2023 جولای 29

EUR/USD: حرکت از شاهین به کبوتر، اما نه کاملاً کبوتری

 • هفته قبل چند اتفاق مهم داشتیم و داده‌های اقتصاد کلان زیادی منتشر شدند. در جلسه فدرال رزرو در ۲۶ جولای و جلسه بانک مرکزی اروپا در ۲۷ جولای هیچ شگفتی خاصی درباره نرخ بهره اتفاق نیفتاد. در هر دو مورد افزایش ۲۵ نقطه مبنا (bp) که از قبل پیش‌بینی می‌شد اجرا شد: نرخ بهرۀ دلار به ۵.۵۰% و نرخ بهره یورو به ۴.۲۵% رسید. بنابراین توجه فعالان بازار به اظهارات سران این بانک‌ها پس از جلسه معطوف شده بود.

  جروم پاول رئیس فدرال رزرو در جریان کنفرانس خبری ۲۶ جولای اعلام کرد که اکنون سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا انقباضی است. طبق معمول او از پاسخ مستقیم به این سؤال که آیا افزایش نرخ دیگری در امسال اجرا خواهد شد یا خیر، طفره رفت. او چشم‌انداز افزایش بیشتر هزینه وام‌گیری وجوه فدرال را رد نکرد اما آن را تایید هم نکرد اگرچه این نرخ اکنون به قله ۲۲ساله خودش رسیده است.

  از اظهارات پاول فهمیدیم که فدرال رزرو پیش‌بینی نمی‌کند که رکود دیگری اتفاق می‌افتد. در عوض، سیاست بانک مرکزی آمریکا، «فرود نرم» است که حالتی از انبساط اقتصادی ملایم همراه با کاهش دائم تورم است. این پیش‌بینی خوش‌بینانه باعث شد بازار سهام به سمت رشد بیشتر شاخص‌های S&P500 و داوجونز حرکت کند درحالی‌که بازده‌های اوراق خزانه آمریکا و شاخص دلار (DXY) افت کردند. EUR/USD در این چارچوب سقف هفتگی خودش را در ۱٫۱۱۴۹ ثبت کرد.

  روز بعد یعنی پنجشنبه ۲۷ جولای همه چیز به‌شدت تغییر کرد. تقریباً به‌صورت هم‌زمان با یک فاصله ۱۵ دقیقه‌ای، تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره و داده‌های GDP مقدماتی آمریکا اعلام شدند. ۱۵ دقیقه بعد هم «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا کنفرانس خبری خودش را آغاز کرد.

  اقتصاد آمریکا که پیش‌بینی می‌شد در سه‌ماهه دوم (Q2) در حد ۱.۸% رشد کند، در عمل ۲.۴% رشد کرده بود و این آمارها، اظهارات پاول را تایید می‌کرد و موضوع رکود را از دستورالعمل‌های اقتصادی فعلی حذف کرد. اقتصاد منطقه یورو از این نظر به‌وضوح عقب است (مثلاً GDP آلمان بعد از افت ۰.۳%- در سه‌ماهه اول، باز هم در سه‌ماهه دوم ۰.۲%- کوچک‌تر شد). رئیس بانک مرکزی اروپا در گفته‌هایش از این ضعف گلایه کرد. یک ماه قبل گفته می‌شد که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را به سطحی خواهد رساند که به اندازه کافی انقباضی و محدودکننده باشد اما روز ۲۷ جولای اوضاع متفاوت به نظر می‌رسید. اکنون گفته می‌شد که شورای حکام بانک مرکزی اروپا، هزینه‌های وام‌گیری را تا جایی که لازم باشد در یک سطح محدودکننده حفظ می‌کند. به‌عبارت‌دیگر آنها حداقل یک مکث را در افزایش نرخ بهره ایجاد می‌کنند یا حتی سیاست انقباضی خودشان را متوقف می‌کنند.

  «گدیمیناس سیمیکوس» یکی از اعضای شورای حکام بانک اروپا هم این موضوع را تایید کرد و گفت «اقتصاد ما در کوتاه‌مدت، ضعیف‌تر از چیزی است که پیش‌بینی می کردیم و مقامات پولی فکر می‌کنند اکنون در نزدیکی قله نرخ بهره هستیم یا حتی به آن رسیده‌ایم». این گفته‌ها باعث شد احتمال افزایش نرخ بهره در سپتامبر به زیر ۵۰% نزول کند و EUR/USD افت کرد. کف این جفت‌ارز در این هفته در ۱٫۰۹۴۳ ثبت شد.

  در پایان هفته کاری در روز جمعه ۲۸ جولای این جفت‌ارز یک اصلاح به منطقه ۱٫۱۰۰۰ را تجربه کرد. EUR/USD پس از انتشار داده‌های تورم مقدماتی (CPI) آلمان و داده‌های هزینه مصرف شخصی در آمریکا، این دوره پنج‌روزه را در ۱٫۱۰۱۶ به پایان رساند.

  وقتی چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت را بررسی می‌کنیم، در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۲۸ جولای، ۳۰% از تحلیل‌گران به رشد بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۵۵% نزول آن را پیش‌بینی می‌کنند و ۱۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. ۵۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت بالا هستند، ۵۰% به سمت پایین هستند. اسیلاتورها یک تصویر خاص‌تر را نمایش می‌دهند: فقط ۱۵% خرید را توصیه می‌کنند، ۶۵% فروش را توصیه می‌کنند و ۲۰% هم خنثی هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱٫۰۹۸۵ قرار دارد سپس به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱٫۰۹۵۵-۱٫۰۹۴۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۴۵، ۱٫۰۸۰۵-۱٫۰۷۸۰، ۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۶۸۰-۱٫۰۶۶۵ و سرانجام ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰. گاوها در منطقه ۱٫۱۰۴۵ با مقاومت مواجه خواهند شد سپس به ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۸۵، ۱٫۱۱۴۵، ۱٫۱۱۷۰، ۱٫۱۲۴۵-۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵، ۱٫۱۳۵۵، ۱٫۱۴۷۵ و ۱٫۱۷۱۵ خواهند رسید.

  در هفته آینده، دوشنبه ۳۱ جولای منتظر داده‌های فروش خرده‌فروشی در آلمان هستیم و مجموعه کاملی از آمارهای مقدماتی منطقه یورو از جمله GDP و داده‌های تورم (CPI) نیز در همین روز منتشر خواهند شد. اندیکاتورهای فعالیت تجاری (PMI) آلمان و آمریکا روز سه‌شنبه منتشر خواهند شد. روز بعد یعنی ۲ آگوست هم داده‌های اشتغال در بخش خصوصی آمریکا را دریافت خواهیم کرد. آمارهای بازار کار در ۳ و ۴ آگوست تکمیل خواهند شد و تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری و اندیکاتورهای مهمی مثل سطح دستمزد، نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید در خارج از بخش کشاورزی (NFP) آمریکا اعلام خواهند شد.

GBP/USD: در انتظار جلسه بانک مرکزی انگلستان

 • داده‌های مقدماتی که دوشنبه ۲۴ جولای منتشر شدند، کاهش فعالیت تجاری در انگلستان را نشان دادند. طبق اعلام مؤسسه «تامین و عرضه ثبت‌شده» (CIPS) ، مقدار PMI بخش تولید که پیش‌بینی می‌شد ۴۶٫۱ باشد در واقع از ۴۶٫۵ به ۴۵٫۰ نقطه افت کرده بود. PMI بخش خدمات و PMI ترکیبی هم اگرچه بالای ۵۰ باقی مانده بودند اما افت کرده بودند: به ترتیب از ۵۳٫۷ به ۵۱٫۵ و از ۵۲٫۸ به ۵۰٫۷ کاهش یافته بودند.

  جلسه بانک مرکزی انگلستان (BoE) روز پنجشنبه ۳ آگوست برگزار خواهد شد و بازار هنوز به نظر قطعی نرسیده است که این رگولاتور نرخ بهره را در شرایط فعلی چقدر افزایش خواهد داد. آیا ۵۰ نقطه مبنا مثل فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا افزایش خواهد داد یا فقط ۲۵ نقطه مبنا افزایش خواهد داد؟ ما قبلاً استدلال‌هایی به نفع هر دو تصمیم را ذکر کرده بودیم. اکنون فقط برخی از آنها را تکرار می‌کنیم.

  سه دلیل اصلی برای افزایش نرخ بهره در حد ۵۰ نقطه مبنا توسط اقتصاددانان کنگلومرای مالی فرانسوی «Societe Generale» ذکر شده‌اند.

  اول این که تورم بخش خدمات و دستمزدها در ماه ژوئن به اوج خود رسیده و هر دو اندیکاتور مقدار بالای نامطلوبی دارند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اگرچه در این ماه از ۸.۷% به ۷.۹% کاهش یافته است (پیش‌بینی می‌شد ۸.۲% باشد) اما هنوز خیلی با سطح هدف ۲.۰% فاصله دارد.

  دوم این که «Societe Generale» عقیده دارد سرمایه‌گذاران به دلیل تورم دائمی در انگلستان از خرید اوراق دولتی بریتانیا خودداری می‌کنند. این تورم بالا و دائمی یعنی سرمایه‌گذاران به پاداش بیشتری برای نگهداری اوراق بریتانیا در مقایسه با اوراق خزانه آمریکا و اوراق آلمان نیاز دارند. اکنون برای این که سرمایه‌گذاران دوباره به اوراق انگلستان اطمینان پیدا کنند لازم است که سیاست پولی انقباضی‌تر شود.

  سوم این که در هفته‌های اخیر، بانک مرکزی و رئیس آن «اندرو بیلی» به دلیل حفظ سیاست مالی نرم به مدت طولانی تحت انتقادات شدیدی قرار گرفته‌اند چون این سیاست‌ها اجازه داده‌اند تا تورم به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. شاید اکنون بانک مرکزی انگلستان بخواهد ثابت کند که منتقدان در اشتباه هستند.

  البته همه با استدلال‌های اقتصاددانان فرانسوی موافق نیستند. مثلاً همکاران آنها در بانک آلمانی «Commerzbank» به این نکته اشاره می‌کنند که قیمت‌های مصرف‌کننده (CPI) در انگلستان در ماه ژوئن خیلی کمتر از انتظار افزایش یافته‌اند. بنابراین اکنون انتظار بازار برای افزایش نرخ، بیش از حد زیاد است و باید به سمت پایین تعدیل شود. این وضعیت به نوبه خود به تضعیف پوند منجر می‌شود. دیدگاه‌های مشابهی هم از سوی استراتژیست‌های بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند یعنی «ING» بیان شده‌اند که عقیده دارند افزایش نرخ بعدی حداکثر ۲۵ نقطه مبنا خواهد بود.

  در نمودار بلندمدت می‌توان دید که پوند بریتانیا بعد از افت نیمه دوم سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ توانسته است سه‌چهارم نزول خودش را جبران کند. اقتصاددانان «Scotiabank» عقیده دارند «پوند احتمالاً به دلیل اسپرد بازده مثبت حمایت خواهد شد اگرچه سیاست خیلی انقباضی چشم‌انداز رشدهای اقتصادی سال آینده را تهدید خواهد کرد». «Scotiabank» پیش‌بینی می‌کند که پوند در پایان سال ۲۰۲۳ به ۱٫۳۵۰۰ دلار و در انتهای سال ۲۰۲۴ به ۱٫۴۰۰۰ دلار خواهد رسید.

  دینامیک‌های GBP/USD در هفته گذشته شبیه به حرکت EUR/USD بودند – هر دو جفت‌ارز به نتایج جلسات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، همچنین اظهارات رؤسای این بانک‌ها و آمارهای اقتصاد کلان آمریکا واکنش نشان دادند. به همین دلیل سقف هفته در ۲۷ جولای در ۱٫۲۹۹۵ ثبت شد و کف آن در روز بعد در سطح ۱٫۲۷۶۲ اتفاق افتاد و قوس پایانی هم در نقطه ۱٫۲۸۵۰ به پایان رسید.

  جمع‌بندی پیش‌بینی‌ها درباره GBP/USD ، تایید روند کوتاه‌مدت خرسی است چون ۷۰% از متخصصان حامی این دیدگاه هستند و ۳۰% باقیمانده هم طرف‌دار روند گاوی هستند. ۱۵% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند، 25% به رنگ خاکستری خنثی هستند و 60% قرمز هستند. درست مثل EUR/USD، نسبت بین سبز و قرمز در اندیکاتورهای روند 50% به 50% است. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند انتظار داریم که ابتدا در ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰ حمایت شود و سپس به حمایت‌های زیر برسد: ۱٫۲۷۶۰-۱٫۲۷۴۰، ۱٫۲۶۹۵-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۶۰۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰. اگر این جفت‌ارز رشد کند ابتدا در ۱٫۲۸۸۰ با مقاومت روبرو می‌شود سپس مقاومت‌های زیر را در پیش خواهد داشت: ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵، ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵، ۱٫۳۳۳۵-۱٫۳۳۰۰، ۱٫۳۴۲۵، ۱٫۳۶۰۵.

  در هفته آینده علاوه بر جلسه بانک مرکزی انگلستان و کنفرانس‌های خبری مدیریت این بانک می‌توان به سه‌شنبه ۱ آگوست توجه کرد که داده‌های نهایی فعالیت تجاری (PMI) در بخش تولید انگلستان در آن منتشر خواهند شد.

USD/JPY: بانک مرکزی ژاپن سورپرایز می‌کند

 • نیمه دوم هفته قبل فقط پرنوسان نبود بلکه USD/JPY نوسان دیوانه‌واری را تجربه کرد. پرش‌های ۱۰۰، ۲۰۰ و حتی ۳۰۰ نقطه‌ای یکی بعد از دیگری از راه می‌رسیدند. ین نه‌تنها واکنش تندی به جلسات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا نشان داد بلکه خود بانک مرکزی ژاپن (BoJ) هم همه را سورپرایز کرد. ابتدا روزنامه «نیکی» نظر یک فرد مطلع را منتشر کرد که بانک مرکزی از یک سو قصد دارد کنترل روی منحنی بازده اوراق را در همین محدوده حفظ کند و از سوی دیگر می‌خواهد اجازه دهد که نرخ‌های بازار بدهی فراتر از این حد بروند، این خبر عملا یک آتش را به راه انداخت.

  نتایج جلسه بانک مرکزی ژاپن اطلاعات این روزنامه را کاملاً تایید می‌کرد. همان‌طور که انتظار می‌رفت بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره کلیدی را در سطح بسیار پایین ۰.۱%- نگه داشت. البته برای اولین‌بار طی سال‌های متمادی، رئیس جدید این بانک، «کازوئو اوئدا» تصمیم گرفت که هدف‌گذاری سخت‌گیرانه منحنی بازده را به یک منحنی منعطف تبدیل کند. این رویه در برخی بانک‌های مرکزی کاملاً معمول است. اما این کار برای بانک مرکزی ژاپن یک گام شجاعانه و انقلابی است.

  سطح بازده هدف اوراق ۱۰ساله ژاپن در ۰% باقی می‌ماند. دامنه مجاز تغییرات بازده ۰.۵%± هم حفظ می‌شود. اما از این به بعد این سقف دیگر یک مرز سخت نیست بلکه منعطف‌تر است. بانک مرکزی ژاپن یک «خط قرمز» را در سطح ۱.۰% خلق کرده و عملیات خرید روزانه را اجرا خواهد کرد به صورتی که بازده به بالای این نقطه نرود.

  این تصمیم در ابتدا به معنای واقعی کلمه بازار را منفجر کرد و تقویت نرخ ین آغاز شد. USD/JPY تا ۱۳۸.۰۵ افت کرد. اما پس از آن جو آرام شد. سرمایه‌گذاران این‌طور استدلال کردند که اصولاً سیاست بانک مرکزی ژاپن بسیار نرم باقی مانده است. تابه‌حال بررسی دامنه هدف برای اوراق دولتی بلندمدت اهمیتی کاملاً نمادین داشته است چون نمی‌دانیم که این دامنه واقعاً در عمل استفاده می‌شود یا خیر.

  به‌ویژه منتقدان این تصمیم فوراً استدلال‌هایشان را اعلام کردند. بنابراین استراتژیست‌های «Commerzbank» از قبل هشدار داده بودند که احتمال افزایش اندک نرخ می‌تواند برای ین ویرانگر باشد. آنها به رشد بالقوه تورم و سطح بالای بدهی عمومی در کشور اشاره می‌کردند. آنها می‌گفتند «بانک مرکزی ژاپن با این اقدامات تردیدآمیز در حال افزایش این ترس است که متوقف‌کردن واقعی کنترل بانک مرکزی روی منحنی بازده می‌تواند نامطلوب یا غیرعملی باشد. [...] حتی اگر ین در حال حاضر از امکان افزایش اندک نرخ بهره در بلندمدت سود ببرد، این یک سیگنال فاجعه‌بار برای ین خواهد بود.»

  فعالان بازار به این فکر می‌کردند که «اصولاً هنوز مشخص نیست که در آینده دور چه اتفاقی خواهد افتاد و چگونه» به همین دلیل پایان هفته به نفع دلار تمام شد. نقطه نهایی هفته در سطح ۱۴۱٫۱۵ ثبت شد.

  در زمان نوشتن این بررسی، پیش‌بینی متخصصان تقریباً خنثی است: یک‌سوم تحلیل‌گران عقیده دارند این جفت‌ارز در روزهای آینده صعودش را ادامه می‌دهد و یک‌سوم انتظار سقوط آن را دارند و یک‌سوم هم منتظرند تا ببینند چه اتفاقی می‌افتد. اندیکاتورهای D1 به‌صورت زیر هستند. ۳۵% از اسیلاتورها به رنگ قرمز، ۲۵% به رنگ خاکستری و ۴۰% به رنگ سبز هستند (یک‌چهارم آنها در منطقه بیش‌خرید هستند). رنگ سبز در اندیکاتورهای روند برتری دارد و ۱۰۰% این اندیکاتورها سبز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۴۰٫۷۵-۱۴۰٫۶۰ قرار دارد سپس به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵، ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵، ۱۳۵٫۹۵، ۱۳۴٫۱۵-۱۳۳٫۷۵، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰، ۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۱۰ و ۱۲۷٫۲۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۲٫۲۰-۱۴۱٫۹۵ قرار دارد و سپس مقاومت‌های ۱۴۳٫۰۰، ۱۴۴٫۰۰-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۵٫۳۰-۱۴۵٫۰۵، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵، ۱۴۸٫۸۵ و سرانجام، سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۵ بر سر راه قرار دارند.

  به جز جلسه بانک مرکزی ژاپن هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد کشور در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: در جستجوی ماشۀ گمشده

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۳۱ جولای تا ۴ آگوست ۲۰۲۳1

 • تصمیمات فدرال رزرو (و حتی بانک مرکزی اروپا و بانک ژاپن) هیچ اثر مهمی روی قیمت بیت‌کوین نگذاشتند. BTC/USD بعد از نزول دوشنبه ۲۴ جولای تلاش کرد تا کمی همراه با شاخص‌های سهام صعود کند اما نتوانست بالای ۳۰,۰۰۰ دلار تثبیت شود.

  آمارها نشان می‌دهند که بعد از افزایش قیمت ماه ژوئن، نهنگ‌های آبی (کسانی که بیش از ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین دارند) در حال فروش بیت‌کوین‌هایشان در حجم‌هایی هستند که در سال ۲۰۲۳ بی‌سابقه است و هر روز به طور متوسط ۱۶۳۰۰ بیت‌کوین را وارد صرافی‌ها می‌کنند. سهم تراکنش‌های نهنگ‌ها در کل «جریان ورودی» بیت‌کوین به این پلتفرم‌ها طی این دوره به ۴۱% رسیده است. این عدد حتی بیشتر از دوره‌های بحران سال ۲۰۲۲ مثلاً ریزش پروژه «ترا» و ورشکستگی «FTX» است ( وقتی این نسبت برای نهنگ‌ها به ترتیب ۳۹% و ۳۳% بود).

  افرادی که به نظریه توطئه علاقه‌مند هستند می‌گویند این فروش نهنگ‌ها به دلیل داشتن نوعی اطلاعات پنهانی توسط آنها است. البته احتمال بیشتری دارد که این فروش‌ها به دلیل افزایش ریسک در اثر فشار رگولاتوری سخت‌گیرانه به بازار کریپتو از طرف «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)» باشد که شامل شکایت از فعالان برجسته و مهم این صنعت می‌شود.

  اعضای کوچک‌تر خانواده نهنگ‌ها (کسانی که بین ۱۰۰۰ و ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین دارند) در ماه گذشته فعالانه در حال پرکردن ذخایر بیت‌کوین خودشان بودند. سایر فعالان بازار تقریباً منفعل عمل کردند و هیچ اثر مهمی بر قیمت‌ها نداشتند.

  تنها اتفاق مثبتی که تابستان امسال در بازار ارز دیجیتال افتاد، درخواست افتتاح صندوق‌های قابل‌معامله (ETF) بیت کوین توسط غول‌هایی مثل «بلک راک»، «Invesco» ، «فیدلیتی» و مؤسسات دیگر بود. BTC/USD به لطف این درخواست‌ها توانست در اواسط ژوئن به بالای ۳۰,۰۰۰ دلار صعود کند.

  «اریک بلاچوناس» تحلیل‌گر ارشد «بلومبرگ» عقیده دارد تایید این درخواست‌ها توسط SEC می‌تواند سرمایه‌ای به ارزش ۳۰ تریلیون دلار را وارد بازار بیت کوین کند. طبق پیش‌بینی‌های شرکت تحلیلی «Fundstrat» افتتاح یک صندوق ETF می‌تواند تقاضای روزانه برای بیت کوین را ۱۰۰ میلیون دلار افزایش دهد. در این صورت حتی قبل از هاوینگ که برای آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، قیمت بیت کوین می‌تواند از سطح فعلی تا ۵۲۱% رشد کند و به ۱۸۰,۰۰۰ دلار برسد.

  البته هنوز زمان زیادی تا روشن‌شدن سرنوشت این درخواست‌ها باقی مانده است. انتظار داریم که تصمیم نهایی درباره درخواست «بلک راک»، در بازه زمانی بین اواسط سه‌ماهه سوم (Q3) سال ۲۰۲۳ تا اواسط مارس ۲۰۲۴ اتخاذ شود. این تصمیم هم الزاماً مثبت نخواهد بود. نتیجه این ابهام این بود که هیجانی که بین مشتاقان کریپتو در ماه ژوئن ایجاد شده بود، کم‌کم از بین رفت اما ترس از SEC همچنان باقی مانده است. این ترس همچنان روی بازار فشار می‌آورد.

  دو رویداد می‌توانند به‌عنوان ماشه جدیدی برای صعود بیت کوین عمل کنند و یک رالی گاوی را ایجاد کنند. اولین اتفاق، تغییر سیاست پولی فدرال رزرو به سیاست انبساطی (QE) است. یعنی نه‌تنها چرخه انقباضی (QT) تمام شود بلکه سیاست انبساطی هم واقعاً شروع شود. اما تابه‌حال این موضوع حتی مورد بحث هم قرار نگرفته است. نرخ بهره یا در سطح فعلی فریز خواهد شد یا bp ۲۵ افزایش خواهد یافت. البته بر اساس اظهارات اخیر مسئولان، فدرال رزرو قصد ندارد نرخ بهره را کاهش دهد. به‌طورکلی ما هنوز با نقطه‌ای که مقدار زیادی پول در بازار ظاهر شود و سرمایه‌گذاران بخواهند آن را در دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، فاصله زیادی داریم.

  دومین ماشه هم می‌تواند هاوینگ باشد. رشد قیمت فقط بعد از هاوینگ نخواهد بود بلکه قبل از آن هم ممکن است قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند. اگر «برگه تقلب وال‌استریت» را در نظر بگیریم که روان‌شناسی چرخه‌های بازار و احساساتی که معامله‌گران تجربه می‌کنند را شرح می‌دهد آنگاه بیت کوین بعد از عبور از مراحل بدبینی یعنی «هراس»، «کاپیتولاسیون» و «افسردگی» به سمت «امید» حرکت می‌کند.

  طبق چارتی که تحلیل‌گری به نام «CryptoYoddha» منتشر کرده است، اکنون ارز دیجیتال در مرحله «ناباوری» یا «رالی گول‌زننده» قرار دارد و مرحله بعدی هم «امید» به احیای قیمت تا ۵۰,۰۰۰ دلار یا بالاتر تا پایان سال ۲۰۲۳ است. حرکت صعودی منطبق بر عبور از مراحل «خوش‌بینی»، «ایمان»، «هیجان» و در نهایت «سرخوشی» است.

  «کودی بافینگتون»، میزبان کانال یوتیوب «Altcoin Buzz» عقیده دارد افزایش نوسان بیت کوین حتی زودتر از زمانی که همه انتظار دارند، اتفاق خواهد افتاد و تعویق نوسان بیت کوین می‌تواند به اندازه رشد آن در ژانویه ۲۰۲۳ باشد. «بافینگتون» می‌گوید بیت کوین در ماه جولای در دامنه محدودی حوالی ۳۰,۰۰۰ دلار نوسان کرد که نوعی آزمون هم برای گاوها و هم خرس‌ها بود. این دوره تخت (فلت) اغلب قبل از حرکت‌های بزرگ دیده می‌شود. او به «باندهای بولینگر» و نمایش این اندیکاتور به‌عنوان یک مدرک اشاره می‌کند، می‌توان دید که این اندیکاتور برای چارت قیمت بیت کوین از آغاز سال ۲۰۲۳ به باریک‌ترین حالت رسیده است.

  نظرسنجی از ۲۹ تحلیل‌گر توسط «Finder.com» میانگین پیش‌بینی‌های زیر را به دست آورده است. متخصصان انتظار دارند که BTC تا انتهای سال تا ۳۸,۴۸۸ دلار صعود کند و قله احتمالی بیت کوین در سال ۲۰۲۳ احتمالاً ۴۲۰۰۰ دلار خواهد بود. طبق جمع‌بندی نظرات افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، قیمت این سکه در پایان سال ۲۰۲۵ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار و تا پایان سال ۲۰۳۰ به ۲۸۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

  طبیعتاً پیش‌بینی‌های فردی متخصصان با هم تفاوت زیادی دارند. به‌طورکلی اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی (۵۹%) به BTC خوش‌بین هستند و عقیده دارند حالا فرصت خوبی برای ورود به بازار است و ۳۴% فقط نگهداری بیت‌کوین‌های قبلی را توصیه می‌کنند و ۷% هم فروش را توصیه می‌کنند.

  یک استراتژیست بازار به نام «تاد بوبا هورویتز» عقیده دارد بیت کوین در حال تکرار همان ساختارهای قیمتی است که در دوره ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ تجربه کرده بود و مدل انتقال از «قله قبلی» به «سقف ۱» را تجربه می‌کند که قبل از «سقف ۲» و «تست مجدد» (مرحله‌ای که بیت کوین اکنون در آن قرار دارد) اتفاق می‌افتد. اگر این مدل صحیح باشد مرحله بعدی «جهش» قیمت است که می‌تواند باعث رشد بیت کوین تا ۴۰۰,۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۶ شود.
  متخصص دیگری به نام «Stockmoney Lizards» عقیده دارد بیت کوین به‌تازگی از چرخه سوم تاریخی خودش خارج شده است و در این چرخه به سقف تاریخی قیمت خودش یعنی ۶۸۹۰۰ دلار رسیده است و وارد چرخه چهارم قیمت شده است که اوج آن می‌تواند رکورد جدید قیمت بین ۱۵۰,۰۰۰ دلار و ۲۰۰,۰۰۰ دلار را در سه‌ماهه دوم یا سوم سال ۲۰۲۵ باشد.

  هوش مصنوعی هم درباره این موضوع نظر داده است (نمی‌توانستیم این بررسی را بدون اشاره به آن ادامه دهیم!). متخصصان «Finbold» از سیستم یادگیری ماشینی «بارد» متعلق به گوگل پرسیده‌اند که پرچم‌دار بازار کریپتو بعد از هاوینگ در سال ۲۰۲۴ به چه قیمتی خواهد رسید. این هوش مصنوعی به چند عامل که بر قیمت موثر هستند اشاره کرده اما گفته است که احتمال زیادی دارد که بیت کوین به سقف تاریخی جدیدی برسد. این سقف جدید نه فقط به دلیل هاوینگ بلکه به دلیل یکپارچه‌سازی جهانی بیشتر BTC و منافع سرمایه‌گذاران نهادی به دست خواهد آمد. «گوگل بارد» وقتی درباره قیمت‌های خاص مورد سؤال قرار گرفت به این نکته اشاره کرد که قیمت این سکه بعد از هاوینگ می‌تواند تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار صعود کند. از سوی دیگر این هوش مصنوعی بر عواملی هم تأکید کرده است که می‌توانند رشد ارز دیجیتال را محدود کنند و این احتمال که زمستان ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا کند را رد نکرده است.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۸ جولای، به نظر نمی‌رسد که تغییر مهمی در قیمت بیت کوین اتفاق بیفتد و BTC/USD حوالی ۲۹۴۰۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال هم کمی کاهش یافته و اکنون ۱٫۱۸۳ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۲۰۲ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم اکنون در منطقه خنثی و ۵۲ نقطه است (درحالی‌که هفته قبل ۵۰ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید