2023 جولای 15

EUR/USD: کاهش تورم باعث ریزش دلار شد

 • خب حالا می‌توانیم شروع فرایند جهانی دلارزدایی را جشن بگیریم (یا برعکس، از آن خشمگین شویم). «بلومبرگ» می‌گوید ظاهرا بعد از آنکه نرخ تورم آمریکا به ۳.۰% که خیلی از هدف ۲.۰% فدرال رزرو دور نیست، نزدیک شد، به یک نقطه تحول در اقتصاد آمریکا رسیده‌ایم.

  دلار در هفته قبل به دلیل آمارهای اقتصاد کلان آمریکا با بیشترین فشار طی یک سال اخیر مواجه شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که چهارشنبه ۱۲ جولای منتشر شد، ۰.۲% افزایش در ماه ژوئن را نشان می‌داد که کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۰.۳% بود. این اندیکاتور سالانه از ۴.۰% به ۳.۰% افت کرده بود و به پایین‌ترین سطح از مارس ۲۰۲۱ رسیده بود. تورم هسته هم از ۵.۳% به ۴.۸% در ماه ژوئن افت کرده بود اگرچه پیش‌بینی می‌شد ۵.۰% باشد.

  باتوجه‌به این کاهش شتاب دائمی تورم، فعالان بازار هم عدم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و هم تغییر فوری سیاست پولی را در قیمت‌های بازار لحاظ کردند. طبق داده‌های «FedWatch» که متعلق به مؤسسه «CME Group» است ، احتمال این که فدرال رزرو دوباره نرخ بهره را در ماه جولای ۲۵ نقطه مبنا افزایش دهد از ۳۳% به ۲۰% کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل اکثر ابزارهای مالی با موفقیت به دلار حمله کردند. ضمنا فعالان بازار، اظهارات «نیل کشکاری»، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس، همکارش «توماس بارکین» از بانک ریچموند فد و «کریستوفر والر» عضو شورای فد که گفته بودند تورم هنوز بالای سطح هدف است و فدرال رزرو آماده است تا سیاست انقباضی (QT) خودش را ادامه دهد را کاملا نادیده گرفتند.

  داستان نزول دلار اینجا تمام نشد. بعد از گزارش اداره آمارهای کار در پنجشنبه ۱۳ جولای که نشان می‌داد شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) به‌صورت سال‌به‌سال در ماه ژوئن فقط ۰.۱% رشد کرده است، EUR/USD رالی خودش را ادامه داد (پیش‌بینی می‌شد این مقدار ۰.۴% باشد و مقدار آن در ماه مه ۰.۹% بود). به همین دلیل شاخص دلار DXY سطح حمایتی ۱۰۰٫۰۰ را از دست داد و به مقدارهای آوریل ۲۰۲۲ سقوط کرد و EUR/USD به بالاترین سطح از فوریه ۲۰۲۲ صعود کرد و سقف ۱٫۱۲۴۴ را ثبت کرد.

  عده زیادی از فعالان بازار به این نتیجه رسیده‌اند که اکنون بهترین زمان برای کنارگذاشتن دلار آمریکا است. اقتصاد آمریکا دچار رکود خواهد شد و تورم به مقدارهای هدف خواهد رسید و فدرال رزرو هم کمپینی را برای نرم کردن سیاست پولی خودش شروع خواهد کرد. به همین دلیل نیمه دوم سال ۲۰۲۳ و سال ۲۰۲۴ دوره‌ای برای تقویت سایر ارزها نسبت به دلار است. نتیجه این انتظارات هم سقوط شاخص اسپات USD به کف ۱۵ماهه خودش بود و هج‌فوندها برای اولین‌بار از ماه مارس تابه‌حال فقط مشغول فروش دلار آمریکا شدند.

  EUR/USD بعد از ثبت یک هفته ریزشی برای دلار، کارش را در ۱٫۱۲۲۸ تمام کرد. اگر چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۱۴ جولای، ۳۰% از تحلیل‌گران به رشد بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۵۵% به نزول آن رأی می‌دهند و ۱۵% باقیمانده هم موضع خنثی دارند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند اگرچه یک‌سوم از اسیلاتورها به ما نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌خرید است.

  نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۱۲۰۰ قرار دارد و پس از آن به ۱٫۱۱۷۰، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۰۱۰-۱٫۰۹۹۵ و ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵ خواهیم رسید. گاوها در حوالی ۱٫۱۲۴۵، ۱٫۱۳۱۰-۱٫۱۲۹۰، ۱٫۱۳۵۵، ۱٫۱۴۷۵ و ۱٫۱۷۱۵ با مقاومت روبرو خواهند شد.

  دوره سکوت قبل از جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) که برای ۲۶ جولای برنامه‌ریزی شده است از ۱۵ جولای شروع خواهد شد. بنابراین نباید انتظار هیچ اظهارنظری از طرف مسئولان فدرال رزرو را در هفته آینده داشته باشیم. قیمت‌ها فقط تحت تاثیر داده‌های اقتصاد کلان در بازار تغییر خواهند کرد. سه‌شنبه ۱۸ جولای داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا منتشر خواهند شد. چهارشنبه ۱۹ جولای تورم (CPI) در منطقه یورو اعلام می‌شود. پنجشنبه ۲۰ جولای هم داده‌های بیکاری، فعالیت تولیدی و بازار مسکن در آمریکا منتشر خواهند شد.

GBP/USD: پتانسیل رشد همچنان باقی است

 • ما در پایان ماه ژوئن گمانه‌زنی کردیم که GBP/USD ممکن است فاصله باقیمانده تا ۱٫۳۰۰۰ را ظرف چند هفته یا حتی چند روز پر کند. سرانجام مشخص شد که حق با ما بود. پوند بریتانیا در وضعیت فعلی فرصت رشد را از دست نداده است: قله هفته گذشته در ارتفاع ۱٫۳۱۴۱ ثبت شد که منطبق بر سطح پایان ماه مارس و شروع آوریل ۲۰۲۲ بود. قیمت نهایی دوره پنج‌روزه در ۱٫۳۰۹۲ ثبت شد.

  به جز تضعیف دلار، عامل دیگر رشد پوند، گزارش شش‌ماهه ارزیابی سیستم مالی انگلستان بود. این گزارش، تاب‌آوری اقتصاد انگلستان در چرخه طولانی افزایش نرخ بهره کلیدی را نشان می‌داد. بانک‌های بزرگ انگلستان بر خلاف چند بانک آمریکایی، کفایت سرمایه بالایی دارند و سود آنها در حال رشد است. این نشان می‌دهد که آنها می‌توانند امسال در برابر چند افزایش نرخ بهره مقاومت کنند. انتظار می‌رود جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان (BoE) در ۳ آگوست با افزایش ۵۰ نقطه مبنای نرخ بهره و رسیدن نرخ به ۵.۵۰% همراه باشد. بانک انگلستان این افزایش را بدون توجه به مشکلات اقتصادی احتمالی اجرا خواهد کرد چون مبارزه با افزایش قیمت‌ها برای این بانک مهم‌تر است. تورم مصرف‌کننده (CPI) انگلستان در ماه مه هم ۸.۷% بود (برای مقایسه باید بگوییم که تورم همین دوره در آلمان ۶.۱% ، در فرانسه ۴.۵% ، در ژاپن ۳.۲% و در آمریکا برای ماه مه۴.۰% و در ماه ژوئن ۳.۰%بود).
  بازار کار انگلستان هم در حال افزایش تورم است. حتی با وجود افزایش نرخ بهره، آخرین گزارش بازار کار، نشان‌دهنده شتاب گرفتن افزایش دستمزد به سطح ۶.۹% سال‌به‌سال بود. بدون درنظرگرفتن آشفتگی مربوط به همه‌گیری کووید-۱۹، این افزایش، سریع‌ترین شتاب افزایش از سال ۲۰۰۱ تابه‌حال است. اگرچه بیکاری همراه با دستمزدها افزایش پیدا می‌کند ولی سطح فعلی بیکاری ۴.۰% است که هنوز در کف تاریخی خودش قرار دارد. بله در آگوست سال گذشته نرخ بیکاری کمتر و ۳.۵% بود اما رشد فقط ۰.۵% در یک سال تقریبا برابر با هیچ است!

  به‌طورکلی در آینده قابل‌پیش‌بینی هیچ مانع بزرگی نمی‌تواند از تداوم سیاست انقباضی بانک انگلستان جلوگیری کند. بنابراین چشم‌انداز افزایش بیشتر نرخ بهره برای جلو بردن پوند همچنان باقی است. طبق نظر تعدادی از تحلیل‌گران، GBP/USD که از مقاومت ۱٫۳۰۰۰ عبور کرده است اکنون می‌تواند به سطح ۱٫۳۵۰۰ حمله کند.

  البته این گفته به معنای آن نیست که این رشد همین حالا اتفاق خواهد افتاد. استراتژیست‌های «ING» بزرگ‌ترین گروه بانکداری هلند معتقد هستند: «پوند از یک نظر به دلیل گرایش شاهینی بانک انگلستان، با ارزش‌گذاری بالاتر از ارزش واقعی مواجه شده است و احتمال کمی دارد که نتایج قوی را در مرحله خرسی فعلی دلار نشان دهد. البته تریدرها اکنون ۱٫۳۳۰۰ را در GBP/USD هدف گرفته‌اند و ما فرض می‌کنیم که هفته آینده می‌تواند بالای ۱٫۳۰۰۰ بسته شود».

  بانک کانادایی «Scotiabank » احتمال تثبیت پوند در هفته آینده را پیش‌بینی کرده است البته پولبک به ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۰۰ و رشد بیشتر تا منطقه ۱٫۳۳۰۰ را هم رد نمی‌کند. بانک سنگاپوری «United Overseas» هم از احساسات گاوی حمایت می‌کند. اقتصاددانان این بانک عقیده دارند «مومنتوم صعود قوی نشان می‌دهد که احتمال پولبک GBP/USD کم است. بر عکس احتمال زیادی دارد که این جفت‌ارز به سمت مرز بالایی میانگین متحرک نمایی هفتگی حرکت کند. این سطح مقاومت کلیدی فعلا در ۱٫۳۳۳۵ قرار دارد.».

  وقتی به جمع‌بندی پیش‌بینی‌های متخصصان درباره آینده نزدیک نگاهی می‌اندازیم، در حال حاضر فقط ۲۵% از متخصصان به رشد بیشتر این جفت‌ارز اعتقاد دارند. ۵۰% به افت این جفت‌ارز معتقد هستند و ۲۵% باقیمانده هم نظر خاصی ندارند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها صعود را نشان می‌دهند اگرچه یک‌چهارم اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند با سطوح و مناطق زیر مواجه خواهد شد: ۱٫۳۰۶۰-۱٫۳۰۵۰ سپس ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۸۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۲۸۷۵-۱٫۲۸۵۰، ۱٫۲۷۵۵-۱٫۲۷۴۰، ۱٫۲۶۹۵-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۵، ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰. اگر این جفت‌ارز صعودی شود مقاومت‌های زیر را تجربه خواهد کرد: ۱٫۳۱۴۰-۱٫۳۱۲۵، ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵، ۱٫۳۳۳۵-۱٫۳۳۰۰، ۱٫۳۴۲۵، ۱٫۳۶۰۵.

  در هفته آینده رویدادهای مهمی اتفاق خواهند افتاد: چهارشنبه ۱۹ جولای، اندیکاتور مهم تورم یعنی شاخص قیمت مصرف‌کننده انگلستان اعلام خواهد شد. در پایان هفته کاری، در جمعه ۲۱ جولای هم داده‌های فروش خرده‌فروشی انگلستان منتشر خواهند شد. این آمارها تاثیر مهمی بر نرخ تبادل ارز دارند و درکی از هزینه‌های مصرف‌کننده و فعالیت کلیدی اقتصادی را ایجاد می‌کنند که عوامل کلیدی برای تصمیم‌گیری بانک انگلستان درباره نرخ بهره هستند.

USD/JPY: ین دوباره سرمایه‌گذاران را خوشحال کرد

 • ین برای دومین هفته متوالی به سرمایه‌گذاران به‌خاطر صبرشان جایزه داد. USD/JPY همچنان در حال بازگشت از ماه به زمین است و کف محلی خودش را در ۱۳۷٫۲۳ ثبت کرد. ین ژاپن ظرف دو هفته از ۳۰ ژوئن توانسته است بیش از ۷۸۰ نقطه را از دلار آمریکا پس بگیرد.

  ین در مقایسه با سایر ارزهایی که در سبد DXY وجود دارند، ذی‌نفع اصلی بوده است. کارت برنده ین ژاپن، ترس سرمایه‌گذاران درباره بروز رکود در آمریکا و کاهش تفاوت بازده اوراق دولتی آمریکا است. همه از همبستگی بین اوراق خزانه و USD/JPY مطلع هستند. اگر بازده اوراق خزانه آمریکا کاهش پیدا کند، ین نسبت به دلار رشد می‌کند. هفته قبل، پس از انتشار داده‌های CPI، بازده اوراق ۱۰ساله دولتی آمریکا از ۳.۹۵% به ۳.۸۵% کاهش پیدا کرد و بازده اوراق ۲ساله از ۴.۸۵% به ۴.۷۰% نزول کرد.

  این گمانه‌زنی که شاید بانک مرکزی ژاپن (BoJ) سرانجام سیاست پولی بسیار انبساطی خودش را تعدیل کند و به سمت انقباض بیشتر در ماه‌های آینده پیش برود هم به نفع ین بود. در اینجا ما فقط درباره گمانه‌زنی‌ها صحبت می‌کنیم و هیچ سیگنال روشنی از سوی دولت یا رهبری بانک مرکزی ژاپن درباره این موضوع به بازار داده نشده است.

  یادآوری می‌کنیم که مؤسسه فرانسوی «Societe Generale» انتظار دارد بازده اوراق دولتی ۵ساله آمریکا ظرف یک سال به ۲.۶۶% افت کند و این به USD/JPY اجازه می‌دهد تا به زیر ۱۳۰٫۰۰ برسد. اگر هم‌زمان بازده اوراق دولتی ژاپن (JGB) در سطح فعلی باقی بماند این جفت‌ارز می‌تواند حتی تا ۱۲۵٫۰۰ افت کند. اقتصاددانان «Danske Bank» پیش‌بینی می‌کنند که نرخ USD/JPY در یک افق ۶ تا ۱۲ماهه به زیر ۱۳۰٫۰۰ برسد. پیش‌بینی‌های مشابهی از سوی استراتژیست‌های «BNP Paribas» بیان شده‌اند. آنها هدف ۱۳۰٫۰۰ را تا انتهای امسال و هدف ۱۲۳٫۰۰ را تا انتهای سال ۲۰۲۴ بیان کرده‌اند. در این چارچوب هج‌فوندهای زیادی فعالانه فروش دلار و خرید ین را در پیش گرفته‌اند.

  جفت‌ارز USD/JPY بعد از یک اصلاح به شمال، هفته قبل را در ۱۳۸٫۷۵ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی ۴۵% از تحلیل‌گران عقیده دارند این جفت‌ارز رشد خودش را در روزهای آینده هم ادامه خواهد داد. فقط ۱۵% از سقوط بیشتر آن حمایت می‌کنند و ۴۰% هم منتظر هستند تا ببینند چه اتفاقی خواهد افتاد. اندیکاتورهای D1 به این صورت هستند: ۱۰۰% از اسیلاتورها قرمزرنگ هستند اما ۱۰% به ما سیگنال بیش‌فروش می‌دهند. تعادل قدرت بین قرمزها و سبزها در اندیکاتورهای روند ۳۵% به ۶۵% است. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۸٫۳۰-۱۳۸٫۰۵ قرار دارد پس از آن به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۲۵، ۱۳۵٫۹۵، ۱۳۴٫۱۵-۱۳۳٫۷۵، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰، ۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۱۰ و ۱۲۷٫۲۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱٫۳۹۰۵-۱٫۳۸۹۵ سپس ۱۳۹٫۸۵، ۱۴۰٫۶۰-۱۴۰٫۴۵، ۱۴۱٫۶۰-۱۴۱٫۴۰، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۴٫۰۰-۱۴۳٫۷۵، ۱۴۵٫۳۰-۱۴۵٫۱۵، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵، ۱۴۸٫۸۵ و سرانجام سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱.۹۵.قرار دارد.

  انتظار نداریم که هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود. البته تریدرها باید به این نکته توجه کنند که دوشنبه ۱۷ جولای در ژاپن تعطیل عمومی است و این کشور «روز دریا» را جشن می‌گیرد.

ارز دیجیتال: کارل مارکس و بیت‌کوین۱۲۰,۰۰۰ دلاری

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۷ تا ۲۱ جولای ۲۰۲۳1

 • بازارها بعد از انتشار داده‌های تورم مصرف‌کننده آمریکا در هفته قبل، مطمئن شدند که محدودیت‌های پولی فدرال رزرو کنار گذاشته می‌شوند و چرخشی به سمت کاهش نرخ بهره کلیدی صورت خواهد گرفت. دلار با افت سریع به این شرایط واکنش نشان داد ولی بازارهای مالی ریسکی، صعود کردند. شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک بالا رفتند اما بیت‌کوین بالا نرفت. جفت‌ارز BTC/USD به حرکت ساید در اطراف نقطه پیوت ۳۰۶۰۰ دلار ادامه داد و اکنون در یک دامنه محدود به دام افتاده است. به نظر می‌رسد همبستگی مستقیم بیت‌کوین با سهام و همبستگی معکوس آن با دلار کاملا فراموش شده است. پنجشنبه ۱۳ جولای بعد از انتشار اندیکاتور PPI آمریکا ، بیت‌کوین تلاش کرد تا به سمت شمال حرکت کند اما ناموفق بود: بیت‌کوین درست فردای آن روز به محدوده کانال ساید خودش برگشت.
  چرا این اتفاق افتاد؟ چه چیزی مانع از آن شد که طلای دیجیتال نتواند با بازار سهام رشد کند؟ به نظر نمی‌رسد هیچ دلیل کاملا محکمی برای این اتفاق وجود داشته باشد. اگرچه تحلیل‌گران به سه عامل اشاره می‌کنند که روی بازار ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارند.

  اولین عامل، سودآوری پایین ماینینگ بیت کوین است. به دلیل افزایش پیچیدگی محاسباتی، سودآوری ماینینگ به کف تاریخی خودش نزدیک شده است. ضمنا این کار با ترس از افت قیمت جدید احتمالی همراه است. این باعث می‌شود تا ماینرها نه‌تنها سکه‌هایی که به‌تازگی ماین کرده‌اند را بفروشند (حدود BTC ۹۰۰ در روز) بلکه ذخایر جمع شده خودشان را هم بفروشند. ماینرها طبق داده‌های «Bitcoinmagazine» حجم بی‌سابقه‌ای از سکه‌ها را در شش سال اخیر به صرافی‌ها منتقل کرده‌اند.

  دولت آمریکا هم علاوه بر ماینرها در افزایش عرضه بیت کوین نقش دارد. دولت آمریکا فقط در یک روز یعنی ۱۲ جولای سکه‌هایی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار را به صرافی‌های ارز دیجیتال انتقال داد. این دومین عامل منفی است. در نهایت عامل سوم هم ورشکستگی صرافی «Mt.Gox » است که باید با موجودی باقیمانده در حسابش تا پایان اکتبر، پول مشتریانش را پرداخت کند. این حساب‌ها دارای ۱۳۵۹۰۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۴٫۸ میلیارد هستند. پرداخت‌ها با ارز دیجیتال انجام می‌شوند که بعدا در بازار برای فروش و مبادله با ارزهای فیات در دسترس قرار خواهند گرفت.

  البته همه این موارد تاثیر مثبتی نخواهند داشت و عرضه را افزایش می‌دهند اما تقاضا را افزایش نمی‌دهند. البته اگر حجم متوسط معاملاتی بیت کوین که بیش از ۱۲ میلیارد دلار در روز است را در نظر بگیریم ارقامی که ذکر کردیم خیلی آخرالزمانی به نظر نمی‌رسند. درخواست راه‌اندازی ETF ‌های بیت کوین اسپات از سوی غول‌هایی مثل «بلک راک»، «Invesco»، «فیدلیتی» و سایر مؤسسات، بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار دارد. یکی از عوامل منفی هم افزایش فشار رگولاتوری (تنظیمی) بر بازار ارز دیجیتال از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) است.

  باید به این نکته اشاره کنیم که SEC همه درخواست‌های صندوق ETF اسپات (نقدی) BTC را رد کرده است و فعلا مشتاق چراغ سبز دادن به آنها نیست. بنابراین تقلا برای تأسیس این صندوق‌ها ممکن است طی ماه‌های زیادی ادامه داشته باشد. مثلا انتظار نداریم که در بهترین حالت، تصمیم نهایی درباره درخواست «بلک راک» قبل از سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ اعلام شود و از اواسط مارس ۲۰۲۴ که فقط یک ماه قبل از هاوینگ بعدی بیت کوین است ، دیرتر نخواهد شد. نه‌تنها بعد از هاوینگ بلکه قبل از هاوینگ هم ممکن است افزایش قیمت BTC اتفاق بیفتد.
  طبق نظر اقتصاددانان بانک «Standard Chartered» قیمت بیت کوین امسال از ۵۰,۰۰۰ دلار فراتر خواهد رفت و در پایان سال بعد می‌تواند به ۱۲۰,۰۰۰ دلار برسد. یک تحلیل‌گر بانکی به نام «جف کندریک» می‌گوید وقتی قیمت افزایش پیدا می‌کند، ماینرها به استراتژی جمع‌کردن بیت کوین برخواهند گشت. همان‌طور که قبلا گفتیم اکنون ماینرها تقریبا همه سکه‌هایی که ماین می‌کنند را می‌فروشند. اگر بیت کوین روی ۵۰,۰۰۰ دلار معامله شود فروش آنها از ۹۰۰ سکه فعلی به ۱۸۰ تا ۲۷۰ سکه کاهش خواهد یافت. این کاهش عرضه می‌تواند باعث رشد بیشتر ارزش این دارایی شود. به‌طورکلی همه چیز با نظریه اقتصادی عرضه و تقاضای «کارل مارکس» سازگار است.

  انتظار داریم که سرمایه‌گذاران نهادی هم علاوه بر ماینرها به جمع‌کردن بیت کوین علاقه‌مند شوند چون نه‌تنها راه‌اندازی ETF ‌های اسپات (نقدی) بیت کوین و هاوینگ بلکه تغییر سیاست پولی فدرال رزرو و تضعیف دلار هم در راه است. «مایکل سوننشین» مدیرعامل «Grayscale Investments» می‌گوید واضح است که بیت کوین دیگر یک «مد زودگذر» نیست. او می‌گوید «اخبار جدید، تاب‌آوری این کلاس دارایی را در یک افق زمانی گسترده‌تر نشان می‌دهند و سرمایه‌گذاران بسیاری هستند که آن [طلای دیجیتال] را یک فرصت سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد می‌دانند».

   «مایکل پیتزینو» تحلیل‌گر و تریدری است که عقیده دارد دلار در مسیر کاهش ارزش قابل‌توجهی قرار دارد. البته او سناریوی آخرالزمانی فروپاشی ارز اصلی جهان را مطرح نمی‌کند چون دینامیک‌های نرخ دلار، کندتر از سایر کلاس‌های دارایی مالی هستند. البته «پیتزینو» روند نزولی دائمی USD در آینده قابل‌پیش‌بینی همراه با توزیع مجدد منابع مالی به نفع دارایی‌های دیجیتال را پیش‌بینی می‌کند. چارت گرافیکی ماکرو، روند صعودی را نشان می‌دهد و اگر همبستگی بین USD و BTC را در نظر بگیریم، سقوط دلار می‌تواند باعث افزایش ارزش بیت کوین شود که با صعود سایر دارایی‌های مهم ارز دیجیتال دنبال می‌شود.

  «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب مشهور «پدر ثروتمند، پدر فقیر» ادعا می‌کند بیت کوین تا سال ۲۰۲۴ به ۱۲۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. پیش‌بینی این اقتصاددان بر اساس این حقیقت است که کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) به‌زودی به سمت استاندارد طلا حرکت خواهند کرد و ارز دیجیتال خودشان را با پشتوانه طلا منتشر خواهند کرد. این کار می‌تواند به سلطه دلار آمریکا بر اقتصاد جهانی ضربه بزند و باعث کاهش ارزش آن شود. او هشدار می‌دهد بسیاری از مؤسسات مالی سنتی ممکن است به دلیل تصمیمات نادرست و فساد خودشان ورشکسته شوند. «کیوساکی» توصیه می‌کند با خرید طلای فیزیکی و بیت کوین از پولتان حفاظت کنید.

   «مارکوس تیلن»، رئیس بخش پژوهش خدمات مالی کریپتوی «Matrixport» هم رقم مشابهی را نه برای شروع بلکه برای پایان سال ۲۰۲۴ اعلام کرده است. او در مصاحبه‌ای با «CoinDesk» گفته است قیمت اولین کریپتو می‌تواند در پایان سال بعد به ۱۲۵,۰۰۰ دلار برسد. او این‌طور توضیح می‌دهد «بیت کوین در ۲۲ ژوئن به سقف سالانه جدیدی رسید. این موضوع با نگاه به گذشته نشان‌دهنده پایان بازار خرسی و شروع باز گاوی است».

  «تیلن» عقیده دارد قیمت بیت کوین طی ۱۲ ماه می‌تواند ۱۲۳% رشد کند و ظرف یک و سال نیم ۳۱۰% رشد خواهد کرد. این دارایی با این رشد به ترتیب به ۶۵,۵۳۹ و ۱۲۵,۷۳۱ دلار صعود خواهد کرد. پیش‌بینی این متخصص بر اساس میانگین سودآوری سیگنال‌های مشابه در گذشته یعنی ماه آگوست ۲۰۱۲، دسامبر ۲۰۱۵، مه ۲۰۱۹ و آگوست ۲۰۲۰ است. («تیلن» عمدا اولین مورد با رشد ۵۲۸۵% ظرف ۱۸ ماه را نادیده می‌گیرد و آن را «حماسی» و «نامتناسب» می‌داند).

  «مایکل ون دی پوپ» موسس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «Eight» پیش‌بینی کوتاه‌مدت تری را مطرح کرده است و می‌گوید بیت کوین آماده جهش به ۴۱۰۰۰ دلار می‌شود. نظر این تحلیل‌گر مشهور بر اساس رشد اخیر قیمت BTC و سطوح فیبوناچی است. او عقیده دارد «سقف سالانه قبلی BTC در آوریل شکسته شد. اکنون شاهد سقف‌های صعودی بیشتری هستیم چون تریدرها مومنتوم گاوی بیشتری ایجاد می‌کنند و پوزیشن‌ها هم با نگاه به صعود باز می‌شوند. برای تداوم روند صعودی که آن را «چرخه گاوی» می‌نامیم بیت کوین باید به سقف جدید و واضحی برسد. چند نقطه هستند که احتمال رشد بیشتر با استفاده از سطوح فیبوناچی را تعیین می‌کنند. من می‌گویم اکنون یک رالی تا ۴۱۰۰۰ دلار پیش روی ما است».

  این تحلیل‌گر این‌طور پیش‌بینی می‌کند «دو سناریو وجود دارد: صعود به بالای سقف فعلی که همراه با مقداری تثبیت و رولبک قبل از شروع رشد جدید است. تثبیت در سطوح فعلی و بعد رشد پرشتاب در ماه‌های آینده. این یک رفتار استاندارد در چارت بیت کوین است. بعد از آن قیمت تا ۴۱۰۰۰ دلار یا ۴۲۵۰۰ دلار بالا خواهد رفت».

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۱۴ جولای BTC/USD حوالی ۳۰۱۸۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال کمی افزایش یافته است و در حد ۱٫۱۹۸ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۷۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در منطقه طمع قرار دارد و برابر با ۶۰ نقطه است (هفته قبل ۵۵ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید