2023 آگوست 12

EUR/USD: تورم، تولید ناخالص داخلی و چشم‌انداز سیاست پولی

 • اگر نگاهی به روند بدون نوسان دو هفته‌ای چارت EUR/USD بیندازیم، به‌راحتی متوجه می‌شویم که در ماه آگوست یعنی فصل تعطیلات هستیم. حتی داده‌های تورم آمریکا که پنجشنبه دهم آگوست هم منتشر شدند نتوانستند آرامش تریدرها را به هم بزنند. البته قطعا این آمارها باید دقیقا بررسی شوند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سال‌به‌سال به میزان ۳.۲% افزایش یافته بود و تورم هسته هم ۴.۷% بود که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی بود (به ترتیب ۳.۳% و ۳.۴%). CPI ماهانه تغییر نکرده بود و همچنان ۰.۲% بود که پایین‌ترین رقم در دو سال اخیر است. تولید ناخالص داخلی که داده‌های آن قبلا منتشر شده بود هم کاهش ریسک لغزش اقتصاد آمریکا به رکود را تایید می‌کند. این عدد بعد از افزایش ۲.۰% سال‌به‌سال در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳، سه‌ماهه دوم یک رشد ۲.۴% را ثبت کرد که خیلی بیشتر از انتظارات بازار یعنی ۱.۸% بود.

  بنابراین آمریکا اقتصادی قوی دارد که با کاهش تدریجی حرارت بازار کار  روبرو است و تورم به‌صورت پایدار به سمت هدف ۲.۰% نزدیک می‌شود. همه اینها نشان می‌دهند که سیاست پولی فدرال رزرو به ثمر رسیده است و نتیجه مثبتی داشته است. فدرال رزرو اکنون می‌تواند دستکم فرایند انقباض را متوقف کند البته حتی شاید آنها چرخه محدودیت مالی فعلی را به پایان برسانند. احتمال باقی‌ماندن نرخ بهره دلار در سطح فعلی یعنی ۵.۵۰% در ماه سپتامبر حدود ۸۹% تخمین زده می‌شود درحالی‌که احتمال افزایش این نرخ در حد ۲۵ نقطه مبنا (bp) تا پایان سال فقط ۲۷% است.

  دلار در چنین شرایطی باید عقب نشینی می‌کرد اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد. البته بلافاصله بعد از انتشار داده‌های تورم، جفت‌ارز EUR/USD تقریبا ۵۰ نقطه صعود کرد اما حرکت آن خیلی زود معکوس شد. دلیل این اتفاق چه بود؟ اگرچه نظریه فصل تعطیلات را می‌توان برای توجیه این وضعیت به کار گرفت ولی دو نظریه مهمتر هم وجود دارند. اولین نظریه به نتایج ناامیدکننده آخرین حراج اوراق خزانه ۳۰ ساله آمریکا مربوط می‌شود که با بازده ۴.۱۹۹% به پایان رسید که کمتر از نرخ‌های بازار ثانویه است. دومین دلیل هم ضعف همتای دلار در این جفت‌ارز است.

  نشریه « Economic Bulletin» که بانک مرکزی اروپا (ECB) منتشر می‌کند بهترین اطلاعات را از اقتصاد منطقه یورو ارائه کرده است. نکات کلیدی این نشریه که در پنجشنبه ۱۰ آگوست منتشر شده است، در این بخش ارائه شده‌اند:

   «تورم همچنان کاهش پیدا می‌کند اما  انتظار داریم که مدتی طولانی در سطح بالایی باقی بماند... چشم‌انداز اقتصادی منطقه یورو بدتر شده است و دلیل اصلی آن تضعیف تقاضای داخلی است. تورم بالا و شرایط مالی انقباضی در حال سرکوب رشد هزینه‌ها هستند... پیش‌بینی می‌شود که رشد ملایم تولید در منطقه یورو در سه‌ماهه سوم را شاهد باشیم که بخش خدمات این رشد را هدایت می‌کند... ریسک‌های بالادست تورم عبارت‌اند از افزایش بالقوه قیمت‌های انرژی و غذا و همین‌طور ریسک‌های مربوط به خروج یک‌جانبه روسیه از ابتکار «غلات دریای سیاه»... همچنان چشم‌اندازهای رشد اقتصادی و تورم بسیار مبهم هستند». نظرسنجی جدید «رویترز» نشان می‌دهد که اطلاعات بولتن بانک مرکزی اروپا باعث شده است تا فعالان بازار دقیقا نتوانند حرکت بعدی این بانک را حدس بزنند.

   «Eurostat» در هفته آینده گزارشی را درباره داده‌های GDP بازنگری شده منطقه یورو برای سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ همراه با آمارهای تولید صنعتی و تورم ماه جولای را منتشر خواهد کرد. تخمین‌های مقدماتی GDP نشان‌دهنده رشد ۰.۳%+ (۰.۶%+ سال‌به‌سال) بعد از رکود در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ و نزول ۰.۱%- در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ هستند. درحالی‌که تورم در حال نزول است (فعلا ۵.۵% است درحالی‌که در اکتبر ۲۰۲۲ برابر با ۱۰.۶% بود) اما این مقدار هنوز بیش از سطح هدف ۲.۰% است. بسیاری از اقتصاددانان عقیده دارند اگر بانک مرکزی اروپا همچنان سیاست پولی انقباضی را حفظ کند و قیمت‌های انرژی افزایش پیدا کنند، این وضعیت می‌تواند افت تورم تا ۵.۰% را در GDP منطقه یورو در سال ۲۰۲۴ ایجاد کند.

  مقایسه داده‌های ارائه شده نشان می‌دهد که دلار اکنون شانس بیشتری برای برتری دارد. نقش دلار به‌عنوان دارایی پناهگاه امن هم به نفع آن عمل می‌کند. طبیعی است که اقدامات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در پاییز امسال نقش بسیار مهمی دارند. هفته گذشته بعد از انتشار داده‌های تورم تولید آمریکا (CPI)، دلار موقعیت خودش را تقویت کرد و جفت‌ارز EUR/USD این هفته را در ۱٫۰۹۴۷ به پایان رساند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب ۱۱ آگوست، ۳۵% از تحلیل‌گران طرف‌دار صعود این جفت‌ارز در آینده نزدیک هستند، ۵۰% طرف‌دار دلار  یعنی مخالف دسته اول هستند و ۱۵% باقیمانده به ادامه روند ساید رأی می‌دهند. ۸۰% از اسیلاتورهای D1  حامی دلار هستند (۱۵% در منطقه بیش‌فروش هستند) و ۱۰% به سمت شمال هستند و ۱۰% هم در منطقه خنثی هستند. ۶۵% از اندیکاتورهای روند نیز فروش را توصیه می‌کنند ولی ۳۵% باقیمانده، خرید این جفت‌ارز را توصیه می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵ قرار دارد و سپس به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۴۵، ۱٫۰۸۰۵-۱٫۰۷۸۰، ۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۶۸۰-۱٫۰۶۶۵ و سرانجام ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰. گاوها ابتدا در ۱٫۰۹۸۵ با مقاومت مواجه می‌شوند و سپس به این مقاومت‌ها خواهند رسید: ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۱۷۰-۱٫۱۱۵۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵، ۱٫۱۳۵۵، ۱٫۱۴۷۵ و ۱٫۱۷۱۵.

  اتفاقات مهم  هفته آینده  عبارت‌اند از: انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی در سه‌شنبه ۱۵ آگوست، انتشار مقدار GDP منطقه یورو در چهارشنبه ۱۶ آگوست و انتشار صورت‌جلسات آخرین جلسه FOMC (کمیته بازار باز فدرال). داده‌های بیکاری و فعالیت تولیدی آمریکا هم پنجشنبه منتشر خواهند شد. جمعه ۱۸ آگوست و پایان هفته هم از وضعیت تورم (CPI) در منطقه یورو مطلع خواهیم شد.

GBP/USD: روز x۱۶ آگوست

 • طبق داده‌های منتشر شده توسط «اداره آمارهای ملی انگلستان» (ONS) در جمعه ۱۱ آگوست، رشد اقتصادی این کشور در سه‌ماهه دوم ۰.۲% بود درحالی‌که در سه‌ماهه اول ۰.۱% بود (پیش‌بینی می‌شد که ۰.۰% باشد). درحالی‌که پیش‌بینی‌های سال‌به‌سال برابر ۰.۲% بودند اما رشد GDP واقعی ۰.۴% بود (رقم قبلی ۰.۲% بود). حجم کل تولید صنعتی در ماه ژوئن هم افزایش یافته بود و عدد ۱.۸%+ را در مقایسه با پیش‌بینی ۰.۱%+ و نزول ۰.۶%- در ماه مه ثبت کرده بود. مومنتوم صعودی کاملا آشکار است. این وضعیت باعث می‌شود تا ریسک صعود کاهش پیدا کند و احتمال این که بانک مرکزی انگلستان (BoE) موضع شاهینی را حداقل تا پایان ۲۰۲۳ حفظ کند، کاهش پیدا می‌کند. به‌خصوص باتوجه‌به این که تورم انگلستان نسبتاً بالا باقی مانده است و CPI سال‌به‌سال برابر ۷.۹% است. پیش‌بینی می‌شود که بانک مرکزی انگلستان امسال برای مبارزه با این وضعیت، نرخ بهره کلیدی را طی ۲ تا ۳ مرحله از مقدار فعلی ۵.۲۵% فعلی به ۶.۰۰% افزایش دهد و این کار برتری واضحی به پوند انگلستان می‌دهد.

  استراتژیست‌های «ING» بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند عقیده دارند آمارهای GDP مثبت ، عامل تعیین‌کننده‌ای برای بانک مرکزی انگلستان نخواهند بود. آنها می‌گویند «رشد GDP در ماه ژوئن در انگلستان فراتر از انتظارها بود اما ما عقیده داریم که تأثیر آن بر تصمیمات بانک مرکزی انگلستان کاملا محدود خواهد بود چون این اعداد با پیش‌بینی‌های قبلی این بانک تفاوت زیادی ندارند. تمرکز اصلی بر روی تورم بخش خدمات و رشد دستمزد در هفته آینده است که برای پوند حیاتی هستند».

  GBP/USD جمعه 11 آگوست را در ۱٫۲۶۹۵ به پایان رساند. پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت متخصصان به این صورت هستند: ۶۰% از آنها روند خرسی در این جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند، ۲۰% روند گاوی را پیش‌بینی می‌کنند و همین درصد هم از نظر دادن خودداری می‌کنند. خرس‌ها در اسیلاتورهای D1 با پشتیبانی ۱۰۰% اسیلاتورها مواجه هستند و ۱۵% اسیلاتورها نشان‌دهنده شرایط بیش‌فروش هستند. اندیکاتورهای روند هم ۶۵% به ۳۵% به نفع خرس‌ها (قرمز) هستند. اگر این جفت‌ارز نزول کند در سطوح زیر حمایت خواهد شد: ۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۲۰، ۱٫۲۶۰۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند انتظار داریم در ۱٫۲۷۶۰ با مقاومت مواجه شود و سپس با این سطوح مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰، ۱٫۲۸۸۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵، ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵، ۱٫۳۳۳۵-۱٫۳۳۰۰، ۱٫۳۴۲۵ و ۱٫۳۶۰۵.

  داده‌های زیادی درباره بازار کار انگلستان در روز سه‌شنبه ۱۵ آگوست منتشر خواهند شد که شامل اندیکاتورهایی مثل رشد دستمزد و نرخ بیکاری می‌شوند. روز بعد یعنی چهارشنبه ۱۶ آگوست هم تورم کلیدی (CPI) انگلستان منتشر خواهد شد. سرانجام در جمعه ۱۸ آگوست از آمارهای فروش خرده‌فروشی انگلستان مطلع خواهیم شد.

USD/JPY: دوباره به سفرش به ماه برمی‌گردد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۴ تا ۱۸ آگوست ۲۰۲۳1

 • درحالی‌که هفته قبل EUR/USD و GBP/USD یک روند ساید را دنبال می‌کردند اما USD/JPY دوباره به سمت فضا حرکت کرد. این جفت‌ارز جمعه به ارتفاع ۱۴۴٫۹۵ رسید و تقریبا قله ۳۰ ژوئن را دوباره لمس کرد. یک سال قبل در ژوئن ۲۰۲۲ بود که این جفت‌ارز در همین سطوح معامله می‌شد. البته این جفت‌ارز هفته را کمی پایین‌تر در ۱۴۴٫۹۳ تمام کرد. نه  تصمیم بانک مرکزی ژاپن (BoJ) برای حرکت از منحنی بازده سخت برای اوراق دولتی به روش نرم‌تر، و نه مداخلات این بانک نتوانستند از ین حمایت کنند.

  داده‌های تورم برای اکثر بانک‌های مرکزی بسیار مهم هستند. رگولاتورهای آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلستان برای مبارزه با افزایش قیمت‌ها از سیاست پولی انقباضی و افزایش نرخ بهره استفاده می‌کنند. البته بانک مرکزی ژاپن توجهی به این روش‌ها ندارد و تورم در این کشور دائما بالا می‌رود. البته دولت ژاپن افزایش چهاردرصدی حداقل دستمزد را پیشنهاد کرده است و مذاکرات دستمزد بهاره باعث بیشترین افزایش دستمزد در سه دهه اخیر شده‌اند. در این چارچوب، شواهد زیادی وجود دارند که کسب‌وکارها آماده هستند که این افزایش دستمزدها را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند و این شرایط می‌تواند CPI را افزایش دهد.

  بانک «MUFG» ژاپن پیش‌بینی می‌کند که شاید بانک مرکزی این کشور در نیمه اول سال بعد درباره اولین افزایش نرخ خودش تصمیم بگیرد. فقط در آن زمان است که انتقال به سیاست انقباضی ین آغاز خواهد شد. بانک «MUFG» معتقد است که تغییرات اخیر سیاست کنترل منحنی بازده به‌خودی‌خود برای احیای پول ملی ژاپن کافی نیستند.

  تحلیل‌گران «Commerzbank» عقیده دارند عدم شفافیت سیاست‌های بانک مرکزی ژاپن باعث می‌شود تا ین سرکوب شود و جلوی رشد آن گرفته شود. در ماه‌های اخیر وقتی همه بانک‌های مرکزی به جز بانک ژاپن، نرخ بهره کلیدی خودشان را افزایش می‌دادند، یک نکته کاملا روشن شد: سیاست پولی بانک ژاپن در آینده قابل‌پیش‌بینی به نفع ین نخواهد بود. آنها می‌گویند ین، ارز پیچیده‌ای است که شناخت آن دشوار است و احتمالا این دشواری با سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن گره خورده است.

  استراتژیست‌های «Societe Generale» می‌گویند اگر جفت‌ارز USD/JPY بالای  ۱۴۵٫۰۰-۱۴۴.۵۰ تثبیت شود شاید رشد آن تا ۱۴۶٫۱۰ ادامه پیدا کند (اصلاح ۷۶.۴% نسبت به اکتبر گذشته) و بعد حتی بالاتر برود و به ۱۴۷٫۹۰ برسد.

  تحلیل‌گران «Credit Suisse» هم چشم‌انداز گاوی را برای این جفت‌ارز ترسیم می‌کنند و هدف بالاتری را در پیش‌بینی‌هایشان بیان می‌کنند: «ما تست مجدد  هدف میانی ۱۴۵٫۱۲-۱۴۵٫۰۰ را پیش‌بینی می‌کنیم. اگرچه انتظار داریم که این هدف زده شود اما پیش‌بینی‌های ما همچنان گاوی است و پیش‌بینی می‌کنیم که نهایتا از این محدوده عبور کند. این باعث خواهد شد که بازار با مقاومت ۱۴۶٫۶۶-۱۴۶٫۵۴ روبرو شود و سرانجام به هدف ۱۴۸٫۵۷ برسد».

  جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان درباره کوتاه‌مدت با نظراتی که قبلا ذکر کردیم، خیلی فاصله دارد. اکثریت قاطع متخصصان (۸۰%) انتظار اصلاح USD/JPY به سمت پایین را دارند. (یکی از دلایل احتمالی این نزول می‌تواند یک مداخله ارزی دیگر در آینده باشد). ۲۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. این بار هیچ‌کس انتظار رشد بیشتر این جفت‌ارز را  ندارد. هم اندیکاتورهای روند و هم اسیلاتورهای D1 صددرصد سبز هستند اگرچه یک‌چهارم از آنها سیگنال بیش‌خرید به ما می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۴۴٫۵۰ قرار دارد و پس از آن به حمایت‌های زیر می‌رسیم: ۱۴۴٫۰۴-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۳٫۰۵-۱۴۲٫۹۰، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۷۵-۱۴۱٫۴۰، ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵، ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۵٫۳۰ قرار دارد و پس از آن به مقاومت‌های ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵، ۱۴۸٫۸۵ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۵ می‌رسیم.

  از رویدادهای هفته آینده می‌توانیم به سه‌شنبه ۱۵ آگوست اشاره کنیم که داده‌های هزینه مصرف‌کننده، حجم تولید صنعتی و GDP ژاپن منتشر خواهند شد. روز بعد هم مقدار شاخص اعتماد تجارت تنکن توسط رویترز اعلام خواهد شد و جمعه ۱۸ آگوست هم مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ژاپن اعلام خواهد شد.

ارزهای دیجیتال: جستجوی ماشه همچنان ادامه دارد

 • دو هفته قبل عنوان بررسی‌مان را «در جستجوی ماشه» گذاشتیم. در روزهایی که از آن زمان تا کنون گذشته است این ماشه هنوز پیدا نشده است. BTC/USD بعد از افت ۲۳ تا ۲۴ جولای به مرحله دیگری از حرکت ساید وارد شد و در راستای نقطه پیوت حوالی ۲۹۵۰۰ دلار حرکت کرد. برخی تحلیل‌گران عقیده دارند فعالان بازار منتظر داده‌های تورم آمریکا بودند که پنجشنبه ۱۰ آگوست منتشر شد  و به همین دلیل از حرکت‌های تند در بازار خودداری می کردند. بازار کریپتو در نهایت این آمارها را کاملا نادیده گرفت.

  اندیکاتورهای شبکه بیت‌کوین هم تجمیع سکه‌ها را نشان می‌دهند که با پیش‌بینی افزایش قیمت انجام می‌شود. طبق اعلام خبرنامه «Blockware Intelligence»، حجم نقدینگی و عرضۀ با نقدینگی بالا به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۸ تابه‌حال رسیده است. همان‌طور که در «Blockware» گفته شده است، تریدرهای سفته‌باز در حال مبادله مقدار رو به کاهشی از سکه‌ها بین خودشان هستند و هولدرهای بلندمدت ذخایرشان را به والت‌های سرد منتقل می‌کنند.

  طبق معمول نظرات مختلفی درباره این که این مسیر به کجا ختم می‌شود وجود دارد. مثلا «مایکل ون دی پوپ» که معامله‌گر، تحلیل‌گر و مؤسس شرکت خطرپذیر «Eight» است ، گفته‌های مربوط به افت قیمت بیت‌کوین تا ۱۲۰۰۰ دلار را رد می‌کند و  نظر کسانی که درباره کاپیتولاسیون کامل آلت‌کوین‌ها صحبت می‌کنند را تایید می‌کند.

  او می‌گوید «بازار خرسی بیش از دو سال ادامه پیدا کرده است» و این دوره به طولانی‌ترین دوره خرسی در تاریخ ارز دیجیتال تبدیل شده است. البته باتوجه‌به هک‌ها، ورشکستگی‌ها و شکایت‌های قضایی که در صنعت ارز دیجیتال اتفاق افتاده است، این وضعیت عجیب نیست. بر اساس مشاهدات این تحلیل‌گر، خرسی‌ترین احساسات اغلب در کسانی دیده می‌شوند که برای اولین‌بار در سال ۲۰۲۱ در دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. او عقیده دارد «از نظر آنها ازدست‌رفتن آرام پول بی‌نهایت دردناک است و آنها انتظار دارند که ارزش پورتفوی آنها باز هم کاهش پیدا کند».

  او معتقد است که مرحله دوم کاپیتولاسیون اکنون در حال انجام است: کسل‌کننده‌ترین دوره چرخه که به نظر می‌رسد در آن هیچ اتفاقی در بازارها نمی‌افتد. «ون دی پوپ» به مردم توصیه می‌کند: «صبور باشید و از این که هنوز در بازار هستید لذت ببرید، پوزیشن‌ها را جمع‌آوری کنید. [...] شرکت‌های بزرگ در حال ورود به بازی هستند و هوشمندانه‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، پیروی از آنها است».

  «تونی ویس» معامله‌گر مشهور دیگری است که پیش‌بینی او خیلی خوش‌بینانه نیست. او به افزایش فشار فروش و این نکته اشاره می‌کند که قیمت بیت کوین ممکن است دچار نزول زیادی شود.  او می‌گوید «بیت کوین همچنان دچار مشکل است اما من معتقدم احتمال زیادی دارد که قیمت بیت کوین تا میانگین متحرک بعدی افت کند. اگر کندل‌های روزانه زیر کندل‌های قبلی بسته شدند، توصیه می‌کنم پوزیشن‌ها را تا ۵۰% کاهش دهید چون نمی‌توان پیش‌بینی کرد که بیت کوین تا چه حد پایین می‌رود.  بیت کوین ممکن است به‌سادگی تا ۲۵۰۰۰ دلار افت کند. تعداد کافی از افرادی در بازار فعال هستند که به دلایلی که خودشان می‌دانند  فروش سکه‌هایشان را همچنان ادامه می‌دهند».

   «تونی ویس» به این نتیجه رسیده است که اگر بیت کوین واقعاً تا ۲۵۰۰۰ دلار افت کند احتمال زیادی دارد که دچار نزول بلندمدت بیشتری شود. این متخصص هشدار می‌دهد که «بیت کوین در لبه یک پرتگاه است و اوضاع بد است و قیمت باید فورا برگردد. منظور من برگشت قیمت در همین ماه است. نمی‌توان خیلی لارج رفتار کرد و ماه دیگری را هم از دست داد اگر قیمت برنگردد، ترس در کل بازار گسترده می‌شود و حتی اگر BTC به زیر ۲۰,۰۰۰ دلار برسد اصلا تعجب نمی‌کنم. ماینرها هم نقدکردن دارایی‌هایشان را شروع کرده‌اند که این خیلی خطرناک است». (باید به این نکته اشاره کنیم که در پایان ماه مه، «ویس» درباره صعود فوری بیت کوین به بالای ۳۰,۰۰۰ دلار صحبت می‌کرد و این پیش‌بینی صحیح بود اما BTC نتوانست این سطح را حفظ کند).

  یک ماشه احتمالی برای رالی گاوی می‌تواند این خبر باشد که «پی پال» غول پرداخت، استیبل‌کوین خودش را با نام PayPal USD (PYUSD) منتشر خواهد کرد. این خبر روز دوشنبه ۷ آگوست اعلام شد. «چارلی شِرم» مؤسس خیریه «Bitcoin Foundation» فورا اعلام کرد که این رویداد منجر به افزایش قیمت بیت کوین حداقل تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد شد. ضمنا این اتفاق سریع‌تر از آنچه انتظار داریم، خواهد افتاد. «شِرم» عقیده دارد که قیمت ETH هم با شتاب بی‌سابقه‌ای تا ۱۸۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت چون PYUSD در بلاک‌چین اتریوم منتشر می‌شود. به همین دلیل قیمت این آلت‌کوین به دلیل افزایش تعداد کاربران شبکه از کلاینت «پی پال» افزایش خواهد یافت.

  البته اکثر متخصصان بر خلاف «چارلی شرم» با تردید به این خبر نگریسته‌اند چون این ابزار هیچ چیز جدید یا مفیدی را به کاربران ارائه نمی‌کند. هنوز معلوم نیست که «شرم» چگونه به این نتیجه رسیده است که PYUSD تأثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت. منطق خلاف نظر او را حکم می‌کند، انتشار استیبل‌کوین‌ها باید باعث کاهش ارزش BTC شود چون جذابیت سرمایه‌گذاری رقیب آن یعنی ETH را افزایش می‌دهد. بااین‌وجود PYUSD نه برای بیت کوین و نه اتریوم به‌عنوان ماشه عمل نکرد و این موضوع را می‌توانیم در چارت‌های BTC/USD و ETH/USD مشاهده کنیم.

  سرمایه‌گذاران سه رویداد «احتمالی» را زیر نظر دارند که احتمال دارد بازار کریپتو را صعودی کند. این سه رویداد عبارت‌اند از: ۱) سیاست انبساطی پولی فدرال رزرو، ۲) تایید  ایجاد ETF‌های اسپات توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و ۳) هاوینگ بیت کوین.

  باید به این نکته اشاره کنیم که هاوینگ بعدی برای ۱۲ آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است. هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک یا هر ۴ سال، پاداشی که ماینرها برای ماینینگ بلوک دریافت می‌کنند، نصف می‌شود. این کار با این هدف انجام می‌شود تا یک محیط ضدتورمی ایجاد شود و از ارزش BTC  از طریق کاهش میزان انتشار سکه جدید حفاظت می‌کند. (سقف کل انتشار سکه‌ها برابر ۲۱ میلیون سکه تعیین شده است). ابتدا ماینرها در  سال ۲۰۰۹ تعداد BTC ۵۰ را برای هر بلوک تولید شده دریافت می‌کردند. در سال ۲۰۱۲ این پاداش به BTC ۲۵ کاهش پیدا کرد، سال ۲۰۱۶ به BTC ۱۲٫۵ رسید و بعد از سال ۲۰۲۰ به BTC ۶٫۲۵ رسید. وقتی هاوینگ ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد پاداش ماینینگ تا ۳٫۱۲۵ سکه کاهش پیدا خواهد کرد.

  ماینرها به همین دلیل باید با واقعیت جدید سازگار شوند. آنها باید تجهیزات قدرتمندتر و با بهره‌وری انرژی بالاتری را به دست بیاورند یا دستگاه‌های موجود را ارتقا دهند. پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌های کوچک  از بازار خارج شوند یا بازیگران بزرگ آنها را تصاحب کنند. به همین دلیل انتظار داریم بازار ماینینگ متمرکزتر شود و چند استخر بزرگ آن را تصاحب کنند. این باعث می‌شود تا شبکه نسبت به دست‌کاری و حملات هکرها حساس‌تر شود. البته افزایش سریع قیمت BTC می‌تواند این عوامل منفی را حداقل تا حدی جبران کند.
  عده زیادی از فعالان بازار انتظار دارند که قیمت بیت کوین پس از این اتفاق دوباره تا آسمان اوج بگیرد همان‌طور که در گذشته این اتفاق افتاده بود. قیمت BTC بعد از هاوینگ ۲۰۱۲ از ۱۱ دلار در نوامبر ۲۰۱۲ به ۱۱۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۱۳ رسید. در هاوینگ ۲۰۱۶، قیمت BTC از 640 دلار در ماه جولای به ۲۰۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ افزایش یافت. هاوینگ ۲۰۲۰ اجازه صعود قیمت از ۹۰۰۰ دلار در ماه مه ۲۰۲۰ به قله ۶۹۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ را داد. البته علی‌رغم این آمارها متخصصان هشدار می‌دهند که نتایج گذشته الزاما نتایج آینده را تعیین نمی‌کنند.

  یکی از چهره‌های پیش‌گام در صنعت کریپتو، «آدام بک» مدیرعامل «Blockstream» است که یک میلیون ساتوشی (BTC ۰٫۰۱) شرط بسته است که قیمت بیت کوین یک ماه قبل از هاوینگ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. این شرط با کاربر پلتفرم X (توییتر سابق) با نام مستعار «Vikingo» بسته شده است که عقیده دارد قیمت طلای دیجیتال تا سال ۲۰۲۵ به این مقدار نخواهد رسید.

   «سامسون مو» مدیرعامل «Jan3» و همکار سابق «بک» در شرکت «Blockstream» هم با او هم عقیده است. متخصصان «Seeking Alpha» هم تقریبا همین قیمت را بیان می‌کنند. آنها عقیده دارند بیت کوین باید حدود ۹۸۰۰۰ دلار باشد تا برای ماینرها بصرفد که کارشان را بعد از هاوینگ ادامه دهند. البته تحلیل‌گر مشهوری به نام «PlanB» بر اساس مدل S2F خودش می‌گوید که قیمت BTC در زمان هاوینگ خیلی کمتر و فقط ۵۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۱۱ آگوست، BTC/USD در حوالی ۲۹۴۰۰ دلار معامله می‌شود، ETH/USD حدود ۱۸۴۰ دلار قیمت دارد. ارزش کل بازار کریپتو افزایش پیدا کرده است و اکنون ۱٫۱۷۱ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۵۷ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در منطقه دیجیتال و ۵۱ نقطه است (هفته قبل ۵۴ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید