2023 سپتامبر 16

EUR/USD: بانک مرکزی اروپا، ماشۀ ریزش یورو را چکاند

 • هفته قبل دو اتفاق مهم افتاد. اولین اتفاق، انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا در روز ۱۳ سپتامبر بود. دومین اتفاق، جلسه شورای حکام بانک مرکزی اروپا (ECB) در روز ۱۴ سپتامبر بود.

  CPI سال‌به‌سال در آمریکا از ۳.۲% در ماه جولای به ۳.۷% در ماه آگوست صعود کرده بود و از پیش‌بینی بازار یعنی ۳.۶% فراتر رفته بود. CPI ماه‌به‌ماه هم از ۰.۲% به ۰.۶% افزایش پیدا کرده بود و دقیقا طبق انتظار بازار بود. بازارهای مالی واکنش شدیدی به این داده‌ها نشان ندادند. طبق اعلام «CME Group» اکنون ۷۸.۵% احتمال دارد که کمیته بازار باز فدرال (FOMC در جلسه خودش در ۲۰ سپتامبر)، نرخ بهره کلیدی را در سطح فعلی ۵.۵۰% سالانه حفظ کند. البته آمارهای CPI به فدرال رزرو کمی فضای مانور از نظر انقباض سیاست پولی در آینده می‌دهند. اگر تورم در آمریکا همچنان افزایش پیدا کند احتمال زیادی دارد که فدرال رزرو نرخ تامین مالی مجدد را ۲۵ نقطه مبنای دیگر بالا ببرد به‌ویژه به این دلیل که اقتصاد آمریکا رشد پایداری را نشان می‌دهد و بازار کار آمریکا قوی است. عدد منتشر شده برای درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه ۲۲۰ هزار درخواست بود که کمتر از مقدار پیش‌بینی شده ۲۲۵ هزار درخواست است.

  اتفاق دوم اما واکنش پرنوسان‌تری را ایجاد کرد. بانک مرکزی اروپا در ۱۴ سپتامبر نرخ بهره کلیدی یورو را برای دهمین بار متوالی، ۲۵ نقطه مبنای دیگر افزایش داد و از ۴.۲۵% به ۴.۵۰% رساند. این بالاترین مقداری است که از ۲۰۰۱ تا کنون ثبت شده است. متخصصان عقاید متفاوتی درباره این حرکت بانک اروپا دارند و عده‌ای آن را شاهینی و عده‌ای آن را کبوتری می‌دانند. البته در تئوری، افزایش نرخ بهره باید از ارز مشترک اروپا حمایت کند. اما در عمل عکس این اتفاق افتاد و EUR/USD زیر ۱.۰۷۰۰ رفت و یک کف محلی را در ۱٫۰۶۳۱ ثبت کرد. آخرین باری که این جفت‌ارز به این سطح رسیده بود در بهار ۲۰۲۳ بود.

  افت یورو به اظهارات متمایل به کبوترها از سوی رهبری بانک مرکزی اروپا نسبت داده شد. می‌توان از گفته‌های آنها نتیجه‌گیری کرد که بانک مرکزی اروپا نرخ‌ها را به سطحی رسانده است که اگر در یک دوره طولانی ادامه پیدا کنند تورم در منطقه یورو به محدوده هدف ۲.۰% خواهد رسید. «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا گفت «نمی‌گویم که اکنون در قله نرخ بهره هستیم» و این گفته باعث دلسردی سرمایه‌گذاران شد. آنها به این نتیجه رسیدند که افزایش نرخ فعلی تا ۴.۵۰% احتمالا آخرین گام در چرخه انقباضی سیاست پولی است. این دلیل در کنار این احتمال که فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره دلار را تا ۵.۷۵% افزایش دهد، به خرس‌های EUR/USD برتری قابل‌توجهی داد.

  مومنتوم خرسی بعد از انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا در ماه آگوست افزایش پیدا کرد چون این شاخص در حد ۰.۶% ماه‌به‌ماه (MoM) افزایش یافته بود که خیلی فراتر از پیش‌بینی ۰.۲% بود. هم‌زمان شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در ماه آگوست هم ۰.۷% رشد کرده بود و از انتظارات قبلی و مقدار پیشین ۰.۴% فراتر رفته بود.

  استراتژیست‌های « Danske Bank» یکی از بانک‌های پیشتاز اروپای شمالی می‌گویند «پیش‌بینی می‌کنیم که قدرت نسبی اقتصاد آمریکا همچنان در ماه‌های آینده به EUR/USD فشار بیاورد چون اختلاف رشد اقتصادی، نقش اصلی را بین این دو ارز بازی خواهد کرد... با توجه به این که نمی‌توان تغییر تندوتیزی را در دینامیک‌های فعلی دلار آمریکا پیش‌بینی کرد و اکنون قیمت‌های کامودیتی‌ها صعودی هستند شاید ما خیلی زودتر از آنچه انتظار داریم به پیش‌بینی ۶ماهه خودمان برسیم».

  حتی استراتژیست‌های «HSBC» افت سریع‌تر این جفت‌ارز را پیش‌بینی کرده‌اند و انتظار دارند که این جفت‌ارز در پایان امسال به سطح ۱٫۰۲۰۰ برسد. استراتژیست‌های «ING» می‌گویند این جفت‌ارز می‌تواند در حوالی جلسه فدرال رزرو در هفته آینده به محدوده ۱٫۰۶۵۰-۱٫۰۶۰۰ برسد. آنها معتقد هستند که «نرخ EUR/USD هر روز بیشتر تحت تاثیر دلار قرار می‌گیرد و بازارها فهمیده‌اند که بانک مرکزی اروپا احتمالا به قله نرخ بهره خودش رسیده است یعنی ازاین‌به‌بعد داده‌های منطقه یورو با قیمت این جفت‌ارز رابطه کمتری پیدا می‌کنند. امروز[۱۵ سپتامبر) شاید شاهد آن باشیم که EUR/USD دوباره صعود کند اما در حوالی جلسه فدرال رزرو به احتمال زیاد به منطقه ۱٫۰۶۵۰-۱٫۰۶۰۰ برخواهد گشت».

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۵ سپتامبر این جفت‌ارز در عمل صعود کرده است و دوره معاملاتی پنج‌روزه را در ۱٫۰۶۶۰ به پایان رسانده است و ۵۵% از متخصصان طرف‌دار ادامه اصلاح صعودی هستند درحالی‌که ۴۵% با نظر اقتصاددانان «ING» موافق هستند و به نزول این جفت‌ارز رأی می‌دهند. در بخش تحلیل تکنیکال، در هفته گذشته تقریبا هیچ‌چیزی تغییر نکرده است. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 به نفع دلار آمریکا و بنابراین قرمزرنگ هستند. البته ۲۵% از اندیکاتورهای روند به ما وضعیت بیش‌فروش این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. حمایت فوری این جفت‌ارز در محدوده ۱٫۰۶۳۰ -۱٫۰۶۲۰ قرار دارد و حمایت‌های زیر پس از آن قرار دارند: ۱٫۰۵۲۵-۱٫۰۵۱۵، ۱٫۰۴۸۰، ۱٫۰۳۷۰ و ۱٫۰۲۵۵. گاوها ابتدا در منطقه ۱٫۰۷۰۰ -۱٫۰۶۸۰ با مقاومت روبرو می‌شوند و سپس مقاومت‌های زیر بر سر راه آنها قرار خواهند داشت: ۱٫۰۷۷۰-۱٫۰۷۴۵، ۱٫۰۸۰۰، ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵ و ۱٫۱۰۴۵.

  هفته آینده هفته‌ای پرماجرا خواهد بود. سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر، داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) برای منطقه یورو منتشر خواهند شد. مهم‌ترین روز هفته آینده و شاید مهم‌ترین روز ماه‌های آینده، قطعاً چهارشنبه ۲۰ سپتامبر است که جلسه FOMC در فدرال رزرو برگزار خواهد شد. علاوه بر تصمیم‌گیری درباره نرخ بهره، سرمایه‌گذاران انتظار دارند که اطلاعات ارزشمندی از پیش‌بینی‌های بلندمدت FOMC و در حین کنفرانس خبری مدیریت فدرال رزرو به دست بیاورند. پنجشنبه ۲۱ سپتامبر هم داده‌های درخواست‌های اولیه بیکاری آمریکا همراه با «شاخص فعالیت تولید» بانک فدرال رزرو فیلادلفیا منتشر خواهند شد. روز جمعه هم آمارهای فعالیت تجاری، داده‌های PMI آلمان، منطقه یورو و آمریکا منتشر خواهند شد.

GBP/USD: در انتظار جلسه بانک مرکزی انگلستان

 • آمارهای جدید نشان می‌دهند که اقتصاد انگلستان در یک دوره پرچالش قرار گرفته است. حتی برخی تحلیل‌گران احساساتی‌تر، وضعیت فعلی را وخیم می‌دانند. GBP/USD به دلیل داده‌های GDP مأیوس‌کننده انگلستان دچار افت شد. آمارهایی که «دفتر آمارهای ملی» (ONS) به‌تازگی در چهارشنبه ۱۳ سپتامبر منتشر کرد نشان می‌دهند که اقتصاد بریتانیا ۰.۵%- به‌صورت ماه‌به‌ماه کوچک‌تر شده است درحالی‌که انتظار می‌رفت فقط ۰.۲%- کوچک‌تر شده باشد.
  «دفتر آمارهای ملی» روز قبل یعنی سه‌شنبه همداده‌های دلسردکننده‌ای را درباره بازار کار منتشر کرده بود. نرخ بیکاری به مدت سه ماه متوالی تا جولای به ۴.۳% صعود کرده بود درحالی‌که مقدار قبلی آن ۴.۲% بود. اشتغال در حد ۲۰۷۰۰۰ شغل کمتر شده بود درحالی‌که ماه قبل، اقتصاد انگلستان ۶۶۰۰۰ شغل را از دست داده بود. پیش‌بینی اجماع بازار هم کاهش ۱۸۵۰۰۰ شغل بود.

  ظاهرا اقدامات بانک مرکزی انگلستان (BoE) برای مبارزه با تورم خیلی قاطع نیستند. اگرچه نرخ سالانه رشد قیمت در انگلستان از ۷.۹% به ۶.۸% کاهش پیدا کرده است (پایین‌ترین از فوریه ۲۰۲۲) اما تورم همچنان در بالاترین سطح بین کشورهای عضو G7 قرار دارد. ضمنا شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) هسته هم نسبت به ماه قبل تغییری نکرده است و ۶.۹% سال‌به‌سال است که فقط ۰.۲% زیر قله‌ای است که دو ماه قبل ثبت شده بود.

  «سارا بایدن»، نایب‌رئیس بانک مرکزی انگلستان عقیده دارد «ریسک‌های تورم [...] اکنون در حال صعود هستند» و فقط دو سال دیگر می‌توان به سطح هدف ۲% رسید. ضمنا طبق داده‌های پیمایش فصلی، فقط ۲۱% از مردم انگلستان از اقداماتی که بانک مرکزی انگلستان برای کنترل رشد قیمت‌ها انجام داده است راضی هستند. این هم یک رکورد منفی بی‌سابقه دیگر است.

  تحلیل‌گران بانک «Scotiabank» کانادا عقیده دارند در هفته‌های آینده افت GBP/USD می‌تواند تا ۱.۲۱۰۰ ادامه پیدا کند و حتی به ۱٫۲۰۰۰ هم برسد. اقتصاددانان بانک فرانسوی «Societe Generale» هم با همکاران کانادایی‌شان هم عقیده هستند. آنها می‌گویند احتمال افت تا ۱٫۱۵۰۰ کم است اما این جفت‌ارز به‌راحتی می‌تواند به ۱٫۲۰۰۰ برسد.

  جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل را در ۱٫۲۳۸۲ به پایان رساند. جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان به این صورت است: 50% از آنها انتظار دارند که این جفت‌ارز یک اصلاح صعودی داشته باشد، ۳۵% پیش‌بینی می‌کنند که حرکت نزولی ادامه پیدا کند و 15% باقیمانده هم حرکت به شرق را پیش‌بینی می‌کنند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت D1 به رنگ قرمز هستند و ۱۵% نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار گرفته است. اگر این جفت‌ارز همچنان به سمت جنوب حرکت کند در این نقاط و مناطق حمایت خواهد شد: ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۷۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۸۰۰. اگر اصلاح صعودی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این مناطق با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۴۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۵۷۵-۱٫۲۵۵۰، ۱٫۲۶۱۵-۱٫۲۶۰۰، ۱٫۲۷۱۰-۱٫۲۶۹۰، ۱٫۲۷۶۰ و ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰.

  انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در چهارشنبه ۲۰ سپتامبر، رویداد مهم هفته آینده است. این اندیکاتور تورم قطعاً بر روی تصمیم بانک مرکزی انگلستان درباره نرخ‌های بهره تاثیر می‌گذارد ( پیش‌بینی می‌شود که این نرخ، ۲۵ نقطه مبنا و از ۵.۲۵% به ۵.۵۰% افزایش پیدا کند). جلسه بانک مرکزی انگلستان روز پنجشنبه ۲۱ سپتامبر برگزار خواهد شد. ضمنا در پایان هفته کاری هم فروش خرده‌فروشی و شاخص مدیران خرید (PMI) انگلستان منتشر خواهد شد.

USD/JPY: هنوز انتظار نداریم که بانک ژاپن ما را شگفت‌زده کند

 • ین از آغاز امسال به‌تدریج بازی را به دلار آمریکا واگذار کرده است و USD/JPY به سطح نوامبر ۲۰۲۲ برگشته است. ذکر این نکته مهم است که یک سال قبل در همین حوالی بود که بانک مرکزی ژاپن (BoJ) مداخلات ارزی فعال خودش را آغاز کرد. اما امسال این بانک فقط از مداخلات کلامی استفاده کرده است: مقامات عالی‌رتبه ژاپنی بارها اظهارات عمومی را درباره احتمال مداخله ارزی به زبان آورده‌اند.

  «کازوئو اوئدا» رئیس بانک ژاپن در مصاحبه جدیدی با روزنامه «یومیوری» گفته است که اگر این بانک به این نتیجه برسد که تورم هدف ۲% به دست آمده است شاید سیاست نرخ بهره منفی را کنار بگذارد. «اوئدا» گفته است که این بانک در پایان سال، داده‌های کافی برای ارزیابی مساعد بودن شرایط برای تغییر سیاست پولی خودش در اختیار خواهد داشت.

  این مداخله کلامی روی بازار تاثیر گذاشت: بازارها با تقویت ین به این گفته‌ها واکنش نشان دادند. البته این «جادو» عمر کوتاهی داشت و USD/JPY به‌زودی به مسیر صعودی برگشت و دوره معاملاتی پنج‌روزه را در ۱۴۷٫۸۴ به پایان رساند.

  اقتصاددانان بانک «Danske» عقیده دارند شرایط جهانی به نفع ین ژاپن است و پیش‌بینی می‌کنند که USD/JPY در یک افق ۶ تا ۱۲ماهه تا ۱۳۰.۰۰ نزول کند. آنها می‌گویند «بازده‌ها در آمریکا در قله یا خیلی نزدیک به آن هستند و استدلال اصلی ما درباره روند خرسی روی USD/JPY همین نکته است. ضمنا در شرایط فعلی اقتصاد جهانی که رشد و نرخ تورم در حال نزول هستند، سابقه نشان می‌دهد که این شرایط برای ین ژاپن مطلوب هستند». ضمنا بانک «Danske» پیش‌بینی می‌کند که در دو سه‌ماهه بعدی شاید رکود در آمریکا اتفاق بیفتد و باعث شود تا فدرال رزرو، نرخ بهره دلار را کاهش دهد. انتظار داریم که تا وقتی فدرال رزرو چرخه انبساطی خودش را کامل می‌کند، بانک ژاپن سیاست پولی خودش را تغییر ندهد. بنابراین احتمال هر اقدامی از سوی بانک ژاپن قبل از نیمه ۲۰۲۴ بسیار کم است.

  اگر پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت را نگاه کنیم، تحلیل‌گران «Societe Generale» این احتمال را رد نمی‌کنند که USD/JPY پس از تصمیم کمیته بازار باز فدرال در ۲۰ سپتامبر شاید به نقطه شاخص ۱۵۰٫۰۰ نزدیک‌تر شود. ما انتظار نداریم که در جلسه جمعه ۲۲ سپتامبر بانک ژاپن اتفاق خاصی بیفتد و احتمالا دور دیگری از مداخلات کلامی انجام خواهد شد. ضمنا اکثر متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند (۸۰%) عقیده دارند اگر نرخ بهره فدرال رزرو تغییری نکند، USD/JPY به احتمال زیاد یک اصلاح نزولی را پشت سر خواهد گذاشت. فقط ۱۰% انتظار دارند که این جفت‌ارز حرکت صعودی‌اش را ادامه دهد درحالی‌که ۱۰% از هم موضع‌گیری خاصی نمی‌کنند. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 به رنگ سبز هستند ولی ۱۰% از آنها شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند.

  منطقه ۱۴۷٫۰۰ -۱۴۶٫۸۵ نزدیک‌ترین سطح حمایت است و حمایت‌های ۱۴۶٫۱۰-۱۴۵٫۹۰، ۱۴۵٫۳۰، ۱۴۴٫۵۰، ۱۴۴٫۰۵-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۳٫۰۵-۱۴۲٫۹۰، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۷۵-۱۴۱٫۴۰، ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵ و ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷.۲۵ پس از آن قرار دارند. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۸٫۰۰-۱۴۷٫۹۵ است و پس از آن ۱۴۸٫۴۵، ۱۴۹٫۱۰-۱۴۸٫۸۵، ۱۵۰٫۰۰ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۰ در پیش خواهد بود.

  قبلا به جلسه بانک مرکزی ژاپن در ۲۲ سپتامبر اشاره کردیم. هیچ داده اقتصادی مهمی درباره وضعیت اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد. ‌تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه ۱۸ سپتامبر در ژاپن به احترام «روز سالمندان» تعطیل عمومی است.

ارز دیجیتال: تقاطع مرگ و پارادوکس‌های بیت کوین

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۸ تا ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳1

 • «تقاطع مرگ» به محل تقاطع «میانگین متحرک ۵۰ روزه» و «میانگین متحرک ۲۰۰ روزه» گفته می‌شود و اکنون این تقاطع در چارت روزانه بیت کوین دیده می‌شود. این الگو آخرین بار در اواسط ژانویه ۲۰۲۲ مشاهده شد و پس از آن کاهش تقریبا سه برابری قیمت بیت کوین در نوامبر را شاهد بودیم. به همین دلیل این تقاطع برای بازار نگران‌کننده است. جالب است که در جولای ۲۰۲۱ «تقاطع مرگ» مشابهی دیده شد اما باعث نزول قیمت نشد و این باعث می‌شود که خیال فعالان بازار کمی راحت شود.

  در این هفته، نوسان شدیدی را در بازار ارز دیجیتال شاهد بودیم و حجم معاملات بیت کوین به ۱۵ میلیارد دلار رسید. این سطح فعالیت معمولا در حوالی اتفاقات اقتصاد کلان مهم دیده می‌شود. این بار، این رویداد مهم انتشار داده‌های تورم آمریکا در چهارشنبه ۱۳ سپتامبر و جلسه آینده فدرال رزرو در ۲۰ سپتامبر بود. چارت هفتگی BTC/USD روندهای زیر را نشان داد. قیمت بیت کوین در روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر علی‌رغم تضعیف دلار و افزایش شاخص‌های سهام به زیر ۲۵۰۰۰ دلار افت کرد. این نزول به دلیل این شایعه بود که صرافی جنجالی FTX قرار است دارایی‌های دیجیتال خودش را به‌عنوان بخشی از فرایند ورشکستگی‌اش بفروشد. سرمایه‌گذاران در روز سه‌شنبه در قیمت‌های پایین‌تر شروع به خرید کردند و قیمت این سکه را به بالای ۲۶۵۰۰ دلار رساندند. پنجشنبه پس از تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره، بیت کوین همچنان موضعش را تقویت کرد و به سقف ۲۶۸۳۸ دلار رسید. این اتفاق حتی با وجود تقویت دلار افتاد.

  در حقیقت دینامیک‌های اخیر قیمت کاملا غیرمنطقی و ضدونقیض هستند. اگر BTC/USD را به‌عنوان یک ‌ترازو تصور کنید، وقتی یک کفه سنگین‌تر می‌شود کفه دیگر بالا می‌رود. اما در این هفته هر دو کفه با هم بالا و پایین می‌رفتند. برخی تحلیل‌گران عقیده دارند هیچ منطق بنیادینی پشت این حرکت‌های بیت کوین وجود ندارد. به دلیل نقدینگی پایین و ارزش بازار نزولی، این دارایی فقط از دست یک گروه از سفته‌بازان به دست گروه دیگری از سفته‌بازان منتقل می‌شود.

  حتی گزارش «گری گنسلر» رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در پیشگاه سنای آمریکا هم فعالان بازار را نترساند. او گفت اکثر ارزهای دیجیتال در حوزه اختیارات سازمان متبوع او قرار می‌گیرند. به همین دلیل همه واسطه‌های بازار، صرافی‌ها، بروکرها، دلالان و سازمان‌های تسویه باید در SEC ثبت‌نام کنند.

  «گنسلر» وضعیت فعلی صنعت ارز دیجیتال را با «غرب وحشی» اوایل قرن بیستم مقایسه کرد که قوانین بازار سهام هنوز توسعه پیدا نکرده بود. رئیس SEC گفت در آن سال‌ها، این سازمان چند سلسله اقدامات اجرایی قاطعانه برای حاکم شدن بر این صنعت انجام داد و بسیاری از پرونده‌ها به دادگاه ختم شدند. امروز هم اقدامات مشابهی نه‌تنها به‌عنوان بازدارنده برای کسب‌وکارها بلکه برای حفاظت از سرمایه‌گذاران لازم است. ( شایان‌ذکر است که طبق اعلام «برد کارلینگهاوس» مدیرعامل «ریپل»، برای تبدیل‌شدن آمریکا به یکی از «بدترین مکان‌ها» برای راه‌اندازی پروژه‌های ارز دیجیتال باید SEC را سرزنش کرد).

  اما رگولاتورهای دیگری به جز SEC هم وجود دارند. واضح است که تصمیمات و پیش‌بینی‌های فدرال رزرو که ۲۰ سپتامبر اعلام خواهند شد بر دینامیک‌های دارایی‌های ریسکی ازجمله ارزهای دیجیتال تاثیر خواهند گذاشت. «مایک مک‌گلون»، استراتژیست کلان ارشد «Bloomberg Intelligence» به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهد که آینده نزدیک برای صنعت ارز دیجیتال پر از چالش است. او عقیده دارد دارایی‌های دیجیتال در دوره نرخ‌های بهره صفر به محبوبیت رسیدند. البته وقتی سیاست پولی تغییر می‌کند چالش‌هایی برای این صنعت ایجاد می‌شوند. «مک‌گلون» اشاره می‌کند که بر اساس قراردادهای فیوچرز، انتظار می‌رود بازده اوراق خزانه آمریکا در نوامبر به ۵.۴۵% برسد. برعکس این بازده از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ فقط سالانه ۰.۶% بوده است در این دوره بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال رشد قابل‌توجهی کردند. بنابراین خروجی نقدینگی از ارز دیجیتال اصلا شگفت‌انگیز نیست.

  مجدداً تحلیل‌گران زیادی پیش‌بینی‌های میان‌مدت و بلندمدت مثبتی دارند اما چشم‌انداز کوتاه‌مدت را منفی می‌بینند. «مایکل ون دی پوپ» مؤسس بنگاه سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» پیش‌بینی می‌کند که اصلاح نهایی قیمت بیت کوین قبل از یک رالی گاوی در آینده اتفاق می‌افتد. او می‌گوید اگر خرس‌ها بتوانند خط میانگین متحرک نمایی که فعلا در ۲۴۶۸۹ دلار است را بشکنند آنگاه این سکه در بدترین سناریو می‌تواند تا ۲۳۰۰۰ دلار سقوط کند. «وان دی پوپ» عقیده دارد اصلاح قیمت BTC در آینده ، آخرین شانس برای خرید بیت کوین در قیمت پایین است.

  «دن گامباردلو» مؤسس «Crypto Capital Venture» پیش‌بینی می‌کند که چرخه گاوی بعدی می‌تواند چشمگیرترین صعود در بازار کریپتو باشد. البته او به سرمایه‌گذاران یادآوری می‌کند که بازارهای کریپتو در چند چرخه حرکت می‌کنند و بازار کریپتو اکنون در مرحله انباشت و تجمیع قرار دارد. «گامباردلو» با توجه به این موضوع هشدار می‌دهد که احتمال این که قیمت بیت کوین در هفته‌های آینده تا ۲۱۰۰۰ دلار افت کند، وجود دارد. او این نزول احتمالی را به دست‌کاری بازار توسط بازیگران بزرگی نسبت می‌دهد که قیمت‌ها را پایین می‌آورند تا سکه‌ها را جمع کنند تا در بول‌ران بعدی سود کنند.

  متخصص محبوبی به نام «CrypNuevo» عقیده دارد بیت کوین می‌تواند به قیمت ۲۷۰۰۰ دلار برسد. البته این تحلیل‌گر تاکید می‌کند که شاید این حرکت یک حرکت کاذب باشد و یک نزول تا حوالی ۲۴۰۰۰ دلار بعد از آن را می‌توان انتظار داشت. (باید اشاره کنیم که قیمت BTC در روز ۱۷ آگوست از خط روند صعودی که در دسامبر ۲۰۲۲ شروع شده بود عبور کرد و به زیر آن رسید و این نشان‌دهنده خطر زیاد روند خرسی طولانی است.)

  چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت اتریوم، که برترین آلت‌کوین است، خیلی بدبینانه‌تر هستند. تحلیل‌گران «Matrixport» هشدار می‌دهند که اگر ETH تا ۱۵۰۰ دلار افت کند، راه برای سقوط تا ۱۰۰۰ دلار باز می‌شود: متخصصان بر اساس پیش‌بینی‌های درآمد برای اکوسیستم بلاک‌چین اتریوم، این سطح را قابل‌توجیه می‌دانند. «Matrixport» به این نکته اشاره می‌کند که ETH یک «پول خیلی مستحکم» نیست که بتواند در برابر تورم مقاومت کند چون تعداد سکه‌هایی که هفته قبل مینت شدند ۴۰۰۰ سکه بیشتر از مقدار سکه‌های سوزانده شده بود. این یعنی انحراف از مدل کاهش تورمی که این بلاک‌چین با تغییر الگوریتم اجماع از «اثبات کار» (PoW) به «اثبات سهم» (PoS) به دنبال آن بود.

  «بنجامین کوئن» تحلیل‌گری است که حتی هدف پایین‌تری را برای BTC ذکر کرده است. او ادعا می‌کند که اتریوم در لبه یک «نوسان شدید» قرار دارد و احتمالا تا انتهای سال به دامنه بین ۸۰۰ و ۴۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. دلیلش هم همان دلیل قبلی است: کاهش سودآوری پلتفرم‌های بلاک‌چین که بر اساس تکنولوژی‌های قرارداد هوشمند ETH ساخته شده‌اند. «کوئن» عقیده دارد هم گاوها و هم خرس‌های ETH «در اجرای استراتژی‌هایشان شکست خورده‌اند» و این باعث می‌شود هر دو طرف تا پایان سال ۲۰۲۳ در زیان قفل شوند.

  درحالی‌که سه ماه و نیم تا پایان سال باقی مانده است، در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۱۵ سپتامبر، ETH/USD در حوالی ۱۶۲۰ دلار معامله می‌شود و BTC/USD در قیمت ۲۴۶۱۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار کریپتو برابر ۱٫۰۵۲ تریلیون دلار است که از ۱٫۰۴۳ تریلیون دلار هفته قبل بیشتر است. BTC حدود ۴۸.۳۴% بازار را تشکیل می‌دهد درحالی‌که آلت‌کوین اصلی یعنی اتریوم ۱۸.۸۴% از بازار را به خودش اختصاص داده است. شاخص‌تر س و طمع ارز دیجیتال برای بیت کوین در منطقه «ترس» و ۴۵ نقطه قرار گرفته است البته کمی به منطقه «خنثی» نزدیک‌تر شده است ( هفته قبل ۴۶ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید