2023 دسامبر 10

EUR/USD: ادامه جنگ نرخ بهره

 • بانک‌های مرکزی مختلف جهان برای اتخاذ تصمیماتی درباره سیاست پولی و نرخ بهره، بازار کار و تورم را  دقیقا زیر نظر دارند. کافی است تغییر مهمی که بعد از انتشار داده‌های تورم اکتبر در آمریکا منتشر شد را به یاد بیاورید. دلار در ماه نوامبر به نحو معناداری تضعیف شد و پرتفوی کلاسیک سهام و اوراق قرضه به بالاترین بازده در۳۰  سال اخیر رسید! EUR/USD  که کارش را در ۱.۰۵۱۶ آغاز کرده بود در ۲۹ نوامبر به قله ماهانه خودش یعنی ۱.۱۰۱۶ رسید.

  روز جمعه ۸ دسامبر اندیکاتورهای مهم بازار کار منتشر شدند. این آمارها شامل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید غیرکشاورزی (NFP) در آمریکا می‌شدند. اولین اندیکاتور، نزول بیکاری در ماه نوامبر را نشان می‌داد و نرخ بیکاری به ۳.۷% نزول کرده بود و این عدد هم از پیش‌بینی‌ها و هم مقدار قبلی ۳.۹% پایین‌تر بود. دومین اندیکاتور هم افزایش تعداد مشاغل جدید را نشان می‌داد: ۱۹۹ هزار شغل ظرف یک ماه ایجاد شده بود که بیش از رقم ۱۵۰ هزار شغل در ماه اکتبر و انتظارات قبلی بازار یعنی ۱۸۰ هزار شغل بود. نمی‌توانیم بگوییم که این آمارها توانستند حمایت مهمی از دلار کنند. البته دستکم آسیبی به دلار نزدند.

  اگر این ارقام دو تا سه ماه قبل منتشر می‌شدند، احتمالا واکنش بازار به این اطلاعات شدیدتر می‌شد چون هنوز امیدهایی برای افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۳ وجود داشت. اما حالا این انتظارات به صفر نزدیک شده‌اند. حالا گفتگوها نه درباره روش نحوه افزایش نرخ بهره کلیدی بلکه درباره این هستند که این نرخ تا چه زمانی در سطح فعلی ۵.۵۰% باقی خواهد ماند و فدرال رزرو چگونه آن را کاهش خواهد داد.

  نظرسنجی «رویترز» از اقتصاددانان نشان داد که بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان (۵۲ نفر از ۱۰۲ نفر) عقیده دارند نرخ بهره دستکم تا ماه جولای بدون تغییر باقی خواهد ماند. ۵۰ پاسخ‌دهنده باقیمانده انتظار داشتند که فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را قبل از این تاریخ شروع کند. ۷۲ نفر از ۱۰۰ پاسخ‌دهندگان هم عقیده داشتند که نرخ بهره تا سال ۲۰۲۴ به‌تدریج حداکثر ۱۰۰ نقطه مبنا (bp) کاهش پیدا می‌کند و حتی احتمال دارد که کمتر هم شود. فقط ۵ متخصص هنوز امید داشتند که نرخ بهره افزایش پیدا کند، حتی اگر این افزایش فقط ۲۵ نقطه مبنا باشد. نکته مهم این است که نتایج نظرسنجی «رویترز» منطبق بر انتظارات فعلی بازار نیستند، در شرایط فعلی، بازار پنج کاهش نرخ بهره و هر بار ۲۵ نقطه مبنا را پیش‌بینی می‌کند که از ماه مارس شروع خواهند شد.

  یک اقتصاددان «Citi» به‌عنوان بخشی از نظرسنجی «رویترز» به این نکته اشاره کرده است که افزایش تورم هسته باعث قطع زنجیره کاهش نرخ بهره می‌شود و این روند را به تعویق می‌اندازد. داده‌های تورم بعدی در آمریکا سه‌شنبه ۱۲ دسامبر و چهارشنبه ۱۳ دسامبر منتشر خواهند شد و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)  و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ماه نوامبر به ترتیب در این روزها منتشر خواهند شد. پس از آن، در روز چهارشنبه منتظر جلسه «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) هستیم که درباره نرخ بهره تصمیم خواهد گرفت. قطعا فعالان بازار روی پیش‌بینی‌های اقتصادی که به FOMC ارائه می‌شوند و نظرات رهبری فدرال رزرو تمرکز خواهند کرد.

  البته فقط فدرال رزرو نیست که روی جفت‌ارز EUR/USD تاثیر می‌گذارد: بانک مرکزی اروپا (ECB) هم نقش مهمی دارد و برگزاری جلسه این بانک برای هفته بعد در روز پنجشنبه ۱۴ دسامبر برنامه‌ریزی شده است.در حال حاضر نرخ پایه بهره یورو ۴.۵% است. عده زیادی از فعالان بازار عقیده دارند این نرخ بیش از حد  بالا است و اقتصاد شکننده این منطقه را به سمت رکود می‌برد.

  کاهش تورم در منطقه یورو قطعا شتاب بیشتری از آمریکا خواهد داشت. «Eurostat» هفته قبل گزارش کرد که طبق داده‌های مقدماتی، شاخص هماهنگ قیمت مصرف‌کننده (HICP) به پایین‌ترین سطح از ژوئن ۲۰۲۱ خواهد رسید و ۲.۴% (سال‌به‌سال) خواهد شد که کمتر از مقدار ۲.۹% اکتبر و مقدار مورد انتظار ۲.۷% است. این عدد خیلی به سطح هدف ۲.۰% نزدیک است. بنابراین بانک مرکزی اروپا برای حمایت اقتصاد به‌زودی انبساطی کردن سیاست پولی را آغاز خواهد کرد.

  پیش‌بینی‌های بازار نشان می‌دهند که اولین کاهش نرخ کلیدی در ماه آوریل اتفاق خواهد افتاد و حتی ۵۰% احتمال دارد که این اتفاق یک ماه زودتر در ماه مارس اولین کاهش اتفاق بیفتد. ۷۰% احتمال وجود دارد که نرخ بهره تا سال ۲۰۲۴ در حد ۱۲۵ نقطه مبنا کاهش پیدا کند. البته  اجماع متخصصان «رویترز» محافظه‌کارانه‌تر است و کاهش فقط 100 bp را پیش‌بینی می‌کند.

  پس جنگ نرخ بین فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا ادامه پیدا خواهد کرد. درحالی‌که قبلا کسی برتری داشت که سریع‌تر نرخ بهره را افزایش می‌داد، حالا برتری با کسی است که کندتر عقب‌نشینی کند. در جلسات هفته بعدی ممکن است سرمایه‌گذاران اطلاعات کاملا مهمی را درباره‌های این رگولاتورها دریافت کنند.

  EUR/USD هفته قبل را در سطح ۱.۰۷۶۰ به پایان رساند.  در حال حاضر، نظرات متخصصان درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز به این صورت است: ۷۵% به تقویت دلار رأی می‌دهند، درحالی‌که ۲۵% حامی یورو هستند. در اندیکاتورهای روند در D1 الگویی شبیه به نظر متخصصان را می‌بینیم: ۷۵% از اندیکاتورها طرف‌دار دلار و ۲۵% طرف‌دار یورو هستند. اما ۷۵% از اسیلاتورها  به رنگ قرمز هستند (یک‌چهارم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند) درحالی‌که ۱۰% در جهت مخالف هستند و ۱۵% هم بی‌طرف هستند.

  نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۷۴۰-۱.۰۷۲۵ قرار دارد. حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۲۰-۱.۰۵۰۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰. گاوها در این نقاط با مقاومت مواجه خواهند شد: ۱.۰۸۲۰-۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۸۵-۱.۰۹۶۵، ۱.۱۰۲۰، ۱.۱۱۱۰-۱.۱۰۷۰، ۱.۱۱۵۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۳۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۷۵.

  علاوه بر اتفاقاتی که قبلا به آنها اشاره کردیم، انتشار داده‌های خلاصه بازار خرده‌فروشی آمریکا در سه‌شنبه ۱۴ دسامبر در هفته آینده نیز مهم است. در همین روز تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری هم طبق روال مرسوم منتشر خواهد شد و در ۱۵ دسامبر مقدار مقدماتی شاخص مدیران خرید (PMI) در بخش‌های تولید و خدمات آمریکا اعلام خواهد شد. ضمناً داده‌های مقدماتی فعالیت تجاری آلمان و کل منطقه یورو هم روز جمعه منتشر خواهند شد.

GBP/USD: آیا باید منتظر شگفتی از سوی بانک انگلستان باشیم؟

 • بانک انگلستان (BoE) در روز ۸ دسامبر پیمایش فصلی خودش را انجام داد. در این پیمایش مشخص شد که انتظارات تورمی مردم انگلستان برای ماه نوامبر ۲۰۲۴، حاکی از رسیدن تورم به ۳.۳% است که کمتر از رقم فصل قبلی یعنی ۳.۶% است. در این میان، ۳۵% از مردم انگلستان عقیده دارند شخصاً از کاهش نرخ بهره سود می‌برند. به‌عبارت‌دیگر، اکثر افراد (۶۵%) نگران این اندیکاتور نیستند. البته این موضوع برای فعالان بازار اهمیت زیادی دارد.

  جلسه بانک انگلستان هم هفته بعد در پنجشنبه ۱۴ دسامبر کمی بعد از جلسه بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد. چه تصمیمی درباره نرخ بهره گرفته خواهد شد؟ ادبیات متمایل به شاهین‌ها از سوی رهبری بانک مرکزی انگلستان در این اواخر از پوند بریتانیا حمایت کرده است. مثلا «اندرو بیلی» رئیس این بانک اخیراً گفته است که نرخ‌های بهره باید مدت بیشتری افزایش پیدا کنند حتی اگر این کار تاثیر منفی بر اقتصاد داشته باشد. بااین‌حال متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که این رگولاتور احتمالا در جلسه بعدی خودش وضعیت فعلی را تغییر نخواهد داد و نرخ بهره را در ۵.۲۵% نگه می‌دارد، این نرخ بالاترین نرخ بهره در ۱۵ سال اخیر است.

  انتظار می‌رود که نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ تا ۸۰ نقطه مبنا کاهش پیدا کند و به ۴.۴۵% برسد. اگر فدرال رزرو نرخ خودش را تا ۴.۲۵% کاهش دهد، پوند به تقویت بیشتر امیدوار می‌شود. البته این اتفاق در آینده‌ای نسبتاً دور خواهد افتاد. هفته قبل، دلار فعالانه توانست ضررهای ماه نوامبر را پس بگیرد و باعث شد تا جفت‌ارز GBP/USD دوره پنج‌روزه را در ۱.۲۵۴۸ به پایان برساند.

  وقتی نظر متخصصان درباره آینده نزدیک را بررسی می‌کنیم، ۳۰% به صعود این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۳۰% به نزول آن رأی می‌دهند و ۴۰% هم بی‌طرف هستند. ۶۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت شمال هستند درحالی‌که ۴۰% به سمت جنوب هستند. فقط ۱۵% از اسیلاتورها گاوی هستند، ۵۰% خرسی هستند و ۳۵% هم خنثی هستند. اگر حرکت به سمت جنوب اتفاق بیفتد، این جفت‌ارز در این نقاط حمایت خواهد شد: ۱.۲۵۲۰-۱.۲۵۰۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۳۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۷۰ و ۱.۲۰۳۵. اگر حرکت صعودی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز ابتدا در ۱.۲۵۷۵ با مقاومت روبرو می‌شود و پس از آن با این مقاومت‌ها مواجه خواهد شد: ۱.۲۶۲۵-۱.۲۶۰۰، ۱.۲۷۳۵-۱.۲۶۹۵، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۸۰۰، ۱.۲۹۴۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۴۰.

  در هفته آینده، علاوه بر جلسه بانک انگلستان، انتشار مجموعه کاملی از آمارهای بازار کار انگلستان را در سه‌شنبه ۱۲ دسامبر خواهیم داشت. ضمناً مقدار GDP انگلستان هم چهارشنبه ۱۳ دسامبر اعلام خواهد شد.

USD/JPY: آیا بانک ژاپن از احتیاط دست برمی‌دارد؟

 • تقویت ین ژاپن از آغاز ماه نوامبر به یک ویژگی باثبات تبدیل شده است. این اتفاق چند هفته قبل در اوج بازده اوراق خزانه ده‌ساله آمریکا اتفاق افتاد یعنی وقتی بازارها متقاعد شدند که نزول این اوراق به یک روند تبدیل شده است. شایان‌ذکر است که به طور سنتی رابطه معکوسی بین این اوراق و ین وجود دارد. اگر بازده اوراق صعود کند، ین نسبت به دلار ضعیف می‌شود. برعکس اگر بازده اوراق افت کند، ین موقعیتش را تقویت می‌کند.

  پنجشنبه ۷ دسامبر روز مهمی برای ین بود، در این روز، ین نسبت به طیف بازار تقویت شد و تقریباً ۲۲۵ نقطه نسبت به دلار قوی شد و به کف سه‌ماهه رسید. USD/JPY در آن لحظه این کف خودش را در سطح ۱۴۱.۶۲ ثبت کرد.

  دلیل اصلی پیشرفت ین هم افزایش انتظارها درباره این بوده است که بانک مرکزی ژاپن (BoJ) سرانجام سیاست نرخ بهره منفی را کنار خواهد گذاشت و بازار انتظار دارد که این اتفاق زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی بیفتد. شایعات نشان می‌دهند که بانک‌های منطقه‌ای در ژاپن به بانک مرکزی فشار می‌آورند و طرف‌دار فاصله‌گرفتن از سیاست کنترل منحنی بازده هستند.

  بانک مرکزی ژاپن هم که انگار قصد داشت این شایعات را پررنگ کند، یک نظرسنجی ویژه از فعالان بازار انجام داد تا درباره تبعات کنارگذاشتن سیاست پولی بسیار نرم و اثرات جانبی آن گفتگو کنند. ضمناً بازدید «کازوئو اوئدا» رئیس بانک ژاپن از دفتر نخست‌وزیر «فومیو کوشیدا» هم این آتش را شعله‌ورتر کرد.

  ین از مطمئن‌شدن بازار به این که نرخ‌های بهره کلیدی فدرال رزرو (FRS) و بانک مرکزی اروپا (ECB) به سطح ثابتی رسیده‌اند و فقط از اینجا به بعد کاهش خواهند یافت، هم سود برد. به دلیل این واگرایی، می‌توان محدودشدن سریع اسپرد بازده بین اوراق دولتی ژاپن ازیک‌طرف و اوراق مشابه آمریکا و منطقه یورو را  پیش‌بینی کرد. انتظار داریم که این وضعیت، جریان‌های سرمایه را به سمت ین هدایت کند.

  ضمناً ارز ژاپن به دلیل کندشدن رشد بازارهای سهام در سه هفته گذشته هم حمایت می‌شود. ین اغلب به‌عنوان ارز تامین مالی برای خرید دارایی‌های ریسکی استفاده می‌شود. به همین دلیل برداشت سود در شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز، نزدک و سایر شاخص‌ها باز هم USD/JPY را پایین‌تر کشید.

  تحلیل گرافیکی نشان می‌دهد که در اکتبر ۲۰۲۲ و نوامبر ۲۰۲۳ این جفت‌ارز یک سقف دوتایی را تشکیل داده است و به قله ۱۵۱.۹ رسیده است. از این نظر، یک عقب‌نشینی روبه‌پایین کاملا منطقی است. البته برخی متخصصان عقیده دارند فقط بعد از عبور از حمایت ۱۴۲.۵۰ می‌توان درباره برگشت قطعی در تایم فریم روزانه (D1) صحبت کرد. البته در زمان نوشتن این بررسی یعنی  شب جمعه ۸ دسامبر، به لطف داده‌های قوی بازار کار آمریکا، USD/JPY  از کف محلی  ۱۴۲.۵۰به بالا برگشته است و کارش را در ۱۴۴.۹۳ تمام کرده است.

  ۴۵% از متخصصان تقویت بیشتر ین در آینده نزدیک  را پیش‌بینی می‌کنند، ۳۰% طرف‌دار دلار هستند و ۲۵% بی‌طرف هستند. در اندیکاتورهای D1 برتری قاطع با رنگ قرمز است. ۸۵% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند و ۷۵% از اسیلاتورها هم قرمز هستند و فقط ۲۵% به رنگ سبز هستند.

  نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ است حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۲.۲۰-۱۴۱.۶۰، ۱۴۰.۶۰، ۱۳۹.۰۵-۱۳۸.۷۵، ۱۳۷.۵۰-۱۳۷.۲۵، ۱۳۵.۹۰، ۱۳۴.۳۵ و ۱۳۱.۲۵. مقاومت‌ها در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۴۵.۳۰، ۱۴۶.۹۰-۱۴۶.۵۵، ۱۴۷.۸۵-۱۴۷.۶۵، ۱۴۸.۴۰، ۱۴۹.۲۰، ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۸۰، ۱۵۰.۸۰، ۱۵۱.۶۰ و ۱۵۲.۱۵-۱۵۱.۹۰.

  به جز انتشار شاخص «تولیدکنندگان بزرگ تنکن» در سه‌ماهه چهارم (Q4) هیچ آمار اقتصاد کلان مهم دیگری درباره ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: صعود منطقی یا جنون سفته‌بازی؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۱ تا ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳1

 • در اواخر شب ۸ دسامبر، بیت کوین به قله ۴۴۶۹۴ دلار رسید. آخرین باری که BTC بالای ۴۰,۰۰۰ دلار معامله شده بود در آوریل ۲۰۲۲ بود قبل از این که فروپاشی اکوسیستم  «Terra» ریزش بزرگی را در بازار کریپتو ایجاد کند. از دلایل صعود سریع BTC می‌توان به رشد هش‌ریت شبکه، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به احیای اقتصاد آمریکا و انتظار سیاست انبساطی فدرال رزرو اشاره کرد. البته قطعا دلیل اصلی رالی گاوی فعلی، تایید احتمالی ETF‌های بیت کوین در آمریکا است.

  دوازده شرکت درخواست‌هایی را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) داده‌اند تا این ETF‌ها را ایجاد کنند، این دوازده شرکت در مجموع ۲۰ تریلیون دلار دارایی را مدیریت می‌کنند. برای مقایسه باید بگوییم که ارزش کل بازار بیت کوین ۰.۸۵ تریلیون دلار است. این شرکت‌ها فقط به مشتریان موجود خودشان، فرصت متنوع‌کردن دارایی‌هایشان از طریق سرمایه‌گذاری‌های ارز دیجیتال را نمی‌دهند بلکه سرمایه‌گذاران جدید را هم جذب می‌کنند و ارزش بازار BTC را خیلی افزایش می‌دهند. «جنی جانسون» مدیرعامل «Franklin Templeton» که ۱.۴ تریلیون دلار دارایی را مدیریت می‌کند، اخیراً افزایش علاقه مؤسسات به بیت کوین را بیان کرده است و گفته است «تقاضای برای بیت کوین واضح است و ETF اسپات بهترین راه برای دسترسی به بیت کوین است». «جیمز سیفارت» تحلیل‌گر «بلومبرگ» عقیده دارد تایید این صندوق‌ها به احتمال ۹۰% از ۵ تا ۱۰ ژانویه اتفاق خواهد افتاد.

  متخصصان «Bitfinex» عقیده دارند عرضه فعال فعلی بیت کوین به کف پنج‌ساله خودش رسیده است: فقط ۳۰% از سکه‌ها در سال قبل جابه‌جا شده‌اند. به همین دلیل تقریباً ۷۰% از بیت‌کوین‌ها یا تعداد «بی‌سابقه» ۱۶.۳ میلیون سکه BTC بیش از یک سال در حالت خواب باقی‌مانده‌اند.  هم‌زمان ۶۰% از سکه‌ها دو سال است که در والت‌های سرد هستند. هم‌زمان همان‌طور که «گلسنود» گفته است، میانگین مبلغ سپرده در صرافی‌های ارز دیجیتال به سقف مطلق خودش نزدیک شده است و به ۲۹۰۰۰ دلار رسیده است. با درنظرگرفتن این که تعداد تراکنش‌ها دائماً در حال کاهش است این موضوع سلطه سرمایه‌گذاران بزرگ را نشان می‌دهد.

  قیمت سهام شرکت‌های مرتبط با بیت کوین هم با این رالی افزایش پیدا کرده است. به‌خصوص سهام «Coinbase»، «MicroStrategy»، ماینرهای «Riot Platforms»، «Marathon Digital» و سایر شرکت‌ها افزایش قیمت را تجربه کرده است.

  «مایک مک‌گلون» استراتژیست ارشد اقتصاد کلان در «Bloomberg Intelligence» عقیده دارد بیت کوین فعلاً قدرت خیلی بیشتری از طلا دارد. او در ۱۴ دسامبر اعلام کرد که قیمت طلا به سقف بی‌سابقه‌ای رسیده و بعد از آن ۵.۱% کاهش پیدا کرده درحالی‌که صعود بیت کوین ادامه داشت و از ۴۴۰۰۰ دلار فراتر رفته است. البته این تحلیل‌گر هشدار می‌دهد که نوسان بیت کوین می‌تواند مانع از معامله‌شدن مطمئن آن مثل طلای فیزیکی در دوره‌های «پرهیز از ریسک» شود. «مک‌گلون» عقیده دارد برای این که بیت کوین بتواند با فلزات گران‌بها مثل یک دارایی جایگزین رقابت کند باید اندیکاتورهای مطمئن کلیدی را برای خودش ایجاد کند. این اندیکاتورها شامل همبستگی منفی BTC با بازار سهام و دستیابی به کسری بالا در حین دوره انبساط پولی می‌شود.

  هشدار «مک‌گلون» در مقایسه با پیش‌بینی «پیتر شیف» خیلی ملایم است . «شیف» که طرف‌دار طلای فیزیکی و منتقد مشهور ارز دیجیتال است مطمئن است که جنون سفته‌بازی که حول ETF بیت کوین شکل گرفته است به‌زودی به پایان خواهد رسید. او به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهد «این وضعیت می‌تواند مثل آواز مرگ قو باشد... فروپاشی بیت کوین خیلی قوی‌تر از رالی آن خواهد بود».

   «جان رید» مسئول سابق SEC هم نظرات او را تایید می‌کند. «قیمت‌های ارز دیجیتال به دو دلیل در حال صعود هستند. اول به دلیل نواقص موجود در رگولاتوری و دست‌کاری احتمالی بازار، دوم به دلیل احتمال فروش رمزارزهای  گران و بالای قیمت واقعی به یک احمق بزرگ‌تر [...] این حرف من درباره سفته‌بازی روی احتمال ۹۰% تایید ETF‌های اسپات هم صدق می‌کند».

  اگر بخواهیم منصفانه برخورد کنیم. باید بگوییم که صعود فعلی فقط به ETF‌های اسپات بیت کوین مربوط نمی شود. هیجان مربوط به این صندوق‌ها از اواخر ژوئن وقتی اولین درخواست‌ها به SEC ارسال شدند، به‌تدریج افزایش پیدا کرد. از طرف دیگر بیت کوین حرکت صعودی خودش را از اوایل ژانویه شروع کرد و در این دوره بیش از ۲.۶ برابر شد.

  چند متخصص می‌گویند که وضعیت فعلی بازار، انعکاسی از چرخه‌های BTC/USD قبلی است. در حال حاضر دراوداون نسبت به سقف تاریخی (ATH) برابر ۳۷% است. در چرخه قبلی با گذشته همین زمان، این دراوداون برابر ۳۹% بود و در چرخه ۲۰۱۷-۲۰۱۳  هم این عدد ۴۲% بود. اگر ما کف‌های محلی را به‌جای قله‌ها اندازه‌گیری کنیم به الگوی مشابهی می‌رسیم (اولین رالی‌ها یک استثنا هستند چون بیت کوین که عمر کمی داشت خیلی سریع‌تر و بیشتر در یک بازار نوپا رشد می‌کرد).

  طبق نظر «آدام بک» مدیرعامل «Blockstream» قیمت بیت کوین حتی قبل از هاوینگ بعدی در آوریل ۲۰۲۴ از سطح ۱۰۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد. این فعال کهنه‌کار در صنعت ارز دیجیتال می‌گوید، نیروی گاوی احتمالی در صورت تایید ETF‌های اسپات توسط SEC را در محاسباتش در نظر نگرفته است. این کارآفرین درباره حرکت بلندمدت بیت کوین با نظر «آرتور هیس» هم‌بنیانگذار «BitMEX» موافق است که دامنه قیمت ۷۵۰,۰۰۰ دلار تا ۱ میلیون دلار را تا سال ۲۰۲۶ برای BTC پیش‌بینی می‌کند.

  باید اشاره کنیم که «آدام بک» یک تاجر بریتانیایی و متخصص ارز دیجیتال و سایفرپانک است. مشهور است که «بک» با «ساتوشی ناکاموتو» مکاتبه داشته است و ارجاع مقاله او شامل شرح سیستم بیت کوین می‌شود. قبلا «آدام بک» پیش‌بینی‌های قیمت درباره BTC را به‌صورت عمومی بیان نکرده بود به همین دلیل بسیاری از اعضای جامعه ارز دیجیتال به گفته‌های او به‌دقت توجه می‌کنند.

  «پاسکال گاوتیر» مدیرعامل «Ledger»، همچنین «دیوید مارکوس» رئیس «Lightspark» و «ویجی ایار» مدیر ارشد صرافی «CoinDCX» هم پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. آنها این اطلاعات را در مصاحبه‌ای با CNBC بیان کرده‌اند. «پاسکال گاوتیر» در این مصاحبه گفت «به نظر می‌رسد که ۲۰۲۳ سال آماده‌شدن برای رشد آینده است. احساسات بازار درباره سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ بسیار دلگرم‌کننده هستند». «ویجی آیار» هم عقیده دارد «برخی فعالان بازار انتظار روند گاوی بعد از هاوینگ را دارند اما با درنظرگرفتن اخبار مربوط به ETF‌ها می‌توانیم صعود را خیلی قبل از آن شروع کنیم». البته او بر خلاف «آدام بک» عقیده دارد «عدم‌پذیرش کامل ETF‌ها می‌تواند این فرایند را دچار وقفه کند».

  «ماکس کیزر» ماکسیمالیست مشهور بیت کوین، مجری تلویزیون و تریدر سابق هم شایعات تأییدنشده‌ای را بیان کرده است که صندوق بزرگ «ثروت قطر» با سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و قصد تخصیص تا ۵۰۰ میلیارد دلار به ارز دیجیتال، آماده واردشدن به بازار کریپتو است. «کیزر» می‌گوید «این تحول مثل یک زلزله در صنعت کریپتو است و به بیت کوین اجازه می‌دهد در آینده نزدیک از ۱۵۰,۰۰۰ دلار عبور کند و حتی از آن بالاتر برود».

  ما بر خلاف این مجری تلویزیون، شایعات را به اشتراک نمی‌گذاریم و فقط درباره حقایق مطلق صحبت می‌کنیم. اولین حقیقت این است که در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۸ دسامبر، BTC/USD در حوالی ۴۴۵۴۵ دلار معامله می‌شود. دومین حقیقت این است که ارزش کل بازار ارز دیجیتال برابر ۱.۶۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱.۴۵ تریلیون دلار بود). سرانجام سومین حقیقت این است که شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال از ۷۱ به ۷۲ نقطه افزایش پیدا کرده است و همچنان در منطقه طمع قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید