2023 سپتامبر 23

EUR/USD: مداخلات کلامی فدرال رزرو از دلار حمایت کرد

 • در بررسی‌های قبلی‌مان به مداخلات کلامی مسئولان ژاپنی اشاره کردیم که با هدف تقویت ین از طریق اظهارات عمومی مسئولان انجام می‌شد. این بار، مسئولان کمیته بازار باز فدرال (FOMC) به رهبری «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو، از اقدامات مشابهی استفاده کردند. کمیته بازار باز فدرال در جلسه خودش در ۲۰ سپتامبر، نرخ بهره را در ۵.۵۰% حفظ کرد. ما از قبل انتظار همین تصمیم را داشتیم چون در بازارهای فیوچرز، احتمال این تصمیم را ۹۹% می‌دانستند. البته آقای «پاول» در کنفرانس خبری بعد از جلسه گفت که مبارزه با تورم هنوز فاصله زیادی با خط پایان دارد و شاید هدف تورم ۲.۰% تا سال ۲۰۲۶ به دست نیاید. بنابراین احتمال یک افزایش دیگر نرخ بهره به اندازه ۲۵ نقطه مبنای بسیار زیاد است. رئیس فدرال رزرو گفت که وقوع هیچ رکودی را در آینده نزدیک انتظار ندارد و اقتصاد آمریکا به اندازه کافی قوی هست که تا مدتی طولانی در برابر هزینه‌های وام‌گیری بالا دوام بیاورد. البته سرانجام مشخص شد که ۱۲ عضو از ۱۹ عضو FOMC پیش‌بینی می‌کنند که امسال، نرخ بهره به ۵.۷۵% افزایش پیدا کند. پیش‌بینی اقتصادی این کمیته می‌گوید احتمالا سطح نرخ بهره تا مدتی پایدار می‌ماند. پیش‌بینی به‌روز شده نشان می‌دهد که نرخ بهره تا یک سال دیگر فقط می‌تواند تا ۵.۱% پایین آورده می‌شود ( بر خلاف نرخ ۴.۶% که قبلا گفته شده بود) و کاهش بهره تا ۳.۹% در یک چشم‌انداز دوساله قابل‌انتظار است ( قبلا این عدد ۳.۴% بود و اکنون بازنگری شده است).

  فعالان بازار عقاید متفاوتی درباره این چشم‌اندازها داشتند اما علی‌رغم این که هیچ اقدام ملموسی انجام نشد، در حقیقت اظهارات شاهینی مسئولان فدرال رزرو، دلار را تقویت کرد. شاید فدرال رزرو از اشتباهات همتایانش در بانک مرکزی اروپا (ECB) که فعالان بازار را متقاعد کرده بودند که چرخه سیاست انقباضی در منطقه یورو تمام شده است، درس گرفته‌اند. یادآوری می‌کنیم که «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا به‌صراحت گفت که سطح نرخ بهره فعلی را قابل‌قبول می‌داند درحالی‌که «یانیس استوناراس» رئیس بانک مرکزی یونان گفت به عقیده او نرخ‌های بهره به قله خودشان رسیده‌اند و حرکت بعدی احتمالا کاهش این نرخ‌ها خواهد بود. «بوریس وچیچ» رئیس بانک ملی کرواسی هم نظر مشابهی را بیان کرده بود و گفته بود اقدام ماه سپتامبر برای انقباض پولی آخرین اقدام ازاین‌دست خواهد بود.

  به دلیل مداخلات کلامی فدرال رزرو،  شاخص دلار (DXY) ظرف چند ساعت از ۱۰۴٫۳۵ به ۱۰۵٫۳۷ جهش کرد و EUR/USD تا سطح ۱.۰۶۱۶ افت کرد. اقتصاددانان «شرکت بانکداری چینی فرادریا» (OCBC) عقیده دارند با توجه به تصمیم فدرال رزرو برای حفظ انعطاف برای افزایش نرخ بهره، نباید انتظار یک چرخش کبوتری در آینده نزدیک را داشت.

  استراتژیست‌های «Danske Bank» عقیده دارند « فدرال رزرو به این دلیل متمایل به شاهین‌ها صحبت کرد که بتواند بدون افزایش نرخ بهره واقعی، بازار را کنترل کند». آنها می‌گویند «علی‌رغم تقویت مداوم دلار شاید در آینده نزدیک، اندکی احتمال معکوس شدن روند EUR/USD  وجود داشته باشد. ما عقیده داریم قله فعلی نرخ بهره، «بهبود بخش تولید در مقایسه با بخش خدمات» و کاهش بدبینی به چین می‌تواند از EUR/USD  در ماه آینده حمایت کند. البته موضع استراتژیک ما برای بلندمدت این است که EUR/USD نزول می‌کند و انتظار داریم که در ۱۲ ماه آینده به زیر ۱٫۰۳۰۰ برسد.»

  داده‌های فعالیت تجاری آمریکا که جمعه ۲۲ سپتامبر منتشر شدند، تصویر ضدونقیضی را از اقتصاد این کشور نشان می‌دادند. شاخص PMI بخش تولید به ۴۸٫۹ صعود کرده درحالی‌که PMI بخش خدمات به ۵۰٫۲ نزول کرده است. به همین دلیل PMI ترکیبی بالای  سطح آستانه ۵۰٫۰ باقی مانده اما با اندکی نزول از ۵۰٫۲ به ۵۰٫۱ رسیده است.

  پس از انتشار PMI، جفت‌ارز EUR/USD هفته را در ۱٫۰۶۴۵ به پایان رساند. هفتاد درصد از متخصصان طرف‌دار تقویت بیشتر دلار هستند درحالی‌که ۳۰% به روند صعودی این جفت‌ارز رأی می‌دهند. در بخش تحلیل تکنیکال، در این هفته اتفاق تقریبا هیچ تغییر خاصی نیفتاد. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 هنوز از دلار حمایت می‌کنند و به رنگ قرمز هستند. البته ۱۵% از آنها سیگنال بیش‌فروش این جفت‌ارز را به ما می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در دامنه ۱٫۰۶۳۰ -۱٫۰۶۲۰ قرار دارد و پس از آن به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱٫۰۵۲۵-۱٫۰۴۹۰، ۱٫۰۳۷۰ و ۱٫۰۲۵۵. اولین سطح مقاومت در منطقه ۱٫۰۷۰۰ -۱٫۰۶۷۰ قرار دارد و پس از آن به این مقاومت‌ها می‌رسیم: ۱٫۰۷۷۰-۱٫۰۷۴۵، ۱٫۰۸۰۰، ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵ و ۱٫۱۰۴۵٫

  از رویدادهای مهم هفته آینده باید به سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر اشاره کنیم که داده‌های بازار املاک آمریکا منتشر خواهند شد، فردای آن روز یعنی چهارشنبه هم سفارش‌های کالاهای بادوام آمریکا منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۲۸ سپتامبر روز شلوغی است. داده‌های مقدماتی تورم (CPI) آلمان و GDP آمریکا در سه‌ماهه دوم هم در این روز اعلام خواهند شد. ضمنا آمارهای سفارشی بازار کار آمریکا هم  در همین روز منتشر خواهند شد و «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم سخنرانی خواهد کرد. انتظار داریم که داده‌های اقتصاد کلان مهمی مثل شاخص قیمت مصرف‌کننده مقدماتی (CPI) منطقه یورو و اطلاعات مربوط به مصرف آمریکا در روز جمعه منتشر شوند.

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان از حمایت از پوند دست می‌کشد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۵ تا ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳1

 • دنیای مالی فقط روی تصمیمات فدرال رزرو نمی‌چرخد. هفته پیش، بانک مرکزی انگلستان (BoE) صدای خاص خودش را به گوش جهان رساند. پنجشنبه ۲۱ سپتامبر، کمیته سیاست پولی بانک انگلستان، نرخ بهرۀ پوند را بدون تغییر در 5.25% باقی گذاشت. درحالی‌که انتظار می‌رفت فدرال رزرو هم تصمیم مشابهی بگیرد اما حرکت بانک انگلستان برای فعالان بازار شگفت‌انگیز بود. آنها پیش‌بینی می‌کردند که افزایش ۲۵ نقطه مبنا اتفاق بیفتد ولی چنین نشد. به همین دلیل تقویت دلار و تضعیف پوند باعث شد که GBP/USD تا ۱.۱۰۴۵ پایین بیاید.

  تصمیم بانک مرکزی انگلستان احتمالا تحت تاثیر داده‌های تورم دلگرم‌کننده کشور انگلستان بود که روز قبل منتشر شده بودند. شاخص سالانه قیمت مصرف‌کننده (CPI) به ۶.۷%  افت کرده بود درحالی‌که ماه قبل ۶.۸% بود و پیش‌بینی می‌شد که ۷.۱% باشد. CPI هسته هم از ۶.۹% به ۶.۲% نزول کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد که ۶.۸% باشد. بر اساس این آمارها، تصمیم برای توقف افزایش نرخ بهره و فشارنیاوردن به اقتصاد انگلستان منطقی به نظر می‌رسد. این استدلال  توسط شاخص مقدماتی «مدیران خرید بخش خدمات» انگلستان در ماه سپتامبر هم حمایت می‌شود، این شاخص به کف ۳۲ماهه خودش در ۴۷٫۲ رسیده درحالی‌که در ماه آگوست ۴۹٫۵ بود و پیش‌بینی می‌شد که ۴۹٫۲ باشد. PMI بخش تولید هم ۴۴٫۲ بود که خیلی کمتر از سطح بحرانی ۵۰٫۰ است.

  اقتصاددانان «S&P Global Market Intelligence» معتقد هستند که « نتایج PMI دلسردکننده نشان می‌دهد که احتمال رکود در انگلستان هر روز بیشتر می‌شود [...]. کاهش سریع حجم‌های تولید که از داده‌های PMI  مشخص است ، کاهش GDP بیش از ۰.۴% فصل‌به‌فصل را منعکس می‌کند و سرعت رکود وسیع در حال افزایش است بدون این که چشم‌اندازی برای بهبود قابل‌تصور باشد».

  تحلیل‌گران « Wells Fargo» که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکا است عقیده دارند تصمیم بانک انگلستان، سیگنال ازدست‌رفتن حمایت پوند توسط نرخ بهره را به ما می‌دهد. آنها پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره فعلی ۵.۲۵% ، قله این نرخ باشد و پس از آن نزول تدریجی تا ۳.۲۵% را تا پایان سال ۲۰۲۴ شاهد باشیم. آنها می‌گویند «در این چارچوب، هیچ تردیدی در حرکت پوند به ۱٫۲۰۰۰ و حتی زیر آن ندارند».

  همتایان آنها در بانک «Scotiabank» هم نظر مشابهی دارند. کف‌های جدید و سیگنال‌های خرسی قوی در اسیلاتورهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، افزایش ریسک افت پوند تا ۱٫۲۲۰۰-۱٫۲۱۰۰ را نشان می‌دهند. اگر چشم‌انداز تورم خیلی بهبود پیدا کند، اقتصاددانان بانک «Commerzbank» احتمال اندکی برای بازیابی پوند قائل هستند. آنها عقیده دارند بانک انگلستان درها را برای افزایش نرخ مجدد باز گذاشته است. رأی به حفظ نرخ بهره فعلی به نحو شگفت‌انگیزی با رأی ۵ به ۴ تصویب شد یعنی چهار عضو «کمیته سیاست پولی» به نفع افزایش نرخ ۲۵ نقطه مبنا رأی داده‌اند. این نتیجه، میزان بالای ابهام را نشان می‌دهد. اما به دلیل ضعف در اقتصاد انگلستان، چشم‌انداز پوند همچنان خرسی است.

  جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل در ۱٫۲۲۳۷ بسته شد. نظرات تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز هم به دو بخش تقسیم شده است: ۵۰% انتظار حرکت نزولی بیشتر را دارند درحالی‌که ۵۰% اصلاح به بالا را پیش‌بینی می‌کنند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت D1 به رنگ قرمز هستند، ضمنا ۴۰% از این اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش هستند که یک سیگنال قوی برای معکوس شدن بالقوه روند است.

  اگر این جفت‌ارز حرکت نزولی خودش را ادامه بدهد در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۸۰۰. از طرف دیگر اگر صعود کند در این مناطق با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۳۲۵، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۴۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۵۷۵-۱٫۲۵۵۰، ۱٫۲۶۱۵-۱٫۲۶۰۰، ۱٫۲۷۱۰-۱٫۲۶۹۰، ۱٫۲۷۶۰ و ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰.

  از اتفاقات اقتصادی مهمی که در هفته آینده بر انگلستان تاثیر می‌گذارند، داده‌های GDP انگلستان در سه‌ماهه دوم که جمعه ۲۹ سپتامبر منتشر خواهند شد، اهمیت خاصی دارند.

USD/JPY: جلسه مأیوس‌کننده بانک مرکزی ژاپن

 • بانک مرکزی ژاپن (BoJ) هم پس از فدرال رزرو و بانک انگلستان، جلسه خودش را در جمعه ۲۲ سپتامبر برگزار کرد. اقتصاددانان «TD Securities» می‌گویند « این جلسه مأیوس‌کننده بود، همه اعضا با رأی مخفی به عدم تغییر سیاست پولی رأی دادند. اعلامیه آنها هم شبیه به همان چیزی بود که در ماه جولای منتشر شده بود و راهی برای هیچ تغییری در آینده را باز نگذاشتند». نرخ بهره کلیدی در سطح منفی ۰.۱%- باقی ماند.

  کنفرانس خبری «کازوئو اوئدا» رئیس بانک ژاپن پس از این جلسه هم گاوهای ین را ناامید کرد. «اوئدا» علیه تضعیف پول ملی صحبت نکرد اما دوباره تکرار کرد که نرخ تبادل ارز باید منعکس‌کننده  شاخص‌های بنیادی باشد و پایدار باقی بماند. ضمنا رئیس بانک مرکزی گفت که این  رگولاتور «در شرایطی که مطمئن شود به هدف تورم ۲% نزدیک شده است ممکن است احتمال پایان کنترل منحنی بازده و تغییر سیاست نرخ بهره منفی را در نظر بگیرد».

  سخنرانی «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن هم طبق معمول از الگوی مداخله کلامی پیروی می‌کرد. او گفت «ما نرخ‌های تبادل ارز را به‌دقت زیر نظر داریم و اگر شرایط اضطراری پیش بیاید سریع وارد عمل می‌شویم. ما هیچ گزینه‌ای را برای پاسخ به نوسانات بیش از حد کنار گذاشته‌ایم». او گفت مداخله ارزی پارسال به نتیجه مطلوب خودش رسید اما نگفت که آیا در آینده نزدیک می‌توان اقدامات مشابهی را  انتظار داشت یا خیر.

  بازده اوراق خزانه ده‌ساله آمریکا و جفت‌ارز USD/JPY به طور سنتی با همدیگر همبستگی معکوس دارند. وقتی بازده اوراق افزایش پیدا می‌کند، دلار هم نسبت به ین تقویت می‌شود. این هفته پس از اظهارات متمایل به شاهین‌ها توسط فدرال رزرو، نرخ اوراق خزانه ده‌ساله به بالاترین قله خودش از سال ۲۰۰۷ تابه‌حال رسید. این باعث شد تا USD/JPY به سقف جدید ۱۴۸٫۴۵ رسید. اقتصاددانان «TD Securities» با درنظرگرفتن افزایش بازده اوراق آمریکا می‌گویند این جفت‌ارز می‌تواند به بالای ۱۵۰٫۰۰ صعود کند. ضمنا سطوح هدف ۱۴۹٫۲۰ و ۱۵۰٫۳۰ توسط بانک فرانسوی «Societe Generale» اعلام شده‌اند.

  آخرین جلسه معاملاتی پنج‌روزه برای این جفت‌ارز در ۱۴۸٫۳۶ بسته شد. اکثر متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند (۷۰%) با دیدگاه همکارانشان در «TD Securities» و « Societe Generale » درباره صعود بیشتر USD/JPY موافق هستند. ۲۰% از تحلیل‌گران هم اصلاح روبه‌پایین و افت تندوتیز احتمالی به دلیل مداخلات ارزی را انتظار دارند. ۱۰% باقیمانده هم موضع خاصی نمی‌گیرند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 به رنگ سبز هستند، اگرچه ۱۰% از اسیلاتورها به ما بیش‌خرید را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۷٫۰۰-۱۴۶٫۸۵ قرار دارد و حمایت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۶٫۱۰-۱۴۵٫۹۰، ۱۴۵٫۳۰، ۱۴۴٫۵۰، ۱۴۴٫۰۵-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵ و ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵. نزدیک‌ترین مقاومت ۱۴۸٫۴۵ است و پس از آن به این مقاومت‌ها خواهیم رسید: ۱۴۸٫۴۵، ۱۴۹٫۲۰-۱۴۸٫۸۵، ۱۵۰٫۰۰ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۰.

  در هفته آینده انتظار نداریم هیچ اطلاعات مهمی درباره اقتصاد ژاپن منتشر شود. البته تریدرها باید جمعه ۲۹ سپتامبر را در تقویمشان علامت‌گذاری کنند چون داده‌های تورم منطقه توکیو در آن روز منتشر خواهد شد.

ارز دیجیتال: نبرد برای ۲۷۰۰۰ دلار

 • قیمت بیت کوین، در دوشنبه ۱۸ سپتامبر جهش خودش را آغاز کرد و کل بازار دارایی‌های دیجیتال را با خودش بالا کشید. جالب است که دلیل این جهش مستقیماً ربطی به بیت کوین نداشت بلکه با دلار آمریکا مرتبط بود.  این اتفاق به‌خصوص با تصمیم فدرال رزرو درباره نرخ بهره ارتباط داشت. نرخ بهره بالای دلار باعث محدودشدن جریان سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های ریسکی‌تر از جمله کریپتو می‌شود چون سرمایه‌گذاران بزرگ، سودهای پایدار را ترجیح می‌دهند. در این مورد، فعالان بازار قبل از جلسه فدرال رزرو مطمئن بودند که این رگولاتور از افزایش بیشتر نرخ بهره چشم‌پوشی نمی‌کند اما آن را تا پایان سال بدون تغییر رها می‌کند. بر اساس این انتظارات بود که BTC/USD اوج گرفت و در ۱۹ آگوست به قله ۲۷۴۶۷ دلار رسید و بیش از ۱۰% نسبت به ۱۱ سپتامبر صعود کرد.

  البته اگرچه نرخ بهره در عمل تغییر نکرد اما پس از جلسه فدرال رزرو روشن شد که مبارزه علیه تورم ادامه خواهد داشت. بنابراین فعلا باید هر نوع امیدی برای دورشدن فدرال رزرو از موضع شاهینی را کنار گذاشت. به همین دلیل روند قیمت بیت کوین معکوس شد و بعد از شکستن منطقه حمایت ۲۷۰۰۰ دلار به پوزیشن‌های آغازین بازگشت.

  علی‌رغم این پولبک، افراد زیادی در جامعه کریپتو همچنان مطمئن هستند که طلای دیجیتال صعودش را ادامه خواهد داد. مثلا تحلیل‌گری با نام مستعار «Yoddha» عقیده دارد بیت کوین می‌تواند سقف محلی خودش را در کوتاه‌مدت بشکند و تا پایان سال به ۵۰,۰۰۰ دلار برسد. او می‌گوید بعد از آن شاید در اوایل سال ۲۰۲۴ قبل از هاوینگ اصلاح تا ۳۰,۰۰۰ دلار اتفاق بیفتد. بلاگری به نام «Crypto Rover» پیش‌بینی می‌کند که مشکلات اقتصاد آمریکا، نیروی رشد قیمت BTC را تامین می‌کنند. اگر این جفت‌ارز بتواند خودش را بالای ۲۷۰۰۰ دلار تثبیت کند قیمت به سمت ۳۲۰۰۰ دلار حرکت خواهد کرد.

  تحلیل‌گری به نام «DonAlt» هم عقیده دارد بیت کوین شانس آن را دارد که رالی چشمگیر جدیدی خلق کند و از سقف سال ۲۰۲۳ خودش عبور کند. او می‌گوید «به عقیده من اگر بر مقاومتی که اکنون درگیر آن هستیم غلبه کنیم و از آن بالاتر برویم، هدف بعدی می‌تواند ۳۶۰۰۰ دلار باشد. [...] من شانس ورود خوب در ۳۰,۰۰۰ دلار را از دست ندادم چون اگر قیمت اوج بگیرد، قیمت خیلی سریع صعود می‌کند. [اما] ما دلایل متقاعدکننده کافی داریم که قیمت ممکن است نزولی شود. در بدترین حالت، اگر قیمت به دامنه ۱۹۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار برسد، من فقط کمی ضرر می‌کنم.»

  تریدر و تحلیل‌گری به نام «جیسون پیتزینو» عقیده دارد چرخه بازار گاوی بیت کوین در حوالی ژانویه شکل می‌گیرد و این فرایند علی‌رغم تثبیت قیمت فعلی هنوز کامل نشده است. این متخصص می‌گوید اگر بیت کوین از سطح کلیدی ۲۸۵۰۰ دلار عبور کند، روند گاوی خودش را تایید خواهد کرد. «پیتزینو» عقیده دارد «بازار سطح‌های زیر ۲۵۰۰۰ دلار را به‌ندرت به خودش دیده است. نمی‌گویم که قیمت نمی‌تواند پایین‌تر برود اما از حالا تا شش ماه بعد، قیمت‌های پایانی هفتگی همگی بالای این سطح بوده‌اند. تابه‌حال که اوضاع خوب بوده است اما هنوز در روند گاوی نیستیم. گاوها حداقل گهگاه باید قیمت‌های هفتگی پایانی ۲۶۵۵۰ دلار را ثبت کنند. گاوها هنوز باید کارهای زیادی انجام دهند. وقتی از خط سفید در ۲۸۵۰۰ دلار عبور کردیم دوباره درباره این نکات حرف خواهم زد. این یکی از سطوح کلیدی بیت کوین برای شروع حرکت صعودی و بعد شکستن ۳۲۰۰۰ دلار است».

  «جان بولینگر» خالق اندیکاتور سنجش نوسان «باندهای بولینگر» این احتمال را رد نمی‌کند که BTC آماده برک‌اوت می‌شود. این اندیکاتور برای تعیین نوسان و دامنه قیمت بالقوه برای یک دارایی از انحراف معیار از میانگین متحرک ساده استفاده می‌کند. در حال حاضر BTC/USD کندل‌های روزانه‌ای را می‌سازد که مرز بالایی را لمس می‌کنند. این می‌تواند نشانه معکوس شدن به باند مرکزی باشد یا برعکس افزایش نوسان و حرکت صعودی را نشان دهد. باندهای بولینگر باریک در چارت‌ها نشان می‌دهند که احتمال وقوع سناریوی دوم بیشتر است. البته خود بولینگر محتاطانه صحبت می‌کند و عقیده دارد هنوز برای گرفتن نتیجه قطعی خیلی زود است.

  «PlanB» سازنده مدل مشهور S2FX ، پیش‌بینی قبلی امسال خودش را مجددا تایید کرده است. او گفته است که کف نوامبر ۲۰۲۲، کف بیت کوین بوده و صعود BTC در نزدیکی هاوینگ شروع خواهد شد.  «PlanB» عقیده دارد هاوینگ ۲۰۲۴  بیت کوین را به ۶۶۰۰۰ دلار هدایت خواهد کرد و بازار گاوی بعدی در سال ۲۰۲۵ می‌تواند قیمت را به بالای ۱۰۰,۰۰۰ دلار برساند.

  «رابرت کیوساکی» سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» هم امید زیادی به هاوینگ دارد. این متخصص عقیده دارد اقتصاد آمریکا در آستانه یک بحران جدی است و ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت کوین یک پناهگاه امن در این دوران پرآشوب برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند. «کیوساکی» پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین می‌تواند در سال آینده تا ۱۲۰,۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند و هاوینگ ۲۰۲۴ به‌عنوان یک کاتالیزور کلیدی برای این رالی عمل خواهد کرد.

  در پایان برای این که تعادل را رعایت کنیم و فقط پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه را ذکر نکرده باشیم، بیایید چند پیش‌بینی بدبینانه را بررسی کنیم. «نیکولاس مرتن»، تحلیل‌گر مشهور و میزبان کانال «DataDash» می‌گوید بازار ارز دیجیتال ممکن است رکود دیگری را تجربه کند. او به کاهش نقدینگی استیبل‌کوین‌ها به‌عنوان یک اندیکاتور برای این نتیجه‌گیری خودش اشاره می‌کند. «نقدینگی، مقیاس خوبی برای شناسائی روندها در بازار ارز دیجیتال است. مثلا از آوریل ۲۰۱۹ تا جولای ۲۰۱۹، بیت کوین از ۳۵۰۰ دلار تا ۱۲۰۰۰ دلار رشد کرد. در همین دوره، نقدینگی استیبل‌کوین‌ها ۱۱۹% افزایش پیدا کرد. پس از آن یک دوره تثبیت را شاهد بودیم که نقدینگی در سطح ثابتی باقی ماند. وقتی بیت کوین در سال ۲۰۲۱ از ۳۹۰۰ دلار به ۶۵۰۰۰ دلار صعود کرد، نقدینگی استیبل‌کوین‌ها ۲۱۸۳% افزایش یافت».

  این متخصص مشاهداتش را این‌گونه ادامه می‌دهد «نقدینگی و افزایش قیمت رابطه متقابلی با هم دارند. اگر نقدینگی در حال کاهش یا ثابت باشد،  احتمالا بازار رشد نخواهد کرد. این گفته هم برای ارزهای دیجیتال و هم بازارهای مالی  صدق می‌کند. برای این که ارزش بازار افزایش پیدا کند نیاز به نقدینگی داریم اما فعلا شاهد نزول دائمی نقدینگی هستیم که باعث می‌شود احتمال افت قیمت کریپتوها بیشتر باشد».

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۲۲ سپتامبر، BTC/USD در حوالی ۲۶۵۲۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار کریپتو عملا تغییر نکرده است و ۱٫۰۵۳ تریلیون دلار است ( هفته قبل ۱٫۰۵۲ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال ۲ نقطه افت کرده است و از ۴۵ به ۴۳ رسیده است و در منطقه «ترس» باقی مانده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید