2023 سپتامبر 30

EUR/USD: هنوز این اصلاح به معکوس‌شدن روند تبدیل نشده است

 • در هفته قبل، دینامیک‌های جفت‌ارز EUR/USD غیرعادی بودند. در سناریوی استاندارد، در یک اقتصاد قوی و بازار کار سالم، مبارزه با تورم باعث افزایش نرخ بهره بانک مرکزی می‌شود. این افزایش به نوبه خودش سرمایه‌گذاران را جذب می‌کند و پول ملی را تقویت می‌کند. اما این بار عملا روند کاملاً متفاوتی را شاهد بودیم.

  داده‌های اقتصاد کلان آمریکا در روز پنجشنبه ۲۸ سپتامبر منتشر شدند و افزایش قدرتمند GDP در سه‌ماهه دوم به میزان ۲.۱% را نشان می‌دادند. تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری ۲۰۴ هزار درخواست بود که کمی بیشتر از رقم قبلی ۲۰۲ هزار است اما از ۲۱۵ هزار درخواستی که انتظار آن را داشتیم کمتر است. ضمنا تعداد کل شهروندانی که این حقوق را دریافت می‌کنند هم به ۱.۶۷ میلیون نفر رسیدع که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۱.۶۷۵ میلیون نفر است.

  این داده‌ها نشان می‌دهند که اقتصاد و بازار کار آمریکا نسبتا پایدار هستند و این وضعیت باید فدرال رزرو آمریکا را به سمت افزایش ۲۵ نقطه مبنا (bp) نرخ بهره هدایت کند. شایان‌ذکر است که «نیل کشکری» رئیس بانک فدرال رزرو مینیاپولیس اخیرا حمایت کامل خودش از این اقدام را ابراز کرده است چون هدف اصلی بانک مرکزی آمریکا همچنان مبارزه با تورم بالا است. «جیمی دیمون» مدیرعامل «JPMorgan» حتی از این هم فراتر رفته و گفته است امکان افزایش نرخ بهره از ۵.۵۰% تا مقدار بالای ۷.۰۰% وجود دارد.

  البته این ارقام و پیش‌بینی‌ها نتوانستند تأثیری بر فعالان بازار بگذارند. به‌ویژه به این دلیل که ادبیات مسئولان فدرال رزرو کاملاً ضدونقیض بود. مثلا «توماس بارکین» رئیس بانک فدرال رزرو ریچموند، باور ندارد که GDP آمریکا در سه‌ماهه چهارم (Q4) همچنان رشد خواهد کرد. او به این نکته اشاره می‌کند که طیف وسیعی از نظرات درباره نرخ‌های بهره دلار در آینده وجود دارند و روشن نیست که آیا ایجاد تغییر بیشتر در سیاست پولی لازم است یا خیر. «آوستین گولسبی» رئیس بانک فدرال رزرو شیکاگو گفته است اعتماد بیش از حد به تعادل بین تورم و بیکاری، ریسک وقوع اشتباهات سیاست‌گذاری را افزایش می‌دهد.

  این اظهارات باعث شدند تا احساسات گاوی روی دلار متعادل‌تر شوند. در این چارچوب متناقض و مبهم، بازده اوراق خزانه آمریکا که از دلار حمایت می‌کند از سقف چندساله خودش پایین‌تر آمد. ابهام درباره بودجه فدرال آمریکا و خطر تعطیلی دولت هم روی دلار تأثیر گذاشتند. ضمنا ۲۸ و ۲۹ سپتامبر هم آخرین روزهای معاملاتی سه‌ماهه سوم بودند و گاوهای دلار بعد از ۱۱ هفته صعود، بستن پوزیشن‌های لانگ روی شاخص DXY را آغاز کردند و سودهایشان را قفل و برداشت کردند.

  تورم در منطقه یورو به‌وضوح در حال کاهش است. داده‌های مقدماتی نشان می‌دهند که افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سال‌به‌سال در آلمان از ۶.۴% به ۴.۳% کاهش پیدا کرده است و به پایین‌ترین نقطه خودش از آغاز حمله روسیه به اوکراین رسیده است. CPI کلی منطقه یورو هم افت کرده است، درحالی‌که نرخ قبلی ۵.۳% بود و پیش‌بینی می‌شد که ۴.۸% شود، مقدار واقعی به ۴.۵% افت کرد.

  این کاهش CPI باعث شد تا پیش‌بینی‌ها درباره زمان تغییر سیاست کبوتری بانک مرکزی اروپا (ECB)، از سه‌ماهه سوم ۲۰۲۴ به سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ تغییر کنند. ضمنا احتمال افزایش جدید نرخ بهره هم به نحو قابل‌توجهی کمتر شده است. در تئوری، این وضعیت باید یورو را ضعیف‌تر کند. البته نگرانی‌ها درباره سرنوشت دلار، تأثیر بیشتری داشت و EUR/USD بعد از یک جهش از ۱.۰۴۸۷ به سمت بالا رفت و به سقف ۱.۰۶۰۹ رسید.

  تحلیل‌گران بانک آلمانی «Commerzbank» پیش‌بینی می‌کنند که در واقع برخی تریدرها از سطوح زیر ۱.۰۵۰۰ راضی نیستند و نه داده‌های اقتصاد کلان و نه مسئولان فدرال رزرو نمی‌توانند هیچ تأثیر معناداری بر این موضوع بگذارند. البته این ریباند، دلیلی برای معکوس‌شدن روند یا پایان رالی دلار نیست. تحلیل‌گران «Commerzbank» عقیده دارند چون بازار به‌وضوح روی فرود نرم اقتصاد آمریکا شرط بسته است، احتمالا دلار به داده‌هایی که این دیدگاه را تأیید نمی‌کنند، واکنش سختی نشان می‌دهد.

  تحلیل‌گران بانک «MUFG» عقیده دارند ناحیه ۱.۰۵۰۰ سرانجام به یک سطح قوی تبدیل شده است که به‌عنوان کاتالیزوری برای معکوس‌شدن روند عمل می‌کند. البته اقتصاددانان این بانک عقیده دارند این اصلاح اصولا ماهیت تکنیکال دارد و احتمالا به‌زودی از بین می‌رود.

  معامله‌گران در روز جمعه ۲۹ سپتامبر منتظر انتشار «شاخص هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) در آمریکا بودند که یک اندیکاتور کلیدی اقتصادی محسوب می‌شود. مقدار سال‌به‌سال این اندیکاتور ۳.۹% بود و دقیقا مطابق پیش‌بینی‌ها بود (مقدار قبلی آن ۴.۳% بود). بازار به این موضوع با کمی افزایش نوسان واکنش نشان داد و پس از آن EUR/USD ، این هفته، ماه و فصل معاملاتی را در ۱.۰۵۷۳ به پایان رساند. استراتژیست‌های «ولز فارگو» که جزء «چهار بانک بزرگ» آمریکا است عقیده دارند شاخص‌های پایین اقتصادی اروپا در مقایسه با آمریکا باید فشار نزولی بیشتری را به یورو وارد کند. آنها عقیده دارند بانک مرکزی اروپا (ECB) چرخه فعلی انقباض پولی را به پایان رسانده است و به همین دلیل این جفت‌ارز ممکن است تا اوایل سال ۲۰۲۴ به سطح ۱.۰۲۰۰ افت کند.

  اگر از چشم‌انداز میان‌مدت به کوتاه‌مدت حرکت کنیم، نظر متخصصان در شب ۲۹ سپتامبر به سه بخش تقسیم می‌شود: یک‌سوم از آنها تقویت بیشتر دلار و نزول EUR/USD را پیش‌بینی می‌کنند و یک‌سوم دیگر هم اصلاح روبه‌بالا را انتظار دارند و یک‌سوم دیگر هم نظر خاصی نمی‌دهند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۹۰% از هم اندیکاتورهای روند و هم اسیلاتور‌ها در چارت D1 از دلار آمریکا حمایت می‌کنند و به رنگ قرمز هستند. فقط ۱۰% از آنها از یورو حمایت می‌کنند. نزدیک‌ترین سطح حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱.۰۵۶۰ قرار دارد پس از آن حمایت‌های ۱.۰۵۲ -۱.۰۴۹۰، ۱.۰۳۷۵، ۱.۰۲۵۵، ۱.۰۲۵۵ و ۱.۰۰۰۰ قرار دارند. گاوها در منطقه ۱.۰۶۳۰-۱.۰۶۲۰ با اولین مقاومت مواجه خواهند شد و مقاومت‌های ۱.۰۷۷۰-۱.۰۷۴۵، ۱.۰۸۰۰، ۱.۰۸۶۵، ۱.۰۹۲۵-۱.۰۸۹۵، ۱.۰۹۸۵ و ۱.۱۰۴۵ بر سر راه قرار دارند.

  در هفته آینده از ۳ اکتبر تا ۶ اکتبر داده‌های مهمی درباره بازار کار آمریکا منتشر خواهند شد. نقطه اوج انتشار اطلاعات در جمعه ۶ اکتبر است که اندیکاتورهای کلیدی مثل نرخ بیکاری و آمارهای مشاغل غیرکشاورزی (NFP) منتشر خواهند شد. در اوایل هفته به‌ویژه در ۲ اکتبر، چشم‌انداز فعالیت تجاری بخش تولید (PMI) آمریکا منتشر خواهد شد. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم قرار است در همین روز سخنرانی کند. اطلاعات مربوط به فعالیت تجاری در بخش خدمات آمریکا و فروش خرده‌فروشی منطقه یورو هم در روز چهارشنبه ۴ اکتبر منتشر خواهد شد.

GBP/USD: هیچ محرکی برای صعود پوند وجود ندارد

 • طبق آخرین داده‌هایی که دفتر آمار ملی انگلستان منتشر کرده است، رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) انگلستان در سه‌ماهه دوم (Q2) برابر ۰.۶% سال‌به‌سال بوده است که بیش از مقدار مورد انتظار ۰.۴% است و از مقدار ماه قبلی یعنی ۰.۵% هم بیشتر است. درحالی‌که این روند مثبت قطعا دلگرم‌کننده است اما نرخ رشد ۰.۶% برای انگلستان حدودا ۳.۵ برابر کمتر از مقدار رشد آمریکا است که ۲.۱% است. بنابراین به‌سادگی می‌توان فهمید که کدام اقتصاد قوی‌تر است.

  استراتژیست‌های «ING» بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند عقیده دارند در نیمه دوم هفته پیش، GBP/USD فقط به دلیل اصلاح دلار آمریکا صعود کرده است. آنها می‌گویند هیچ کاتالیزور ملموسی در انگلستان وجود ندارد که توجیه‌کننده افزایش پایدار پوند در این مرحله باشد.

  تحلیل‌گران «UOB Group» پیش‌بینی می‌کنند که GBP/USD می‌تواند در یک تا سه هفته آینده در دامنه نسبتا وسیع ۱.۲۳۸۰-۱.۲۱۰۰نوسان خواهد کرد. تحلیل‌گران «ولز فارگو» انتظار دارند که نزول این جفت‌ارز ادامه پیدا کند و در اوایل ۲۰۲۴ به منطقه ۱.۱۶۰۰ برگردد یعنی همان جایی که در نوامبر ۲۰۲۲ معامله می‌شد. سیگنال‌های بانک مرکزی انگلستان که نشان می‌دهند نرخ بهرۀ پوند اکنون به قله خودش رسیده است احتمال این حرکت را تقویت می‌کند.

  هفته قبل GBP/USD در ۱.۲۲۰۲ بسته شد. تحلیل‌گران چند نظر مختلف درباره آینده کوتاه مدت دارند ولی هیچ جهت واضحی را نمی‌توان تشخیص داد: ۴۰% از تحلیل‌گران طرف‌دار روند گاوی هستند، ۴۰% دیگر روند خرسی را پیش‌بینی می‌کنند و ۲۰% باقیمانده هم نظر خاصی نمی‌دهند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت روزانه (D1) به رنگ قرمز و ۱۰% به رنگ سبز هستند. اگر این جفت‌ارز نزولی شود در این نقاط و مناطق حمایت خواهد شد: ۱.۲۱۴۵-۱.۲۱۲۰، ۱.۲۰۸۵، ۱.۱۹۶۰ و ۱.۱۸۰۰. برعکس اگر این جفت‌ارز صعود کند با این مقاومت‌ها روبرو خواهد شد: ۱.۲۲۷۰، ۱.۲۳۳۰، ۱.۲۴۵۰-۱.۲۴۴۰، ۱.۲۵۱۰، ۱.۲۵۷۵-۱.۲۵۵۰، ۱.۲۶۱۵-۱.۲۶۰۰، ۱.۲۷۱۰-۱.۲۶۹۰، ۱.۲۷۶۰ و ۱.۲۸۱۵-۱.۲۸۰۰.

  پیش‌بینی می‌کنیم که در هفته آینده هیچ رویداد مهمی در اقتصاد انگلستان نداشته باشیم.

USD/JPY: انتظار برای شکستن ۱۵۰.۰۰

 • این جمله‌ها به نظرتان آشنا نیستند؟ «اقدامات مناسبی در برابر تغییرات ارزی شدید انجام خواهد شد و ما هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته‌ایم»، «به‌دقت نرخ تبادل ارز را زیر نظر داریم». پاسخ شما قطعا بله است چون این جمله‌ها بخشی از مداخله کلامی دیگری از سوی «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن هستند که در روز جمعه ۲۹ سپتامبر بیان شده‌اند. او در ادامه گفته است «دولت هیچ سطح هدف خاصی برای ین ژاپن در نظر نگرفته است که بتواند ماشه فعال‌کننده یک مداخله ارزی باشد».

  می‌توانیم با آخرین گفته وزیر مالی ژاپن موافق باشیم به‌خصوص اگر این نکته را در نظر بگیریم که USD/JPY هفته قبل به سطح ۱۴۹.۷۰ رسید، ارتفاعی که آخرین بار در اکتبر ۲۰۲۲ به آن رسیده بود. ضمنا بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در اوج فروش بزرگ‌مقیاس اوراق جهانی ، اقداماتی را برای مهار افزایش بازده اوراق ۱۰ساله ژاپن (JGB) انجام داد و در ۲۹ سپتامبر عملیات خرید این اوراق را بدون ذکر زمان‌بندی خاصی اعلام کرد. در این سناریو اگر اصلاح جهانی دلار اتفاق نیفتد این عملیات به احتمال زیاد می‌تواند USD/JPY را به سمت نقطه مهم ۱۵۰.۰۰ هدایت کند.

  همان‌طور که در بخش‌های قبل گفتیم، متخصصان زیادی عقیده دارند فروش دلار احتمالا با برداشت سود در روزهای پایانی هفته، ماه و فصل مرتبط است. پس ممکن است این روند به‌زودی ضعیف شود و شکسته‌شدن سطح ۱۵۰.۰۰ را اجتناب‌ناپذیر کند.

  آیا ۱۵۰.۰۰ «عدد جادویی» است که مقامات مالی ژاپن را مجبور می‌کند تا مداخلات ارزی را آغاز کنند؟ دستکم فعالان بازار این سطح را یک کاتالیزور احتمالی برای این مداخله می‌دانند. اگر به اندیکاتورهای فعلی اقتصادی توجه کنیم، این مداخله منطقی‌تر به نظر می‌رسد. تولید صنعتی در ماه آگوست نسبت به ماه جولای تغییری نکرده است ضمنا تورم هسته در پایتخت ژاپن در ماه سپتامبر برای سومین ماه متوالی بدون تغییر باقی مانده است. در این شرایط اقتصاددانان «Mizuho Securities» عقیده دارند اگرچه شاید مداخلات ارزی اثر محدودی داشته باشند اما «دولت با جدی‌گرفتن افزایش سریع قیمت‌های واردات که به دلیل ضعیف‌شدن ین اتفاق می‌افتد، از نظر سیاسی هیچ‌چیزی را از دست نخواهد داد».

  USD/JPY در هفته قبل در ۱۴۹.۳۲ بسته شد. اکثر متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند (۶۰%) اصلاح به سمت جنوب را برای این جفت‌ارز پیش‌بینی می‌کنند و احتمال می‌دهند تقویت ناگهانی و تندوتیز ین به دلیل مداخله ارزی اتفاق بیفتد. درحالی‌که ۲۰% پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز مسیر خودش را با اطمینان به سمت شمال ادامه خواهد داد و ۲۰% باقیمانده هم نظر دقیقی نمی‌دهند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 به رنگ سبز هستند البته ۱۰% از اسیلاتورها به ما سیگنال بیش‌خرید را می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۴۹.۱۵ قرار دارد و پس از آن به ۱۴۸.۴۵، ۱۴۸.۰۵-۱۴۷.۹۵، ۱۴۷.۲۵-۱۴۶.۸۵، ۱۴۶.۱۰-۱۴۵.۹۰، ۱۴۵.۳۰، ۱۴۴.۴۵، ۱۴۴.۰۵-۱۴۳.۷۵، ۱۴۲.۲۰، ۱۴۰.۷۵-۱۴۰.۶۰، ۱۳۹.۰۵-۱۳۸.۹۵ و ۱۳۷.۵۰-۱۳۷.۲۵. نزدیک‌ترین سطح مقاومت در ۱۵۰.۰۰-۱۴۹.۷۰ قرار دارد سپس به ۱۵۰.۴۰، ۱۵۱.۹۰ (سقف اکتبر ۲۰۲۲) و ۱۵۳.۱۵ می‌رسیم.

  به‌غیراز انتظار شاخص تولیدکنندگان بزرگ تنکن برای سه‌ماهه سوم (Q3) در ۲ اکتبر هیچ آمار اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: امید به هاوینگ و هالووین

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲ تا ۶ اکتبر ۲۰۲۳1

 • در نیمه اول هفته، BTC/USD روند نزولی داشت و در برابر قدرت دلار تسلیم شده بود. البته این جفت‌ارز توانست تا در منطقه ۲۶۰۰۰ دلار باقی بماند و پس از آن دینامیک‌ها تغییر کرد: ضعیف‌شدن شاخص دلار (DXY) شروع شد و به گاوها فرصت داد تا این جفت‌ارز را تا منطقه حمایت/مقاومت ۲۷۰۰۰ دلار به بالا هل دهند.

  واضح است که سیاست پولی انقباضی فدرال رزرو همچنان به بیت‌کوین و بازار کریپتو فشار می‌آورد. درحالی‌که فدرال رزرو در پایان سپتامبر تصمیم گرفت که نرخ تأمین مالی مجدد را افزایش ندهد اما افزایش بیشتر نرخ بهره در آینده را رد نکرد. تعویق تصمیم SEC درباره درخواست‌های ETF اسپات بیت‌کوین هم باعث افزایش ابهام در بازار شد.

  «مارک یوسکو» مدیرعامل «Morgan Creek Capital» عقیده دارد تصمیم مثبت SEC درباره این درخواست‌ها می‌تواند ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را به این صندوق‌ها وارد کند. در این سناریو هم ارزش بازار و هم ارزش بیت‌کوین افزایش زیادی خواهد یافت.

  البته کلمه مهم در اینجا کلمه «اگر» است. «آنتونی اسکاراموچی» مؤسس «SkyBridge Capital» در کنفرانس «Messari Mainnet» در نیویورک، وجود «نیروهای مخالف» در برابر بیت کوین به شکل نرخ بهره بالای فدرال رزرو و دشمنی رئیس SEC «گری گنسلر» را تأیید کرد. اما این سرمایه‌گذار و مسئول سابق کاخ سفید مطمئن است که بیت کوین چشم‌اندازهای بهتری را نسبت به طلا ارائه می‌دهد. اگر سرانجام درخواست‌های تاسیس ETF بیت کوین تصویب شوند، این وضعیت باعث مقبولیت و پذیرش وسیع دارایی‌های دیجیتال خواهد شد. «اسکاراموچی» عقیده دارد اکنون در بازار خرسی فعلی، بدترین شرایط را پشت سر گذاشته‌ایم. او می‌گوید «اگر بیت کوین دارید، آن را نفروشید. شما زمستان را پشت سر گذاشته‌اید. [...] ۱۰ تا ۲۰ سال بعد به نحو شگفت‌انگیزی یک رالی گاوی خواهیم داشت». این متخصص مالی می‌گوید نسل جوان، بیت کوین را به جریان اصلی تبدیل خواهد کرد همان‌طور که اینترنت را به جریان اصلی تبدیل کرد.

  در اوج ابهام‌هایی که درباره اقدامات فدرال رزرو و SEC وجود دارد، امید اصلی برای رشد بازار کریپتو به هاوینگ بعدی مربوط می‌شود که در آوریل ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد. این اتفاق تقریبا قطعی است. البته حتی در اینجا هم نظرات متفاوتی وجود دارند. تعدادی از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ افت کند.
  تحلیل‌گری به نام «Rekt Capital» وضعیت فعلی بازار را با دینامیک‌های قیمت BTC در سال ۲۰۲۰ مقایسه کرده است و پیش‌بینی کرده است که قیمت این سکه در یک مثلث نزولی افت خواهد کرد و احتمالا به کف ۱۹۰۸۲ دلار خواهد رسید.

  تریدر مشهوری به نام «Bluntz» که افت بیت کوین را دقیقا در روند خرسی ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرد هم ادامه روند نزولی را پیش‌بینی کرده است. او شک دارد که این دارایی به کف خودش رسیده باشد چون الگوی مثلث نزولی که روی چارت تشکیل شده است هنوز ناقص است. به همین دلیل «Bluntz» پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین شاید تا حوالی ۲۳۸۰۰ دلار پایین بیاید و پس از آن موج اصلاحی سوم تکمیل می‌شود.

  «بنجامین کوئن» تحلیل‌گر مشهور دیگری است که روند خرسی را پیش‌بینی می‌کند. او عقیده دارد قیمت BTC می‌تواند تا سطح ۲۳۰۰۰ دلار پایین بیاید. پیش‌بینی «کوئن» بر اساس الگوهای تاریخی است که نشان می‌دهد قیمت BTC معمولا افت قابل‌توجهی را قبل از هاوینگ تجربه می‌کند. «کوئن» می‌گوید چرخه‌های گذشته نشان می‌دهند که BTC و سایر ارزهای دیجیتال در دوره قبل از این رویداد مهم، عملکرد قوی و مثبتی ندارند.

  اگر قیمت دارایی‌های دیجیتال افت کند، هاوینگ بعدی می‌تواند ماینرهای زیادی را از نظر مالی ویران کند چون همین حالا هم برخی از آنها به دلیل فشارهای رقابتی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ تقریبا از پا درآمده‌اند. ماینرها اکنون روی حاشیه سودهای اندکی فعالیت می‌کنند. اکنون پاداش بلوک، ۹۶% از درآمد آنها را تشکیل می‌دهد و کارمزد تراکنش فقط ۴% از درآمد آنها است. هاوینگ می‌تواند پاداش ماینینگ بلوک را نصف کند و اگر این اتفاق بدون افزایش قیمت بیت کوین بیفتد می‌تواند فاجعه مالی برای بسیاری از اپراتورها ایجاد کند.

  برخی شرکت‌های ماینینگ، اتصال مستقیم مزرعه (فارم)‌های ماینینگ به نیروگاه‌های هسته ای را آغاز کرده‌اند و شبکه‌های توزیع را دور می‌زنند درحالی‌که برخی دیگر به دنبال استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر هستند. البته همه آنها چنین گزینه‌هایی را در اختیار ندارند. طبق اعلام «گلسنود» هزینه میانگین صنعت برای ماین‌کردن یک بیت کوین اخیرا به ۲۴۰۰۰ دلار رسیده است اگرچه این هزینه از کشوری به کشور دیگر خیلی تغییر می‌کند. داده‌های «CoinGecko» نشان می‌دهد که کمترین هزینه ماینینگ در کشورهایی مثل لبنان (۲۶۶ دلار)، ایران (۵۳۲ دلار) و سوریه (۱۳۳۰ دلار) است. برعکس به دلیل هزینه‌های برق بالاتر، هزینه ماینینگ در آمریکا تا ۴۶۲۸۰ دلار جهش می‌کند. اگر قیمت بیت کوین یا کارمزد شبکه تا زمان هاوینگ بعدی تا حد زیادی افزایش پیدا نکند، احتمال وقوع موجی از ورشکستگی‌ها وجود دارد.

  این اتفاق خوب است یا بد؟ این ورشکستگی‌ها می‌تواند باعث کاهش ماینینگ سکه‌های جدید شود و کمبود عرضه را ایجاد کند و نهایتا قیمت را بالا ببرد. ذخایر صرافی‌های ارز دیجیتال اکنون به ۲ میلیون BTC کاهش یافته است که نزدیک به کف شش ساله خودش است. فعالان بازار می‌خواهند ذخایر خودشان را در دستگاه‌های ذخیره سازی سرد نگه داری کنند چون جهش قیمت در بازار آینده را پیش‌بینی می‌کنند.

  بنگاه تحقیقی «Fundstrat» اعلام کرده است که قیمت BTC در چارچوب هاوینگ می‌تواند بیش از ۵۰۰% افزایش پیدا کند و از سطح فعلی به ۱۸۰,۰۰۰ دلار برسد. شرکت مالی «Standard Chartered» پیش‌بینی می‌کند که قیمت این سکه پرچمدار ممکن است امسال به ۵۰,۰۰۰ دلار و در پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۲۰,۰۰۰ دلار برسد. نمودار «Bitcoin Rainbow Chart» که توسط «Blockchain Center» ارائه می‌شود خرید بیت کوین را توصیه می‌کند قیمت BTC/USD در نمودار آنها اکنون در منطقه کف است و این چارت نشان می‌دهد که زمان ریباند و بازگشت به بالا رسیده است.

  «مایکل سیلور» مدیرعامل شرکت «مایکرواستراتژی» می‌گوید محدودیت ذاتی عرضه بیت کوین که ۲۱ میلیون سکه است، آن را به بهترین دارایی برای نگهداری و رشد سرمایه تبدیل می‌کند. این میلیاردر، نرخ ارزهای فیات را با دینامیک‌های تورم مقایسه کرده است. او اینطور استدلال می‌کند که همه می‌توانند به راحتی ببینند که ارزش پس اندازهایشان با ارزهای فیات چقدر کمتر شده است مثلا طی ۱۰۰ سال گذشته، پول‌هایی که به دلار آمریکا نگهداری شده‌اند حدود ۹۹% از ارزش خودشان را از دست داده اند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۹ سپتامبر، BTC/USD نه تا ۱۹۰۰۰ دلار سقوط کرده است و نه تا ۱۸۰,۰۰۰ دلار صعود کرده است. این جفت‌ارز اکنون در ۲۶۸۵۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کلی بازار کریپتو در حد ۱.۰۷۵ تریلیون دلار است و از ۱.۰۵۳ تریلیون دلار هفته قبل بیشتر شده است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم ۵ نقطه صعود کرده است و از ۴۳ به ۴۸ رسیده است و از منطقه «ترس» خارج شده است و به منطقه «خنثی» رسیده است.

  در پایان نگاهی به پیش‌بینی ماه آینده می‌اندازیم. متخصصان دوباره به هوش مصنوعی مراجعه کرده‌اند و این بار از آن خواسته‌اند تا قیمت بیت کوین را برای هالووین (۳۱ اکتبر) پیش‌بینی کند. هوش مصنوعی «CoinCodex» می‌گوید قیمت بیت کوین تا آن تاریخ افزایش پیدا می‌کند و به ۲۹۷۰۳ دلار می‌رسد.

  جالب است که اصطلاحی در بازار کریپتو به نام «Uptober» وجود دارد. نکته اصلی این است که بیت کوین در هر اکتبر افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه می‌کند. اگر به قیمت‌های سال ۲۰۲۱ نگاه کنیم، بیت کوین در ۳۱ اکتبر نزدیک ۶۱۳۰۰ دلار معامله می‌شد که ۳۴۴% افزایش نسبت به سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. این پدیده حتی در سال قبل یعنی سال ۲۰۲۲، پس از انحلال صرافی مهم FTX هم اتفاق افتاد. بیت کوین در ۱ اکتبر ۲۰۲۲ در ۱۹۳۰۰ دلار معامله می‌شد اما این سکه در ۳۱ اکتبر به ۲۱۰۰۰ دلار رسید. بیایید منتظر بمانیم و ببینیم این بار چه اتفاقی می‌افتد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید