2024 مارس 23

EUR/USD: سوئیس، دلار را تقویت می‌کند

اتفاق کلیدی هفته قبل، قطعاً جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) بود که در ۲۰ مارس برگزار شد. همان‌طور که انتظار داشتیم، بانک مرکزی آمریکا به اتفاق آرا تصمیم گرفت که نرخ بهره کلیدی  برای پنجمین جلسه متوالی در بالاترین سطح ۲۳ سال اخیر یعنی ۵.۵۰% باقی بماند. چون این نرخ از قبل توسط بازار پیش‌بینی شده بود فعالان بازار به نظرات و پیش‌بینی‌های رهبری فدرال رزرو در جلسه خبری بعدی بیشتر از خود جلسه توجه کردند. مهم‌ترین نکته‌ای که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو  بیان کرد این بود که سه مرحلۀ کاهش هزینه وام‌دهی برای امسال در نظر گرفته شده است و در مجموع نرخ بهره ۲۵ نقطه پایه (bp) کمتر می‌شود. پیش‌بینی نرخ بلندمدت بهره از ۲.۵۰% تا ۲.۶۰% است.

در نظراتی که بعد از این جلسه بیان شد به رشد پایدار اقتصاد آمریکا اشاره شد. پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی امسال از ۱.۴% به ۲.۱% افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی سال ۲۰۲۵ هم از ۱.۸% به ۲.۰% افزایش یافته است. بازار کار هم اوضاع خوبی دارد و بیکاری در سطح پایینی است. بیکاری طبق یک پیش‌بینی جدید می‌تواند به ۴.۰% برسد درحالی‌که قبلاً انتظار می‌رفت ۴.۱% شود. تعداد مشاغل جدید ایجادشده در خارج از بخش کشاورزی (دستمزدهای غیرکشاورزی) در ماه فوریه ۲۷۵۰۰۰ شغل بود که خیلی بیشتر از رقم قبلی ۲۲۹۰۰۰ و همچنین پیش‌بینی قبلی یعنی ۱۹۸۰۰۰ شغل است.

در اظهارنظر مقامات فدرال رزرو در کنفرانس خبری گفته شد درحالی‌که تورم کند شده است اما همچنان در سطح «بالایی» باقی مانده است. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه فوریه ۳.۲% افزایش سال‌به‌سال را نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود که تورم در پایان سال ۲۰۲۴ در سطح ۲.۴% باشد و انتظار داریم که شاخص «هزینه مصرف شخصی» هسته (PCE) در سطح ۲.۶% باشد. هر دو رقم قبلاً در ماه دسامبر برابر با ۲.۴% پیش‌بینی شده بودند.

این توضیحات تأکید می‌کردند که هدف بلندمدت فدرال رزرو، رساندن تورم به ۲.۰% در عین دستیابی به اشتغال حداکثر است. بنابراین فدرال رزرو نسبت به ریسک‌های تورمی، هوشیار و گوش‌به‌زنگ است. تعدیل پارامترهای سیاست پولی در صورتی انجام می‌شود که عواملی ظاهر شوند که اهداف زیر را دچار مشکل کنند: وضعیت بازار کار، رشد اقتصادی، تورم در آمریکا، وضعیت اقتصاد جهانی و رویدادهای بین‌المللی.

همان‌طور که قبلاً گفتیم، سناریوی اصلی سال ۲۰۲۴ شامل سه کاهش نرخ بهره ۲۵ نقطه پایه در هر بار می‌شود. بااین‌وجود اعضای کمیته بازار باز، احتمال این که فقط دو یا حتی یک کاهش نرخ انجام شود را رد نمی‌کنند. نظرسنجی‌ای که «رویترز» انجام داده است نشان می‌دهد که ۷۲ اقتصاددان از ۱۰۸ اقتصاددان یعنی تقریباً دو سوم آنها، پیش‌بینی می‌کنند که اولین کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن انجام شود. آنها انتظار دارند که کاهش‌های بعدی در پاییز امسال اتفاق بیفتند.

بازار سهام واکنش مثبتی به جلسه فدرال رزرو نشان داد. شاخص‌های S&P500، داوجونز و نزدک بالا رفتند، واکنشی که تأثیر آینه‌ای آن در شاخص دلار (DXY) ایجاد نشد چون اخبار مربوط به شروع سیاست انبساطی پولی سرمایه‌گذاران را خشنود نکردند. به همین دلیل EUR/USD  با شتاب زیادی صعود کرد. البته در ۲۱ مارس بعد از این که «بانک ملی سوئیس» (SNB) به شکل غیرمنتظره‌ای نرخ بهره کلیدی خودش را ۲۵ نقطه پایه کاهش داد و در جلسه فصلی خودش، نرخ بهره را به ۱.۵% رساند، که بر خلاف انتظار بازار درباره ثابت نگه‌داشتن نرخ در ۱.۷۵% بود، دلار آمریکا توانست زیان‌هایش را جبران کند.

«بانک ملی سوئیس» اعلام کرد «سیاست انبساطی پولی به لطف مبارزه موثر با تورم در دو سال و نیم اخیر امکان‌پذیر شده است. تورم  به مدت چند ماه زیر ۲% بوده است و در دامنه‌ای قرار دارد که با تعریف ثبات قیمتی، منطبق است. طبق آخرین پیش‌بینی‌ها انتظار داریم که تورم در سال‌های آینده هم در همین محدوده باقی بماند».

بانک ملی سوئیس به اولین بانک مرکزی بزرگی تبدیل شد که بعد از یک چرخه طولانی افزایش نرخ بهره به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، سیاست پولی خودش را به سیاست انبساطی تبدیل می‌کند. تریدرها بعد از این اتفاق، سیگنال‌های کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را «فراموش کردند» و خرید دلار را شروع کردند چون  دلار فعلاً تنها ارز با بازده بالا و سطح ریسک پایین محسوب می‌شود.

ضمناً دلار در انتهای هفته کاری توسط داده‌های فعالیت تجاری آمریکا که در روز ۲۱ مارس منتشر شدند حمایت شد. شاخص «PMI ترکیبی جهانی S&P500» از ۵۲.۲ به ۵۲.۵ افزایش پیدا کرد درحالی‌که شاخص «PMI  بخش خدمات» از ۵۲.۳ به ۵۱.۷ کاهش پیدا کرد و همچنان بالای آستانه ۵۰.۰ که مرز بین رشد اقتصادی و انقباض اقتصادی است، باقی ماند. ضمناً شاخص «فعالیت تجاری بخش تولید فیلادلفیا» هم فراتر از پیش‌بینی‌ها بود و به ۳.۲ رسید و در این هفته، تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه در آمریکا هم از ۲۱۵۰۰۰ به ۲۱۰۰۰۰ درخواست کاهش پیدا کرد.

EUR/USD هفته پنج‌روزهٔ قبل را در ۱.۰۸۰۸ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی یعنی در شب جمعه ۲۲ مارس، نظر ۵۰% از متخصصان  این است که دلار در کوتاه‌مدت  تقویت می‌شود و این جفت‌ارز بیش از این نزول می‌کند، ۲۰% طرف‌دار یورو هستند و ۳۰% موضع خنثی دارند. فقط ۱۵% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند و ۸۵% قرمزرنگ هستند و یک‌چهارم از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌فروش است. فقط ۱۰% از اندیکاتورهای روند سبز هستند و برتری مطلق یعنی ۹۰% با رنگ قرمز است. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۰۰-۱.۰۷۹۵ قرار دارد و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰. مقاومت‌ها در این مناطق قرار گرفته‌اند: ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۳۵، ۱.۰۹۲۰-۱.۰۹۰۰، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۰۵۰ و ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰.

هفته معاملاتی آینده به دلیل  گرامیداشت «جمعه خوب» در کشورهای کاتولیک کوتاه‌تر از معمول است چون بانک‌ها و بازارهای سهام در این روز بسته می‌شوند. این هفته، آخرین هفته ماه و آخرین هفتۀ سه‌ماهه نخست  سال است. فعالان بازار این سه‌ماهه را جمع‌بندی می‌کنند به همین دلیل آمارهای مهم کمی منتشر خواهند شد. بااین‌وجود پنجشنبه ۲۸ مارس روز مهمی در تقویم این هفته است چون داده‌های فروش خرده‌فروشی آلمان و داده‌های سالانه بازنگری شده GDP آمریکا و تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری منتشر خواهند شد. جمعه ۲۹ مارس هم علی‌رغم تعطیلات، آمارهای بازار مصرف‌کننده در آمریکا منتشر خواهند شد و «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم قرار است سخنرانی کند.

 

GBP/USD: شاهین‌های بانک مرکزی انگلستان به کبوتر تبدیل می‌شوند

داده‌های تورم مصرف‌کنندهٔ انگلستان، روز چهارشنبه ۲۰ مارس یعنی یک روز قبل از جلسه بانک مرکزی انگلستان (BoE) منتشر شدند و کاهش اندک تورم را نشان می‌دادند و کمی پایین‌تر از حد انتظار بودند. CPI سال‌به‌سال از ۴.۰% به ۳.۴% کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۳.۵% باشد. CPI هسته در ماه فوریه هم به‌صورت سال‌به‌سال بعد از سه ماه ثبات در ۵.۱% به ۴.۵% کاهش پیدا کرده بود. برعکس CPI ماه‌به‌ماه افزایش ۰.۶% را بعد از نزولی به همین مقدار در ماه ژانویه ثبت کرد، اما این افزایش کمتر از انتظار قبلی بازار یعنی ۰.۷% بود. قیمت‌های خرید تولیدکننده در ماه فوریه هم ۰.۴% کاهش پیدا کرده بودند و کاهش ۲.۷% سال‌به‌سال را نشان می‌دادند و به دلیل کاهش قیمت‌های انرژی، قیمت فلزات و برخی محصولات کشاورزی به سطوحی برگشته بود که در ماه مه ۲۰۲۲ مشاهده شده بود.

چند ساعت قبل از جلسه بانک مرکزی انگلستان، «PMI تولید» به ۴۹.۹%  صعود کرد و به نقطه بحرانی ۵۰.۰ نزدیک شد (پیش‌بینی‌های قبلی، انتظار ۴۷.۸ را داشتند و مقدار قبلی آن ۴۷.۵ بود). برعکس، شاخص بخش خدمات از ۵۳.۸ به ۵۳.۴ افت کرده بود درحالی‌که انتظار می‌رفت ثابت بماند. سرانجام «PMI ترکیبی» از ۵۳.۰ به ۵۲.۹ افت کرده بود و در منطقه رشد اقتصاد باقی مانده بود.

در جلسه بانک مرکزی انگلستان  که پنجشنبه ۲۱ مارس برگزار شد، همان‌طور که انتظار داشتیم، نرخ بهره کلیدی پوند برای پنجمین جلسه متوالی بدون تغییر در ۵.۲۵% باقی ماند. «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان گفت اقتصاد هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که بتوان نرخ بهره را کاهش داد اما در ادامه گفت که همه چیز در حال حرکت در «جهت صحیح» است.

وقتی دو عضو کمیته سیاست پولی بانک مرکزی انگلستان، که قبلاً به افزایش نرخ بهره رأی داده بودند، موضعشان را عوض کردند، بازار شگفت‌زده شد و این وضعیت باعث فروش مجدد پوند شد. اقتصاددانان بانک ژاپنی «MUFG» عقیده دارند «نتیجه رأی‌دهی، افزایش احتمال کاهش نرخ بهره، در زمانی زودتر از زمان پیش‌بینی شده قبلی را توجیه می‌کند [...] این که بانک مرکزی انگلستان در ماه ژوئن تصمیم  به کاهش نرخ بهره می‌گیرد یا آگوست، هنوز مشخص نیست. ما معتقدیم که کاهش ۱۰۰ نقطه پایه نرخ بهره در همین امسال اتفاق خواهد افتاد.» متخصصان این بانک در ادامه گفته‌اند «در کوتاه‌مدت اگر بازار متقاعد شود که احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن تقویت شده است، و دامنه احتمالی کاهش نرخ بهره در امسال هم افزایش پیدا می‌کند، پوند دچار زیان خواهد شد».

همکاران آنها در «Commerzbank» آلمان هم معتقد هستند «در واقع بانک انگلستان گام دیگری به سمت کاهش نرخ بهره برداشته است اما آیا فقط به این دلیل که هیچ‌کدام از سیاست‌گذاران به افزایش نرخ بهره رأی نداده‌اند، این اتفاق زودتر از انتظار خواهد افتاد؟ هنوز پاسخ این سؤال، روشن نیست». بانک «Commerzbank» عقیده دارد «در چارچوب احساسات کلی کبوتری که کاهش نرخ بهره غیرمنتظره بانک مرکزی سوئیس ایجاد کرده است پوند در نهایت بازنده می‌شود و به دومین ارز بد تبدیل می‌شود. ضمناً اگر بر اساس احساس بازار قضاوت کنیم پوند می‌تواند به یکی از آسیب‌پذیرترین ارزها هم تبدیل شود».

GBP/USD  که هفته قبل را در سطح ۱.۲۷۳۴ شروع کرده بود این هفته را در ۱.۲۵۹۹ به پایان رساند. نظر تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت به این صورت است: نصف آنها (۵۰%) به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۵% عقیده دارند این جفت‌ارز صعود می‌کند و ۲۵% هم بی‌طرف هستند. قرائت‌های اندیکاتورهای D1 دقیقاً شبیه به EUR/USD است. فقط ۱۵% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند و ۸۵% حرکت به سمت جنوب را نشان می‌دهند و یک‌چهارم آنها بیش‌فروش بودن این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. ۱۰% از اندیکاتورهای روند، خرید را توصیه می‌کنند و ۹۰% فروش را توصیه می‌کنند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این نقاط و نواحی با حمایت مواجه می‌شود: ۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۵، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰-۱.۲۰۸۵، ۱.۲۱۱۰، ۱.۲۰۷۰-۱.۲۰۳۵. اگر روند صعودی شود این مقاومت‌ها بر سر راه هستند: ۱.۲۶۳۵، ۱.۲۷۵۵-۱.۲۷۳۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

قرار نیست که هیچ اتفاق مهمی در اقتصاد انگلستان در هفته آینده بیفتد. تریدرها باید توجه کنند که روز ۲۹ مارس در انگلستان به دلیل «جمعه خوب» تعطیل است.

 

USD/JPY: بانک مرکزی ژاپن چطور ین را غرق کرد

در تئوری، اگر نرخ بهره افزایش پیدا کند آن ارز تقویت می‌شود. اما واقعیت می‌تواند خیلی متفاوت باشد همان‌طور که در جلسه سه‌شنبه ۱۹ مارس بانک مرکزی ژاپن (BoJ) مشاهده کردیم. بانک مرکزی ژاپن تا پیش از برگزاری این جلسه تنها بانک مرکزی جهان بود که نرخ بهره منفی را از فوریه ۲۰۱۶ در سطح ۰.۱%- حفظ کرده بود. حالا این بانک برای اولین‌بار در ۱۷ سال اخیر، نرخ بهره را به دامنه ۰.۱-۰.۰% سالانه افزایش داده است. ضمناً کنترل روی بازده اوراق دولتی ده‌ساله (YCC) را هم کنار گذاشته است. همان‌طور که رسانه‌ها می‌گویند، این حرکت «فاصله‌گرفتن از تهاجمی‌ترین و غیرمتعارف‌ترین سیاست انبساطی پولی است که در تاریخ مدرن دیده شده است.». اما پس از این تصمیم سرنوشت‌ساز، ین به‌جای این که قوی‌تر شود... دچار نزول شد و USD/JPY به سقف ۱۵۱.۸۵ رسید. تحلیل‌گران عقیده دارند چون همه این اقدامات بانک مرکزی طبق انتظارات قبلی بازار بودند و از قبل در قیمت‌ها لحاظ شده بودند، این نزول اتفاق افتاد.

در پایان هفته کاری، داده‌های تورم ژاپن در ماه فوریه منتشر شدند و کمی از ین ژاپن حمایت کردند. «اداره آمار ژاپن» گزارش کرد که «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) ملی از ۲.۲% قبلی به ۲.۸% صعود کرده است. سرمایه‌گذاران به همین دلیل به این نتیجه رسیدند که تداوم فشار قیمت بالای سطح ۲.۰% به بانک مرکزی ژاپن اجازه خواهد داد تا نرخ‌های بهره را در سطح مثبتی حفظ کند.

البته مثبت نگه‌داشتن نرخ بهره به معنای افزایش این نرخ نیست. همان‌طور که اقتصاددانان «ING»، بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند، نوشته‌اند، موقعیت ین به کاهش نرخ فدرال رزرو بیشتر بستگی دارد تا افزایش نرخ بانک مرکزی ژاپن. آنها می‌گویند «ین فراتر از نوسان در حوالی زمان اعلام افزایش نرخ، به‌سختی می‌تواند به‌صورت پایدار تقویت شود مگر این که نرخ بهره در آمریکا کاهش پیدا کند».

ین حمایت بسیار ضعیف دیگری را هم به دلیل افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره مداخله احتمالی دولت ژاپن در بازار ارز دریافت کرد. «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن اعلام کرد که حرکت‌های ارزی باید پایدار باشند و او نوسانات نرخ ارز را به‌دقت زیر نظر دارد. البته این‌ها صرفاً لفاظی بودند و هیچ اقدام عملی انجام نشد و نتوانست کمک زیادی به پول ملی ژاپن کند. به همین دلیل این جفت‌ارز هفته را در ۱۵۱.۴۳ به پایان رساند.

وقتی آینده کوتاه‌مدت USD/JPY را بررسی می‌کنیم، ۵۰% از متخصصان از اردوگاه خرس‌ها طرف‌داری می‌کنند، ۴۰% تصمیمی نگرفته‌اند و ۱۰% به تقویت بیشتر دلار رأی می‌دهند. ظاهراً ابزارهای تحلیل تکنیکال از شایعات مربوط به مداخلات ارزی احتمالی هیچ خبری ندارند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورهای D1 صعودی هستند و ۲۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. حمایت‌های این جفت‌ارز را می‌توان در ۱۵۰.۸۵، ۱۴۹.۷۰، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۶۰-۱۴۷.۳۰، ۱۴۶.۵۰، ۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵ مشاهده کرد. مقاومت‌ها هم در این نقاط و مناطق قرار گرفته‌اند: ۱۵۲.۰۰-۱۵۱.۸۵، ۱۵۳.۱۵ و ۱۵۶.۲۵.

مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده در منطقه توکیو هم در جمعه ۲۹ مارس منتشر خواهد شد. به جز این موضوع، هیچ رویداد مهم دیگری که با اقتصاد ژاپن مرتبط باشد برای روزهای آینده برنامه‌ریزی نشده است.

 

ارز دیجیتال: بیت کوین – آرامش قبل از هاوینگ

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۵ تا ۲۹ مارس ۲۰۲۴1

بعد از این که بیت کوین در روز ۱۴ مارس  به سقف تاریخی جدید ۷۳۷۴۳ دلار رسید، موجی از فروش و برداشت سود توسط سفته‌بازان کوتاه‌مدت مشاهده شد. BTC/USD به‌سرعت عقب‌نشینی کرد و تقریباً ۱۷.۵% نزول کرد. کف محلی در ۶۰۷۷۸ دلار ثبت شد و بعد از آن بیت کوین که در انتظار هاوینگ بود، توانست دوباره مومنتوم ازدست‌رفته را به دست آورد.

باید به این نکته اشاره کنیم که هاوینگ تقریباً هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد بعد از این که ۲۱۰,۰۰۰ بلوک ماین شوند، پاداش ماینینگ بلوک جدید در بلاک‌چین بیت کوین، نصف می‌شود. این فرایند به طور طبیعی این سؤال را پیش می‌آورد: چرا این کار انجام می‌شود؟  مکانیسم هاوینگ برای این طراحی شده است که با تورم مبارزه کند. وقتی پاداش ماینرها کمتر می‌شود، سکه‌های جدید کمتری در هر دور تولید می‌شوند. هدف از این کار این است که کمبود بیت کوین در بازار حفظ شود و تأثیر مثبتی بر قیمت این توکن از دیدگاه عرضه و تقاضا می‌گذارد.

سقف انتشار کل بیت کوین برابر ۲۱ میلیون سکه است. ماینرها تا دسامبر ۲۰۲۳ حدود ۱۹.۵ میلیون سکه را ماین کرده‌اند که تقریباً ۹۳% از حجم کل است. هاوینگ‌ها تا وقتی ادامه پیدا می‌کنند که آخرین بیت کوین ماین شود و پیش‌بینی می‌شود این اتفاق بین سال ۲۰۴۰ و ۲۰۴۸ بیفتد. در سال ۲۰۴۰ (هاوینگ هشتم)، پاداش ماینرها برابر BTC ۰.۱۹۵۳۱۲۵ خواهد بود و در سال ۲۰۴۸ (هاوینگ دهم) این پاداش BTC ۰.۰۴۸۸۲۸۱۲۵  خواهد شد. ماینرها بعد از آن فقط می‌توانند از کارمزدهای تراکنش درآمد کسب کنند. هاوینگ چهارم که در پیش داریم احتمالاً در ۲۰ آوریل امسال اتفاق خواهد افتاد و پاداش بلوک‌های ماین شده از BTC 6.25 به BTC ۳.۱۲۵ کاهش پیدا خواهد کرد.

به لطف هیاهویی که درباره ETF‌های اسپات بیت کوین اتفاق افتاد و جوّ مشهور به فومو (FOMO) که با پیش‌بینی هاوینگ ایجاد شد، کمبود عرضه بیت کوین ایجاد شد. طبق اعلام «Bitcointreasuries» بخش قابل‌توجهی از سکه‌های  BTC در مالکیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی، دولت‌ها، صرافی‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. آنها در مجموع مالک ۱۲% از کل حجم بیت‌کوین‌ها هستند. حدود ۱۰% از سکه‌ها هم در صرافی‌های کریپتوی متمرکز قرار دارد و ۸.۰۹% دیگر هم در حساب‌هایی هستند که سال‌های زیادی است غیرفعال هستند. ضمناً باید سهم دارایی منسوب به مؤسس بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو (۴.۷۶%)  را هم در نظر گرفت. می‌توان گفت که اکنون حدود ۳۵% از بیت کوین ماین شده خارج از دسترس از سرمایه‌گذاران خصوصی دیگر است.

صندوق‌های بیت کوین «Bitcointreasuries»، «iShares Bitcoin Trust» و «Fidelity Wise Origin» از نظر حجم مالکیت بیت کوین به ترتیب با  BTC ۳۸۰,۲۴۱ ، BTC ۲۳۰,۶۱۷ و BTC ۱۳۲,۵۷۱ پیشتاز هستند. شرکت «MicroStrategy» با ۲۰۵۰۰۰ بیت کوین در ترازنامه خودش به بزرگ‌ترین مالک بیت کوین در بین شرکت‌های عمومی تبدیل شده است . «Marathon Digital» جایگاه دوم را با ۱۵۷۴۱ بیت کوین دارد درحالی‌که «تسلا» و «Coinbase Global» جایگاه‌های سوم و چهارم را با ۹۷۲۰ و ۹۴۸۰ بیت کوین در اختیار دارند. از بین سایر شرکت‌های خصوصی غیرعمومی، «Block» با ۱۶۴۰۰۰ بیت کوین مقام نخست را دارد. پس از آن صرافی «MTGOX» با دارایی BTC ۱۴۱۸۶۶ قرار دارد. شرکت «تتر» که ناشر استیبل‌کوین تتر است هم BTC ۶۶۴۶۵ دارد. جایگاه چهارم هم به صرافی «BitMEX» با BTC ۵۷۶۷۲ رسیده است.

در رده‌بندی مالکیت در بین کشورها هم آمریکا با BTC۲۱۵,۰۰۰ پیشتاز است و بعد از آن چین با BTC ۱۹۰,۰۰۰ ، انگلستان با BTC ۶۱,۰۰۰ و آلمان با BTC ۵۰,۰۰۰ قرار می‌گیرند.

تحلیل‌گران بانک «استاندارد چارترد» هدف قیمت بیت کوین برای پایان سال ۲۰۲۴ را از ۱۰۰,۰۰۰ دلار به ۱۵۰,۰۰۰ دلار بازنگری کرده‌اند و معتقدند که اتریوم می‌تواند در همین دوره به ۸۰۰۰ دلار برسد. ارزهای دیجیتال اول و دوم دنیا در پایان سال ۲۰۲۵ می‌توانند به ترتیب به ۲۰۰,۰۰۰ و ۱۴,۰۰۰ دلار برسند. این متخصصان این پیش‌بینی را بر اساس دینامیک‌های طلا بعد از تأیید ETF‌های بیت کوین و بهینه‌سازی این فلز گران‌بها با همتای دیجیتالش به نسبت ۸۰% به ۲۰% مطرح می‌کنند.

متخصصان «استاندارد چارترد» عقیده دارند اگر ورود سرمایه به ETF‌ها به ۷۵ میلیارد دلار برسد، قیمت بیت کوین می‌تواند بیشتر از این – تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار – هم افزایش پیدا کند. اقدامات صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ هم می‌تواند افزایش قیمت را سریع‌تر کند. تحلیل‌گران این بانک می‌گویند «احتمال این که مدیران ذخایر اصلی، خرید بیت کوین را در سال ۲۰۲۴ اعلام کنند، وجود دارد».

«دن تاپیرو» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «10T Holdings» هم به همین رقم ۲۰۰,۰۰۰ دلار اشاره می‌کند. او می‌گوید «فکر نمی‌کنم این قیمت غیرمعقول باشد». محاسبات این متخصص مالی نشان می‌دهند که احتمال سه برابر شدن قیمت فعلی، منطبق بر تفاوت درصدی بین قله‌های سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ است. ضمناً ارزش طلای دیجیتال از دو کف بازار تا قله سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۰ برابر شده است. این نشان می‌دهد که هدف ۳۰۰,۰۰۰ دلار یک سناریوی معقول است.
«تاپیرو» عقیده دارد «به‌سختی می‌توان قیمت و زمان دقیقی را برای این موضوعات اعلام کرد. فکر می‌کنم ما ظرف ۱۸ تا ۲۴ ماه بعدی، حتی شاید زودتر به این منطقه برسیم. کاهش عرضه در عین افزایش سریع تقاضا برای ETF‌ها همراه با هاوینگ یک پتانسیل رشد بالقوه را ایجاد می‌کند. فکر می‌کنم بیت کوین بقیه کریپتوها را با خودش بالا خواهد کشید». ضمناً مدیرعامل «10T Holdings» به «احتمال بالای» تأیید ETF‌های اتریوم اشاره می‌کند. اما او تردید دارد که این ETF‌ها در ماه مه ثبت می‌شوند یا بعداً این اتفاق خواهد افتاد.

هوش مصنوعی ChatGPT متعلق به OpenAI در پاسخ به سؤالی درباره قیمت BTC گفته است که قیمت آن قبل از هاوینگ می‌تواند به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد و این هدف را منطقی می‌داند. طبق محاسبات این هوش مصنوعی، اصلاح اخیر تأثیری بر چشم‌اندازهای رشد ندارد و فقط عدم دقت پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت را تأیید می‌کند. ChatGPT احتمال رسیدن بیت کوین به قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار را ۴۰% تخمین می‌زند درحالی‌که احتمال رسیدن آن به ۸۵,۰۰۰ دلار را ۶۰% تخمین می‌زند.

در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۲ مارس، BTC/USD در حوالی ۶۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم به ۲.۳۹ تریلیون دلار کاهش پیدا کرده است (از ۲.۵۸ تریلیون دلار هفته قبل). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم از ۸۳ به ۷۵ واحد نزول کرده است و از منطقه طمع شدید به منطقه طمع رسیده است.

علی‌رغم توقف اخیر در نزول بیت کوین، برخی متخصصان احتمال این که BTC/USD نزول دیگری را تجربه کند، رد نمی‌کنند. مثلاً «کریس مارزلک» مدیرعامل «Crypto.com» عقیده دارد نوسان اخیر BTC در مقایسه با چرخه‌های قبلی هنوز کم است. این یعنی با افزایش نوسان، نه تنها سقف‌های جدید بلکه کف‌های جدیدی هم می‌توانند ثبت شوند.
تحلیل‌گران «جی پی مورگان» عقیده دارند بیت کوین بعد از هاوینگ ممکن است تا ۳۳% افت کند. «مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Digital» عقیده دارد کف بیت کوین ۵۰,۰۰۰ دلار است و قیمت این سکه هرگز به زیر این کف نخواهد رسید مگر این که اتفاق بسیار غیرمنتظره‌ای بیفتد. او عقیده دارد رشد بیت کوین توسط اشتهای پایان ناپذیر سرمایه‌گذاران برای خرید این توکن هدایت می‌شود و نه عوامل اقتصاد کلانی مثل سیاست فدرال رزرو آمریکا. این موضوع بر اساس این حقیقت مشهود است که قیت بیت کوین هیچ توجهی به جلسه فدرال رزرو در ۲۰ مارس نکرد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید