2024 مارس 16

EUR/USD: تورم سرسختانه در برابر نزول مقاومت می‌کند

فعالان بازار در هفته قبل روی داده‌های تورم آمریکا متمرکز شده بودند. جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) برای چهارشنبه ۲۰ مارس برنامه‌ریزی شده بود و این آمارها قطعاً روی تصمیم این کمیته درباره نرخ بهره اثر می‌گذاشتند. اخیراً «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو گفته است که فدرال رزرو  برای شروع کاهش نرخ بهره  به شواهد بیشتری درباره کاهش پایدار تورم نیاز دارد. اما ظاهراً چنین شواهدی فعلاً در دسترس نیستند. داده‌هایی که روز سه‌شنبه ۱۲ مارس منتشر شد نشان دادند که به‌جای این که قیمت‌ها کمتر شوند در حال افزایش هستند.

ما انتظار داشتیم که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، به جز غذا و انرژی، ۰.۳% ماه‌به‌ماه افزایش پیدا کند اما در عمل ۰.۴% افزایش پیدا کرده بود. تورم سال‌به‌سال در ماه فوریه هم ۳.۸% افزایش پیدا کرده بود که کمی بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۳.۷% بود. CPI کلی هم افزایش ماهانه ۰.۴% را در سه ماه اخیر نشان می‌داد که بالاترین سطح از ماه ژوئن سال قبل محسوب می‌شود. قطعاً این افزایش تورم، هراس ایجاد می‌کند اما هنوز برای اعلام پیروزی کامل بر تورم خیلی زود است و مدتی قبل، فدرال رزرو به دلیل همین تورم بود که نرخ بهره را به بالاترین سطح در ۴۰ سال اخیر رسانده بود.

روز پنجشنبه ۱۴ مارس، دلایل دیگری پیدا شد تا فدرال رزرو از کاهش سریع نرخ بهره خودداری کند. مشخص شد که تورم صنعتی که بر اساس شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) اندازه‌گیری می‌شود از ۰.۳% ماه‌به‌ماه به ۰.۶% افزایش پیدا کرده است درحالی‌که انتظار داشتیم ۰.۳% باشد. در همین چارچوب، بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا هم افزایش پیدا کرد و از دلار حمایت کرد.

به جز CPI و PPI ، دلیل سومی هم که  به نفع حفظ سیاست پولی انقباضی بود، اطلاعات بازار کار آمریکا بود که نسبتاً قوی باقی مانده است. علی‌رغم بالاترین افزایش نرخ بیکاری در دو سال اخیر (از ۳.۷% به ۳.۹%)، تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی (دستمزدهای غیرکشاورزی) به ۲۷۵۰۰۰ شغل رسید که خیلی بیشتر از مقدار قبلی ۲۲۹۰۰۰ و پیش‌بینی‌های فعالان یعنی ۱۹۸۰۰۰ شغل است. ضمناً دستمزدهای واقعی در ماه فوریه هم همچنان به‌صورت سال‌به‌سال افزایش پیدا کرده بودند.

در چارچوب اخبار بالا، یورو در هفته قبل با فشار روبرو شده بود.  اظهارات ملایم کبوتری از سوی مسئولان بانک مرکزی اروپا (ECB) هم این فشار را کمتر نکرد.  «فیلیپ لین»، اقتصاددان ارشد این بانک، روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با «CNBC» گفت که دستمزدها در جهت صحیحی حرکت می‌کنند. البته او اضافه کرد که مقامات پولی اتحادیه اروپا از بیان پیش‌بینی‌های صریح درباره گام‌های بیشتر خودداری می‌کنند و باید در هر جلسه، تصمیمات خاص متناسب با آن جلسه را بگیرند.

«پیتر کازیمیر» عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی اسلواکی هم گفت عاقلانه این است که برای اولین کاهش نرخ بهره  تا ماه ژوئن منتظر بمانیم.  او اضافه کرد «در این مرحله، عجله‌کردن اصلاً عاقلانه نیست و خیلی مضر است. ریسک صعود تورم هنوز زیاد است. ما به داده‌های متقاعدکننده‌تری درباره چشم‌انداز تورم نیاز داریم. ما فقط در ماه ژوئن به سطح اعتماد لازم برای تصمیم‌گیری درباره این موضوع دست پیدا خواهیم کرد. اما بحث درباره سیاست انبساطی باید همین حالا شروع شود».

«اُلی رِهن» عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا و رئیس بانک مرکزی فنلاند هم نظر مشابهی داشت. او شروع گفتگو درباره کاهش انقباضی بودن سیاست پولی این بانک را تأیید کرد. وقتی درباره زمان مناسب شروع کاهش نرخ بهره از او سؤال شد او پاسخ داد «اگر تورم همچنان کاهش پیدا کند می‌توان برداشتن فشار از روی پدال ترمز سیاست پولی را شروع کرد».

«شاخص مقدماتی احساس مصرف‌کننده میشیگان»  روز ۱۵ مارس منتشر شد و کاهش اندکی به ۷۶.۵ را از مقدار قبلی و پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۷۶.۹ نشان داد. EUR/USD پس از این اتفاقات هفته کاری را در ۱.۰۸۸۶ تمام کرد. در چشم‌انداز کوتاه‌مدت، در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۱۵ مارس، ۷۵% از متخصصان به تقویت دلار و نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند درحالی‌که ۱۵% طرف‌دار یورو هستند و ۱۰% هم موضع خنثی می‌گیرند. اسیلاتورهای D1 به‌صورت برابر تقسیم شده‌اند، یک‌سوم به رنگ سبز هستند، یک‌سوم قرمز هستند و یک‌سوم هم خاکستری خنثی هستند.  نسبت اندیکاتورهای روند به این صورت است: ۳۵% فروش این جفت‌ارز را توصیه می‌کنند درحالی‌که ۶۵% خرید آن را توصیه می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۶۵-۱.۰۸۴۵ قرار دارد که با عبور از آن به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۹۵-۱.۰۶۸۰، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵ و ۱.۰۴۵۰. مناطق مقاومتی که سر راه این جفت‌ارز وجود دارند، عبارت‌اند از: ۱.۰۹۲۰، ۱.۰۹۸۰-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۱۵، ۱.۱۰۵۰، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰.

مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منطقه یورو در دوشنبه هفته آینده، ۱۸ مارس منتشر خواهد شد. البته جلسه بانک مرکزی اروپا قبل از آن برگزار می‌شود و این اندیکاتور احتمالاً واکنش قوی را در بازار ایجاد نمی‌کند. اتفاق اصلی هفته آینده هم جلسه کمیته بازار باز فدرال رزرو در چهارشنبه ۲۰ مارس است. انتظار داریم که نرخ وجوه فدرال برای پنجمین جلسه متوالی بدون هیچ تغییری در ۵.۵۰% تثبیت شود. اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران به کنفرانس خبری رهبری فدرال رزرو بیش از خود این جلسه علاقه دارند و امیدوار هستند که در آن نکاتی را درباره تاریخ شروع سیاست پولی انبساطی بشنوند. در حال حاضر طبق ابزار «CME FedWatch» احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن حدود ۴۰% است. یک بسته جامع از اطلاعات فعالیت تجاری (PMI) در بخش‌های متنوع اقتصاد آمریکا، آلمان و منطقه یورو قرار است روز پنجشنبه ۲۱ مارس منتشر شود. در همان روز طبق سنت قبلی، تعداد درخواست‌های اولیه بیکاری آمریکا هم منتشر خواهد شد.

 

GBP/USD: اخبار منفی مربوط به پوند از اخبار مثبت بیشتر هستند

دلار در هفته قبل ضررهایی که در ده روز اول مارس متحمل شده بود را جبران کرد. از طرف دیگر GBP/USD به دلیل افزایش تورم آمریکا تحت‌فشار قرار داشت و آمارهای ضعیف اقتصاد کلان انگلستان هم به آن ضربه زد. داده‌هایی که سه‌شنبه ۱۲ مارس منتشر شدند، کاهش در فعالیت بازار کار انگلستان را نشان می‌دادند. اشتغال در ماه ژانویه ۲۱۰۰۰ شغل کاهش پیدا کرده بود (پیش‌بینی می‌شد که ۱۰۰۰۰ شغل افزایش پیدا کند) و نرخ بیکاری از ۳.۸% به ۳.۹% افزایش پیدا کرده بود (پیش‌بینی می‌شد ۳.۸% باشد). ضمناً تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری هم شدیداً از ۳.۱ هزار در ماه ژانویه به ۱۶.۸ هزار در ماه فوریه افزایش پیدا کرده بود. ضمناً افزایش دستمزد کارگران هم کندتر شده بود و به کندترین شتاب از سال ۲۰۲۲ رسیده بود.
بدبینی فعالان بازار در روز چهارشنبه ۱۳ مارس افزایش پیدا کرد. در این روز مشخص شد که اگرچه GDP کشور در ماه ژانویه ۰.۲% افزایش پیدا کرده است اما تولید صنعتی ماه‌به‌ماه از ۰.۶%+ به ۰.۲%- کاهش پیدا کرده و تولید صنعتی سال‌به‌سال هم از ۰.۶%+ به ۰.۵%+ کاهش پیدا کرده بود. بخش تولید حتی نزول شدیدتری از ۰.۸%+ به ۰.۰%+ ماه‌به‌ماه و از ۲.۳%+ به ۲.۰%+ سال‌به‌سال را نشان می‌داد.

همه این داده‌ها احتمال تغییر به سیاست پولی کبوتری‌تر از سوی بانک مرکزی انگلستان (BoE) را افزایش دادند. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند که این اتفاق ممکن است خیلی زود در ماه مه بیفتد. اگر داده‌های انگلستان همچنان بدتر شوند احتمال کاهش نرخ بهرۀ پوند در ماه‌های آینده افزایش خواهد یافت و GBP/USD را به پایین هل می‌دهد.

تحلیل‌گران بانک فرانسوی «Societe Generale» عقیده دارند «درحالی‌که انگلستان دچار رکود است و بانک مرکزی انگلستان کاهش نرخ بهره را شروع می‌کند،  GBP/USD می‌تواند نزول کند». اقتصاددانان بانک هلندی «Rabobank» هم پتانسیل تقویت دلار نسبت به پوند در یک افق ۱ تا ۳ماهه را اعلام کرده‌اند. البته «Rabobank» پیش‌بینی می‌کند که تفاوت نرخ بهره، نشانه بهبود چشم‌انداز اقتصادی انگلستان است و در ترکیب با چشم‌انداز انتخابات بدون حادثه در کشور و پس‌زمینه سیاسی باثبات باید حمایت معتدلی از پوند را ایجاد کند. اقتصاددانان این بانک می‌گویند «به عقیده ما در یک چشم‌انداز ۱۲ماهه، GBP/USD به ناحیه ۱.۳۰۰۰ خواهد رسید».

این جفت‌ارز هفته قبل را در ۱.۲۷۳۴ به پایان رساند. نظر تحلیل‌گران درباره کوتاه‌مدت به این صورت است : اکثر آنها (۶۵%) به نزول رأی می‌دهند، ۲۰% به افزایش رأی می‌دهند و ۱۵% باقیمانده بی‌طرف هستند. ۴۰% از اسیلاتورهای D1 به سمت شمال هستند، ۱۰% به سمت جنوب هستند و ۵۰% به سمت شرق هستند. ۶۵% از اندیکاتورهای روند صعودی هستند و ۳۵% در جهت عکس هستند. اگر این جفت‌ارز به جنوب حرکت کند این حمایت‌ها را در پیش خواهد داشت: ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۷۵، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۵ و ۱.۲۳۳۰. اگر حرکت صعودی اتفاق بیفتد، مقاومت‌های در سطوح ۱.۲۷۵۵، ۱.۲۸۲۰، ۱.۲۹۰۰-۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰ ایجاد خواهد شد.

علاوه بر جلسه FOMC در بانک فدرال رزرو، در هفته آینده، جلسه بانک مرکزی انگلستان هم در روز پنجشنبه ۲۱ مارس برگزار خواهد شد. روز قبل از آن هم وضعیت تورم (CPI) در انگلستان منتشر می‌شود و  درست قبل از این جلسه  هم فعالیت تجاری (PMI) انگلستان اعلام خواهد شد. هفته کاری با انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی در انگلستان به پایان خواهد رسید.

 

USD/JPY: چه انتظاری از بانک مرکزی ژاپن داریم؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۸ تا ۲۲ مارس ۲۰۲۴1

در هفته آینده، جلسه بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در  روز سه‌شنبه ۱۹ مارس برگزار خواهد شد. گمانه‌زنی‌ها درباره تغییر فوری سیاست پولی این بانک در حال افزایش است. تحلیل‌گران «TD Securities» پیش‌بینی خودشان درباره زمان افزایش نرخ بهره ین را از آوریل به مارس تغییر داده‌اند. آنها می‌گویند «به عقیده ما بعد از یک دور مثبت مذاکرات دستمزد،  بانک مرکزی ژاپن در جلسه هفته آینده، اطلاعات لازم برای افزایش نرخ بهره را در اختیار دارد». «TD Securities» انتظار دارد اگر افزایش نرخ بهره اتفاق بیفتد، این دورشدن از NIRP به‌سادگی بتواند USD/JPY را به ۱۴۵.۰۰ هل دهد. البته اگر بانک مرکزی ژاپن این کار را انجام ندهد و  تلاش کند که متمایل به شاهین‌ها به نظر برسد و صرفاً به احتمال تغییر سیاست در ماه آوریل  اشاره کند، این جفت‌ارز ممکن است فقط کمی صعود کند و به ۱۵۰.۰۰ برسد.

تحلیل‌گران بانک «Rabobank» نیز درباره لحن احتمالی اظهارات بانک مرکزی ژاپن نظر داده‌اند. متخصصان این بانک عقیده دارند «اگر بانک مرکزی ژاپن از سیاست نرخ بهره منفی در ۱۹ مارس خارج شود احتمال دارد که نرخ بهره فقط ۱۰ یا ۱۵ نقطه مبنا (bp) افزایش پیدا کند. ضمناً، در بهترین حالت، استراتژی بانک مرکزی ژاپن به شکل محتاطانه‌ای در هفته آینده خوش‌بینانه است. مهم است که توجه کنیم حتی بعد از رهاکردن نرخ بهره منفی هم سیاست پولی ژاپن احتمالاً یک سیاست سازگار و انطباقی خواهد بود». البته «Rabobank» این احتمال را رد نمی‌کند که بعد از ۱۹ مارس، لحن بسیار محتاطانه BoJ درباره تغییرات بیشتر  ممکن است  خطر واکنش «با خبر بفروش» را بین فعالان بازار، ایجاد کند. اقتصاددانان «Rabobank» می گوید «بااین‌وجود، علی‌رغم ریسک افزایش کوتاه‌مدت این جفت‌ارز، ما همچنان احتمال نزول USD/JPY تا ۱۴۶.۰۰ در سه ماه آینده را در نظر می‌گیریم».

استراتژیست‌های «استاندارد چارترد» هم نظر مشابهی دارند. آنها هم مثل بسیاری از همکارانشان پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی ژاپن، سیاست بسیار انبساطی خودش را در ماه مارس و نه در ماه آوریل به پایان برساند. البته به عقیده آنها تعدیل مورد انتظار سیاست پولی احتمالاً سیگنال شروع قاطعانه چرخه افزایش قیمت نیست. ازبین‌رفتن سیاست نرخ بهره منفی (NIRP) تفاوت بازده منفی با سایر کشورها را تغییر نمی‌دهد. بااین‌حال توقف احتمالی کنترل منحنی بازده (YCC) باید نهایتاً تأثیر مثبتی بر ین بگذارد به‌خصوص اگر فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، کاهش نرخ بهره را از ماه ژوئن شروع کنند. استراتژیست‌های «استاندارد چارترد» عقیده دارند USD/JPY در این سناریو  در پایان سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ تا ۱۴۵.۰۰ افت خواهد کرد.

اقتصاددانان «ING» بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند بارها تأکید کرده‌اند که رالی پایدار ین به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو بیشتر مرتبط است تا افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن. آنها می‌گویند «ما همچنان عقیده داریم که تقویت باثبات ین فراتر از نوسان حول افزایش نرخ بهره دشوار است مگر این که نرخ بهره در آمریکا کاهش پیدا کند. این سناریوی پایه ما برای امسال است».

تحلیل‌گران «Societe Generale» در پیش‌بینی‌هایشان خیلی به ین ژاپن خوش‌بین هستند. آنها عقیده دارند ین تنها ارز در گروه G7 است که احتمالاً امسال نسبت به دلار تقویت خواهد شد. حتی اگر بانک مرکزی ژاپن ر ۱۹ مارساز نرخ بهره منفی و کنترل منحنی بازده د فاصله بگیرد، این حرکت کاملاً نمادین خواهد بود و هنوز هم انتظار داریم که ین تقویت شود چون ین اکنون پایین‌تر از حد واقعی خودش ارزش‌گذاری شده است.

جفت‌ارز USD/JPY در کل هفته قبل با تقویت دلار  دچار نوسان شد، سپس صعود کرد و در نهایت کارش را در ۱۴۹.۰۵ به پایان رساند. وقتی به آینده نگاه می‌کنیم درحالی‌که اکثر تحلیل‌گران در جفت‌ارزهای EUR/USD و GBP/USD طرف‌دار دلار هستند اما وضعیت در اینجا برعکس است – ۶۵% از متخصصان با پیش‌بینی یک حرکت تاریخی از بانک مرکزی ژاپن، به روند خرسی در این جفت‌ارز گرایش دارند درحالی‌که ۳۵%  هنوز تصمیم نگرفته‌اند. در اینجا  دلار آمریکا توسط هیچ متخصصی حمایت نمی‌شود. ابزارهای تحلیل تکنیکال ظاهراً از جلسه بانک مرکزی ژاپن خبر ندارند. اندیکاتورهای روند برتری قاطع دلار را نشان می‌دهند – ۹۰% به رنگ سبز هستند و فقط ۱۰% قرمز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۴۸.۴۰ قرار گرفته است و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از ۱۴۷.۶۰، ۱۴۶.۵۰، ۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. نقاط و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۵۰.۰۰، ۱۵۰.۸۵، ۱۵۲.۰۰-۱۵۱.۵۵، ۱۵۳.۱۵.

به جز جلسه بانک مرکزی ژاپن هیچ اتفاق مهم دیگری را در روزهای آینده در اقتصاد ژاپن انتظار نداریم. تریدرها باید توجه کنند که چهارشنبه ۲۰ مارس در ژاپن به دلیل گرامیداشت «روز اعتدال بهاری» تعطیل است.

 

ارز دیجیتال: سوار بر موج فومو تا ارتفاع‌های جدید بی‌سابقه

فومو یا FOMO که به معنای «ترس ازدست‌دادن» است اکنون احساس حاکم بر بازار است و بیت‌کوین را به سقف‌های جدیدی هدایت می‌کند. پنجشنبه ۱۴ مارس رکورد دیگری زده شد و BTC/USD به ۷۳۷۴۳ دلار رسید.

بعد از تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین در آمریکا در اوایل امسال، تقاضا برای بیت کوین کاملاً بیشتر از عرضه روزانه بیت‌کوینی بود که ماینرها در مجموع ماین می‌کردند. هاوینگ که برای دهه سوم آوریل برنامه‌ریزی شده است هم این عدم تعادل را تشدید کرده است. البته با وجود این دو نیروی هدایت‌کننده که هنوز فعال هستند، بحث بی‌پایان دیگری شروع شده است که فعالان بازار را خسته می‌کند. به همین دلیل توجه‌ها به موضوعات اقتصاد جهانی، سیاست پولی فدرال رزرو و انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا معطوف شده است.

ابتدا با رؤسای جمهور آینده احتمالی آمریکا شروع می‌کنیم، اگر یکی از دو مدعی اصلی به کاخ سفید برسند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق و پیشتاز حزب جمهوری‌خواه در مصاحبه با «CNBC» بر اهمیت پول ملی آمریکا تأکید کرد و دورشدن از استاندارد دلار را با یک شکست مقایسه کرد. او هم‌زمان گفت که اگر در انتخابات نوامبر برنده شود در استفاده از بیت کوین یا سایر کریپتوها مداخله نخواهد کرد. «اگر درباره آن فکر کنید، این هم نوع دیگری از ارز است. بیت کوین در سطح وسیع استفاده می‌شود و مطمئن نیستم که بخواهم آن را شکست دهم». البته وقتی مجری از او پرسید که آیا خودش در کریپتو سرمایه‌گذاری می‌کند یا خیر، رئیس‌جمهور سابق (و احتمالاً آینده) پاسخ منفی داد.

اما اگر بخواهیم موضع «جو بایدن» رئیس‌جمهور فعلی را بررسی کنیم، مطالعه‌ای که «پیر روچارد»، نایب‌رئیس «Riot» انجام داده است می‌تواند جالب باشد. او بودجه آمریکا در سال ۲۰۲۵ که تیم «جو بایدن» پیشنهاد کرده است را ارزیابی کرده است و به این نتیجه رسیده که دموکرات‌ها انتظار دارند که BTC طی یک دهه یعنی تا سال ۲۰۳۵-۲۰۳۴ به ۲۵۰,۰۰۰ دلار رسد. این موضوع بر اساس مالیات‌های تعیین شده کاخ سفید در بودجه مشخص می‌شود. البته این متخصص شفاف‌سازی کرده است که این سند حاوی هیچ اشاره مستقیمی به این قیمت نیست. نتیجه‌گیری‌های این متخصص بر اساس ارزیابی سود بالقوه مالیات و تنظیم بازار کریپتو به دست آمده‌اند.

«بالاجی سرینیواسان»، مدیر فناوری سابق «Coinbase» و شریک عمومی شرکت «a16z» هنگام بحث درباره اقتصاد آمریکا می‌گوید «ما در مرحله سرگردانی خزانه‌داری بین فروپاشی یک امپراطوری هستیم. بیت کوین تنها راه نجات قابل‌دسترس در برابر تورم و مصادره احتمالی دارایی‌ها در آمریکا است که ممکن است به دلیل مخارج ناپایدار دولت اتفاق بیفتد». طبق محاسبات « سرینیواسان»، بدهی ملی آمریکا به ۳۴.۵ تریلیون دلار رسیده است و از سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۵% افزایش پیدا کرده است و هر ۹۰ روز ۱ تریلیون دلار افزایش پیدا می‌کند. دولت آمریکا هر روز ۱۰ میلیارد دلار بیش از درآمدش خرج می‌کند . مدیر فناوری سابق «Coinbase» بر همین اساس احتمال «تسویه حساب مالی»  برای این روش‌های رفتاری را در نظر می‌گیرد و می‌گوید «این مخارج پایان ناپذیر» باعث می‌شود تا او احتمال مصادره دارایی‌های خصوصی را در نظر داشته باشد.

او عقیده دارد «در آمریکای کاملاً ورشکسته [دموکراتیک]،  اموال خصوصی مورد حفاظت قرار نخواهند گرفت. هر بلاکچینی که در کنترل واشنگتن است، آسیب‌پذیر است. خوشبختانه ما طلای دیجیتال را داریم. بیت کوین مستقل از دولت است و نمی‌توان آن را توقیف کرد. ماکسیمالیسم بیت کوین برنده خواهد شد. این روش ما را از بودجه ریزی دولتی نجات می‌دهد». او نمی‌گوید که این «توقیف» یا «مصادره» اموال چه وقت اتفاق خواهد افتاد اما یادآوری می‌کند که «ری دالیو»، «ایلان ماسک»، «لری فینک» و «استنلی دراکنمیلر» قبلا  غیرقابل اجتناب بودن این سناریو را اعلام کرده‌اند.

تحلیل‌گران «Matrixport» هم با خوش‌بینی «بالاجی سرینیواسان» درباره آینده بیت کوین هم نظر هستند و می‌گویند تحلیل ریسک به ریوارد نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین به‌زودی دچار اصلاح خواهد شد. «این بازار گاوی هنوز پایه‌های قوی‌ای دارد اما واگرایی بین کاهش RSI و قیمت بالای BTC می‌تواند سیگنال این باشد که BTC قبل از این که دوباره صعود قیمت شروع شود نیاز به تثبیت دارد».

«مایکل ون دی پوپ» که یک سرمایه‌گذار و بنیان‌گذار «MN Trading» است عقیده دارد در آینده نزدیک، پولبک ۲۰ تا ۳۰ درصدی بازار کاملاً ممکن است. او می‌گوید شخصاً انتظارات بالایی از آلت‌کوین‌ها داشته است ولی آنها هنوز به سقف‌های تاریخی خودشان نرسیده‌اند.

«رائول پال» مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری «Real Vision» عملکرد بیت کوین، ETH و SOL را پیش‌بینی کرده است. او می‌گوید قیمت هدف بیت کوین در آینده نزدیک ۲۵۰,۰۰۰ دلار به‌ازای هر سکه است. حتی شاید بیت کوین به دلیل تقاضای بالا برای ETF‌های اسپات بیت کوین از این سطح پیش‌بینی شده بالاتر برود. هاوینگ آینده در ماه آوریل هم تقاضا برای بیت کوین را افزایش می‌دهد.

«رائول پال» به روند گاوی «اتریوم» هم عقیده دارد. ارزش اتریوم به لطف استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند تا ۲۰,۰۰۰-۱۷,۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند. فعلاً ETH حوالی ۴۰۰۰ دلار معامله می‌شود اما برخلاف بیت کوین از سقف تاریخی قبلی خودش که در نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود عبور نکرده است. اتریوم در آن زمان به قیمت ۴۸۵۶ دلار رسید.  مؤسس «Real Vision» عقیده دارد رشد این آلت‌کوین تحت‌تأثیر همبستگی قوی با بیت کوین، انتظار برای راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین و آپدیت دنکان (Dencun) قرار می‌گیرد.

متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت سولانا می‌تواند از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار شود چون عملکرد این بلاک‌چین در سطح بالایی است که تقاضا برای این سکه را افزایش می‌دهد. SOL در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به قله قیمت ۲۶۰ دلار رسید و هنوز فرصت‌های رشد زیادی دارد.

هفته قبل اکثر توجه‌ها به فعالیت ماینرها و اقتصاد آمریکا معطوف شده بود. «بیل اکمن» مدیرعامل «Pershing Square Capital» ماینینگ بیت کوین را یکی از دلایل تورم و سقوط ارزش دلار آمریکا اعلام کرد.  این میلیاردر سناریوی خودش را این‌طور تشریح می‌کند که «صعود قیمت بیت کوین باعث افزایش ماینینگ و مصرف انرژی می‌شود و هزینه انرژی بالا می‌رود و باعث تورم و نزول دلار می‌شود. این وضعیت، تقاضا برای بیت کوین، ماینینگ و مصرف انرژی را تحریک می‌کند. این چرخه ادامه دارد و قیمت بیت کوین تا بی‌نهایت بالا می‌رود و قیمت انرژی سر به فلک می‌کشد و اقتصاد دچار فروپاشی می‌شود». او می‌گوید «این سناریو در هر دو جهت کار می‌کند».

اینفلوئنسر دیگری به نام «پیر روچارد» از «Riot» نظری مخالف او دارد. او عقیده دارد صنعت ماینینگ می‌تواند رشد نمایی ۱۰ برابری را به لطف توسعه فعال بازار آمریکا و مازاد ارزش برق این کشور تجربه کند. سناریوی او فروپاشی اقتصادی و افزایش پرشتاب قیمت‌های انرژی را پیش‌بینی نمی‌کند.

زمان قضاوت خواهد کرد که حق با کدام‌یک از این دو نفر است. البته تحلیل‌گران «Bernstein» می‌گویند سهام شرکت‌های ماینینگ همچنان بهترین سرمایه‌گذاری جانشین برای بیت کوین در شرایطی است که این کریپتو به سمت قیمت هدف ۱۵۰,۰۰۰ حرکت می‌کند، آنها در یادداشتی برای سرمایه‌گذاران گفته‌اند که از نظر تاریخی، قیمت‌های ماینرها همیشه عملکرد بهتری از نظر رشد قیمت در بازار گاوی داشته است. به نظر این متخصصان، چون ما در وسط  چرخه فعلی هستیم هر «پنجره قیمت ضعیفی» برای سهام ماینرهای بیت کوین می‌تواند فرصتی برای خرید سهام آنها باشد.

«برنستین» ادعا می‌کند که سرمایه‌گذاران خرد فعلاً بر این بخش حاکم هستند درحالی‌که سرمایه‌گذاران نهادی تا حد زیادی از سرمایه‌گذاری‌های «جانشین بیت کوین» دوری می‌کنند چون آنها همچنان به کریپتوها شک دارند. البته وقتی این دارایی به سقف‌های جدیدی برسد تحلیل‌گران انتظار دارند که علاقه سرمایه‌گذاران به سهام ماینرها هم افزایش پیدا کند.

بیت کوین در ابتدای بهار از نظر ارزش بازار از «روبل روسیه» فراتر رفت و جایگاه چهاردهم را در رده‌بندی کلی بزرگ‌ترین ارزها کسب کرد. چند روز بعد یعنی در ۱۱ مارس ۲۰۲۴، بیت کوین جهش دیگری را تجربه کرد و به بالای ۷۲۰۰۰ دلار در هر سکه رسید و از ارزش کل بازار نقره هم عبور کرد. طلای دیجیتال به رتبه هشتم در رده‌بندی بزرگ‌ترین دارایی‌ها از نظر مقیاس رسید و ارزش کل آن به ۱.۴ تریلیون دلار رسید.

در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۵ مارس، بعد از این که تریدرها سودهایشان را برداشت کرده‌اند، BTC/USD در ۶۸۲۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۲.۵۸ تریلیون دلار است (هفته قبل ۲.۶۰ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم از ۸۱ به ۸۳ واحد افزایش پیدا کرده است و در منطقه طمع شدید قرار دارد. (باید اشاره کنیم که سقف تاریخی این شاخص ۹۵ واحد بوده است که در رالی گاوی انتهای ۲۰۲۰ ثبت شده است).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید