2023 ژوئن 16

معاملات ارز آنلاین (فارکس)، معاملات ارز دیجیتال و معاملات CFD روی سایر دارایی‌های مالی (سهام، طلا، نفت و غیره) فرصت‌های منحصر‌به‌فردی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران فراهم می‌کنند. البته شما برای دستیابی به سود بلندمدت و به‌حداقل‌رساندن ریسک‌ها به مدیریت مناسب سرمایه نیاز دارید. این همان جایی است که مدیریت سرمایه یا «مدیریت پول» اهمیت پیدا می‌کند.

مدیریت سرمایه یعنی چه؟

کنترل سرمایه که به مدیریت پول مشهور است، نوعی استراتژی است که تعیین می‌کند یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر، سرمایه خودش را چگونه بین دارایی‌های مالی و تراکنش‌های متنوع تقسیم می‌کند و چگونه ریسک‌ها را کنترل می‌کند و اندازه پوزیشن‌ها را مدیریت می‌کند. بازارهای مالی می‌توانند نوسانی و غیرقابل‌پیش‌بینی شوند. هدف اصلی مدیریت پول، حفظ حداکثر پول سرمایه‌گذار یا معامله‌گر در صورت زیان، در کنار سرمایه‌گذاری موثر در فرصت‌های معاملاتی سودآور است. اجزای اصلی مدیریت پول عبارت‌اند از:

-         اندازه پوزیشن: استراتژی مدیریت پول شما، درصد سرمایه‌ای را تعیین می‌کند که می‌خواهید روی یک معامله ریسک کنید. متخصصان مشهور زیادی هستند که محدودکردن ریسکتان به کمتر از ۱ تا ۲% از کل سرمایه‌تان در یک پوزیشن را توصیه می‌کنند. مثلا اگر سرمایه اولیه‌تان ۱۰,۰۰۰ دلار است حداکثر ریسک یک معامله نباید بیش از ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار باشد.

-        متنوع‌کردن دارایی: مدیریت پول شامل تقسیم سرمایه بین دارایی‌های مالی گوناگون هم می‌شود. انواع گوناگون دارایی‌های که بروکر NordFX ارائه می‌کند به شما اجازه می‌دهد ریسکتان را کمتر کنید و پرتفوی شما را مقاوم‌تر می‌کند. مثلا به‌جای سرمایه‌گذاری کل سرمایه‌تان روی یک جفت‌ارز در بازار فارکس می‌توانید آن را بین چند جفت‌ارز، سهام شرکت‌های متفاوت یا سایر ابزارهای مالی تقسیم کنید. به‌این‌ترتیب حتی اگر یک پوزیشن وارد ضرر شود ممکن است سایر پوزیشن‌ها به سود برسند و به جبران ضرر و حفظ سرمایه شما کمک کنند.

-        تعیین سطح حد  ضرر: مدیریت پول شامل تعیین حد ضرر برای هر معامله می‌شود. حد ضرر، قیمتی است که از قبل تعیین می‌شود و پوزیشن در آن سطح برای جلوگیری از ضرر بیشتر بسته می‌شود. تعیین حد ضرر بر اساس تحلیل بازار و مبلغ ضرری که شما می‌توانید تحمل کنید، تعیین می‌شود. این کار کمک می‌کند تا از سرمایه خودتان حفاظت کنید و از زیان‌های شدیدتر در صورت تغییرات نامطلوب بازار جلوگیری کنید.

مدیریت پول چیست، از چه اجزایی تشکیل می‌شود و چطور باید از آن استفاده کنیم1

نمونه‌های مدیریت پول

مثال ۱. اندازه پوزیشن: فرض کنید ۱۰,۰۰۰ دلار سرمایه دارید و از این استراتژی مدیریت ریسک استفاده می‌کنید که ریسکتان در یک معامله نباید بیشتر از ۲% شود. این یعنی یک پوزیشن با ارزش ۲۰۰ دلار باز می‌کنید. در سناریوی پیچیده‌تر می‌توانید معامله را به چند مرحله تفکیک کنید مثلا حجم پوزیشن را به‌تدریج افزایش دهید (مثلا ابتدا یک پوزیشن به ارزش ۱۰۰ دلار باز کنید و بعد آن را ۵۰ دلار افزایش دهید و دوباره ۵۰ دلار دیگر تا حجم کل را به ۲۰۰ دلار برسانید). اگر معامله زیان بسازد آنگاه زمانی این پوزیشن را خواهید بست (به‌صورت دستی یا از طریق سفارش توقف ضرر) که زیان شما به ۲۰۰ دلار برسد.

مثال ۲. متنوع‌کردن دارایی: فرض کنید سرمایه‌تان را بین چند دارایی مالی تقسیم کرده‌اید. مثلا ۳۰% سرمایه‌تان را در جفت‌ارز‌ها در بازار فارکس، ۳۰% را در سهام،  ۲۵% را در طلا و نقره و ۱۵% را در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید. این تنوع دارایی می‌تواند از شما در برابر ضررهای احتمالی در یک بخش خاص حفاظت کنید و شاید برای استفاده از فرصت‌های کسب سود در بخش‌های دیگر به شما کمک کند. البته برای این که ریسک را به‌درستی هج کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که این ابزارهای معاملاتی با همدیگر همبستگی (مستقیم یا معکوس) دارند.

مثال ۳. تعیین سطح ضرر: فرض کنید پوزیشنی در بازار CFD برای سهم شرکت XYZ باز کرده‌اید. شما یک سفارش حد ضرر در سطح ۵%  نسبت به قیمت خرید آن را تعیین می‌کنید. مثلا اگر سهمی را ۱۰۰ دلار خریده‌اید، سفارش حد ضرر در ۹۵ دلار تعیین می‌شود. اگر قیمت این سهام به زیر این سطح افت کند، پوزیشن بسته می‌شود تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود.
مهم است که توجه کنید بازارهای فارکس و CFD بازارهای پرریسکی هستند و هیچ استراتژی خاصی نمی‌تواند حفاظت کامل در برابر وضعیت‌های نامطلوب را تضمین کند. بنابراین اگر دیدید که سفارش‌های حد ضررتان مرتباً فعال می‌شوند بهتر است معامله‌کردن را متوقف کنید و دلیل این ضررها را دقیقا تحلیل کنید. باید توجه داشته باشید قمارکردن می‌تواند مضر باشد و معامله‌گر باید بیاموزد احساساتش را مدیریت کند تا وضعیت را به‌درستی ارزیابی کند. شاید سبک ترید کردن و استراتژی معاملاتی شما با نوسان‌های فعلی بازار تطبیق ندارد و باید تا زمانی که اوضاع آرام‌تر شود منتظر بمانید. شاید باید از استراتژی‌تان در معاملاتی با سایر ابزارهای معاملاتی استفاده کنید یا حتی شاید لازم باشد که استراتژی دیگری را انتخاب کنید.

اساتید بازار مالی چه نکاتی را توصیه می‌کنند؟

در بخش زیر گفته‌های سرمایه‌گذاران و تریدرهای مشهور درباره مدیریت سرمایه (مدیریت پول) را نقل می‌کنیم:

 • وارن بافت:
 • «روی چیزی که به آن نیاز دارید، ریسک نکنید.»
 • «سرمایه‌تان را حفظ کنید. وقتی سرمایه از دست برود، برای این که دوباره وارد بازی شوید به پول خیلی بیشتری نیاز خواهید داشت.»
 • «بیش از حد ریسک نکنید. بهتر است کمتر سود کنید ولی سرمایه‌تان را حفظ کنید.»
 • پل تودور جونز:
 • «مهم‌ترین چیز در سرمایه‌گذاری، حفظ سرمایه‌تان است. پس از آن، سودها خودشان از راه خواهند رسید.»
 • «همیشه ریسکتان را مدیریت کنید. اگر نتوانید ریسکتان را مدیریت کنید، هرگز موفق نخواهید شد.»
 • جورج سوروس:
 • «وقتی حد ضرر تعیین می‌کنید، هرگز آن را تغییر ندهید. این کار کمک می‌کند کنترل احساسات خودتان را در دست داشته باشید و از ضرر زیاد جلوگیری کنید».
 • «در یک معامله روی بیش از ۲% از سرمایه‌تان  ریسک نکنید. این کار کمک می‌کند تا برای فرصت‌های بعدی، سرمایه کافی داشته باشید.»
 • «سرمایه‌تان را بین دارایی‌ها و استراتژی‌های متنوع تقسیم کنید. همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید».
 • «سود و زیان اجزای جدانشدنی یک معامله هستند. آموختن این که چگونه ریسک را مدیریت کنید و احساساتتان را کنترل کنید اهمیت زیادی دارد».
 • لیندا راشکه:
 • «سرمایه بیشتری به پوزیشن بازنده اضافه نکنید. بهتر است ضررتان را محدود کنید و سرمایه‌تان را به فرصت‌های نویدبخش‌تر اختصاص دهید».
 • «به استراتژی و طرح خودتان بچسبید. نگذارید احساسات بر تصمیمات معاملاتی‌تان اثر بگذارند».

اینها توصیه‌های سرمایه‌گذاران و تریدرهای مشهوری هستند که اهمیت مدیریت سرمایه، حفظ آن (حتی به بهای ازدست‌رفتن سود) و کنترل ریسک را به ما گوشزد می‌کنند. فراموش نکنید مدیریت سرمایه، فرایندی است که به نظارت، تحلیل و اصلاح دائمی نیاز دارد. به همین دلیل همه سرمایه‌گذاران و تریدرها باید استراتژی خودشان را تهیه کنند و قابلیت‌ها و اهداف مالی خودشان را در نظر بگیرند. نباید اهمیت آموزش، توسعه مهارت‌های مالی و پیشرفت دائم در حوزه معاملات را فراموش کنید. فقط ترکیب همه این عوامل است که شما را از شکست‌ها و موفقیت‌های تصادفی به هدف حرفه‌ای‌گری و سود ثابت می‌رساند.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید