2023 اکتبر 7

EUR/USD: آیا این جفت‌ارز به برابری ۱:۱ می‌رسد؟

 • اقتصاد آمریکا در طول سال ۲۰۲۳ به‌خوبی در برابر افزایش تهاجمی نرخ بهره مقاومت کرد. رکودی که بازار پیش‌بینی می‌کرد هنوز اتفاق نیفتاده است و این وضعیت به فدرال رزرو اجازه می‌دهد تا سیاست پولی شاهینی خودش را حفظ کند. این شرایط باعث افزایش پرشتاب بازده اوراق خزانه و تقویت زیاد دلار آمریکا شده است. بازده اوراق خزانه ۱۰ساله از مارس ۲۰۲۳ حدود ۴۶% نزول کرده است که دوبرابر نزولی است که در سال ۱۹۸۱ در اوج انقباض مالی تهاجمی بانک مرکزی آمریکا شاهد آن بودیم. شاخص دلار (DXY) در سراسر سال بالای سطح بحرانی ۱۰۰.۰۰ باقی مانده است درحالی‌که EUR/USD از سقف ماه جولای خودش ۶.۵% افت کرده است.

  سه‌شنبه ۳ مارس، بازده اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا به ۴.۸۸% رسید. عده زیادی از فعالان بازار عقیده دارند بازده ۵.۰% می‌تواند سقف بازده اوراق برای اقتصاد آمریکا باشد و فدرال رزرو را مجبور به یک سیاست پولی کبوتری کند. البته اینها صرفا انتظارات این افراد هستند که شاید فاصله زیادی با واقعیت داشته باشند. «لورتا جی. مَستر» رئیس بانک فدرال رزرو کلیولند روز سه‌شنبه گفت انتظار دارد که تورم فقط در پایان سال ۲۰۲۵ به سطح هدف ۲.۰% برسد. او گفت هیچ برنامه فوری‌ای برای کاهش نرخ بهره وجود ندارد و اگر شرایط اقتصادی پایدار بماند، احتمالا او در جلسه بعدی «کمیته بازار باز فدرال (FOMC)» از افزایش نرخ بهره حمایت خواهد کرد.

  اطلاعات اقتصاد کلان آمریکا که در نیمه اول هفته قبل منتشر شدند تا حدی مبهم بودند. گزارش «ADP» نشان داد که ضعیف‌ترین رشد اشتغال بخش خصوصی از ژانویه ۲۰۲۱ تابه‌حال اتفاق افتاده است و این رشد فقط ۸۹۰۰۰ شغل بوده است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۱۵۳ هزار شغل باشد (که کمتر از ۱۸۰ هزار شغل در ماه قبلی است). درحالی‌که فعالیت تجاری در بخش خدمات همچنان برای نهمین ماه متوالی رشد کرده اما شتاب آن در ماه سپتامبر کمتر شده و شاخص PMI از ۵۴.۵ به ۵۳.۶ افت کرده است. فعالیت تجاری در بخش تولید نیز همچنان کاهشی است و PMI آن ۴۹.۰ است. اگرچه این آمار نسبت به مقدار ۴۷.۶ ماه قبل، یک پیشرفت محسوب می‌شود اما هنوز زیر آستانه ۵۰.۰ است و کوچک‌تر شدن اقتصاد را نشان می‌دهد. به همین دلیل بازده اوراق خزانه کاهش پیدا کرد و شاخص‌های سهام (S&P500، داوجونز و نزدک) همراه با EUR/USD صعودی شدند. تریدرها به دلیل پیش‌بینی‌هایشان درباره گزارش بازار کار در ماه سپتامبر که معمولا در اولین جمعه ماه بعد منتشر می‌شوند، و در این مورد ۶ اکتبر می‌شد، به سمت نقدکردن پوزیشن‌های شورت حرکت کردند. در بخش بعد، اطلاعات بیشتری را درباره این موضوع ارائه خواهیم کرد.

  اگرچه آخرین آمارهای اقتصادی آمریکا خیلی جذاب و چشمگیر نبودند ولی آمارهای منطقه یورو حتی از آنها هم بدتر بودند. بر اساس داده‌های رسمی «Eurostat» که چهارشنبه ۴ اکتبر منتشر شدند، فروش خرده‌فروشی در ماه آگوست به‌صورت ماه‌به‌ماه ۱.۲% کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که نزول آن در ماه جولای ۰.۱% بود. جمع‌بندی پیش‌بینی‌های فعالان بازار حاکی از کاهش فقط ۰.۳% بود. حجم فروش خرده‌فروشی به‌صورت سال‌به‌سال هم ۲.۱% افت کرده بود که هم بیشتر از نزول ۱.۰% ماه جولای و هم پیش‌بینی‌های قبلی فعالان بازار یعنی ۱.۲% بود. «تورم قیمت تولیدکننده» (PPI) ماهانه در منطقه یورو نیز از ۰.۵% در ماه جولای به ۰.۶% در ماه آگوست افزایش پیدا کرده بود.

  «فیلیپ لین» اقتصاددان اصلی بانک مرکزی اروپا (ECB) در دیدگاهی محتاطانه گفته است که «ما به همان سرعتی که به هدف ۴% رسیدیم، به تورم هدف ۲% نخواهیم رسید». ضمنا «پیتر کازیمیر» عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا کمی خوش‌بین‌تر است «تورم هسته منطقه یورو، طبق انتظار ما است. ما در یک مسیر نزولی قرار داریم. البته کاهش تورم به زمان بیشتری نیاز دارد». «کازیمیر» عقیده دارد افزایش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا در ماه سپتامبر برای یورو، آخرین افزایش نرخ بهره خواهد بود.

  قبلا گفتیم که هیچ اجماعی در رهبری بانک مرکزی اروپا درباره سیاست پولی آینده وجود ندارد. «ایزابل شنابل» عضو شورای حکام این بانک که مخالف نظر «پیتر کازیمیر» است بار دیگر این نظر را تأیید کرده است. او می‌گوید افزایش نرخ‌های بیشتر سرانجام ضروری خواهند شد. او می‌افزاید اگرچه اکنون بانک مرکزی اروپا، وقوع رکود عمیق را پیش‌بینی نمی‌کند اما «نمی‌توانیم وقوع این رکود را رد کنیم».

  اگرچه چشم‌انداز هزینه‌های وام‌گیری بالاتر یورو همچنان مبهم است اما در این مرحله، قطعا گزینه «کاهش نرخ بهره» روی میز نیست. «لوئیس دی گویندوس» نایب‌رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره کاهش نرخ بهره صحبت کنیم. چون فدرال رزرو هیچ قصدی برای حرکت از موضع شاهینی به کبوتری ندارد، اختلاف نرخ بهره ۵.۵۰% برای دلار و ۴.۵۰% برای یورو، به دلار آمریکا برتری می‌دهد. جمع‌بندی نظر متخصصان «رویترز» این است که EUR/USD در ماه اکتبر تا ۱.۰۴۰۰ نزول می‌کند و ۱ متخصص از ۲۰ متخصص هم برابری ۱:۱ را برای این جفت‌ارز پیش‌بینی می‌کند. بااین‌وجود تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که EUR/USD در سال آینده تقریبا ۶% رشد خواهد کرد.

  نکته مهم هفته گذشته، گزارش اشتغال آمریکا بود. متخصصان بلومبرگ پیش‌بینی کرده بودند که تعداد شغل‌های غیرکشاورزی (NFP) در ماه سپتامبر کمتر از ماه آگوست باشد: ۷۰ هزار شغل در مقایسه با ۱۸۷ هزار شغل ماه قبل. اما مقدار این شاخص در عمل ۳۳۶ هزار بود که تقریبا دوبرابر پیش‌بینی‌های قبلی است. ضمنا نرخ بیکاری هم بدون تغییر در ۳.۸% باقی مانده است.

  پس از انتشار این اطلاعات که شاهدی بر سلامت بازار کار آمریکا بودند. ابتدا EUR/USD نزول کرد اما به‌سرعت موقعیت خودش را پس گرفت و حتی پیشروی کرد. به همین دلیل این جفت‌ارز هفته معاملاتی را در سطح ۱.۰۵۸۵ به پایان رساند. در شب ششم اکتبر یعنی زمانی که این بررسی نوشته می‌شود، نظر متخصصان درباره آینده نزدیک به سه بخش مساوی تقسیم می‌شود، همان‌طور که هفته قبل هم اتفاق افتاده بود: یک‌سوم از آنها تقویت بیشتر دلار و نزول EUR/USD را پیش‌بینی می‌کنند، یک‌سوم دیگر اصلاح روبه‌بالا را پیش‌بینی می‌کنند و یک‌سوم هم نظر خاصی نمی‌دهند.

  در بخش تحلیل تکنیکال، ۶۵% از اندیکاتورهای روند در چارت D1 طرف‌دار نزول (قرمز) و ۳۵% طرف‌دار صعود (سبز) هستند. اکثر اسیلاتورها (۶۰%) همچنان از دلار آمریکا طرف‌داری می‌کنند و قرمز هستند. فقط ۱۰% حامی یورو هستند و نیمی از آنها شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند. ۳۰% باقیمانده هم خنثی هستند.
  اولین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱.۰۵۶۰-۱.۰۵۵۰ قرار دارد سپس به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱.۰۴۹۰، ۱.۰۴۵۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۱۳۰ و ۱.۰۰۰۰. اولین مقاومتی که پیش روی گاوها قرار دارد ناحیه ۱.۰۶۱۵-۱.۰۶۰۰ است که این مقاومت‌ها بعد از آن قرار دارند: ۱.۰۷۰۰-۱.۰۶۷۰، ۱.۰۷۷۰-۱.۰۷۴۵، ۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵ و ۱.۰۹۳۰-۱.۰۸۹۵.
 • در هفته آینده، داده‌های تورم (CPI) آلمان و تورم آمریکا (PPI) در روز چهارشنبه ۱۱ اکتبر منتشر خواهند شد. صورت‌جلسات آخرین جلسه کمیته بازار باز فدرال هم در همان روز منتشر خواهند شد و سرمایه‌گذاران را از دیدگاه‌های اعضای کمیته درباره سیاست پولی آینده مطلع می‌کنند. پنجشنبه ۱۲ اکتبر هم احتمالا نوسان افزایش خواهد یافت چون داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) آمریکا اعلام خواهند شد. ضمنا گزارش هفتگی مرسوم درباره درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا هم روز پنجشنبه منتشر خواهند شد. هفته آینده با انتشار «شاخص اعتماد مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان» در روز ۱۳ اکتبر به پایان خواهد رسید. تریدرها باید توجه داشته باشند که دوشنبه ۹ اکتبر، در آمریکا به احترام «روز کریستف کلمب» تعطیل عمومی است.

GBP/USD: بدترین ارز در ماه سپتامبر

 • پوند بریتانیا بدترین عملکرد را در ماه سپتامبر بین ارزهای کشورهای عضو G10 داشت. بانک مرکزی انگلستان (BoE) گزارشی را در روز پنجشنبه ۵ اکتبر منتشر کرد که گمانه‌زنی‌ها درباره آینده را افزایش داد و نشان‌دهنده افزایش قابل‌توجه دستمزدها در این کشور بود. انتظار افزایش دستمزد در سال آینده هم در مقایسه با ماه آگوست بیشتر شده بود.

  بانک آلمانی «Commerzbank» می‌گوید دینامیک‌های افزایش دستمزد نشان می‌دهند که ممکن است تورم از آنچه بانک مرکزی انگلستان تصور می‌کند، قدرتمندتر و سرسخت‌تر باشد.

  نتایج نظرسنجی‌ای که در ۵ اکتبر منتشر شد نشان می‌دهد که بسیاری از فعالان بازار عقیده دارند بانک انگلستان اقدامات کافی برای مقابله با افزایش قیمت‌ها را انجام نمی‌دهد. از سوی دیگر، استراتژیست‌های بانک ژاپنی «MUFG Bank» می‌گویند «بانک انگلستان همین حالا هم در انقباضی کردن سیاست پولی خودش زیاده‌روی کرده است. ما پتانسیل نرخ‌های بهره پایین‌تر را در مقایسه با سایر کشورهای توسعه‌یافته می‌بینیم». عقاید کاملا متفاوتی درباره این موضوع وجود دارند اما هر دو طرف روی این موضوع توافق دارند که پوند بریتانیا زیر فشار باقی خواهد ماند. دستکم تا زمانی که مدرک متقاعدکننده‌ای از کاهش پایدار نرخ تورم به دست بیاید.

  GBP/USD هفته قبل را در سطح ۱.۲۲۰۲ آغاز کرد و قبل از انتشار گزارش اشتغال آمریکا در جمعه ۶ اکتبر تقریبا به همان سطح برگشت. داده‌های قدرتمند مشاغل غیرکشاورزی (NFP) موقتاً دلار را تقویت کردند. هفته قبل با دست‌یافتن یورو به دست بالاتر و بسته‌شدن این جفت‌ارز در ۱.۲۲۳۷ به پایان رسید. البته چارت دو هفته گذشته هنوز یک روند ساید را نشان می‌دهد. نظر تحلیل‌گران درباره آینده فوری این جفت‌ارز به این صورت است: ۴۰% از روند گاوی طرف‌داری می‌کنند، ۴۰% روند خرسی را پیش‌بینی می‌کنند و ۲۰% باقیمانده هم موضع خنثی دارند. ۶۵% از اندیکاتورهای روند در چارت D1 قرمزرنگ هستند درحالی‌که ۳۵% به رنگ سبز هستند. ۴۰% از اسیلاتورها نزول این جفت‌ارز را نشان می‌دهند و ۱۰% هم افزایش آن را نشان می‌دهند (همه آنها در منطقه بیش‌خرید هستند) و ۵۰% باقیمانده هم خنثی هستند.

  این جفت‌ارز در یک روند نزولی به این سطوح و مناطق حمایت خواهد رسید: ۱.۲۲۰۵-۱.۲۱۹۵، ۱.۲۱۱۵-۱.۲۱۰۰، ۱.۲۱۵۰-۱.۲۱۴۰، ۱.۲۰۸۵، ۱.۲۰۴۰، ۱.۱۹۶۰ و سرانجام ۱.۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند در این سطوح با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱.۲۲۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۴۵۰-۱.۲۴۴۰، ۱.۲۵۱۰، ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۵۰، ۱.۲۶۱۵-۱.۲۶۰۰، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰، ۱.۲۷۶۰ و ۱.۲۸۱۵-۱.۲۸۰۰.

  داده‌های جدید درباره GDP انگلستان قرار است روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر منتشر شوند. پیش‌بینی می‌شود که این اندیکاتور بعد از نزول ۰.۵%- در ماه جولای بتواند در ماه آگوست به رشد ۰.۲% ماه‌به‌ماه دست پیدا کند. انتظار هیچ رویداد مهم اقتصادی دیگری را در هفته آینده برای انگلستان نداریم.

USD/JPY: آیا واقعاً مداخله‌ای انجام شد؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۹ تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳1

 • در بررسی قبلی‌مان گفتیم که عدد «جادویی» ۱۵۰.۰۰ به‌عنوان یک سیگنال به مقامات مالی ژاپن عمل خواهد کرد تا مداخلات ارزی را شروع کنند. در واقع بعد از این که USD/JPY در سه‌شنبه ۳ اکتبر کمی از این آستانه عبور کرد و به سقف ۱۵۰.۱۵ رسید، اتفاقی که مدت‌ها منتظر آن بودیم رخ داد و ظرف چند دقیقه این جفت‌ارز تقریبا ۳۰۰ نقطه افت کرد و در ۱۴۷.۲۸ نزول متوقف شد.

  احساس غالب در بازار این است که بانک مرکزی ژاپن (BoJ) سرانجام از مداخلات کلامی به سمت مداخلاتی واقعی حرکت کرده است. جالب است که «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن از اظهارنظر درباره این که واقعا یک مداخله ارزی اتفاق افتاده است یا خیر خودداری می‌کند. او صرفا با گفتن این که «عوامل زیادی وجود دارند که حرکت‌های بازار را تعیین می‌کنند و هیچ تغییری در نحوه رسیدگی دولت به این موضوع اتفاق نیفتاده است» مخاطبان را گیج کرد. شما هر طور که صلاح می‌دانید گفته‌های او را تفسیر کنید.

  البته نمی‌توان فعال‌شدن انبوه سفارش‌های استاپ (توقف ضرر) را با عبور از سطح کلیدی ۱۵۰.۰۰ نادیده گرفت (این «قوهای سیاه» قبلا هم دیده شده بودند). البته ما عقیده داریم این شرایط بدون مداخله مقامات مالی ژاپن ایجاد نشده است.

  بعد از این افت سریع، قیمت ریباند کرد و اکنون از پایین به خط روند صعودی نزدیک می‌شود.نمی‌توان گفت که مداخله بانک ژاپن (اگر واقعا انجام شده باشد) به هدفش رسیده است یا خیر. اگر سناریوهای مشابه پاییز سال قبل را به خاطر بیاوریم، تأثیر این اقدامات فقط می‌توانند موقت باشند و شرایط بازار ظرف چند ماه به وضعیت قبلی برمی‌گردد. البته آیا این حرکت اخیر می‌تواند به‌عنوان یک مانع جدی برای گاوهای USD/JPY عمل کند و اجازه دهد که ارز ژاپن دوباره قدرتش را به دست بیاورد؟ احتمال این اتفاق وجود دارد به‌خصوص اگر بانک ژاپن فعالانه در بازار مداخله کند تا از صعود قیمت به بالای سطح ۱۵۰.۰۰ یا بالاتر جلوگیری کند.

  این جفت‌ارز هفته معاملاتی را در سطح ۱۴۹.۲۷ به پایان رساند. همه متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند روی اتفاقات ۱۰ اکتبر تاکید داشتند و به تقویت بیشتر ین و حرکت نزولی این جفت‌ارز رأی دادند. (در اینجا باید اشاره کنیم که حتی این اجماع متخصصان هم تضمین‌کننده دقت این پیش‌بینی نیست) اندیکاتورهای روند در چارت D1 نمای کاملا متفاوتی دارند و همه آنها هنوز سبزرنگ هستند. این آمار در اسیلاتورها اندکی کمتر و ۹۰% است و ۱۰% از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در محدوده ۱۴۹.۱۵ قرار دارد سپس به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۸.۸۰، ۱۴۸.۴۵-۱۴۸.۳۰، ۱۴۸.۰۵-۱۴۷.۹۵، ۱۴۷.۲۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۰.۷۵-۱۴۰.۶۰، ۱۳۹.۰۵-۱۳۸.۹۵ و ۱۳۷.۵۰-۱۳۷.۲۵. اولین مقاومت در ناحیه ۱۵۰.۱۵-۱۴۹.۷۰ قرار دارد پس از آن به مقاومت‌های ۱۵۰.۴۰، ۱۵۱.۹۰ (سقف اکتبر ۲۰۲۲) و ۱۵۳.۱۵ خواهیم رسید.

  هیچ داده اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد. ضمنا ژاپن روز دوشنبه ۹ اکتبر برای جشن‌گرفتن «روز ورزش‌های ملی» تعطیل است.

ارز دیجیتال: هدف Uptober قیمت ۳۰,۰۰۰ دلار است

 • هنگامی که سه‌ماهه سوم (Q3) در ۳۰ سپتامبر به پایان رسید، جفت‌ارز معاملاتی BTC/USD شاهد ۱۲% افت بود. بیت کوین علی‌رغم مشکلاتی که در ماه‌های جولای و آگوست با آنها مواجه بود اولین ماه سپتامبر سودآور خودش را از سال ۲۰۱۶ تجربه کرد و از ۲۶۰۱۲ دلار ظرف یک ماه به ۲۶۹۹۲ دلار رسید. داده‌های «TradingView» هم ۶.۱% افزایش ارزش بازار بخش ارز دیجیتال را نشان می‌دهند، ارزش بازار از تقریبا ۱.۰۲۹ تریلیون دلار در ابتدای سپتامبر شروع شد و به ۱.۰۹۲ تریلیون دلار در پایان این ماه رسید.

  «ران نیونر» مؤسس «Crypto Banter» که تریدر باتجربه‌ای است، روی اهمیت عملکرد مثبت بیت کوین در ماه سپتامبر تاکید می‌کند. او به این نکته اشاره می‌کند که همیشه یک سال قبل از هاوینگ، مثلا در سال ۲۰۱۵، یک ماه سپتامبر سودآور با افزایش هفتاددرصدی در سه‌ماهه چهارم (Q4) دنبال می‌شود. تحلیل‌گران «Bitfinex» هم با این نظر موافق هستند و می‌گویند سپتامبر سبز اغلب به روند گاوی در ماه اکتبر تبدیل می‌شود.

  گزارش «Bitfinex Alpha» ضمنا پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ای درباره ماه اکتبر دارد و به اندیکاتورهای بازار فیوچرز اشاره می‌کند. داده‌ها نشان می‌دهند که قیمت فعلی توسط ایجاد تعادلی بین هولدرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت حفظ شده است یعنی سرمایه‌گذاران باتجربه بلندمدت در نگهداری سکه‌هایشان مصمم هستند. ضمنا بیت‌کوین‌هایی که به مدت ۶ تا ۱۲ ماه نگهداری شده‌اند اغلب در حالت خواب هستند و BTC ‌هایی که بیش از سه سال عمر دارند از فوریه ۲۰۲۳ به حالت غیرفعال درآمده‌اند و عرضه نمی‌شوند.

  بنگاه تحلیل شبکه‌ای به نام «Santiment» گزارش کرده است که والت‌های بزرگ‌تری که به نام نهنگ یا کوسه مشهور هستند و بین ۱۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین دارند، در شش هفته گذشته مشغول انبارکردن هم بیت کوین و هم تتر (USDT) بوده‌اند. اکنون مجموع دارایی‌های آنها به سقف سال ۲۰۲۳ یعنی ۱۳.۰۳ میلیون BTC رسیده است که چشم‌انداز نویدبخش بیت کوین در بلندمدت را نشان می‌دهد.

  می دانیم که پس از سپتامبر به اکتبر می‌رسیم و عده زیادی از سرمایه‌گذاران امید زیادی به این ماه دارند. طبق آمارها بیت کوین در هشت سال گذشته فقط یکبار یعنی در سال ۲۰۱۸، ماه اکتبر را با ضرر و به رنگ قرمز تمام کرده است. در سال‌های دیگر ، سود ماهانه در ماه اکتبر دامنه‌ای از 5.5% تا 48.5% داشته است. اگر کل تاریخچه بیت کوین را در نظر بگیریم، ماه اکتبر در هشت سال از ده سال گذشته، یک ماه سودآور بوده است و سود میانگین آن 22% بوده است. این پدیده فصلی اصطلاحا «Uptober» (آپتوبر) نامیده می‌شود.

  روزهای اول اکتبر این امید را ایجاد کرد که سنت «Uptober» در سال ۲۰۲۳ هم ادامه پیدا خواهد کرد. بیت کوین در دوشنبه ۲ اکتبر به سقف محلی حدود ۲۸۵۶۲ دلار رسید. البته بعدا فعالان بازار ناامید شدند زیرا تریدرها در همان روز سودها را برداشت کردند و باعث شدند تا این سکه تا ناحیه ۲۷۵۰۰ دلار افت کند. «مایک مک‌گلون» استراتژیست «بلومبرگ» عقیده دارد این پولبک گریزناپذیر بود. وقتی یک ارز دیجیتال با افزایش قیمت تهاجمی مواجه می‌شود، فشارهایی به آن وارد می‌شوند. افزایش نوسان با افزایش فعالیت فروشندگان همراه است چون هدف آنها نقدکردن افزایش قیمت دارایی است.

  «مک‌گلون» تردید دارد که بیت کوین بتواند در آینده نزدیک به ۳۰,۰۰۰ دلار برسد. عامل اصلی که مانع از افزایش قیمت بیشتر بیت کوین می‌شود، سیاست‌های سخت‌گیرانه مقامات آمریکایی است. اقدامات سرکوبگرانه «کمیسیون بورس و اوراق بهادار» (SEC) مانع از آن می‌شود که سرمایه‌گذاران نهادی وارد فضای ارز دیجیتال شوند. ریسک‌های مربوط به وقوع رکود جهانی هم میل به ریسک را کاهش می‌دهند. این استراتژیست «بلومبرگ» می‌گوید در این سناریو، بازارهای سهام هم قدرت رشد ندارند و ارزهای دیجیتال هم به همین دلیل دچار آسیب می‌شوند.

  تحلیل‌گران «QCP Capital» عقیده دارند سطح مقاومت BTC/USD بین ۲۹۰۰۰ و ۳۰,۰۰۰ دلار خواهد بود. آنها هشدار می‌دهند که علی‌رغم اثرات فصلی مثبت نباید امکان تست مجدد سطح ۲۵۰۰۰ دلار را نادیده گرفت.

  البته همه با این دیدگاه موافق نیستند. مثلا تریدری به نام «Bluntz» مطمئن است که بیت کوین «رسماً» وارد قلمرو روند گاوی شده است و همه پیش‌بینی‌ها درباره افت قیمت تا سطح ۲۴۰۰۰ دلار بی‌اساس هستند. او عقیده دارد افزایش قیمت این سکه به بالای ۲۷۰۰۰ دلار تأیید می‌کند که بیت کوین اکنون در بازار گاوی است. او می‌گوید «فکر می‌کنم زمان آن است که هر نوع تمایل به خرس‌ها را کنار بگذاریم».

  «مایکل ون دی پوپ» تریدر، تحلیل‌گر و مؤسس بنگاه خطرپذیر «Eight» فقط به اکتبر خوش‌بین نیست بلکه به سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ خوش‌بین است. این متخصص پیش‌بینی می‌کند که افزایش قیمت در فصل آخر سال، BTC را به ۴۰,۰۰۰ دلار می‌رساند. البته درحالی‌که داده‌های گذشته شدیداً به نفع اکتبر هستند اما دینامیک‌های فصلی بیت کوین خیلی قطعی نیستند. مثلا دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۴۲.۲% رشد کردند اما در سال بعد تقریبا نیمی از ارزش خودشان را ظرف سه ماه از دست دادند.

  در بررسی قبلی‌مان گفتیم که هوش مصنوعی شرکت «CoinCodex» پیش‌بینی کرده است که کریپتوی پرچم‌دار تا هالووین به ارزش ۲۹۷۰۳ دلار می‌رسد (۳۱ اکتبر). این بار هوش مصنوعی دیگری که یک الگوریتم یادگیری ماشینی متعلق به پلتفرم پیش‌بینی «PricePredictions» است هم پیش‌بینی مشابهی را بیان کرده است. طبق تحلیل او، قیمت بیت کوین در ۳۱ اکتبر به حوالی نقطه مهم روانی ۳۰۴۰۳ دلار خواهد رسید. این پیش‌بینی با استفاده از چند اندیکاتور تکنیکال کلیدی از جمله همگرایی واگرایی میانگین متحرک (MACD)، شاخص قدرت نسبی (RSI)، باندهای بولینگر (BB) و چند اندیکاتور دیگر انجام شده است.

  تحلیل‌گری به نام «Dave the Wave» درباره اتریوم که رقیب بیت کوین است پیش‌بینی می‌کند که کاهش ارزش بیت کوین دستکم تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد. «Dave the Wave» یک چارت روند را ETH/BTC منتشر کرده است که یک مثلث نزولی را نشان می‌دهد که افت قیمت این آلت‌کوین را نمایش می‌دهد.

  «Dave the Wave» با مقایسه روندهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ می‌گوید اتریوم نسبت به بیت کوین دچار کاهش ارزش قابل توجهی خواهد شد که یکی از دلایل ویژه آن، رالی قوی بیت کوین است. پتانسیل اتریوم برای صعود فقط به «فصل آلت‌کوین» محدود می‌شود که پیش‌بینی می‌شود بعد از رسیدن بیت کوین به قله قیمتی خودش شروع خواهد شد.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۶ اکتبر، جفت‌ارز BTC/USD در ناحیه ۲۷۹۶۰ دلار معامله می‌شود، ETH/USD در ۱۶۴۰ دلار و ETH/BTC در ۰.۰۵۸۸ معامله می‌شوند. کل ارزش بازار کریپتو هم ۱.۰۹۶ تریلیون دلار است که نسبت به ۱.۰۷۵ تریلیون دلار هفته قبل افزایش پیدا کرده است و شاخص ترس و طمع اکنون در منطقه خنثی و ۵۰ نقطه قرار گرفته است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید