2024 ژانویه 27

EUR/USD: اقتصاد آمریکا شگفتی می‌آفریند

هفته قبل، دو اتفاق مهم در  روز پنجشنبه ۲۵ ژانویه افتاد. در این روز بانک مرکزی اروپا (ECB) جلسه‌ای برگزار کرد و داده‌های مقدماتی GDP آمریکا در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ هم منتشر شدند.

طبق انتظار قبلی، بانک اروپا، نرخ بهره کلیدی را تغییر نداد و در ۴.۵۰% ثابت نگه داشت. این رگولاتور سایر پارامترهای مهم سیاست پولی خودش را هم تغییر نداد. «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا در کنفرانس خبری پس از این جلسه از اظهارنظر درباره زمان کاهش نرخ بهره در آینده خودداری کرد. او گفته‌های قبلی خودش را دوباره تکرار کرد و گفت اعضای شورای حکام بانک مرکزی اروپا عقیده دارند بحث درباره سیاست انبساطی هنوز زود است. البته «لاگراد» تأکید کرد که  نرخ افزایش دستمزد اکنون در حال نزول است و اضافه کرد که آنها پیش‌بینی می‌کنند در سال ۲۰۲۴ شاهد کاهش تورم بیشتری باشیم.

به‌طورکلی رویداد اول بر خلاف رویداد، دوم شگفتی خاصی نداشت. داده‌های GDP مقدماتی سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ که «اداره تحلیل اقتصادی آمریکا» منتشر کرد نشان داد که در مقایسه با نرخ بسیار بالای سه‌ماهه سوم (۴.۹%)، کاهش مورد انتظار رشد اقتصادی آمریکا اتفاق افتاده است و این شاخص به‌صورت سال‌به‌سال به ۳.۳% رسیده است. البته این خیلی بالاتر از پیش‌بینی اجماعی بازار بود که پیش‌بینی می‌کرد کاهش اساسی‌تری تا سطح ۲.۰% اتفاق بیفتد؛ بنابراین مشخص شد که در کل سال ۲۰۲۳ اقتصاد آمریکا ۲.۵% رشد کرده است (در مقایسه با ۱.۹% در سال ۲۰۲۲). این آمارها، تاب‌آوری اقتصاد ملی در برابر قابل‌توجه‌ترین افزایش نرخ بهره از دهه ۱۹۸۰ را نشان می‌دهد – اقتصاد آمریکا به‌جای کاهشی که انتظار داشتیم همچنان با نرخی بالاتر از روند تاریخی (۱.۸%) رشد می‌کند.

این نتایج چشمگیر، فعالان بازار را شگفت‌زده کرد. این نتایج در مقایسه با عملکرد مناطق ارزی رقیب، خیلی «درخشان» بودند. مثلا مدتی است که تولید ناخالص داخلی منطقه یورو  در وضعیت رکود قرار داشته است. این شرایط به نفع دلار است چون اقتصاد پایدار به فدرال رزرو اجازه می‌دهد تا شروع سیاست انبساطی را به تعویق بیندازد و اقدامات انقباضی را کمی بیشتر ادامه دهد. بر اساس مظنه فیوچرز CME ، اکنون احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس ۴۷% است که تقریبا نصف مقداری است که ماه قبل انتظار می‌رفت (۸۸%). متخصصان زیادی عقیده دارند فدرال رزرو کاهش هزینه وام‌های فدرال را به‌تدریج شروع خواهد کرد ولی این کار را زودتر از ماه‌های مه و ژوئن انجام نخواهد داد و منتظر تایید پایدار شدن کاهش تورم می‌ماند.
 «اداره آمار کار آمریکا» هم روز ۲۵ ژانویه گزارش کرد که تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در هفتۀ منتهی به ۲۰ ژوئن به ۲۱۴ هزار درخواست افزایش یافته است که بیش از رقم هفته قبل و بیش از پیش‌بینی‌ها یعنی ۲۰۰ هزار درخواست است. علی‌رغم این افزایش اندک، مقدار واقعی هنوز یکی از کمترین سطح‌های این اندیکاتور از زمان پایان سال گذشته است.

همان‌طور که قبلا گفتیم، وضعیت اقتصادی منطقه یورو خیلی بدتر به نظر می‌رسد و اقدامات نظامی روسیه در اوکراین و رکود اقتصادی چین که شریک مهم اروپا است، شرایط را در این منطقه بدتر کرده است در این شرایط شاید بانک مرکزی اروپا در بین بانک‌های مرکزی گروه G10 بیشترین عجله را برای شروع کاهش نرخ بهره به خرج بدهد. این اقدام فشار زیادی  را به ارز مشترک اروپا وارد می‌کند و یورو را در بخش «مبادلات انتقالی» (کری-ترید) در نقطه ضعف قرار می‌دهد.

در پایان سال گذشته مشخص شد که شاخص دلار DXY یک حمایت قوی در سطح ۱۰۰.۰۰ دارد و از آنجا به بالا برمی گردد و در هفته گذشته هم حوالی ۱۰۳.۰۰ تثبیت شد و ظاهراً به میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خودش چسبیده است. فعالان بازار منتظر جلسه «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) هستند که برای چهارشنبه ۳۱ ژانویه برنامه‌ریزی شده است و در اوج داده‌های قوی GDP و شواهد متقاعدکننده‌ای از کاهش تورم برگزار می‌شود. احتمال زیادی دارد که آنها هم مثل بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره را در سطح فعلی (۵.۵۰%) ثابت نگه دارند. ضمناً «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو می‌گوید انتظار دارد که درباره تعیین زمان برای کاهش نرخ بهره محتاطانه عمل کنند. البته لحن مثبت‌تر او درباره کاهش تورم ممکن است برای احیای اعتماد بازار به آغاز سیاست انبساطی پولی زودهنگام در ماه مارس کافی باشد. در این صورت DXY می‌تواند به حرکتش به سمت ۱۰۰.۰۰ برگردد. در غیر این صورت رسیدن دوباره به قله دسامبر ۱۰۴.۲۸ کاملاً معقول به نظر می‌رسد.

داده‌های هزینه مصرف شخصی در آمریکا هم در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۲۶ ژانویه منتشر شدند. شاخص قیمت «هزینه‌های مصرف شخصی هسته» (PCE)، یک افزایش ماه‌به‌ماه از ۰.۱% به ۰.۲% را نشان داد که کاملاً طبق پیش‌بینی‌های قبلی بود. شاخص سال‌به‌سال هم در سطح ۲.۹% بود که کمتر از مقدار قبلی (۳.۲%) و پیش‌بینی‌های قبلی (۳.۰%) است.
این آمارها تأثیر مهمی بر نرخ‌های تبادل ارز نگذاشتند و EUR/USD هفته را در ۱.۰۸۵۴ به پایان رساند. اکنون اکثر متخصصان تقویت دلار را در آینده نزدیک پیش‌بینی می‌کنند. ۸۰% از متخصصان به افزایش ارزش دلار رأی می‌دهند و ۰% طرف‌دار یورو هستند و ۲۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. البته در چشم‌انداز ماهانه، تعادلی بین روند گاوی (قرمز)، خرسی (سبز) و خنثی (خاکستری) وجود دارد و هر کدام یک‌سوم از آرا را به خودشان اختصاص داده‌اند. اسیلاتورها در تایم فریم D1 هم پیش‌بینی متخصصان را تایید می‌کنند: ۱۰۰% از آنها به رنگ قرمز هستند (۱۵% شرایط بیش‌فروش را نشان می‌دهند). توازن قوا در بین اندیکاتورهای روند به این صورت است:۶۵% از اندیکاتورها قرمز و ۳۵% سبز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۸۲۰-۱.۰۸۰۰ قرار دارد حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۱۵-۱.۰۵۰۰ و ۱.۰۴۵۰. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو می‌شوند: ۱.۰۹۲۵-۱.۰۹۰۵، ۱.۱۰۱۵-۱.۰۹۸۵، ۱.۱۱۴۰-۱.۱۱۱۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۷۵.

علاوه بر جلسه FOMC و کنفرانس خبری بعد از آن، در هفته آینده منتظر انتشار داده‌های GDP سه‌ماهه چهارم آلمان و منطقه یورو در سه‌شنبه ۳۰ ژانویه هستیم. چهارشنبه هم حجم فروش خرده‌فروشی و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آلمان و وضعیت اشتغال بخش خصوصی آمریکا از طرف ADP منتشر خواهد شد. پنجشنبه ۱ فوریه هم داده‌های تورم (CPI) منطقه یورو و فعالیت تجاری بخش تولید (PMI) آمریکا منتشر می‌شوند. ضمناً در روزهای ۱ و ۲ فوریه هم به طور سنتی مجموعه آمارهای بازار کار آمریکا از جمله نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید ایجادشده در خارج از بخش کشاورزی (مشاغل غیرکشاورزی، NFP) اعلام خواهد شد.

 

GBP/USD: تورم همچنان پوند را تقویت می‌کند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۹ ژانویه تا ۲ فوریه ۲۰۲۴1

گزارش فروش خرده‌فروشی انگلستان که در ۱۹ ژانویه منتشر شد، ناامیدکننده بود. حجم فروش خرده‌فروشی در ماه دسامبر ۳.۲%- کاهش پیدا کرده بود، این آمار بعد از افزایش ۱.۴% ماه قبل به دست آمده است درحالی‌که تحلیل‌گران انتظار افت ۰.۵% را داشتند. مقدار سال‌به‌سال این اندیکاتور هم ۲.۴%- کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که ماه قبل ۰.۲% افزایش پیدا کرده بود (پیش‌بینی می‌شد که ۱.۱%- شود). فروش منهای سوخت هم ۳.۳%- ماه‌به‌ماه  و ۲.۱%- سال‌به‌سال افت کرده بود درحالی‌که متخصصان پیش‌بینی می‌کردند که به ترتیب ۰.۶% و ۱.۳%- افت کند.

البته بااین‌وجود GBP/USD نه‌تنها موقعیت خودش را در کانال ساید شش‌هفته‌ای ۱.۲۸۰۰-۱.۲۶۰۰ حفظ کرد بلکه حتی تلاش کرد تا خودش را در بخش بالای کانال تثبیت کند. تحلیل‌گران عقیده دارند پوند بریتانیا همچنان به دلیل این انتظار حمایت می‌شود که بانک مرکزی انگلستان (BoE) احتمالاً آخرین بانک مرکزی خواهد بود که امسال نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

باید یادآوری کنیم که داده‌های تورم ماه دسامبر نشان دادند که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه‌به‌ماه در انگلستان از ۰.۲%- به ۰.۴% افزایش پیدا کرده است (پیش‌بینی اجماعی ۰.۲% بود) و مقدار سال‌به‌سال آن به ۴.۰% رسیده است (در مقایسه با مقدار قبلی ۳.۹% و پیش‌بینی‌های قبلی 3.8%). CPI هسته در سطح قبلی ۵.۱% سال‌به‌سال باقی‌مانده بود. پس از انتشار این گزارش که افزایش تورم را نشان می‌داد، «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلستان به‌سرعت سعی کرد به بازارها اطمینان خاطر بدهد. او گفت که برنامه اقتصادی دولت منطقی است و همچنان کارآمد است و تورم را از ۱۱% به ۴% کاهش داده است. البته علی‌رغم خوش‌بینی آقای نخست‌وزیر، عده زیادی از فعالان بازار متقاعد شده‌اند که بانک مرکزی انگلستان شروع سیاست انبساطی خودش را تا پایان سال به تعویق خواهد انداخت. اقتصاددانان «Commerzbank» می‌گویند «نگرانی درباره این که فرایند کاهش تورم ممکن است متوقف شود، افزایش پیدا کرده است و بازار احتمالاً روی واکنش بانک انگلستان به این نگرانی شرط خواهد بست و احتمالاً روی زمان‌بندی اولین کاهش نرخ بهره محتاط‌تر خواهد شد».

پوند بریتانیا توسط داده‌های مقدماتی فعالیت تجاری این کشور در چهارشنبه ۲۴ ژانویه تقویت شد. PMI تولید از ۴۶.۲ به ۴۷.۳ افزایش پیدا کرد درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد که ۴۶.۷ شود. ضمناً «PMI بخش خدمات» و «PMI ترکیبی» هم محکم در منطقه رشد (بالای ۵۰ نقطه) تثبیت شده‌اند. «PMI خدمات» از ۵۳.۴ به ۵۳.۸ افزایش پیدا کرد (پیش‌بینی می‌شد ۵۳.۲ باشد) و PMI ترکیبی هم از ۵۲.۱ به ۵۲.۵ صعود کرد (پیش‌بینی می‌شد ۵۲.۲ باشد). بازار بر اساس این ارقام به این نتیجه رسید که اقتصاد کشور می‌تواند مدت طولانی در برابر نرخ بهره بالا مقاومت کند.

GBP/USD هفته قبل را در سطح ۱.۲۷۰۱ به پایان رساند.  پیش‌بینی تحلیل‌گران درباره روزهای آینده شبیه به EUR/USD است: ۷۰% به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۱۰% طرف‌دار صعود آن هستند و ۲۰% ترجیح می‌دهند بی‌طرف باقی بمانند. چشم‌انداز ماهانه و بلندمدت، مبهم‌تر است. اندیکاتورهای روند در تایم فریم D1، بر خلاف نظر متخصصان، حمایت روشن از پوند را نشان می‌دهند: ۸۰% صعود این جفت‌ارز را نشان می‌دهند درحالی‌که ۲۰% نزول را نشان می‌دهند. ۳۵% از اسیلاتورها طرف‌دار پوند هستند و ۱۰% حامی دلار هستند و ۵۵% باقیمانده هم در وضعیت خنثی هستند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند این حمایت‌ها را در پیش دارد: ۱.۲۶۱۰-۱.۲۵۹۵، ۱.۲۵۱۵-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵. اگر حرکت صعودی شود این جفت‌ارز با این مقاومت‌ها روبرو خواهد شد: ۱.۲۷۶۵-۱.۲۷۵۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۵۰-۱.۳۱۴۰.

به جز جلسه کمیته بازار باز، جلسه بانک انگلستان هم در هفته آینده برگزار خواهد شد. این جلسه برای پنجشنبه ۱ فوریه برنامه‌ریزی شده است و طبق پیش‌بینی‌ها بانک مرکزی انگلستان نرخ وام‌گیری را در سطح ۵.۲۵% فعلی نگه خواهد داشت. به جز این، هیچ اتفاق مهم دیگری در اقتصاد انگلستان را در هفته آینده انتظار نداریم.

 

USD/JPY: آیا کشش به سمت ۱۵۰.۰۰ ادامه دارد؟

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در منطقه توکیو به نحو غیرمنتظره‌ای در ماه ژانویه از ۲.۴% به ۱.۶% افت کرد و این رقم منهای قیمت غذا و انرژی از ۳.۵% به ۳.۱% کاهش پیدا کرد. این ضعیف‌تر شدن قابل‌توجه فشار تورمی می‌تواند منجر به خودداری بانک مرکزی ژاپن (BoJ) از انقباضی کردن سیاست پولی در آینده قابل‌پیش‌بینی شود.

این پیش‌بینی توسط گزارش اقتصادی ماهانه دولت ژاپن هم که پنجشنبه ۲۵ ژانویه منتشر شد، حمایت شد. این گزارش می‌گوید نتایج زلزله قوی در شبه‌جزیره «نوتو» در «هونشوی مرکزی» که جزیره اصلی ژاپن است می‌تواند GDP ملی ژاپن را تا ۰.۵% کاهش دهد. این تخمین‌ها احتمال این که بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی فوق نرم را حداقل تا اواسط سال ۲۰۲۴ حفظ کند، افزایش می‌دهند. به همین دلیل می‌توان هر نوع گمانه‌زنی درباره افزایش نرخ بهره در ماه آوریل را  نادیده گرفت.

صورت‌جلسات جلسه دسامبر بانک ژاپن هم این دیدگاه را تقویت می‌کنند. اعضای هیئت‌مدیره توافق داشتند که «حفظ سیاست سازگار همراه با صبر کافی کاملاً ضروری است». عده زیادی از اعضا گفتند (نقل‌قول از متن) « که لازم است چرخه مثبت دستمزد-تورم تایید شود تا موضوع کاهش تدریجی نرخ‌های بهره منفی و YCC را بررسی کرد» و همچنین «چند عضو گفتند که هیچ خطری را در عقب افتادن برنامه بانک مرکزی نمی‌بینند و منتظر توسعه مذاکرات دستمزد سالانه در بهار امسال هستند». بقیه گزارش هم به همین ترتیب بود.

اقتصاددانان بانک «MUFG» ژاپن عقیده دارند وضعیت فعلی مانع از فروش ین نمی‌شود «باتوجه‌به دیدگاه ما درباره تقویت دلار آمریکا در کوتاه‌مدت و افت بیشتر از انتظار داده‌های تورم [در ژاپن] ، ما افزایش اشتهای پوزیشن‌های انتقال مبادله‌ای (کری ترید) با تأمین مالی ین را پیش‌بینی می‌کنیم که در صعود بیشتر USD/JPY نقش دارند». استراتژیست‌های «MUFG» عقیده دارند این جفت‌ارز همچنان به شمال حرکت خواهد کرد و به ۱۵۰.۰۰ می‌رسد. البته وقتی به این سطح نزدیک شود خطر مداخلات ارزی توسط مقامات مالی ژاپن به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند.

اگر بخواهیم منصف باشیم باید بگوییم هنوز کسانی وجود دارند که به تغییر زودهنگام به سیاست انقباضی توسط بانک ژاپن اعتقاد دارند. مثلا متخصصان بانک هلندی «Rabobank» هنوز پیش‌بینی می‌کنند که این رگولاتور نرخ بهره را خیلی زود در آوریل بالا می‌برد. متخصصان این بانک می‌گویند «البته همه چیز به داده‌های دستمزد قوی در مذاکرات بهار و شواهد تغییر رفتار شرکتی درباره دستمزدها و قیمت‌گذاری بستگی دارد. پیش‌بینی ما نشان می‌دهد که USD/JPY  سال را در ۱۳۵.۰۰ تمام می‌کند و فرض می‌کند که بانک مرکزی ژاپن امسال نرخ بهره را افزایش خواهد داد». البته آنها این نکته را اضافه می‌کنند که احتمال دارد که افزایش نرخ بهره اتفاق نیفتد.

جفت‌ارز USD/JPY قله خودش در هفته گذشته را در ۱۴۸.۶۹ ثبت کرد و کارش را کمی پایین‌تر در ۱۴۸.۱۱ به پایان رساند. در چشم‌انداز کوتاه‌مدت، ۳۰% از متخصصان تقویت بیشتر دلار را پیش‌بینی می‌کنند، ۳۰% طرف‌دار ین هستند و ۴۰% هم بی‌طرف می‌مانند. اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم روزانه (D1) همگی به سمت شمال هستند اگرچه ۱۰% از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۶.۸۵-۱۴۶.۶۵ قرار دارد پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۶.۰۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۳.۶۵-۱۴۳.۴۰، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۱.۵۰ و ۱۴۰.۶۰-۱۴۰.۲۵. سطوح مقاومت در این نقاط قرار گرفته‌اند: ۱۴۸.۸۰-۱۴۸.۵۵، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۵، ۱۴۹.۸۵ و ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰.

هیچ رویداد مهمی در اقتصاد ژاپن را برای هفته آینده انتظار نداریم.

 

ارز دیجیتال: چرا بیت کوین افت کرد؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) روز ۱۰ ژانویه مجموعه‌ای از درخواست‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله اسپات (ETF) بر اساس بیت کوین را تایید کرد. قیمت بیت کوین بر همین اساس به ۴۷۷۸۷ دلار جهش کرد، سطحی که آخرین بار در بهار سال ۲۰۲۲ دیده شده بود. بااین‌حال بعد از آن بیت کوین به‌جای این که رشد کند، نزول کرد و کف محلی ۳۸۵۴۰ دلار را در ۲۳ ژانویه ثبت کرد. بنابراین بیت کوین ظرف فقط ۱۲ روز، ۲۰% از ارزش خودش را از دست داد. چند متخصص عقیده دارند این یک نمونه کلاسیک از سناریوی «با شایعه بخر، با خبر فروش» است. یک رالی گاوی مهم شکل گرفت که به دلیل گمانه‌زنی درباره راه‌اندازی ETF‌های بیت کوین بود. حالا این صندوق‌ها فعال شده‌اند و فعالان بازار در حجم زیاد اقدام به برداشت سود می‌کنند.

البته دلایل دیگری هم برای نزول وجود دارند که در سایر داده‌ها قابل‌مشاهده هستند. جریان ورود سرمایه به ETF‌های بیت کوین  که بخش زیادی از آنها توسط بازیگران اصلی وال‌استریت مثل «بلک راک» راه‌اندازی شده‌اند کمتر از مقدار مورد انتظار است. ظاهراً سرمایه‌گذاران از توهم قبلی درباره کریپتو خارج شده‌اند. طبق اعلام «CoinShares» ده صندوق جدید تا پایان سه‌شنبه ۴.۷ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند. ضمناً ۳.۴ میلیارد دلار هم از تراست «Grayscale » که بزرگ‌ترین هولدر بیت کوین جهان است و اکنون به ETF-BTC تبدیل شده است، خروج سرمایه اتفاق افتاده است. منطق می‌گوید بخش مهمی از این صندوق‌ها احتمالاً از سرمایه‌گذاران «Grayscale» بوده‌اند که به ۱۰ صندوق جدید با کارمزدهای کمتر مهاجرت کرده‌اند. اگر این گفته درست باشد آنگاه ورود سرمایه خالص فقط ۱.۳ میلیارد دلار است. ضمناً در روزهای اخیر مشخص شده است که جریان خروجی خالص ۲۵ میلیون دلار بوده است.

توجه به این نکته مهم است که از زمان تایید ETF‌های بیت کوین، در کنار سفته‌بازهای کوتاه‌مدت و سرمایه‌گذاران «Grayscale»، فروش بیت کوین  تحت‌تأثیر تصمیمات مدیر ورشکستگی صرافی کریپتو «FTX» و به‌خصوص ماینرها  قرار گرفته است. آنها در مجموع حدود ۲۰ میلیارد دلار سکه BTC را روانه بازار کردند که بخش بزرگی از آن به ماینرها تعلق دارد. ماینرها به شکل خاص نگران افزایش دشواری محاسباتی و هاوینگ در ماه آوریل هستند که بسیاری از آنها را از این کسب‌وکار خارج خواهد کرد. به همین دلیل ماینرها از ۱۰ ژانویه مقدار بی‌سابقه BTC 355,000 به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را در صرافی‌های کریپتو عرضه کرده‌اند که بالاترین مقدار در شش سال اخیر است. در چنین شرایطی تقاضا برای ETF اسپات بیت کوین در حد ۴.۷ میلیارد دلار (یا در واقع ۱.۳ میلیارد دلار) در حد متوسط است و نمی‌تواند جریان خروجی این صندوق‌ها را جبران کند. بنابراین شاهد افت شدید قیمت کریپتوی اصلی هستیم.
آلت‌کوین‌های اصلی مثل اتریوم (ETH)، سولانا (SOL)، کاردانو (ADA)، آوالانش (AVAX)، دوج کوین (DOGE)، بایننس کوین (BNB) و غیره هم افت کرده‌اند. تحلیل‌گران عقیده دارند بهبود بازارهای سهام هم فشار بیشتری به کریپتو وارد کرده است – شاخص‌های سهام آمریکا و اروپا طی سه هفته اخیر رشد کرده‌اند.

«پیتر شیف» رئیس «Euro Pacific Capital» فرصت را برای حمله شدید به خریداران سهم‌های ETF بیت کوین از دست نداده است. او عقیده دارد تایید این صندوق‌ها هیچ تقاضای جدیدی برای ارز دیجیتال ایجاد نمی‌کند. این متخصص مالی عقیده دارد سرمایه‌گذارانی که قبلا کریپتو را در بازار اسپات خریده‌اند یا در سهم‌های شرکت‌های ماینینگ و «Coinbase» سرمایه‌گذاری کرده‌اند حالا فقط سرمایه‌گذاری خودشان را به ETF‌ها منتقل می‌کنند. این طرف‌دار طلای فیزیکی معتقد است «تغییر آرایش صندلی‌ها باعث نجات کشتی نمی‌شود».

 «شیف» فکر می‌کند سرنوشت سرمایه‌گذاران محصولات اسپات شبیه کسانی است که در ETF فیوچرز BTC سرمایه‌گذاری کرده‌اند که در پاییز ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده بود. در حال حاضر سهام این صندوق‌ها با ۵۰% تنزیل معامله می‌شود یعنی انتظار می‌رود که بیت کوین به حدود ۲۵۰۰۰ دلار افت کند. از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قیمت سهم ETF‌های BTC هم ۲۰% یا بیشتر نسبت به قله آنها افت کرده است. سهم‌های «FBTC» بیشترین افت را تجربه کرده‌اند و ظرف دو هفته ۳۲% افت کرده‌اند. «شیف» با طعنه درباره این وضعیت می‌گوید «فکر می‌کنم «VanEck» باید نماد ETF خودش را از HODL (هولد)  به GTFO (به معنای «سریع از اینجا خارج شو») تغییر دهد».

«کارولین مارون» رئیس «OrBit Markets» به «بلومبرگ» گفته است اگر بیت کوین نتواند خودش را خیلی زود بالای ۴۰,۰۰۰ دلار تثبیت کند این وضعیت می‌تواند ماشه لیکویید شدن انبوه پوزیشن‌ها در بازار فیوچرز باشد که همراه با خروج سرمایه از جهان ارز دیجیتال به دلیل ترس خواهد بود.

تحلیل‌گری با نام مستعار «Ali» الگوهای قیمت دو چرخه قبل را بررسی کرده است و مثل «کارولین مارون» نزول بیشتر ارزش BTC را پیش‌بینی می‌کند. این متخصص اشاره می‌کند که بیت کوین در رالی‌های قبلی، از یک الگوی ثابت پیروی می‌کرد: ابتدا به سطح فیبوناچی ۷۸.۶% می‌رسید و بعد ۵۰% اصلاح می‌کرد. بنابراین طبق این مدل افت جفت‌ارز BTC/USD تا ۳۲۷۰۰ دلار (۵۰% افت) امکان دارد.

تریدری به نام «Mikeystrades» هم افت تا ۳۱۰۰۰ دلار را امکان‌پذیر می‌داند و توصیه می‌کند که پوزیشن لانگ باز نکنید. «تا وقتی بازار یک قدرت گاوی از خودش نشان دهد پولتان را پس‌انداز کنید و جریان سفارش‌ها را دنبال کنید».

تریدر کریپتویی به نام «EliZ» افت قیمت بیت کوین تا ۳۰,۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند. او می‌گوید «انتظار توزیع خرسی در دو تا سه ماه آینده را دارم اما نیمه دوم سال ۲۰۲۴ قطعاً گاوی خواهد بود. این توقف‌ها لازم هستند تا بازار به وضعیت سالم برسد».

«مایکل ون دی پوپ» مؤسس «MN Trading» نظر متفاوتی دارد. او تأکید می‌کند که بیت کوین همین حالا هم نقدینگی جمع کرده است و به کف محلی رسیده است. او می‌گوید «در کف قیمت، بیت کوین بخرید. بیت کوین زیر ۴۰,۰۰۰ دلار یک فرصت خرید است». «یان آلمن» هم‌بنیان‌گذار «Glassnode» عقیده دارد رالی گاوی در بازار بیت کوین در نیمه اول ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد و ارزش این سکه در اوایل جولای تا ۱۲۰,۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت. این پیش‌بینی بر اساس دینامیک‌های تغییر ارزش این دارایی در شرایط قبل و بعد از ظهور الگوی پرچم گاوی در چارت بیان شده است.

در واقع سناریوهای منفی را نباید نادیده گرفت. البته توجه به این نکته مهم است که فشارهای فعلی تا حد زیادی به دلیل عوامل موقت هستند درحالی‌که روندهای بلندمدت همچنان به نفع طلای دیجیتال هستند. مثلا از پاییز سال ۲۰۲۱ افزایش نسبت سکه‌هایی را شاهد بوده‌ایم که بیش از یک سال غیرفعال باقی ‌مانده‌اند. این اندیکاتور اکنون رکورد بی‌سابقه ۷۰% را نشان می‌دهد. تعداد افرادی که به بیت کوین به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از تورم و پس‌انداز اعتماد می‌کنند، افزایش یافته است. تعداد کاربران ارز دیجیتال به بیش از نیم میلیارد نفر رسیده است که حدود ۶% از جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند. طبق داده‌های جدید، تعداد هولدرهای اتریوم هم از ۸۹ به ۱۲۴ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است درحالی‌که مالکان بیت کوین تا پایان سال از ۲۲۲ میلیون به ۲۹۶ میلیون نفر افزایش پیدا کرده‌اند.

این نوع دارایی جدید بین نمایندگان سرمایه‌های بزرگ هم روزبه‌روز بیشتر پذیرفته می‌شود. «مورگان استنلی» هفته قبل مدرکی با عنوان «دلار(زدایی) دیجیتال؟» را به قلم «اندرو پیل» مدیر اداری این بانک سرمایه‌گذاری منتشر کرده است. نویسنده عقیده دارد تغییر واضحی به سمت کاهش وابستگی به دلار و هم‌زمان افزایش علاقه به ارز دیجیتال مثلا بیت کوین، استیبل‌کوین‌ها و CBDC‌ها دیده می‌شود. «پیل» می‌گوید افزایش اخیر علاقه به این دارایی‌ها می‌تواند چشم‌انداز ارز را تغییر دهد. بر اساس پیمایش جدید بانک «Sygnum Bank» بیش از ۸۰% از سرمایه‌گذاران نهادی عقیده دارند ارز دیجیتال همین حالا هم نقش مهمی در صنعت مالی جهان بازی می‌کند.

در شب ۲۶ ژانویه که این بررسی نوشته می‌شود، BTC/USD حوالی ۴۲۰۰۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال ۱.۶۱ تریلیون دلار است که از ۱.۶۴ تریلیون دلار هفته قبل کمتر شده است. «شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال» هم در منطقه خنثی و ۴۹ نقطه قرار دارد که از ۵۱ نقطه هفته قبل اندکی کمتر شده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید