2023 جولای 1

EUR/USD: چه زمانی به ۱٫۱۰۰۰ برخواهد گشت؟

 • اگر بخواهیم نتیجه رویارویی EUR و USD در نیمه دوم ژوئن را خلاصه کنیم باید نتیجه نهایی این مسابقه را مساوی اعلام کنیم. EUR/USD  در جمعه ۳۰ ژوئن کارش را همان جایی به پایان رساند که روزهای ۱۵ و ۲۳ ژوئن در آنجا معامله می‌شد.

  پنجشنبه ۲۹ ژوئن بخشی از داده‌های بسیار قدرتمند اقتصاد کلان درباره آمریکا منتشر شد. «اداره تحلیل اقتصادی» مقدار GDP در سه‌ماهه اول را روبه‌بالا بازنگری کرد و به ۲.۰% سال‌به‌سال (YoY) افزایش داد (پیش‌بینی قبلی ۱.۳% بود). در بازار کار هم تعداد درخواست‌های بیکاری اولیه در این هفته تقریبا ۳۰ هزار درخواست افت کرد و به پایین‌ترین سطح از ماه می تابه‌حال یعنی ۲۳۹ هزار درخواست رسید.

  به یاد دارید که کمیته بازار باز فدرال (FOMC) تصمیم گرفت که نرخ بهره را در ۵.۲۵% بدون تغییر رها کند. فعالان بازار پس از آن جلسه درباره حرکت‌های بعدی این رگولاتور گمانه‌زنی می‌کردند. داده‌های منتشر شده جدید، اعتماد به ثبات اقتصاد آمریکا را تقویت کرد و انتظار بازارها برای افزایش بیشتر نرخ بهره دلار را بیشتر کرد. بر اساس ابزار «CME FedWatch» ، احتمال افزایش نرخ بهره به میزان ۲۵ نقطه مبنا در جلسه ماه جولای فدرال رزرو تا ۸۷% بالا رفته است و احتمال این که مجموع افزایش نرخ تا  پایان سال ۲۰۲۳ در حد ۵۰ نقطه مبنا باشد، تقریبا ۴۰% است. به همین دلیل در اواسط روز جمعه، ۳۰ ژوئن، EUR/USD یک کف محلی را در ۱٫۰۸۳۵ ثبت کرد.

  «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو که چهارشنبه ۲۸ ژوئن در «انجمن اقتصادی»  که در «سینترا» (پرتغال) برگزار می‌شد، سخنرانی می‌کرد، اعلام کرد که تصمیم درباره افزایش بیشتر نرخ بهره بر اساس بازار کار قدرتمند و تورم دائمی بالا  تعیین خواهد شد. البته آمارهای هزینه‌های مصرف شخصی هسته (PCE) که در ۳۰ ژوئن منتشر شدند نشان دادند که تورم به‌کندی در حال نزول است. پیش‌بینی می‌شد که شاخص PCE برای ماه ژوئن در سطح قبلی ۴.۷% باقی بماند اما این شاخص در واقع و عملا تا ۴.۶% افت کرد. این آمارها تا حدی احساسات گاوی روی دلار را کاهش دادند و شاخص DXY کمی پایین‌تر رفت و EUR/USD در منطقه مرکزی  در کریدور ساید دوهفته‌ای خودش باقی ماند و دوره پنج‌روزه را در ۱٫۰۹۱۰ به پایان رساند.

  اگر نگاهی به اقتصاد اروپا در آن‌سوی اقیانوس اطلس بیندازیم،  داده‌های مقدماتی تورم بالای اسپانیا و آلمان را مشاهده می‌کنیم، بازارها انتظار داشتند «شاخص هماهنگ قیمت مصرف‌کننده (HICP)» در منطقه یورو در ماه ژوئن تا ۰.۷% افزایش پیدا کند و تا حد قابل‌توجهی از ۰.۲% یک ماه قبل خودش بالاتر برود. البته مقدار واقعی این شاخص اگرچه از مقدار ماه می بیش‌تر بود اما فقط کمی بالاتر رفته بود و به ۰.۳% رسیده بود. ضمنا «شاخص قیمت مصرف‌کننده مقدماتی» (CPI) هم جمعه ۳۰  ژوئن منتشر شد و کاهش تورم منطقه یورو از ۶.۱% به ۵.۵% سال‌به‌سال را نشان می‌داد (پیش‌بینی می‌شد که ۵.۶% باشد).

  به یاد دارید که بعد از اظهارات متمایل به شاهین‌ها از سوی رهبران بانک مرکزی اروپا در اواسط ماه ژوئن، بازارها دو افزایش نرخ بهرۀ یورو را به ترتیب در ماه‌های جولای و سپتامبر، هر کدام به اندازه ۲۵ نقطه مبنا، در نظر گرفته بودند. بنابراین داده‌های تورم جدید اروپا اثر کمی بر احساسات سرمایه‌گذاران گذاشتند.

  روز جمعه ۳۰ ژوئن فقط پایان این سه‌ماهه نبود بلکه پایان نیمه اول سال هم بود. نماینده‌های چند بانک به همین دلیل تصمیم گرفتند تا پیش‌بینی‌هایشان درباره نیمه دوم ۲۰۲۳ و آغاز ۲۰۲۴ را منتشر کنند. اقتصاددانان «Credit Agricole» ریسک‌های کاهش EUR/USD  از سطوح فعلی در آینده نزدیک را مدنظر قرار داده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که احیای تدریجی این جفت‌ارز از سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ آغاز شود. آنها عقیده دارند این جفت‌ارز طی شش تا دوازده ماه آینده می‌تواند تا ۱٫۱۱۰۰ صعود کند.

  استراتژیست‌های «Wells Fargo» انتظار دارند که دلار در مابقی ماه‌های سال ۲۰۲۳  نسبتا پایدار بماند و  حتی کمی قوی‌تر شود. البته آنها تضعیف قابل‌توجه این جفت‌ارز در سال آینده را پیش‌بینی می‌کنند. تحلیل‌گران «Wells Fargo» می‌گویند « باتوجه‌به انتظار رکود کم‌عمق آتی در آمریکا و سیاست انبساطی آینده فدرال رزرو، پیش‌بینی می‌کنیم نرخ دلار آمریکا در پایان سال ۲۰۲۳ کمی در مقایسه با سطح فعلی تغییر کند و در سال ۲۰۲۴ تا ۴.۵% کاهش پیدا کند».

  اقتصاددانان «گلدمن ساکس» هم پیش‌بینی‌های EUR/USD خودشان را به‌روز کرده‌اند. اکنون آنها افت اندک در ماه‌های آینده و بازیابی طولانی‌تر یورو تا پایان سال ۲۰۲۳ و نیمه اول ۲۰۲۴ را پیش‌بینی می‌کنند. پیش‌بینی آنها می‌گوید نرخ این جفت‌ارز ظرف سه ماه به ۱٫۰۷۰۰، ظرف شش ماه به ۱٫۱۰۰۰ و ظرف دوازده ماه به ۱٫۱۲۰۰ خواهد رسید.

  اگر چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم، در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۳۰ ژوئن، ۵۰% از تحلیل‌گران به نزول این جفت‌ارز و ۲۵% به صعود آن رأی می‌دهند و ۲۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. ۳۵% از اسیلاتورهای D1 به نفع گاوها هستند (سبز) و ۲۵% هم طرف‌دار خرس‌ها هستند (قرمز) و ۴۰% هم خاکستری خنثی هستند. ۹۰% اندیکاتورهای روند، سبزرنگ هستند و ۱۰% قرمزرنگ هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۹۰۰-۱٫۰۸۹۵ قرار گرفته است و پس از آن به ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۸۱۵-۱٫۰۷۹۰، ۱٫۰۷۴۵، ۱٫۰۶۷۰ و نهایتا کف ۳۱ ماه می یعنی ۱٫۰۶۳۵ می‌رسیم. گاوها ابتدا در منطقه ۱٫۰۹۴۰-۱٫۰۹۲۵ با مقاومت روبرو می‌شوند و پس از آن به ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۱۰، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰ خواهند رسید.

  از اتفاقات مهم هفته آینده باید به انتشار شاخص «مدیران خرید (PMI) بخش تولید» برای آلمان و آمریکا در دوشنبه ۳ جولای اشاره کنیم. صورت‌جلسات آخرین جلسه «کمیته بازار باز فدرال» هم چهارشنبه ۵ جولای منتشر خواهد شد. فردای آن روز، پنجشنبه ۶ جولای، هم اطلاعات حجم فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو اعلام خواهد شد. «گزارش اشتغال ADP» و PMI بخش خدمات آمریکا هم در همان روز منتشر خواهند شد.

  دسته دیگری از اطلاعات بازار کار آمریکا هم جمعه ۷ جولای در پایان هفته کاری منتشر خواهند شد و شامل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل غیرکشاورزی (NFP) می‌شوند. «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا هم در همان روز سخنرانی خواهد کرد.

  ضمنا معامله‌گران باید توجه کنند که سه‌شنبه ۴ جولای در آمریکا برای گرامیداشت روز استقلال این کشور، تعطیل عمومی است. بازارها در آن روز به دلیل تعطیلات زودتر بسته خواهند شد.

GBP/USD: آقای «پاول» چگونه آقای «بیلی» را شکست داد

 • ما در بررسی قبلی‌مان به این نکته اشاره کردیم که اظهارات مسئولان چه تاثیر قدرتمندی بر قیمت‌ها دارند. این موضوع این هفته دوباره ثابت شد. چهارشنبه ۲۸ ژوئن، GBP/USD افت شدیدی کرد. علت آن هم سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو و سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان در شهر «سینترا» بود. آقای «بیلی» وعده داد که بانک مرکزی انگلستان «هر کاری که لازم باشد را برای رسیدن به سطح تورم هدف انجام خواهد داد». این یعنی حداقل دو افزایش نرخ بهره بیشتر را اجرا خواهد کرد. البته آقای «پاول» انقباضی شدن بیشتر سیاست پولی فدرال رزرو را رد نکرد اگرچه تورم در آمریکا بسیار کمتر از انگلستان است. نتیجه این سخنرانی‌ها این بود که «جروم پاول» و دلار آمریکا برنده شدند و GBP/USD شدیدا سقوط کرد.

  فردای آن روز، آمارهای اقتصاد کلان قدرتمند آمریکا هم قدرت دلار را بیشتر کردند. اگر اطلاعات «هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) آمریکا در پایان هفته منتشر نمی‌شدند، پوند ضررهای زیادی متحمل می‌شد. اما به لطف انتشار «PCE»، پوند ظرف فقط چند ساعت توانست تقریبا کل ضررهایش را جبران کند و قوس نهایی را در ۱٫۲۶۹۶ به پایان برساند.

  «اندرو بیلی» در سخنرانی‌اش در «سینترا» که در بخش قبل به آن اشاره کردیم گفت «اقتصاد انگلستان ثابت کرد که خیلی مقاوم‌تر از چیزی است که بانک مرکزی این کشور تصور می‌کرده است». ما دوست داریم گفته‌های آقای «بیلی» را باور کنیم اما اطلاعات منتشر شده توسط «دفتر آمارهای ملی» (ONS) در ۳۰  ژوئن نگرانی‌های خاصی را ایجاد می‌کنند. البته GDP انگلستان در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ به میزان ۰.۱% ماه‌به‌ماه  و ۰.۲% سال‌به‌سال رشد کرده است. اگرچه اندیکاتور اول در سطح قبلی باقی مانده اما اندیکاتور دوم نزول قابل‌توجهی را نشان می‌دهد: این اندیکاتور نسبت به داده‌های سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ به میزان ۰.۵% نزول کرده بود.

  اقتصاددانان «Credit Suisse» عقیده دارند شرایطی که بانک مرکزی انگلستان با آن مواجه خواهد شد کاملا استثنایی هستند. اما  رکود GDP بریتانیا ظاهرا خیلی باعث نگرانی رهبران بانک مرکزی انگلستان نمی‌شود و تمرکز اصلی آنها روی مبارزه با تورم بالا است.

   بانک مرکزی انگلستان پس از جلسات ماه‌های می و ژوئن، نرخ بهره را به ترتیب ۲۵ و ۵۰ نقطه مبنا افزایش داد و به ۵.۰۰% رساند. تحلیل‌گران بسیاری عقیده دارند شاید این رگولاتور نرخ بهره را در دو جلسه آینده خود به ۵.۵۰% برساند و سپس علی‌رغم تهدید رکود اقتصادی تا ۶.۲۵% بالا ببرد. این گام‌ها در آیندۀ نزدیک از پوند حمایت خواهند کرد. مثلا تحلیل‌گران «Credit Suisse» عقیده دارند اگرچه پوند از سپتامبر ۲۰۲۲ خیلی قوی‌تر شده است اما GBP/USD همچنان پتانسیل رشد تا ۱٫۳۰۰۰ را دارد.

  در بخش تحلیل تکنیکال، اسیلاتورهای D1 کاملا مبهم به نظر می‌رسند چون یک‌سوم آنها به سمت شمال، یک‌سوم به جنوب و یک‌سوم هم به‌سوی شرق هستند. تصویری که در اندیکاتورهای روند می‌بینیم، واضح‌تر است چون ۹۰% آنها خرید و ۱۰% فروش را توصیه می‌کنند. اگر این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت کند در این نقاط و مناطق حمایت خواهد شد: ۱٫۲۶۲۵، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۵۱۰-۱٫۲۴۸۰، ۱٫۲۳۵۰-۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۲۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱٫۲۷۵۵، ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰، ۱٫۲۸۵۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰، ۱٫۳۰۵۰، ۱٫۳۲۱۰-۱.۳۱۸۵.

  تمرکز اصلی ما در رویدادهای هفته آینده روی انتشار PMI در بخش تولید انگلستان در دوشنبه ۳ جولای خواهد بود. سه‌شنبه ۴ جولای هم گزارش بانک انگلستان منتشر خواهد شد که مسیر آینده سیاست انقباضی این کشور را شفاف‌تر می‌کند. جمعه ۷ جولای، در پایان هفته، داده‌های بازار کار آمریکا از جمله سطح بیکاری و اندیکاتور مهمی مثل تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاورزی (NFP) منتشر خواهند شد.

  از رویدادهای هفته آینده باید به دوشنبه ۳ جولای توجه کنیم که شاخص «مدیران خرید تولید» (PMI) انگلستان منتشر خواهد شد.

USD/JPY: «بلیت به ماه» چند بار قابل‌استفاده است

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۳ تا ۷ جولای ۲۰۲۳1

 • به‌محض این که هفته قبل در بررسی‌مان درباره مداخلات احتمالی برای حمایت از ین صحبت کردیم، تقریبا همه  ازجمله تحلیل‌گران و حتی مسئولان دولت ژاپن، گفتگو درباره این موضوع را آغاز کردند. البته این گمانه زمانی‌های ما نبود که این بحث‌ها را راه انداخت بلکه دلیل اصلی آن تغییر نرخ تبادل ین ژاپن بود. USD/JPY در هفته گذشته همچنان «پرواز به ماه» را ادامه داد و رکورد دیگری را در ارتفاع ۱۴۵٫۰۶ ثبت کرد. جالب است که بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در گذشته اولین مداخله‌اش را در نقطه شاخص ۱۴۵٫۰۰ انجام داده بود.

  بارها گفته‌ایم که افزایش واگرایی بین  سیاست پولی بین بانک ژاپن و سایر بانک‌های مرکزی بزرگ باعث ضعیف‌تر شدن ین می‌شود. هفته قبل بعد از انتشار داده‌های GDP آمریکا و درخواست‌های بیکاری، بازده اوراق خزانه ده‌ساله آمریکا تا ۳.۸۴% افزایش پیدا کرد و بازده اوراق دوساله به ۴.۸۸% رسید که بالاترین سطح از ماه مارس تابه‌حال است. به همین دلیل اسپرد بین اوراق آمریکا و ژاپن همچنان در حال افزایش است و افزایش واگرایی بین سیاست پولی فدرال رزرو و بانک ژاپن را منعکس می‌کند و USD/JPY را به ارقام نجومی خواهد رساند. در این وضعیت قابل‌درک است که تردیدهایی درباره توانایی رگولاتور ژاپن برای حمایت مصنوعی از پول ملی این کشور در ذهن‌ها مطرح شود.

  «هیروکازو ماتسونو»، دبیر اصلی کابینه ژاپن، جمعه ۳۰ ژوئن گفت مقامات «حرکت‌های ارزی را به‌صورت اضطراری و لحظه‌ای به‌دقت زیر نظر دارند. مهم است که حرکت‌های نرخ ارز باثبات باشند و نشانگرهای بنیادی اقتصادی را منعکس کنند. اخیرا حرکت‌های یک‌طرفه تندوتیزی مشاهده کرده‌ایم. ما اقدامات لازم را در واکنش به حرکت‌های ارزی افراطی  اجرا خواهیم کرد».

  البته چند متخصص تردید دارند که دولت و بانک مرکزی ژاپن دارای قدرت و قابلیت لازم نه‌تنها برای تقویت مجدد ین بلکه حفظ وضعیت فعلی در یک دوره طولانی باشند. کافی است به خاطر بیاوریم که کمتر از هشت ماه از آخرین مداخله در نوامبر ۲۰۲۳ گذشته است و USD/JPY دوباره به ارتفاع ۱۴۵٫۰۰ حمله کرده است. چون ذخایر ارزی محدود هستند برخی متخصصان «Commerzbank» عقیده دارند که حل این مسئله خیلی دشوار خواهد بود و «تنها امید این است که مسئولان وزارت «مالی» ژاپن این موضوع را بفهمند و قابلیت‌های خودشان را دست بالا نگیرند.»

  سیاست پولی که دولت و بانک مرکزی ژاپن در سال‌های اخیر دنبال کرده‌اند به‌وضوح نشان می‌دهد که تمرکز آنها فقط بر نرخ تبادل ین نیست بلکه تمرکز اصلی آنها بر اندیکاتورهای اقتصادی است. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که تورم هم یکی از همین اندیکاتورها است. ما شاهد شتاب گرفتن شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) تا ۳.۱% سال‌به‌سال در مقایسه با ۳.۰% ماه قبل و ۲.۷% فوریه بودیم. درحالی‌که این مقدارها خیلی کمتر از مقدارهایی هستند که در آمریکا، منطقه یورو یا انگلستان مشاهده می‌کنیم اما هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که تورم بیش از این افزایش نخواهد یافت. اگر بانک مرکزی ژاپن قصد نداشته باشد سیاست بسیار نرم خودش را اصلاح و انقباضی کند و نرخ بهره را افزایش دهد آنگاه تنها ابزاری که برای حفظ نرخ تبادل ین باقی می‌ماند، مداخلات ارزی است. تنها سؤال باقیمانده این است که آنها چه وقت این کار را شروع خواهند کرد: همین حالا یا وقتی نرخ به ۱۵۰٫۰۰ رسید همان‌طور که در پاییز ۲۰۲۲ رسیده بود.

  متخصصان زیادی همچنان امیدوار هستند سرانجام بانک مرکزی ژاپن تصمیم بگیرد که سیاست انقباضی را اجرا کند. این امیدها در پیش‌بینی  اقتصاددانان بانک «Danske Bank» منعکس شده است که می‌گویند نرخ USD/JPY در یک دوره ۶ تا ۱۲ماهه به زیر ۱۳۰٫۰۰ خواهد رفت. پیش‌بینی‌های مشابهی توسط استراتژیست‌های «BNP Paribas» مطرح شده‌اند که هدف ۱۳۰٫۰۰ تا پایان امسال و ۱۲۳٫۰۰ تا پایان سال ۲۰۲۴ را اعلام کرده‌اند. البته پیش‌بینی «ولز فارگو» ظاهرا معتدل‌تر است و متخصصان آنها انتظار دارند این جفت‌ارز تا پایان سال ۲۰۲۴ فقط تا ۱۳۳٫۰۰ نزول کند. بااین‌وجود، رسیدن به این سطح همچنان یک دستاورد مهم برای ین ژاپن خواهد بود چون ین بعد از انتشار داده‌های PCE آمریکا ، هفته قبل را در ۱۴۴٫۲۹ به پایان رساند.

  ۶۰% از تحلیل‌گران در زمان نوشتن این بررسی، درست مثل هفته قبل، پیش‌بینی می‌کنند که ین دستکم بخشی از ضررهایش را جبران می‌کند و این جفت‌ارز به سمت جنوب حرکت می‌کند درحالی‌که ۴۰% دیگر طرف‌دار حرکت به سمت شرق هستند. البته این بار هیچ‌کس از حرکت این جفت‌ارز به شمال حمایت نمی‌کند. باید توجه کنیم که هفته قبل هم فقط ۱۰% از حرکت به سمت شمال حمایت می‌کردند. بااین‌وجود USD/JPY سفر خودش به سمت ستاره‌ها را همچنان ادامه می‌دهد. در نهایت این بازار است که تصمیم می‌گیرد و نه متخصصان. هیچ تردیدی در اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها درباره این موضوع مشاهده نمی‌شود: ۱۰۰% از اندیکاتورها و اسیلاتورها در D1 صعود را نشان می‌دهند. البته یک‌چهارم اسیلاتورها به ما شرایط بیش‌خرید را نشان می‌دهند.

  نزدیک‌ترین سطح حمایت در نقطه ۱۴۳٫۷۴ قرار دارد و پس از آن به این حمایت‌ها خواهیم رسید: ۱۴۳٫۲۰-۱۴۲٫۹۵، ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۴۰ و سپس ۱۴۱٫۰۰-۱۴۰٫۹۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۷۵، ۱۳۸٫۳۰ و ۱۳۷٫۵۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۴٫۵۵ قرار دارد و گاوها بعد از آن باید بر مقاومت‌های ۱۴۵٫۳۰-۱۴۵٫۰۰، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵ و ۱۴۸٫۸۵ غلبه کنند تا سرانجام به سقف اکتبر ۲۰۲۲ یعنی ۱۵۱٫۹۵ برسند.

  هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد. مگر این که بانک مرکزی ژاپن، مداخلات ارزی را اعلام کند که البته معمولا این مداخلات را از قبل اعلام نمی‌کنند.

ارزهای دیجیتال: بیت‌کوین به نحوی دیوانه‌وار به مومنتوم مناسب در موسسات بزرگ می‌رسد

 • ظاهرا اتفاقی که مدت‌ها درباره آن صحبت می‌کردیم و رویای آن را داشتیم سرانجام در حال اتفاق‌افتادن است: سرانجام غول‌های مالی جهان آینده درخشان بیت‌کوین را باور کردند. «مت هوگان» مدیر سرمایه‌گذاری اصلی در «Bitwise» در سال ۲۰۲۱ گفته بود که صندوق‌های ETF کریپتو که مبتنی بر فیوچرز هستند به دلیل هزینه‌های بالایشان برای سرمایه‌گذاران بلندمدت مناسب نیستند. او گفته بود وقتی صندوق‌های بیت‌کوین اسپات قابل‌مبادله در بورس (ETF)‌ها پدید بیایند ، سرمایه‌گذاران نهادی، سرمایه‌گذاری‌های مهمی در آنها خواهند کرد. «هوگان» اخیرا در مصاحبه‌ای با «بلومبرگ»، ظهور عصر جدیدی را اعلام کرده است «حالا که «بلک راک» پرچم را بلند کرده است و می‌گوید بیت‌کوین (BTC) ارزشمند است یعنی نوعی دارایی است که سرمایه‌گذاران نهادی می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند. ایمان دارم که در حال ورود به عصر جدید کریپتو هستیم که من آن را «عصر جریان اصلی» می‌نامم و انتظار دارم یک روند گاوی چندساله به‌تازگی شروع شده باشد.»

  صندوق ETF اسپات(نقدی) بیت‌کوین، صندوقی است که سهم‌های آن در بورس معامله می‌شوند و قیمت بازار یا نقدی بیت‌کوین را دنبال می‌کند. ایده اصلی پشت این ETF این است که دسترسی به معاملات بیت‌کوین را بدون مالکیت فیزیکی بیت‌کوین از طریق یک محصول مالی آشنا و تنظیم‌شده برای سرمایه‌گذاران نهادی فراهم کند.

  اکنون هشت نهاد مالی بزرگ درخواست‌هایی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) برای ورود به بازار ارز دیجیتال از طریق ETF‌های اسپات (نقدی) ارائه کرده‌اند. این مؤسسات علاوه بر غول سرمایه‌گذاری «بلک راک» شامل مدیران دارایی جهانی مثل «Invesco» و «فیدلیتی»، بانک‌های جهانی مثل «جی‌پی‌مورگان»، «مورگان استنلی»، «گلدمن ساکس»، بانک «Bank of New York Mellon» ، « Bank of America»، « Deutsche Bank»، « HSBC» می‌شوند و « Credit Agricole» هم به تب‌وتاب بیت کوین پیوسته است.

  اشاره به این نکته مهم است که SEC قبلا همه درخواست‌های مشابه را رد کرده است. البته شاید وضعیت فعلی متفاوت باشد. «گری گنسلر» رئیس SEC تایید کرده است که این کمیسیون، بیت کوین را یک کالا می‌داند و این اظهارنظر او، چشم‌انداز مثبت و گسترده‌ای را برای بیت کوین ایجاد کرده است. «کامرون وینکلوس» یکی از مؤسسان صرافی ارز دیجیتال «جمینی» تایید کرده است که سرمایه‌گذاران نهادی آماده خرید BTC هستند و انتظار دارند صندوق‌های بیت کوین اسپات (نقدی) تایید شوند. «ونیکلوس» می‌گوید «بیت کوین پرسودترین و بهترین سرمایه‌گذاری در دهه گذشته بوده است. اما در دهه فعلی هم این موقعیت را حفظ خواهد کرد». «هیو هندری» مدیر هج‌فوند «Eclectica Asset Management» هم نظر مشابهی دارد و عقیده دارد بیت کوین می‌تواند در میان‌مدت ارزش بازار خودش را سه برابر کند.

  وقتی پای عمل به میان می‌آید، وضعیت تا حدی چالشی‌تر می‌شود «مکس کایزر» که یک ماکسیمالیست محبوب بیت کوین است و اکنون مشاور رئیس‌جمهور السالوادور است عقیده دارد «گری گنسلر» ابزارهای فنی و سیاسی کافی را در اختیار دارد تا بتواند XRP و ETH را در دسته اوراق بهادار قرار دهد و سرانجام این آلت‌کوین‌ها را از بین خواهد برد. «کایزر» در وبلاگش نوشته است «کمیسیون بورس و اوراق بهادار در حال کار برای کارتل بانکداری است و می‌خواهد به نفع ساختارهای مالی، باج‌گیری کند».

  این نکته مهم است که «SEC» شکایت‌های قانونی را علیه «بایننس» و «کوین‌بیس» ارائه کرده است و این پلتفرم‌ها را به فروش اوراق بهادار ثبت نشده متهم کرده است. این کمیسیون در اسناد دادگاه، سولانا (SOL)، کاردانو (ADA)، پلی‌گون (MATIC)، کوتی (COTI)، آلگوراند (ALGO)، فایل کوین (FIL)، کاسموس (ATOM)، سندباکس (SAND)، اکسی اینفنیتی (AXS)، دیسنترالند (MANA) را هم به‌عنوان اوراق بهادار شناسایی کرده است. چند پلتفرم ارز دیجیتال اکنون این نظر SEC را سرلوحه کار خودشان قرار داده‌اند و برای جلوگیری از شکایت‌های احتمالی در آینده، این آلت‌کوین‌ها را از لیست خودشان خارج کرده‌اند.

  گفته‌های بالا نشان می‌دهند که بیت کوین احتمالا رهبر این بازار در آینده قابل‌پیش‌بینی باقی خواهد ماند. «مارک یوسکو» مؤسس و مدیرعامل «Morgan Creek Capital» عقیده دارد روند گاوی BTC می‌تواند تا هاوینگ بعدی ادامه پیدا کند، انتظار داریم این هاوینگ در آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. این متخصص نوشته است «فکر می‌کنم این رالی تازه شروع شده است و تازه‌وارد دوره‌ای شدیم که «فصل تابستان ارز دیجیتال» نامیده می‌شود». البته او هشدار می‌دهد بعد از جهش قیمت با سفته‌بازی که به دلیل هاوینگ اتفاق می‌افتد، معمولا واکنش افراطی در جهت مخالف را شاهد خواهیم بود که به زمستان ارز دیجیتال مشهور است.

  تحلیل‌گری به نام «InvestAnswers» عقیده دارد علاوه بر هاوینگ بعدی، پذیرش بیت کوین توسط مؤسسات بزرگ هم به رشد BTC با افزایش تقاضا برای این دارایی و کاهش عرضه آن کمک خواهد کرد. غول‌های سرمایه‌گذاری که در بخش‌های قبل از آنها نام بردیم در مجموع تریلیون‌ها دلار دارایی را مدیریت می‌کنند درحالی‌که ارزش بازار بیت کوین فقط کمی بیش از ۰٫۵ تریلیون دلار است. فقط بخش اندکی از این ۰٫۵ تریلیون دلار فعالانه در بازار معامله می‌شود.

  «پیتر شیف» رئیس «Euro Pacific Capital» و منتقد سرسخت بیت کوین نظری خلاف این دارد. او عقیده دارد «چیزی بی‌کیفیت‌تر از ارز دیجیتال وجود ندارد». او می‌گوید «تا همین اواخر رالی دارایی‌های کاملا سفته‌بازانه شامل بیت کوین نمی‌شد. اما بیت کوین هم نهایتا به این مهمانی ملحق شد و احتمالا به‌زودی به پایان خودش خواهد رسید». «شیف» می‌گوید این رالی‌ها معمولا وقتی به پایان می‌رسند که «کم‌کیفیت‌ترین چیزها نهایتا به آنها ملحق می‌شوند» و منظور او «دارایی‌های دیجیتال» است.

  اگر نگاهی به چارت BTC/USD بیندازیم به درست بودن حرف «پیتر شیف» شک می‌کنیم. این جفت‌ارز در هفته گذشته بعد از اوج‌گرفتن اخبار علاقه «بلک راک» و سایر بازیگران نهادی به بیت کوین، به‌صورت ساید در دامنه محدود ۲۸۸۵۰ تا ۳۱۰۰۰ دلار معامله شده است. تحلیل‌گران عقیده دارند در کنار نگرانی‌های مربوط به اقدامات SEC، بیت کوین و بازار کریپتو اکنون توسط ماینرها پایین کشیده می‌شود. عبور از سد قیمتی ۳۰۰۰۰ دلار باعث شد تا آنها حجم بی‌سابقه‌ای از سکه‌ها  را به صرافی‌ها ارسال کنند (۱۲۸ میلیون دلار فقط ظرف یک هفته). ماینرهای ارز دیجیتال از معکوس شدن روند قیمت از یک سطح مهم به دلیل افزایش سخت‌گیری رگولاتوری در این صنعت می‌ترسند. ماینرها به همین دلیل مجبور به فروش دارایی‌های خودشان برای تداوم فعالیت‌های تولیدشان و پوشش هزینه‌های جاری و بازپرداخت بدهی‌هایشان شده‌اند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۳۰ ژوئن، BTC/USD حوالی ۳۰۴۲۰ معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال اندکی کم شده و به ۱٫۱۹۱ تریلیون دلار رسیده است (هفته قبل ۱٫۱۹۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در مرز بین مناطق طمع و خنثی است و در این هفته از ۶۵ به ۵۶ رسیده است.

  کاتالیزورهای جدیدی برای حرکت صعودی بیشتر لازم هستند. یکی از آنها می‌تواند انقضای قراردادهای فیوچرز اتریوم و بیت کوین در جمعه ۳۰ ژوئن باشد. طبق اعلام «AmberDate» بیش از ۱۵۰,۰۰۰ آپشن BTC با مجموع ارزش حوالی ۴٫۵۷ میلیارد دلار در صرافی «Deribit» تسویه شده‌اند. ضمنا ۲٫۳ میلیارد دلار قرارداد ETH هم تسویه شده‌اند. طبق نظر متخصصان «CoinGape» این می‌تواند باعث ایجاد نوسان مهمی در ماه جولای شود و حمایت قوی از این دارایی‌ها را ایجاد کند. البته قیمت کریپتو خیلی به داده‌های اقتصاد کلان آمریکا ربط خواهد داشت.

  ETH/USD در غروب ۳۰  ژوئن در حوالی ۱۹۲۰ دلار معامله می‌شود. چند تحلیل‌گر عقیده دارند اتریوم هنوز هم پتانسیل حرکت گاوی بیشتر را دارد. «الی مارتینز» متخصص محبوبی است که می‌گوید ETH در نزدیکی دامنه ۲۰۰۰ تا ۲۰۶۰ دلار می‌تواند با مقاومت مواجه شود چون بیش از ۸۳۲,۰۰۰ آدرس قبلا در این دامنه، پوزیشن فروش باز کرده‌اند. البته اگر اتریوم از این منطقه عبور کند احتمال زیادی دارد که حرکت تندوتیز به سمت ۲۳۳۰ دلار را آغاز کند و پتانسیل رشد بیشتر تا ۲۷۵۰ دلار را در بلندمدت دارد.

  در پایان این بررسی  قصد داریم کمی تاریخ را مرور کنیم. ده سال قبل «داوینچی جرمی» یک ویدئوی یوتیوب منتشر کرد که به بینندگانش شدیدا توصیه می‌کرد که حداقل یک دلار برای خریدن بیت کوین کنار بگذارند و توضیح می‌داد که چرا BTC در سال‌های آینده رشد خواهد کرد. پیش‌بینی «جرمی» در آن زمان باعث خشم و حیرت اکثر افرادی شد که نمی‌خواستند به توصیه او گوش بدهند. البته حالا آنها خیلی افسوس می خورند چون می‌توانستند با ۱ دلاری که آن روز سرمایه‌گذاری می‌کردند حالا بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین داشته باشند که ارزش امروز آن ۳۰ میلیون دلار است.
   «جرمی» در مصاحبه جدیدش تاکید کرده است که هنوز هم خریدن بیت کوین ارزشمند است. او عقیده دارد فقط ۲% از جمعیت جهان دارای ارز دیجیتال هستند پس هنوز پتانسیلی برای خوشحال شدن سرمایه‌گذاران با ثبت رکوردهای جدید وجود دارد. «جرمی» می‌گوید «البته یک مشکل هم وجود دارد. همه می‌خواهند یک بیت کوین کامل داشته باشند. هیچ‌کس نمی‌خواهد به فروشگاه برود و بگوید «می‌توانم یک تریلیونم یک سیب را بخرم»؟ خب اگرچه بیت کوین قابل‌تقسیم است اما این ویژگی پاشنه آشیل اصلی بیت کوین است. راه‌حل این مشکل آن است که بخش‌های کوچک BTC به شکل کاربرپسند و قابل‌فهم‌تر ارائه شوند. مثلا به‌جای نوشتن مبالغی مثل BTC ۰٫۰۰۰۰۱ می‌توان آن را با معادل «ساتوشی» جایگزین کرد که کوچک‌ترین واحد غیرقابل‌تقسیم بیت کوین با ارزش BTC ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱  است.»

 

گروه تحلیلی NordFX

 

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید