2023 جولای 22

EUR/USD: در انتظار برگزاری جلسه‌های فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا

 • وقتی در ۱۴ جولای، شاخص DXY دلار تا سطح آوریل ۲۰۲۲ یعنی ۹۹٫۶۵ افت کرد، عده زیادی از فعالان بازار به این نتیجه رسیدند که بهترین روزهای دلار آمریکا به پایان رسیده است. تورم به سطوح هدف نزدیک می‌شد و فدرال رزرو برای خفه نکردن اقتصاد باید خیلی زود اقداماتی را برای انبساطی کردن سیاست پولی خودش آغاز می‌کرد. البته همه چیز این‌قدر سرراست پیش نرفت. پنجشنبه ۱۸ جولای، جفت‌ارز EUR/USD بعد از رسیدن به ۱٫۱۲۷۵ مسیر خودش را معکوس کرد و نزول آن شروع شد.

  به‌طورکلی پس از گزارش‌های ضعیف اقتصاد کلان آمریکا، دلار ممکن بود ده‌ها یا حتی چند صد نقطه را به یورو ببازد. تولید صنعتی آمریکا در ماه ژوئن برای دومین ماه متوالی نزول کرد و ۰.۵% کاهش را نشان می‌داد فروش خرده‌فروشی که انتظار می‌رفت ۰.۵% رشد کند فقط ۰.۲% افزایش پیدا کرد (در ماه مه ۰.۵% افزایش پیدا کرده بود). شاخص فعالیت تولیدی «فدرال رزرو فیلادلفیا» هم همچنان در منطقه منفی (۱۳٫۵-) بود. آمارهای بازار املاک هم بدتر از پیش‌بینی‌ها بودند. مثلا تعداد ساخت‌وسازهای جدید در آمریکا در ماه ژوئن ۸.۰% افت کرده است، این آمار پس از افزایش ۱۵.۷% در ماه قبل ثبت شده است. تعداد مجوزهای ساخت صادرشده هم ۳.۷% افت کرده است درحالی‌که در ماه مه تعداد مجوزها 5.6% افزایش یافته بود. فروش بازار ثانویه مسکن هم کمتر از مقادیر قبلی بود (۴٫۱۶ میلیون در ماه ژوئن، ۴٫۳۰ میلیون در ماه مه، برای این ماه ۴٫۲۰ میلیون پیش‌بینی می‌شد). البته آمارهای بازار کار کمی بهتر از انتظار بودند – تعداد درخواست‌های بیکاری اولیه ۲۲۸ هزار درخواست بود (ماه قبل ۲۳۷ هزار بود و پیش‌بینی می‌شد که این ماه ۲۴۲ هزار باشد). اما این شاخص بسیار پرنوسان است و شاید منعکس‌کننده وضعیت واقعی اقتصاد نباشد اما بازار از این آمار مثبت کمی خوشحال شد.

  به‌طورکلی آمارهای اقتصاد کلانی که منتشر شدند به‌وضوح کم‌شدن حرارت اقتصاد آمریکا را نشان می‌دادند. بدتر شدن وضعیت بازار املاک هم به‌وضوح فشاری که نرخ‌های بهره بالا بر این بخش وارد می‌کنند را نشان می‌دهد. کافی است به یاد بیاوریم که «بحران مالی جهانی ۲۰۰۸-۲۰۰۷» با بحران وام مسکن در آمریکا آغاز شد.

  در چنین وضعیتی مسیر شاهینی فدرال رزرو احتمالا به پایان نزدیک می‌شود. تقریبا همه متخصصان «بلومبرگ» پیش‌بینی می‌کنند که کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در ۲۶ جولای نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا افزایش می‌دهد و به ۵.۵% می‌رساند. البته این احتمال وجود دارد که این جهش کمتر باشد و نه ۲۵ نقطه بلکه ۱۰ نقطه مبنا باشد. پس از آن انتظار داریم که فدرال رزرو یک سیاست «انتظار و مشاهده» را در پیش بگیرد که می‌تواند تا پایان سال ادامه پیدا کند. بازار فیوچرز تخمین می‌زند که احتمال افزایش نرخ بهره تا ۵.۷۵% در سال ۲۰۲۳ برابر ۲۸% است.

  البته در ترازوی EUR/USD فقط دلار وجود ندارد بلکه یورو هم در کفه دیگر این ترازو است. آمارهای بازنگری شده نشان می‌دهند که GDP منطقه یورو در سه‌ماهه اول (Q1) تقریبا صفر بوده است و اقتصاد در حالت رکود است و چشم‌انداز رشد آن هم ضعیف است. روشن است که افزایش نرخ بهره کلیدی یورو که در این چرخه انقباضی از ۰% به ۴.۰۰% افزایش پیدا کرده است تاثیری منفی بر اقتصاد داشته و خواهد داشت. تاثیر با تاخیر سیاست انقباضی روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

  از سوی دیگر علی‌رغم افزایش ۴۰۰ نقطه نرخ بهره، تورم (CPI) در منطقه یورو به‌آرامی در حال نزول است – تورم در ماه ژوئن برابر با ۵.۵% سال‌به‌سال بود درحالی‌که ماه قبل ۶.۱% بود. البته هنوز این ارقام با سطح هدف ۲.۰% خیلی فاصله دارند.

  از یک سو، شاهد فشار قیمتی قابل‌توجهی هستیم از سوی دیگر اتحادیه اروپا مشکلات اقتصادی را تجربه می‌کند. در چنین وضعیت مبهمی، تصمیم‌های آینده مسئولان بانک مرکزی اروپا هم مبهم به نظر می‌رسند. انتظار داریم که در جلسه «کمیته سیاست پولی بانک مرکزی اروپا» که پنجشنبه ۲۷ جولای برگزار می‌شود، سیاست پولی آینده این اتحادیه شفاف‌تر شود. حداقل فعالان بازار امیدوار هستند که این اتفاق بیفتد.

  داده‌های تا حدی مبهم بازار کار آمریکا هم کافی بود که اصلاح DXY به سمت شمال اتفاق بیفتد و EUR/USD نزولی شود. قیمت نهایی هفته کاری در ۱٫۱۱۲۵ ثبت شد. در چشم‌انداز کوتاه‌مدت، در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۲۱ جولای فقط ۲۰% از تحلیل‌گران به صعود بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۵۰% به افت آن رأی می‌دهند و ۳۰% باقیمانده هم نظری نمی‌دهند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۷۵% اندیکاتورهای روند در D1 به سمت بالا هستند، ۲۵% به سمت پایین هستند. ۸۵% از اسیلاتورها خرید را توصیه می‌کنند درحالی‌که ۱۵% باقیمانده موضع خنثی دارند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰ است و بعد از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۰۱۰-۱٫۰۹۹۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۸۶۵-۱٫۰۸۴۵، ۱٫۰۸۰۰، ۱٫۰۷۶۰، ۱٫۰۶۷۰، ۱٫۰۶۳۵-۱٫۰۶۲۰. گاوها در حوالی ۱٫۱۱۴۵ با اولین مقاومت مواجه می‌شوند و مقاومت‌های بعدی عبارت‌اند از: ۱٫۱۱۷۰، ۱٫۱۲۴۵-۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۹۰-۱٫۱۲۷۵، ۱٫۱۳۵۵، ۱٫۱۴۷۵ و ۱٫۱۷۱۵.

  قطعا جلسه فدرال رزرو در ۲۶ جولای و جلسه بانک مرکزی در ۲۷ جولای و کنفرانس‌های خبری که رهبران این رگولاتورها برگزار خواهند کرد، مهم‌ترین رویدادهای هفته آینده هستند. ضمنا دوشنبه ۲۴ جولای هم داده‌های فعالیت تجاری (PMI) متعددی برای آلمان، منطقه یورو و آمریکا منتشر خواهند شد. روز بعد هم نتایج «پیمایش وام‌دهی بانکی منطقه یورو» منتشر خواهد شد و شاخص «اعتماد مصرف‌کننده آمریکا» اعلام می‌شود. داده‌های سفارش‌های کالاهای بادوام آمریکا روز پنجشنبه همراه با آمارهای بیکاری و املاک این کشور اعلام خواهند شد. در نهایت در جمعه، ۲۸ جولای، داده‌های مقدماتی تورم (CPI) در آلمان همراه با داده‌های هزینه مصرفی برای آمریکا منتشر خواهند شد.

GBP/USD: ۵۰ نقطه مبنا یا نهایتاً ۲۵ نقطه مبنا؟

 • جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان (BoE) برای ۳ آگوست برنامه‌ریزی شده است. برخی فعالان بازار عقیده دارند این بانک در این جلسه نرخ مبنای پوند را ۵۰ نقطه مبنای (bp) دیگر افزایش خواهد داد و به ۵.۵۰% خواهد رساند. اقتصاددانان کنگلومرای مالی فرانسوی «Societe Generale» سه دلیل اصلی این اقدام بانک انگلستان را فرمول‌بندی کرده‌اند.

  اول این که تورم بخش خدمات و دستمزدها در ماه ژوئن به اوج رسیده است اما هر دو اندیکاتور در سطحی بالا و ناخوشایند هستند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اگرچه در این ماه از ۸.۷% به ۷.۹% افت کرده است (پیش‌بینی می‌شد 8.2% باشد) اما هنوز بسیار بالاتر از سطح هدف ۲.۰% است.

  دوم این که «Societe Generale» عقیده دارد سرمایه‌گذاران به دلیل تورم دائمی این کشور از خرید اوراق انگلستان خودداری می‌کنند. این تورم بالا و پایدار یعنی سرمایه‌گذاران به پاداش بیشتری برای نگهداری اوراق انگلستان در مقایسه با اوراق خزانه آمریکا و آلمان نیاز دارند. در این مرحله برای اطمینان‌دادن به سرمایه‌گذاران لازم است که یک سیاست انقباضی سخت‌گیرانه دنبال شود.

  سوم این که بانک مرکزی انگلستان و رئیس آن «اندرو بیلی» در هفته‌های اخیر به دلیل پیروی طولانی‌مدت از یک دوره سیاست نرم پولی شدیداً مورد انتقاد قرار گرفته‌اند چون این سیاست نرم آنها بوده که اجازه جهش قوی تورم را داده است. اکنون بانک مرکزی انگلستان شاید بخواهد این کارش را جبران کند و ثابت کند که منتقدان اشتباه می‌کنند. این وضعیت به اقدامات تهاجمی‌تری مثل افزایش قابل‌توجه نرخ بهره منجر خواهد شد. البته باید این احتمال را در نظر بگیریم که بانک مرکزی انگلستان می‌تواند نرخ محافظه‌کارانه‌تر ۲۵ نقطه مبنا را به‌جای آن انتخاب کند.

   در واقع همه با استدلال‌های این اقتصاددانان فرانسوی موافق نیستند. مثلا همکاران آنها در «Commerzbank» آلمان به این نکته اشاره می‌کنند که قیمت‌های مصرف‌کننده (CPI) در ماه ژوئن در انگلستان با نرخ خیلی کندتری نسبت به آنچه انتظار داشتیم افزایش پیدا کرده‌اند. بنابراین انتظارات بازار برای افزایش نرخ بهره بیش از حد بالا هستند و نیاز به اصلاح روبه‌پایین دارند. این وضعیت به نوبه خود منجر به تضعیف پوند خواهد شد. استراتژیست‌های بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند «ING» هم نظر مشابهی دارند می‌گویند نرخ بهره حداکثر ۲۵ نقطه مبنا افزایش خواهد یافت.

  داده‌های CPI که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم چهارشنبه ۱۹ جولای منتشر خواهند شد. البته علاوه‌برآن، دفتر آمارهای مالی (ONS) در انگلستان هم داده‌های تجارت خرده‌فروشی کشور را جمعه ۲۱ جولای منتشر کرده است. حجم تجارت خرده‌فروشی در ماه ژوئن ۰.۷% ماه‌به‌ماه افزایش پیدا کرده است این رقم در ماه قبل 0.1% بود و انتظار می‌رفت که ۰.۲% باشد. اندیکاتور اصلی فروش خرده‌فروشی به جز فروش سوخت خودرو هم در این ماه ۰.۸% افزایش پیدا کرده است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۱% باشد و در ماه می ‌۰% بود. حجم سالانه فروش خرده‌فروشی در انگلستان هم در ماه ژوئن به ۰.۱%- افت کرده است درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۱.۵%- باشد و افت آن در ماه مه ۲.۳%- بود. ضمنا حجم پایه فروش خرده‌فروشی ۰.۹%- افت کرده درحالی‌که مقدار قبلی آن ۱.۹%- بود و پیش‌بینی می‌شد که ۱.۶%- باشد.

  بعد از انتشار این داده‌های مطلوب، «جرمی هانت» وزیر مالی انگلستان گفت «اگر به برنامه‌مان برای نصف‌کردن تورم بچسبیم، نتایج خوبی خواهیم گرفت». این گفته‌های وزیر را می‌توان به‌عنوان حمایتی برای انقباضی‌تر شدن سیاست شاهینی بانک انگلستان تفسیر کرد. البته بازارها عملا این گفته‌ها را نادیده گرفتند و قوی‌شدن دلار به GBP/USD فشار آورد و این جفت‌ارز دوره معاملاتی پنج‌روزه را در ۱٫۲۸۵۲ به پایان رساند.

  اگرچه حرکت این جفت‌ارز به تصمیم‌ها و اظهارات فدرال رزرو در ۲۶ جولای بستگی دارد. اما جلسه بانک مرکزی اروپا در ۲۷ جولای هم از طریق EUR/GBP بر پوند تاثیر خواهد گذاشت. اما همه این اتفاق‌ها در آینده نزدیک خواهند افتاد. در حال حاضر یعنی زمان نوشتن این بررسی، جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان درباره GBP/USD خیلی خنثی به نظر می‌رسد: یک‌سوم از آنها به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند، یک‌سوم به سقوط آن رأی می‌دهند و یک‌سوم هم بی‌طرف هستند. ۳۵% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند، ۲۵% قرمز هستند و ۴۰% باقیمانده هم خاکستری خنثی هستند. ۶۰% از اندیکاتورهای روند سبز هستند و ۴۰% قرمز هستند. اگر حرکت این جفت‌ارز به سمت جنوب اتفاق بیفتد، در منطقه ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰ با حمایت مواجه می‌شود و سپس به این حمایت‌ها خواهد رسید: ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۹۰. اگر این جفت‌ارز رشد کند در ۱٫۲۹۴۰ با اولین مقاومت مواجه می‌شود سپس به این مقاومت‌ها خواهد رسید: ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵، ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵، ۱٫۳۳۳۵-۱٫۳۳۰۰، ۱٫۳۴۲۵، ۱٫۳۶۰۵.

  به‌غیراز جلسه فدرال رزرو و جلسه بانک مرکزی اروپا، دوشنبه ۲۴ جولای  یک روز مهم است که داده‌های مقدماتی فعالیت تجاری (PMI) برای بخش‌های متنوع اقتصاد انگلستان منتشر می‌شوند.

USD/JPY: دو گام به جلو، یک گام به عقب

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۴ تا ۲۸ جولای ۲۰۲۳1

 • «ولادیمیر لنین» رهبر انقلابی روسی در سال ۱۹۰۴ کتابی با عنوان «یک گام به جلو، دو گام به عقب» نوشت. اتفاقی که برای ین در سه هفته گذشته افتاده است را می‌توان «دو گام به جلو، یک گام به عقب» نامید. ین در دو هفته نخست جولای صعود کرد و در هفته سوم بیش از نیمی از صعود خودش را پس گرفت و نزول کرد. این در حالی بود که همتایان آن یعنی یورو و پوند به دلیل دلار قوی‌تر، عقب‌نشینی کرده بودند، مهم‌ترین ضربه به USD/JPY از آمریکا وارد نشد بلکه به دلیل افت تورم ژاپن ایجاد شد.

  می‌دانید که در زمان نوشتن پیش‌بینی قبلی، تعداد حامیان ضعیف‌تر شدن ین سه برابر کسانی بود که انتظار داشتند ین تقویت شود (۴۵% نسبت به ۱۵%). البته حق با اکثریت بود. گزارش تورم که جمعه ۲۱ جولای منتشر شد باعث شد تا ین ناک‌دان شود و USD/JPY بیش از ۱% جهش کند. مشخص شد که علی‌رغم سیاست بسیار کبوتری بانک مرکزی ژاپن و نرخ بهره منفی ۰.۱%- ، رشد قیمت مصرف‌کننده کاهش پیدا کرده است. درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد تورم (CPI) برابر ۳.۵% باشد اما در عمل تورم در ماه ژوئن ۳.۳% بود. شاخص قیمت مصرف‌کننده منهای غذا و انرژی به ۴.۲% رسیده بود درحالی‌که مقدار قبلی آن ۴.۳% بود.

  این اعداد، امید به انقباضی شدن سیاست پولی بانک ژاپن را حداقل برای مدتی طولانی از بین بردند. ضمنا «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن که یک روز قبل سخنرانی کرده بود از سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن حمایت کرده بود. پس به احتمال زیاد در جلسه جمعه ۲۸ جولای بانک مرکزی ژاپن، نرخ بهره تغییری نمی‌کند. و اگر بنا باشد ارزش پول ملی حفظ شود دوباره مثل دفعات قبل از مداخلات ارزی استفاده خواهد شد.

  در این میان «ماساتو کاندا»، دیپلمات اصلی ارزی ژاپن برای توقف سقوط ین از «مداخله کلامی» استفاده کرد. او به شکل خاص اعلام کرد که «هرگز محدودیتی برای امکان مداخلات ارزی» وجود نخواهد داشت و مراحل متنوعی را برای جلوگیری از خالی‌شدن «مهمات» برای مداخله ارزی بیان کرد.

  بعد از اظهارات «ماساتو کاندا» اوضاع کمی آرام شد و USD/JPY هفته قبل را در ۱۴۱٫۸۰ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی، ۲۵% از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که حرکت صعودی این جفت‌ارز در روزهای آینده ادامه پیدا کند، ۵۵% به نزول آن رأی می‌دهند و ۲۰% هم موضع خنثی دارند. اندیکاتورهای D1 به این صورت هستند: ۲۵% از اسیلاتورها به رنگ قرمز، ۵۰% به رنگ سبز و ۲۵% خاکستری هستند. اندیکاتورهای روند برتری قاطع سبزها را با ۹۰% در برابر فقط ۱۰% رنگ قرمز نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۴۱٫۴۰ قرار گرفته است و پس از آن این حمایت‌ها بر سر راه هستند: ۱۴۰٫۶۰-۱۴۰٫۴۵، ۱۳۹٫۸۵، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۹۵، ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵ در نهایت این حمایت‌ها را خواهیم داشت: ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵، ۱۳۵٫۹۵، ۱۳۴٫۱۵-۱۳۳٫۷۵، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰، ۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۱۰ و ۱۲۷٫۲۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۲٫۲۰ قرار دارد سپس به ۱۴۴٫۰۰-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۵٫۳۰-۱۴۵٫۰۵، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵، ۱۴۸٫۸۵ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ در ۱۵۱٫۹۵ خواهیم رسید.

  به جز جلسه بانک مرکزی ژاپن هیچ اطلاعات مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: هاوینگ لایت‌کوین – تمرینی برای هاوینگ بیت‌کوین

 • ناظران به این نکته اشاره می‌کنند که قله شاخص DXY دلار در سال ۲۰۲۳ تقریبا هم‌زمان با کف بیت‌کوین بوده است. این موضوع عجیب نیست: BTC/USD مثل یک ترازو است. اگر کفه دلار سنگین‌تر شود، کفه بیت‌کوین سبک‌تر می‌شود. هفته قبل صعود دلار آمریکا باعث تضعیف این کریپتو شد. بیت‌کوین سخت در تلاش است تا منطقه حمایت ۲۹۸۵۰ دلار را حفظ کند و از ریزش به کف‌های ماه ژوئن در حوالی ۲۵۰۰۰ دلار جلوگیری کند.

  رابطه بین BTC و USD کاملاً منطقی و قابل‌درک است. البته برخی مشتاقان کریپتو تلاش می‌کنند تا بیت‌کوین را در موقعیت دارایی اصلی و پیش‌گام قرار دهند که دلار به دنبال آن حرکت می‌کند. آنها این‌طور استدلال می‌کنند که در حقیقت بیت کوین در اواسط سال گذشته وارد یک کانال افقی شد درحالی‌که شاخص دلار چند هفته بعد به دنبال آن حرکت کرد. اگر نگاه دقیقتری به نمودارها بیندازید می‌توانید لحظات مشابه زیادی را روی چارتها ببینید. اما به نظر ما نباید اهمیت بیت کوین را بالاتر از حد واقعی آن در نظر گرفت.

  اکنون متخصصان و اینفلوئنسرهای زیادی هستند که آینده درخشانی را برای بیت کوین ترسیم می‌کنند. اگرچه قیمت‌های هدف آنها خیلی با هم متفاوت است و گاهی اوقات ده‌ها برابر قیمت یک شخص دیگر است. مثلا «گئوف کندریک» اقتصاددان « Standard Chartered» اخیرا گفته که شرکت مالی او پیش‌بینی خوشبینانه تری از ارزش بازار بیت کوین دارد و قیمت 120,000 دلار را برای پایان سال ۲۰۲۴ هدف گرفته است.

  «گلن گودمن» تحلیل‌گر « BBC World» در پاسخ به این اظهارنظر نوشته است که این 120,000 دلار «بیشتر شبیه عددی است که روی هوا گفته شده است نه یک پیش‌بینی اصیل و منطقی». او عقیده دارد نویسندگان این پیش‌بینی‌ها خودشان طرفدار روند گاوی هستند و به همین دلیل، چند عامل کلیدی را در نظر نمی‌گیرند. مهم‌ترین عامل این است که رگولاتورهای مالی آمریکا بیرحمانه در حال حمله به صنعت ارز دیجیتال هستند و با شکایت‌های قانونی و بازرسی هایشان فعالان بازار را می‌ترسانند. ضمنا «گودمن» به پیش‌بینی‌های اقتصاددانان آمریکایی اشاره می‌کند که انتظار رکود طولانی در سال آینده را دارند و نتایج این رکود می‌تواند سرکوب شدید فعالیت در بازارهای مالی از جمله بازار دارایی‌های دیجیتال باشد. «رائول پال» مدیرعامل « Real Vision» و مدیرعامل سابق «گلدمن ساکس» بر خلاف «گلن گودمن» عقیده دارد مشکلات اقتصادی، سردرگمی در بخش بانکداری و بحران بازار املاک برای بیت کوین مفید هستند چون بیت کوین به‌عنوان یک دارایی دفاعی در این محیط عمل می‌کند. «رائول پال» عقیده دارد رالی گاوی طلای دیجیتال قطعی است و BTC می‌تواند در اواخر امسال به ۵۰,۰۰۰ دلار برسد.

  تحلیل‌گر مشهوری با نام مستعار «PlanB» عقیده دارد که پمپاژ قوی بیت کوین  نمی تواند قبل از هاوینگ آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. پیش‌بینی او بر اساس استفاده از اندیکاتور MA-200 مطرح شده است. این خط، به طور میانگین هر ماه ۵۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند پس ظرف ۹ ماه به شاخص ۳۲۰۰۰ دلار خواهد رسید. «PlanB» عقیده دارد ممکن است قیمت این سکه حتی حدود ۵۰% بالاتر از این نقطه برود اما حتی پس از آن هم فقط ۴۸۰۰۰ دلار خواهد شد.

  «مایکل ون دی پوپ» بنیان‌گذار مؤسسه سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» پیش‌بینی هفته قبل خودش را شفاف‌تر کرده است. او عقیده دارد روند فعلی در حال شکستن کف‌ها است و بیت کوین ممکن است تا ۲۹۵۰۰ دلار یا حتی ۲۹۰۰۰ دلار افت کند. البته او فکر می‌کند حرکت قیمت می‌تواند پیش‌زمینه‌ای برای یک رالی گاوی باشد که کریپتوی پرچم‌دار در آن تا ۳۲۵۰۰ دلار رشد می‌کند و پس از آن به ۳۴۰۰۰ و ۳۸۰۰۰ دلار خواهد رسید.

  اگر از پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت به سمت پیش‌بینی‌های بلندمدت حرکت کنیم می‌توانیم به نظر «کاترین وود» مدیرعامل «ARK Invest» اشاره کنیم. به نظر می‌رسد او خیلی به جهش قیمت به ۳۸۰۰۰ دلار و حتی تا ۱۲۰,۰۰۰ دلار علاقه‌مند نیست. او پیش‌بینی خودش را دوباره مورد تأکید قرار می‌دهد که ظرف هفت سال به دلیل تورم و بحران بانکداری، بیت کوین در قیمت ۱,۵۰۰,۰۰۰ دلار یا دستکم ۶۲۵۰۰۰ دلار معامله خواهد شد.

  با وجود خوش‌بینی نامحدود «کاترین وود»، داده‌های «CryptoVantage» بر اساس نظرسنجی از ۱۰۰۰ سرمایه‌گذار کریپتو در آمریکا، آب سردی روی علاقه‌مندان ارز دیجیتال ریخت. فقط ۲۳% از سرمایه‌گذاران عقیده دارند سال آینده قیمت بیت کوین به حداکثر تاریخی ۶۸۹۱۷ دلار خواهد رسید. ۴۷% فکر می‌کنند که قیمت بیت کوین ظرف پنج سال به این عدد خواهد رسید. ۷۸% مطمئن هستند که BTC نهایتاً به سقف تاریخی خودش برمی‌گردد اما در آینده نامعلومی به این قیمت خواهد رسید. ۹% هم عقیده دارند بیت کوین هرگز دوباره به این قیمت نخواهد رسید.

  ما در بررسی‌های قبلی‌مان توجه زیادی به هاوینگ آینده بیت کوین در آوریل ۲۰۲۳ کردیم. حالا باید به‌خاطر داشته باشیم که هاوینگ «لایت کوین» هم به‌زودی در دوم آگوست امسال اجرا خواهد شد. پاداش ماینینگ یک بلوک به 6.25 LTC کاهش پیدا خواهد کرد. باتوجه‌به این که لایت کوین یک فورک از بیت کوین است و سقف مجموع انتشار آن ۸۴ میلیون سکه است. زیر نظر گرفتن تغییرات قیمت لایت کوین و تلاش برای پیش‌بینی عملکرد بیت کوین بعد از هاوینگ آینده بر اساس این مشاهدات می‌تواند جذاب باشد.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۲۱ جولای، BTC/USD در حوالی ۲۹۸۵۰ دلار معامله می‌شود. مجموع ارزش کل بازار ارز دیجیتال تقریبا تغییری نکرده است و ۱.۲۰۲ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱.۱۹۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در منطقه خنثی و ۵۰ نقطه است (از ۶۹ نقطه در هفته قبل کمتر شده است).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید