2023 سپتامبر 9

EUR/USD: روزهای ۱۳ و ۱۴ سپتامبر روزهای کلیدی این هفته هستند

 • شاخص دلار آمریکا (DXY) برای هشتمین هفته متوالی در حال صعود است درحالی‌که EUR/USD نزولی است. این هفته، این جفت‌ارز به سطحی عقب‌نشینی کرد که سه ماه قبل در آن قرار داشت و به منطقه ۱٫۰۷۰۰ رسید. فقط وقتی جمعه ۸ سپتامبر، گاوهای دلار سودهای انباشته خودشان را قفل کردند مانع از افت بیشتر قیمت شدند.

  شرایط بنیادی همچنان به نفع دلار آمریکا است. فعالیت تجاری که با PMI بخش خدمات سنجیده می‌شود، دائما در حال افزایش است و از ۵۲٫۷ به ۵۴٫۵ افزایش یافته است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۵۲٫۵ باشد. ضمنا داده‌های منتشرشده در ۸ سپتامبر نشان دادند که بازار کار آمریکا عملکرد قابل‌قبولی دارد. تعداد درخواست‌های بیکاری اولیه ۲۱۶ هزار درخواست بود که هم کمتر از پیش‌بینی ۲۳۴ هزار و هم کمتر از عدد قبلی ۲۲۹ هزار است.

  آمارهای اروپایی که در همان روز منتشر شدند کاملا ضعیف بودند. مثلا اقتصاد اتحادیه اروپا در سه‌ماهه دوم فقط ۰.۱% رشد کرده بود درحالی‌که رشد سه‌ماهه اول و انتظار بازار، رشد ۰.۳% بود. نرخ رشد واقعی سال‌به‌سال 0.5% بود که کمتر از پیش‌بینی ۰.۶% بود. حجم تولید صنعتی آلمان در ماه جولای ۰.۸%- کاهش یافته بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد  که ۰.۵% نزول کند. ضمنا علی‌رغم تلاش‌هایی که برای مهار تورم در آلمان انجام شده است، تورم آلمان همچنان بدون تغییر باقی مانده است. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که در روز جمعه ۸ سپتامبر منتشر شد در سطح ۰.۳% ماه‌به‌ماه (m/m) باقی مانده بود و شاخص سال‌به‌سال (Y/Y) هم ۶.۴% بود.

  عده زیادی از تحلیل‌گران عقیده دارند بانک مرکزی اروپا (ECB) در مخمصه گرفتار شده است. ازیک‌طرف برای مبارزه با تورم باید نرخ بهره را افزایش بدهد و از طرف دیگر برای کمک به اقتصاد باید نرخ بهره را کاهش دهد. احتمال زیادی دارد که در جلسه این بانک در پنجشنبه ۱۴ سپتامبر، یک توقف اعلام شود و نرخ بهره کلیدی بدون تغییر در ۴.۲۵% باقی بماند. در حال حاضر احتمال این تصمیم ۳۵% تخمین زده می‌شود.

  جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در آمریکا برای ۲۰ سپتامبر برنامه‌ریزی شده است و فعالان بازار مطمئن هستند که این رگولاتور نرخ بهره را تغییر نمی‌دهد. البته دلیل این تصمیم  با تصمیمات منطقه یورو متفاوت است چون منطقه یورو در مرز رکود و رکود تورمی قرار دارد اما آمریکا در حال «فرود نرم» است. همان‌طور که «جان سی ویلیامز» رئیس بانک فدرال رزرو نیویورک گفته است «سیاست پولی ما وضعیت خوبی دارد». البته ممکن است توازن به یک سمت به هم بخورد یا بعد از انتشار داده‌های تورم آمریکا در چهارشنبه ۱۳ سپتامبر با شرایط جدیدی مواجه شویم.

  همان‌طور که گفتیم، وقفه در افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر به معنای پایان چرخه انقباض پولی نیست. بر اساس ابزار «CME FedWatch»، شانس افزایش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا (bp) در ماه نوامبر برابر با ۳۷% است. حتی اگر این جهش اتفاق نیفتد احتمال آسیب‌دیدن دلار کم است. همین حالا هم بخش زیادی از احساسات منفی در قیمت USD در نظر گرفته شده‌اند چون بازار مدت‌هاست که روی رکود اقتصاد آمریکا و سیاست پولی انبساطی فدرال رزرو شرط بسته است. واضح است که احتمال چرخش به سمت کبوترها اندک است و نرخ بهره کلیدی مدتی طولانی در سطح قله ۵.۵%   باقی خواهد ماند.

  جفت‌ارز EUR/USD نزول خودش از قله ۱٫۱۲۷۵ را در هشت هفته قبل در روز ۱۸ جولای شروع کرد و هفته معاملاتی قبل را در ۱٫۰۶۹۹ به پایان رساند و ۵۷۶ نقطه ریزش را تجربه کرد. وقتی این بررسی در شب ۸ سپتامبر نوشته می‌شود، ۴۵% از متخصصان صعود این جفت‌ارز در آینده نزدیک را پیش‌بینی می‌کنند و ۴۵% دیگر نزول آن را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۰% هم موضع خنثی دارند. در بخش تحلیل تکنیکال، تغییر زیادی در هفته گذشته اتفاق نیفتاده است. همه اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم D1 همچنان ۱۰۰% به نفع دلار و به رنگ قرمز هستند. البته اکنون ۳۰% از جدیدترین اندیکاتورها به ما سیگنال بیش‌فروش این جفت‌ارز را می‌دهند. حمایت فوری این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۶۹۹ قرار دارد و پس از این حمایت‌ها وجود دارند: ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰، ۱٫۰۵۲۵-۱٫۰۵۱۵، ۱٫۰۴۸۰، ۱٫۰۳۷۰ و ۱٫۰۲۵۵. گاوها در حوالی ۱٫۰۷۴۵-۱٫۰۷۳۰ با مقاومت مواجه می‌شوند و سپس با این مقاومت‌ها برخورد خواهند کرد: ۱٫۰۸۰۰-۱٫۰۷۸۰، ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۳۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۱۷۰-۱٫۱۱۵۰، ۱٫۱۲۳۰ و ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵.

  در تقویم هفته آینده حتما باید به چهارشنبه ۱۳ سپتامبر توجه کنیم چون داده‌های تورم مصرف‌کننده (PMI) آمریکا در این روز منتشر خواهد شد. پنجشنبه ۱۴ سپتامبر هم بانک مرکزی اروپا (ECB) تصمیمش درباره نرخ بهره را اعلام خواهد کرد. البته کنفرانس خبری رئیس بانک مرکزی اروپا هم توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد. در همان روز طبق سنت همیشگی، تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه در آمریکا هم در کنار داده‌های فروش خرده‌فروشی و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا منتشر خواهند شد.

GBP/USD: پیش‌بینی می‌کنیم که قله نرخ بهره همچنان پایین‌تر بیاید.

 • سؤال اصلی که ذهن بسیاری از بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی انگلستان (BoE) را در حال حاضر مشغول کرده است، این است که کدام مهم‌تر است: مهار تورم یا پیشگیری از لغزش اقتصاد به رکود؟ در حقیقت ظاهراً اقتصاد بریتانیا به سمت رکود پیش می‌رود. شاخص مدیران خرید (PMI) در بخش تولید این کشور در ماه آگوست فقط ۴۳٫۰ بود که خط بالایی PMI به کف ۳۹ماهه سقوط کرد. طبق داده‌های جدید، PMI بخش خدمات به ۴۹٫۵ افت کرده است و برای اولین‌بار از ماه ژانویه به  زیر آستانه ۵۰٫۰ که محدوده کوچک‌شدن اقتصاد محسوب می‌شود، رفته است.

  خب تورم چه؟ اگرچه نرخ تورم سالانه در انگلستان از ۷.۹% به ۶.۸% کاهش پیدا کرده است ( کمترین میزان از فوریه ۲۰۲۲) اما این تورم همچنان بالاترین تورم در بین کشورهای عضو G7 است. ضمنا شاخص قیمت مصرف‌کننده هسته (CPI) هم در سطح ۶.۹% سال‌به‌سال باقی مانده است که فقط ۰.۲% زیر قله‌ای است که دو ماه قبل ثبت شده بود.

  آخرین نظرسنجی انجام شده توسط «پنل تصمیم‌گیر ماهانه» (DMP) در بانک انگلستان که پنجشنبه ۷ سپتامبر انجام شد نشان می‌دهد که کسب‌وکارهای بریتانیا پیش‌بینی می‌کنند که CPI در سال آینده به ۴.۸% سال‌به‌سال نزول کند. باید اشاره کنیم که خود این رگولاتور رساندن CPI به نزدیک ۵.۰% را در پایان امسال هدف‌گذاری کرده است.

  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که در شرایط فعلی، تیم رهبری انگلستان، نجات اقتصاد را مهم‌تر از مبارزه با تورم می‌داند. «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک مرکزی انگلستان می‌گوید درحالی‌که هیچ امکانی برای کوتاه‌آمدن در برابر تورم وجود ندارد اما خود او ترجیح می‌دهد نرخ بهره را برای دوره طولانی‌تری ثابت نگه دارد. او گفته است در جلسه آینده بانک انگلستان در ۲۱ سپتامبر به حفظ نرخ بهره در سطح فعلی ۵.۲۵% رأی خواهد داد.

  خبرگزاری «رویترز» می‌گوید بازارها اکنون در قیمت‌هایشان، احتمال ۸۵%  برای این که نرخ بهره نهایی بانک انگلستان بعد از یک یا دو جهش در پایان سال به ۵.۷۵% برسد را لحاظ کرده‌اند. این پیش‌بینی خیلی کمتر از ماه جولای است که قله نرخ بهره در سطح ۶.۵% پیش‌بینی می‌شد. شایان‌ذکر است که نرخ بهره آینده ۵.۷۵% برای پوند فقط ۲۵ نقطه مبنا بالاتر از نرخ بهره ۵.۵۰% فعلی دلار است و این فاصله به نفع پوند بریتانیا نیست. البته نرخ فدرال رزرو آمریکا هم می‌تواند به میزان ۵۰ تا ۲۵ نقطه مبنای دیگر افزایش پیدا کند.

  جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل در نرخ ۱٫۲۴۶۵ بسته شد. اقتصاددانان بانک سنگاپوری «United Overseas Bank Limited» (UOB) پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز حمایت قوی خودش در سطح ۱٫۲۴۰۰ را طی یک تا سه هفته آینده تست می‌کند. البته آنها عقیده دارند شرایط بیش‌فروش کوتاه‌مدت می‌تواند سرعت نزول آینده را کمتر کند. شبیه به وضعیتی که در EUR/USD  هم مشاهده کردیم، پیش‌بینی‌های متخصصان درباره GBP/USD به‌صورت مساوی تقسیم شده‌اند،: ۴۵% اصلاح به شمال را پیش‌بینی می‌کنند، ۴۵% تداوم روند نزولی را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۰% باقیمانده حرکت به سمت شرق (روند ساید) را پیش‌بینی می‌کنند. ۱۰۰% از اسیلاتورهای چارت D1 به رنگ قرمز هستند ۱۵% از آنها بیش‌فروش را نشان می‌دهند. اندیکاتورهای روند هم ۹۰% به ۱۰% به نفع قرمزها هستند. اگر روند این جفت‌ارز نزولی شود در این سطوح و مناطق حمایت خواهد شد: ۱٫۲۴۴۵، ۱٫۲۳۹۰-۱٫۲۳۷۰، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۷۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۲۰۸۵ و ۱٫۱۸۰۰. اگر حرکت آن صعودی شود انتظار داریم که با این مقاومت‌ها روبرو شود: ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۵۷۵-۱٫۲۵۶۰، ۱٫۲۶۱۵-۱٫۲۶۰۰، ۱٫۲۷۱۰-۱٫۲۶۹۰، ۱٫۲۷۶۰، ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰، ۱٫۲۸۸۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۱۰-۱٫۲۹۹۵، ۱٫۳۰۶۰ و ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵ و سرانجام ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵.

  در بخش داده‌های کلیدی اقتصاد انگلستان، آمارهای بیکاری روز سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر منتشر می‌شوند و باید موردتوجه خاصی قرار بگیرند. ضمنا GDP ماه جولای انگلستان هم چهارشنبه ۱۳ سپتامبر منتشر می‌شود و اهمیت دارد.

USD/JPY: گاوها محتاط هستند چون خرس‌ها پیش‌بینی می‌کنند که مداخلات ارزی صورت خواهد گرفت

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۱ تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۳1

 • پاسخ سؤال «اقتصاد یا تورم» در ژاپن روشن است زیرا پاسخ این سؤال، همیشه اقتصاد است. «کیودو نیوز» روز چهارشنبه ۶ سپتامبر با استناد به منابع ناشناس گزارش داد که ظاهراً دولت ژاپن قصد دارد اقدامات محرک اقتصادی جدیدی را در ماه اکتبر اجرا کند. «رویترز» با نقل از رسانه‌های ژاپنی، هدف اصلی این محرک را «حمایت از افزایش دستمزد در شرکت‌ها و کاهش تاثیر هزینه‌های برق می‌داند». این گزارش می‌گوید «انتظار داریم نخست‌وزیر «فومیو کیشیدا» تهیه یک پیش‌نویس [...] برای تخصیص منابع بودجه بیشتر برای این اقدامات را به [طرف‌های مسئول] محول کند». «رویترز» تحلیلی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد بار بدهی ژاپن به دلیل اقدامات محرکی که اعلام شده‌اند، افزایش خواهد یافت. تخمین زده می‌شود که بدهی ژاپن که اکنون دوبرابر GDP این کشور است، در سال مالی آینده به سطح بی‌سابقه ۱۱۲ تریلیون ین (۷۶۰ میلیارد دلار)  برسد.

  واضح است که تورم در چنین شرایطی همچنان افزایش خواهد یافت. ضمنا USD/JPY حرکت صعودی‌اش را ادامه داد و روز ۷ سپتامبر به ۱۴۷٫۸۶ رسید که سقف ۱۰ماهه آن است. «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن روز جمعه ۸ سپتامبر دوباره تکرار کرد که مقامات کشور «هیچ گزینه‌ای را برای مبارزه با نوسانات بیش از حد قیمت ارز کنار نگذاشته‌اند». البته اکنون هیچ فعال بازاری به افزایش نرخ بهره باور ندارد زیرا نرخ بهره سال‌های زیادی است که در ۰.۱%- تثبیت شده است. نگرانی‌هایی در بین سرمایه‌گذاران درباره این وجود دارد که وزیر مالی و بانک ژاپن (BoJ) شاید از هشدارهای کلامی دست بکشند و مداخلات ارزی واقعی را مثل پاییز سال قبل اجرا کنند. گزارش «رویترز» می‌گوید «ماساتو کاندا» دیپلمات ارزی اصلی ژاپن گفته است که مقامات بانکی ژاپن احتمال مداخله برای پایان‌دادن به حرکت‌های «سفته‌بازانه» ارزی را مد نظر دارند.

  علی‌رغم این که شاخص دلار DXY  حوالی ۱۰۵٫۰۰ است که بالاترین سطح از ماه مارس است، فقط مداخلات ارزی بانک مرکزی ژاپن  می‌تواند تا حدی به تقویت جایگاه ین کمک کند. البته برخی تحلیل‌گران عقیده دارند دلیل اصلی ضعف ین، عدم توافق بین سیاستمداران کشور درباره سیاست پولی ژاپن است.

  این جفت‌ارز در پایان هفته معاملاتی قبل در ۱۴۷٫۷۹ بسته شد. استراتژیست‌های «UOB Group» پیش‌بینی می‌کنند که تداوم مومنتوم صعودی می‌تواند USD/JPY  را در هفته‌های آینده به حمله به سطح ۱۴۹٫۰۰ هل دهد. اگر جمع‌بندی پیش‌بینی‌های متخصصان را در نظر بگیریم، فقط ۲۰% از تحلیل‌گران هنوز به پتانسیل دلار و رشد بیشتر این جفت‌ارز عقیده دارند. خرس‌ها از حمایت ۸۰% از تحلیل‌گران برخوردار هستند (باید توجه کنید که حتی اجماع 100% هم تضمین‌کننده دقت پیش‌بینی نیست به‌خصوص وقتی درباره ین ژاپن صحبت می‌کنیم). ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت D1 به رنگ سبز هستند ولی ۴۰% از آنها به ما شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۴۷٫۰۰-۱۴۶٫۸۵ قرار دارد و نقاط حمایت بعدی عبارت‌اند از: ۱۴۶٫۱۰، ۱۴۵٫۷۰-۱۴۵٫۵۵، ۱۴۵٫۳۰، ۱۴۴٫۹۰، ۱۴۴٫۵۰، ۱۴۴٫۰۵-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۳٫۰۵-۱۴۲٫۹۰، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۷۵-۱۴۱٫۴۰، ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵ و ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۸٫۴۵ قرار گرفته است و مقاومت‌های ۱۴۹٫۱۰-۱۴۸٫۸۵، ۱۵۰٫۰۰ و سرانجام قله اکتبر ۲۰۲۲ در ۱۵۱٫۹۰ بعد از آن قرار دارند.

  هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: ترس و تردید به بازار

 • بازار برای سومین هفته در حالت رکود و بی‌هیجان قرار داشت. مشاهدات «ویلیام کلمنت» میلیونر ارز دیجیتال نشان می‌دهد که حجم کل معاملات دارایی‌های دیجیتال به پایین‌ترین سطح از ۲۰۲۰ افت کرده است. چارت BTC/USD در تایم فریم‌های H1 و H4 خیلی شبیه به مسیر حرکت مورچه‌ها است زیرا این حشرات روی یک خط صاف و نازک حرکت می‌کنند.

  بیت کوین به دلیل تصمیم دادگاه در پرونده «Grayscale» تقویت شد. این بنگاه سرمایه‌گذاری پیش‌گام در زمینه مدیریت دارایی‌های کریپتو در فرجام‌خواهی علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) برنده شد. به همین دلیل بیت کوین در ۲۹ آگوست ظرف سه ساعت از  ۲۶۰۶۰ دلار تا ۲۸۱۲۲ دلار جهش کرد و بیشترین میزان رشد در ۱۲ ماه اخیر را ثبت کرد. البته این هیجان عمر کوتاهی داشت چون SEC با تصمیم درباره تعویق بررسی درخواست‌های ثبت ETF‌های اسپات بیت کوین تلافی کرد. پس از آن بود که بیت کوین به منطقه حمایت ۲۵۵۰۰ دلار برگشت.

  وقتی به تحلیل تکنیکال نگاه می‌کنیم، این حمایت منطبق بر سطح فیبوناچی ۰٫۳۸۲ است. شکستن این حمایت می‌تواند باعث افت تا 21,700 یعنی سطح فیبوناچی ۰٫۶۱۸ شود. متخصصان «Fairlead Strategies» به این نکته اشاره می‌کنند که در پایان آگوست، چارت ماهانه بیت کوین، خروج از منطقه بیش‌خرید را در اسیلاتور استوکاستیک تایید می‌کند و این موضوع یک سیگنال ناامیدکننده برای گاوهای بیت کوین است. تحلیل‌گران عقیده دارند این سیگنال اغلب نشان‌دهنده عبور از قله محلی است همان‌طور که در پایان ۲۰۱۷ و شروع سال ۲۰۲۱  هم دیده شده بود.  گزارش «Fairlead Strategies » می‌گوید : «نزول [اسیلاتور استوکاستیک] نشان می‌دهد که فرایند تشکیل کف ممکن است طولانی شود. به‌خصوص وقتی ابر بالاسری ایچیموکو را در نظر بگیریم که به‌عنوان مقاومت عمل می‌کند (~۳۱,۹۰۰ دلار) ».

  تحلیل‌گری با نام مستعار «Tolberti» می‌گوید چارت BTC یک الگوی «سر و شانه» را می‌سازد که خطر افت بیشتر قیمت را ایجاد می‌کند. استدلال دیگری که از روند خرسی حمایت می‌کند این است که اکنون بیت کوین زیر میانگین متحرک (MA) دویست‌هفته‌ای خودش معامله می‌شود. «Tolberti» به همین دلیل فکر می‌کند که کریپتوی پرچم‌دار تا ۱۰,۰۰۰ دلار سقوط کند و معکوس شدن احتمالی روند در مارس ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد.

  تحلیل‌گران «Cointelegraph» هم پیش‌بینی‌های منفی خودشان را منتشر کرده‌اند. حقیقت این است که مشتقه‌های بیت کوین شروع به نمایش روندهای خرسی کرده‌اند. چارت قیمت BTC هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که احساسات سرمایه‌گذاران بعد از پیروزی «Grayscale» بهتر شده است. بنابراین متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌های بیت کوین در هفته‌های آینده ممکن است تا ۲۲۰۰۰ دلار افت کند.

  «Cointelegraph» عقیده دارد فقط تعویق افتتاح ETF‌های اسپات بیت کوین  نیست که به بازار فشار می‌آورد بلکه اقدامات رگولاتوری آمریکا علیه صرافی‌هایی مثل «بایننس» و «کوین‌بیس» هم بازار را تحت‌فشار گذاشته‌اند. چند منبع خبری ادعا می‌کنند که وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) احتمالا بزرگ‌ترین پلتفرم معاملاتی جهان را متهم می‌کند و یک بررسی کیفری را آغاز خواهد کرد. اتهامات این صرافی شامل کمک به پول‌شویی و نقض تحریم‌ها علیه شرکت‌های روسی می‌شوند.

  «Cointelegraph » می‌گوید فعالان بازار فعلاً بلاتکلیف هستند و درباره آینده ابهام دارند. ابهام رگولاتوری به نفع خرس‌ها است. بازار مشتقه‌ها پر از ترس و تردید است که به سود کسانی است که روی نزول قیمت‌ها شرط بسته‌اند.

  قبلا گفتیم که افتتاح ETF‌های اسپات بیت کوین در کنار هاوینگ می‌توانند کاتالیزورهای قدرتمند رشد بازار  در میان‌مدت و بلندمدت باشند که برای آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده‌اند. به یاد دارید که هشت مؤسسه مالی بزرگ درخواست‌هایی را به SEC برای ورود به بازار کریپتو از طریق ETF‌های اسپات بیت کوین ارائه دادند. به جز «بلک راک»، مؤسسات بین‌المللی مدیریت دارایی دیگری مثل «Invesco» و « Fidelity» هم در بین درخواست‌کنندگان دیده می‌شوند. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند که در شش ماه اول بعد از افتتاح ETF، تقاضای جدید برای ارز دیجیتال می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار باشد و ارزش بیت کوین می‌تواند به ۵۰,۰۰۰ تا ۱۲۰,۰۰۰ برای هر سکه افزایش پیدا کند.

  علی‌رغم تصمیم SEC برای تعویق بررسی درخواست‌ها تا اواسط پاییز، شانس تایید آنها کاملا زیاد است. «بلک راک» ماهی کوچکی نیست بلکه یک غول سرمایه‌گذاری جهانی است و وجهه خوبی در بین مقامات آمریکایی دارد. باید اشاره کنیم که وقتی فدرال رزرو در سال ۲۰۲۰ قصد خرید سهام از طریق ETF‌ها برای حمایت از اقتصاد آمریکا را داشت، نیمی از حجم این حمایت‌ها به صندوق‌های «بلک راک» وارد شد.

  جالب است که خود این شرکت هم شانس تایید درخواستش را زیاد می‌داند. این نکته را می‌توان هم از خرید بیت کوین و هم سهم شرکت‌های ماینینگ توسط آن فهمید. در اواسط آگوست مشخص شد که «بلک راک» سهم چهار شرکت ماینینگ اصلی را تصاحب کرده است و در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای این کار هزینه کرده است. «لری فینک» مدیرعامل «بلک راک» هم بیت کوین را طلای دیجیتال و یک دارایی بین‌المللی نامیده است که حفاظت احتمالی را در برابر تورم ایجاد می‌کند.

  «آلیستر میلنه» مسئول اصلی سرمایه‌گذاری صندوق «Altana Digital Currency Fund» عقیده دارد قیمت بیت کوین حتی بدون تایید صندوق‌های قابل‌معامله (ETF) اسپات بیت کوین هم می‌تواند به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. او عقیده دارد موضوع ETF فقط حواس فعالان بازار را پرت می‌کند. «میلنه» مطمئن است که مشکلات بخش بانکداری آمریکا، تثبیت دارایی‌های ریسکی بعد از افزایش‌های نرخ بهره فدرال رزرو و افزایش سودآوری بخش ماینینگ ارز دیجیتال باعث صعود قیمت این سکه خواهند شد.

  «آرتور هیس» هم‌بنیان‌گذار صرافی کریپتو «BitMEX» هم فکر می‌کند بیت کوین به دلیل مشکلات بخش بانکداری پتانسیل رشد زیادی دارد. او فکر می‌کند فاز گاوی بعد از آغاز برنامه ۲۵ میلیارددلاری فدرال رزرو برای تثبیت بخش بانکداری و «نجات» بانک سیلیکون‌ولی شروع شده است. «هیس» می‌گوید این شرایط باعث می‌شود تا تریدرها روی دارایی‌های با عرضه محدود مثل بیت کوین تمرکز کنند. درحالی‌که در حال حاضر فقط بخش کوچکی از فعالان بازار این نکته را در نظر می‌گیرند اما او به این نتیجه رسیده است که تعداد این افراد افزایش خواهد یافت و طی ۶ تا ۱۲ ماه آینده، بیت کوین یک جهش جدید را تجربه خواهد کرد.

  «لارک دیویس» بلاگر و تحلیل‌گر مشهور درباره عامل دوم یعنی هاوینگ می‌گوید این اتفاق می‌تواند باعث ۵۰۰ تا ۶۰۰% افزایش قیمت نسبت به قیمت فعلی شود و بیت کوین  را به ۱۵۰,۰۰۰ تا ۱۸۰,۰۰۰ دلار برساند. البته بیش از ۷ ماه تا هاوینگ فاصله داریم و دو رویداد در آینده می‌توانند تاثیر مهمی بر تمایل سرمایه‌گذاران به دارایی‌های ریسکی داشته باشند. یکی از آنها انتشار داده‌های تورم آمریکا در چهارشنبه ۱۳ سپتامبر است و دومین رویداد هم جلسه فدرال رزرو در ۲۰ سپتامبر است.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۸ سپتامبر، BTC/USD  در حوالی ۲۵۸۹۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۰۴۳ تریلیون دلار است که کمی از مقدار ۱٫۰۴۸ تریلیون دلار هفته قبل کمتر است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در منطقه «ترس» و ۴۶ نقطه قرار دارد درحالی‌که هفته پیش ۴۰ نقطه بود و به مرز منطقه «خنثی» نزدیک‌تر شده است.

  در پایان پیش‌بینی دیگری از هوش مصنوعی را بررسی می‌کنیم که از چند اندیکاتور تکنیکال از جمله «همگرایی واگرایی میانگین متحرک» (MACD)، شاخص قدرت نسبی (RSI)، باندهای بولینگر (BB) و غیره استفاده کرده است. هوش مصنوعی پلتفرم «PricePredictions» محاسبه کرده است که قیمت بیت کوین در ۳۰ سپتامبر به ۲۶۲۲۸ دلار می‌رسد. کافی است مدت کوتاهی منتظر بمانیم تا بفهمیم می‌توان به این هوش مصنوعی اعتماد کرد یا خیر.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید