2023 آگوست 5

EUR/USD: آمارهای NFP طرف‌داران روند گاوی دلار را ناامید کرد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۷ تا ۱۱ آگوست ۲۰۲۳1

 • دلار در هفته قبل موقعیت خودش را تا پنجشنبه ۳ آگوست تقویت می‌کرد و تهاجمی که از ۱۸ جولای شروع شده بود را ادامه می‌داد. به نظر می‌رسید بازارها نگران شرایط اقتصادی جهانی هستند و دوباره به دلار آمریکا به‌عنوان پناهگاه امن روی آورده‌اند.

  جالب اینجا است که ظاهرا دلار از اولین نزول خودش در «رتبه‌بندی اعتبار بلندمدت» آمریکا توسط سازمان Fitch توانست سود ببرد. این آژانس، رتبه اعتباری آمریکا را یک درجه از بالاترین رده یعنی AAA کاهش داد و به AA+ رساند، اقدامی که بیشتر از آن که عاملی برای ریزش بازار شود، به شهرت آمریکا و دلار این کشور آسیب زد. البته سرمایه‌گذاران در این قبیل مواقع، تمایل دارند تا ضعیف‌ترین و ریسکی‌ترین دارایی‌های پرتفوی خودشان را حذف کنند و به سمت اوراق خزانه آمریکا و دلار که  نقدشونده‌تر هستند، بروند. باید به این نکته اشاره کنیم که در سال ۲۰۱۱ وقتی رتبه اعتبار آمریکا توسط «Standard & Poor's» کاهش پیدا کرد، ریزش بازار سهام  و رشد چندساله دلار را شاهد بودیم چون وضعیت ارزهای سایر کشورها حتی از دلار آمریکا هم بدتر بود.  وضعیت متزلزل اوراق شرکتی هم به حدی آشکار بود که حتی نیازی به اشاره آن نیست.

  عده‌ای از تحلیل‌گران  امکان تکرار وضعیتی شبیه به وضعیت آن  سال را رد نمی‌کنند. سطح کلیدی ۱۰۰٫۰ در شاخص دلار DXY می‌تواند به‌عنوان یک سکوی پرتاب برای صعود بیشتر عمل کند. (سطوح رُند مثل ۸۰٫۰ از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ و همچنین سال ۲۰۱۴ ، و سطح ۹۰٫۰ از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ نیز نقش مشابهی را بازی کرده‌اند).

  داده‌های اقتصاد کلان که هفته گذشته برای آمریکا منتشر شدند هم جنبه مثبت داشتند و هم منفی. ازیک‌طرف، شاخص «مدیران خرید» (PMI) بخش تولید آمریکا به‌صورت ماه‌به‌ماه از ۴۶٫۰ به ۴۶٫۴ نقطه رشد کرده بود اما از طرف دیگر، مقدار آن کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۴۶٫۸ بود. برعکس، PMI بخش خدمات از ۵۳٫۹ به ۵۲٫۷ کاهش پیدا کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۵۳٫۰ باشد. علی‌رغم این که این شاخص در منطقه احیا (بالای ۵۰) قرار داشت اما اعداد نشان می‌دهند که این بخش از اقتصاد هم با  مشکلات و عواقب سیاست شاهینی فدرال رزرو و کاهش تقاضای مصرف‌کننده دست‌به‌گریبان است. افزایش درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری از ۲۲۱ هزار به ۲۲۷ هزار هم به دلار آمریکا فشار وارد می‌نند.

  داده‌های مقدماتی منطقه یورو نشان می‌دهند که تورم، البته به‌آرامی، در حال عقب‌نشینی است. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) از ۵.۵% به ۵.۳% افت کرده که کاملا طبق انتظارات بازار بود. نرخ کاهش حجم فروش خرده‌فروشی هم کند شده و از ۲٫۴- به ۱.۴%- تغییر یافته است و فراتر از پیش‌بینی ۱.۷%- است.

  پس از انتشار این آمارها، بازار منتظر روز جمعه ۴ آگوست برای تصمیم‌گیری بود. بازارها منتظر اطلاعات جدیدی از بازار کار آمریکا بودند که شامل اندیکاتورهایی مثل سطح دستمزد، نرخ بیکاری و مشاغل غیرکشاورزی (NFP) یعنی مشاغل خلق شده در خارج از بخش کشاورز می‌شود. این اعداد نقش خاصی در بازار کار دارند و تصمیمات فدرال رزرو درباره سیاست پولی آینده بر اساس آنها و همچنین تورم گرفته می‌شود.

  سرانجام مشخص شد که این اعداد تغییر خاصی نکرده‌اند. البته فعالان بازار به این نتیجه رسیدند که احساس بازار درباره دلار بیشتر خرسی است تا گاوی. افزایش دستمزدهای ساعتی (ماه‌به‌ماه) در سطح قبلی 0.4% باقی مانده بود و نرخ بیکاری ، اندکی از ۳.۶% به ۳.۵% کاهش پیدا کرده بود (قبلا پیش‌بینی می‌شد که ۳.۶% باشد). مقدار NFP نیز نسبتا بدون تغییر مانده بود و به ۱۸۷ هزار درخواست رسیده بود درحالی‌که ماه قبل ۱۸۵ هزار درخواست بود. البته این عدد نسبت به انتظارات قبلی یعنی ۲۰۰ هزار درخواست کمتر بود.

  NFP دماسنج کلیدی است که حرارت اقتصاد آمریکا را نشان می‌دهد. کاهش NFP نشان می‌دهد که «پیچ‌های سیاست پولی» بیش از حد سفت شده‌اند و اقتصاد در حال رکود است و احتمالا انقباضی‌تر کردن سیاست پولی باید متوقف شود. دستکم وقت آن رسیده است که چرخه محدودیت پولی به پایان برسد. این منطق باعث شد تا DXY نزول کند و EUR/USD صعود کند. به همین دلیل این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در ۱٫۱۰۰۸ به پایان رساند.

  وقتی به چشم‌انداز کوتاه‌مدت نگاه می‌کنیم نظر تحلیل‌گران در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۴ آگوست به این صورت است: فقط ۲۵% از تحلیل‌گران به صعود این جفت‌ارز و ضعیف‌تر شدن بیشتر دلار رأی می‌دهند و ۷۵% معتقد به نزول این جفت‌ارز هستند. در اسیلاتورهای D1 هم تصویر مشابهی را می‌بینیم: ۷۵% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند (۱۵% در منطقه بیش‌فروش هستند)، ۱۵% به سمت شمال هستند و ۱۰% در منطقه خنثی هستند. اندیکاتورهای روند کاملا متفاوت هستند: ۷۵% خرید را توصیه می‌کنند و ۲۵% باقیمانده هم فروش را توصیه می‌کنند.

  نزدیک‌ترین نقطه حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۹۸۵ قرار دارد و سپس به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱٫۰۹۴۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۴۵، ۱٫۰۸۰۵-۱٫۰۷۸۰، ۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۶۸۰-۱٫۰۶۶۵ و ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰. گاوها در حوالی ۱٫۱۰۴۵ با اولین مقاومت مواجه می‌شوند و سپس به این مقاومت‌ها می‌رسند: ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۱۷۰-۱٫۱۱۵۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵، ۱٫۱۳۵۵، ۱٫۱۴۷۵ و ۱٫۱۷۱۵.

  قبلا گفته بودیم که شرایط بازار کار و تورم، عوامل تعیین‌کننده‌ای هستند که سیاست پولی بانک‌های مرکزی را شکل می‌دهند. درحالی‌که هفته قبل آمارهای زیادی درباره بازار کار منتشر شدند اما هفته آینده از داده‌هایی درباره تورم مطلع خواهیم شد. دوشنبه ۸ آگوست از تورم آلمان مطلع می‌شویم و پنجشنبه ۱۰ آگوست هم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا اعلام می‌شود. ضمنا در همان روز هم آمارهای بیکاری آمریکا هم منتشر خواهند شد. در پایان هفته، جمعه ۱۱ آگوست، هم شاخص مهم دیگری از تورم یعنی شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) اعلام خواهد شد.

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان درست عمل کرد یا اشتباه کرد؟

 • کشمکش درباره این که بانک مرکزی انگلستان (BoE) چقدر نرخ بهره کلیدی را در جلسه ۳ آگوست افزایش خواهد داد، سرانجام به نفع افزایش محتاطانه‌تر یعنی ۲۵ نقطه مبنا (bp) به‌جای ۵۰ نقطه مبنا تمام شد. نرخ بهره از ۵.۰۰% به ۵.۲۵% افزایش پیدا کرد و جفت‌ارز GBP/USD به منطقه کف پنج‌هفته‌ای خودش برگشت و یک کف محلی در نقطه ۱٫۲۶۲۰ شکل گرفت.

  اقتصاددانان «Commerzbank» درباره این تصمیم بانک انگلستان می‌گویند: «بانک مرکزی انگلستان تلاش می‌کند تا اقتدارش را احیا کند البته هنوز روشن نیست که چقدر موفق خواهد شد.» مؤسسه «Commerzbank» عقیده دارد بانک انگلستان آهنگ افزایش نرخ را کُند می‌کند و این حقیقت شگفت‌انگیز که تورم ماه ژوئن کمتر از قبل بود الزاما به این معنا نیست که بانک مرکزی انگلستان، رویکرد کلی خودش را تغییر می‌دهد، آنها می‌گویند «اگر بهبود شرایط تورمی انگلستان همچنان ادامه پیدا کند، شاید تصمیم فعلی درباره نرخ بهره مناسب باشد. اما اگر گزارش تورم ماه ژوئن یک استثنا باشد آنگاه بانک انگلستان احتمالا بیش از حد مردد به نظر خواهد رسید و این واقعیت به پوند فشار وارد می‌کند».

  شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) انگلستان در ماه ژوئن از ۸.۷% به ۷.۹% کاهش پیدا کرد (پیش‌بینی می‌شد که ۸.۲% باشد). البته تورم انگلستان همچنان بالاترین تورم در بین کشورهای توسعه یافته است. توجه کنید که این رقم خیلی فراتر از هدف‌گذاری ۲% است. برخی متخصصان عقیده دارند بانک انگلستان همچنان باید موضع فعال‌تر خودش را حفظ کند و افزایش نرخ بهره را علی‌رغم افزایش ریسک رکود ادامه بدهد.

  بعد از سقوط DXY به دلیل آمارهای مأیوس‌کنندهٔ بازار کار آمریکا، GBP/USD هفته را در ۱٫۲۷۴۸ به پایان رساند. جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان برای آینده نزدیک ظاهرا خنثی است. ۴۵% طرف‌دار خرس‌ها هستند، ۳۰% طرف‌دار گاوها هستند و ۲۵% باقیمانده ترجیح می‌دهند که نظری ندهند. ۱۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند، ۱۵% به رنگ خاکستری خنثی هستند و ۷۵% قرمز هستند (یک‌چهارم از آنها سیگنال بیش‌فروش به ما می‌دهند). نسبت سبز به قرمز در اندیکاتورهای روند، ۵۰% به ۵۰% است که شبیه هفته قبل است. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این مناطق حمایت خواهد شد: ۱٫۲۶۹۵-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۶۰۰-۱٫۲۵۷۵، ۱.۲۴۵۰            -۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند در این مناطق به مقاومت خواهد خورد: ابتدا ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰ پس از آن ۱٫۲۸۸۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵، ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵، ۱٫۳۳۳۵-۱٫۳۳۰۰، ۱٫۳۴۲۵، ۱٫۳۶۰۵.

  این نکته مهم است که داده‌های GDP انگلستان قرار است جمعه 11 آگوست منتشر شوند و شناختی از سلامت اقتصادی این کشور به ما می‌دهند. البته نوسان بیشتر نرخ تبادل را می‌توانید در پنجشنبه ۱۰ آگوست انتظار داشته باشید که داده‌های تورم (CPI) آمریکا منتشر خواهند شد. این اندیکاتورهای اقتصادی تاثیر مهمی بر نرخ تبادل ارز خواهند داشت و تریدرها و سرمایه‌گذاران به‌دقت آنها را زیر نظر دارند. نتیجه کار می‌تواند تاثیری بالقوه بر تصمیمات سیاست پولی آینده بانک انگلستان داشته باشد که به نوبه خود بر قیمت GBP/USD  تاثیر می‌گذارند.

USD/JPY: تورم همه چیز را تعیین می‌کند

 • ین در نیمه اول هفته مثل سایر ارزهای سبد DXY ، به دلیل فشار دلار عقب‌نشینی کرد و USD/JPY به سقف ۱۴۳.۸۸ رسید. البته بعدا بانک مرکزی ژاپن (BoJ) به کمک ارز ملی خودش آمد.

  در بررسی قبلی گفتیم که رئیس جدید بانک ژاپن «کازوئو اوئدا» برای اولین‌بار پس از سال‌های متمادی تصمیم گرفت که هدف‌گذاری سخت منحنی بازده را به یک هدف‌گذاری منعطف تبدیل کند. سطح هدف بازده در اوراق دولتی ۱۰ساله ژاپن (JGB) در همان ۰% باقی ماند. دامنه نوسان مجاز بازده ۰.۵%± هم تغییری نکرد. اما از این به بعد، این مرز دیگر یک مرز سخت نیست بلکه منعطف‌تر می‌شود. البته در محدوده‌های معینی نوسان می‌کند و بانک مرکزی ژاپن «خط قرمز» خودش را در سطح ۱.۰% رسم کرده است و اعلام کرده است که عملیات خرید را برای جلوگیری از صعود بازده به بالای این سطح اجرا خواهد کرد.

  حالا طی کمتر از یک هفته بعد از این اقدام انقلابی بانک ژاپن، بازده اوراق دولتی ژاپن به سقف نه‌ساله رسیده و در حد ۰.۶۵% است. به همین دلیل بانک مرکزی با عجله مداخله کرد و از رشد بیشتر جلوگیری کرد و با خرید این اوراق دست به مداخله زد و از ین حمایت کرد. جمعه چهارم آگوست، ین ژاپن توسط داده‌های ضعیف مشاغل غیرکشاورزی آمریکا حمایت شد. جفت‌ارز USD/JPY به همین دلیل هفته قبل را در ۱۴۱٫۷۳ به پایان رساند.

  تردیدی نیست که داده‌های تورم برای بانک‌های مرکزی و بازارهای ارز اهمیت حیاتی دارند. اکنون شواهد زیادی وجود دارد که تورم ژاپن همچنان افزایش خواهد یافت. دولت ژاپن چند روز قبل افزایش ۴% حداقل دستمزد را پیشنهاد کرد و مذاکرات دستمزد بهاره هم بیشترین رشد دستمزد را در سه دهه اخیر ایجاد کرده است. در این چارچوب شواهد روزافزونی وجود دارد که کسب‌وکارها آماده هستند تا این افزایش دستمزد را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند و این باعث افزایش «شاخص قیمت مصرف‌کننده» (CPI) می‌شود. این روند تمایل شرکت‌های ژاپنی به افزایش هزینه‌های نیروی کار با افزایش قیمت‌ها را نشان می‌دهد که احتمالا باعث افزایش تورم خواهد شد. این تورم هم به نوبه خودش بر تصمیمات سیاست پولی بانک ژاپن تاثیر می‌گذارد و ارزش ین را در بازارهای ارز تغییر می‌دهد. این وضعیت به‌وضوح روابط متقابل بازارهای کار، سیاست پولی و ارزش یک ارز را به ما نشان می‌دهد و اهمیت نظارت دقیق بر اندیکاتورهای اقتصادی و اقدامات بانک‌های مرکزی را برای ما برجسته‌تر می‌کند.

  بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا برای مقابله با افزایش قیمت‌ها در حال انقباضی کردن سیاست پولی و افزایش نرخ بهره هستند. تحلیل‌گران «Dutch Rabobank» امیدوارند که بانک ژاپن هم سرانجام این اقدامات را دنبال کند و به‌تدریج از سیاست بسیار نرم فعلی خودش دور شود. به همین دلیل آنها پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تبادل USD/JPY در یک دوره سه تا شش‌ماهه به نقطه ۱۳۸٫۰۰ برگردد.

  دیدگاه استراتژیست‌های بانک «MUFG » بدبینانه‌تر است. آنها نوشته‌اند: «اکنون پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی ژاپن، اولین افزایش نرخ بهره  را در نیمه نخست سال آینده اجرا کند. گردش به سمت انقباضی شدن سیاست بانک ژاپن، پیش‌بینی ما درباره تقویت ین در سال آینده را تایید می‌کند». بانک «MUFG» عقیده دارد تغییر اخیر سیاست کنترل منحنی بازده به‌تنهایی برای احیای پول ملی ژاپن کافی نیست.

  اقتصاددانان «Commerzbank» آلمان و بانک « Nordea» فنلاند هم با این نظر موافق هستند که اگر مدیران بانک مرکزی ژاپن بخواهند تورم را مهار کنند، نرخ تبادل ین باید افزایش یابد. البته تغییر سیاست بانک مرکزی ژاپن سریع نخواهد بود. عده زیادی از متخصصان انتظار دارند تغییر معنادار این سیاست‌ها  در حوالی سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد.

  اخبار و پیش‌بینی‌های گوناگونی که تا کنون ارائه کردیم، پیچیدگی محیط اقتصادی و چالش‌های پیش‌بینی تغییرات سیاست پولی و حرکت‌های نرخ ارز را نشان می‌دهند. وضعیت در ژاپن بسیار ظریف و پیچیده است و دلیل آن نبرد طولانی‌مدت بانک ژاپن با ضدتورم (deflation) و تعهد آن به موضع پولی کاملا سازگار با این شرایط است. فعالان بازار و سیاست‌گذاران باید توجه دقیقی به طیفی از اندیکاتورهای اقتصادی، سیگنال‌های بانک مرکزی و روندهای اقتصادی جهانی داشته باشند تا بتوانند چشم‌انداز در حال تغییر ین را درک کنند.

  وقتی پیش‌بینی کوتاه‌مدت تحلیل‌گران را بررسی می‌کنیم هیچ جهت‌گیری روشنی را در آن نمی‌بینیم. یک‌سوم تحلیل‌گران عقیده دارند جفت‌ارز USD/JPY در روزهای آینده به سمت شمال حرکت خواهد کرد و یک‌سوم دیگر انتظار حرکت به جنوب را دارند و یک‌سوم آنها هم حرکت ساید به سمت «شرق» را پیش‌بینی می‌کنند. اندیکاتورها در تایم فریم D1 به این صورت هستند: ۷۵% از اسیلاتورها به رنگ سبز و ۲۵% به رنگ خاکستری خنثی هستند. رنگ سبز در اندیکاتورهای روند برتری واضحی دارد و ۸۵% اندیکاتورهای روند به رنگ سبز و فقط ۱۵% به رنگ قرمز هستند.

  نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۴۱٫۴۰ قرار گرفته است و پس از آن این حمایت‌ها قرار دارند: ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵، ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵، ۱۳۵٫۹۵، ۱۳۴٫۱۵-۱۳۳٫۷۵، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰، ۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۱۰ و ۱۲۷٫۲۰. نزدیک‌ترین مقاومت در نقطه ۱۴۱٫۲۰ دیده می‌شود و مقاومت‌های زیر پس از آن ظاهر خواهند شد: ۱۴۳٫۰۵-۱۴۲٫۹۰، ۱۴۴٫۰۴-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۵٫۳۰-۱۴۵٫۰۵، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱.۹۵.

  اگر نظرات تحلیل‌گران و قرائت‌های متفاوت اندیکاتورهای تکنیکال را در نظر بگیریم باید به فعالان بازار توصیه کنیم که با احتیاط به این جفت‌ارز نزدیک شوند. بررسی دقیق انتشار داده‌های اقتصادی آینده، اظهارات بانک مرکزی و سایر عوامل بنیادی می‌توانند درک بهتری از جهت احتمالی آینده USD/JPY را به شما بدهد.

  انتظار نداریم که هیچ اطلاعات مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود. تحلیل‌گران باید توجه کنند که روز جمعه ۱۱ آگوست در ژاپن برای گرامیداشت «روز کوهستان» تعطیل است.

ارزهای دیجیتال: ETH/BTC – برنده کیست؟

 • عنوان بررسی قبلی ما درباره ارز دیجیتال این بود «در جستجوی ماشه گمشده». هفته گذشته هم این ماشه پیدا نشد. این جفت‌ارز بعد از نزول BTC/USD  در ۲۳ و ۲۴ جولای به مرحله دیگری از حرکت ساید انتقال پیدا کرد و باقدرت در برابر تقویت دلار مقاومت کرد. افزایش قیمت در ۱ و ۲ آگوست به ۳۰,۰۰۰ دلار خیلی شبیه به یک تله گول‌زننده گاوی بود و باعث شد این جفت‌ارز دچار تردید شود و به نقطه پیوت حوالی ۲۹۲۰۰ دلار برگردد. طلای دیجیتال برخلاف طلای فیزیکی، هیچ واکنش خاصی به انتشار داده‌های بازار کار آمریکا در تاریخ ۴ آگوست نشان نداد.

  برخی تحلیل‌گران عقیده دارند بحران DeFi به بیت‌کوین فشار وارد می‌کند و حتی پیش‌بینی می‌کنند که صنعت کریپتو در آینده نزدیک با افت قابل‌توجهی روبرو شد. البته ما عقیده داریم آنچه «بحران» نامیده می‌شود واقعا یک بحران نیست. همه چیز به آسیب‌پذیری‌های نسخه‌های اولیه زبان برنامه‌نویسی «Vyper» برمی‌گردد که برای نوشتن قراردادهای هوشمندی استفاده می‌شد که صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بر اساس آن عمل می‌کردند. استخرهای نقدینگی چهار جفت‌ارز (CRV/ETH، alETH/ETH، msETH/ETH، pETH/ETH) که از نسخه‌های اولیه Vyper یعنی ۰٫۲٫۱۵ تا ۰٫۳٫۰ استفاده می‌کردند در صرافی «Curve Finance» هک شدند. سایر استخرها که مجموع تعداد آنها بیش از ۲۰۰ عدد می‌شود تحت تاثیر قرار نگرفتند. کل زیان ایجادشده در مجموع حدود ۵۲ میلیون دلار بود.
  متخصصان «CertiK» عقیده دارند تریدرها به دلیل حملات هک ماه جولای، دارایی‌هایی به ارزش ۳۰۳ میلیون دلار را ازدست‌داده‌اند. داده‌های «PeckShield» نشان می‌دهد که صنعت ارز دیجیتال از ماه ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳ با حداقل ۳۹۵ مورد هک مواجه شده است که باعث سرقت ۴۸۰ میلیون دلار شده است. پس هک‌شدن «Curve Finance» اگرچه قطعا ناخوشایند است اما غیرعادی نیست. البته مقیاس آن با ریزش‌های ترا (LUNA) و FTX در سال گذشته تفاوت بسیار زیادی دارد.

  برای این که خیالتان آسوده‌تر شود نباید همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد بگذارید. «مایکل نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Investment Partners» با بیان این گفته در مصاحبه‌ای با «بلومبرگ» می‌گوید «اگر سرمایه‌گذار  خیلی جوانی هستید و ریسک‌ها را با آرامش می‌پذیرید به شما توصیه می‌کنم سهم «Alibaba» بخرید. ضمنا پیشنهاد می‌کنم روی نقره، طلا، بیت‌کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری کنید. پرتفوی من هم از این دارایی‌ها تشکیل می‌شود».

  اعتماد «نووگراتز» به آینده بیت کوین بعد از درخواست «بلک راک» برای ایجاد صندوق ETF اسپات بیت کوین بیشتر شده است. این تاجر می‌گوید «لری فین: مدیرعامل «بلک راک» قبلا هرگز به بیت کوین ایمان نداشته است اما حالا نظرش را عوض کرده است». «مایکل نووگراتز» می‌گوید «حالا او معتقد است BTC یک ارز جهانی خواهد شد و مردم سراسر دنیا به آن اعتماد خواهند کرد. او تصمیم گرفته تا قرض نارنجی بیت کوین را بخورد  یعنی او به بیت کوین ایمان دارد».

  «پیتر برندت» که تریدر افسانه‌ای و متخصص باسابقه‌ای در صنعت مالی است هم «قرص نارنجی را خورده است». او عقیده دارد «بیت کوین به‌مرور از زیر سایه سایر دارایی‌های سنتی سرمایه‌گذاری مثل سهام و طلا خارج خواهد شد و در آینده این بیت کوین خواهد بود که مسیر بازار مالی را تعیین می‌کند».

  او تاکید می‌کند که رگولاتورهای آمریکایی قطعا افتتاح ETF‌های نقدی (اسپات) بیت کوین را تایید خواهند کرد. البته او فکر می‌کند که خبر این تایید، تغییر قیمت مهمی ایجاد نخواهد کرد همان‌طور که وقوع هاوینگ هم اتفاق مهمی نخواهد بود.  حتی ممکن است قیمت BTC بعد از این اتفاق‌ها به‌جای این که بالا برود، پایین برود. «پیتر برندت» می‌گوید «بعد از ۴۸ سال سفته‌بازی همیشه به این نتیجه رسیده‌ام که بازارها قبل از این که اتفاقی بیفتد آن را در قیمت‌ها در نظر می‌گیرند.» این اسطوره وال‌استریت این جمله را تکرار می‌کند که «باید با شایعه بخرید و با خبر بفروشید».
  تحلیل‌گران گروه «CEM» هم خوش‌بینی ملایمی را درباره نتایج هاوینگ بیان کرده‌اند. آنها به این نکته اشاره می‌کنند که تقاضا برای دارایی‌های ارز دیجیتال که در حین هشت سال اول بیت کوین خیلی قوی بود در پنج سال گذشته تا حد قابل‌توجهی کم شده است. بنابراین آنها فکر می‌کنند هیچ تضمینی وجود ندارد که هاوینگ به افزایش قیمت BTC یا آلت‌کوین‌ها منجر شود.

  بسیاری از اینفلوئنسرها و شیفتگان کریپتو علی‌رغم این هشدارها بر سر پیش‌بینی افزایش قیمت بیت کوین در سال‌های آینده با هم مسابقه گذاشته‌اند. اینجا برخی از این اظهارنظرها را به ترتیب صعودی به شما ارائه می‌شوند. تحلیل‌گری با نام مستعار «TechDev» بر اساس رفتار بازارهای سنتی مالی از جمله قیمت اوراق ۱۰ساله چین، دینامیک‌های شاخص دلار و موجودی‌های بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ و عوامل دیگر پیش‌بینی می‌کند که  نرخ بیت کوین از اندیکاتورهای نقدینگی جهانی پیروی می‌کند و چرخه فعلی اقتصادی دوباره با افزایش شدید عرضه پول به پایان می‌رسد. بنابراین بیت کوین در حال آماده‌شدن برای صعود است. این تحلیل‌گر عقیده دارد اندیکاتور منحنی رشد لگاریتمی که نوسان‌های دارایی کوتاه‌مدت را نادیده می‌گیرد نشان می‌دهد که بیت کوین در سال ۲۰۲۵ به سطح قیمت ۱۴۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

   «TechDev» هشدار می‌دهد که «این یک تقریب خیلی خام بر اساس پارامترهای خاصی از این اندیکاتور و شیب مومنتوم است». این تحلیل‌گر ضمنا اشاره می‌کند که اندیکاتور باندهای بولینگر هم در دامنه خیلی محدودی قرار دارد. آخرین باری که بیت کوین از این دامنه خارج شد یک روند گاوی تمام‌عیار شروع شد.

  «تیم دریپر» میلیاردر و سرمایه‌گذار خطرپذیر در مصاحبه‌ای با «FOX Business» گفته است کل جهان دیریازود بیت کوین را خواهند پذیرفت هم در بین سه مقام برتر قرار می‌گیرد.  او گفته است «دیریازود خرده‌فروشان می‌فهمند که با پذیرش بیت کوین می‌توانند ۲% صرفه‌جویی کنند  چون مجبور نیستند به بانک و شرکت‌های کارت اعتباری پول بدهند». او پیش‌بینی خودش را باز هم تکرار کرده است که بیت کوین تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار رشد می‌کند و می‌گوید این اتفاق در سال ۲۰۲۵ خواهد افتاد. (باید به این نکته اشاره کنیم که قبلا او در سال ۲۰۱۸ هم به این قیمت اشاره کرده بود اگرچه در آن زمان سال ۲۰۲۲ را «ساعت X» می‌دانست. همان‌طور که می‌بینید این میلیاردر هم گاهی اشتباه می‌کند).

  سرانجام مقام نخست سکوی طلایی افتخار این بار به «آرتور هیس» مؤسس «BitMEX» می‌رسد. او پیش‌بینی خودش را در مقاله‌ای منتشر کرده است که می‌گوید بیت کوین تا ۷۶۰,۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد. او معتقد است که یکپارچه شدن پروژه‌های «هوش مصنوعی» (AI) با بلاک‌چین بیت کوین، جذابیت این سکه را به‌عنوان دارایی بنیادی اکوسیستم افزایش خواهد داد.

   «هیس» عقیده دارد اتریوم باید مدل توسعه مشابهی را به نمایش بگذارد. اگر پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی با این آلت‌کوین یکپارچه شوند جذابیت سرمایه‌گذاری ETH که ابزار اصلی تراکنش در شبکه است شدیدا افزایش پیدا خواهد کرد. در این صورت این آلت‌کوین می‌تواند ۱۵۵۶% رشد کند. به‌عبارت‌دیگر مؤسس «BitMEX» می‌گوید قیمت ETH شاید تا ۳۱۰۶۳ دلار جهش کند.

   «هیس» می‌گوید عامل دیگری که رشد ETH را در پنج سال آینده هدایت خواهد کرد، گسترش بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. اکثر پروتکل‌های این اکوسیستم بر اساس اتریوم هستند و محبوبیت آنها همچنان در حال افزایش است. افزایش تعداد کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) منجر به افزایش حجم تراکنش با ETH خواهد شد و در نهایت قیمت این آلت‌کوین را افزایش خواهد داد.

  پلتفرم مالی «Finder» یک نظرسنجی را از متخصصان صنعت کریپتو انجام داده است تا چشم‌انداز آینده اتریوم را ارزیابی کند. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که ETH تا انتهای سال ۲۰۲۳ تقریبا ۲۴۰۰ دلار قیمت خواهد داشت. آنها پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اتریوم در پایان سال ۲۰۲۵ به ۵۸۴۵ دلار برسد و در پایان سال ۲۰۳۰ به ۱۶۴۱۴ دلار برسد. شایان‌ذکر است که 56% از متخصصان عقیده دارند اکنون بهترین فرصت خرید ETH است درحالی‌که ۴۱% نگهداری اتریوم را توصیه می‌کنند و ۴% هم فروش آن را توصیه می‌کنند.

  بنگاه مشاوره «PwC» که دومین مؤسسه بزرگ مشاوره جهان است یک نظرسنجی شامل هم نماینده‌های هج‌فوندهای ارز دیجیتال و هم هج‌فوندهای سنتی انجام داده است. ۹۳% از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند عقیده دارند که بازار اکنون به کف رسیده است و انتظار دارند که بازار ارز دیجیتال تا پایان ۲۰۲۳ رشد کند. آنها از بین ارزهای دیجیتال همچنان طرف‌دار بیت کوین و اتریوم هستند. درحالی‌که ۷۲% فکر می‌کنند که اتریوم هیچ شانسی برای فراتر رفتن از بیت کوین از نظر ارزش بازار ندارد. از بین ۲۸% باقیمانده که به پیروزی اتریوم عقیده دارند، اکثر آنها فکر می‌کنند که این اتفاق ظرف ۲ تا ۵ سال خواهد افتاد.

  گزارش جدیدی از « CME Group» نشان داد که ETH/BTC با تغییرات نرخ بهره، فیوچرز طلا و نفت خام، اصلاً همبستگی ندارد. البته این جفت‌ارز تا حد زیادی تحت تاثیر عواملی مثل قدرت دلار، تغییر عرضه بازار بیت کوین و دینامیک‌های سهام شرکت‌های تکنولوژی قرار می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهند که ETH نسبت به قدرت USD آسیب‌پذیرتر است و تغییرات عرضه BTC تاثیر بیشتری بر ETH/BTC نسبت به تغییر عرضه ETH دارند. هم‌زمان ETH اغلب در روزهایی نسبت به BTC رشد می‌کند که سهام شرکت‌های تکنولوژی (شاخص‌های تکنولوژی S&P500 و نزدک-۱۰۰) صعود می‌کنند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۴ آگوست، BTC/USD در حوالی ۲۸۹۵۰ دلار معامله می‌شود. ETH/USD حوالی ۱۸۲۰ دلار و ETH/BTC برابر با ۰.۰۶۲۹ معامله می‌شوند. کل ارزش بازار کریپتو همچنان در حال نزول است و فعلاً ۱٫۱۵۷ تریلیون دلار است (یک هفته قبل ۱٫۱۸۳ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع هم همچنان ۵۴ نقطه و در منطقه خنثی است (هفته قبل ۵۲ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید