشار این داده‌ها، دوباره گفتگوهایی درباره کاهش احتمالی نرخ توسط فدرال رزرو مطرح شدند. قبل از انتشار داده‌های GDP مقدماتی آمریکا، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر ۴۱% بود.

گزارشی که روز پنجشنبه ۳۰ مه توسط اداره تحلیل اقتصادی منتشر شد نشان داد که رشد اقتصادی آمریکا طبق آمارهای مقدماتی در سه‌ماهه اول (Q1) تا نرخ سالانه ۱.۳% کاهش پیدا کرده است که کمتر از پیش‌بینی قبلی یعنی ۱.۶% و همچنین مقدار این شاخص در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ یعنی ۳.۴% است.

متخصصان، رشد ضعیف GDP در آغاز سال را به‌دلیل دینامیک‌های مخارج مصرف‌کننده می‌دانند. مخارج مصرف‌کنندگان در سه‌ماهه اول ۰.۲% افزایش پیدا کرده بود و به‌اندازه انتظارهای قبلی یعنی ۲.۵% رشد نکرده بود. اطلاعات بازنگری شده «وزارت بازرگانی آمریکا»  هم ارزیابی‌های این وزارت از شاخص «هزینه‌های مصرف شخصی هسته» (PCE) را تغییر دادند، این شاخص شامل قیمت غذا و انرژی نمی‌شود. این شاخص در پایان سه‌ماهه اول ۳.۶% بود و به مقدار پیش‌بینی شده یعنی ۳.۷% نرسیده بود. تحلیل‌گران عقیده دارند نزول همه اندیکاتورها به دلیل چند عامل ایجاد شده است: تخلیه پول‌های جمع شده توسط جمعیت آمریکا در حین همه‌گیری کووید-۱۹، چرخه سیاست انقباضی فدرال رزرو و مهارشدن رشد درآمدهای افراد.

در همین چارچوب دلار کمی ضعیف شد و EUR/USD به سمت شمال حرکت کرد. این جفت‌ارز بعد از این که «Eurostat» در جمعه ۳۱ مه ، ارزیابی مقدماتی تورم در منطقه یورو را منتشر کرد، با یک نیروی جدید گاوی مواجه شد، مقدار این شاخص برای اولین‌بار در سال جاری، بیشتر شده بود. نرخ رشد سالانه قیمت‌های مصرف‌کننده (CPI) در ماه مه ۲.۶% شده بود درحالی‌که در ماه آوریل ۲.۴% بود، و این کمترین مقدار از نوامبر سال قبل تابه‌حال است. اجماع پیش‌بینی‌ها این است که تورم فقط تا ۲.۵% افزایش پیدا می‌کند. تورم هسته (CPI هسته) که شامل قیمت‌های غذا و انرژی نمی‌شود هم از ۲.۷% در ماه آوریل به ۲.۹% در ماه مه افزایش یافته بود (پیش‌بینی می‌شد که ۲.۸% باشد). این یک هشدار برای سرمایه‌گذارانی بود که امیدوار بودند بانک مرکزی اروپا امسال نرخ بهره را فقط یک‌بار کاهش ندهد بلکه تا پایان سال برای بار دوم هم اقدام به این کار کند.

وقتی به پایان هفته کاری نزدیک شدیم، توجه بازار روی داده‌های بازار مصرف‌کننده آمریکا متمرکز شد. طبق اعلام «اداره تحلیل اقتصادی»، تورم این کشور که توسط  شاخص قیمت «هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) اندازه‌گیری می‌شود در ماه آوریل در حد ۲.۷% سال‌به‌سال (y/y) ثابت باقی مانده بود. PCE هسته که شامل قیمت‌های پرنوسان انرژی و غذا نمی‌شود هم ۲.۸% سال‌به‌سال (y/y) افزایش پیدا کرده بود و طبق پیش‌بینی‌های قبلی بود. سایر اطلاعات گزارش هم نشان می‌داد که درآمدهای شخصی در ماه آوریل در حد ۰.۳% ماه‌به‌ماه (m/m) افزایش پیدا کرده‌اند درحالی‌که هزینه‌های شخصی ۰.۲% افزایش پیدا کرده بودند.

شاخص دلار بعد از انتشار این اطلاعات، اندکی زیر فشار قرار گرفت و EUR/USD با یک نیروی سوم گاوی تقویت شد. این نیرو، عمر زیادی نداشت و نهایتاً EUR/USD بعد از این سه نوسان، به نقطه پیوت دو هفته و نیم اخیرش برگشت و کارش را در ۱.۰۸۴۸ به پایان رساند. وقتی در شب جمعه ۳۱ مه، پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم، همه تحلیل‌گران (۱۰۰%) به تقویت دلار رأی می‌دهند. این پیش‌بینی باتوجه‌به تصمیم قابل‌پیش‌بینی باک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره در ۶ ژوئن قابل‌درک است. اما اگر این اتفاق نیفتد چه؟ یا حتی اگر این تصمیم از قبل در قیمت‌ها لحاظ شده باشد چه؟ در آن صورت دلار به‌جای تقویت، ضعیف‌تر خواهد شد. همه اندیکاتورهای روند در D1 سبزرنگ هستند درحالی‌که ۵۰% از اسیلاتورها سبز هستند، ۱۵% قرمز هستند و ۳۵% خاکستری خنثی هستند.
نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ناحیه ۱.۰۸۴۰-۱.۰۸۳۰ قرار دارد پس از آن حمایت‌های زیر را خواهیم داشت: ۱.۰۸۱۰-۱.۰۸۰۰، ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۸۰-۱.۰۶۶۵، ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰. مقاومت‌ها در مناطق زیر قرار دارند: ۱.۰۸۹۵-۱.۰۸۸۰، ۱.۰۹۴۰-۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۰-۱.۰۹۸۰، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

ظاهراً هفته آینده خیلی پرماجرا و پرنوسان خواهد بود. روز دوشنبه ۳ ژوئن و چهارشنبه ۵ ژوئن داده‌های PMI بخش‌های خدمات و تولید آمریکا منتشر خواهند شد. روزهای ۴، ۶ و ۷ ژوئن هم بخش قابل‌توجهی از آمارهای بازار کار آمریکا منتشر می‌شوند مثلاً داده‌های مهم نرخ بیکاری و  همچنین تعداد مشاغل جدید غیرکشاورزی (NFP) در روز جمعه منتشر خواهند شد. پرنوسان‌ترین روز هفته هم پنجشنبه ۶ ژوئن است. داده‌های فروش خرده‌فروشی منطقه یورو ابتدا در همین روز منتشر می‌شوند و پس از آن جلسه بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد. بازار فقط روی تصمیم نرخ بهره متمرکز نخواهد شد بلکه به کنفرانس خبری و توضیحاتی که درباره سیاست پولی داده می‌شوند هم دقت خواهد کرد.

 

GBP/USD: دوران مه‌آلود، ‌پیش‌بینی‌های مه‌آلود

قبلاً درباره چشم‌اندازهای پوند بریتانیا و اقتصاد ملی انگلستان که مهی غلیظ بر آن حاکم شده است صحبت کرده‌ایم. شاخص فعالیت تجاری (PMI) این کشور این بار افت کرد ولی کار در اینجا تمام نشد. بخش زیادی از بدبینی به نزول سریع فروش خرده‌فروشی در ماه آوریل مربوط می‌شد که ۲.۷% سال‌به‌سال شده بود و در مقایسه با نرخ شد قبلی ۰.۴% کاهش پیدا کرده بود. ابهام‌های بیشتر به این حقیقت مربوط می‌شدند که انتخابات پارلمانی زودهنگام برای ۴ جولای برنامه‌ریزی شده است. نخست‌وزیر ریشی سوناک گفت که «بی‌ثباتی اقتصادی تازه شروع شده است.»  اوضاع انگلستان ترسناک به نظر می‌رسد، نه؟ اگر بی‌ثباتی تازه شروع شده باشد پس تا کجا پیش خواهد رفت؟ جالب است که با وجود این شرایط، پوند از ۲۲ آوریل تابه‌حال تقویت شده است. GBP/USD در همین دوره ۵۰۰ واحد افزایش پیدا کرد و در روز ۲۸ مه حداکثر محلی خودش را در قیمت رُند ۱.۲۸۰۰ ثبت کرد.

زمان کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان (BoE) هم مثل رودخانه «تیمز» لندن با مهی غلیظ پوشیده شده است. تحلیل‌گران «جی پی مورگان» (JPM) درحالی‌که هنوز هم پیش‌بینی خودشان درباره کاهش نرخ بهره در ماه آگوست را معتبر می‌دانند اما هشدار می‌دهند که «ریسک‌ها به‌وضوح به سمت کاهش باتاخیر نرخ  تغییر کرده‌اند. حالا سؤال این است که آیا بانک مرکزی انگلستان اصلاً امسال خواهد توانست سیاست خودش را انبساطی کند؟». استراتژیست‌های «گلدمن ساکس»، «Deutsche Bank» و «HSBC» هم پیش‌بینی خودشان درباره کاهش نرخ بهره را تعدیل کرده‌اند و تاریخ آن را از ژوئن به آگوست تغییر داده‌اند.

جفت‌ارز GBP/USD هفته را در ۱.۲۷۴۱ به پایان برد. اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas» (UOB) عقیده دارند روند تقویت فعلی پوند به پایان رسیده است. بانک «UOB» می‌گوید طی ۱ تا ۳ هفته آینده «پوند احتمالاً با انحراف به پایین معامله خواهد شد اما برای شکسته‌شدن حمایت ۱.۲۶۷۰ یک پولبک مهم‌تر لازم است. از طرف دیگر اگر پوند به بالای ۱.۲۷۷۰ (سطح مقاومت قوی) برسد، و پولبک به پایین‌تر اتفاق نیفتد، آنگاه پوند  در یک دامنه مشخص معامله خواهد شد».

جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره کوتاه‌مدت به‌صورت زیر است: ۷۵% به حرکت این جفت‌ارز به جنوب رأی می‌دهند، ‌درحالی‌که ۲۵% باقیمانده حامی حرکت به شمال هستند.

در بخش تحلیل تکنیکال، بر خلاف نظر متخصصان، ‌کل اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها (۱۰۰%) در D1 به سمت شمال هستند اگرچه ۱۵% از اسیلاتورها شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند. اگر سقوط این جفت‌ارز ادامه پیدا کند، در سطوح و مناطق زیر حمایت خواهد شد: ۱.۲۷۰۰-۱.۲۶۷۰، ۱.۲۶۰۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۴۰، ۱.۲۴۶۵-۱.۲۴۴۵، ۱.۲۴۰۵، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰. اگر صعودی برای این جفت‌ارز اتفاق بیفتد در این مناطق با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱.۲۷۶۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۵.

در هفته آینده قرار نیست هیچ آمار اقتصادی مهمی برای انگلستان منتشر شود.

 

USD/JPY: یک هفته بسیار آرام

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۳ تا ۷ ژوئن ۲۰۲۴1

هفته قبل ، ین به طرز شگفت‌انگیزی آرام بود، ‌USD/JPY در نیمه اول هفته در یک کانال بسیار محدود ساید یعنی ۱۵۷.۰۰-۱۵۶.۶۰ حرکت کرد اما بعد از آن، ‌داده‌های آمریکا و آمارهای اقتصاد کلان ژاپن منتشر شدند و دامنه معاملاتی کمی بازتر شد و به ۱۵۷.۷۰-۱۵۶.۳۶ رسید. در مقایسه با نوسان‌های انتهای آوریل و اوایل مه، به‌سختی می‌توان باور کرد که این جفت‌ارز همان جفت‌ارز قبلی است. جالب است که مقامات مالی ژاپن رسماً تایید نکرده‌اند که خرید گسترده ین در روزهای ۲۹ آوریل و ۱ مه را برای حمایت از پول ملی خودشان انجام داده‌اند. البته گزارش‌های «بلومبرگ» نشان می‌دنهد که با مقایسه ذخایر بانک مرکزی ژاپن متوجه می‌شویم که حدود ۹.۴ تریلیون ین (۶۰ میلیارد دلار) برای این مداخلات ارزی هزینه شده است و یک رکورد ماهانه بی‌سابقه از این نوع عملیات مالی ثبت شده است.

اما حتی اگر این ۶۰ میلیارد دلار کمکی کرده باشد، تأثیر آن کم بوده است – دلار همین حالا هم نصف عقب‌نشینی خودش را پس گرفته است. چون نرخ‌های بهره در آمریکا و اروپا هنوز کاهش پیدا نکرده‌اند، و نرخ بهره ین بسیار اندک و در ۰.۱% باقیمانده است، ‌مسئولان وزارت مالی و بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در تلاش هستند تا زمان بخرند تا سرانجام این فاصله کمتر شود. اظهارات «سیجی آداچی» عضو هیئت‌مدیره بانک ژاپن که در روز ۳۰ مه گفت رهبران بانک مرکزی ژاپن می‌توانند نرخ بهره را افزایش دهند تا حدی از ین حمایت کرد. بااین‌حال زمان این اتفاق هنوز مشخص نیست و مسئولان هم تمایلی به پاسخ‌دادن به این سؤال ندارند. «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن در سخنرانی سنتی خودش در روز ۳۱ مه دوباره این جملات را تکرار کرد که نرخ‌های ارز باید منعکس‌کننده نماگرهای بنیادی باشند و او به نوسان‌های شدید ارزی، واکنش مناسبی نشان خواهد داد.

روز جمعه، ۳۱ مه، دسته‌ای از آمارهای مهم اقتصاد کلان درباره اقتصاد ژاپن منتشر شدند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در توکیو، افزایش تورم تا سطح ۲.۲% سال‌به‌سال (y/y) در ماه مه را نشان داد. این شاخص در ماه آوریل ۱.۸% بود و به کف ۲۶ماهه رسیده بود. تورم هسته در توکیو هم از ۱.۶% سال‌به‌سال به ۱.۹% افزایش پیدا کرده بود و CPI منهای قیمت‌های پرنوسان غذا و انرژی هم از ۱.۸% به ۲.۲% سال‌به‌سال (y/y) افزایش یافته بود. (باید اشاره کنیم که تورم توکیو معمولاً بالاتر از کل کشور است که سه هفته بعد منتشر خواهد شد. به همین دلیل CPI توکیو یک اندیکاتور مقدماتی از دینامیک‌های تورم در سطح ملی است و اندیکاتور نهایی محسوب نمی‌شود).

افزایش کنونی تورم می‌تواند افزایش اطمینان به انقباضی شدن سیاست پولی آینده بانک مرکزی ژاپن را در پی داشته باشد. بااین‌حال ترس از تورم پایین و کاهش بهای شدید ین مانع از این می‌شود که بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را افزایش دهد و فاصله با نرخ‌های ارزهای اصلی جهانی را کمتر کند. ین قوی  می‌تواند به صادرکنندگان ملی آسیب بزند. نزول تولید صنعتی که در ماه آوریل  هم ماه‌به‌ماه و هم سال‌به‌سال ۰.۱%- کاهش یافته بود، باعث می‌شود تا افزایش هزینه وام‌گیری از سوی مقامات بانکی با مانع مواجه شود.

آخرین قیمت برای USD/JPY در ۱۵۷.۲۵ ثبت شد. تحلیل‌گران بانک «United Overseas» (UOB) عقیده دارند ظرف ۱ تا ۳ هفته آینده «دلار پتانسیل رشد دارد اما باتوجه‌به مومنتوم صعودی ضعیف، احتمالاً هر پیشرفتی کند خواهد بود. شاید عبور از سطح ۱۵۷.۵۰ دشوار باشد و احتمالاً مقاومت ۱۵۸.۰۰ در آینده نزدیک شکسته نخواهد شد».

وقتی جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان را بررسی می‌کنیم، فقط ۲۰% جهت جنوب را نشان می‌دهند درحالی‌که ۸۰% باقیمانده، بی‌طرف هستند و جهت شرق را نشان می‌دهند. ابزار‌های تحلیل تکنیکال هیچ تردید یا اختلافی را بین خودشان نشان نمی‌دهند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها (۱۰۰%) در D1 به سمت شمال هستند و ۱۵% از آنها اکنون در منطقه بیش‌خرید هستند. باید اشاره کنیم که رنگ سبز/شمال در اندیکاتورهای یورو و پوند بریتانیا نشان‌دهنده تقویت آنها است اما درباره ین، برعکس، ضعیف‌تر شدن ین را نشان می‌دهد. بنابراین توجه به جفت‌ارزهای EUR/JPY و GBP/JPY که دینامیک‌های آنها به‌تازگی چشمگیر بوده است می‌تواند برای تریدرها جذاب باشد.

نزدیک‌ترین سطح حمایت در ناحیه ۱۵۶.۶۰-۱۵۶.۲۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۵۵.۹۰-۱۵۵.۵۰، ۱۵۳.۶۰-۱۵۳.۱۰، ۱۵۲.۳۵-۱۵۱.۸۵، ۱۵۱.۰۰-۱۵۰.۸۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰ و ۱۴۶.۵۰. نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱۵۷.۴۰ مشاهده می‌شود و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۵۸.۰۰-۱۵۷.۷۰، ۱۵۸.۶۰ و ۱۶۰.۲۰-۱۶۰.۰۰.

وقوع هیچ رویداد مهمی درباره اقتصاد ژاپن را در هفته آینده انتظار نداریم و هیچ آمار مهم اقتصادی هم منتشر نخواهد شد.

 

ارز دیجیتال: چشم‌اندازهای گاوی و خرسی اتریوم

توجه فعالان بازار برای دومین هفته متوالی روی آلت‌کوین برتر یعنی اتریوم متمرکز شده بود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) آمریکا در روز ۲۳ مه، درخواست‌های 19b-4 متعلق به هشت ناشر صندوق‌های اسپات قابل‌معامله بر اساس اتریوم را تایید کرد (طبق اعلام متخصصان «جی پی مورگان» این تصمیم نه به دلیل تمایل برای حمایت از دارایی‌های دیجیتال بلکه تصمیمی سیاسی از سوی «جو بایدن» برای دوران پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بوده است). دلیل واقعی این حرکت تنظیمی هر چه که باشد، حالا همه به پاسخ این سؤال علاقه‌مند شده‌اند که قیمت اتریوم به چه نقطه‌ای خواهد رسید؟

ETF‌های تازه‌متولدشده ETH  فقط بعد از تایید درخواست‌های 1-S توسط SEC می‌توانند معاملاتشان را شروع کنند. «جیمز سیفارت» تحلیل‌گر «بلومبرگ» می‌گوید این روند ممکن است «هفته‌ها یا ماه‌ها» طول بکشد اگرچه احتمال زیادی دارد که در اواسط ژوئن تمام شود. طبق اعلام «آرتور چیونگ» مدیرعامل «DeFiance Capital»، قیمت اتریوم  حتی قبل از شروع معاملات می‌تواند تا ۴۵۰۰ دلار صعود کند. تحلیل‌گران «CCData» عقیده دارند ظرف ۱۰۰ روز پس از راه‌اندازی ETH-ETF‌ها، قیمت می‌تواند به ۵۰۰۰ دلار در هر سکه برسد. این پیش‌بینی بر اساس رگرسیون خطی و آمارهای قیمت بیت‌کوین بعد از راه‌اندازی ETF‌های بیت‌کوین مطرح شده است. تحلیل «CCData» فرض می‌کند که ورود سرمایه به صندوق‌های اتریوم حداقل نصف ETF‌های بیت‌کوین باشد یعنی حدود ۳.۹ میلیارد دلار در یک دوره ۱۰۰ روزه.

«لارک دیویس» تحلیل‌گر محبوب پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت‌کوین در آینده تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند و اتریوم هم به ۱۵۰۰۰ دلار می‌رسد، او این افزایش قیمت شدید را با دینامیک‌های نوظهور بازار توضیح می‌دهد. «دیویس» می‌گوید ETF‌های اسپات بیت کوین دلیل اصلی رشد بودند که حالا ETF‌های ETH هم به آنها اضافه می‌شوند. این باعث اشتیاق بیشتر مردم به بازار ارز دیجیتال می‌شود. در حال حاضر  ETF‌های اسپات BTC حاوی حدود ۱,۰۰۲,۳۴۳ سکه (تقریباً ۶۸ میلیارد دلار) هستند که حدود ۵% از عرضه در گردش این دارایی پرچم‌دار را شامل می‌شود. «دیویس» عقیده دارد این رقم چشمگیر به‌وضوح نشان‌دهنده افزایش به‌رسمیت‌شناختن ارزهای دیجیتال و علاقه به آنها از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ و مؤسسات به‌خصوص در آمریکا است.

«جک مالرز» مدیرعامل «Strike» پیش‌بینی می‌کند که در حین رالی گاوی که فعلاً  در جریان است بیت کوین می‌تواند به ۲۵۰,۰۰۰ دلار برسد و قیمت آن احتمالاً به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. «آنتونی پومپلیانو» مؤسس «Pomp Investments» پیش‌بینی جسورانه‌ای دارد و می‌گوید بیت کوین هنوز در مرحله اولیه توسعه خودش قرار دارد. او می‌گوید در حال حاضر اوراق قرضه با مشکلاتی مواجه هستند و بانک‌های مرکزی ممکن است مقدار قابل‌توجهی نقدینگی به سیستم مالی تزریق کنند تا آن را باثبات کنند. این ورود نقدینگی باعث افزایش ارزش دارایی‌های ریسکی از جمله بیت کوین خواهد شد.

«جک مالرز» با این نظر که بیت کوین فقط یک حباب و ابزار سفته‌بازی است مخالف است. او می‌گوید این دارایی،  بین غول‌های مالی وال‌استریت، محبوبیت فزاینده‌ای کسب کرده است و عرضه محدود ۲۱ میلیون سکه باعث می‌شود که BTC بر خلاف ارزهای فیات و طلا، به‌شدت در برابر تورم مقاوم باشد. مدیرعامل «Strike» می‌گوید «بیت کوین را می‌توان سخت‌ترین شکل پول دانست – به لطف برنامه زمانی انتشار ثابت و هاوینگ که هر چهار سال اتفاق می‌افتد. نرخ انتشار سکه‌های جدید به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند و به‌این‌ترتیب ارزش بلندمدت بیت کوین زیاد می‌شود».

تحلیل‌گران شرکت سرمایه‌گذاری مالی «Motley Fool» هم یک قیمت شش‌رقمی را اعلام می‌کنند. آنها می‌گویند قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۴۰۰,۰۰۰ دلار بالا برود و حتی به ۱ میلیون دلار برسد. دلیلی که بارها برای این قیمت اعلام شده است، ورود پول از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ و مؤسسات از طریق ETF‌های اسپات است. تحلیل‌گران «Motley Fool» می‌گویند هر چقدر صندوق‌های بازنشستگی و هج‌فوندهای چندمیلیارددلاری بیشتری وارد بازار بیت کوین شوند، قیمت بیشتر افزایش پیدا می‌کند. آنها به لطف ETF‌های ارز دیجیتال می‌توانند بیت کوین (و به‌زودی اتریوم) را وارد پرتفوی سرمایه‌گذاری خودشان کنند.

این تحلیل‌گران عقیده دارند حدود ۷۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری از قبل در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بااین‌وجود سهم سرمایه‌گذاران نهادی و مؤسسات در ETF‌های بیت کوین فعلاً فقط حدود ۱۰% از مجموع ارزش آنها را تشکیل می‌دهد. شرکت «Motley Fool» تخمین می‌زند اگر نهادهای مالی حدود ۵% از دارایی خودشان را روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، ارزش بازار بیت کوین می‌تواند بیش از ۷ تریلیون دلار شود که قیمت قابل‌انتظار ۴۰۰,۰۰۰ دلار را برای BTC به ما می‌دهد.

جالب است که «مایک مک‌گلون» تحلیل‌گر ارشد «بلومبرگ» خوش‌بینی کمتری دارد. او معتقد است نوسان بیت کوین باعث می‌شود تا از طلا و دلار آمریکا از نظر جذابیت سرمایه‌گذاری عقب بماند. ضمناً او عقیده دارد سهام شرکت‌ها به‌زودی در رکود اقتصادی که منتظرش هستیم، دچار ریزش خواهد شد اما BTC حتی بیش از بازار سهام آسیب می‌بیند. «مک‌گلون» تأکید می‌کند که استیبل‌کوین تتر (USDT) که به دلار آمریکا میخکوب شده است معمولاً دوبرابر بیشتر از خود بیت کوین در روز معامله می‌شود. این متخصص بلومبرگ می‌گوید «می‌توانم از هر جایی از جهان از گوشی خودم با استفاده از تتر به دلار آمریکا دسترسی داشته باشم. تتر، توکن شماره یک از نظر حجم معاملات است. تتر از نظر حجم معاملات، کریپتوی برتر است. تتر همان دلار است. کل جهان به سمت دلار حرکت کرده است. چرا؟ چون دلار نسبت به سایر ارزهای فیات، بدی‌های کمتری دارد».

درحالی‌که «مک گلون» صرفاً جذابیت بیت کوین را کم می‌داند اما «چارلز هاسکینسون» مؤسس «کاردانو» عملاً آن را دفن می‌کند. او بیت کوین را معادل یک مذهب می‌داند و می‌گوید صنعت کریپتو بیش از حد به بیت کوین وابسته شده است. «هاسکینسون» عقیده دارد «صنعت کریپتو دیگر برای بقا به بیت کوین نیاز ندارد». او به تهدیدهای حیاتی برای بیت کوین از جمله عدم سازگاری کافی و وابستگی به الگوریتم «اثبات کار» اشاره می‌کند.

تحلیل‌گران «Franklin Templeton» برعکس پروتکل‌های L2 همراه با اردینال ها، رونز و پریمیتیوهای دیفای را به‌عنوان یکی از انگیزه‌های اصلی رقابت و نوآوری در بیت کوین می‌دانند. «جک مالرز» مدیرعامل Strike از بیت کوین دفاع می‌کند. او عقیده دارد شبکه «لایتنینگ» که برای تراکنش‌های فوری و ارزان ساخته شده است و یک راه‌حل لایه دوم بر اساس بلاک‌چین BTC است می‌تواند تقاضا برای بیت کوین را بیش‌ازپیش افزایش دهد. «مالرز» عقیده دارد بیت کوین به لطف این شبکه می‌تواند برای خریدهای روزمره مثل خرید یک فنجان قهوه هم استفاده شود. «آرتور هیس» مدیرعامل سابق «BitMEX» توکن بومی (نیتیو) بلاک‌چین «کاردانو» (ADA) را  به دلیل استفاده اندک از آن در پروتکل‌ها، با لحنی تحقیرآمیز، «مدفوع سگ» می‌نامد.

در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۳۱ مه، ADA با قیمت ۰.۴۵ دلار آمریکا برای هر سکه معامله می‌شود درحالی‌که بیت کوین و اتریوم اوضاع خیلی بهتری دارند: BTC/USD  با قیمت ۶۷۶۰۰ دلار و ETH/USD با قیمت ۳۷۹۰ دلار معامله می‌شوند. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۵۳ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۵۵ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع بیت کوین در هفت روز اخیر بدون تغییر در منطقه طمع و ۷۳ نقطه باقی مانده است (هفته قبل ۷۴ بود).

باید اشاره کنیم که ETH/USD در هفته گذشته نتوانست از مقاومت ۴۰۰۰ دلار عبور کند. سقف محلی در دوشنبه ۲۷ مه در قیمت ۳۹۷۴ دلار ثبت شد. نبودن پمپاژ فوری قیمت را می‌توان با این حقیقت توضیح داد که همه کسانی که می‌خواستند اتریوم را بخرند و منتظر تصمیم تاریخی SEC بودند این  کار را قبل از اعلام آن، انجام داده بودند. ضمناً برخی تحلیل‌گران عقیده دارند احتمال زیادی وجود دارد که بلافاصله بعد از راه‌اندازی صندوق‌های بورسی اسپات که مدت‌ها انتظارش را داشتیم، اتریوم وارد یک دراوداون عمیق شبیه به همان اتفاقی شود که برای بیت کوین در ماه ژانویه افتاد. بیت کوین در آن زمان، در مدت ۱۲ روز ۲۱% افت را ثبت کرد.

یکی از دلایل کلیدی دراوداون BTC در آن زمان، آزادشدن دارایی‌های صندوق «GBTC» متعلق به «Grayscale» بود که از یک تراست به یک صندوق اسپات تبدیل شده بود. این صندوق، سرمایه‌گذاری‌های خودش را با نرخ ۵۰۰ میلیون دلار در هر روز از دست می‌داد. ممکن است حادثه مشابهی برای اتریوم هم اتفاق بیفتد و صندوق «ETHE» که مجدداً به «Grayscale» تعلق دارد و مالک ۱۱ میلیارد دلار ETH است، دچار سرنوشت مشابهی شود. به‌محض این که این صندوق به یک صندوق اسپات تبدیل شود و دارایی‌هایش آزاد شوند، شاید سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت اقدام به برداشت سود کنند و احتمالاً باعث افت ETH/USD به ناحیه حمایت قوی ۳۲۰۰-۲۹۰۰ دلار شوند.

بدبین‌ها به وضعیت مبهم قانونی این آلت‌کوین به‌عنوان یکی دیگر از روند خرسی آینده اشاره می‌کنند چون SEC هنوز به‌وضوح مشخص نکرده است که ETH یک کالا (کامودیتی) است یا ورقه بهادار. ضمناً این رگولاتور شکایت‌های زیادی را درباره طرح استیکینگ طرح کرده است.

استیکینگ یک روش برای کسب درآمد از ارز دیجیتال با «قفل‌کردن» تعداد معینی از سکه‌ها در یک والت در الگوریتم «اثبات استیک» (PoS) با هدف حمایت از شبکه است.  در این روش، کاربر پاداش‌هایی را به شکل سکه‌های بیشتر به‌ازای این قفل‌کردن دریافت می‌کند. «پیتر برندت» اسطوره «وال‌استریت» می‌گوید «بزرگ‌ترین بحران‌های حوزه ارز دیجیتال که در آینده اتفاق خواهند افتاد به استیکینگ مربوط می‌شوند». این متخصص می‌گوید دارایی‌هایی مثل اتریوم اغلب اجاره داده می‌شوند تا چنین درآمدی کسب شود که اغلب به شکل بهره است و شدیداً ما را به یاد هرم‌های مالی می‌اندازد که در گذشته فروپاشیده‌اند. «برندت» هشدار می‌دهد که وقتی استیکنیگ گسترده‌تر می‌شود می‌تواند بر افزایش توجه بانک‌های مرکزی، خزانه‌داری‌ها و سایر مقامات تأثیر بگذارد. این وضعیت می‌تواند به وضع مقررات سخت‌گیرانه‌تری منجر شود که فضای ارز دیجیتال را شدیدا تغییر می‌دهند و احتمالاً باعث توقف استیکینگ و ورشکستگی‌هایی خواهد شد که به این دلیل ایجاد می‌شوند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید