2023 نوامبر 12

EUR/USD : آقای پاول چطور به دلار کمک کرد

 • رویداد مهم اندکی در هفته قبل اتفاق افتادند که باعث نوسان جفت‌ارز EUR/USD حول ۱.۰۷۰۰ منعکس شدند. نکته مهم این هفته هم افزایش اندک شاخص دلار (DXY) بود که در ۱۰۵.۰۵ شروع شد و روز جمعه ۱۰ نوامبر به قله ۱۰۵.۹۷ رسید. این صعود اصولاً به اظهارات رئیس فدرال رزرو مربوط می‌شد که «متمایل به شاهین‌ها» بود.
  پنجشنبه ۹ نوامبر، «جروم پاول» در گفتگویی درباره سیاست پولی که توسط «صندوق بین‌المللی پول» ترتیب داده شده بود،  حضور داشت. او در این جلسه  تأیید کرد که «تصمیمات هر جلسه فدرال رزرو بر اساس جمع‌بندی

  اده‌های ورودی و تأثیر آن بر چشم‌انداز فعالیت اقتصادی و تورم اتخاذ می‌شوند». پاول درباره موفقیت فدرال رزرو در اجرای سیاست‌های انقباضی مناسب برای رساندن تدریجی تورم به ۲% اظهار تردید کرد. ضمنا او به رشد سریع GDP آمریکا اشاره کرد که نشان می‌دهد شتاب بیشتر اقتصادی می‌تواند پیشرفتی که در تثبیت بازار کار اتفاق افتاده است را تخریب کند.

  داده‌های مربوط به درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری برای هفته منتهی به ۴ نوامبر نیز اظهارات «پاول» را تأیید می‌کردند، تعداد درخواست‌های این ماه در مجموع ۲۱۷ هزار بود که کمی کمتر از رقم قبلی ۲۲۰ هزار  درخواست است. درحالی‌که این کاهش زیاد نیست اما نزول بیکاری را نشان می‌دهد اما نه افزایش آن را.
  تفسیر بازار از گفته‌های «پاول» این بود که فدرال رزرو قصد دارد تا یک بار دیگر نرخ بهره کلیدی را افزایش دهد. پس از آن بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا تقریبا ۳% افزایش پیدا کرد و از ۴.۶% فراتر رفت و این موضوع از دلار حمایت کرد.

  آمارهای اقتصاد کلان اتحادیه اروپا هم فشار نزولی روی EUR/USD ایجاد کردند. تورم ماه‌به‌ماه (CPI) آلمان از ۰.۳% به ۰% کاهش پیدا کرد. حجم فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو به‌عنوان کل هم در ماه سپتامبر ۰.۳% کاهش پیدا کرد، این اتفاق بعد از کاهش ۰.۷% ماه آگوست افتاده است. البته این شاخص در سطح سالانه از ۱.۸%- به ۲.۹%- نزول کرده است. تحلیل‌گران زیادی این نزول فعالیت مصرف‌کننده قبل از کریسمس و تعطیلات سال نو را نشانه آغاز رکود فنی در منطقه یورو قبل از پایان سال جاری می‌دانند.

  داده‌های «FedWatch»  که CME Group  منتشر می‌کند، نشان می‌دهند که بازارها هنوز قیمت‌گذاری دارایی‌ها را با ۹۰% احتمال این که فدرال رزرو نرخ بهره را در دسامبر ۲۰۲۳ بدون تغییر رها کند، انجام می‌دهند.  اقتصاددانان بانک فنلاندی «Nordea Bank» عقیده دارند بانک مرکزی آمریکا حتی در سال ۲۰۲۴ هم نرخ وجوه فدرال را در سطح فعلی ۵.۵۰% باقی خواهد گذاشت.

  البته به نظر می‌رسد که چرخه افزایش نرخ بهره یورو احتمالا به پایان رسیده است. استراتژیست‌های «ولز فارگو» یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکا معتقد هستند که چشم‌اندازهای رشد مأیوس‌کننده در «منطقه یورو» نشان می‌دهد که سیاست پولی انقباضی در بانک مرکزی اروپا احتمالا به پایان رسیده است. موفقیت‌های اخیر در زمینه کاهش تورم این نظر را تقویت کرده است که اکنون به قله افزایش نرخ بهره [۴.۵۰%] رسیده‌ایم.

  هم «Nordea» و هم «ولز فارگو» عقیده دارند بانک مرکزی اروپا احتمالا متقاعد خواهد شد که هزینه وام‌گیری را در اوایل تابستان سال آینده  کاهش دهد.  آنها می‌گویند «ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که اولین کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا قبل از جلسه ژوئن ۲۰۲۴ انجام شود اگرچه پس از آن کاهش نرخ بهره به میزان ۱۵۰ نقطه تا ۲.۵۰% از اواسط سال ۲۰۲۴ تا اوایل سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی می‌شود. ما عقیده داریم ریسک کاهش نرخ بهره توسط بانک اروپا، بسیار بالاتر از چیزی خواهد بود که قبلا انتظار داشتیم و این روند نیز تهاجمی‌تر هم خواهد بود.»

  عواملی مثل افزایش تمایل به ریسک در سطح جهانی و کندشدن حرکت اقتصاد آمریکا می‌توانند از یورو حمایت کنند. بااین‌حال واگرایی در سیاست پولی بین فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا همچنان فشار نزولی را به EUR/USD وارد خواهد کرد. این گفته درباره ارزهای سایر کشورهای مهم نیز صدق می‌کند البته اگر بانک‌های مرکزی آنها نرخ بهره را بدون تغییر رها کنند یا حتی آن را کاهش دهند، دلار موقعیت خودش را بیشتر تقویت می‌کند.

  جفت‌ارز EUR/USD هفته قبل را در ۱.۰۶۸۴ به پایان رساند. نظر متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۲۵% به تقویت دلار رأی می‌دهند، ۶۰% طرف‌دار یورو هستند و ۱۵% بی‌طرف هستند.

  در بخش تحلیل تکنیکال، ۸۵% از اسیلاتورها در چارت D1 به رنگ سبز هستند و ۱۵% به رنگ خاکستری خنثی هستند. در اندیکاتورهای روند، نسبت ۷۰% به ۳۰% به نفع رنگ سبز را شاهد هستیم.

  نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۶۴۰-۱.۰۶۲۰ مشاهده می‌شود و پس از آن به ۱.۰۵۲۰-۱.۰۴۸۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵-۱.۰۲۰۰، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰ می‌رسیم. گاوها در حوالی ۱.۰۷۴۰ با اولین مقاومت روبرو می‌شوند بعد به مقاومت‌های ۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۷۵-۱.۰۹۴۵ و سپس ۱.۱۰۹۰-۱.۱۰۶۵، ۱.۱۱۵۰ و ۱.۱۲۷۵-۱.۱۲۶۰ خواهیم رسید.

  بر خلاف هفته قبل که هفته آرامی بود، هفته آینده پرماجرا خواهد بود. داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا در سه‌شنبه ۱۴ نوامبر منتشر خواهند شد و داده‌های مقدماتی GDP منطقه یورو در سه‌ماهه سوم هم در همین روز منتشر خواهند شد. روز بعد هم آمارهای حجم خرده‌فروشی و شاخص قیمت تولیدکننده (CPI) برای آمریکا منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۱۶ نوامبر هم طبق معمول تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا گزارش خواهد شد. سرانجام  در روز جمعه، اندیکاتور تورمی مهمی به نام شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منطقه یورو اعلام خواهد شد.

GBP/USD: نزدیک‌شدن خطرناک به ۱.۲۲۰۰

 • می‌دانید که پوند بریتانیا در ۳ نوامبر، نیروی قدرتمند گاوی را پس از انتشار داده‌های بازار کار آمریکا دریافت کرد. در آن روز، GBP/USD واقعاً جهشی روبه‌بالا داشت. روز دوشنبه ۶ نوامبر دوباره پوند صعود کرد و به ارتفاع ۱.۲۴۲۷ رسید. البته سرانجام مشخص شد که زمان جشن گاوها تمام شده است و زمان بازگشت GBP/USD به منطقه ۱.۲۲۰۰ رسیده است. معکوس شدن روند به سمت جنوب با کمک آمارهای اقتصادی انگلستان انجام شد.  فعالیت تجاری در بخش ساختمان انگلستان در ماه اکتبر فقط کمی افزایش پیدا کرده بود و از ۴۵.۰ به ۴۵.۶ رسیده بود. ضمنا سفارش‌های این بخش هم برای چهارمین ماه متوالی نزول کرده بود و ۲۰% کمتر از سال قبل بود. نرخ میانگین وام مسکن هم اکنون بیش از ۸% است و تعداد وام‌های تصویب شده برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته است. بنابراین احتمال افزایش قابل‌توجه فعالیت تجاری بسیار کم است.

  اگرچه GDP انگلستان در ماه سپتامبر کمی بیشتر شده بود و از ۰.۱% به ۰.۲% رسیده بود اما احتمال دارد که در سه‌ماهه سوم نزول کند و از ۰.۲% به ۰.۰% برسد و به‌صورت سال‌به‌سال در ۰.۶% باقی بماند. در این شرایط، بانک مرکزی انگلستان (BoE) احتمالا در آینده نزدیک نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. اما پایین‌تر هم نخواهد برد. «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک انگلستان می‌گوید هیچ نیازی به افزایش نرخ بهره برای مهار تورم وجود ندارد اما لازم است که ماهیت انقباضی سیاست پولی حفظ شود. به‌عبارت‌دیگر نرخ بهره بدون تغییر در ۵.۲۵% باقی خواهد ماند. همان‌طور که قبلا گفتیم در چنین شرایطی، برتری با دلار خواهد بود. این وضعیت به‌وضوح در واکنش بازار بعد از سخنرانی «جروم پاول» در ۹ نوامبر مشاهده شد. به محض این که او نکات مبهمی درباره نرخ بهره گفت، GBP/USD سریع نزول کرد.

  این جفت‌ارز هفته قبل  را در ۱.۲۲۲۵ به پایان رساند. اقتصاددانان «Scotiabank» عقیده دارند منطقه ۱.۲۲۰۰ می‌تواند به‌عنوان حمایت کوتاه‌مدت عمل کند البته ضعف در زیر این سطح، نشان‌دهنده ریسک ادامه نزول و دوباره تست‌کردن منطقه ۱.۲۱۰۰-۱.۲۰۰۰ است. اگر جمع‌بندی پیش‌بینی‌ها درباره آینده نزدیک را بررسی  کنیم، ۶۰% از تحلیل‌گران به حرکت صعودی جدید این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۲۰% به نزول آن رأی می‌دهند و ۲۰% هم بی‌طرف هستند. ۵۰% از اسیلاتورها در D1 حرکت به جنوب را نشان می‌دهند، ۱۵% حرکت به شمال را نشان می‌دهند و ۳۵% باقیمانده هم حرکت به سمت شرق را نشان می‌دهند. فقط ۱۵% از اندیکاتورهای روند صعودی هستند درحالی‌که اکثریت قاطع آنها (۸۵%) حرکت نزولی را نشان می‌دهند. اگر حرکت نزولی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۰۸۵-۱.۲۰۴۰، ۱.۱۹۶۰، ۱.۱۸۴۰-۱.۱۸۰۰، ۱.۱۷۲۰، ۱.۱۶۲۵-۱.۱۵۹۵، ۱.۱۴۷۵-۱.۱۴۵۰. اگر حرکت صعودی باشد این مقاومت‌ها در پیش خواهند بود: ۱.۲۳۳۵-۱.۲۲۹۰، ۱.۲۴۵۰-۱.۲۴۳۰، ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۴۵، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰، ۱.۲۸۲۰-۱.۲۷۸۵، ۱.۲۹۴۰ و ۱.۳۱۴۰.

  سه‌شنبه ۱۴ نوامبر در تقویم اقتصادی هفته آینده انگلستان روز مهمی است چون یک مجموعه جامع از داده‌های بازار کار انگلستان منتشر خواهد شد. چهارشنبه ۱۵ نوامبر هم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) بریتانیا در ماه اکتبر اعلام خواهد شد. در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۱۷ نوامبر هم حجم فروش خرده‌فروشی انگلستان اعلام خواهد شد.

USD/JPY: اگرچه اکنون دوران سختی برای ین است ولی آینده روشن است

 • بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در جلسه ۳۱ اکتبر خودش تصمیم گرفت تا پارامترهای سیاست پولی‌اش را تغییر ندهد، این موضع بانک ژاپن مدت‌هاست که ثابت مانده است. این رگولاتور نه‌تنها نرخ بهره منفی را در سطح ۰.۱%- حفظ کرد بلکه بازده اوراق دولتی ۱۰ساله (JGB) را هم در سطح فعلی تثبیت کرد. عده‌ای از فعالان بازار امیدوار بودند که پس از انتشار داده‌های افزایش تورم، بانک مرکزی ژاپن، سقف بازده را دستکم از ۱% به ۱.۲۵% برساند (شایان‌ذکر است که بازده اوراق مشابه در آمریکا در ۹ نوامبر بیش از ۴.۶% بود). البته بانک ژاپن به‌جای تعدیل متناسب با نشانه‌های افزایش فشار تورمی، همچنان این سیگنال‌ها را نادیده می‌گیرد. این باعث شد تا USD/JPY  به قله ۱۵۱.۷۱ برسد. اگر داده‌های بازار کار آمریکا در ۳ نوامبر منتشر نمی‌شدند و این جفت‌ارز را به ۱۴۹.۳۴ نمی‌رساندند، قیمت در همان قله باقی می‌ماند.

  تحلیل‌گران زیادی عقیده دارند مسئولان وزارت مالی و بانک ژاپن (BoJ) با گفته‌ها و اظهارنظرهایشان سعی می‌کنند تا جفت‌ارز USD/JPY را در همین سطوح نگه دارند. انتظار داشتیم که اگر مقامات مسئول واقعاً اقدام به خرید ین کنند نزول این جفت‌ارز ادامه پیدا کند. البته در عمل این اتفاق نیفتاد و این جفت‌ارز در ۱۰ نوامبر دوباره به ارتفاع ۱۵۱.۵۹ صعود کرد و دوره پنج‌روزه را کمی پایین‌تر در ۱۵۱.۵۱ به پایان رساند.

  استراتژیست‌های «Commerzbank» می‌گویند «اصلاً عجیب نیست که روند USD/JPY صعودی است. در نرخ‌های تبادل فعلی ارز، واقعاً سرمایه‌گذاری روی ین ژاپن برای سرمایه‌گذاران خارجی (و داخلی) جذاب نیست [...] تا وقتی سیاست پولی ژاپن به‌صورت رادیکال تغییر نکند، احتمالا USD/JPY به‌زودی به سقف جدیدی ثبت خواهد رسید. وزارت مالی احتمالا دوباره با تهدید به مداخله ارزی به این وضعیت واکنش نشان می‌دهد. البته اگر بانک مرکزی ژاپن نتواند در برابر اظهارنظرهای «کبوتری» مقاومت کند و اگر وزارت  مالی واقعاً مداخله کند، این کار فقط موقتاً جلوی صعود نرخ این جفت‌ارز را خواهد گرفت».

  بانک «Dutch Rabobank» عقیده دارد سرعت پایین نرمال شدن سیاست پولی ژاپن نشان می‌دهد که USD/JPY  احتمالا در هفته‌های آینده همچنان روند خودش را در بالای سطح ۱۵۰.۰۰  ادامه خواهد داد. البته شاید ترس از مداخلات واقعی وزارت مالی ژاپن مانع از حرکت صعودی آن شود و احتمالا بازار نسبت به رفتن این جفت‌ارز به بالای ۱۵۲.۰۰ تمایلی ندارد.

  ضمنا تحلیل‌گران بانک سنگاپوری «United Overseas Bank» (UOB) عقیده دارند ریسک شکسته‌شدن قله هفته قبل در نزدیکی ۱۵۱.۸۰ افزایش پیدا کرده است. این سطح با قله پارسال یعنی ۱۵۱.۹۵ خیلی فاصله ندارد و اگر دلار بتواند از این سطح مقاومت عبور کند، احتمال دارد که در ۱ تا ۳ هفته آینده به سطح ۱۵۲.۵۰ صعود کند.

  علی‌رغم پیش‌بینی‌های متخصصان درباره صعود، مسئولان وزارت مالی و بانک مرکزی ژاپن همچنان اصرار دارند که ضعف مالی ین ناعادلانه است. متخصصان «Rabobank» پیش‌بینی می‌کنند که «هر نوع گمانه‌زنی درباره افزایش نرخ بهره به USD/JPY اجازه خواهد داد تا سال آینده پایین‌تر از این برود. ما عقیده داریم این جفت‌ارز در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ می‌تواند به زیر سطح ۱۴۵.۰۰ برگردد». اقتصاددانان «Scotiabank» می‌گویند «ارزش منصفانه بر اساس اسپردها، بازده‌های دارایی و شرایط معاملاتی [...] نشان می‌دهد که دلار خیلی دچار بیش‌ارزشی شده است و این جفت‌ارز باید نزدیک به ۱۴۴.۵۰ معامله شود».

  البته به این سؤال اصلی که «منصفانه شدن قیمت»  چه وقت دوباره اتفاق خواهد افتاد، هنوز هیچ پاسخ داده نشده است. مؤسسه «Societe Generale» عقیده دارد این اتفاق به‌زودی خواهد افتاد و ین قطعا تا مدتی ناامیدکننده خواهد بود اما برگشت روند نزولی USD/JPY هر روز نزدیک‌تر می‌شود.

  اگر چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت این جفت‌ارز را بررسی کنیم، ۵۵% از تحلیل‌گران تقویت ین را پیش‌بینی می‌کنند درحالی‌که ۱۰% بی‌طرف هستند و ۳۵% به عبور این جفت‌ارز از ۱۵۲.۰۰ رأی می‌دهند. تحلیل تکنیکال از تحلیل‌گران دسته آخر حمایت می‌کند و ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند.
  نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۵۰.۱۵-۱۵۰.۰۰ قرار دارد و پس از آن به ۱۴۸.۸۰-۱۴۸.۴۵، ۱۴۷.۳۰-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ و ۱۴۲.۲۰ می‌رسیم. اولین مقاومت در ۱۵۱.۹۰-۱۵۱.۷۰ (سقف اکتبر ۲۰۲۲) قرار دارد و پس از آن به ۱۵۳.۱۵-۱۵۲.۸۰ و ۱۵۶.۲۵ می‌رسیم.

  به‌غیراز انتشار داده‌های GDP مقدماتی ژاپن در سه‌ماهه سوم که روز چهارشنبه ۱۵ نوامبر منتشر خواهند شد، هیچ آمار اقتصادی مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: رسوایی‌ها و ثبت رکوردهای بازار

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۳ تا ۱۷ نوامبر ۲۰۲۳1

 • هفته قبل دو اتفاق مهم افتاد: رسوایی اتریوم و صعود بعدی بیت کوین و کل بازار کریپتو.بیایید بررسی این بخش را ابتدا با رسوایی شروع کنیم.

  وکیلی به نام «استیون نرایوف» که مشاور سابق پلتفرم اتریوم بوده است، «ویتالیک بوترین» و «جوزف لوبین» را به اقدامات کلاه‌بردارانه متهم کرد. او عقیده دارد این بنیان‌گذاران مشترک در دسیسه‌هایی شرکت داشته‌اند که فراتر از جرائمی هستند که «سم بنکمن-فراید» مدیرعامل «FTX» مرتکب شده است (که هیئت‌منصفه او را گناهکار شناخت و با ۱۱۰ سال زندان مواجه شد).

  «نرایوف» می‌گوید «ادعاهای «بوترین» درباره ایجاد ارز غیرمتمرکز دروغ هستند. این ارز از ابتدا متمرکز بوده و امروزه این نفوذ حتی متمرکزتر هم شده است. حلقه کوچکی از سرمایه‌گذاران ETH حدود ۷۵% از کل دارایی‌های این پروتکل را کنترل می‌کنند. آنها حالا به‌سادگی می‌توانند قیمت را دست‌کاری کنند یا حتی سقف بالایی و پایینی آن را تعیین کنند. اکثر معاملاتی که در صرافی‌ها می‌بینید جعلی یا ساختگی است تا تظاهر به نقدشوندگی کنند».

  «نرایوف» به وجود توافق محرمانه بین مدیریت شبکه اتریوم و مسئولان رده‌بالای آمریکا مثل «گری گنسلر» رئیس SEC و «جی کلیتون» رئیس سابق این کمیسیون هم مشکوک است و می‌گوید در مراحل اولیه راه‌اندازی این آلت‌کوین اتفاقات مشکوکی افتاده است. این وکیل قبلا گمانه‌زنی کرده بود که حمله با تمام قدرت سازمان‌های تنظیمی آمریکا به «ریپل» هم با حمایت صاحبان پرنفوذ ETH اتفاق افتاده است. او عقیده دارد دشمنی با «ریپل» ممکن است شامل افرادی شود که با SEC ، وزارت دادگستری، اف‌بی‌آی و حتی برخی کارمندان «ریپل» مرتبط است.

  جالب است که یک سازمان بازرس کریپتو «Truth Labs» هم ادعای مشابهی را مطرح کرده است. البته آنها بر خلاف «نرایوف» عقیده دارند این آمریکا نیست که نفوذ قاطعی بر اتریوم دارد بلکه کنگلومرای چینی «Wangxian Group» و سازمان‌های نزدیک به حزب کمونیست چین (CPC) هستند که تقریبا ۸۰% از ETH ماین‌شده را کنترل می‌کنند. «Truth Labs» ادعا می‌کند که «Wangxian» یکی از اولین حامیان شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۵ بوده است. این گروه اعتبار ایجاد والت‌های اصلی «بوترین» را به خود اختصاص داده است.

  سؤال بزرگ این است که آیا «نرایوف» و «Truth Labs» می‌توانند مدارک محکمی برای ادعایشان ارائه کنند یا خیر. در حال حاضر قیمت ETH در حال صعود است و به قله ۲۱۳۰ دلار رسیده است. بیت کوین هم پنجشنبه ۹ نوامبر مقاومت ۳۷۰۰۰ دلار را شکست و یک سقف محلی را در ۳۷۹۴۸ دلار ثبت کرد، همان نقطه‌ای که در ماه مه ۲۰۲۲ در آنجا معامله می‌شد.
  توسعه روند گاوی BTC منجر به آپدیت شدن اندیکاتورهای سالانه و تاریخی شده است. جریان ورودی خالص سرمایه به بازار کریپتو در ۳۰ روز گذشته به ۱۱ میلیارد دلار رسیده است که یک رکورد برای سال ۲۰۲۳ است. مؤسسات بزرگ هم ۷۶۷ میلیون دلار طی شش هفته گذشته به صندوق‌های ارز دیجیتال اضافه کرده‌اند و از رکورد ۷۳۶ میلیون دلار سال قبل فراتر رفته‌اند و به سطح پایان سال ۲۰۲۱ رسیده‌اند. بهره باز در فیوچرز بیت کوین در «بورس CME شیکاگو» هم در سطح دسامبر ۲۰۲۱ (۳.۷ میلیارد دلار) است. هولدرهای بلندمدت همچنان بیت کوین جمع می‌کنند و دارایی‌هایشان را به ۱۴.۹ میلیون BTC رسانده‌اند (بیش از ۷۰% از مجموع انتشار بیت کوین). حجم خریدهای آنها بیش از ۲۵۰۰۰ سکه در ماه است. سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و سفته‌بازان هم فعال‌تر شده‌اند و تحت‌تأثیر هراس عقب افتادن (FOMO) خرید می‌کنند.

  لیست این رکوردها همچنان ادامه دارد اما نکته‌ای که نگرانی بیشتری ایجاد می‌کند این است که در آینده چه خواهد شد. اگر دینامیک‌های فعلی ادامه پیدا کنند، تقاضای طلای دیجیتال همچنان صعود خواهد کرد و عرضه نزول خواهد کرد. در این صورت سقف‌های محلی یا حتی تاریخی جدیدی ثبت می‌شوند و سقف‌های بالاتری در راه هستند. ما تاکنون بارها عواملی که در بول‌ران فعلی نقش دارند را بیان کرده‌ایم. عوامل کلیدی موثر عبارت‌اند از پذیرش احتمالی ETF اسپات بیت کوین توسط SEC ، وقوع هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ و معکوس شدن احتمالی روند سیاست پولی فدرال رزرو. «مارکوس تیلن» رئیس بخش پژوهش «Matrixport» یادآوری می‌کند که قبلا بعد از پایان چرخه انقباضی فدرال رزرو در ژانویه ۲۰۱۹، قیمت طلای دیجیتال پنج برابر شده است. البته «تیلین» هشدار می‌دهد که نباید انتظار داشته باشیم که این دینامیک‌ها  حتماً تکرار شوند ولی او عقیده دارد ارز دیجیتال پرچم‌دار می‌تواند در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ افزایش قیمت معناداری را تجربه کند. بیت کوین طبق این محاسبات می‌تواند در دوره پیش از کریسمس یعنی نوامبر-دسامبر امسال تا ۲۳% صعود کند.

  «مایکل سیلور» مؤسس «MicroStrategy» علاوه بر پیشران‌های رشد که قبلا هم نام بردیم،  به چند عامل دیگر هم اشاره می‌کند که در میان‌مدت می‌توانند افزایش ده برابری قیمت بیت کوین را ایجاد کنند. «سیلور» می‌گوید قوانین جدید حسابداری برای ذخایر بیت کوین توسط شرکت‌های آمریکا هم یک عامل مثبت دیگری است. او می‌گوید «این اقدام در آینده درها را به روی شرکت‌ها باز خواهد کرد تا بیت کوین را به‌عنوان دارایی خزانه نگهداری کنند و ارزش خوبی برای سهام‌داران خلق کنند».

  این کارآفرین به تأثیر مثبت اقدامات رگولاتوری و اجرای قانون توسط مقامات مثلا  دادگاه مدیرعامل سابق صرافی منحل شده «FTX» هم اشاره می‌کند. «سیلور» عقیده دارد «همه این کابوی‌های کریپتو، توکن‌هایی که به اوراق بهادار ثبت نشده تبدیل می‌شوند و سرپرستان اموال غیرقابل‌اطمینان» همگی به سود بیت کوین هستند. «سیلور» می‌گوید برای این که صنعت کریپتو به سطح جدیدی برسد «باید نظارتی مثل نظارت والدین  بر فرزندان روی آن باشد و از ۱۰۰,۰۰۰ توکن فعلی که فقط برای سفته‌بازی استفاده می‌شوند، خلاص شویم و فقط به بیت کوین برگردیم. وقتی  این صنعت تمرکز خودش را از سکه‌های پرزرق‌وبرق کوچک که جلب‌توجه می‌کنند ولی پول مردم را از بین می‌برند، دور کند، آنگاه به سطح بعدی خواهیم رفت و به افزایش ۱۰ برابری قیمت بیت کوین خواهیم رسید».

  توجه کنید که این رؤیایی‌ترین پیش‌بینی درباره قیمت بیت کوین نیست و «کاترین وود» مدیرعامل «ARK Investment» عقیده دارد در دهه آینده، قیمت طلای دیجیتال از ۱ میلیون دلار هم بیشتر خواهد شد (توجه کنید که «چارلی مانگر»، شریک پرسابقه «وارن بافت» اخیراً دوباره از بیت کوین انتقاد کرده است و آن را یک «محصول آلوده» نامیده است. او قبلا هم نام‌های «احمقانه‌ترین سرمایه‌گذاری»، «مرگ‌موش» و «بیماری آمیزشی» را برای بیت کوین انتخاب کرده بود).

  حالا نگاهی به پیش‌بینی‌های آینده نزدیک می‌اندازیم، «ریچل لین» مدیرعامل صرافی «SynFutures» عقیده دارد بیت کوین تا پایان نوامبر می‌تواند به ۴۷۰۰۰ دلار برسد.  او این‌طور محاسبه کرده است که «شهرت ماه اکتبر یعنی «آپ‌توبر» در چند هفته اخیر تقویت شد و بیت کوین تقریبا ۲۹% صعود کرد. نکته جالب‌تر این است که اگر به گذشته نگاه کنیم نوامبر عملکرد بهتری نسبت به اکتبر داشته است و افزایش قیمت میانگین بیت کوین بیش از ۳۵% بوده است. اگر این ماه نوامبر هم سود مشابهی داشته باشد قیمت این دارایی به حوالی ۴۷۰۰۰ دلار خواهد رسید». «لین» به عامل مثبت دیگری اشاره می‌کند که افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌ها است. او عقیده دارد افزایش حجم معاملات اسپات با افزایش قابل‌توجه تعداد پرداخت‌های بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار همراه بوده است و عامل مهمی است. این متخصص عقیده دارد «این نشانه واضحی از افزایش علاقه مؤسسات مالی است. بازیگران بزرگ در حال تثبیت پوزیشن‌های دارایی‌های دیجیتال به‌خصوص در بیت کوین هستند».
  علی‌رغم خوش‌بینی‌هایی که در بازار وجود دارد، تحلیل‌گری به نام «Doctor Profit» عقیده دارد سرمایه‌گذاران باید آماده اصلاح و ظهور «قوهای سیاه» باشند، درست مثل اتفاقاتی که قبل از هاوینگ ۲۰۲۰ در اواسط طغیان کووید-۱۹ افتادند. این متخصص این احتمال را رد نمی‌کند که بیت کوین قبل از هاوینگ آینده در آوریل ۲۰۲۴ ممکن است تا ۲۶۰۰۰ دلار افت کند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۱۰ نوامبر، BTC/USD در ۳۷۳۲۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱.۴۲ تریلیون دلار است  درحالی‌که هفته قبل ۱.۲۹ تریلیون دلار بود. شاخص «ترس و طمع ارز دیجیتال» هم از ۶۵ به ۷۰ نقطه افزایش پیدا کرده است و در منطقه «طمع» قرار دارد.

  در پایان این بررسی، سری به بخش جالب هک‌های زندگی ارز دیجیتال می‌اندازیم. اگر رمز عبور والت ارز دیجیتالتان را گم کنید چه‌کار می‌کنید؟ «رین لوهموس» مؤسس «Estonian LHV Bank» به این سؤال پاسخ داده است. او در حین «ICO» در جولای سال ۲۰۱۵  تعداد ۲۵۰,۰۰۰ اتریوم  را به مبلغ ۷۵۰۰۰ دلار خرید. در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۱ وقتی قیمت اتریوم به سقف تاریخی حدود ۴۸۰۰ دلار رسید،  دارایی‌های «لوهموس» به ۱.۲۲ میلیارد دلار رسید. حتی حالا هم ارزش این دارایی ۵۰۰ میلیون دلار است. طی این مدت این سکه‌ها در خواب باقی مانده بودند. این تاجر سرانجام متوجه شد که پسورد والت خودش را گم کرده است و حالا قصد دارد از هوش مصنوعی برای حل این مشکل کمک بگیرد. او می‌گوید «قصد من این است که یک نسخه هوش مصنوعی از «رین لوهموس» ایجاد کنم و ببینم آیا می‌تواند خاطراتم را بازیابی کند یا خیر». (به‌هرحال هوش مصنوعی ChatGPT پیش‌بینی کرده است که ارزش اتریوم در آغاز ۲۰۲۴ در دامنه ۳۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد بود. اگر این اتفاق بیفتد، «لوهموس» می‌تواند دوباره میلیاردر شود البته اگر پسورد والت خودش را پیدا کند).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید