2024 می 4

EUR/USD: در فرود نرم اقتصاد آمریکا چه مشکلی وجود دارد؟

در تیتر بررسی قبلی‌مان گفتیم که تورم آمریکا همچنان سرسختانه مقاومت می‌کند و رشد GDP آمریکا  کند شده است. اطلاعاتی که به‌تازگی منتشر شده‌اند هم این تیتر را تایید می‌کنند. یکی از مقیاس‌های مهم تورم که فدرال رزرو آن را دقیقاً دنبال می‌کند، شاخص «قیمت هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) است، این شاخص در ماه مارس از ۲.۵% به ۲.۷% افزایش پیدا کرده است. PMI بخش تولید ISM هم از سطح بحرانی ۵۰.۰ عبور کرده و از ۵۰.۳ به ۴۹.۲ رسیده است. باید توجه کنیم که آستانه ۵۰.۰ مرز بین رشد اقتصادی و رکود اقتصادی است، در شرایط فعلی نه افزایش نرخ بهره توصیه می‌شود و نه کاهش آن. کمیته بازار باز فدرال (FOMC) هم دقیقاً همین تصمیم را گرفت. اعضای این کمیته در جلسه چهارشنبه ۱ مه خودشان به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۵۰% باقی بگذارند و به‌این‌ترتیب بالاترین نرخ بهره در ۲۳ سال اخیر برای ششمین جلسه متوالی دست‌نخورده باقی ماند.

بازارها از قبل انتظار داشتند که این تصمیم گرفته شود. به همین دلیل توجه بازارها بیشتر به کنفرانس رسانه‌ای و نظرات رهبر فدرال رزرو بعد از این جلسه جلب شده بود. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو گفت تورم آمریکا هنوز خیلی زیاد است و پیشرفت بیشتر فدرال رزرو در کاهش تورم اصلاً تضمین شده نیست چون در ماه‌های اخیر هیچ نشانه‌ای از کاهش تورم دیده نشده است. او گفت فدرال رزرو کاملاً متعهد به برگرداندن تورم به سطح هدف ۲.۰% است. البته اضافه کرد که «نمی‌دانم این  کار چقدر طول خواهد کشید».

تصمیمات جلسه کمیته بازار باز به جز یک «تصمیم کبوتری» کاملاً خنثی بودند. این کمیته اعلام کرد که از ماه ژوئن مقدار بازخرید اوراق خزانه از ترازنامه خودش را از ۶۰ میلیارد دلار در ماه به ۲۵ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. این انقباض در کاهش عرضه پول را هنوز نمی‌توان حرکت به سمت «انبساط مقداری» (QE) محسوب کرد اما یک گام قطعی به سمت کاهش میزان «انقباض مقداری» (QT) است.  باید اشاره کنیم که این کار تأثیر شدیدی بر تصمیم فعالان بازار نگذاشت.

به جز مبارزه با تورم، هدف دیگر فدرال رزرو،  اشتغال حداکثر است. «پاول» اعلام کرد «اگر تورم پایدار باقی بماند و بازار کار قوی باشد، به تعویق‌انداختن کاهش نرخ بهره اقدام مناسبی خواهد بود». بعد از این گفته‌ها بازار منتظر نتایج گزارش «اداره آمارهای کار آمریکا»  بودند که اهمیت زیادی داشت و  روز جمعه ۳ مه منتشر شد. این سند باعث شد تا گاوهای دلار ناامید شوند چون تعداد افراد شاغل در بخش غیرکشاورزی (NFP)  آمریکا در ماه آوریل فقط ۱۷۵۰۰۰ نفر افزایش یافته بود که خیلی کمتر از مقدار ماه مارس یعنی ۳۱۵۰۰۰ و انتظار بازار یعنی ۲۳۸۰۰۰ شغل بود. گزارش اشتغال همچنین افزایش بیکاری از ۳.۸% به ۳.۹% را نشان می‌داد. تنها نکته مثبت برای «پاول» و مسئولان فدرال رزرو هم کاهش تورم دستمزد بود چون نرخ رشد سالانه دستمزد ساعتی از ۴.۱% به ۳.۹% کاهش پیدا کرده بود.

اقتصاد اروپا: شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه به ماه در آلمان از ۰.۴% به ۰.۵% افزایش پیدا کرد. فروش خرده‌فروشی هم از ۲.۷%- به ۰.۳%+ سال به سال افزایش پیدا کرد. GDP آلمان هم به قلمرو مثبت حرکت کرد و در سه‌ماهه اول (Q1) از ۰.۳%- به ۰.۲% افزایش یافت که بیش از پیش‌بینی‌های قبلی بود که حاکی از رشد ۰.۱% بودند. اقتصاد کل منطقه یورو هم سالم به نظر می‌رسد، اقتصاد این منطقه در حال رشد است و تورم در حال نزول است. داده‌های مقدماتی سه‌ماهه اول نشان می‌دهند که GDP سال به سال از ۰.۱% به ۰.۴% و از ۰.۰% به ۰.۳% فصل به فصل افزایش پیدا کرده است. تورم هسته (CPI) هم از ۱.۱% به ۰.۷% ماه به ماه افت کرده بود و مقدار تورم کلی از ۲.۹% سال به سال به ۲.۷% کاهش پیدا بود که خیلی با هدف ۲.۰% فاصله‌ای ندارد.

این نشان می‌دهد که شاید بانک مرکزی اروپا (ECB) کاهش نرخ بهره را زودتر از فدرال رزرو آغاز کند. البته برای گرفتن نتیجه نهایی هنوز زود است. اگر بخواهیم  بر اساس بازار مشتقات، تصمیم‌گیری کنیم، احتمال کاهش نرخ بهره دلار در ماه سپتامبر حدود ۵۰% است. حتی برخی اقتصاددانان از جمه تحلیلگران «مورگان استنلی» و «Societe Generale» می‌گویند شاید فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را تا اوایل ۲۰۲۵ به تاخیر بیندازد.

بعد از انتشار گزارش ضعیف اشتغال آمریکا، سقف هفته در ۱.۰۸۱۱ ثبت شد. البته بعد از ان اوضاع کمی آرام شد و نقطه پایانی EUR/USD در ۱.۰۷۶۲ ثبت شد. وقتی آینده نزدیک را پیش‌بینی می‌کنیم، در شب جمعه ۳ مه، ۷۵% از متخصصان انتظار دارند که دلار تقویت شود و ۲۵% انتظار تضعیف آن را دارند. اسیلاتورهای D1 عکس این حالت را نشان می‌دهند: فقط ۲۵% از اسیلاتورها قرمز هستند و ۶۰% به رنگ سبز هستند و ۱۵% هم خاکستری خنثی هستند. یک تعادل در اندیکاتورهای روند وجود دارد: ۵۰% از اندیکاتورها قرمز  و همین مقدار سبز هستند. نزدیکترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۷۲۵-۱.۰۷۱۰ قرار دارد و حمایت‌های بعدی آن عبارت‌اند از: ۱.۰۶۵۰، ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰، ۱.۰۵۶۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰،  ۱.۰۰۰۰. مناطق مقاومت در نواحی زیر قرار گرفته اند: ۱.۰۸۰۵-۱.۰۷۹۵، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

هیچ رویداد مهمی برای هفته آینده برنامه ریزی نشده است. البته هنوز روز سه شنبه ۷ مه مهم است چون داده‌های فروش خرده‌فروشی بازنگری شده در منطقه یورو منتشر خواهند شد و پنجشنبه ۹ مه هم تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری آمریکا به صورت سنتی اعلام خواهند شد.

 

GBP/USD: آیا این جفت‌ارز تا ۱.۲۰۰۰ سقوط می‌کند؟

این پوند نبود که روند این هفته در GBP/USD را تعیین کرد بلکه دلار تعیین‌کننده مسیر حرکت آن بود. این حقیقت که بازار، پیش‌بینی «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» که می‌گفت انگلستان با کمترین رشد اقتصادی و بالاترین تورم بین کشورهای G7 به جز آلمان  در امسال و سال بعد مواجه خواهد شد، را نادیده گرفت، به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. انتظار داریم که GDP انگلستان در سال ۲۰۲۴ از ۰.۷% به ۰.۴% کاهش پیدا کند و در سال ۲۰۲۵ از ۱.۲% به ۱% کاهش پیدا کند.

«جرمی هانت» ویز مالی انگلستان که درباره این پیش‌بینی غم انگیز توضیح می‌داد ، اعلام کرد که اقتصاد انگلستان به مبارزه با تورم با نرخ‌های بالای بهره ادامه خواهد داد ولی این باعث می‌شود که فشار زیادی به روند رشد اقتصادی وارد شود.

بانک مرکزی انگلستان مثل سایر بانک‌های مرکزی با انتخاب دشواری روبرو است، اولویت دادن به مبارزه با تورم یا حمایت از سرمایه گذاری در اقتصاد ملی . نمی‌توان همزمان از هر دو گزینه حمایت کرد. اقتصاددانان بانک سرمایه گذاری «مورگان استنلی» عقیده دارند واگرایی در سیاست پولی بین بانک انگلستان و فدرال رزرو باعث می‌شود که فشار شدیدی به GBP/USD وارد شود. آنها عقیده دارند اگر بازار‌ها به این نتیجه برسند که فدرال رزرو از کاهش نرخ بهره در امسال خودداری می‌کند و بانک انگلستان چرخه انبساطی ( را تا ۷۵ نقطه پایه در امسال) را  شروع می‌کند آنگاه ممکن است پوند دوباره سطح ۱.۲۰۰۰ را تست کند.

این جفت‌ارز هفته را در ۱.۲۵۴۶ به پایان رساند. پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره رفتار این جفت‌ارز در آینده نزدیک کاملاً مبهم است: یک‌سوم به حرکت آن به جنوب رأی می‌دهند، یک‌سوم حامی حرکت به سمت شمال هستند و یک‌سوم هم حرکت ساید به سمت شرق را انتخاب می‌کنند. در بخش تحلیل تکنیکال،۳۵% از  اندیکاتورهای روند در D1  به سمت جنوب هستند و ۶۵% به سمت شمال هستند. فقط ۱۰% از اسیلاتورها فروش را توصیه می‌کنند و ۹۰% باقیمانده خرید را توصیه می‌کنند اگرچه یک‌چهارم از آنها می‌گویند که این جفت‌ارز در حالت بیش‌خرید است.

مقاومت‌های این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۷۷۵-۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۵. اگر نزولی اتفاق بیفتد این حمایت‌ها بر سر راه هستند: ۱.۲۵۲۰-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۴۲۰-۱.۲۴۰۰، ۱.۲۳۳۰-۱.۲۳۰۰، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۱۸۵، ۱.۲۱۱۰، ۱.۲۰۷۰-۱.۲۰۳۵، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۴۰.

اگرچه دینامیک‌های GBP/USD در هفته قبل عمدتاً با اخبار آمریکا تعیین شدند اما در هفته آینده اتفاقات به انگلستان بستگی زیادی خواهند داشت. پنجشنبه ۹ مه جلسه بانک مرکزی انگلستان برگزار خواهد شد و تصمیم‌های مهمی درباره سیاست پولی آینده گرفته خواهد شد این تصمیم‌ها شامل نرخ بهره و حجم بازخرید دارایی می‌شوند . در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۱۰ مه هم GDP انگلستان در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد.

 

USD/JPY: یک هفتۀ واقعا دیوانه وار

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۶ تا ۱۰ مه ۲۰۲۴1

هیئت‌مدیره بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در جلسه ۲۶ آوریل به اتفاق آرا تصمیم گرفت که نرخ بهره کلیدی و پارامترهای برنامه QE را تغییر ندهد. ما هم هیچ اظهارنظر صریحی درباره چشم اندازهای آینده را انتظار نداشتیم. این خودداری بانک مرکزی ژاپن  از اقدام فعالانه، فشار روی ین را شدیدتر کرد و USD/JPY را به ارتفاع‌های تازه‌ای رساند.

بخش مهمی از بررسی قبلی به بررسی این نکته اختصاص داشت که ین قبل از این که مقامات مالی ژاپن از نظاره گر بودن و اظهارات دلگرم کننده بدون عمل به سمت اقدامات فعال حرکت کنند، چقدر ضعیفتر خواهد شد. USD/JPY مدت‌ها است که از سطوح حوالی ۱۵۲.۰۰ عبور کرده است، سطحی که قبلا در اکتبر ۲۰۲۲ شاهد مداخله مقامات مالی ژاپن بودیم و قیمت از آن بازگشته بود. این بار استراتژیست‌های بانک هلندی «Dutch Rabobank» سطح ۱۵۵.۰۰ را یک سطح حیاتی و بحرانی برای شروع مداخلات ارزی از سوی وزارت مالی و بانک مرکزی ژاپن می‌دانستند. ۱۶ اقتصاددان از ۲۱ اقتصاددانی که با «رویترز» مصاحبه کرده بودند هم به همین سطح اشاره می‌کردند. بقیه آنها انتظار داشتند که اقداماتی در سطوح ۱۵۶.۰۰ ( دو نفر)، ۱۵۷.۰۰ (یک نفر) و ۱۵۸.۰۰ ( دو نفر) از سوی بانک مرکزی ژاپن انجام شود. ما در بررسی قبلی گفتیم که بهتر است که مانع را تا سطح ۱۶۰.۰۰ بالا ببریم و انتظار داشتیم که نقطه برگشت در ۱۶۰.۳۰ باشد و این هفته ثابت شد که حق با ما بوده است.

ابتدا در دوشنبه ۲۹ آوریل وقتی ژاپن روز تولد «هیروهیتو» (امپراتور شوا) را جشن می‌گرفت، USD/JPY سفر حماسی و فضایی خودش را ادامه داد و با رسیدن به ۱۶۰.۲۲ به سقف ۳۴ ساله خودش رسید. ظرف فقط دو روز، این جفت‌ارز ۵۲۰ نقطه صعود کرد. آخرین باری چنین این جهش چشمگیری اتفاق افتاده بود، ۱۰ سال قبل بود.

با این حال اوضاع در آنجا هم آرام نشد. در همان روز یک ایمپالس کوتاه و قوی باعث شد تا این جفت‌ارز ۵۷۰ نقطه پایین بیاید و به ۱۵۴.۵۰ برسد. سپس یک ریباند اتفاق افتاد و در روز ۱ مه وقتی خورشید در ژاپن به‌تازگی در حال طلوع بود، ریزش دیگری اتفاق افتاد. این جفت‌ارز ظرف فقط ۱ ساعت ۴۶۰ نقطه نزول کرد و ریزش آن در نزدیکی ۱۵۳.۰۰ متوقف شد. این حرکت بعد از تصمیمات نسبتا ملایم فدرال رزرو گرفته شد اما دلیل این اتفاقات واقعا تصمیم فدرال رزرو نبود چون ارزهای اصلی جهان در آن لحظه نسبت به دلار خیلی کمتر از این تقویت شدند. مثلا یورو ۵۰ نقطه تقویت شد و پوند بریتانیا ۷۰ نقطه تقویت شده بود.

این حرکت‌های سریع به نفع ین خیلی شبیه به مداخلات ارزی بانک مرکزی ژاپن در سال ۲۰۲۲ بودند. اگرچه هیچ تاییدیه رسمی درباره مداخله ارزی مقامات ژاپنی را در اختیار نداریم اما بر اساس ارزیابی‌های «بلومبرگ»، این بار مداخله در روز دوشنبه ۲۹ آوریل با هزینه حدود ۵.۵ تریلیون ین انجام شده است و در روز ۱ مه هم طبق محاسبات موسسه «ایتوچون» ۵ تریلیون دیگر در بازار هزینه شده است.

حالا این سؤال مطرح می‌شود: خب آینده چه می‌شود؟ تأثیر مداخلات ارزی ۲۰۲۲ فقط چند ماه دوام داشت چون ین در شروع ژانویه ۲۰۲۳ دوباره تضعیف شد. پس کاملاً ممکن است در چند هفته یا ماه آینده دوباره شاهد رسیدن USD/JPY به حوالی ۱۶۰.۰۰ باشیم.

اعلامیه بانک مرکزی ژاپن بعد از آخرین جلسه این نهاد می‌گفت «چشم انداز اقتصادی و توسعه قیمت در ژاپن کاملاً مبهم هستند... انتظار داریم که سیاست انبساطی پولی تا مدتی حفظ شود.». فعلا هیچ نیازی به افزایش نرخ بهره وجود ندارد چون تورم در حال کاهش زیادی است و از ۲.۴% به ۱.۶% افت کرده است. به خصوص چون سیاست پولی انقباضی می‌تواند به اقتصاد ژاپن صدمه بزند. نرخ رشد GDP نزدیک به صفر است. ضمنا بدهی ملی هم برابر با ۲۶۴% از GDP است. (در مقایسه، بدهی عمومی آمریکا که دائما درباره آن صحبت می‌شود نصف این مقدار یعنی ۱۲۹% است). خب عبارت «تا مدتی» که در اطلاعیه بانک مرکزی ژاپن بیان شده است ممکن است شامل ماه‌های زیادی شود.

جا دارد که گفته‌های «آساهی نوگوچی» عضو هیئت‌مدیره بانک مرکزی ژاپن را یادآوری کنیم که اعلام کرده بود سرعت افزایش نرخ بهره در آینده احتمالاً خیلی کمتر از سایر بانک‌های مرکزی جهان خواهد بود و نمی‌توان گفت که امسال افزایش نرخ دیگری اجرا می‌شود یا خیر. خب تقویت مجدد ین فقط در دو حالت امکان‌پذیر است یا با مداخلات ارزی جدید یا شروع سیاست پولی انبساطی از سوی فدرال رزرو.

اقتصاددانان بانک ژاپنی «MUFG Bank» عقیده دارند مداخلات ارزی فقط به خریدن زمان کمک می‌کنند و در بلندمدت باعث برگشت روند نمی‌شوند. بلومبرگ عقیده دارد مداخله به خودی خود فقط در صورتی موثر است که به صورت هماهنگ به ویژه با آمریکا انجام شود. طبق پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران این سازمان USD/JPY امسال به حوالی ۱۶۵.۰۰ صعود می‌کند البته غلبه بر مانع ۱۶۰.۰۰ شاید مقداری زمان ببرد.

بعد از این فراز و نشیب‌های دیوانه‌وار، این جفت‌ارز هفته قبل را در ۱۵۲.۹۶ به پایان رساند. پیش‌بینی متخصصان درباره کوتاه مدت، همانطور که درباره GBP/USD دیدیم، واضح نیست: یک‌سوم آنها به صعود رأی می‌دهند، یک‌سوم حامی سقوط هستند و یک‌سوم هم بی طرف هستند. ابزارهای تحلیل تکنیکال هم سردرگم هستند. توزیع قوا در اندیکاتورهای روند در D1 به صورت ۵۰% به ۵۰% است. ۵۰% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند ( یک‌سوم از آنها در منطقه بیش فروش هستند)، ۲۵% به سمت شمال هستند و ۲۵% به سمت شرق هستند. تریدرها باید به خاطر داشته باشند که به دلیل این نوسان زیاد، دامنه لغزش حمایت‌ها و مقاومت‌ها ممکن است به ده‌ها واحد برسد. نزدیکترین سطح حمایت در منطقه ۱۵۰.۸۰-۱۵۴.۸۰ قرار گرفته است و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۶.۹۰-۱۴۶.۵۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۳۰ و ۱۴۱.۰۰-۱۴۰.۲۵. سطوح مقاومت عبارت‌اند از: ۱۵۵.۰۰-۱۵۴.۸۰، ۱۵۶.۲۵، ۱۵۸.۳۰-۱۵۷.۸۰، ۱۵۹.۴۰ و ۱۶۰.۲۵-۱۶۰.۰۰.

هیچ رویداد مهمی درباره اقتصاد ژاپن برای هفته آینده برنامه ریزی نشده است. ضمنا تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه ۶ مه یک روز تعطیل عمومی در ژاپن است که به گرامیداشت روز کودکان در ژاپن اختصاص دارد.

 

ارز دیجیتال: هدف BTC در سال ۲۰۲۵ : ۱۵۰,۰۰۰ تا ۲۰۰,۰۰۰ دلار

در بررسی قبلی این نکته را بررسی کردیم که بیت کوین در چه نقطه‌ای افت خواهد کرد. حالا جواب این سؤال را می‌دانیم: در روز ۱ مه، بیت کوین تا ۵۶,۵۶۶ دلار نزول کرد. آخرین باری که بیت کوین به این کف رسیده بود، اواخر فوریه ۲۰۲۴ بود.

ظاهرا احساسات خرسی افزایش پیدا کرده بود چون حجم معاملات ETF‌های جدید در هنگ کنگ خیلی کمتر از حد انتظار بود. خوشبینی‌ها درباره این موضوع از بین رفته بودند. در این پس زمینه، بیرون کشیدن پول از صندوق‌های ETF قابل معامله BTC در آمریکا هم اتفاق افتاد. تحلیل‌گران «Fidelity Digital Assets» که یکی از ناشران برتر این صندوق‌ها هستند به افزایش علاقه به فروش و قفل کردن سود از سوی هولدرهای بلندمدت اشاره می‌کردند. به همین دلیل «فیدلیتی» پیش‌بینی میان مدت خودش برای بیت کوین را از مثبت به خنثی بازنگری کرد. بر اساس نظارت و پایشی که «CoinGlass» انجام داده است، لیکوئید شدن‌ها و پوزیشن‌های لانگ به ۲۳۰ میلیون دلار در روز رسیده است. عامل منفی دیگر در بازار هم وخامت شرایط ژئوپلیتیک در خاورمیانه بود که باعث شد سرمایه‌گذاران از دارایی‌های پرریسک فرار کنند و شروع به سرمایه گذاری در ابزارهای مالی سنتی کنند. در بحبوحه این رویدادها، ذینفع اصلی دوره مارس-آوریل، دلار و اوراق خزانه آمریکا و فلزات گرانبها بودند.

تحلیل‌گران «Glassnode» امیدوار هستند که احساسات گاوی همچنان غلبه پیدا کنند چون بازار ترجیح می‌دهد که «در زمان ریزش، خرید کند». با این حال آنها هم تایید می‌کنند که از دست رفتن حمایت در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلار ممکن است باعث ریزش بیشتر قیمت BTC شود. «ویلی وو» هم‌بنیان‌گذار «CMCC Crest» حمایت هولدرهای کوتاه مدت یعنی ۵۸۹۰۰ دلار را حیاتی می‌داند. «وو» عقیده دارد در این نقطه با خطر تغییر به فاز خرسی مواجه می‌شویم.

هفته قبل، هر دو خط دفاع گاوها شکسته شد. در آینده چه می‌شود؟ تحلیل‌گران «Glassnode» به سطح ۵۲۰۰۰ دلار به‌عنوان کف اشاره می‌کنند. «آنتونی پوپلیانو» موسس شرکت  سرمایه گذاری خطرپذیر «Pomp Investments» عقیده دارد قیمت بیت کوین زیر ۵۰,۰۰۰ دلار نخواهد رفت. ولی «آلن سانتانا» متخصص دیگری است که ریزش به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار را هم محتمل می‌داند. همه این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران در ماه‌های آینده شاید شاهد سقف‌های تاریخی جدید BTC نباشند.

مثلا «پیتر برندت» تریدرافسانه‌ای و تحلیل‌گر و رئیس «Factor LLC» می‌گوید ۲۵% احتمال دارد که سقف تاریخی (ATH) بیت کوین دیگری به غیر از ۷۳۷۴۵ دلار که در ۱۴ مارس ثبت شده بود، در چرخه فعلی ثبت شود. این متخصص به مفهوم «نزول نمایی» اشاره می‌کند. این مفهوم به فرایند کاهش میزان رشد با یک درصد ثابت در یک دوره خاص اشاره دارد. این متخصص می‌گوید «بیت کوین در گذشته در تقریبا در چهار چرخه چهارساله معامله شده است که اغلب همراه با هاوینگ بوده است. بعد از رالی گاوی اولیه، سه رالی دیگر هم وجود داشتند که هر کدام ۸۰% قدرت کمتری نسبت به رالی قبلی از نظر رشد قیمت داشتند. طبق تحلیل‌های من، احتمال [این سناریو] برابر ۲۵% است. اما به گزارشی که در فوریه منتشر کردم، اطمینان بیشتری دارم. [...] ایجاد چرخه «قبل/بعد از هاوینگ» نشان می‌دهد که روند گاوی فعلی در دامنه ۱۶۰,۰۰۰-۱۴۰,۰۰۰ دلار جایی در اواخر تابستان یا اوایل پاییز ۲۰۲۵ به اوج خودش خواهد رسید».

«جیوانی سانتوستازی» مدیرعامل «Quantonomy» تردید دارد که استفاده از نظریه «نزول نمایی» در این مورد خاص درست باشد. «سانتوستازی» درباره فرضیه «برندت»می‌گوید «ما سه نقطه داده داریم، اگر دوره هاوینگ اول را کنار بگذاریم آنگاه فقط دو هاوینگ داریم که باید نرخ‌ها را طبق آن محاسبه کنیم. این تعداد نقطه برای هیچ تحلیل آماری معناداری کافی نیست».  مدل خود «سانتوستازی» که مدل «وابستگی قدرت» است نشان می‌دهد که سقف چرخه چهارم تقریبا در دسامبر ۲۰۲۵ و در سطح تقریبی ۲۱۰,۰۰۰ دلار خواهد بود.

توجه داشته باشید که فقط «جیوانی سانتوستازی» نیست که روی تداوم رالی گاوی و رسیدن به سقف تاریخی (ATH) جدید تاکید می‌کند بلکه فعالان زیادی در بازار کریپتو چنین عقیده‌ای دارند. مثلا «آنتونی پوپلیانو» که قبلا به او اشاره کردیم عقیده دارد طی ۸تا ۱۲ ماه، بیت کوین می‌تواند به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد و شانس رسیدن آن به ۱۵۰,۰۰۰ تا ۲۰۰,۰۰۰ دلار وجود دارد. «جیمز چک» که تحلیل‌گر «گلسنود» است در حال حاضر امیدوار است که نرخ BTC به ۲۵۰,۰۰۰ دلار برسد. خود «پیتر برندت» هم در گزارش فوریه خودش که به آن اشاره کردیم، ۲۰۰,۰۰۰ دلار را یک شاخص محتمل می‌داند. همزمان اقتصاددانان «QCP Capital» عقیده دارند لازم است که حداقل دو ماه قبل از ارزیابی اثر هاوینگ چهارم که به‌تازگی انجام شد، متنظر بمانیم. آنها در گزارش خودشان می‌گویند «قیمت اسپات فقط ۵۰ تا ۱۰۰ روز بعد از هر سه هاوینگ قبلی به صورت نمایی رشد کرده است اگر همین الگو این بار هم تکرار شود، گاوهای بیت کوین هنوز چند هفته فرصت دارند تا ذخایر بزرگتری را جمع کنند».

«مارک یوسکو» مدیرعامل «Morgan Creek» می‌گوید ایجاد ETF‌های قابل معامله بیت کوین باعث تغییر قابل توجه تقاضا شده است. البته تأثیر کامل این صندوق‌ها هنوز کاملاً حس نشده است. این بازرگان عقیده دارد جریان‌های سرمایه اصلی مربوط به نسل شکوفایی جمعیتی خواهد بود یعنی کسانی که بین سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ متولد شده‌اند و حساب‌های بازنشستگی آنها توسط مشاوران سرمایه گذاری مدیریت می‌شوند باعث ورود سرمایه خواهند شد. سرمایه این نسل حدود ۳۰ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. «یوسکو» می‌گوید «فکر می‌کنم ظرف ۱۲ ماه شاهد جریان ۳۰۰ میلیارد دلار به اکوسیستم ارز دیجیتال خواهیم بود – این مبلغ حدود ۱% از ۳۰ تریلیون دلار سرمایه این نسل است. در حقیقت این پول بیشتر از کل پولی است که در این ۱۵ سال به بیت کوین تبدیل شده است». او می‌گوید این ورود سرمایه احتمالاً می‌تواند ارزش بازار ارز دیجیتال را به ۶ تریلیون دلار افزایش دهد.

متخصصان «Spot On Chain» هم پیش‌بینی دیگری را مطرح کرده اند. آنها به مدل تحلیلی که خودشان بر اساس مجموعه داده‌های گسترده تهیه کرده اند، باور دارند. این مدل به شکل خاص هاوینگ ها، چرخه‌های نرخ بهره، فعالیت در صندوق‌های ETF ، فعالیت سرمایه‌گذاران خطرپذیر و فروش بیت کوین توسط ماینرها را بررسی می‌کند. موسسه «Spot On Chain» با استفاده از پلتفرم هوش مصنوعی «Vertex AI» در «گوگل کلاود» به پیش‌بینی قیمت BTC در سال‌های ۲۰۲۵-۲۰۲۴ دست پیدا کرده است.

طبق محاسبات آنها قیمت بیت کوین در ماه‌های مه – جولای در محدوده ۷۰,۰۰۰-۵۶۰۰۰ دلار خواهد بود. ویژگی این دوره افزایش نوسان است. در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ اما BTC به احتمال ۶۳% تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد. متخصصان «Spot On Chain» در ادامه توضیحاتشان می‌گویند «این پیش‌بینی به ما تسلط احساسات گاوی در بازار را نشان می‌دهد که با کاهش مورد انتظار نرخ بهره [ توسط فدرال رزرو] تقویت خواهند شد. این وضعیت شاید تقاضا برای دارایی‌های ریسکی مثل سهام و بیت کوین را افزایش دهد».

بر اساس گفته‌های آنها، «احتمال متقاعدکننده ای» در حد ۴۲% وجود دارد که طلای دیجیتال در نیمه اول سال ۲۰۲۵ به قیمت ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد، هنگامی که کریپتوی پرچمدار به سقف تاریخی جدیدی ظرف ۶ تا ۱۲ ماه بعد از هاوینگ می‌رسد، اگر کل سال ۲۰۲۵ را در نظر بگیریم، احتمال رشد تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار تا ۷۰% افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل بر اساس پیش‌بینی‌هایی که در بخش قبل ارائه کردیم، دامنه هدف اصلی بیت کوین در سال ۲۰۲۵ در ارتفاع‌های ۲۰۰,۰۰۰-۱۵۰,۰۰۰دلار است. البته اینها فقط پیش‌بینی هستند و واقعا مشخص نیست که درست از آب در بیایند به خصوص اگر این سوال را از «تیم تدفین» بیت کوین که از «وارن بافت»، «چارلی مانگر»، «پیتر شیف» و سایر منتقدان سرسخت بیت کوین را بپرسیم. به هر حال در زمان نوشتن این بررسی BTC/USD از تضعیف دلار استفاده کرده و تا ۶۳۰۰۰ دلار بالا رفته است. کل ارزش بازار ارز دیجیتال هم ۲.۳۳ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۳۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم افت شدیدی از ۷۰ به ۴۸ واحد را نشان می‌دهد و از منطقه طمع به منطقه خنثی حرکت کرده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید