2024 فوریه 17

EUR/USD: هفته‌ای با داده‌های ضدونقیض

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۹ تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۴1

آمارهای اقتصاد کلانی که هفته قبل منتشر شدند هم در آمریکا و هم در منطقه یورو ضدونقیض بودند. به همین دلیل EUR/USD نه توانست از حمایت ۱.۰۷۰۰ بگذرد و نه از مقاومت ۱.۰۸۰۰ عبور کرد و همچنان در یک کانال ساید باریک جلو می‌رود.

دلار در روز سه‌شنبه ۱۴ فوریه پس از انتشار داده‌های تورم آمریکا، یک نیروی گاوی قوی را تجربه کرد. شاخص دلار (DXY) بیش از ۰.۵% رشد کرد و تقریباً به سطح مقاومت ۱۰۵.۰۰ رسید. به همین دلیل EUR/USD نزولی شد و به سمت مرز پایینی دامنه ساید خودش حرکت کرد. در این میان، شاخص سهام S&P500 از ۵۰۵۱ به ۴۹۲۲ واحد افت کرد. می‌توان گفت که داده‌های تورم آمریکا، گارد بازار را باز کرد. حتی برخی تحلیل‌گران این آمارها را شوکه‌کننده می‌دانند. مشخص شد که پیروزی نهایی بر قیمت‌های بالا به‌اندازه‌ای که قبلاً تصور می‌شد، نزدیک نیست و احتمال کمی دارد که فدرال رزرو به‌زودی نرخ بهره را پایین بیاورد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ژانویه به‌شدت به دلیل افزایش قابل‌توجه هزینه اجاره، غذا و خدمات بهداشتی، افزایش یافت. شاخص کلی ماه‌به‌ماه به‌سرعت از ۰.۲% به ۰.۳% رسید. CPI سال‌به‌سال هم ۳.۱% بود که زیر مقدار قبلی ۳.۴% است اما خیلی بالاتر از پیش‌بینی‌ها یعنی ۲.۹% است. به جز قیمت‌های پرنوسان غذا و انرژی، تورم در ماه ژانویه از ۰.۳% به ۰.۴% ماه‌به‌ماه افزایش پیدا کرده بود درحالی‌که CPI هسته سال‌به‌سال در سطح قبلی ۳.۹% باقیمانده بود اگرچه تحلیل‌گران کاهش آن تا ۳.۸% را پیش‌بینی کرده بودند. افزایش «تورم سوپر هسته» که هزینه‌های مسکن را در نظر نمی‌گیرد هم با سرعت زیادی افزایش پیدا کرده بود. این شاخص به‌صورت ماهانه در ماه ژانویه به ۰.۸% رسیده است که بالاترین سطح از آوریل ۲۰۲۲ محسوب می‌شود.

دستاوردهای فدرال رزرو در مبارزه با تورم قطعاً قابل‌توجه هستند. باید اشاره کنیم که CPI در تابستان سال ۲۰۲۲ به قله ۴۰ساله یعنی ۹.۱% رسیده بود. البته نرخ تورم فعلی هنوز دوبرابر سطح هدف ۲.۰% است. بر همین اساس بازار به این نتیجه رسید که احتمال کمی دارد که فدرال رزرو باعجله به سمت سیاست انبساطی حرکت کند و احتمالاً نرخ بهره را به مدت طولانی‌تری از آنچه قبلاً پیش‌بینی می‌شد، بالا نگه خواهد داشت. در ابتدای ماه ژانویه، طبق ابزار «FedWatch»، احتمال کاهش نرخ بهرۀ ۲۵ نقطه مبنا (bp) در ماه مه، ۵۴.۱% بود. بعد از انتشار گزارش تورم این احتمال تا ۳۵% افت کرد. حتی یک احتمال پایین‌تر هم توسط ابزار نظارتی Investing.com اعلام شده است. طبق این ابزار احتمال حرکت کبوتری در ماه مارس ۵% است و در ماه مه ۳۰% است (فقط چند هفته قبل این احتمال بیش از ۹۰% بود). در شروع تابستان، احتمال کاهش هزینه وام‌گیری از طریق وجوه فدرال در ماه ژوئن در حد ۷۵% تخمین زده می‌شود.

گزارش تورم یک هدیه طلایی برای گاوهای دلار بود اما شادی آنها طولی نکشید. داده‌های تولید صنعتی و فروش خرده‌فروشی آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ فوریه منتشر شدند و ضعیف‌تر از حد انتظار بودند. فروش خرده‌فروشی در ماه ژانویه نزول ۰.۸%- را ثبت کرده بود درحالی‌که در ماه دسامبر ۰.۴% افزایش داشت و قبلاً پیش‌بینی می‌شد که مقدار آن ۰.۱%- باشد. به همین دلیل دلار تحت‌فشار قرار گرفت و EUR/USD نوسانی را در جهت عکس شروع کرد: این جفت‌ارز به سمت مرز بالایی کانالی ۱.۰۸۰۰-۱.۰۷۰۰ حرکت کرد.

دلار در پایان هفته کاری کمی تقویت شد. روز جمعه ۱۶ فوریه، شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) نشان داد که تورم صنعتی در ماه ژانویه هم مثل تورم مصرف‌کننده افزایش پیدا کرده است. درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد این شاخص ۰.۱% باشد، افزایش واقعی آن ۰.۳% ماه‌به‌ماه بود که ۰.۴% بالاتر از رقم ماه دسامبر است. PPI سال‌به‌سال هم ۲.۰% افزایش یافته بود (پیش‌بینی می‌شد که ۱.۶% باشد و مقدار قبلی آن ۱.۷% بود). البته این حمایت به‌زودی با افت شاخص «اعتماد مصرف‌کننده آمریکا» که توسط دانشگاه میشیگان منتشر می‌شود جبران شد، این شاخص اگرچه از ۷۹.۰ به ۷۹.۶ افزایش یافته بود اما زیر پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۸۰.۰ واحد بود.

اخبار آن سوی اقیانوس اطلس هم تقریباً ضدونقیض بودند و باعث شدند تا آمارهای اروپا نتوانند حمایت قوی از یورو داشته باشند. شاخص احساس اقتصادی که ZEW در آلمان منتشر می‌کند، در ماه فوریه بهتر از حد انتظار بود و از ۱۵.۲ ماه قبل به ۱۹.۹ افزایش پیدا کرده بود. شاخص احساس اقتصادی کل منطقه یورو هم از ۲۲.۷ به ۲۵.۹ افزایش یافته بود. البته ارزیابی وضعیت فعلی در سطح ۸۱.۷ قرار دارد که پایین‌ترین مقدار از ژوئن ۲۰۲۰ تابه‌حال است.

داده‌های مقدماتی GDP سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ هم چهارشنبه ۱۴ فوریه منتشر شدند و نشان دادند که منطقه یورو در وضعیت رکود به سر می‌برد. مقدار فصل‌به‌فصل رشد GDP در ۰% باقی مانده بود و در حالت سالانه هم ۰.۱% بود که دقیقاً طبق پیش‌بینی‌ها است. این آمارها باعث خوش‌بینی نشدند و بازار همچنان احتیاط می‌کند و از این می‌ترسد که اقتصاد منطقه یورو به سراشیبی رکود بلغزد.

اروپا نسبت به آمریکا با انتخاب خیلی سخت‌تری بین حمایت از اقتصاد و مبارزه با تورم روبرو است. «ایزابل شنابل» عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا که مشهور است به شاهین‌ها تمایل دارد در روز جمعه ۱۶ فوریه گفت که سیاست پولی این بانک باید انقباضی باقی بماند تا بانک مرکزی اروپا مطمئن شود که تورم به‌صورت پایدار به سطح هدف میان‌مدت ۲.۰% برمی‌گردد. ضمناً خانم «شنابل» عقیده دارد رشد پایین بهره‌وری نیروی کار باعث افزایش این خطر می‌شود که شرکت‌ها هزینه‌های بالاتر نیروی کار را به مصرف‌کنندگان منتقل کند و این باعث می‌شود تا دست‌یافتن به تورم هدف به تأخیر بیفتد.

البته علی‌رغم احساسات شاهینی شبیه به این، نظرسنجی «ZEW» نشان می‌دهد که دو سوم از نمایندگان کسب‌وکارها هنوز به انبساطی شدن سیاست پولی بانک اروپا در شش‌ماهه بعدی امیدوار هستند. بازار فعلاً احتمال کاهش نرخ بهره یورو در ماه آوریل را حدود ۵۳% می‌داند.

EUR/USD بعد از نوسانات هفته قبل در سطح ۱.۰۷۷۶ بسته شد. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۶ فوریه، ۵۵% از متخصصان به تقویت دلار در آینده نزدیک و افت این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۳۰% طرف‌دار یورو هستند درحالی‌که ۱۵% هم بی‌طرف هستند. ۶۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند، ۴۰% خاکستری خنثی هستند و صفر درصد سبز هستند. نسبت بین این رنگ‌ها در اندیکاتورهای روند، متفاوت است: ۶۰% قرمز و ۴۰% سبز هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵ قرار دارد و پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱.۰۶۹۵، ۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۴۹۵، ۱.۰۴۵۰. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱.۰۸۲۰-۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰.

انتشار متن آخرین جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در روز چهارشنبه ۲۱ فوریه توجه زیادی را در بین رویدادهای هفته آینده به خود جلب خواهد کرد. فردای آن روز هم مقدار زیادی از داده‌های فعالیت تجاری (PMI) در آلمان، منطقه یورو و آمریکا منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۲۲ فوریه هم مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منطقه یورو در ماه ژانویه و تعداد درخواست‌های اولیه بیکاری در آمریکا اعلام خواهند شد. در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۲۳ فوریه هم داده‌های GDP آلمان که موتور اصلی اقتصاد اروپا است منتشر خواهند شد. ضمناً تریدرها باید به خاطر داشته باشند که دوشنبه ۱۹ فوریه در آمریکا به دلیل روز ریاست‌جمهوری تعطیل است.

 

GBP/USD: در اقتصاد انگلستان چه خبر است؟

همان‌طور که می‌دانید پس از جلسه‌ای که در ۱ فوریه برگزار شد، بانک مرکزی انگلستان (BoE) اعلام کرد که نرخ بهره بانکی در سطح قبلی ۵.۲۵% باقی می‌ماند. در مدارک ضمیمه این جلسه نوشته شده بود «قبل از کاهش نرخ بهره، شواهد بیشتری لازم است که شاخص قیمت مصرف‌کننده به زیر ۲.۰% افت خواهد کرد و در زیر آن باقی خواهد ماند.».

«کاترین من» عضو کمیته سیاست پولی (MPC) این بانک در روز ۱۵ فوریه، مرور جامعی بر اقتصاد بریتانیا و جنبه‌های مربوط به تورم داشت. نکات کلیدی تحلیل او را در ادامه مشاهده می‌کنید: «آخرین داده‌های GDP تأیید می‌کنند که اقتصاد در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ ضعیف بود. البته داده‌های GDP مثل آینه‌ای هستند که گذشته را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، شاخص مدیران خرید (PMI) و سایر اندیکاتورهای آینده‌نگر، خوب و نویدبخش به نظر می‌رسند. نرخ بیکاری انگلستان نسبتاً پایین باقی مانده است و بازار کار همچنان محکم و استوار است. رشد دستمزد در حال کندشدن است اما سرعت آن برای رسیدن به سطح هدف «شاخص قیمت مصرف‌کننده» کافی نیست. قیمت کالاها در انگلستان شاید در نقطه‌ای کاهش پیدا کند اما در بلندمدت، تورم بخش خدمات انگلستان بیشتر از اتحادیه اروپا و آمریکا ادامه خواهد داشت». نتیجه‌گیری «کاترین من» این بود «کاهش منابع تورم، اهمیت حیاتی در تصمیم‌گیری دارد. ما در بانک مرکزی انگلستان قبل از این که درباره اقدامات بیشتر تصمیم بگیریم باید حداقل یک گزارش تورم دیگر را بررسی کنیم».

صحبت از آمارهای خاص شد، آخرین داده‌های «دفتر آمار ملی» (ONS) که در ۱۶ فوریه منتشر شدند نشان دادند که فروش خرده‌فروشی انگلستان در ماه ژانویه ۳.۴% افزایش پیدا کرده است، رقمی که قبلاً پیش‌بینی شده بود، ۱.۵% بود و در ماه دسامبر شاهد نزول ۳.۳%- (ماه‌به‌ماه) بودیم. فروش خرده‌فروشی هسته (منهای فروش خرده‌فروشی سوخت خودرو) ظرف یک ماه ۳.۲% رشد کرد درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش ۱.۷% بود و مقدار ماه دسامبر این شاخص هم ۳.۵%- بود. فروش خرده‌فروشی سال‌به‌سال هم رشد ۰.۷% را نسبت به نزول مورد انتظار ۱.۴%- و مقدار ۲.۴%- ماه دسامبر نشان داد.

آمارهای بازار کار هم از هم پوند حمایت کردند. نرخ بیکاری از ۴.۲% به ۳.۸% افت کرده بود، درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد به ۴.۰% برسد. کاهش تعداد جویندگان کار فعال در بازار کار، رقابت بین کارفرمایان را شدیدتر می‌کند و این شرایط به حفظ نرخ رشد دستمزد بالاتر کمک می‌کند. در سه ماه قبل از دسامبر، رشد دستمزد ۵.۸% بود. این آمارهای قوی بازار کار که با تورم بالا (CPI 4.0% سال‌به‌سال، CPI هسته ۵.۱% سال‌به‌سال) تکمیل شد احتمالاً تاریخ انبساطی شدن سیاست پولی بانک انگلستان را به تعویق خواهند انداخت. تحلیل‌گران زیادی این گزینه را مطرح می‌کنند که بانک مرکزی انگلستان جزء آخرین بانک‌های مرکزی بزرگی خواهد بود که امسال نرخ بهره را کاهش می‌دهند.

جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل را در سطح ۱.۲۵۹۹ به پایان رساند. اقتصاددانان «Scotiabank» عقیده دارند منطقه ۱.۲۵۰۰ حمایت بلندمدت این جفت‌ارز است و حرکت مطمئن به بالای ۱.۲۶۱۰ باعث تقویت پوند می‌شود و مسیر رشد GBP/USD به سمت ۱.۲۷۰۰ را هموار می‌کند. اگر نظر تحلیل‌گران درباره روزهای آینده را جمع‌بندی کنیم، ۶۵% از آنها به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۰% به صعود آن رأی می‌دهند و ۱۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. ۷۵% از اسیلاتورهای D1 به سمت جنوب هستند و ۲۵% باقیمانده به سمت شرق هستند و هیچ‌کدام حرکت به شمال را نشان نمی‌دهند. وضعیت در اندیکاتورهای روند متفاوت است و تمایل کمی به سمت پوند دیده می‌شود چون ۶۰% از این اندیکاتورها جهت شمال را نشان می‌دهند درحالی‌که ۴۰% باقیمانده حرکت به جنوب را نشان می‌دهند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۵۷۰، ۱.۲۵۳۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۱۸۵، ۱.۲۰۹۰-۱.۲۰۷۰، ۱.۲۰۳۵. درصورتی‌که صعود اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این مناطق با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱.۲۶۳۵، ۱.۲۷۲۵-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۷۵، ۱.۲۸۸۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

پنجشنبه ۲۲ فوریه روز مهمی در تقویم هفته آینده است. در این روز مجموعه‌ای از داده‌های فعالیت تجاری (PMI) در بخش‌های متنوع اقتصاد انگلستان منتشر خواهند شد. انتظار نداریم که در هفته آینده آمارهای مهم اقتصادی دیگری منتشر شوند.

 

USD/JPY: نبرد ادامه دارد

جفت‌ارز USD/JPY در روز سه‌شنبه ۱۳ فوریه به سقف محلی دیگری در ۱۵۰.۸۸ رسید. ین ژاپن دوباره عقب‌نشینی کرد و این بار اخبار مربوط به داده‌های تورم آمریکا باعث این حرکت شدند. ین همچنان به دلیل موضع کبوتری دائمی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) تحت‌فشار است. «شونیچی اوچیدا» نایب‌رئیس این بانک در روز ۸ فوریه درباره افزایش سریع نرخ بهره در آینده نزدیک ابراز تردید کرد. جمعه گذشته،۱۶ فوریه هم «کازوئو اوئدا» رئیس بانک ژاپن همین موضع را گرفت. او گفت موضوع ثبات یا تغییر سیاست پولی از جمله نرخ بهره منفی وقتی بررسی می‌شود که «احتمال موفقیت پایدار و دائمی در هدف سطح قیمت وجود داشته باشد». «اوئدا» از اظهارنظر درباره نوسانات کوتاه‌مدت نرخ تبادل ارز و عوامل پشت این تغییرات خودداری کرد.

به‌طورکلی هیچ چیز جدیدی وجود ندارد. بااین‌حال تحلیل‌گران زیادی همچنان امیدوار هستند که بانک مرکزی ژاپن در سال ۲۰۲۴ سرانجام تصمیم بگیرد که سیاست پولی خودش را انقباضی کند. اقتصاددانان هلدینگ مالی سوئیسی «UBS» عقیده دارند «نرمال‌سازی سیاست بانک ژاپن در همین امسال در چارچوب مذاکرات قوی درباره افزایش دستمزد و سودآوری شرکت‌ها اتفاق خواهد افتاد. ما همچنان عقیده داریم که ین ژاپن احتمالاً در نقطه تغییر روند مهمی بعد از کاهش ارزش جدی از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ قرار دارد. با درنظرگرفتن اختلاف بازده بین اوراق ده‌ساله آمریکا و ژاپن که در طول سال کمتر شده است، ما عقیده داریم که نقطه ورود فعلی برای خرید ین، جذاب است».

بانک «Danske Bank» هم نظر مشابهی دارد و آنها کاهش پایدار USD/JPY تا زیر ۱۴۰.۰۰ را در یک افق دوازده‌ماهه پیش‌بینی می‌کنند. استراتژیست‌های این بانک می‌گویند «این پیش‌بینی اصولاً به این دلیل مطرح شده است که انتظار رشد محدود بازده اوراق آمریکا را داریم. بنابراین انتظار داریم که اختلاف بازده اوراق به سکان هدایت ین در سراسر سال تبدیل شود چون احتمالاً بانک‌های مرکزی گروه G10 به‌استثنای بانک مرکزی ژاپن، چرخه‌های کاهش نرخ بهره را شروع خواهند کرد».

متخصصان بانک سنگاپوری «United Overseas Bank Limited» عقیده دارند دلار در کوتاه‌مدت هنوز پتانسیل تست ۱۵۱.۰۰ را قبل از ضعیف‌شدن دارد. این بانک می‌گوید «تا وقتی دلار بالای ۱۴۹.۵۵ است، ریسک صعود دلار تا ۱۵۲.۰۰ تغییری نخواهد کرد». فقط ۲۵% از متخصصان از این نظر حمایت می‌کنند و اکثر آنها (۶۰%) طرف‌دار ین هستند و ۱۵% باقیمانده، بی‌طرف هستند. کل اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به سمت شمال هستند البته ۲۵% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۹.۶۵ قرار دارد و پس از آن به حمایت‌های زیر خواهیم رسید: ۱۴۸.۴۰-۱۴۸.۲۵، ۱۴۷.۶۵، ۱۴۶.۸۵-۱۴۶.۶۵، ۱۴۵.۳۰-۱۴۴.۹۰، ۱۴۳.۷۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. سطوح مقاومت در این مناطق قرار گرفته‌اند: ۱۵۰.۹۰-۱۵۰.۶۵، ۱۵۲.۰۰-۱۵۱.۷۰.

انتظار نداریم که هفته آینده هیچ اتفاق مهمی در اقتصاد ژاپن بیفتد. اما مهم است که توجه کنیم جمعه ۲۳ فوریه در ژاپن برای گرامیداشت «تولد امپراتور» تعطیل عمومی است.

 

ارز دیجیتال: بیت کوین رکورد می‌شکند

هفته قبل قیمت بیت کوین به بالای ۵۲۷۹۰ دلار صعود کرد و قله جدیدی را از سال ۲۰۲۱ تا کنون ثبت کرد. طبق اعلام «CoinGecko» ارزش بازار بیت کوین برای اولین‌بار در دو سال اخیر از ۱.۰ تریلیون دلار بیشتر شد و ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم برای اولین‌بار از آوریل ۲۰۲۲ تابه‌حال به بالای ۲.۰ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد.

بخش زیادی از این رالی گاوی به راه‌اندازی نُه ETF اسپات بیت کوین مربوط می‌شد. طبق اعلام «The Block» دارایی‌های این صندوق‌ها در یک ماه پس از راه‌اندازی‌شان از BTC ۲۰۰,۰۰۰ (حدوداً ۱۰ میلیارد دلار) بیشتر شده است. ETF‌های جدید بیت کوین در جایگاه دوم رده‌بندی صندوق‌های قابل‌معامله کالایی آمریکا بر اساس حجم دارایی قرار دارند و محبوبیت بیشتری از ETF‌های نقره به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری کسب کرده‌اند. ناظران به این اظهارنظر «بلک راک» اشاره می‌کنند که «علاقه سرمایه‌گذاران به بیت کوین همچنان زیاد است» بنابراین این صندوق ها آماده هستند تا حتی BTC بیشتری بخرند.

طبق اعلام «Documenting Bitcoin»، ناشران ETF بیش از BTC ۱۲۰۰۰ در هر روز خرید خالص دارند بنابراین نمایندگان «وال‌استریت» فعلاً در حال خرید ۱۲.۵ برابر سکه BTC بیشتر در هر روز نسبت به چیزی هستند که شبکه می‌تواند تولید کند. محققان عقیده دارند این موضوع، عامل کلیدی اصلی برای افزایش قیمت کریپتوی پرچم‌دار است.

«آنتونی پومپلیانو» مؤسس و شریک «Morgan Creek Digital» هم بر موفقیت ETF‌های اسپات بیت کوین که تازه راه‌اندازی شده‌اند تأکید می‌کند. او می‌گوید این حقیقت که «بلک راک» و «فیدلیتی» هر کدام توانسته‌اند ۳ میلیارد دلار سرمایه را در زمان کوتاه و بی‌سابقه‌ای جمع کنند یک اتفاق تاریخی برای صندوق‌های قابل‌معامله است. این متخصص مالی می‌گوید «وال‌استریت فقط علاقه‌مند بیت کوین نیست. آنها عاشقانه بیت کوین را دوست دارند. عرضه روزانه پول محدود به فقط BTC ۹۰۰ است که تقریباً ۴۰ تا ۴۵ میلیون دلار می‌شود. ورود سرمایه خالص روزانه صندوق‌ها به ETF‌های BTC همین حالا هم به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است (حداکثر ۶۵۱ میلیون دلار). این یک اندیکاتور واضح از کمبود BTC و تأثیر گاوی آن بر قیمت بیت کوین و کل بازار است». او به عدم تعادل بین عرضه در بازار بیت کوین و تقاضای شرکت‌های «وال‌استریت» اشاره می‌کند. این میلیاردر به مسیر آینده قیمت BTC و دارایی‌هایی که دائما مورد تقاضای «وال‌استریت» قرار دارند، خوش‌بین است به‌خصوص وقتی هاوینگ آینده را در نظر بگیریم، سقف ارزش بازار کریپتو می‌تواند خیلی از سقف تاریخی آن بیشتر شود.

 «CryptoQuant» به این نکته اشاره می‌کند که علاوه بر تقاضای ETF‌های بیت کوین، تعداد والت‌های فعال هم تا حد زیادی بیشتر شده است. این موضوع هم یک روند صعودی بلندمدت را نشان می‌دهد. تحلیل‌گران آنها نتیجه‌گیری می‌کنند که «باتوجه‌به کاهش عرضه، افزایش تقاضا و موضوعات اقتصادی و اجتماعی گوناگون، به‌خصوص تورم مداوم، احتمالاً بیت کوین موضع خودش را به‌عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری بلندمدت جایگزین با روند صعودی تقویت خواهد کرد».

«آنتونی اسکاراموچی» مؤسس «SkyBridge Capital» و مسئول ارشد سابق کاخ سفید هم روی موضوع تورم تأکید می‌کند. «اسکاراموچی» به این اشاره می‌کند که فراتر از راه‌اندازی ETF‌های بیت کوین و هاوینگ، سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا هم یکی از عوامل رشد بیت کوین است. «داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ فوریه منتشر شدند و نشان می‌دهند که تورم آن‌طور که فدرال رزرو دوست دارد تحت کنترل نیست. بر اساس داده‌های اداره «آمار کار آمریکا»، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه ژانویه، تورم ۳.۱% را نشان می‌دهد. این داده‌ها ما را به فکر می‌برند که گزینه کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه‌های مارس و مه احتمالاً روی میز نیست». تأخیر در کاهش نرخ بهره می‌تواند باعث آشفتگی معاملاتی در بازارهای مالی اصلی شود اما به‌عنوان هدیه‌ای برای جهان کریپتو عمل می‌کند چون بیت کوین به‌عنوان یک هج و پناهگاه در برابر تورم عمل می‌کند. بنابراین «اسکاراموچی» عقیده دارد برای سرمایه‌گذاری روی طلای دیجیتال هنوز زمان داریم.

 «لارک دیویس» بلاگر و تحلیل‌گر مشهور هم نظر مشابهی دارد: او عقیده دارد سرمایه‌گذاران حدود ۷۰۰ روز فرصت دارند تا پول‌دار شوند. این متخصص درباره اهمیت چرخه‌های بازار و فروش به‌موقع دارایی‌ها صحبت می‌کند و می‌گوید اگر تریدرها حواسشان را جمع کنند می‌توانند ظرف دو سال آینده پول زیادی به جیب بزنند. این متخصص می‌گوید سال ۲۰۲۴ آخرین شانس برای خرید دارایی‌های دیجیتال است و سال ۲۰۲۵ بهترین زمان فروش این دارایی‌ها است. او می‌گوید نباید همه دارایی‌های را یکباره فروخت بلکه باید به تدریج سودها را در سال ۲۰۲۵ برداشت کرد. «لارک دیویس» هشدار می‌دهد که در سال ۲۰۲۶ یک «رکود بزرگ» در اقتصاد جهانی و بازار کریپتو اتفاق خواهد افتاد. اگر سرمایه‌گذاری‌هایتان را به‌موقع نفروشید آنها را از دست خواهید داد.

 «رابرت کیوساکی» نویسنده «پدر ثروتمند، پدر فقیر» و متخصص مالی مشهور هم زمان شروع «رکود بزرگ» را پیش‌بینی کرده است. او عقیده دارد شاخص S&P500 با ریزش احتمالی تا ۷۰% در آستانه یک ریزش تاریخی قرار خواهد گرفت. او این گفته خودش را با توصیه دائمی به سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی مثل طلا، نقره و بیت کوین همراه می‌کند.

«آرتور هیس» مدیرعامل سابق صرافی «BitMEX» به عامل دیگری که با سیاست پولی فدرال رزرو مرتبط است برای صعود بیت کوین اشاره می‌کند. بخش بانکداری آمریکا در هفته قبل دچار هراس شد چون «New York Community Bancorp» «NYCB» زیان فصلی بسیار زیاد ۲۵۲ میلیون‌دلاری را گزارش کرد. مجموع زیان وام‌های این بانک پنج برابر شده است و به ۵۵۲ میلیون دلار رسیده است. دلیل این وضعیت هم نگرانی‌های مربوط به املاک تجاری است. بعد از انتشار این گزارش، قیمت سهام «NYCB» ظرف یک روز ۴۰% افت کرد و باعث نزول شاخص بانک‌های منطقه‌ای آمریکا شد.

 «آرتور هیس» زمانی را به یاد می‌آورد که رالی بیت کوین به دلیل بحران بانکداری در مارس ۲۰۲۳ اتفاق افتاد و سه بانک بزرگ آمریکا یعنی «Silicon Valley Bank»، «Signature Bank» و «Silvergate Bank» ظرف پنج‌روز ورشکسته شدند. این بحران باعث افزایش نرخ تأمین مالی مجدد فدرال رزرو شد و به همین دلیل خروج سرمایه از حساب‌های پس‌انداز و سپرده اتفاق افتاد. بزرگ‌ترین قربانیان هم بانک‌های «Credit Suisse» و «First Republic Bank» بودند. رگولاتورهای صنعت جهانی و مهم‌تر از همه فدرال رزرو، برای جلوگیری از این که این بحران بر بانک‌های بیشتری تأثیر بگذارد، در بحران دخالت کردند و نقدینگی لازم را برای بانک‌ها فراهم کردند. «هیس» درباره شرایط بد فعلی بانک «NYCB» می‌گوید «بله... از شهرت تا ورشکستگی، این آینده بانک‌ها است. بعد از این اتفاق، حتی پول بیشتری چاپ خواهد شد و BTC به ۱ میلیون دلار خواهد رسید».

تحلیل‌گر محبوبی در پلتفرم X به نام «Egrag Crypto» عقیده دارد سپتامبر امسال، ارزش بازار بیت کوین به ۲.۰ تریلیون دلار خواهد رسید. بر همین اساس قیمت بیت کوین در آن لحظه باید ۱۰۰,۰۰۰ دلار شود. «Egrag Crypto» هشدار می‌دهد که «محکم سر جایتان بنشینید چون شاهد انقلاب کریپتو هستید. چشم به هم نزنید وگرنه لحظه‌ای بی‌سابقه را در تاریخ مالی از دست خواهید داد!».

در شب ۱۶ فوریه که این بررسی نوشته می‌شود جفت‌ارز BTC/USD در منطقه ۵۲۰۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۹۵ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱.۷۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع هم در منطقه طمع و در سطح ۷۲ نقطه باقی مانده است.

باید اشاره کنیم که منطقه طمع شرایطی را نشان می‌دهد که تریدرها فعالانه در حال خرید یک دارایی با قیمت صعودی هستند. البته «Glassnode» هشدار می‌دهد که بسیاری از اندیکاتورهای آن‌چین همین حالا هم وارد منطقه موسوم به «منطقه ریسک» شده‌اند. این تحلیل بر اساس دسته‌ای از اندیکاتورها انجام می‌شود که طیف وسیعی از داده‌های مربوط به رفتار سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهند. ترکیب این اندیکاتورها هم چرخه‌های کوتاه‌مدت و هم بلندمدت را پوشش می‌دهد. به‌ویژه اندیکاتور MVRV که سرمایه‌گذاران بلندمدت را رهگیری می‌کند به منطقه بحرانی نزدیک شده است. مقدار آن (۲.۰۶) از زمان ریزش FTX تابه‌حال هرگز به این سطح نرسیده است. وضعیت ریسک «بالا» یا «بسیار بالای» مشابهی هم در شش مقیاس از نه مقیاس دیگر مشاهده می‌شود. طبق مشاهدات متخصصان «Glassnode» یک اندیکاتور ریسک بالا معمولاً در مراحل اولیه بازار گاوی مشاهده می‌شود. به همین دلیل شاید هولدرها با رسیدن به «سطح معنادار» سودآوری شروع به برداشت سود کنند و این وضعیت می‌تواند باعث نزول اصلاحی قوی شود.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید