2023 آگوست 26

EUR/USD: آقای پاول و خانم لاگراد – صحبت‌های فراوان، اطلاعات مهم، اندک

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۸ آگوست تا ۱ سپتامبر ۲۰۲۳1

 • در هفته گذشته، داده‌های فعالیت تجاری آمریکا و اروپا بسیار ضعیف بودند. یورو به دلیل نزول PMI خدمات آلمان از ۵۲٫۳ به ۴۷٫۳ زیر فشار فروش قرار گرفت که به نوبه خودش «شاخص‌های فعالیت تجاری ترکیبی» را نه فقط برای آلمان بلکه برای کل منطقه یورو پایین کشید. این شاخص در آلمان از ۴۸٫۵ به ۴۴٫۷ افت کرد و در اروپا از ۴۸٫۶ به ۴۷٫۰ نزول کرد. روز جمعه ۲۵ آگوست، داده‌های GDP آلمان در سه‌ماهه دوم در منتشر شدند و بار دیگر رکود در اقتصاد اتحادیه اروپا را تایید کردند. این مقیاس به‌صورت فصل‌به‌فصل تغییر ۰% و به‌صورت سال‌به‌سال نزول ۰.۶%- را نشان می‌داد.

  داده‌های اقتصاد کلان آمریکا هم سرمایه‌گذاران را خوشحال نکردند. داده‌های فعالیت تجاری مقدماتی آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ آگوست منتشر شدند و کمتر از انتظارات قبلی بودند. به‌ویژه PMI بخش تولید از ۴۹٫۰ به ۴۷٫۰ افت کرده بود و PMI بخش خدمات از ۵۲٫۳ به ۵۱٫۰ افت کرده بود. شاخص ترکیبی هم از ۵۲٫۰ به ۵۰٫۴ نزول کرده بود. (توجه داشته باشید که امتیاز بالای ۵۰٫۰ به معنای بهبود وضعیت اقتصادی است درحالی‌که عدد زیر ۵۰٫۰ نشانه بدترشدن وضعیت اقتصادی است). داده‌های مربوط به سفارش‌های کالاهای بادوام آمریکا هم نسبتا ضعیف بودند. درحالی‌که این مقدار در ماه ژوئن ۴.۴% افزایش پیدا کرده بود اما در ماه جولای به شکل غیرمنتظره‌ای ۵.۲%- افت کرده بودند.

  علی‌رغم این حقیقت که آمارهای اروپا و آمریکا طبق نظر برخی متخصصان ناراحت‌کننده بودند اما شاخص دلار DXY رالی گاوی خودش را که شش هفته قبل آغاز کرده بود همچنان ادامه داد و EUR/USD  مسیر خودش به سمت جنوب را ادامه داد. حتی ادبیات متمایل به شاهین‌ها  که در گفته‌های «یواخیم ناگل» رئیس «Deutsche Bundesbank» وجود داشت هم نتوانست یورو را تقویت کند، «ناگل» طرف‌دار ادامه افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم است. برعکس، «ماریو سنتنو» همتای پرتغالی او خواهان احتیاط بیشتر در افزایش نرخ بهره برای جلوگیری از تاثیر منفی بر اقتصاد منطقه یورو است.

  این ناهماهنگی بین اعضای شورای حکام بانک مرکزی اروپا، همراه با اخبار اقتصاد ضعیف در سه‌ماهه اول و دوم و احتمال کاهش GDP در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳، تردیدهایی را در فعالان بازار ایجاد کردند. این شرایط به تردید درباره این منجر شده است که آیا بانک مرکزی اروپا در ماه سپتامبر هم افزایش نرخ بهره را ادامه خواهد داد؟

  موضع نماینده‌های آمریکا، که در حواشی همایش بانک مرکزی جهانی در «جکسون هول» سخنرانی می‌کردند، متحد‌تر بود. «سوزان کالینز» رئیس بانک فدرال رزرو بوستون و «پاتریک هارکر» رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا گفتند که فدرال رزرو می‌تواند نرخ بهره را تا پایان سال در سطح ثابتی حفظ کند. البته آنها از نظر دادن درباره جدول زمانی تغییر سیاست پولی در سال آینده خودداری کردند. ضمنا «سوزان کالینز» گفت که تاب‌آوری اقتصاد آمریکا در برابر سیاست انقباضی تهاجمی نشان می‌دهد که شاید فدرال رزرو مجبور شود کارهایی فراتر از آنچه قبلا انجام داده است را انجام دهد. گفته‌های او به‌عنوان اشاره روشنی درباره انقباض بیشتر سیاست پولی فدرال رزرو تفسیر شدند و باعث شدند تا فعالان بازار به این فکر کنند که شاید «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم موضع نسبتا شاهینی داشته باشد.

  دو سخنرانی محوری در همایش «بانک مرکزی جهانی» در «جکسون هول» برای غروب جمعه ۲۵ آگوست  برنامه‌ریزی شده بودند. این سخنرانی‌ها قدرت تغییر یا تقویت روندهای مالی موجود را داشتند. ابتدا «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو سخنرانی کرد و بعد از آن «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا  درست دو ساعت قبل از بسته‌شدن بازارها سخنرانی کرد.

  اگر پاول تایید می‌کرد که نرخ بهره تا پایان سال بدون تغییر باقی می‌ماند، این گفته‌ها می‌توانست فشار فروشی را روی دلار ایجاد کند. برعکس اگر پاول به احتمال افزایش نرخ بهره دیگری اشاره می‌کرد، رالی دلار شتاب بیشتری به خودش می‌گرفت. قبل از این سخنرانی، داده‌های ابزار «FedWatch Tool»  نشان می‌دادند که احتمال افزایش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا تا پایان سال ۲۰۲۳ برابر با ۳۹% است.

  «پاول» سال گذشته در «جکسون هول» هشدار داده بود که هر نوع افزایش نرخ بهره می‌تواند «مقداری درد» را به اقتصاد آمریکا تزریق کند، گفته‌ای که منجر به نزول سریع بازار سهام آمریکا شد. این بار بازار اوراق بهادار آمریکا حتی منتظر نکات بیان شده توسط پاول نماند چون شاخص‌های اصلی مثل S&P500، داوجونز و نزدک خیلی زودتر یعنی در ۲۴ آگوست نزول کردند.

  خب، این بار «جروم پاول» چه گفت؟ اصولا همان چیزی که سال گذشته هم گفته بود. او به مخاطبانش اطمینان داد که «پیام من در همایش «جکسون هول» پارسال، مختصر و صریح بود. جوهره سخنرانی امسال من هم تغییری نکرده است. فدرال رزرو وظیفه دارد که تورم را تا سطح هدف ۲% پایین بیاورد و ما به این هدف خواهیم رسید».  او سپس دو سناریوی احتمالی را برای آینده مطرح کرد: یا حفظ نرخ بهره فعلی یا افزایش آن. او گفت «درحالی‌که تورم از قله خودش پایین آمده است که اتفاق خوشایندی است اما هنوز مقدار تورم خیلی بالا است و ما آماده هستیم اگر لازم باشد نرخ بهره را باز هم افزایش دهیم و موضع سیاست انقباضی بگیریم تا وقتی مطمئن شویم که تورم به‌صورت ثابت به سمت سطح هدف ما حرکت می‌کند».

  رئیس فدرال رزرو به این نکته اشاره کرد که  تورم «هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE)  در ماه جولای به ۴.۳% رسیده است و از ۴.۱% ماه قبل بالا رفته است (داده‌های PCE ماه جولای رسماً در ۳۱ آگوست منتشر خواهند شد). به‌طورکلی ادبیات «پاول» مثل قبل کاملا مبهم بود و بحث تحلیل‌گران درباره نتایج احتمالی اقدامات فدرال رزرو را باز گذاشت.

  شاید گفته‌های خانم «لاگراد» حتی مبهم‌تر هم بودند.  او گفت «تغییرات عظیم کارکرد اقتصاد جهانی [...] می‌تواند به نوسان بیشتر تورم و فشارهای قیمت دائمی‌تر منجر شوند». رئیس بانک مرکزی اروپا عقیده دارد «در این مرحله، هنوز واضح نیست که آیا این تغییرات متنوع، دائمی خواهند شد یا خیر [...] درحالی‌که شاید این تغییرات موقت باشد اما بانک‌های مرکزی باید آماده باشند تا اگر چنین تغییراتی مدت بیشتری ادامه داشتند، به آنها واکنش نشان دهند».

  خلاصه این که «پاول» دو گزینه را مطرح کرد، حفظ نرخ بهره یا افزایش آن. خانم «لاگراد» فقط اعلام کرد که نرخ بهره تا جایی که برای مبارزه تورم لازم است بالا باقی خواهد ماند. کندل روزانه EUR/USD به همین دلیل بعد از کمی تردید به بخش مرکزی دامنه خودش برگشت.

  جفت‌ارز EUR/USD  که هفته معاملاتی پنج‌روزه را در ۱٫۰۸۷۲ آغاز کرده بود، این هفته را با برتری دلار به پایان رساند و کارش را در ۱٫۰۷۹۴ به پایان رساند. در زمان نوشتن این تحلیل یعنی غروب ۲۵ آگوست پس از سخنرانی‌های رؤسای فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در «جکسون هول»، تحلیل‌گران به دو بخش مساوی تقسیم می‌شوند: ۵۰% طرف‌دار صعود این جفت‌ارز و ۵۰% منتظر نزول آن هستند. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در چارت D1 (روزانه) طرف‌دار دلار آمریکا هستند و به رنگ قرمز هستند. البته ۱۵% از آنها سیگنال بیش‌فروش این جفت‌ارز را به ما می‌دهند. حمایت فوری این جفت‌ارز در دامنه ۱٫۰۷۷۵-۱٫۰۷۶۵ قرار دارد پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۶۸۰-۱٫۰۶۶۵، ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۲۵. گاوها در منطقه ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۴۵ با اولین مقاومت مواجه می‌شوند پس از آن به مقاومت‌های زیر خواهند رسید: ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۱۷۰-۱٫۱۱۵۰، ۱٫۱۲۳۰ و ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵.

  هفته آینده  داده‌های اقتصادی گوناگون و فراوانی منتشر خواهند شد. روز سه‌شنبه ۲۹ آگوست، شاخص اعتماد مصرف‌کننده آمریکا همراه با داده‌های فرصت‌های شغلی منتشر خواهند شد. چهارشنبه ۳۰ آگوست هم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) مقدماتی آلمان همراه با آمارهای بازار کار و GDP آمریکا منتشر خواهند شد. پنجشنبه هم مقدار مقدماتی CPI برای منطقه یورو، داده‌های فروش خرده‌فروشی آلمان و سطح بیکاری آمریکا و «شاخص قیمت هزینه مصرف» (شاخص قیمت PCE هسته) که اندیکاتور بسیار مهمی برای تورم است، منتشر خواهند شد. جمعه ۱ سپتامبر هم مجموعه مهم دیگری از اطلاعات بازار کار آمریکا اعلام خواهد شد که شامل داده‌های مشاغل غیرکشاورزی (NFP) می‌شود که بسیار مهم است. این هفته با انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) بخش تولید آمریکا به پایان خواهد رسید.

GBP/USD: آیا نرخ بهره نهایتاً افزایش خواهد یافت؟

 • فشار تورمی انگلستان در حال کاهش است اگرچه هنوز بالاترین تورم در بین کشورهای عضو G7 است. قبلا اشاره کردیم که اگرچه نرخ سالانه افزایش قیمت از ۷.۹% به ۶.۸% کاهش پیدا کرده است (پایین‌ترین مقدار از فوریه ۲۰۲۲) اما تورم همچنان بالا است. ضمنا شاخص CPI هسته هم به‌صورت ثابت در ۶.۹% سال‌به‌سال باقی مانده است که فقط ۰.۲% زیر قله‌ای است که دو ماه قبل ثبت شده بود. افزایش قیمت‌های انرژی، خطر ایجاد قله تورمی دیگری را ایجاد کرده است.

  این داده‌ها و چشم‌اندازها، فشار زیادی را به پوند بریتانیا وارد می‌کنند. برخی تحلیل‌گران عقیده دارند این داده‌ها بانک مرکزی انگلستان (BoE) را به سمت افزایش بیشتر نرخ بهره هدایت خواهند کرد. این اتفاق علی‌رغم افزایش نرخ بیکاری و خطر رکود اقتصادی خواهد افتاد. نمی‌توان این احتمال را رد کرد چون داده‌های فعالیت تجاری مقدماتی که روز چهارشنبه ۲۳ آگوست منتشر شدند نشان دادند که PMI بخش تولید انگلستان ظرف یک ماه از ۴۵٫۳ به ۴۲٫۵ افت کرده است و PMI بخش خدمات از ۵۱٫۵ به ۴۸٫۷ کاهش یافته است و PMI ترکیبی هم از ۵۰٫۸ به ۴۷٫۹ نزول کرده است. بنابراین هر سه اندیکاتور زیر ۵۰٫۰ هستند که بدترشدن شدید چشم‌انداز اقتصادی را نشان می‌دهد.

  عده‌ای از متخصصان عقیده دارند نرخ بهره کلیدی می‌تواند به قله ۶% برسد (اکنون ۵.۲۵% است). شاید بانک انگلستان به دلیل سرعت گرفتن فشار تورمی متقاعد شود که این قله را برای دوره‌ای طولانی حتی علی‌رغم فشار سیاستمداران پوپولیست حفظ کند. اگر این اتفاق بیفتد پوند فرصتی برای بهبود موقعیتش نسبت به دلار خواهد داشت.
  البته اگر چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم، متخصصان «Scotiabank» نزول بیشتر GBP/USD  تا ۱.۲۴۰۰ بعد از شکستن سطح حمایت ۱٫۲۶۲۰ را رد نمی‌کنند. آنها اضافه می‌کنند که «ریباند بالای ۱٫۲۶۰۰ می‌تواند حمایت کوتاه‌مدتی برای پوند باشد به‌خصوص اگر این موضوع را در نظر بگیریم که فشار فروش مدتی طولانی و بیش از حد ادامه پیدا کرده است». متخصصان «ING» بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند عقیده دارند اگر دلار تقویت شود، این جفت‌ارز می‌تواند در حوالی ۱٫۲۵۰۰ به یک حمایت برسد. همکاران آنها در بانک «United Overseas» در سنگاپور پیش‌بینی می‌کنند که GBP/USD در دامنه ۱٫۲۷۸۰-۱٫۲۵۸۰ معامله خواهد شد. آنها می‌گویند «در آینده، تا جایی که پوند زیر سطح مقاومت قوی [۱.۲۷۲۰] باقی بماند، احتمالا تا ۱٫۲۵۳۰ و حتی تا ۱٫۲۴۸۰ تضعیف می‌شود».

  بعد از سخنرانی‌های «جکسون هول» در جمعه ۲۵ آگوست، GBP/USD در ۱.۲۵۷۸ بسته شد. نظر متخصصان درباره کوتاه‌مدت به این صورت است:  ۶۰% طرف‌دار روند گاوی هستند و ۲۰% هم به خرس‌ها تمایل دارند و ۲۰% باقیمانده هم نظر صریحی نمی‌دهند. در تایم فریم D1، ۶۰% از اسیلاتورها قرمز هستند و یک‌سوم از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد، ۴۰% باقیمانده هم در منطقه خنثی و خاکستری هستند. ۸۵% از اندیکاتورهای روند قرمزرنگ هستند و یک گرایش خرسی را نشان می‌دهند درحالی‌که ۱۵% از آنها سبز هستند.

  اگر حرکت نزولی این جفت‌ارز ادامه پیدا کند احتمالا در سطوح و مناطق زیر حمایت خواهد شد: ۱٫۲۵۴۰، ۱٫۲۵۱۰-۱٫۲۵۰۰، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۸۰۰. برعکس اگر این جفت‌ارز صعودی شود با مقاومت‌های زیر مواجه خواهد شد: ۱٫۲۶۳۰، ۱٫۲۶۹۰-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۷۶۰، ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰، ۱٫۲۸۸۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵ و ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵.

  در هفته آینده هیچ اطلاعات مهمی درباره اقتصاد کلان انگلستان منتشر نخواهد شد. توجه‌ها معطوف به آن‌سوی اقیانوس اطلس خواهند بود. البته تریدرها باید توجه کنند که دوشنبه ۲۸ آگوست بانک‌ها در انگلستان تعطیل هستند.

USD/JPY: بالا و بالاتر

 • برنامه‌ریزی شده است که «کازوئو اودئدا» رئیس بانک مرکزی ژاپن (BOJ)، شنبه ۲۶ آگوست در جکسون هول سخنرانی کند و این بررسی قبل از سخنرانی او نوشته شده است. باید صادقانه بگوییم که هیچ گفته ساختارشکنانه و شگفت‌انگیزی را از او انتظار نداریم. در حال حاضر فقط می‌توانیم به گفته‌های وزیر مالی ژاپن «شونیچی سوزوکی» تکیه کنیم. او جمعه ۲۵ آگوست گفت «تاثیر گفتگوهای جکسون هول بر اقتصاد جهانی را به‌دقت زیر نظر دارد». او افزود که نمی‌تواند هیچ جزئیات خاصی را درباره تشکیل یک بودجه اضافی برای تامین مالی اقدامات اقتصادی ارائه کند.

  باید به این نکته اشاره کنیم که بانک ژاپن اخیرا یک تصمیم «انقلابی»، دستکم بر اساس استاندارد خودش، گرفت و از هدف‌گذاری منحنی بازده سخت برای اوراق دولتی ژاپن (JGB) به سمت روش منعطف‌تری حرکت کرد. البته این بانک، مرزهای معینی را تعیین کرده و «خط قرمز» خودش را در بازده ۱.۰% ترسیم کرده است و گفته است برای اطمینان از این که بازده‌ها از این سطح بیشتر نخواهند شد، اقدام به خرید خواهد کرد. کمتر از یک هفته بعد از این حرکت، بازده JGB‌ها به سقف نه‌ساله خودش رسید و به ۰.۶۵% نزدیک شد. پس از آن بود که بانک مرکزی مجبور شد با خرید این اوراق بهادار در بازار مداخله کند تا مانع از افزایش بیشتر بازده شود.

  در بین رسانه‌های ژاپنی، رسانه «نیکی آسیا»  انتظار دارد که هزینه‌های بودجه‌ای این عملیات افزایش پیدا کند. آنها بر خلاف وزیر مالی به رقم خاص ۱۱۰ تریلیون ین (بیش از ۷۵۳ میلیارد دلار) برای سال ۲۰۲۴ اشاره می‌کنند. گزارش «نیکی آسیا» می‌گوید انتظار می‌رود که این درخواست بودجه‌ای تا پایان آگوست یعنی ظرف هفته آینده ارسال شود.

  همان‌طور که قبلا گفتیم، تغییر مقررات منحنی بازده برای اوراق بهادار در واقع حرکتی غیرعادی از سوی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) بود. البته بانک ژاپنی «MUFG» می‌گوید این اقدام برای احیای ین کافی نیست. «MUFG» عقیده دارد شاید بانک ژاپن تصمیم بگیرد اولین افزایش نرخ بهره را در نیمه نخست سال آینده اجرا کند. تنها بعد از آن است که می‌توان تحولی به سمت تقویت پول ملی ژاپن را انتظار داشت.

  ین هفته قبل فرصت داشت تا کمی موضع خودش را تقویت کند. بازده اوراق خزانه آمریکا در واکنش به داده‌های فعالیت اقتصادی ضعیف این کشور، بیش از ۱.۵% افت کرد. همان‌طور که همه می‌دانیم رابطه معکوسی بین بازده این اوراق و ین وجود دارد. یعنی اگر بازده اوراق خزانه افت کند، ین ژاپن صعود می‌کند و USD/JPY  وارد روند نزولی می‌شود. این دقیقا همان اتفاقی بود که در اواسط هفته در ۲۳ آگوست دیدیم و این جفت‌ارز در سطح ۱۴۴٫۵۳ به کف محلی خودش رسید.

  البته خوشحالی سرمایه‌گذاران روی ین عمر کوتاهی داشت چون این جفت‌ارز در ۲۵ آگوست به سقف جدید ۱۴۶٫۶۲ رسید. این جفت‌ارز در پایان هفته معاملاتی در ۱۴۶٫۴۰ بسته شد. استراتژیست‌های «Credit Suisse» عقیده دارند این جفت‌ارز سرانجام از این هم بالاتر می‌رود و به هدف اصلی و بلندمدت خودش در ۱۴۸٫۵۷ خواهد رسید.

  جمع‌بندی نظر متخصصان درباره کوتاه‌مدت به این صورت است: اکثر آنها (۶۰%) اصلاح روبه‌پایین این جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند. درحالی‌که ۲۰% انتظار دارند که USD/JPY حرکت صعودی‌اش را ادامه دهد و ۲۰% دیگر هم نظر صریحی را اعلام نمی‌کنند. همه اندیکاتورهای روند در تایم فریم D1 ، سبزرنگ هستند درحالی‌که ۹۰% اسیلاتورها هم سبز هستند (۱۰% از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند)؛ اسیلاتورهای باقیمانده در وضعیت خنثی هستند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۴۶٫۱۰ قرار گرفته است و این حمایت‌ها پس از آن قرار دارند: ۱۴۵٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۴۴٫۹۰، ۱۴۴٫۵۰، ۱۴۴٫۰۵-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۳٫۰۵-۱۴۲٫۹۰، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۷۵-۱۴۱٫۴۰، ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵ و ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵. مقاومت اول در ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۹۰ قرار دارد و مقاومت‌های زیر پس از آن قرار دارند: ۱۴۸٫۶۰-۱۴۸٫۴۵، ۱۵۰٫۰۰ و سرانجام به سقف اکتبر ۲۰۲۲ در ۱۵۱٫۹۵ می‌رسیم.

  در هفته آینده انتظار انتشار هیچ اطلاعات مهمی را درباره وضعیت اقتصاد ژاپن نداریم.

ارز دیجیتال: شوک هنوز تمام نشده است

 • بازار کریپتو ظاهرا هنوز درگیر شوک ۱۷ آگوست است، روزی که بیت کوین سقوط آزاد سریعی را تجربه کرد و به کف ۲۴۲۹۶ دلار رسید. شاخص ترس و طمع که مدت‌ها در منطقه خنثی قرار داشت به منطقه ترس سقوط کرد. بیت کوین کل بازار کریپتو را هم با خودش پایین کشید و ۱۰% آن را کوچک‌تر کرد و از ارزش بازار ۱٫۱۷۱ تریلیون دلار به ۱٫۰۵۴ تریلیون دلار رساند که با سطح روانی ۱ تریلیون دلار فاصله کمی دارد. تریدرها فقط در ۱۷ آگوست در مجموع بیش از ۱ میلیارد دلار در همه ابزارها ضرر کردند و این بزرگ‌ترین زیان از زمان فروپاشی صرافی FTX تابه‌حال بوده است.

  این شرح مختصری از داستان غم‌انگیزی بود که به‌تازگی اتفاق افتاده است. حالا بیایید دلایل این موضوع را عمیقا بررسی کنیم. در بررسی قبلی خودمان نظریه‌های اصلی را بررسی کردیم و اکنون فهمیده‌ایم که آنها دقیق بوده‌اند اگرچه اکنون تحلیل جامع‌تری نیاز داریم. می‌توانیم بگوییم که دو اتفاق خبری مهم باعث این نزول شدند. اولین اتفاق انتشار صورت‌جلسات ماه جولای فدرال رزرو بود که اکثر اعضای کمیته بازار باز (FOMC) احتمال افزایش نرخ بهره کلیدی در سال ۲۰۲۳ را در آن بیان کرده بودند. نرخ بهره بالاتر باعث افزایش بازده دلار و اوراق دلاری می‌شود و فرار سرمایه از دارایی‌های ریسکی را ایجاد می‌کند.

  دومین کاتالیزور هم مقاله «وال‌استریت ژورنال» بود که اسنادی را ذکر می‌کرد که شرکت «اسپیس ایکس» متعلق به «ایلان ماسک» دارایی BTC خودش به ارزش ۳۷۳ میلیون دلار را فروخته است. جالب است که این گزارش دقیقا نمی‌گفت که  «اسپیس ایکس» در چه زمانی این دارایی‌ها را فروخته است. البته هراس جمعی بازار نشان داد که این جزئیات خیلی هم برایش مهم نیستند.

  البته امکان دارد که این دو خبر هم این واکنش شدید را ایجاد نکرده باشند. تثبیت طولانی‌مدت بازار، حجم معاملات پایین در بازار اسپات (آنی) و تعداد زیاد پوزیشن‌های مشتقات که تریدرها با استفاده از اهرم باز کرده‌اند همگی بر بازار تاثیر منفی گذاشتند. افت قیمت‌ها یک اثر دومینویی را ایجاد کرد و طبق اعلام «Coinglass» باعث لیکوئید شدن بیش از ۱۷۵۰۰۰ پوزیشن اهرم‌شده ظرف ۲۴ ساعت شد. بعد از آن بود که نسبت اهرم تا سطوحی افت کرد که آخرین بار در آوریل مشاهده شده بود.

  حالا که یک هفته گذشته است پس از سخنرانی رئیس فدرال رزرو در «جکسون هول» مشخص شده است که شاید افزایش نرخ بهره اتفاق بیفتد ولی امکان هم دارد که اتفاق نیفتد. به‌عبارت‌دیگر شاید فدرال رزرو چرخه سیاست انقباضی پولی را به پایان برساند و نرخ بهره را در سطح فعلی حفظ کند. این اقدام، اولین دلیل هراس بازار را رفع می‌کند. درباره دلیل دوم هم باید بگوییم که «اسپیس ایکس» دارایی‌های کریپتوی خودش را در ۲۰۲۲-۲۰۲۱ فروخته است یعنی این خبر هیچ ربطی به شرایط بازار فعلی ندارد.

  البته زمان را نمی‌توان به عقب برد. هولدرهای کوتاه‌مدت BTC بیشترین لطمه را خوردند : ۸۸.۳% از آنها اکنون در پوزیشن بازنده هستند. این وضعیت نگران‌کننده است چون این سفته‌بازها معمولا صبر ندارند و می‌توانند دارایی‌های کریپتوی باقیمانده خودشان را هم برای فروش روانه بازار کنند و فشار نزولی بیشتری به قیمت‌ها وارد کنند. از سوی دیگر باید اشاره کنیم که هولدرهای بلندمدت (کسانی که دارایی‌هایشان را بیش از ۱۵۵ روز نگهداری می‌کنند) از این وضعیت برای خرید سکه‌های بیشتر استفاده کردند و این دوره را زمان مناسبی برای ارتقای پورتفوی خودشان دانستند.

  بعد از ریزش ۱۷ آگوست به‌تدریج صداهایی که طرف‌دار ریباند سریع بیت کوین بودند محو شدند درحالی‌که بدبین‌ها انرژی تازه‌ای گرفتند. البته حتی در پیش‌بینی‌های بدبین‌ها هم واژه «هاوینگ» بارها ذکر شده است مفهومی که اینفلوئنسرهای زیادی به آن امید دارند. مثلا تحلیل‌گری با نام مستعار «Tolberti» ادامه روند خرسی تا زمانی که بیت کوین به کف حوالی ۱۰,۰۰۰ دلار در حوالی هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ برسد را پیش‌بینی می‌کند. این پیش‌بینی بر اساس افت قیمت BTC به زیر میانگین متحرک (MA) ۲۰۰ هفته‌ای و ۲۰ماهه  اعلام شده است. ضمنا «Tolberti» به تشکیل الگوی پرچم خرسی در چارت اشاره می‌کند که ادامه روند منفی را نشان می‌دهد.

  تحلیل‌گر محبوبی به نام «بنجامین کوون» می‌گوید روند نزولی فعلی بیت کوین شاید آخرین روند نزولی نباشد و احتمالا سقوط بیت کوین ادامه پیدا می‌کند. او عقیده دارد این روند خرسی با مسیر فعلی اقتصاد جهانی سازگار است. «کوون» اشاره می‌کند که هر چهار سال یک‌بار، نزول‌های مشابهی در بیت کوین اتفاق می‌افتند. او می‌گوید «در حقیقت هر چهار سال در آگوست یا سپتامبر، سال قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا یک اصلاح در بازار آمریکا اتفاق می‌افتد. بیت کوین هم با شاخص‌های سهام آمریکا همبستگی دارد. اگر نگاهی به سال ۲۰۲۳ بیندازیم، این موضوع را به‌خوبی می‌بینیم. بیت کوین در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۱% افت کرد. در سال ۲۰۱۵ هم این نزول حدود ۴۰% بود. ما در سال ۲۰۱۱ شاهد یک «قوی سیاه» در حد ۸۲.۵% بودیم. یعنی در همه سال‌های قبل از هاوینگ و انتخابات آمریکا یک نزول را در بیت کوین می‌بینیم».

  تحلیل‌گری با نام مستعار «Dave the Wave» که دقیقا ریزش بازار ارز دیجیتال را در ماه مه ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده بود عقیده دارد بازار خرسی فعلی بیت کوین دستکم تا پایان سال ادامه خواهد داشت. این متخصص از نسخه خاص خودش از منحنی‌های رشد لگاریتمی استفاده می‌کند که به پیش‌بینی سقف‌ها و کف‌های بلندمدت بیت کوین کمک می‌کند و نوسان و نویز میان‌مدت را هم فیلتر می‌کند. محاسبات او نشان می‌دهند که BTC فعلا در مرز پایینی این منحنی‌های رشد لگاریتمی معامله می‌شود اما همچنان در «منطقه خرید» است. «Dave the Wave» احتمال این که شاید بیت کوین کمی بیشتر نزول کند را رد نمی‌کند اما پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین در اواسط سال ۲۰۲۴ به‌خصوص بعد از هاوینگ آپریل تا سقف‌های جدید بالای ۶۹۰۰۰ دلار صعود کند.

  عده‌ای از سرمایه‌گذاران و تریدرها عقیده دارند «شاخص قدرت نسبی» (RSI) ابزار ارزشمندی برای ارزیابی وضعیت یک دارایی است. RSI بین ۰ و ۱۰۰ نوسان می‌کند و مقادیر بالای ۷۰ معمولا نشان‌دهنده وضعیت بیش‌خرید هستند و مقادیر زیر ۳۰ هم نشان‌دهنده بیش‌فروش هستند.

  افت RSI روزانه از ۱۷ تا ۲۲ آگوست به زیر ۲۰ (که به کف ۱۷٫۴۷ هم رسید) مشابه سطوح بیش فروشی بود که در ریزش بازار در ماه مارس ۲۰۲۰ دیده شده بود، زمانی که کل چشم‌انداز مالی به دلیل کووید-۱۹  پر از ترس و ابهام بود. تحلیل‌گران و تریدرها به‌دقت مقدارهای RSI را زیر نظر دارند چون آنها معکوس شدن احتمالی روند BTC را نشان می‌دهند اگرچه  RSI اندیکاتور تضمین شده‌ای نیست که همیشه درست پیش‌بینی کند. بازار کریپتو به دلیل پیش‌بینی‌ناپذیر بودنش مشهور است و روند آن تحت تاثیر عوامل متنوعی قرار می‌گیرد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به عناصر سیاسی و اقتصاد کلان اشاره کرد.

  «پیتر برندت» تحلیل‌گر و تریدر افسانه‌ای وال‌استریت قبلا گمانه‌زنی کرده بود که اقت قیمت بیت کوین در ماه مه برمی‌گردد. او یک الگوی چارت به نام «پرچم» را شناسایی کرده است که اثرات خرسی را نشان می‌دهد. اکنون او هشدار می‌دهد که بیت کوین ممکن است روند صعودی که در ژانویه ۲۰۲۳ شروع شده بود را بشکند چون به منطقه قیمت بحرانی نزدیک می‌شود. این متخصص صریحاً اعلام می‌کند که بسته‌شدن بیت کوین  زیر ۲۴۸۰۰ دلار به چارت‌های روزانه و هفتگی آسیب می‌زند و احتمال ازبین‌رفتن مومنتوم گاوی میان‌مدت BTC را افزایش می‌دهد.

  تحلیل‌گر دیگری که نظراتش را با نام مستعار «Credible Crypto» منتشر می‌کند می‌گوید بازار فعلی خیلی شبیه به اتفاقی است که در سال ۲۰۲۰ افتاد. در آن زمان قیمت بیت کوین ظرف چند ماه از تقریبا ۱۶۰۰۰ دلار به ۶۰,۰۰۰ دلار نزدیک شد. این متخصص عقیده دارد بیت کوین اکنون بعد از افزایش قیمت اوایل سال در حال «نفس گرفتن» است. او این وضعیت را یک اصلاح طبیعی می‌داند. وضعیت فعلی تقریبا بازتاب کاملی از دینامیک‌های بیت کوین از مارس تا آگوست ۲۰۲۰ است. او عقیده دارد اتفاقاتی که اکنون می‌افتد نشان می‌دهد که هدف، جمع‌کردن دارایی است.
  «Credible Crypto» می‌گوید بیت کوین در سال ۲۰۲۰ «رالی سهموی» خودش را بعد از این مرحله آغاز کرد. او می‌گوید «شکسته‌شدن محدوده جمع‌آوری آخرین بار باعث حرکت صعودی شد و قیمت BTC را با جهش مواجه کرد». او معتقد است این بار دوبرابر زمان قبل یا حدوداً چهار ماه زمان خواهد برد تا همین اتفاق در سال ۲۰۲۳ تکرار شود. او تاکید می‌کند اگر قیمت‌ طلای دیجیتال به زیر ۲۴۸۰۰ دلار سقوط کند، تحلیل او معتبر نخواهد بود: این قیمت همان سطح حمایت بحرانی است که «پیتر برندت» هم به آن اشاره کرده بود.

  بیت کوین در هفته گذشته در کانال ۲۶,۷۸۵-۲۵,۵۰۰  دلار در حوالی نقطه پیوت ۲۶,۰۰۰ دلار معامله شد که نشان می‌دهد هیچ دلیل متقاعدکننده‌ای برای صعود یا سقوط آن وجود ندارد. در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۲۵ آگوست، BTC/USD تقریبا در ۲۶۰۵۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۰۴۷ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۰۵۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع بیت کوین هم در منطقه «ترس» باقیمانده است و ۳۹ نقطه است (هفته قبل ۳۷ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید