2023 نوامبر 18

EUR/USD: 14 نوامبر – روزی سیاه برای دلار

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۰ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳1

 • اکثریت مطلق متخصصان در بررسی قبلی طرف‌دار تضعیف بیشتر دلار آمریکا بودند. این پیش‌بینی سرانجام به واقعیت پیوست. گزارش تورم مصرف‌کننده آمریکا که سه‌شنبه ۱۴ نوامبر منتشر شد، شاخص دلار (DXY) را از ۱۰۵.۷۵ به ۱۰۳.۸۴ پایین کشید. طبق اعلام «Bank of America» این نشانۀ مهم‌ترین حراج فروش دلار از ابتدای سال  بود. به طور طبیعی این موضوع روی دینامیک‌های EUR/USD هم تأثیر گذاشت و یک کندل گاوی چشمگیر در این روز ثبت شد و این جفت‌ارز تقریبا ۲۰۰ نقطه صعود کرد.

  شایان‌ذکر است که دقیقاً یک سال قبل بعد از انتشار داده‌های تورم اکتبر، بازده اوراق قرضه آمریکا افت کرده بود، شاخص‌های سهام جهش کردند و دلار تا حد قابل‌توجهی در برابر ارزهای اصلی جهان افت کرد. این بار هم تاریخ دوباره تکرار شد. این بار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا در ماه اکتبر از ۰.۴% به ۰% (ماه‌به‌ماه) کاهش پیدا کرد مقدارسال به سال این شاخص نیز از ۳.۷% به ۳.۲% افت کرد. CPI هسته در همین دوره از ۴.۱% به ۴.۰% کاهش پیدا کرد که پایین‌ترین مقدار از سپتامبر ۲۰۲۱ تابه‌حال است.

  در واقع افت ۰.۱% تورم خیلی زیاد نیست. البته واکنش قوی بازار نشان داد که دلار چقدر در وضعیت بیش‌خرید قرار داشته است. همان‌طور که تحلیل‌گران «ING» (Internationale Nederlanden Groep) می‌گویند، روند گاوی قوی در سه‌ماهه سوم (Q3) امسال منجر به ۴.۹% افزایش بازده اوراق خزانه آمریکا شده است.

  اما هر روندی سرانجام به پایان می‌رسد. داده‌هایی که ۱۴ نوامبر منتشر شدند، تضعیف فشار تورمی را تأیید کردند و بازار را متقاعد کردند که فدرال رزرو (FRS) از این به بعد دیگر نرخ بهره کلیدی را بالا نخواهد برد. ضمنا فعالان بازار اکنون این احتمال را رد نمی‌کنند که فدرال رزرو سیاست انبساطی خودش را نه در اواسط تابستان بلکه خیلی زود در بهار سال آینده شروع کند. اقتصاددانان «ING» عقیده دارند آغاز رکود در آمریکا  باعث می‌شود تا «FRS» متقاعد شود که نرخ بهره را در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ به میزان ۱۵۰ نقطه کاهش دهد. بانک «MUFG» عقیده دارد احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مه ۲۰۲۴ اکنون ۸۰% است، این احتمال برای ماه مارس، ۳۰% است. این کاهش مانع از رالی گاوی دلار خواهد شد و از ارزهای موسوم به «ارزهای کامودیتی» حمایت می‌کند، بانک «MUFG» عقیده دارد EUR/USD می‌تواند در سال آینده به ارتفاع ۱.۱۵۰۰ برسد.

  اقتصاددانان «Societe Generale» عقیده دارند  در کوتاه‌مدت، با صرف‌نظر از نتایج جلسه فدرال رزرو در ۱۳ دسامبر و جلسه بانک مرکزی اروپا در ۱۴ دسامبر، روندهای فصلی یورو در ماه آخر سال ۲۰۲۴ گاوی خواهند بود. البته به دلیل نرخ رشد ضعیف منطقه یورو شاید دلار حمایت شود. اقتصاد آلمان در وضعیت رکود قرار دارد. داده‌های GDP مقدماتی منطقه یورو، نزول ۰.۱%- در سه‌ماهه سوم را نشان داد و کمیسیون اروپا پیش‌بینی رشد اقتصادی خودش برای سال ۲۰۲۳ را از ۰.۸% به ۰.۶% کاهش داد. بنابراین شاید یورو به دلیل این گمانه‌زنی‌ها درباره کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا تحت‌فشار قرار بگیرد.

  EUR/USD هفته قبل را در ۱.۰۹۱۳ به پایان رساند. اکنون نظر متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۶۰% به تقویت دلار رأی می‌دهند، ۲۵% طرف‌دار یورو هستند و ۱۵% بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند اما ۲۵% از اسیلاتورها به ما وضعیت بیش‌خرید را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۸۳۰ قرار دارد و پس از آن به این مقاومت‌ها خواهیم رسید: ۱.۰۷۴۰، ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰، ۱.۰۵۲۰-۱.۰۴۸۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰، ۱.۰۰۰۰. گاوها در منطقه ۱.۰۹۷۵-۱.۰۹۴۵ با مقاومت مواجه خواهند شد و سپس مقاومت‌های ۱.۱۰۹۰-۱.۱۰۶۵، ۱.۱۱۵۰، ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۶۰ قرار دارند.

  هفته آینده در چهارشنبه ۲۲ نوامبر، صورت‌جلسات آخرین نشست کمیته بازار باز فدرال (FOMC) منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۲۳ نوامبر هم داده‌های مقدماتی فعالی تجاری (PMI) آلمان و منطقه یورو انتشار خواهد یافت  و روز بعد هم همین اندیکاتورهای برای آمریکا اعلام خواهند شد. ضمنا تریدرها باید توجه کنند که جمعه بازارهای آمریکا زود تعطیل می‌شوند چون این کشور آئین‌های «روز شکرگزاری» را برگزار می‌کند.

GBP/USD: شگفتی به دلیل CPI انگلستان

 • تقویت پوند بر اساس داده‌های تورم آمریکا حتی از یورو هم بیشتر بود. GBP/USD در ۱۴ نوامبر ۲۰۰ نقطه از ۱.۲۲۶۵ تا ۱.۲۵۰۵ صعود کرد. این خبر خوبی برای پوند بود البته خبرهای بدی هم برای این جفت‌ارز وجود دارد: تورم انگلستان در حال نزول است.

  در ماه اکتبر، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) از ۰.۵% به ۰% (ماه‌به‌ماه) کاهش پیدا کرد و مقدار سال‌به‌سال آن هم از ۶.۷% به ۴.۶% افت کرد. CPI هسته در همین دوره از ۶.۱% به ۵.۷% کاهش پیدا کرد. همه این ارقام کمتر از انتظارات بازار بودند و نه‌تنها بازار بلکه مسئولان بریتانیا را هم شگفت‌زده کردند.

  «مگا گرین» عضو «کمیته سیاست پولی» بانک مرکزی انگلستان در مصاحبه‌ای با «Bloomberg TV» در ۱۶ نوامبر گفت که علی‌رغم نزول فعلی تورم، رشد دستمزد در انگلستان همچنان خیلی بالا است و بهره‌وری نیروی کار هم پایین است. این دو عامل باعث پیچیده‌شدن حرکت به سمت CPI هدف ۲.۰% می‌شوند و این ابهام را ایجاد می‌کنند که آیا سیاست پولی بانک انگلستان به اندازه کافی انقباضی است یا خیر. طبق نظر «مگان گرین»، بانک مرکزی انگلستان باید به مدت طولانی‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد به سیاست انقباضی بچسبد.

  اگر تورم نتواند شگفتی جدیدی ایجاد کند، احتمال کمی دارد که بانک مرکزی انگلستان افزایش نرخ بهره در ماه‌های آینده را ادامه دهد. حتی اگر نرخ بهره در سطح فعلی ۵.۲۵% باقی بماند، درحالی‌که فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش می‌دهد، این شرایط به نفع پوند است. البته در حال حاضر پیش‌بینی حرکت آینده پویند بسیار دشوار است.

  اقتصاددانان «Commerzbank» آلمان می‌گویند «در حال حاضر ما کنجکاویم و شرایط را زیر نظر داریم. وقوع یک شگفتی به معنای این نیست که همه چیز درست شده است. اگر به بی‌ثباتی قابل‌توجه تورم در انگلستان توجه کنیم، این خطر وجود دارد که بازگشت به سطح تورم هدف به‌صورت غیریکنواخت اتفاق بیفتد. داده‌های دستمزد که سه‌شنبه منتشر شدند هم این دیدگاه را تأیید می‌کنند. در حال حاضر بانک مرکزی انگلستان می‌تواند نفسی به‌راحتی بکشد اما هنوز باید احتیاط کرد».

  جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل را در سطح ۱.۲۴۶۲ به پایان رساند. جمع‌بندی پیش‌بینی تحلیل‌گران برای آینده نزدیک به سه بخش مساوی تقسیم شده است: یک‌سوم به شمال اشاره می‌کنند، یک‌سوم دیگر به جنوب اشاره می‌کنند و یک‌سوم هم شرق را به ما نشان می‌دهند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت شمال هستند و ۱۰% به سمت جنوب هستند. همه اسیلاتورها یعنی ۱۰۰% از آنها به سمت بالا هستند ولی ۱۵% هم شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند. اگر این جفت‌ارز به جنوب حرکت کند، در سطوح و مناطق زیر حمایت خواهد شد: ۱.۲۴۲۰-۱.۲۳۹۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۴۰، ۱.۱۹۶۰ و در ادامه ۱.۱۸۴۰-۱.۱۸۰۰، ۱.۱۷۲۰، ۱.۱۶۲۵-۱.۱۵۹۵، ۱.۱۴۷۵-۱.۱۴۵۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند ابتدا در ۱.۲۵۱۰-۱.۲۵۰۰ با مقاومت روبرو می‌شود و سپس مقاومت‌های زیر را در پیش خواهد داشت: ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۴۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰،  ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰ و ۱.۳۱۴۰.

  سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان در روز سه‌شنبه ۲۱ نوامبر از رویدادهای مهم هفته آینده است. روز بعد هم انتشار گزارش تورم و گفتگو درباره بودجه کشور را خواهیم داشت و پنجشنبه ۲۳ نوامبر هم داده‌های مقدماتی فعالی تجاری (PMI) در بخش‌های متنوع اقتصاد انگلستان منتشر خواهد شد.

USD/JPY: انتظار داریم اوراق خزانه آمریکا، ین را نجات دهد

 • جفت‌ارز USD/JPY در ۱۳ نوامبر به ارتفاع ۱۵۱.۹۰ رسید و سقف چندماهه جدیدی را ثبت کرد و به همان جایی برگشت که در اکتبر ۲۰۲۲ معامله می‌شد. البته با کمک داده‌های تورم آمریکا، ین یک کامبک را ثبت کرد.
  آمارهای ژاپن بر خلاف داده‌های CPI آمریکا، اثر حداقلی بر ین گذاشتند اگرچه نکات مهمی در آنها وجود داشت. مثلا GDP ژاپن در سه‌ماهه سوم ۰.۵% افت کرده بود درحالی‌که ماه قبل ۱.۲% رشد کرده بود و پیش‌بینی می‌شد که ۰.۱%- رشد کند. در این چهارچوب، «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی  ژاپن (BoJ) در روز جمعه ۱۷ نوامبر، اظهارات شگفت‌انگیزی داشت و گفت اقتصاد کشور در حال احیا است و احتمالا همین روند البته با ریتمی ملایم ادامه پیدا خواهد کرد.

  «اوئدا» مطمئن نیست که ین ضعیف تأثیر منفی بر اقتصاد ژاپن بگذارد. برعکس، این ضعف ین بر صادرات و سود شرکت‌های ژاپنی که در بازار جهانی عمل می‌کنند، تأثیر مثبتی دارد. بنابراین رئیس بانک ژاپن مطمئن نیست که بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی خودش را تغییر خواهد داد یا آن را با چه وسعتی تغییر خواهد داد. «کازوئو اوئدا» به طرزی مبهم اشاره کرد «اگر بتوانیم رسیدن به تورم هدف به‌صورت پایدار و ثابت را انتظار داشته باشیم،  ما پایان سیاست YCC و نرخ‌های بهره منفی را مدنظر قرار خواهیم داد».

  در همین حین، «سینیتی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن هم گفت آماده اقدامات لازم در صورت افزایش فشار سفته‌بازی روی پول ملی این کشور است. «ریوسی آکازاوا» معاون وزیر هم از گفته‌های رئیس خودش حمایت کرد و تکرار کرد که دولت برای مهار نوسان بیش از حد در بازار ارز خارجی دخالت خواهد کرد. گفته‌های این مسئولان تا حدی ارز ملی ژاپن را در جمعه ۱۷ نوامبر تقویت کرد و کف محلی این جفت‌ارز در ۱۴۹.۱۹ ثبت شد. قوس نهایی هم کمی بالاتر در ۱۴۹.۵۶ ثبت شد.

  این امید که بانک مرکزی ژاپن نهایتا سیاست پولی خودش را انقباضی کند همچنان در بین فعالان بازار وجود دارد. مثلا استراتژیست‌های بانک «Danske Bank» پیش‌بینی می‌کنند که USD/JPY ظرف ۶ تا ۱۲ ماه به زیر شاخص   ۱۴۰.۰۰افت کند. آنها عقیده دارند این افت اصولاً به دلیل این حقیقت خواهد بود که بازده اوراق بلندمدت آمریکا به اوج رسیده است. آنها در تحلیل خود نوشته‌اند «انتظار داریم که تفاوت بازده در سال آینده باعث تقویت ین ژاپن شود. ضمنا داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که شرایط جهانی با کندشدن رشد تورم به نفع تقویت ین ژاپن است».

  وقتی درباره چشم‌انداز کوتاه‌مدت این جفت‌ارز صحبت می‌کنیم، ۶۵% از تحلیل‌گران انتظار تقویت بیشتر ین را دارند درحالی‌که ۳۵% پیشرفت بیشتر دلار را پیش‌بینی می‌کنند. در بخش تحلیل تکنیکال در D1، برآیند پیش‌بینی‌ها کاملا خنثی است. هم اندیکاتورهای روند و هم اسیلاتورها با نسبت ۵۰-۵۰ بین رنگ‌های قرمز و سبز توزیع شده‌اند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۴۹.۲۰ قرار دارد و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۸.۷۰-۱۴۸.۴۰، ۱۴۷.۳۰-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵، ۱۴۲.۲۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۵۰.۱۵-۱۵۰.۰۰ قرار دارد و پس از آن به ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰ (سقف اکتبر ۲۰۲۲)، ۱۵۳.۱۵-۱۵۲.۸۰ و ۱۵۶.۲۵ می‌رسیم.

  قرار نیست که هیچ آمار اقتصادی مهمی درباره وضعیت اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

ارز دیجیتال: شما چه وقت میلیونر بیت کوین می‌شوید؟

 • آرشیو وب «Wayback Machine» اعلام کرده است که افزایش ارزش بیت کوین باعث افزایش سه برابری میلیونرهای بیت کوین از آغاز سال شده است. در ۱۲ نوامبر تعداد این میلیونرها به ۸۸۶۲۸ نفر رسیده است که جهش قابل‌توجهی از ۲۸۰۸۴ نفر است که در ۵ ژانویه ثبت شده بود. جالب است که قیمت بیت کوین در این دوره از ۱۶۵۰۰ دلار به ۳۷۰۰۰ دلار جهش پیدا کرده است.

  حالا سناریوی احتمالی که «مایک نووگراتز» مدیرعامل «گلکسی دیجیتال» تصور کرده است را در نظر بگیرید که قیمت طلای دیجیتال در چند سال آینده به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. آیا تعداد میلیونرها از یک میلیون نفر بیشتر خواهد شد؟ ضمنا وقتی قیمت BTC به ۱ میلیون دلار برسد که «کاترین وود» مدیرعامل «ARK Investment» پیش‌بینی کرده است، آیا ما هم به ثروت یک میلیونی بیت کوین دست پیدا می‌کنیم؟ خیلی خوب است که این آرزوها محقق شوند. حالا بیایید این نکته را عمیقاً بررسی کنیم که چرا این آرزوها می‌توانند عملی شوند و چرا ممکن است در حد رؤیا باقی بمانند.

  متخصصان «Matrixport» شش عامل هدایت‌کننده را شناسایی کرده‌اند که به عقیده آنها در رالی گاوی در ماه‌های آینده نقش دارند. این عوامل عبارت‌اند از: ۱) تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین توسط SEC که انتظار داریم در فوریه-مارس ۲۰۲۴ قابل‌معامله شوند؛ ۲) عرضه اولیه «Circle» ناشر USDC؛ 3) تأیید راه‌اندازی مجدد صرافی FTX در دسامبر ۲۰۲۳ توسط دادگاه با بازگشت واقعی عملیات این صرافی در ماه‌های مه-ژوئن؛ ۴) هاوینگ شبکه بیت کوین؛ ۵) اجرای EIP-4844 بعد از هارد فورک «Dencun» در بلاک‌چین اتریوم در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴؛ ۶) شروع احتمالی سیاست انبساطی پولی فدرال رزرو در اواسط سال ۲۰۲۴.

  اگر عمیق‌تر به این عوامل نگاه کنیم می‌بینیم که عامل اول و چهارم همین حالا هم نقش حیاتی در افزایش سرعت جمع‌کردن BTC توسط هولدرها دارند و این جمع‌کردن سکه‌ها از انتشار سکه‌های جدید  ۲.۲ برابر بیشتر است. بیش از ۵۷% سکه‌هایی که عرضه شده و در حال گردش هستند بیش از ۲ سال است که در والت‌ها در خواب هستند. هم‌زمان عرضه هولدرهای کوتاه‌مدت و سفته‌بازان هم به‌سرعت در حال کاهش است. این دینامیک باعث کسری قابل‌توجهی در بازار طلای دیجیتال می‌شود و قیمت‌ها را صعودی می‌کند. متخصصان زیادی پیش‌بینی می‌کنند که این روند بعد از تصویب ETF‌های اسپات و هاوینگ ۲۰۲۴ به شکل معناداری شدیدتر خواهد شد.

  طبق نظر آژانس تحلیلی «گلسنود» از اواسط سال ۲۰۲۲ به دلیل نزول قیمت‌های دارایی‌های ارز دیجیتال، ماینرها متقاعد شدند تا تقریبا نیمی از همه سکه‌هایی که ماین می‌کردند  را بفروشند تا هزینه‌های عملیاتی و پرداخت بدهی‌هایشان را پوشش دهند که مقدار آن به ۱ میلیارد دلار در هر ماه می‌رسد. بعد از هاوینگ و کاهش ۵۰% پاداش‌ها، انتظار داریم که این حجم به ۰.۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کند. برخی شرکت‌ها برای ادامه عملیات‌های ماینینگ با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. انتظار داریم جریان ورودی سکه‌های جدید هم از  ۸۱۰۰۰ سکه به ۴۰۵۰۰ سکه در هر سه‌ماهه افت کند و کمبود عرضه را بیشتر تقویت کند و قیمت‌ها را صعودی کند. داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که در هاوینگ‌های سال آینده، قیمت BTC  بین ۴۶۰% تا ۷۷۴۵% افزایش خواهد یافت.

  قبلا درباره جریان ورودی احتمال سرمایه نهادی (مؤسسات بزرگ) بعد از تأیید ETF اسپات بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) زیاد صحبت کرده‌ایم. بیایید چند پیش‌بینی دیگر را بررسی کنیم. تحلیل‌گران «CryptoQuant» عقیده دارند ارزش کل بازار کریپتو  در این سناریو به‌سرعت ۱ تریلیون دلار دیگر افزایش پیدا خواهد کرد. تقریبا ۱% از دارایی‌های تحت مدیریت (AUM) شرکت‌های مدیریت دارایی وارد بازار بیت کوین خواهند شد که احتمالا ارزش بازار بیت کوین ۴۵۰ تا ۹۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. این باعث افزایش کوتاه‌مدت قیمت BTC/USD به ۵۰,۰۰۰ تا ۷۳,۰۰۰ دلار خواهد شد.

  تحلیل‌گران «Bernstein» پیش‌بینی می‌کنند که اگر ETF بیت کوین تأیید شود قیمت این دارایی می‌تواند در سال ۲۰۲۵ به ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد. ضمنا همتایان آنها در «LookIntoBitcoin»  اقدام به برداشت سود در زمانی را توصیه می‌کنند که قیمت این سکه دستکم به ۱۱۰,۰۰۰ دلار رسیده است. برای تعیین اوج قیمت BTC ، متخصصان «LookIntoBitcoin» قیمتی که به «قیمت نهایی» (Terminal Price) مشهور است را محاسبه کرده‌اند. این قیمت با درنظرگرفتن عوامل گوناگونی مثل فاصله زمانی بین ماینینگ و خرج‌کردن بیت کوین و مقدار سکه‌های در گردش و غیره محاسبه می‌شود. محاسبات آنها نشان می‌دهد که بیت کوین در رالی گاوی بعدی به قیمت نهایی خودش خواهد رسید و آنها انتظار دارند که این رالی در پایان سال ۲۰۲۵ اتفاق بیفتد. اگر به افق زمانی بلندمدت‌تری نگاه کنیم می‌توانیم به پیش‌بینی «مایک نووگراتز» و «کاترین وود» برای پنج تا هفت سال بعد اشاره کنیم (بخش‌های قبل را ببینید)

  تحلیل‌گران «جی پی مورگان» یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان یک سطل آب سرد روی سر خوش‌بین‌های کریپتو ریخته‌اند. اخیراً آنها گزارشی پر از تردید را منتشر کرده‌اند که دقیقاً انتظارات سرمایه‌گذاران را بررسی کرده است. فرضیه اصلی آنها این است: ۱) معرفی ETF‌های اسپات فقط منجر به تغییر سرمایه از محصولات سرمایه‌گذاری موجود (مثل تراست بیت کوین Grayscale) خواهد شد اما تقاضای جدیدی ایجاد نخواهد کرد؛ ۲) پرونده‌هایی که SEC در آنها در دادگاه بازنده شده است [علیه «ریپل» و «Grayscale»] باعث نمی‌شوند تا وفاداری این کمیسیون به کریپتو بیشتر شود و هنگامی که چارچوب تنظیمی شکل می‌گیرد وضعیت صنعت کریپتو سخت‌گیرانه‌تر هم خواهد شد؛ ۳) تأثیر هاوینگ اصلاً قابل‌پیش‌بینی نیست چون کاهش جایزه نهایتا در قیمت BTC تأثیر خواهد گذاشت.

  خب پس چه آینده‌ای در انتظار ارز دیجیتال است؟ «پیتر شیف» رئیس «Euro Pacific Capital» که «شیفته طلا» است و همیشه منتقد بیت کوین بوده این سؤال را از مخاطبانش پرسیده است. این میلیاردر، یک نظرسنجی را در پلتفرم X (توییتر سابق) برگزار کرده است با این سؤال که ریزش بیت کوین چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. اکثر پاسخ‌دهندگان (۶۸.۱%) عقیده دارند اکنون باید این دارایی را خرید و هولد کرد. ۲۳% ریزش قیمت بعد از راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین را پیش‌بینی کرده‌اند. فقط ۸.۹% به ریزش قبل از راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله در بورس رأی داده‌اند.

  حالا بیایید وضعیت فعلی را بررسی کنم، تحلیل‌گران صرافی «Bitfinex» هشدار می‌دهند که قیمت بیت کوین به سقف محلی رسیده است و شاید در آینده نزدیک اصلاح کند. طبق گزارش آنها اکنون قیمت خرید میانگین BTC توسط هولدرهای کوتاه‌مدت (قیمت تحقق‌یافته کوتاه‌مدت هولدر یا STH RP) 30380 دلار است و تفاوت بین این رقم و قیمت فعلی، بالاترین تفاوت از آوریل ۲۰۲۲ تابه‌حال است. داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که قیمت بیت کوین به سقف محلی رسیده است و شاید تا سطح STH RP اصلاح کند و به دامنه ۳۰,۰۰۰ تا ۳۱۰۰۰ دلار نزول کند.

  تحلیل‌گری به نام «Doctor Profit» هم پیش‌بینی می‌کند که یک اصلاح اتفاق خواهد افتاد و عقیده دارد اصلاح بعدی پس از روند مثبت فعلی ایجاد خواهد شد و BTC را تا حوالی ۳۴۰۰۰ دلار پایین می‌کشد او در وبلاگش نوشته است«الان بازار بیش از حد داغ شده است. دیریازود یک اصلاح خواهیم داشت».

  برعکس، تحلیل‌گران «Matrixport» عقیده دارند شکسته‌شدن مطمئن قیمت به بالای ۳۶۰۰۰ دلار باعث می‌شود تا بیت کوین از مقاومت ۴۰,۰۰۰ دلار عبور کند. بعد از آن شاید راهی به سمت ارتفاع ۴۵۰۰۰ دلار باز شود که در پایان سال ۲۰۲۳ می‌توان به آن رسید. متخصصان این مؤسسه می‌گویند «با درنظرگرفتن رشد پایدار تعداد خریداران در ساعات معاملاتی آمریکا می‌توان در پایان ماه (و سال) شاهد افزایش قیمت بود. رالی قیمتی بابانوئل می‌تواند هر لحظه شروع شود».

  عده زیادی از اعضای جامعه ارز دیجیتال هم از پیش‌بینی مثبت «Matrixport» حمایت می‌کنند. تحلیل‌گری به نام «Trader CryptoCon» هم خوش‌بین است. طبق محاسبات او BTC جا دارد تا به ۴۷۰۰۰ دلار برسد. البته او عقیده دارد این سطح شاید فقط در تابستان ۲۰۲۴ به دست بیاید و بعد از آن اصلاح به حوالی ۳۱۰۰۰ دلار هم ممکن است. «CryptoCon» می‌گوید مرحله رشد فعال به دلیل هاوینگ در پایان سال ۲۰۲۴ و اوایل ۲۰۲۵ اتفاق خواهد افتاد.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۱۷ نوامبر، BTC/USD در ۳۶۳۸۰ دلار معامله می‌شود و ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱.۳۸ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱.۴۲ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال از ۷۰ به ۶۳ نقطه نزول کرده است اما هنوز در منطقه طمع قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید