2023 اکتبر 21

EUR/USD: فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در آینده نزدیک اصلاً نرخ بهره را افزایش نخواهند داد؟

 • از آخرین روزهای ماه سپتامبر تابه‌حال، شاخص دلار آمریکا (DXY) در یک کانال ساید معامله شده است. اطلاعات اقتصاد کلانی که هفته قبل منتشر شدند هیچ برتری واضحی را برای دلار یا یورو ایجاد نکردند. داده‌های خرده‌فروشی آمریکا در ۱۷ اکتبر منتشر شدند و افزایش ماهانه ۰.۷% را نشان می‌دادند. اگرچه این رقم از مقدار قبلی ۰.۸% کمتر است اما خیلی بیشتر از پیش‌بینی میانگین بازار یعنی ۰.۳% است. در همان روز «شاخص احساس اقتصادی ZEW» برای منطقه یورو هم منتشر شد و فراتر از انتظارات بود و به ۲.۳ رسیده بود که بسیار بهتر از پیش‌بینی ۸- است و یک ریباند کامل از مقدار منفی قبلی ۸.۹- را نشان می‌دهد.

  داده‌های بازنگری شده تورم مصرف‌کننده در منطقه یورو هم چهارشنبه ۱۸ اکتبر منتشر شدند. «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) در ماه سپتامبر مطابق پیش‌بینی‌ها بود و نهایتا در سطح ۴.۳% سال‌به‌سال (YoY) تعیین شد درحالی‌که ماه قبل ۵.۲% بود. تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه آمریکا در روز پنجشنبه ۱۹ اکتبر منتشر شد و ۱۹۸ هزار درخواست بود، این مقدار فراتر از انتظارات قبلی بود و هم کمتر از مقدار قبلی ۲۱۱ هزار و هم پیش‌بینی بازار یعنی ۲۱۲ هزار درخواست بود.

  اگر نگاه گسترده‌تری به اقتصاد آمریکا بیندازیم، نرخ رشد GDP و اشتغال قدرتمند، کاهش شتاب تورم، افزایش فعالیت مصرف‌کننده و همچنین بازار نسبتا پایدار املاک علی‌رغم افزایش نرخ بهره را مشاهده می‌کنیم. همه این عوامل، مناسب‌بودن یک افزایش نرخ بهره دیگر را نشان می‌دهند که به نوبه خودش شاخص DXY را بالاتر خواهد برد البته بر اساس گفته‌های مسئولان فدرال رزرو به نظر می‌رسد که احتمال افزایش نرخ در جلسه آینده «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) در ۱ نوامبر اندک است.

  به‌ویژه «پاتریک هارکر» رئیس بانک فدرال رزرو فیلادلفیا گفته است نباید به دلیل افزایش هزینه‌های وام‌گیری، فشار اقتصادی ایجاد کنیم. «لوری لوگان» رئیس بانک فدرال رزرو دالاس هم نظر او را تأیید کرده است و گفته است «اگرچه پیشرفت مطلوبی در مبارزه علیه تورم مشاهده می‌شود اما هنوز تورم بیش از حد بالا است». او افزوده است «همچنان اقتصاد آمریکا عملکردی قدرتمند دارد و شرایط بازار کار هم خوب است و فدرال رزرو قبل از تصمیم‌گیری درباره سیاست پولی هنوز زمان دارد تا اقتصاد و بازارها را زیر نظر بگیرد».

  سخنرانی «جروم پاول» در «باشگاه اقتصادی نیویورک» در روز پنجشنبه ۱۹ نوامبر، انتظارات شاهین‌های دلار را برآورده نکرد و باعث شد تا EUR/USD به بالای ۱.۰۶۱۵ صعود کند. اقتصاددانان «Rabobank» عقیده دارند رئیس فدرال رزرو تلاش کرده تا در را به روی گزینه‌های گوناگون باز نگه دارد و موضع بی‌طرفانه‌ای بگیرد. «Rabobank» عقیده دارد اندیکاتورهای اقتصادی آمریکا احتمالا امکان افزایش بیشتر نرخ بهره را نشان می‌دهند. البته کمتر از یک هفته و نیم تا جلسه بعدی FOMC باقی مانده است و «دینامیک‌های خنثای فعلی هیچ دلیلی را برای افزایش نرخ بهره در اول نوامبر به ما نمی‌دهند». بااین‌وجود، این اقتصاددانان انتظار دارند که «بازار اوراق، وظیفه‌ای که به دوش فدرال رزرو است را بر عهده بگیرد و باعث شود تا افزایش بیشتر نرخ بهره لازم نباشد. البته اگر داده‌های اقتصادی همچنان قدرتمند باقی بمانند، FOMC نهایتا روزی به چرخه افزایش نرخ بهره باز خواهد گشت».

  تحلیل‌گران «ING»، بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند، عقیده دارند اگرچه گفته‌های رئیس فدرال رزرو متمایل به کبوترها بود و باعث ضعیف‌تر شدن دلار شد اما ظاهرا دلار در کوتاه‌مدت بیشتر از آنکه میل به سقوط داشته باشد، تمایل به صعود دارد. اقتصاددانان بانک آلمانی «Commerzbank» گرایش مسئولان فدرال رزرو را نوعی تمایل همراه با احتیاط به شاهین‌ها می‌دانند و نه گرایش به کبوترها. آنها شانس کمی را در جو فعلی برای افزایش نرخ بهره قائل هستند. آنها می‌گویند «ظاهرا فدرال رزرو به قله نرخ بهره رسیده است و اگرچه «جروم پاول» امکان افزایش دوباره نرخ بهره بر اساس اطلاعاتی که در آینده به دست می‌آیند را رد نکرده است. اما سیاست پولی اکنون نقش ثانویه را در بازار دارد. ریسک‌های ژئوپلیتیک به رتبه نخست اهمیت صعود کرده‌اند و دلار همچنان به‌عنوان یک پناهگاه امن مورد تقاضای بازار است». متخصصان این بانک پیش‌بینی می‌کنند که اگرچه در این سناریو ادامه صعود برای دلار مشکل است اما قیمت‌های بالای نفت از دلار حمایت خواهند کرد.

  متخصصان شرکت «Societe Generale» فرانسوی عقیده دارند «هم روایت فدرال رزرو و هم روایت بانک مرکزی اروپا درباره افزایش بیشتر نرخ بهره در بلندمدت، افت تدریجی یورو را به دنبال دارد». متخصصان این بانک می‌گویند «داده‌های اقتصادی منطقه یورو درخشان نیستند و نوعی واگرایی بین پیش‌بینی رشد در آمریکا و رشد منطقه یورو وجود دارد، شرایط  فعلی، یک حرکت آرام به سمت برابری این دو ارز [۱.۰۰۰] را نشان می‌دهد اما احتمال این که این جفت‌ارز از این نقطه پایین‌تر برود، اندک است».

  در زمان نگارش این بررسی، EUR/USD هنوز به سطح برابری نرسیده است و هفته قبل را در ۱.۰۵۹۳ به پایان رسانده است. نظر متخصصان درباره آینده کوتاه‌مدت به این صورت است: ۵۰% طرف‌دار دلار قوی‌تر هستند، ۳۵% یک روند صعودی را برای این جفت‌ارز پیش‌بینی می‌کنند و ۱۵% هم بی‌طرف هستند.

  در بخش تحلیل تکنیکال با ابهام بیشتری مواجه هستیم. اندیکاتورهای روند در چارت D1 به دو بخش مساوی تقسیم می‌شوند: ۵۰% قرمز هستند (خرسی) و ۵۰% هم سبز هستند (گاوی). ۴۰% از اسیلاتورها حامی یورو هستند و فقط ۱۵% حامی دلار هستند و ۴۵% باقیمانده هم خنثی هستند. اولین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۵۵۰ قرار دارد پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱.۰۵۱۰-۱.۰۴۸۵، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰. گاوها در منطقه ۱.۰۶۲۰-۱.۰۶۰۰ با مقاومت روبرو می‌شوند پس از آن این مقاومت‌ها سر راه آنها قرار دارند: ۱.۰۷۰۰-۱.۰۶۷۰، ۱.۰۷۷۰-۱.۰۷۴۰، ۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵ و ۱.۰۹۷۵-۱.۰۹۴۵.

  هفته آینده هفته‌ای پرماجرا است. سه‌شنبه ۲۴ اکتبر، شاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش‌های متنوع آلمان، منطقه یورو و آمریکا منتشر خواهد شد. روز بعد یعنی ۲۵ اکتبر هم داده‌های بازار مسکن آمریکا همراه با سخنان «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو منتشر خواهند شد. پنجشنبه هم بانک مرکزی اروپا (ECB) جلسه‌ای را برگزار خواهد کرد که اعضای شورای حکام آن باید درباره نرخ بهره یورو تصمیم بگیرند و جمع‌بندی پیش‌بینی‌ها این است که نرخ بهره در سطح فعلی ۴.۵۰% نگه داشته خواهد شد. گفته‌ها و اظهارنظرهای  بعدی رهبران بانک مرکزی اروپا هم اهمیتی در سطح این تصمیم خواهد داشت. در همان روز، داده‌های سفارش‌های کالای بادوام آمریکا و مقدار GDP سه‌ماهه سوم (Q3) سال جاری منتشر خواهد شد. هفته کاری در ۲۷ اکتبر با انتشار داده‌های هزینه مصرف شخصی به پایان خواهد رسید.

GBP/USD: آیا بانک مرکزی انگلستان هم نرخ بهره را ثابت نگه می‌دارد؟

 • در آغاز ماه جاری، به‌خصوص در ۴ اکتبر، GBP/USD روند صعودی داشت و از سطح ۱.۲۰۳۷ صعود کرد و ظرف یک هفته به ۱.۲۳۳۷ رسید. البته مقاومت حوالی منطقه ۱.۲۳۲۰ و خط روند به‌وضوح در تایم فریم‌های D1 و W1 قابل‌مشاهده بود و مانع از شکل‌گیری مومنتوم گاوی شد و این جفت‌ارز را به عقب برگرداند. پوند بریتانیا از اواسط جولای تقریبا ۷.۵% نسبت به دلار عقب‌نشینی کرده است. دلایل پشت این اتفاق فقط تکنیکال نیستند بلکه به چشم‌انداز اقتصادی و ژئوپلیتیک هم مربوط می‌شوند.

  در شرایط تنش در خاورمیانه و تشدید دائمی نبرد مسلحانه بین اسرائیل و حماس، سرمایه‌گذاران به دلار روی آورده‌اند و آن را یک ارز امن می‌دانند. به طور طبیعی افزایش هزینه حامل‌های انرژی نیز بر روی قیمت در انگلستان تأثیر می‌گذارد و قطعا به اقتصاد و ارز این کشور فشار خواهد آورد و سرمایه‌گذاران به همین دلیل پوند را دارایی ریسکی‌تری نسبت به دلار می‌دانند.

  باید اشاره کنیم که متخصصان در ابتدای امسال پیش‌بینی می‌کردند که انگلستان وارد رکود خواهد شد. این پیش‌بینی‌ها تابه‌حال محقق نشده‌اند اگرچه اقتصاد این کشور در لبه رکود قرار دارد و نرخ فعلی رشد GDP سالانه ۰.۶% است. (در مقایسه با ۲.۱% آمریکا). این وضعیت در پایان سال می‌تواند بدتر شود چون قیمت‌های بالای انرژی و زمستان سرد می‌توانند باعث افزایش تورم شوند. همین حالا هم به‌خوبی می‌توانیم ببینیم که کاهش شتاب تورم متوقف شده است و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای سومین ماه متوالی حوالی ۶.۷% - ۶.۸% است.

  در این سناریو شاید بانک مرکزی انگلستان (BoE) تمایل زیادی داشته باشد تا روی حمایت از اقتصاد تمرکز کند و نه مبارزه با تورم. اگرچه برخی نمایندگان این بانک گفته‌اند که موضوع افزایش نرخ بهره هنوز باز است و مصاحبه اخیر «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان با «بلفاست تلگراف» تقریبا به کبوترها متمایل است و تأثیر گفته‌های کبوتری مشابه «جروم پاول» را خنثی می‌کند. آقای «بیلی» اعلام کرد که انتظار «کاهش قابل‌توجه» تورم را در ماه آینده دارد. او افزود «با نگاه به داده‌های تورم سپتامبر می‌توانیم بگوییم که تورم هسته در مقایسه با انتظارات ما کمی افت کرده است و این خیلی دلگرم‌کننده است» این گفته‌ها باعث شد تا GBP/USD یک ناک‌دان کوچک را تجربه کند.

  فشار روی پوند به دلیل داده‌های خرده‌فروشی انگلستان بود که جمعه ۲۰ اکتبر منتشر شدند. فروش خرده‌فروشی بر اساس اعلام «دفتر آمارهای مالی» در ماه سپتامبر ۰.۹%- ماه‌به‌ماه افت کرده بود که خیلی کمتر از پیش‌بینی ۰.۱%- و مقدار قبلی ۰.۴% است.

  در حال حاضر وضعیت پوند همچنان پیچیده است. روشن نیست که آیا بانک مرکزی انگلستان به جدیدترین داده‌ها واکنشی نشان خواهد داد یا خیر. به احتمال زیاد بانک مرکزی تا جلسه بعدی در ۲ نوامبر «چشم‌هایش را می‌بندد و بهترین‌ها را برای اقتصاد آرزو می‌کند». ضمنا تحلیل‌گران «Bank of America»، «Deutsche Bank»، «گلدمن ساکس» و «RBC» مشترکاً عقیده دارد افزایش نرخ بهره در انگلستان احتمالا به پایان راه خودش رسیده است. دستکم، احتمال افزایش نرخ در جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان زیر ۵۰% است.

  کف هفتگی GBP/USD در ۱.۲۰۸۹ ثبت شد درحالی‌که هفته در ۱.۲۱۶۳ بسته شد. وقتی نظر تحلیل‌گران درباره آینده کوتاه‌مدت این جفت‌ارز را پرسیدیم، ۴۰% از تحلیل‌گران به صعود رأی دادند. اکثر آنها (۶۰%) عقیده داشتند که این جفت‌ارز به سمت هدف ۱.۲۰۰۰ حرکت خواهد کرد. اندیکاتورهای روند در تایم فریم D1 هم به‌صورت کاملا هماهنگ (۱۰۰%) نزول را نشان می‌دهند و قرمزرنگ هستند. اسیلاتورها قطعیت کمتری دارند: ۶۵% از آنها نزول را نشان می‌دهند، ۱۵% صعود را نشان می‌دهند و ۲۰% باقیمانده خنثی هستند.

  اگر این جفت‌ارز حرکتش به جنوب را ادامه بدهد در این نقاط و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۱۳۰-۱.۲۰۸۵، ۱.۲۰۴۰، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۰۰. برعکس اگر این جفت‌ارز صعود کند در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱.۲۲۱۵-۱.۲۱۹۰، ۱.۲۲۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۴۵۰، ۱.۲۵۱۰، ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۵۰ و ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰.

  سه‌شنبه ۲۴ اکتبر در تقویم اقتصادی هفته آینده مهم است. داده‌های بازار کار انگلستان و فعالیت تجاری این کشور در همین روز منتشر خواهند شد.

USD/JPY: در میانۀ یک ابهام طولانی

 • این هفته هم بارها گفته‌های دلگرم‌کننده‌ای را از مسئولان ژاپنی درباره همه چیز و هیچ‌چیز شنیدیم! مثلا بیایید ابتدا نگاهی به گفته‌های «کازوئو اوئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در جمعه ۲۰ اکتبر بیندازیم: «اقتصاد ژاپن با آهنگی ملایم در حال احیاشدن است [...] ابهام درباره اقتصاد ژاپن بسیار بالا است. [...] نرخ تورم به احتمال زیاد کم خواهد شد و دوباره اوج می‌گیرد. [اما] سیستم مالی ژاپن به‌طورکلی پایدار باقی می‌ماند».

  بعد از آن، «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی گفت «مهم است که ارزها به‌صورت پایدار حرکت کنند و اندیکاتورهای بنیادی را منعکس کنند. [...] نرخ ارز تحت‌تأثیر عوامل گوناگونی قرار می‌گیرد. من درباره قیمت ارز در بازار فارکس نظری نمی‌دهم. درباره واکنش ما به وضعیت بازار ارز هیچ صحبتی نخواهم کرد».

  و سرانجام نقل‌قولی از آخرین گزارش بانک مرکزی ژاپن که ۲۰ اکتبر منتشر شده است را ارائه می‌کنیم: «اگرچه سیستم مالی کشور عموماً پایدار است اما این دوره استرس شاید به دلیل انقباض مداوم سیاست پولی بانک‌های مرکزی و نگرانی درباره کندشدن نرخ رشد اقتصادی در کشورهای خارجی، طولانی‌تر از پیش‌بینی‌ها شود». خلاصه این که ژاپن ازیک‌طرف، عملکرد خوبی دارد، اما از طرف دیگر استرسی را تجربه می‌کند که سایر بانک‌های مرکزی با سیاست انقباضی و افزایش نرخ بهره به آن وارد می‌کنند.

  متخصصان می‌گویند بانک مرکزی ژاپن یک سیاست پولی بسیار سازگار را در پیش خواهد گرفت و با اصرار زیاد ریسک‌های افزایش فشار تورمی را نادیده می‌گیرد. سه‌شنبه ۱۷ اکتبر، «بلومبرگ» گزارش کرد که پیش‌بینی جدید CPI هسته بانک ژاپن برای سال مالی ۲۰۲۳ احتمال به ۳.۰% نزدیک می‌شود درحالی‌که مقدار قبلی آن ۲.۵% بود.

  حقیقت این است که به دلیل سیاست کنترل منحنی بازده، نرخ بهره در ژاپن بسیار پایین است و این باعث افت بیشتر ین در مقایسه با دلار می‌شود. این افت در دو حالت می‌تواند متوقف شود: اگر نرخ بهره دلار کاهش پیدا کند یا بانک مرکزی ژاپن سیاست کنترل منحنی بازده (YCC) خودش را کنار بگذارد. احتمال ایجاد هر دو حالت از اواسط سال ۲۰۲۴ وجود دارد اما فعلا احتمال وقوع آنها صفر است. (اگرچه نباید امکان مداخلات ارزی توسط وزارت مالی ژاپن را نادیده گرفت).

  استراتژیست‌های «Societe Generale» می‌گویند «اگر افزایش بیشتر بازده اوراق آمریکا اتفاق بیفتد و تغییری در پیش‌بینی تورم بانک مرکزی ژاپن در جلسه ۳۱ اکتبر اتفاق نیفتد، عملا وقوع جهش دیگری در USD/JPY به بالای ۱۵۰.۰۰ قطعی است». اما «Societe Generale» عقیده دارد «ین شانس زیادی دارد که به یکی از موفق‌ترین ارزها در سال ۲۰۲۴ تبدیل شود اما برای پیش‌بینی زمانی که USD/JPY به قله خواهد رسید باید قله بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا را پیش‌بینی کنیم».

  در این جو سرشار از ابهام، USD/JPY هفته معاملاتی قبل را در ۱۴۹.۸۵ به پایان رساند. وقتی به چشم‌انداز کوتاه‌مدت نگاه می‌کنیم، ۱۵% از متخصصان فشار جدیدی برای رسیدن به شاخص ۱۵۰.۰۰ را ذکر می‌کنند. ۲۰% هم اصلاح نزولی را پیش‌بینی می‌کنند درحالی‌که اکثریت یعنی ۶۵% بی‌طرفی را در پیش می‌گیرند. در تایم فریم D1 همه اندیکاتورهای روند سیگنال «خرید» را با رنگ سبز به ما می‌دهند. به همین ترتیب ۱۰۰% از اسیلاتورها هم سبزرنگ هستند اگرچه ۴۰% نشان می‌دهند که این جفت‌ارز احتمالا در منطقه بیش‌خرید است. اولین حمایت در ناحیه ۱۴۹.۶۰ دیده می‌شود و بعد از آن این حمایت‌ها قرار دارند: ۱۴۸.۶۵-۱۴۸.۳۰، ۱۴۷.۲۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵ و سرانجام ۱۴۲.۲۰. اولین مقاومت در روند صعودی در ناحیه ۱۵۰.۱۵-۱۵۰.۰۰ تجربه می‌شود و بعد به ۱۵۰.۴۰، سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱.۹۰ و سرانجام ۱۵۳.۱۵ خواهیم رسید.

  هیچ داده اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد. تنها مورد مهم انتشار شاخص «قیمت مصرف‌کننده توکیو» در جمعه ۲۷ اکتبر است.

ارزهای دیجیتال: بازار به دلیل اخبار جعلی BTC-ETF صعود کرد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۳ تا ۲۷ اکتبر ۲۰۲۳1

 • قطعا دوشنبه ۱۶ اکتبر مهم‌ترین روز هفته قبل بود. در این روز، قیمت بیت‌کوین تا ۳۰۱۰۲ دلار جهش کرد ولی بعد تا ۲۷۷۲۸ دلار پایین آمد. سایر دارایی‌های دیجیتال هم به دنبال BTC حرکت کردند و افزایش قیمت پرشتابی را شاهد بودیم که با یک نزول شدید همراه بود. داده‌های «Coinglass» نشان می‌دهد که این افزایش قیمت باعث لیکوئید شدن ۳۳۰۰۰ پوزیشن معاملاتی شد و تریدرها در مجموع ۱۵۴ میلیون دلار ضرر کردند. از این مبلغ، بیت‌کوین ۹۲.۰ میلیون دلار، اتریوم ۲۲.۷ میلیون دلار و سولانا ۴.۶ میلیون دلار ضرر ایجاد کردند.

  افزایش قیمت بعد از آن اتفاق افتاد که «Cointelegraph» اخباری را منتشر کرد که «کمیسیون بورس و اوراق بهادار» (SEC) درخواست «بلک راک» برای صندوق قابل‌مبادله اسپات بیت‌کوین (ETF) را قبول کرده است. بعدا مشخص شد که این خبر جعلی بوده است. تیم سردبیری «Cointelegraph» برای انتشار این اخبار جعلی عذرخواهی کرد. این مجله در شفاف‌سازی خودش گفت که یکی از کارکنان آنها اخباری درباره تأیید BTC-ETF توسط SEC را در پلتفرم X (توییتر سابق) دیده است و تصمیم گرفته تا در اولین فرصت ممکن بدون بررسی حقایق یا تأیید تیم سردبیری آن را منتشر کند. نمایندگان کمیسیون بورس و اوراق بهادار هم گفتند که «بهترین منبع اطلاعات درباره SEC، خود SEC است» و به کاربران توصیه کردند که «با چیزهایی که آنلاین می‌خوانند، بااحتیاط برخورد کنند».

  برای درک عمیق‌تر این موضوع بهتر است که ریشه‌های آن را در سال ۲۰۲۱ بررسی کنیم. چند شرکت در آن سال درخواست‌هایی را برای ایجاد چنین صندوق‌هایی ارائه کردند. سه سال قبل «مت هوگان» مسئول سرمایه‌گذاری «Bitwise Chief» گفت ETF‌های فیوچرز ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران بلندمدت مناسب نیستند چون هزینه‌های جانبی بالایی دارند. فقط وقتی صندوق‌های اسپات بیت‌کوین قابل‌معامله در بورس وجود داشته باشند، سرمایه‌گذاران نهادی، سرمایه‌گذاری بزرگ‌مقیاس خودشان را شروع خواهند کرد.

  برای شفاف‌سازی بیشتر باید به این نکته اشاره کنیم که صندوق اسپات BTC-ETF به صندوقی گفته می‌شود که سهم‌های آن در بورس معامله می‌شوند و  قیمت و بازار یا قیمت اسپات (نقدی) بیت کوین را دنبال می‌کند. ایده اصلی پشت این ETF‌ها آن است که سرمایه‌گذاران نهادی از طریق یک محصول تنظیم شده و آشنای مالی بتوانند آن دارایی را معامله کنند بدون این که مالکیت فیزیکی آن دارایی را در اختیار داشته باشند.

  کلیه درخواست‌های ارسال شده به SEC در سال ۲۰۲۱ رد شدند و همین اقدام باعث وقفه‌ای شد که در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۳ به پایان رسید. در آن روز اوضاع کاملا تغییر کرد و جهان مالی پر از اخباری شد که غول سرمایه‌گذاری «بلک راک» درخواست خودش برای صندوق بیت کوین اسپات را به SEC ارسال کرده است. «هوگان» در مصاحبه‌ای با «بلومبرگ» شروع عصر جدیدی را اعلام کرد. او گفت «اکنون ما در «بلک راک» قرار است پرچم را بلند کنیم و اعلام کنیم بیت کوین مهم است: سرمایه‌گذاران نهادی می‌خواهند روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. به عقیده من وارد عصر جدید کریپتو شده‌ایم که من آن را عصر آغاز دوباره می‌نامم و انتظار دارم که خیلی زود یک روند گاوی چندساله شروع شود».

  در زیر پرچمی که «بلک راک» بلند کرده بود، هفت نهاد مالی پیش‌گام دیگر هم درخواست‌های مشابهی را برای SEC ارسال کردند. از بین آنها می‌توان به مدیران سرمایه‌گذاری مطرح جهانی مثل «Invesco» و «فیدلیتی» اشاره کرد که متخصصان عقیده دارند ظرفیت جذب تریلیون‌ها دلار را دارند. رتبه نهم در این فهرست هم شرکت مدیریت دارایی «GlobalX» است. آنها همراه با چند غول مالی دیگر در سال ۲۰۲۱ وارد مسابقه تاسیس صندوق ETF شده بودند اما در آن زمان SEC درخواست آنها را رد کرده بود. اکنون «GlobalX» بار دیگر شانسش را در آگوست ۲۰۲۳ امتحان کرده است.

  به دلیل اقدامات این غول‌های سرمایه‌گذاری، بیت کوین صعود قابل‌توجهی را در نیمه دوم ژوئن تجربه کرد. BTC مقاومت ۲۵۰۰۰ دلار را پودر کرد و به فراتر از ۳۰,۰۰۰ دلار رفت و در ۲۳ ژوئن به قله ۳۱۳۸۸ دلار رسید. این شرایط باعث شد تا سود هفتگی آن بیش از ۲۶% شود. آلت‌کوین‌هایی مثل اتریوم هم به دنبال بیت کوین یک حرکت صعودی قابل‌توجه را تجربه کردند و افزایش ۱۹% را در همان دوره ثبت کردند. بااین‌حال به دلیل فشارهای بعدی رگولاتوری که SEC به این صنعت وارد کرد و اقدامات فدرال رزرو همراه با سایر اخبار منفی، BTC/USD نزولی شد. و در ۱۷ آگوست به کف ۲۴۲۹۶ دلار رسید.

  اکنون یعنی دو ماه بعد از این اتفاق، شاهد جهش و افت دیگری پس از آن هستیم. اما چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد؟ سؤال خوبی است چون تصویب ETF‌های اسپات بیت کوین می‌تواند موج قابل‌توجهی از پذیرش این کلاس دارایی توسط سرمایه‌گذاران نهادی را ایجاد کند. تحلیل‌گران «CryptoQuant» می‌گویند این شرایط می‌تواند ارزش بازار ارز دیجیتال را به‌سرعت تا ۱ تریلیون دلار دیگر افزایش دهد. آنها عقیده دارند احتمال وقوع این اتفاق پس از پیروزهای قانونی و حقوقی شرکت‌های «ریپل» و «گِرِی اسکیل» علیه SEC افزایش یافته است. تحلیل‌گران «بلومبرگ» اکنون این احتمال را ۹۰% می‌دانند.

  باید اشاره کنیم که آخرین‌مهلت برای تصمیم SEC درباره درخواست‌های «بلک راک» و سایر شرکت‌ها، مارس ۲۰۲۴ است. البته «مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Investment» عقیده دارد تأسیس اولین ETF اسپات بیت کوین همین امسال به واقعیت خواهد پیوست. «لری فینک» رئیس «بلک راک» از اظهارنظر درباره وضعیت درخواست شرکتش خودداری می‌کند اما می‌گوید رالی 16 اکتبر خیلی به شایعه تصویب ETF ربط نداشته بلکه به تمایل بین مردم به استفاده از دارایی‌های باکیفیت مرتبط بوده است او عقیده دارد بیت کوین، طلا و اوراق خزانه، دارایی‌های باکیفیتی هستند.

  «آنتونی اسکاراموچی» رئیس «SkyBridge Capital» و مدیر سابق ارتباطات کاخ سفید عقیده دارد بیت کوین «از بسیاری جهات حتی از طلا ارزشمندتر است و به‌سادگی می‌تواند به ارزش بازار ۱۵ تریلیون دلار برسد». طبق محاسبات او این ارزش بازار باعث می‌شود تا قیمت بیت کوین به تقریبا ۷۰۰,۰۰۰ دلار برسد.

  «اسکاراموچی» می‌گوید سیستم مالی فعلی «معیوب» است و خراب شده است. «وقتی کشورهایی که دشمن آمریکا هستند با بیت کوین یا سایر دارایی‌ها معامله کنند و از دلار دور شوند، اتفاقات عجیبی خواهد افتاد. به همین دلیل است که آمریکا از پولش برای اعمال قدرت ژئوپلیتیک خودش استفاده می‌کند».

  نظرات مختلفی در صنعت کریپتو درباره آینده کوتاه‌مدت بیت کوین (BTC) وجود دارد. تحقیقی که «Finbold» انجام داده است نشان می‌دهد که تعداد قابل‌توجهی از متخصصان احتمال صعود BTC/USD به ۱۰۰,۰۰۰ یا حتی ۲۰۰,۰۰۰ دلار را رد نمی‌کنند. متخصصان «Finbold» ضمنا از پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی «PricePredictions» کمک گرفته‌اند. محاسبات این هوش مصنوعی نشان می‌دهد که بعد از تصویب ETF بیت کوین، این دارایی پرچم‌دار می‌تواند به دامنه ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. «PricePredictions» اشاره می‌کند که عوامل دیگری مثل پذیرش بیت کوین به‌عنوان ابزار مالی اصلی، اقدامات سرمایه‌گذاران نهادی، فعالیت رگولاتوری و شرایط اقتصاد کلان هم اهمیت زیادی خواهند داشت.

  «مایکل ون دی پوپ» تریدر، تحلیل‌گر و مؤسس بنگاه خطرپذیر «Eight» عقیده دارد اخبار جعلی ۱۶ اکتبر مانع از صعود این ارز دیجیتال نخواهند شد. مشاهدات او نشان می‌دهند که این سکه اکنون وارد فاز مومنتوم مثبت شده است. او می‌گوید «همین حالا هم روند صعودی است. کف‌هایی که حالا شاهد آن هستیم یک فرصت خرید هستند. ETF بیت کوین نهایتا وارد بازار خواهد شد فقط این اتفاق امروز نخواهد افتاد».

  نویسندگان کانال تحلیلی «Root» در شبکه X (توییتر سابق) هم فکر می‌کنند که اخبار جعلی فشار قابل‌توجهی به BTC وارد نکرده است. آنها عقیده دارند پمپ‌شدن بیت کوین علی‌رغم اصلاح بعدی واقعاً به بهبود موقعیت آن کمک کرده است. البته بخش قابل‌توجهی از جامعه ارز دیجیتال هم از چشم‌انداز خرسی حمایت می‌کنند و می‌گویند این سکه می‌تواند به دامنه ۱۹۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ دلار افت کند.

  BTC/USD در جمعه ۲۰ اکتبر دوباره تلاش کرد تا از ۳۰,۰۰۰ دلار عبور کند و قبل از عقب‌نشینی به ۳۰۲۰۷ دلار رسید. در زمان نوشتن این بررسی بیت کوین در ۲۹۵۷۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کلی بازار ارز دیجیتال ۱.۱۲۰ تریلیون دلار است که از ۱.۰۴۶ تریلیون دلار هفته قبل بیشتر است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم طی این هفته از ۴۴ به ۵۳ نقطه رسیده است و از منطقه «ترس» به منطقه «خنثی» حرکت کرده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید