2023 آگوست 19

EUR/USD: چه عواملی دلار را قوی‌تر می‌کنند و چه عواملی، ضعیف‌تر

 • در هفته قبل، دلار آمریکا صعودش را ادامه داد. چهارشنبه ۱۶ آگوست، صورت‌جلسات کمیته بازار باز فدرال (FOMC) برای جلسه ماه جولای منتشر شدند و این اسناد به ما امکان انقباض بیشتر سیاست پولی را نشان می‌دادند.

  فعالان بازار قبل از انتشار این صورت‌جلسات درباره این بحث می‌کردند که نرخ بهره مرکزی تا چه زمانی روی ۵.۵% ثابت خواهد ماند. البته وقتی محتوای این سند منتشر شد، بحث‌ها به این سمت متمایل شدند که نرخ بهره تا چه حد می‌تواند بیشتر از مقدار فعلی افزایش پیدا کند. چند عضو کمیته بازار باز در این صورت‌جلسات گفته بودند که چشم‌انداز فعلی اقتصادی به اندازه کاهش تورم اهمیت ندارد. این نظریه، راه فدرال رزرو را برای افزایش بیشتر نرخ بهره باز می‌کند. به همین دلیل احتمال این که نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ بتواند به ۵.۷۵% یا حتی بالاتر از آن برسد، اکنون از ۲۷% به ۳۷% رسیده است و این موضوع، موقعیت دلار را تقویت کرده است.

  وضعیت مطلوب بازار اوراق بهادار و قدرتمند بودن اقتصاد آمریکا هم سایر عواملی بودند که دلار را تقویت کردند. آمارهای مثبت فروش خرده‌فروشی باعث شد تا بانک فدرال رزرو آتلانتا پیش‌بینی خودش برای GDP سه‌ماهه سوم را روبه‌بالا بازنگری کند و از ۵.۰% به ۵.۸% افزایش دهد. بازار مسکن هم علائم نویدبخشی را نشان می‌دهد: مجوزهای ماهانه صادرشده ساخت مسکن ۰.۱% رشد کرده بودند. ضمنا ساخت خانه‌های جدید هم ۳.۹% افزایش پیدا کرده و به ۱٫۴۵۲ میلیون واحد رسیده است و از ۱٫۴۴۸ میلیون پیش‌بینی شده فراتر رفته است. آمارهای فروش خرده‌فروشی که ۱۵ آگوست منتشر شدند باز هم از شاخص دلار (DXY) حمایت کردند و فعالیت مصرف‌کننده در ماه جولای هم در حد ۰.۷% افزایش پیدا کرده بود که فراتر از مقدار پیش‌بینی شده ۰.۴% و مقدار قبلی ۰.۲% است. این آمارها در مجموع کاهش ریسک ورود اقتصاد آمریکا به رکود را نشان می‌دهند و تداوم احتمالی مرحله انقباض مالی را مطرح می‌کنند. ضمنا افزایش قیمت نفت هم فدرال رزرو را به سمت افزایش‌های بیشتر نرخ بهره می‌برد تا موج تورمی جدید را مهار کند.

  از طرف دیگر، وضعیت در بخش بانکداری آمریکا می‌تواند چالش‌هایی را برای دلار ایجاد کند. «نیل کشکری» رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس عقیده دارد شاید بحرانی که در ماه مارس شروع شد و باعث ورشکستگی چند بانک بزرگ شد هنوز تمام نشده باشد. او عقیده دارد اگر فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را ادامه دهد، عملیات بانک‌ها خیلی پیچیده‌تر می‌شود و می‌تواند موج جدیدی از ورشکستگی بانک‌ها را در پی داشته باشد. این چشم‌انداز توسط تحلیل‌گران «Fitch Ratings» هم تایید شده است. آنها حتی احتمال نزول رتبه چند بانک آمریکا از جمله غول‌هایی مثل «JPMorgan Chase & Co» را مطرح کرده‌اند.

  استراتژیست‌های «گلدمن ساکس» عقیده دارند شاید فدرال رزرو در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۴ کاهش نرخ بهره کلیدی را مدنظر قرار دهد. یک عامل احتمالی برای این حرکت می‌تواند تثبیت تورم در سطح هدف ۲.۰% باشد. البته «گلدمن ساکس» از این نکته آگاه است که اقدامات فدرال رزرو قابل‌پیش‌بینی نیستند یعنی نرخ می‌تواند برای دوره طولانی‌تری در قله باقی بماند. ابزار «CME FedWatch» به ما می‌گوید ۶۸% از فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره در ماه مه ۲۰۲۴ دوباره حداقل ۲۵ نقطه مبنا (bp) کاهش پیدا کند.

  داده‌های منتشرشده درباره اقتصاد منطقه یورو در ۱۶ آگوست نشان دادند که اقتصاد این منطقه ۰.۳% در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ (فصل‌به‌فصل) رشد کرده است. این رقم کاملا طبق پیش‌بینی‌ها بود و منطبق بر نرخ رشد سه‌ماهه اول است. رشد GDP سال‌به‌سال هم ۰.۶% است که هم با پیش‌بینی‌های قبلی و هم اعداد فصل قبل منطبق است. داده‌های تورم که جمعه ۱۸ آگوست منتشر شدند هم شگفتی خاصی نداشتند. آنها هم طبق انتظارات بازار و آمارهای قبلی بودند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) هسته در ماه آگوست در ۵.۵% (سال‌به‌سال) و ۰.۱%- (ماه‌به‌ماه) ثبت شد.
  یورو علی‌رغم این عملکرد اقتصادی نسبتا ملایم همچنان با فشار نزولی روبرو است. عواملی که در این نزول سهم دارند عبارت‌اند از بحران انرژی احتمالی در اروپا در زمستان آینده و ابهام درباره سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (ECB)

  جفت‌ارز EUR/USD که دوره پنج‌روزه معاملاتی را در ۱٫۰۹۴۷ آغاز کرده بود سرانجام در ۱٫۰۸۷۲ بسته شد. در شب ۱۸ آگوست که این بررسی نوشته می‌شود ۵۰% از تحلیل‌گران صعود این جفت‌ارز در آینده نزدیک را پیش‌بینی می‌کنند، ۳۵% طرف‌دار دلار هستند و ۱۵% باقیمانده هم نظر خاصی نمی‌دهند. ۱۰۰% اسیلاتورهای تایم فریم D1 از دلار آمریکا طرف‌داری می‌کنند اما ۲۵% از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در محدوده بیش‌فروش قرار دارد. ۸۵% از اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند درحالی‌که ۱۵% باقیمانده به سمت شمال هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت این جفت‌ارز در دامنه ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۴۵ قرار دارد سپس این حمایت‌ها را در پیش خواهد داشت: ۱٫۰۸۰۵-۱٫۰۷۸۰، ۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۶۸۰-۱٫۰۶۶۵، ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۲۵. گاوها در دامنه ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵ با اولین مقاومت روبرو می‌شوند و سپس با این مقاومت‌ها مواجه خواهند شد: ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۱۷۰-۱٫۱۱۵۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵، ۱٫۱۳۵۵، ۱٫۱۴۷۵ و ۱٫۱۷۱۵.

  هفته آینده چشم‌ها به اظهارات رؤسای بانک‌های مرکزی بزرگ در «جکسون هول» دوخته شده است این همایش از ۲۴ تا ۲۶ آگوست برگزار خواهد شد. اگر «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در سخنرانی‌اش در ۲۵ آگوست حتی اشاره کوچکی به پایان فوری چرخه فعلی افزایش نرخ بهره داشته باشد ممکن است شاخص DXY ( شاخص دلار) نزولی شود. البته واضح است که دینامیک‌های این جفت‌ارز به چیزهایی که رهبران بانک‌های مرکزی از جمله «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا می‌گویند هم بستگی دارند.

  از رویدادهای مهم هفته آینده می‌توان به انتشار داده‌های بازار کار آمریکا در ۲۲ و ۲۳ آگوست اشاره کرد. چهارشنبه ۲۳ آگوست هم اندیکاتورهای فعالیت تجاری (PMI) برای آمریکا، آلمان و منطقه یورو اعلام خواهند شد. ضمنا پنجشنبه ۲۴ آگوست هم آمارهای سفارش‌های کالاهای بادوام و آمار بیکاری آمریکا منتشر خواهند شد.

GBP/USD: تردید بانک انگلستان – بحران پوند

 • جفت‌ارز GBP/USD در دو هفته و نیم گذشته در دامنه ۱٫۲۸۰۰-۱٫۲۶۲۰ قرار گرفته و نه گاوها و نه خرس‌ها نتوانسته‌اند دست بالا را داشته باشند. با وجود افزایش نرخ بهره توسط بانک انگلستان (BoE) ، مومنتوم گاوی پوند همچنان پرنوسان باقی مانده است.

  نگرانی‌های رو به افزایشی بین فعالان بازار وجود دارد که سیاست تهاجمی انقباض پولی می‌تواند ثبات اقتصاد انگلستان که اکنون هم شکننده است را از بین ببرد و آن را در آستانه رکود قرار دهد. نرخ بیکاری در ماه جولای با افزایش قابل‌توجه ۰.۲% همراه بود و به ۴.۲% رسید. نگران‌کننده‌تر این بود که بیکاری جوانان هم ۰.۹% افزایش پیدا کرده بود و از ۱۱.۴% به ۱۲.۳% رسیده بود. ضمنا افزایش ۲۵۰۰۰ درخواست حقوق بیکاری را نسبت به ماه قبل شاهد بودیم. افزایش بیکاری را می‌توان به موج ورشکستگی‌های کسب و کارها نسبت داد که در سال ۲۰۲۱ آغاز شده بود. این روند در اوایل سال ۲۰۲۲ شتاب زیادی گرفت و به سطوحی رسید که فقط در حین بحران اواخر دهه ۱۹۹۸ و فروپاشی مالی سال ۲۰۰۸ شاهد آن بودیم.

  آخرین آمارهای «اداره آمار ملی» (ONS) که ۱۸ آگوست منتشر شد نشان می‌دهد که فروش خرده‌فروشی انگلستان در ماه جولای ۱.۲% ماه‌به‌ماه نزول کرده است که نسبت به ۰.۶% که در ماه قبل وجود داشت، افت فاحشی را نشان می‌دهد. انقباض ۳.۲% سال‌به‌سال هم در مقایسه با کاهش ۱.۶% که در ماه ژوئن مشاهده شده بود، در آمارها ثبت شده است.

  داده‌های تورم (CPI) که ۱۶ آگوست منتشر شدند به ما می‌گویند تورم علی‌رغم افت از ۷.۹% به ۶.۸% سال‌به‌سال (YoY) همچنان بالا باقی مانده است. ضمنا نرخ هسته هم در ۶.۹% ثابت باقی مانده است. امکان دارد افزایش هزینه انرژی به افزایش بیشتر تورم منتهی شود.

  بازار عمیقا اعتقاد دارد که بانک مرکزی انگلستان باید اقدام مناسبی را در واکنش به این شرایط انجام دهد. شاید بانک مرکزی باید افزایش نرخ بهره را نه‌تنها امسال بلکه احتمالا در سال ۲۰۲۴ هم اجرا کند. البته همان‌طور که اقتصاددانان «Commerzbank» می‌گویند، اگر بازار در هفته‌های آینده با این نتیجه برسد که بانک انگلستان تعهداتش برای مهار ریسک‌ تورم را اجرا نخواهد کرد تا از رکود بیش از حد اقتصادی جلوگیری کند آنگاه اثرات فاجعه باری را برای پوند شاهد خواهیم بود.

  جفت‌ارز GBP/USD جمعه ۱۸ آگوست در ۱٫۲۷۳۵ بسته شد. پیش‌بینی متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۶۰% به روند گاوی پوند تمایل دارند، ۲۰% متمایل به خرس‌ها هستند و ۲۰% باقیمانده موضع خنثی را ترجیح می‌دهند. ۵۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند که روند خرسی را نشان می‌دهد درحالی‌که ۵۰% دیگر خاکستری خنثی هستند. نسبت قرمز به سبز در اندیکاتورهای روند ۶۰% به ۴۰% است که به نفع روند گاوی است.

  اگر این جفت‌ارز نزولی شود در این نقاط و سطوح حمایت خواهد شد: ۱٫۲۶۹۰-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۶۲۰، ۱٫۲۶۰۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند در این نقاط با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰، ۱٫۲۸۸۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵، ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵، ۱٫۳۳۳۵-۱٫۳۳۰۰، ۱٫۳۴۲۵ و ۱٫۳۶۰۵.

  در هفته آینده، چهارشنبه ۲۳ آگوست نه فقط برای اروپا بلکه برای انگلستان هم «روز انتشار PMI» خواهد بود چون اندیکاتورهای فعالیت اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد بریتانیا منتشر خواهند شد. البته نباید همایش سالانه «جکسون هول» را نیز فراموش کرد.

USD/JPY: پیش‌بینی مداخلات ارزی

 • انتشار صورت‌جلسات کمیته بازار باز و افزایش بازده اوراق ده‌ساله آمریکا تا سطحی که از سال ۲۰۰۸ تابه‌حال سابقه نداشته است، USD/JPY را حتی از قبل هم بالاتر برد و به ۱۴۶٫۵۵ رساند. همان‌طور که اقتصاددانان بانک «MUFG» می‌گویند «تقویت دلار، جفت‌ارز USD/JPY را به منطقه خطر هل داده است جایی که ریسک مداخله برای توقف حرکت صعودی در حال افزایش است». همکاران آنها در گروه بانکداری هلندی «ING» به این نتیجه رسیده‌اند که این جفت‌ارز اکنون در قلمرو مداخلات ارزی قرار گرفته است. البته «ING» عقیده دارد « احتمالا نوسان لازم برای اقدام توسط مسئولان ژاپنی اتفاق نخواهد افتاد».

  به یاد دارید که «وزارت مالی» (MOF) در سپتامبر گذاشته در سطوحی بالای ۱۴۵٫۹۰ در بازار ارز مداخله کرد. اما اکنون نه وزارت مالی و نه بانک مرکزی ژاپن (BoJ) عجله‌ای برای دفاع از ین ژاپن ندارند. بر خلاف آمریکا، اروپا و انگلستان که تورم در آنها (البته با سرعت‌های متفاوتی) در حال نزول است، تورم ژاپن همچنان در حال افزایش است. جمعه ۱۸ آگوست «اداره آمار ژاپن» شاخص ملی قیمت مصرف‌کننده (CPI) را برای ماه جولای منتشر کرد که ۳.۳% بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۲.۵% (سال‌به‌سال) باشد.

  تحلیل‌گران «Commerzbank» احتمال کمی برای افزایش قیمت مجدد ین قائل هستند اگرچه GDP کشور در حال افزایش است. (داده‌های مقدماتی نشان می‌دهند که رشد سه‌ماهه دوم در حد ۱.۵% (سال‌به‌سال) بوده است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۸% باشد و مقدار قبلی آن ۰.۹% بود). برعکس، نگرانی‌هایی وجود دارد که اگر وزارت مالی اقدامی برای متوقف کردن نزول انجام ندهد، ین در شرایط فعلی می‌تواند بیشتر از این هم تضعیف شود. اقتصاددانان «Commerzbank» می‌گویند «شاید بانک مرکزی و وزارت مالی ژاپن امیدوار هستند که وقتی نرخ بهره آمریکا نزول کرد، اوضاع بهتر شود. ما در آن نقطه، تضعیف دلار را پیش‌بینی می‌کنیم. البته هنوز زمان زیادی تا آن موقع مانده است. تنها کاری که وزارت مالی با مداخلاتش تا آن زمان می‌تواند انجام دهد، خریدن زمان است. ما عقیده داریم حرکت بر خلاف جهت باد نمی‌تواند ین را تقویت کند. شاید موقتا تأثیرگذار باشد اما این تأثیر هم قطعی نیست».

  البته نگرانی فعالان بازار درباره این که ین ضعیف باعث اقدام از سوی مسئولان ژاپنی شود در حال افزایش است. همان‌طور که «ING» گفته شده است، وضعیت بیش‌فروش ین ژاپن همراه با تهدید مداخلات ارزی است و احتمالا اصلاح‌های خرسی در USD/JPY را شدیدتر خواهد کرد. این جفت‌ارز بعد از این نوع اصلاح که البته اصلاحی ملایم بود، هفته قبل را در سطح ۱۴۵٫۳۷ به پایان رساند.

  جمع‌بندی نظر متخصصان درباره کوتاه‌مدت به این صورت است: اکثریت قاطع متخصصان (۶۰%) پیش‌بینی می‌کنند که دلار تقویت شود و USD/JPY روند صعودی خودش را ادامه دهد. ۴۰% باقیمانده اصلاح خرسی را پیش‌بینی می‌کنند. همه اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند اگرچه ۲۰% از آنها وضعیت بیش‌خرید را نشان می‌دهند. ۸۰% از اندیکاتورهای روند سبز هستند درحالی‌که ۲۰% آنها قرمز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۴٫۵۰ قرار دارد و سپس به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱۴۴٫۰۴-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۳٫۰۵-۱۴۲٫۹۰، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۷۵-۱۴۱٫۴۰، ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵ و سرانجام ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵. یک مقاومت فوری در ۱۴۶٫۱۰-۱۴۵٫۷۵ وجود دارد پس از آن این مقاومت‌ها بر سر راه هستند: ۱۴۶٫۵۵، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۹۰، ۱۴۸٫۴۵، ۱۵۰٫۰۰ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۵ خواهیم رسید.

  جمعه ۲۵ آگوست شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) برای منطقه توکیو منتشر خواهد شد و هیچ اطلاعات مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: ایلان ماسک چطور باعث ریزش «دلار مردم» شد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۱ تا ۲۵ آگوست ۲۰۲۳1

 • در ۱۴ جولای، به دلیل تقویت دلار، بیت‌کوین و کل بازار دارایی‌های دیجیتال به‌عنوان یک ک لزیر فشار قرار گرفتند. وقتی کفه ترازوی BTC/USD به سمت دلار سنگین شد، کفه بیت‌کوین سبک‌تر شد. در حقیقت از ۱۱ تا ۱۵ آگوست به نظر می‌رسید که بازار کاملا ارزهای دیجیتال را فراموش کرده است و چارت جفت‌ارز BTC/USD در محدوده باریکی از غرب به شرق کشیده می‌شد و نقطه پیوت ۲۹۴۰۰ دلار را در درون خود جای داده بود.
  تحلیل‌گران «گلسنود» در آن زمان اشاره کردند که بازار طلای دیجیتال به مرحله بی‌تفاوتی افراطی یا خستگی رسیده است. مقیاس‌های نوسان در شروع هفته به مقدارهای پایین بی‌سابقه‌ای رسیده بودند و اسپرد «باندهای بولینگر» به ۲.۹% محدود شده بود. این مقدارهای پایین فقط دو بار در طول تاریخ دیده شده بودند: در سپتامبر ۲۰۱۶ و ژانویه ۲۰۲۳. متخصصان «گلسنود» به این نتیجه رسیدند که «بازار باید گام‌هایی بردارد تا... بی‌تفاوتی سرمایه‌گذار را از بین ببرد».

  این اقدامات انجام شدند اگرچه نه الزاما در جهتی که سرمایه‌گذاران دوست داشتند. اولین حرکت در شب ۱۶ آگوست انجام شد وقتی BTC/USD تا ۲۸۵۵۳ دلار افت کرد. این نزول احتمالا با انتشار صورت‌جلسات فدرال رزرو در ماه جولای ایجاد شد که قبلا به آن اشاره کردیم. اما این عقب‌نشینی ملایم، پایان ماجرا نبود. افت مهم بعدی در شب ۱۷ تا ۱۸ آگوست اتفاق افتاد. می‌توان این افت را به‌عنوان سقوط به چاه توصیف کرد و بیت‌کوین به کف ۲۴۲۹۶ دلار رسید. این ریزش بعد از آن اتفاق افتاد که «وال‌استریت ژورنال» به اسناد فاش نشده‌ای اشاره کرد که می‌گفتند شرکت «اسپیس ایکس» متعلق به ایلان ماسک، دارایی‌های BTC خودش را نقد کرده است و ۳۷۳ میلیون دلار ارزش بازار ارز دیجیتال را کم کرده است. البته این گزارش نمی‌گفت که «اسپیس ایکس» دقیقا چه زمانی این سکه‌ها را فروخته است. اما برای ایجاد هراس در بازار نیازی به دانستن این جزئیات نبود.

  چند اتفاق دیگر هم باعث فشار به قیمت بیت کوین شدند. مثلا دادگاه فدرال آمریکا درخواست استیناف «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» (SEC) علیه «ریپل» را قبول کرد و حکم قبلی به نفع «ریپل» در ماه قبل را زیر سؤال برد. یک سلسله شکایت قانونی توسط مقامات آمریکایی علیه صرافی‌های اصلی کریپتو هم تأثیر منفی بر بازار گذاشتند.

  سقوط آزاد بیت کوین کل بازار کریپتو را با خودش پایین کشید و باعث لیکوئیدشدن انبوهی از پوزیشن‌های باز مارجین شد. طبق آمار «Coinglass» در یک دوره ۲۴ ساعته، پوزیشن‌های بیش از ۱۷۵۰۰۰ فعال بازار لیکوئید شدند که باعث شد ضرر تریدرها از ۱ میلیارد دلار بیشتر شود.

  اگر گزارش «بلومبرگ» اعلام نمی‌کرد که SEC آماده شده است تا به اولین ETF فیوچرز اتریوم مجوز بدهد این اوضاع حتی می‌توانست بدتر شود. به همین دلیل BTC/USD و ETH/USD یک اصلاح روبه‌بالا داشتند و به سطح دو ماه قبل خودشان برگشتند. باید یادآوری کنیم که بازار در ۱۵ ژوئن بعد از این که «بلک راک» درخواستی برای ایجاد ETF اسپات (نقدی) بیت کوین را ارسال کرد، صعودی شد. البته بعد از سقوط اخیر، این سودها واقعا پاک شدند.

  آیا باید منتظر نزول بیشتر باشیم؟ تریدر و تحلیل‌گر مشهوری با نام مستعار «Dave_the_Wave» که به دلیل پیش‌بینی‌های دقیقش مشهور شده است هشدار داده است که بیت کوین تا پایان سال به مرز پایینی «منحنی رشد لگاریتمی» (LGC) نزول خواهد کرد یعنی تقریبا ۳۸% نسبت به قله امسال افت می‌کند. در این سناریو، کف قیمت می‌تواند حوالی ۱۹۷۰۰ دلار باشد.

  تریدر مشهور دیگری با نام «تونی ویس» هم به امکان افت BTC تا ۲۵۰۰۰ دلار اشاره کرده بود (که همین حالا هم اتفاق افتاده است). «ویس» عقیده دارد در این صورت احتمال بالایی دارد که در بلندمدت با نزول بیشتری مواجه شویم. او عقیده دارد بیت کوین «روی لبه تیغ قرار دارد و اوضاع غم‌انگیز است. روند قیمت باید فورا یعنی در همین ماه معکوس شود. نمی‌توانیم یک ماه نزول دیگر را تحمل کنیم، در غیر این صورت بازار دچار هراس می‌شود. اگر BTC زیر ۲۰۰۰۰ دلار معامله شود هم تعجب نمی‌کنم. ماینرها ممکن است نقدکردن دارایی‌های گران‌بهای خودشان را شروع کنند».

  ما قبلا به نظر متخصص دیگری به نام «مایکل ون دی پوپ»، موسس شرکت «Eight» اشاره کرده بودیم که ادعاهای افت قیمت BTC به زیر ۱۲۰۰۰ دلار را رد می‌کند. البته او عقیده دارد برای این که بیت کوین به صعود برگردد باید از سطح ۲۹۷۰۰ دلار عبور کند. هدف مهم بعدی این سکه هم ۴۰,۰۰۰ دلار خواهد بود.

  «کوین کلی»، هم‌بنیان‌گذار و رئیس بخش پژوهش «Delphi Digital» با «ون دی پوپ» مخالف است و می‌گوید اولین نشانه‌های یک رالی گاوی را مشاهده کرده است. البته این نظر او قبل از ریزش ۱۸ آگوست مطرح شده است. «کلی» می‌گوید چرخه استاندارد کریپتو وقتی شروع می‌شود که بیت کوین به سقف تاریخی (ATH) خودش برسد پس از آن ۸۰% نزول اتفاق می‌افتد. تقریبا دو سال قبل، قیمت به سقف تاریخی قبلی جهش کرد و صعود تا قله جدید را ادامه داد. این توالی معمولا حدود چهار سال طول می‌کشد.

  «کلی» عقیده دارد این الگو تصادفی نیست بلکه با «چرخه تجاری وسیع‌تر» هم‌راستا است. او می‌گوید قله قیمت بیت کوین اغلب مصادف با اوج «شاخص تولید ISM» است که اکنون در مرحله نهایی نزول خودش است. «کلی» می‌گوید وضعیت فعلی او را به یاد دینامیک‌های بازار در دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ می‌اندازد.

  او تاکید می‌کند که دو هاوینگ آخر بیت کوین تقریبا ۱۸ ماه بعد از رسیدن این دارایی به کف اتفاق افتاده‌اند و حدود هفت ماه قبل از شکستن قله تاریخی آن بوده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که هاوینگ بعدی در آوریل ۲۰۲۴ باشد. این متخصص تخمین می‌زند که شش ماه بعد از این تاریخ، طلای دیجیتال به قله تاریخی خودش می‌رسد. البته «کلی» هشدار می‌دهد که هیچ تضمینی وجود ندارد که این سناریو اتفاق بیفتد. او درباره احتمال وقوع یک «کف کاذب» هم صحبت می‌کند.

  تحلیل چرخه‌ای مشابهی هم توسط تحلیل‌گری به نام «Ignas» انجام شده است و او وقوع یک بازار گاوی را در سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کند. محاسبات او بر اساس الگویی است که بیت کوین در طول سالیان متمادی نشان داده است: ۱) ۸۰% افت نسبت به سقف تاریخی، رفتن به نقطه کف در یک سال بعد (سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲). ۲) دو سال زمان برای احیا و رسیدن به سقف قبلی (سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۴) و ۳) یک سال دیگر برای رشد قیمت که سقف جدیدی را ثبت می‌کند (سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۵).

  «Ignas» معتقد است که صنعت کریپتو در سال ۲۰۲۲ با چالش‌های اقتصاد کلان روبرو بود اما اکنون وضعیت در حال بهترشدن است. هاوینگ بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ شاید هم‌راستا با افزایش نقدینگی جهانی باشد و سوختی برای رالی گاوی پیش‌بینی شده فراهم کند. ضمنا موارد استفاده جدید از بیت کوین و راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین که توسط «SEC» تایید خواهند شد هم بر قیمت آن تأثیر خواهند گذاشت.

  طبق نظرسنجی «PlanB» که بلاگر و تحلیل‌گر محبوبی است، ۶۰% از پاسخ‌دهندگان عقیده دارند بعد از هاوینگ، بازار گاوی شروع خواهد شد. خود «PlanB» این نظریه را مطرح کرده است که در زمان این اتفاق، قیمت BTC حدود ۵۵۰۰۰ دلار خواهد بود. سیگنال‌های مدل پیش‌بینی قیمت بیت کوین او یعنی S2F به حرکت احتمالی قیمت به این رقم اشاره می‌کنند.

  «رابرت کیوساکی» سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب مالی پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» هم پیش‌بینی دیگری را مطرح کرده است. «بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید اما خبر بد این است که بازار سهام و اوراق ریزش خواهد کرد و قیمت طلا و نقره پرواز خواهد کرد. بدتر این که اگر اقتصاد جهانی دچار فروپاشی شود. بیت کوین به یک میلیون دلار خواهد رسید و طلا می‌تواند به ۷۵۰۰۰ دلار و نقره به ۶۰,۰۰۰ دلار برسد. بدهی ملی آمریکا هم خیلی زیاد است. همه دچار مشکل می‌شوند». اما او می‌افزاید «امیدوارم که اشتباه کنم».

  این نویسنده، طلا و نقره را «پول خدایان» و بیت کوین را «دلار مردم» می‌نامد. او می‌گوید «من بیت کوین را دوست دارم چون دشمن مشترکی داریم: دولت فدرال آمریکا، خزانه‌داری، فدرال رزرو و وال‌استریت. من به آنها اعتماد ندارم. اگر شما اعتماد دارید دلار جمع کنید و به‌جای آن یک سند بدهی (IOU) به شما خواهند داد».

  باید به این نکته اشاره کنیم که سرمایه‌گذاران بسیاری بر خلاف «رابرت کیوساکی» اخیرا به‌جای «پول مردم» به سمت دلار آمریکا گرایش پیدا کرده‌اند. آنها دلار را دارایی امن و مطمئن‌تری می‌دانند. این تغییر هنگامی آشکار می‌شود که چارت‌های DXY و BTC را با هم مقایسه کنیم. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۸ آگوست، بازار نشانه‌هایی از ثبات را نشان داده است و BTC/USD نزدیک به ۲۶۱۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار کریپتو دچار نزول قابل‌توجهی شده است و به‌سختی خودش را بالای آستانه روانی ۱ تریلیون دلار نگه داشته است و فعلا ۱٫۰۵۴ تریلیون دلار است درحالی‌که هفته قبل ۱٫۱۷۱ تریلیون دلار بود. عجیب نیست که شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم نزول کرده است و از منطقه خنثی به منطقه ترس رفته است و مقدار ۳۷ نقطه را ثبت کرده است درحالی‌که هفته قبل ۵۱ نقطه بود.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید