2023 ژوئن 24

EUR/USD: اظهارات مسئولان، بازارها را هدایت می‌کند

 • یادآوری می کقبلی‌اش اضافه کرد و از 47 تا 65 نقطه صعود کرده است.خص ترس و طمع به سطح اواسط آوریل برگشته است و از منطقه خنثی به منطیادآوری می‌کنیم که کمیته بازار باز فدرال (FOMC) روز چهارشنبه ۱۴ ژوئن در فدرال رزرو جلسه داشت و تصمیم گرفت تا فرایند انقباض پولی را متوقف کند و نرخ بهره را بدون تغییر در ۵.۲۵% باقی بگذارد. روز بعد یعنی پنجشنبه ۱۵ ژوئن، بانک مرکزی اروپا (ECB) نرخ بهره یورو را ۲۵ نقطه مبنا افزایش داد و از ۳.۷۵% به ۴.۰۰% رساند. «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا گفت سیاست پولی انقباضی و سیاست انقباضی اعتباری در ماه جولای نیز ادامه خواهد داشت.

  سایر نمایندگان بانک مرکزی اروپا هم قاطعانه  از این ادبیات تهاجمی حمایت کردند. «اولی رهن» عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا گفت تورم زیربنایی در منطقه یورو خیلی به‌کندی در حال کاهش است و باید اقدامات بیشتری برای تثبیت قیمت‌ها توسط این بانک انجام شود. «فیلیپ لین» اقتصاددان اصلی بانک اروپا و «ایزابل اشنابل» عضو شورای حکام این بانک نیز قصد  این رگولاتور برای افزایش نرخ بهره  را تایید کردند. به عقیده آنها بانک مرکزی اروپا قبل از تثبیت تورم حوالی ۲% کار بزرگ و مهمی در پیش رو دارد. (تورم سالانه در منطقه یورو طبق آخرین آمارها در سطح ۶.۱% باقی مانده است و شاخص قیمت مصرف‌کننده هسته در ۵.۳% ایستاده است).

  در میانه این اظهارات متمایل به شاهین‌ها از سوی مسئولان اروپایی، بازارها به این نتیجه رسیدند که باید حداقل دو افزایش نرخ بهره یورو را در ماه‌های جولای و سپتامبر انتظار داشته باشیم که هر کدام ۲۵ نقطه مبنا خواهند بود. این شرایط باعث شد تا یورو صعود کند و EUR/USD در پنجشنبه ۲۲ ژوئن به ۱.۱۰۱۱ رسید.

  البته بازارهای مالی فقط بر اساس اقدامات بانک مرکزی اروپا تصمیم نمی‌گیرند. در روزهای ۲۱ و ۲۲ ژوئن توجه فعالان بازار به شهادت‌دادن شش‌ماهه «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در پیشگاه کنگره آمریکا معطوف شده بود. درحالی‌که ادبیات کلی او تقریبا شبیه به کنفرانس خبری ۱۴ ژوئن بود اما «پاول» این بار بر چشم‌اندازهای افزایش بیشتر نرخ بهره در آینده نزدیک تأکید بیشتری داشت. این احساس به شکل خاص در روز دوم این شهادت، واضح بود. موضع شاهینی رئیس فدرال رزرو و جو ریسک‌گریز بازار به دلار کمک کرد تا عملکرد بهتری نسبت به رقبایش داشته باشد. شاخص دلار آمریکا (DXY) پنجشنبه مسیر خودش را معکوس کرد و دوباره حرکت صعودی را آغاز کرد درحالی‌که EUR/USD نزول کرد.

  افزایش نگرانی‌ها درباره رکود در منطقه یورو هم به ضرر یورو تمام شد. جمعه ۲۳ ژوئن، یورو زیر فشار خرسی شدیدی قرار گرفت چون آمارهای آلمان و منطقه یورو نشان می‌داد که فعالیت تجاری (PMI) در بخش تولید همچنان با آهنگی شتابان در حال نزول است. طبق محاسبات «رویترز» پس از انتشار آمارهای PMI ، احتمال این که نرخ بهره نهایی بانک مرکزی اروپا به ۴.۲۵% برسد، کاهش یافت و تقریبا به ۰% رسید و EUR/USD  در سطح ۱.۰۸۴۴ به کف محلی خودش رسید.

  البته اوضاع یورو حداقل در میان‌مدت خیلی ترسناک نیست. مثلا اقتصاددانان «ANZ» (گروه بانکداری استرالیا و نیوزلند) عقیده دارند درحالی‌که شاید فدرال رزرو نرخ بهره کلیدی را در تا پایان سال ۲۰ نقطه مبنا کاهش دهد اما انتظارات بازار نشان می‌دهد که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را تا اوایل ۲۰۲۴ کاهش نخواهد داد. به همین دلیل چرخه انبساطی بانک مرکزی اروپا دیرتر شروع خواهد شد و قدرت کمتری نسبت به فدرال رزرو دارد و این وضعیت برای یورو مطلوب است. پس از آن EUR/USD در سه‌ماهه سوم می‌تواند تا ۱٫۱۲۰۰ صعود کند. به‌طورکلی طبق نظر «ANZ» نرخ تبادل در سراسر سال ۲۰۲۳ در دامنه ۱٫۰۵۰۰ تا ۱٫۱۴۰۰ نوسان خواهد کرد.

  بعد از انتشار داده‌های PMI برای بخش‌های تولید و خدمات آمریکا، EUR/USD  دوره پنج‌روزه را در ۱٫۰۸۹۳ به پایان رساند. اگر چشم‌انداز کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم، در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۲۴ ژوئن، پیش‌بینی‌ها خیلی مبهم هستند: ۴۵% از تحلیل‌گران طرف‌دار نزول این جفت‌ارز هستند درحالی‌که همین درصد انتظار رشد آن را دارند و ۱۰% باقیمانده هم موضع خنثی دارند. ۹۰% از اسیلاتورهای تایم فریم روزانه، سیگنال‌های گاوی به ما می‌دهند درحالی‌که ۱۰% باقیمانده خاکستری خنثی هستند. ۸۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ سبز هستند درحالی‌که ۲۰% از آنها به رنگ قرمز هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۸۶۵ قرار گرفته است و پس از آن به ۱٫۰۸۰۰-۱٫۰۷۹۰، ۱٫۰۷۴۵، ۱٫۰۶۷۰ و در نهایت کف ۳۱ مارس در ۱٫۰۶۳۵ می‌رسیم. گاوها در حوالی ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۹۰۰ با اولین مقاومت روبرو خواهند شد و پس از آن به ۱٫۰۹۸۵-۱٫۰۹۶۰، ۱٫۱۰۱۰ و ۱٫۱۰۴۵ خواهند رسید و مقاومت دیگر هم در ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰ خواهد بود.

  هفته آینده با حجم انبوهی از آمارهای اقتصاد کلان آمریکا شروع می‌شود. داده‌های بازار مسکن روز سه‌شنبه ۲۷ ژوئن  در کنار سفارش‌های کالاهای بادوام و سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای منتشر می‌شوند. ضمنا شاخص اعتماد مصرف‌کننده (CCI) که «شورای کنفرانس» منتشر می‌کند و یک اندیکاتور پیش‌نگر است هم در این روز اعلام خواهد شد. نتایج تست‌های استرس بانک آمریکا هم روز بعد، چهارشنبه ۲۸ ژوئن منتشر خواهند شد که به شکل خاص باتوجه‌به بحران بانکداری پس از افزایش نرخ بهره برای متخصصان جذاب هستند. ضمنا «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم در همان روز سخنرانی خواهد کرد. پنجشنبه از آمارهای بازار کار و داده‌های GDP آمریکا مطلع خواهیم شد. در نهایت در جمعه ۳۰ ژوئن، شاخص «هزینه مصرف شخصی هسته» (PCE) که یک مقیاس کلیدی تورم است برای ساکنان آمریکا منتشر خواهد شد. داده‌های تورم مقدماتی (CPI) آلمان و کل منطقه یورو در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژوئن منتشر خواهند شد و برای ما جذاب هستند.

GBP/USD: بانک انگلستان، وقوع شگفتی را عقب انداخت

 • اطلاعات اقتصادی که هفته قبل برای انگلستان منتشر شدند ظاهرا ضدونقیض بودند. در این ماه، یکی از اندیکاتورهای مهم تورم یعنی شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) تغییری نکرد و در سطح ۸.۷% سال‌به‌سال باقی ماند و فراتر از انتظارات بازار یعنی ۸.۴% بود. فروش خرده‌فروشی هم چشم‌انداز مثبتی نشان می‌داد چون در این ماه به نحوی غیرمنتظره‌ای ۰.۳% رشد کرد درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۲% نزول کند و مقدار قبلی آن ۰.۵% بود. فروش خرده‌فروشی هسته به جز سوخت خودرو هم ۰.۱% افزایش پیدا کرد درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۰.۳%- باشد و ماه قبل ۰.۷% بود. البته اندیکاتورهای فعالیت تجاری انگلستان ناامیدکننده بودند. شاخص مقدماتی مدیران خرید (PMI) در بخش خدمات در ماه ژوئن به ۵۳٫۷ کاهش پیدا کرد ولی انتظار داشتیم که ۵۴٫۸ باشد. PMI بخش تولید هم کمتر از انتظار ظاهر شد و از ۴۷٫۱ به ۴۶٫۲ افت کرد (پیش‌بینی می‌شد ۴۶٫۸ باشد).

  داده‌های تورم که ۲۱ ژوئن منتشر شدند نه‌تنها فراتر از انتظارات بازار بودند بلکه فراتر از پیش‌بینی‌های خود بانک انگلستان (BoE) بودند. بانک مرکزی انگلستان در این شرایط در جلسه‌اش در پنجشنبه ۲۲ ژوئن بازارها را شگفت‌زده کرد و نرخ پایه را نه ۲۵ نقطه مبنا بلکه ۵۰ نقطه مبنا افزایش داد و به ۵.۰۰% رساند.

  این حرکت قاعدتاً باید حمایت زیادی از پوند می‌کرد. البته این اتفاق نیفتاد. GBP/USD  ظرف ۱۰ دقیقه پس از تصمیم بانک انگلستان، ابتدا ۶۰ پیپ جهش کرد و به ۱٫۲۸۴۱ رسید اما بعدا ۱۰۰ پیپ نزول کرد و به ۱٫۲۷۳۷ رسید. تحلیل‌گران عقیده دارند حرکت صعودی اولیه توسط معاملات الگوریتمی ایجاد شده بود که به تیتر اخبار واکنش نشان می‌دهند، اما بعدا مومنتوم گاوی کاهش یافت چون فروشندگان با مقاومتی در نزدیکی سقف چهارده‌ماهه مواجه شدند که ۱۶ ژوئن ثبت شده بود.

  استراتژیست‌های گروه بانکداری هلندی «ING» عقیده دارند افزایش نرخ بهره تا ۱۵۰ نقطۀ مبنا حتی قبل از جلسه بانک مرکزی انگلستان در قیمت‌ها لحاظ شده بود. اکنون فقط ۵۰ نقطه مبنا افزایش اتفاق افتاده است و بازارها پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره مجددا ۱۰۰ نقطه مبنای دیگر هم افزایش یابد و به ۶.۰۰% برسد. سفته‌بازی در بازار به‌موازات افزایش تهاجمی نرخ بهره درحال‌رشد است با این استدلال که بانک انگلستان شاید برای پیشگیری از فروپاشی اقتصادی به این نتیجه برسد که سیاست انبساطی را از تابستان ۲۰۲۴ (یا حتی زودتر از آن) شروع کند.
  اقتصاددانان «Commerzbank» می‌گویند بانک انگلستان افزایش نرخ کلیدی را خیلی دیر و خیلی کند شروع کرده است و خودش را در وضعیت تعقیب‌کننده قرار داده است. آنها عقیده دارند این رگولاتور به‌جای این که فعالانه از طریق سیاست پولی با تورم مبارزه کند، فقط تورم را تعقیب می‌کند و این موضوع اثر منفی بر پوند خواهد گذاشت.
  البته نظرات متفاوتی وجود دارند مثلا اقتصاددانان «Scotiabank» پیش‌بینی می‌کنند که GBP/USD در آینده نزدیک تا ۱٫۳۰۰۰ صعود کنند. همکاران آنها در «ING» هم با این نظر موافق هستند و می‌گویند «اگر به چارت‌ها نگاه کنیم به نظر می‌رسد هیچ سطح مهمی بین سطح فعلی و ۱٫۳۰۰۰ وجود ندارد و این نشان می‌دهد که دیریازود به این قیمت خواهیم رسید».

  جفت‌ارز GBP/USD هفته قبل را در ۱٫۲۷۱۴ به پایان رساند. این جفت‌ارز باتوجه‌به نوسان‌های فعلی می‌تواند فاصله باقیمانده تا ۱٫۳۰۰۰ را ظرف چند هفته یا حتی چند روز پر کند. فعلا ۴۵% از متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند از این سناریو حمایت می‌کنند درحالی‌که ۲۵% عکس این نظر را دارند و ۳۰% هم ترجیح می‌دهند نظری ندهند. در بخش تحلیل تکنیکال، هم اسیلاتورها و هم اندیکاتورهای روند در تایم فریم روزانه شبیه به EUR/USD  هستند. اگر حرکت رو به جنوب در این جفت‌ارز اتفاق بیفتد در سطوح زیر با حمایت مواجه خواهد شد: ۱٫۲۷۰۰-۱٫۲۶۸۵، ۱٫۲۶۲۵، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۵۱۰-۱٫۲۴۸۰، ۱٫۲۳۵۰- ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵ و ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۲۰۰. اگر حرکت صعودی اتفاق بیفتد این جفت‌ارز با این مقاومت‌ها روبرو خواهد شد: ۱٫۲۷۶۰، ۱٫۲۸۱۵-۱٫۲۸۰۰، ۱٫۲۸۵۰، ۱٫۲۹۴۰، ۱٫۳۰۰۰، ۱٫۳۰۵۰ و ۱٫۳۲۱۰-۱٫۳۱۸۵.

  یک رویداد مهم اقتصادی در هفته آینده در جمعه ۳۰ ژوئن اتفاق خواهد افتاد که اطلاعات تولید ناخالص داخلی انگلستان منتشر خواهد شد.

USD/JPY: سفر به ماه ادامه دارد

 • ما چند هفته قبل یک «بلیت به ماه» برای USD/JPY گرفتیم و این بلیت همچنان معتبر است. این جفت‌ارز هفته قبل به ارتفاع ۱۴۳٫۸۶ رسید. «Commerzbank» عقیده دارد «ضعیف‌شدن ین به‌تدریج حالت شدید و دراماتیکی به خود می‌گیرد.» اقتصاددانان بانک United Overseas Bank (UOB) پیش‌بینی می‌کنند که دلار احتمالا طی ۱ تا ۳ هفته بعد همچنان صعودی خواهد بود. آنها می‌گویند «سطح مهم بعدی ۱۴۴٫۰۰ است. هنوز خیلی زود است که بفهمیم قدرت دلار می‌تواند به بالای این مانع برسد یا خیر. از طرف دیگر سطح حمایت قوی ما از ۱۴۱٫۶۰ تعدیل شده است و به ۱۴۱٫۰۰ انتقال یافته است».

  اقتصاددانان بانک «MUFG» عقیده دارند افزایش واگرایی بین سیاست‌های پولی بانک مرکزی ژاپن و سایر بانک‌های مرکزی بزرگ جهان باعث تضعیف بیشتر ین می‌شود. تحلیل‌گران این بانک می‌گویند «افزایش فاصله بازده بین کشورهای خارجی و ژاپن، در کنار کاهش پول در گردش و نوسان نرخ بهره، همگی در رسیدن ین به ارزش کمتر از حد خودش نقش دارند». تحلیل‌گران کنگلومرای مالی فرانسوی «Societe Generale» هم عقیده دارند افزایش نرخ بهره در آمریکا در ماه جولای می‌تواند جفت‌ارز USD/JPY را به ۱۴۵.۰۰ برساند.

  واضح است که ین نه‌تنها به دلیل موضع «کبوتری» دائمی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) بلکه به دلیل افزایش کلی بازده جهانی آسیب می‌بیند. فقط این امید می‌تواند فشار روی ین ژاپن را کاهش دهد که بانک ژاپن سرانجام اولین قدم را برای پایان سیاست پولی خیلی انبساطی خودش بردارد. مثلا اقتصاددانان بانک «Danske Bank» امیدوار هستند نرخ تبادل USD/JPY طی ۶ تا ۱۲ ماه به زیر ۱۳۰٫۰۰ افت کند. پیش‌بینی‌های مشابهی هم توسط استراتژیست‌های «BNP Paribas» مطرح شده‌اند و هدف ۱۳۰٫۰۰ تا پایان سال جاری و ۱۲۳٫۰۰ تا پایان سال ۲۰۲۴ بیان شده‌اند.

  به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی ژاپن هنوز آماده ایجاد تغییرات مهم نیستند. «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن هفته قبل اعلام کرد درحالی‌که این وزارت‌خانه حرکت‌های ارزی را به‌دقت زیر نظر دارد اما نمی‌خواهد درباره این حرکت‌ها نظری بدهد. او افزود «حرکت‌های تندوتیز ارز نامطلوب هستند و نرخ ارز باید توسط بازار تعیین شود». البته به نظر ما این سخنان رئیس وزارت مالی ژاپن گمراه‌کننده هستند. به خوانندگان یادآوری می‌کنیم که پارسال بانک ژاپن مداخلات ارزی غیرمنتظره‌ای  را اجرا کرد که وزیر مالی دستور آن را صادر کرده بود. ین به دلیل این مداخلات توانست ۱۵۰۰ پیپ نسبت به دلار تقویت شود. آیا وقوع شگفتی مشابهی در آینده امکان‌پذیر نیست؟

  این جفت‌ارز بعد از ثبت یک سقف در ۱۴۳٫۸۶، دوره پنج‌روزه را در ۱۴۳٫۷۱ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی ۶۰% از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که ین حداقل بخشی از زیان‌هایش را جبران کند و این جفت‌ارز را پایین‌تر بکشاند درحالی‌که ۳۰% از متخصصان حرکت به سمت غرب را پیش‌بینی می‌کنند. اگرچه تعداد حامیان رشد جفت‌ارز در حال حاضر فقط ۱۰% است اما باید اشاره کنیم که حتی ممکن است این اقلیت هم درست پیش‌بینی کرده باشند. ضمنا تحلیل تکنیکال هم از این نظر حمایت می‌کند ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در تایم فریم روزانه صعودی هستند. البته یک‌چهارم از اسیلاتورها سیگنال بیش‌خرید برای این جفت‌ارز را به ما می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱۴۳٫۲۰-۱۴۳٫۰۰ قرار دارد پس از آن به این حمایت‌ها می‌رسیم: ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۱٫۴۰، ۱۴۱٫۰۰-۱۴۰٫۹۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۳۹٫۸۵، ۱٫۳۹۰۵-۱۳۸٫۷۵، ۱۳۸٫۳۰ و ۱۳۷٫۵۰. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۳٫۸۵ است و گاوها پس از آن باید بر موانعی در ۱۴۵٫۳۰-۱۴۴٫۹۰، ۱۴۷٫۱۵-۱۴۶٫۸۵، ۱۴۸٫۸۵ غلبه کنند تا شاید بتوانند به سقف اکتبر ۲۰۲۲ در ۱۵۱٫۹۵ برسند.

  هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: اینفلوئنسرها روی بیت‌کوین شرط می‌بندند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۶ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۳1

 • خرس‌ها نُه هفته متوالی بر بازار حاکم بودند. البته اوضاع ناگهان در ۱۵ ژوئن تغییر کرد چون بیت‌کوین به شکل غیرمنتظره‌ای به‌سرعت رشد کرد. بیت‌کوین سطوح مقاومت ۲۵۰۰۰ و ۲۶۵۰۰ دلار را شکست و از ۳۰,۰۰۰ دلار هم عبور کرد و در ۲۳ ژوئن به قله ۳۱,۳۸۸ رسید. میزان افزایش قیمت بیت کوین در این روزها بیش از ۲۶% بود. آلت‌کوین‌ها هم به دنبال بیت کوین وارد روند صعودی شدند و اتریوم تقریبا ۱۹% رشد کرد.

  جهش بیت کوین به دلیل چند سری اخبار مثبت بود. عامل اصلی، این خبر بود که «بلک‌راک»، غول بزرگ سرمایه‌گذاری، درخواستی را برای افتتاح «تراست بیت کوین نقدی (اسپات)» ارائه کرده است که هدف آن ساده‌کردن دسترسی مؤسسات بزرگ به بازار ارز دیجیتال است. البته این تنها خبری نبود که منتشر شد. یکی از بزرگ‌ترین کنگلومراهای مالی آلمان یعنی «Deutsche Bank» هم ورودش  به بازار دارایی‌های دیجیتال و مشارکت در خدمات نگهداری ارز دیجیتال را اعلام کرد. «سیتادل» و «فیدلیتی» هم که دو غول مالی وال‌استریت هستند در ۲۰ ژوئن هم به هم پیوستند تا یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز به نام «EDX Markets» را افتتاح کنند. غول سرمایه‌گذاری دیگری به نام «Invesco» که دارایی‌هایی به ارزش ۱٫۴ تریلیون دلار را مدیریت می‌کند درخواستی را برای ایجاد صندوق اسپات «Bitcoin ETF» ارائه کرده است. («مایکرواستراتژی» عقیده دارد این ETF می‌تواند تریلیون‌ها دلار را جذب کند). در پایان انتشار دسته جدیدی از استیبل‌کوین‌های تتر (USDT) هم در رشد BTC/USD نقش داشت.

  ذکر این نکته مهم است که افزایش قیمت بیت کوین علی‌رغم سخت‌گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) درباره صنعت ارز دیجیتال اتفاق افتاده است. «SEC» قبلا شکایت‌هایی را علیه «بایننس» و «کوین‌بیس» ارائه کرده بود و این پلتفرم‌ها را به فروش اوراق بهادار ثبت نشده متهم کرده بود. این کمیسیون در اسناد دادگاه، بیش از ده‌ها توکن را به‌عنوان اوراق بهادار رده‌بندی کرده است. متخصصان عقیده دارند پیروزی این رگولاتور می‌تواند به خارج‌کردن این سکه‌ها از فهرست ثبت و محدودشدن توسعه بالقوه بلاک‌چین‌های آنها منجر شود. این کمیسیون قبلا بیش از ۶۰ سکه را در لیست سیاه خودش قرار داده بود.

   «پرستون پشی» نویسنده کتاب‌های محبوب سرمایه‌گذاری عقیده دارد فشار رگولاتوری یک کمپین برنامه‌ریزی‌شده است. هدف اصلی این کمپین آن است که فرصتی به بازیگران بزرگ بدهد تا تحت شرایط مطلوب وارد بازار دارایی‌های دیجیتال شوند. حرکت‌های جسورانه غول‌های وال‌استریت که قبلا به آن اشاره کردیم، نظر او را تایید می‌کنند.

  «مارک کوبن» مجری تلویزیونی و میلیاردر معروف و «جان رید استارک»،  مدیر سابق «SEC» درباره سخت‌گیری مداوم آن درباره صنعت ارز دیجیتال گفتگو کردند. «استارک» عقیده دارد اقداماتی که SEC انجام می‌دهد ضروری هستند. او می‌گوید «SEC» سعی می‌کند تا از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری بالقوه و تقلب در این بخش حفاظت کند. او عقیده دارد اقدامات «SEC» در نهایت به نفع این صنعت هستند چون فعالان دارای نیات غیرصادقانه را حذف می‌کند و شفافیت را افزایش می‌دهد. «مارک کوبن» تشابه‌هایی را بین روزهای اولیه اینترنت و وضعیت فعلی می‌بیند. او عقیده دارد «۹۰% از شرکت‌های بلاک‌چین سقوط خواهند کرد. ۹۹% توکن‌ها شکست خواهند خورد. همان‌طور که ۹۹% شرکت‌های اولیه اینترنت هم شکست خوردند.»

  این نکته مهم است که اینفلوئنسرهای بسیاری درباره ارز دیجیتال تردید دارند و حساب بیت کوین را از مابقی صنعت ارز دیجیتال جدا می‌دانند. مثلا ما قبلا به نظر «بنجامین کوون» مؤسس «The Cryptoverse» اشاره کردیم که می‌گوید «آلت‌کوین‌ها با انحلال مواجه خواهند شد درحالی‌که سلطه بیت کوین همچنان افزایش پیدا می‌کند». «گرت سولووی» معامله‌گر مشهور هم نظر مشابهی را بیان کرده و گفته است همیشه بازار ارز دیجیتال را با حباب دات‌کام مقایسه کرده است. طبق نظر او در این صنعت یک فروپاشی شبیه به دهه ۲۰۰۰ اتفاق خواهد افتاد. «سولووی» با اطمینان می‌گوید «این سیستم باید از آشغال پاک شود» تا بتواند شکوفا شود. او عقیده دارد  ارزش ۹۵% از کل توکن‌ها «به صفر خواهد رسید».

  «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» اخیرا درباره سقوط قریب‌الوقوع بازار املاک هشدار داده است. این متخصص عقیده دارد «LoanDepot» وام‌دهنده مسکن کالیفرنیا اکنون در آستانه ورشکستگی قرار دارد و ریزش آینده بازار املاک احتمالا خیلی بدتر از بحران سال ۲۰۰۸ خواهد بود. «کیوساکی» در این شرایط به فالوئرهای خودش توصیه می‌کند تا برای بحران آماده باشند و فلزات گران‌بها و بیت کوین بخرند.

  «مایک نووگراتز» مدیرعامل «Galaxy Digital» هم عقیده دارد تقاضا برای ابزارهای جایگزین برای مبارزه با تورم افزایش خواهد یافت و یکی از این ابزارها، بیت کوین است. او پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین در بلندمدت به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. «مکس کیزر» معامله‌گر سابق و مجری تلویزیون که اکنون مشاور رئیس‌جمهور السالوادور «نایب بوکله» است حتی رقم بالاتر ۱ میلیون دلار برای هر سکه را ذکر می‌کند. «کتی وود» مدیرعامل «ARK Invest» عقیده دارد هدف ۱ میلیون دلار قابل‌دسترس است.

  «پیتر برندت» که به «جادوگر مرموز بازار» مشهور است هم به جمع تحسین‌کنندگان بیت کوین پیوسته است و می‌گوید به همه سکه‌ها به جز بیت کوین شک دارد. این معامله‌گر و تحلیل‌گر افسانه‌ای می‌گوید بیت کوین تنها ارز دیجیتالی است که با موفقیت به پایان این ماراتن می‌رسد. او بعدا این نکته را به گفته‌های قبلی‌اش اضافه کرد که اتریوم (ETH) هم احتمالا باقی خواهد ماند اما وارث واقعی فقط بیت کوین است. «بنجامین کوون» که قبلا از او نام بردیم مشکلاتی را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید ETH/BTC ممکن است در آینده نزدیک تا سطح سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ ریزش کند و ۴۵% از ارزش فعلی خودش را از دست بدهد.

  «کریس برنیسک» شریک و مؤسس شرکت خطرپذیر «Placeholder» به این نکته اشاره کرده است که ارزهای دیجیتال اغلب وقتی شاخص نزدک ۱۰۰ (NDX) در استراحت است، رشد می‌کنند. سردشدن بازار سهام، جریان پول را به سمت دارایی‌های ریسکی‌تر می‌برد و بیت کوین یک رالی گاوی را شروع می‌کند. «برنیسک» به مشاهدات «یان هپل» و «یان آلمن» مؤسسان «گلسنود» اشاره می‌کند. یافته‌های آنها نشان می‌دهند که بیت کوین از سال ۲۰۱۹ بعد از نشانه‌های خستگی گاوی در شاخص NDX، رشد قوی را از خودش نشان داده است. در حال حاضر بیت کوین فقط چند گام با عبور مجدد از «NDX» فاصله دارد چون این شاخص نزدیک به سقف محلی خودش است.

  «مایکل ون دی پوپ» سرمایه‌گذار محبوب و مؤسس شرکت خطرپذیر «Eight» عقیده دارد شرایط فعلی بازار باعث می‌شود تا پیش‌بینی‌های منفی درباره بیت کوین مثلا پیش‌بینی برخی متخصصان برای افت تا ۱۲۰۰۰ دلار، به حقیقت نپیوندند. او عقیده دارد اکنون سرمایه‌گذاران باید به‌دلیل پیش‌بینی رشد بیشتر قیمت، «جیب‌هایشان را پر کنند».

  شاخص سلطه BTC روز پنجشنبه ۲۱ ژوئن به ۵۰% رسید. این یعنی نیمی از کل ارزش بازار ارز دیجیتال از این دارایی تشکیل شده است. آخرین باری که این شاخص به این سطح بالا رسیده بود، دو سال قبل در ماه مه ۲۰۲۱ بود. صعود فعلی را می‌توان به فشار کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بر آلت‌کوین‌ها و درخواست «تراست بیت کوین نقدی» توسط «بلک راک» نسبت داد. «مایکل سیلور» مدیرعامل «مایکرواستراتژی» عقیده دارد سلطه بیت کوین همچنان افزایش خواهد یافت و در سال‌های آینده به ۸۰% خواهد رسید. او می‌گوید «اکنون ۲۵۰۰۰ توکن با کیفیت‌های متفاوت در بازار وجود دارند که سرمایه‌گذاران بزرگ را گیج می‌کنند. بعد از حذف دارایی‌های غیرضروری توسط «SEC» سرمایه‌های بزرگ، تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین پیدا خواهند کرد».

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۳ ژوئن، BTC/USD حوالی ۳۰۸۴۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال، ۱٫۱۹۶ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۰۶۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع به سطح اواسط آوریل برگشته است و در این هفته از منطقه خنثی به منطقه طمع رسیده است و از ۴۷ تا ۶۵ نقطه صعود کرده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. « تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید