2023 ژوئن 10

طلا یکی از ابزارهای محبوب معاملاتی است که موفق‌ترین معامله‌گران NordFX از آن استفاده می‌کنند. اگر نگاهی به رتبه‌های ماهانه ای بیندازیم که این بروکر منتشر می‌کند به‌سادگی می‌توانیم به این موضوع پی ببریم. به همین دلیل در این هفته، بررسی ویژه ای منتشر کرده‌ایم که صرفا متمرکز بر جفت‌ارز XAU/USD است.

: بررسی تاریخی و پیش‌بینی طلا تا سال ۲۰۲۷1 

آیا طلا واقعا یک دارایی حفاظتی است؟

در شرایط اقتصادی کنونی که بانک‌های مرکزی اصلی جهان تلاش می‌کنند تورم را مهار کنند، قیمت طلا به سقف تاریخی خودش رسیده است، قیمت این فلز گران‌بها در روز ۴ می تا ۲۰۸۰ دلار برای هر اونس تروا صعود کرد.فعالان بازار باعجله برای خرید طلا هجوم می‌آورند و عقیده دارند طلا می‌تواند از کم‌شدن ارزش سرمایه آنها جلوگیری کند.
تقریبا ۵۰% از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی بلومبرگ، طلا را دارایی امن اصلی خودشان می‌دانستند (اوراق خزانه آمریکا در رتبه دوم قرار می‌گرفت ولی فقط ۱۵% از آرا را به خودش اختصاص می‌داد). اما آیا طلا واقعا ابزار موثری برای هج‌کردن ریسک‌های قیمتی است یا این تصور هم فقط یک تصور محبوب اما نادرست دیگر است؟
مثلا دوره مارس تا اکتبر ۲۰۲۲ را در نظر بگیرید که قیمت طلا از ۲۰۷۰ دلار به ۱۶۱۶ دلار رسید و ۱۶% افت کرد. این کاهش علی‌رغم آن اتفاق افتاد که تورم آمریکا در آن دوره به سقف ۴۰ساله خودش رسیده بود. پس چطور طلا می‌تواند یک دارایی حفاظتی باشد؟
رشد قیمت طلا

اگر دینامیک‌های قیمت طلا را از آغاز قرن بیستم دنبال کنیم، الگوی زیر را مشاهده می‌کنیم. در سال ۱۹۰۰ قیمت این فلز گران‌بها تقریبا ۲۰ دلار به‌ازای هر اونس تروا بود.
در دوره ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸، در اوج جنگ جهانی اول و پس از آن، قیمت آن تا ۳۵ دلار صعود کرد. سپس در دهه ۱۹۳۰ در جریان رکود بزرگ و به دلیل اصلاحات ارزی آمریکا، قیمت طلا در سطح ۲۰٫۶۷ دلار برای هر اونس تروا تعیین شد. ارزش این دارایی در جریان جنگ جهانی دوم ثابت باقی ماند و طبق سیستم برتون وودز، مقدار ثابت ۳۵ دلار بود که برابر با قیمت طلا در دوران جنگ جهانی اول بود.

آمریکا در سال ۱۹۷۱ استاندارد طلا را کنار گذاشت و نرخ مبادله شناور را ایجاد کرد که افزایش قیمت طلا را به همراه داشت. قیمت طلا در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰، به دلیل ایجاد تنش‌های ژئوپلیتیک، تورم و کاهش تولید طلا، از ۸۰۰ دلار در هر اونس تروا فراتر رفت. از دهه ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ قیمت طلا نزول کرد و در دامنه ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار نوسان می‌کرد.

از اوایل دهه ۲۰۰۰ قیمت طلا به دلیل رویدادهای ژئوپلیتیک، بی‌ثباتی مالی و فشارهای تورمی افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است. در آگوست ۲۰۲۰ در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹ و ابهام اقتصادی، قیمت طلا برای نخستین‌بار از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس تروا عبور کرد. البته پس از این قله به دلیل انتظار برای احیای اقتصادی، سیاست‌های انقباضی پولی بانک‌های مرکزی و افزایش نرخ بهره و سایر عوامل، نزول قیمت طلا را شاهد بودیم.
تلاش ناموفق بعدی برای شکستن سطح مقاومت ۲۰۰۰ دلار در ماه مارس ۲۰۲۲ اتفاق افتاد. در نهایت موج سوم هم در ماه می همین سال اتفاق افتاد.

چرا قیمت طلا بالا می‌رود

چه عواملی در تعیین ارزش طلا نقش دارند و چرا قیمت طلا بالا می‌رود؟

  • کمیابی و منابع محدود: طلا فلز کمیابی است و استخراج آن هم محدود است و تولید آن به تلاش و منابع قابل‌توجهی نیاز دارد.
  • دوام و طول عمر: طلا به‌شدت نسبت به فرسودگی و زنگ‌زدگی مقاوم است. طلا خصوصیات فیزیکی خودش را در طول زمان حفظ می‌کند و این باعث می‌شود طلا برای ذخیره بلندمدت مناسب باشد و کاربرد آن در جواهرسازی و صنایع مختلف جذاب باشد.
  • ذخیره ارزش: طلا یک منبع ذخیره ارزش محسوب می‌شود. طلا می‌تواند قدرت خرید شخص را در دوره‌های طولانی حفظ کند و به‌عنوان یک هِج علیه تورم و بی‌ثباتی سهام و ارزها عمل کند.
  • نقدشوندگی و به رسمیت شناخته‌شدن: طلا در سطح جهان به‌عنوان یک دارایی، به رسمیت شناخته شده و پذیرفته شده است. به‌سادگی می‌توان آن را به پول نقد تبدیل کرد و در کشورها و فرهنگ‌های متفاوت از آن به‌عنوان واسطه پرداخت استفاده کرد. این عوامل در مطلوبیت و تقاضا برای طلا نقش دارند و قیمت آن را صعودی می‌کنند.

عوامل موثر بر قیمت طلا

بیایید عوامل موثر بر قیمت طلا را عمیق‌تر بررسی کنیم. این نکته مهم است که هیچ همبستگی مستقیمی بین قیمت طلا و هر کدام از این عوامل به‌صورت جداگانه وجود ندارد. پیش‌بینی‌های بازار درباره قیمت آینده و ترکیبی از این عوامل در تعیین قیمت طلا نقش بازی می‌کنند. مثلا افزایش اخیر XAU/USD را می‌توان به انتظار برای تغییر چرخه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، نکول احتمالی بدهی آمریکا و بی‌ثباتی ژئوپلیتیک و اقتصادی به دلیل جنگ روسیه با اوکراین نسبت داد. حال بیایید این عوامل کلیدی را بررسی کنیم:

  • شرایط اقتصادی: وضعیت اقتصادی جهانی از جمله صعود یا نزول GDP، بیکاری و ثبات مالی کلی می‌توانند بر قیمت طلا تاثیر بگذارند. مثلا ابهام در بازارها یا رکود می‌توانند تقاضا برای طلا به‌عنوان یک دارایی بدون ریسک را افزایش دهند.
  • رویدادهای ژئوپلیتیک: رویدادهای سیاسی و ژئوپلیتیک مثلا مبارزات مسلحانه، جنگ، اقدامات تروریستی، تحریم‌ها و انتخابات می‌توانند باعث بی‌ثباتی و ابهام در بازار شوند و افزایش تقاضا برای طلا به‌عنوان پناهگاه امن را ایجاد کنند.
  • تورم: سطح تورم هم نقش حیاتی را در تعیین ارزش طلا دارد. وقتی تورم افزایش پیدا می‌کند معمولا قیمت طلا هم صعودی می‌شود چون سرمایه‌گذاران می‌خواهند به یک حفاظت علیه کاهش ارزش پول خودشان دسترسی داشته باشند.
  • بانک‌های مرکزی: اقدامات بانک‌های مرکزی از جمله تغییر نرخ بهره می‌توانند بر قیمت طلا تاثیر بگذارند. مثلا کاهش نرخ بهره می‌تواند تقاضای طلا را تحریک کند چون نگهداری طلا در مقایسه با سایر دارایی‌ها جذاب‌تر می‌شود.
  • نوسان‌های قیمت ارز: نوسان نرخ ارز کشورهای متفاوت می‌تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد. اگر ارز کشور تولیدکننده طلا نسبت به سایر ارزها تضعیف شود ممکن است قیمت طلا به آن ارز افزایش پیدا کند و محرک صادرات و افزایش تقاضا برای طلا شود.
  • تقاضای سرمایه‌گذاری: تقاضای سرمایه‌گذاری شامل خرید شمش طلا، سکه و تراکنش‌های بازار فیوچرز می‌شود. معمولا وقتی اعتماد به ارزهای فیات کم‌رنگ می‌شود، تقاضا افزایش پیدا می‌کند. درنظرگرفتن نقش ترکیبی این عوامل و انتظارات بازار در هنگام ارزیابی قیمت طلا، اهمیت دارد.

پیش‌بینی: چرا قیمت طلا  در آینده صعود خواهد کرد؟

وقتی به بخش پیش‌بینی می‌رسیم باید به این توجه کنیم مفروضات ما صرفا بر اساس اطلاعات در دسترس و تحلیل‌ها هستند. همان‌طور که قبلا گفتیم، بازار طلا پیچیده است و تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار می‌گیرد. همه پیش‌بینی‌ها، نوعی تخمین‌های ذهنی هستند و بر اساس شرایط اقتصادی و ژئوپلیتیک و تغییر عرضه و تقاضای بازار ممکن است تغییر کنند. البته باید توجه داشته باشید که در گذشته برخی پیش‌بینی‌ها نسبتا دقیق بوده‌اند.

اینجا چند نمونه از این پیش‌بینی‌ها که قبل از سپتامبر ۲۰۲۱ منتشر شده‌اند را بررسی می‌کنیم. تحلیل‌گران «گلدمن ساکس» در ماه می ۲۰۲۱ پیش‌بینی کردند که قیمت طلا تا سال ۲۰۲۴ به ۲۰۰۰ دلار برای هر اونس تروا خواهد رسید. دو ماه بعد همکاران آنها در «Bank of America» دقیقا همین قیمت را پیش‌بینی کردند. البته لمس این سطح مقاومت یک سال زودتر اتفاق افتاد. البته هنوز مشخص نیست که آیا XAU/USD می‌تواند خودش را بالای این سطح در بلندمدت حفظ کند و این مقاومت را به حمایت تبدیل کند؟
در شرایط کنونی، استراتژیست‌های «گلدمن ساکس» هدف ۲۲۰۰ دلار را اعلام کرده‌اند. ضمنا هلدینگ مالی سوئیسی «UBS» عقیده دارد شاید قیمت طلا در پایان سال ۲۰۲۳ تا ۲۱۰۰ دلار صعود کند و در مارس ۲۰۲۴ به ۲۲۰۰ دلار برسد (باید اشاره کنیم که پیش‌بینی قبلی آنها قله ۲۴۰۰ دلار را برای امسال اعلام می‌کرد). ارقام مشابهی توسط تحلیل‌گران «آژانس پیش‌بینی اقتصادی» مطرح شده‌اند، آنها عقیده دارند قیمت طلا شاید حتی از ۲۴۰۰ دلار هم عبور کند ولی انتظار دارند که این اتفاق فقط در سال ۲۰۲۷ بیفتد.

***

در شروع این بررسی این سؤال را مطرح کردیم که آیا طلا می‌تواند یک دارایی حفاظتی باشد؟ «وارن بافت» در اظهارنظرهای قبلی خودش می‌گفت درباره سرمایه‌گذاری در طلا تردید دارد و آن را دارایی غیرمولدی می‌داند که درآمد تولید نمی‌کند. البته اگر به چارت طلا نگاه کنیم روشن می‌شود که او اشتباه کرده است. حتی این سرمایه‌گذار افسانه‌ای هم بعدا خودش متوجه این اشتباه شد و نگرش مثبتی را نسبت به طلا به‌عنوان ذخیره ارزش بیان کرد. «جورج سوروس» متخصص مالی برجسته هم طلا را یک دارایی برای تنوع‌بخشی پرتفوی می‌داند که حفاظت در برابر تورم و بی‌ثباتی سیاسی را فراهم می‌کند. «ری دالیو» مؤسس بنگاه سرمایه‌گذاری « Bridgewater Associates» توصیه می‌کند این فلز گران‌بها را در پرتفوی خودمان قرار دهیم.
احتمالا همه آنها درست می‌گویند و در آینده قابل‌پیش‌بینی، طلا همچنان به‌عنوان محافظ اصلی سرمایه ایفای نقش خواهد کرد. البته همیشه باید به‌خاطر داشته باشیم که کارایی یک سرمایه‌گذاری بستگی به نقطه ورود دارد. اگر زمان‌بندی معامله درست نباشد شاید سرمایه شما با خرید طلا کمتر هم بشود. بااین‌وجود احتمال صعود مجدد XAU/USD از بسیاری از ارزهای فیات بیشتر است اما برای مقاومت در برابر نزول‌ها و نهایتا رسیدن به سود، شما به مدیریت صحیح پول، زمان و صبر نیاز دارید.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید