2023 اکتبر 4

امروزه جهان سرمایه‌گذاری مدرن فقط به حساب‌های کارگزاری و پول‌های مرسوم محدود نمی‌شود. با پیشرفت تکنولوژی‌های کامپیوتری و اینترنتی، روش‌های دموکراتیک جدیدی به وجود آمده‌اند که حتی به سرمایه‌گذاران تازه‌کار هم اجازه می‌دهند فعالانه در بازارهای مالی شرکت کنند. کپی‌تریدینگ و PAMM دو روشی که هستند در این زمینه کاملا مشهور شده‌اند. این مقاله شما را با تاریخچه آنها و تغییر رادیکال قوانین بازی در جهان مالی توسط آنها آشنا می‌کند. در این مقاله می‌آموزید که این خدمات چطور کار می‌کنند، چه مزایا و معایبی دارند و چه کارهایی باید برای کاهش ریسک و افزایش سود انجام دهید.

اصول کپی‌تریدینگ و PAMM

حتی قبل از ظهور اینترنت و استفاده گسترده از کامپیوتر‌ها هم ابزارهایی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، هج‌فوندها و حساب‌های کارگزاری مدیریت‌شده وجود داشتند که می‌توانیم به آنها «پدران» کپی‌تریدینگ و خدمات PAMM بگوییم. این روش‌های سنتی شامل به امانت سپردن پول به مدیران حرفه‌ای صندوق می‌شدند.

-        صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های مولتی استراتژیک: سرمایه در این صندوق‌ها از سرمایه‌گذاران مختلف جمع می‌شود و توسط تیمی از متخصصان مدیریت می‌شود. البته اغلب دسترسی به این صندوق‌ها توسط مقررات حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری محدود می‌شد و قوانین خاصی بر آنها حاکم بودند و به همین دلیل دسترسی سرمایه‌گذاران خرد به آنها کاهش پیدا می‌کرد.

-        حساب‌های کارگزاری مدیریت‌شده: در این حساب‌ها، سرمایه‌گذار پولش را به یک تریدر حرفه‌ای یا کارگزار می‌سپارد که پورتفوی او را مدیریت می‌کند. این روش، شخصی‌تر است اما به سرمایه‌گذاری مبلغ قابل‌توجهی نیاز دارد و فقط مشتریان ثروتمند به آن دسترسی دارند.

-        هج‌فوندها: این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند تا مدیریت پرتفوی خودشان را به امانت به حرفه‌ای‌ها و متخصصان بسپارند اما در واقع به سرمایه‌گذاری اولیه زیادی نیاز دارند و ضمنا شفافیت کمتری از نظر استراتژی‌ها و عملیاتشان دارند.

-        سرمایه‌گذاری اجتماعی: در برخی موارد سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری جمعی یا اشتراک‌گذاری استراتژی‌های خودشان در باشگاه‌ها یا محفل‌های غیررسمی دور هم جمع می‌شوند. پیشرفت‌های تکنولوژیک و اینترنت این مفاهیم را قابل‌دسترس‌تر کرده‌اند و بازار را دموکراتیزه تر کرده‌اند و به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند تا با سطوح متفاوت سرمایه و تجربه در بازارهای مالی جهانی شرکت کنند.

کپی‌تریدینگ  و PAMM : کدام پلتفرم مناسب شما است؟1

کپی‌تریدینگ چیست؟

کپی‌تریدینگ یک استراتژی معاملاتی نوآورانه در بازارهای مالی است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا معاملات تریدرهای باتجربه را بلافاصله کپی کنند. این روش در بازار فارکس جذابیت خاصی پیدا کرده است و به تازه‌کارها فرصت می‌دهد تا از پیچیدگی‌های تحلیل بازار  توسط خودشان رها شوند. ایده این نوع خدمات در اوایل سال‌های ۲۰۱۰ در واکنش به افزایش تقاضا برای مسیرهای سرمایه‌گذاری دموکراتیک و قابل‌دسترس مطرح شد. سرمایه‌گذاران قبلاً مجبور بودند که به مشاوره حرفه‌ای یا تجربه خودشان تکیه کنند که هر دوی این روش‌ها، ریسک‌های خاص خودشان را داشتند.

تمرکز اولین پلتفرم‌هایی که این خدمات را ارائه می‌کردند ابتدا بر بازار فارکس بود اما به‌مرورزمان  این پلتفرم‌ها گسترش پیدا کردند تا شامل سهام، ارز دیجیتال و سایر ابزارهای مالی شوند. پیشرفت‌های تکنولوژیک  هم در تکامل کپی‌تریدینگ، نقش محوری داشتند. پیشرفت الگوریتم‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل و واسط‌های کاربری باعث شده‌اند تا این نوع سرمایه‌گذاری، ساده تر و موثرتر شود.

کپی‌تریدینگ روز به روز محبوبیت بیشتری کسب کرده است. پلتفرم‌های تخصصی و بروکرها به پیشگامان ارائه این خدمات پیوستند و بازار را گسترش دادند و آن را رقابتی تر کردند. طیف ابزارها و تکنولوژی‌های قابل دسترسی که امکان کپی کردن آنها وجود داشت هم تا حد زیادی گسترش پیدا کرده است. امروزه این سرویس یکی از محبوبترین روش‌های سرمایه‌گذاری به خصوص در بین تازه‌کارها است و همچنان در حال تکامل است تا بتواند با شرایط در حال تغییر بازار سازگار شود.

اما این روش چطور کار می‌کند؟ طرز کارآن  کاملا سرراست است. سرمایه‌گذار یک حساب را در بروکر خودش افتتاح می‌کند و یک تریدر باتجربه را که سابقه قابل قبول و سبک معاملاتی مناسبی دارد را از «ویترین» آن پلتفرم انتخاب می‌کند سپس پارامترهایی را برای کپی کردن فعالیت‌های آن تریدر تعیین می‌کند. به محض این که تریدر منتخب (که به نام سینگال دهنده مشهور است) یک پوزیشن را باز می‌کند یا می‌بندد، همان معامله به صورت خودکار در حساب آن سرمایه‌گذار کپی می‌شود. سیگنال‌دهنده یک پاداش خاص را برای سود ناشی از سیگنال‌هایش دریافت می‌کند و هر چقدر سرمایه‌گذاران بیشتری، مشترک سیگنال‌های آن سیگنال‌دهنده شوند، او پاداش بیشتری می‌گیرد.

در دسترس بودن از مزایای این سرویس است  ضمنا نیازی به سرمایه‌گذاری مالی زیاد یا درک عمیق بازار یا استفاده از ابزارهای تحلیلی پیچیده هم ندارد. مزیت واضح دیگر این روش، امکان کسب سود با استفاده از تجربه متخصصان است. نکته مهم این است که سرمایه‌گذاران، تریدرهایی با استراتژی‌های متنوع و سطح ریسک متفاوت را انتخاب می‌کنند. البته نباید فراموش کنید که موفقیت یک سیگنال‌دهنده در گذشته ، تضمین کننده عملکرد آینده او نیست. اگر یک سرمایه‌گذار از نتایج سیگنال‌دهنده ناراضی باشد می‌تواند در هر لحظه که بخواهد ، اشتراک آن سیگنال را لغو کند.

خدمات PAMM چیست؟

حساب PAMM ( ماژول مدیریت تخصیص درصد) یک ابزار سرمایه‌گذاری است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا مدیریت پولشان را به یک تریدر حرفه‌ای بسپارند و نیاز شخص به معامله‌گری فردی را از بین می‌برد. بر خلاف کپی‌تریدینگ ، سرمایه‌گذاران در این روش، معاملات فرد را کپی نمی‌کنند بلکه سرمایه شان را به یک حساب جمعی می‌سپارند که تحت مدیریت یک تریدر است که «مدیر PAMM» نامیده می‌شود. این روش ، شراکت بین سرمایه‌گذاران و مدیران را آسان می‌کند. کارکرد این سرویس ، توزیع متناسب سود و زیان بین شرکت‌کنندگان بر اساس سهم آنها است. مدیر PAMM معمولا بخشی از سود را به‌عنوان پاداش کمیسیون به‌عنوان دستمزد خودش برمی دارد.

باید توجه کنید که مفهوم حساب‌های PAMM سابقه  بیشتری از کپی‌تریدینگ دارد و در اوایل دهه ۲۰۰۰ به محبوبیت دست پیدا کرده است. سابقه این خدمات به توسعه معامله‌گری آنلاین در بازارهای مالی برمی‌گردد. اگرچه مدت زیادی است که مفهوم امانت دادن پول به شخص ثالث برای مدیریت سرمایه به وجود آمده است (به شکل هج‌فوندها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری) اما فقط با ظهور ترید آنلاین بود که انجام این کار، دموکراتیک تر و قابل‌دسترس‌تر شد.

اولین شرکت‌هایی که خدمات PAMM را ارائه دادند، شرکت‌های متخصص در معاملات فارکس بودند. البته مطرح کردن یک «پیشگام» خاص برای خدمات PAMM سخت است چون چند شرکت به صورت هم‌زمان این فرمت را آغاز کردند. هنگامی که این ابزار سرمایه‌گذاری تکامل پیدا کرد، بروکرها راه‌حل‌های پیشرفته تر و امنتری از جمله الگوریتم‌های متنوع توزیع سود و زیان و سیستم‌های رتبه دهی برای انتخاب مدیر را ارائه کردند.

مزایای این خدمات شبیه به مزایای کپی‌تریدینگ هستند. این سرویس شامل مدیریت حرفه‌ای می‌شود و هیچ نیازی به نظارت دائم شخص بر حسابش ندارد و امکان افزایش یا برداشت پول در آن وجود دارد. البته سرمایه‌گذاران نمی‌توانند بر تصمیمات معاملاتی مدیر PAMM تأثیر بگذارند. بنابراین در این روش هم مثل کپی‌تریدینگ هیچ تضمینی برای کسب سود وجود ندارد و ریسک از دست رفتن سرمایه هم در این روش وجود دارد.

چگونه یک سیگنال‌دهنده و مدیر PAMM را انتخاب کنیم

انتخاب یک تریدر برای کپی‌تریدینگ یا برای مدیریت حساب سرمایه‌گذاری، مرحله بسیار مهمی برای هر دوی این روش‌ها است. ثابت شده است که فعالیت در بازارهای مالی همیشه با ریسک همراه است. بنابراین مهم است که خودتان تحلیل کنید و آماده ضررهای احتمالی باشید. موفقیت مالی شما تا حد زیادی به شایستگی و استراتژی‌های تریدری بستگی دارد که انتخاب می‌کنید. در بخش زیر چند معیار را ارائه می‌کنیم که باید برای این انتخاب در نظر بگیرید:

-        سابقه و آمارهای معامله‌گر: از فعالیت‌های گذشته تریدر مدنظرتان آگاه شوید. این نکته را بررسی کنید که او چه مدت است روی پلتفرم فعال است و سابقه معاملات او، ابزارهای مالی که استفاده می‌کنید و درصد سود میانگین او را بررسی کنید. تعداد فالوورها یا سرمایه‌گذاران او را در نظر بگیرید.

-        سبک و استراتژی معاملاتی: تریدرها از استراتژی‌های متنوعی استفاده می‌کنند؛ عده‌ای یک سبک تهاجمی را با سطح بالای ریسک ترجیح می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر رویکرد محافظه‌کارانه‌تری به معاملات دارند. تریدری را انتخاب کنید که با اهداف سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما سازگار است. ریسک پروفایل آن تریدر را ارزیابی کنید. به اهرمی که استفاده می‌کند و دراوداون حساب او هم توجه ویژه‌ای داشته باشید: این که دراوداون هر چند وقت یک‌بار اتفاق می‌افتد و دامنه آن چقدر است. این موضوع درک بهتری از معاملات آن تریدر به شما می‌دهد و احتمال ازدست‌دادن پولتان به‌جای کسب سود را تعیین می‌کند.

-        متنوع‌سازی: توصیه می‌کنیم که فقط معاملات یک نفر را کپی نکنید بلکه معاملات چند تریدر را کپی کنید. به همین ترتیب، سرمایه‌گذاری کل پولتان در یک حساب PAMM عاقلانه نیست، بهتر است سرمایه خودتان را بین چند مدیر پخش کنید که از ابزارها و استراتژی‌های معاملاتی متنوعی استفاده می‌کنند. این کار به شما امکان می‌دهد تا ریسک را کمتر کنید و شانس سودتان را بیشتر کنید.

-        کمیسیون‌ها و شرایط: حتما از کارمزدهایی که یک تریدر خاص برای کپی‌تریدینگ می‌گیرد یا کمیسیون مدیر PAMM مطلع شوید. هزینه این خدمات می‌تواند تأثیر زیادی بر سود کلی شما داشته باشد.

کدام بهتر است: کپی‌تریدینگ یا PAMM؟

آیا اطلاعاتی درباره این وجود دارد که چه تعداد تریدر از کپی‌تریدینگ استفاده می‌کنند و چند نفر از خدمات PAMM استفاده می‌کنند؟ کدام سرویس، بیشترین درآمد احتمالی را دارد و کدام‌یک از آنها ریسک ضرر بیشتری دارد؟ این سؤال‌ها اغلب توسط تریدرها مطرح می‌شوند. انتخاب بین کپی‌تریدینگ و خدمات PAMM به عوامل گوناگونی بستگی دارد و هر سرویس، قوت‌ها و ضعف‌های خاص خودش را دارد. انتخاب سرمایه‌گذاران، تحت‌تأثیر اهداف سرمایه‌گذاری، سلایق، سطح دانش و تجربه و دسترسی و ساختار کارمزد این روش‌ها قرار می‌گیرد.

کپی‌تریدینگ انعطاف بیشتری دارد و سرمایه‌گذاران مستقلا انتخاب می‌کنند که کدام معاملات و با چه حجمی کپی شوند. ضمنا کل پول در حساب شخصی سرمایه‌گذار باقی می‌ماند و او در آنجا می‌تواند هم‌زمان پوزیشن خودش را هم باز کند. البته این روش نیاز به مشارکت فعال‌تر و تجربه معاملاتی بیشتری دارد.

در خدمات PAMM، پول به حساب مدیر PAMM منتقل می‌شود و مدیر فقط در آنجا می‌تواند معاملاتش را اجرا کند. این سبک مدیریت کاملا مستقل شاید برای سرمایه‌گذاران کم تجربه تر ، ساده تر باشد. البته شما کاملا به مدیر وابسته هستید و باید مقدار کارمزد کمیسیون او را در نظر بگیرید. شاید الزاماتی از نظر حداقل سرمایه‌گذاری و محدودیت‌هایی برای زمان افزایش موجودی یا برداشت وجه وجود داشته باشد.

هیچ اطلاعات خاصی وجود ندارد که نشان دهد کدام‌یک از این سرویس‌ها محبوب‌تر هستند. ضمنا اطلاعاتی درباره این که کدام‌یک پتانسیل سود یا زیان بیشتری دارند هم وجود ندارد. ما مزیت‌ها و نواقص هرکدام از آنها برایتان تشریح کردیم. در نهایت، تصمیم نهایی به عهده خود شما است.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید