2023 می 28

EUR/USD: دلار منتظر ورشکستگی آمریکا است

 • دلار از ۴ می دائماً صعود کرده است. هفته قبل، شاخص DXY در روز ۲۶ می به ۱۰۴٫۳۴ رسید. این شاخص از اواسط مارس ۲۰۲۳ تا به این حال این‌قدر بالا نرفته بود. چه چیزی دلار آمریکا را بالا می‌برد و جفت‌ارز EUR/USD را به پایین هل می‌دهد؟ تحلیل‌گران «Commerzbank» می‌گویند « آرامش مطلق در بازار آپشن‌ها نشان می‌دهد که نیروی هدایت‌کننده نرخ تبادل EUR/USD ، ملاحظات سیاست پولی است و نه مذاکرات سقف بدهی آمریکا که در جریان است». باید اشاره کنیم که احتمال افزایش نرخ بهره در جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در ۱۴ ژوئن در طول ماه می ‌افزایش پیدا کرده است. در آغاز ماه می، احتمال افزایش نرخ بهره نزدیک به ۰% بود اما در پایان ماه این احتمال به ۵۰% رسید. می‌دانیم که اقتصاد آمریکا در مقایسه با سایر اقتصادها عملکرد خوبی داشته و نزول وام دهی به اندازه‌ای که تحلیل‌گران ابتدا از آن می‌ترسیدند، شدید یا سریع نبوده است.

  البته احتمال ۵۰% هنوز خیلی با ۱۰۰% فاصله دارد. ضمنا کمیته بازار باز، مذاکرات آخرین جلسه خودش در چهارشنبه ۲۴ می را منتشر کرد و هیچ جمله کلیدی‌ای درباره احتمال انقباض بیشتر سیاست پولی در آن وجود نداشت. این سند ضمنا نظرات متضاد اعضای این کمیته درباره افزایش بیشتر نرخ بهره را نشان داد. بااین‌حال فرار به‌سوی امنیت که به دلیل پیش‌بینی نکول بالقوه آمریکا ایجاد شده بود باعث حمایت بیشتر از دلار شد.

  بدهی دولت آمریکا اکنون به بیش از ۳۱ تریلیون دلار رسیده است. اگر کنگره سقف مجاز بدهی دولت را تا ۱ ژوئن بالاتر نبرد، دولت آمریکا اعلام نکول (عدم توان پرداخت بدهی) خواهد کرد. «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری چندین بار در گذشته درباره این موضوع هشدار داده است. البته تاریخ واقعی ورشکستگی ممکن است کمی با «روز X» در ۱ ژوئن تفاوت داشته باشد. مثلا «Deutsche Bank» به پایان ماه جولای اشاره می‌کند و «مورگان استنلی» به ۷ تا ۱۴ ژوئن یا ۲۱ تا ۲۸ جولای اشاره می‌کند و «گلدمن ساکس» حتی از پایان سپتامبر نام می‌برد.

  نویسندگان مجله بریتانیایی «The Economist» به خواننده‌ها هشدار می‌دهند که ورشکستگی آمریکا باعث ریزش بازارهای سهام جهانی خواهد شد و اقتصاد جهانی را دچار هراس می‌کند. طبق تخمین‌های «شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید» بازار سهام در چند ماه اول بحران تا ۴۵% ریزش می‌کند. آژانس «Moody» افت ۲۰% را پیش‌بینی می‌کند اما می‌گوید بیکاری ۵% افزایش پیدا خواهد کرد.

  گفتگو‌ها درباره گسترش سقف بدهی در بین سیاستمداران همچنان ادامه دارند. «کوین مک‌کارتی» سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا در روز ۲۴ می اشاره کرد که هنوز باید کارهایی برای رسیدن به توافق انجام شود. البته اضافه کرد که آمریکا اعلام نکول نخواهد کرد. رئیس‌جمهور «جو بایدن» گفت مطمئن است با جمهوری‌خواهان به توافق می‌رسد. توافق به نفع هر دو حزب است زیرا سال آینده سال انتخابات آمریکا است. «دیوید مالپس» رئیس بانک جهانی در مصاحبه‌ای با شبکه «سی‌ان‌ان» اعلام کرد که انتظار ندارد آمریکا اعلام نکول کند و توضیح داد که چنین وضعیتی هر چندسال یک‌بار اتفاق می‌افتد (مثلا سقف بدهی از سال ۱۹۱۷ وجود داشته است و از سال ۱۹۶۰ تا کنون ۷۸ بار افزایش پیدا کرده است).

  همان‌طور که قبلا گفتیم آمارها نشان می‌دهند که اقتصاد آمریکا نسبتا قابل‌اطمینان است. تخمین GDP برای سه‌ماهه اول از ۱.۱% روبه‌بالا بازنگری شده است و به ۱.۳% رسیده است. تعداد درخواست‌های بیکاری اولیه هم که پیش‌بینی می‌شد ۲۵۰ هزار درخواست باشد در عمل به ۲۲۹ هزار درخواست رسید. سفارش‌های کالاهای بادوام هم ۱.۱% افزایش پیدا کرده است. این رقم پس از رشد ۳.۳% در ماه مارس به دست آمده است و بیش از انتظارات بازار است که کاهش ۱.۰% را پیش‌بینی می‌کرد. در نهایت «شاخص فعالیت ملی» در ماه آوریل که «شیکاگو فد» منتشر می‌کند از ۰٫۳۷- به ۰٫۰۷+ افزایش پیدا کرده است.

  بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» پیش‌بینی می‌کند که دلار به دلیل عدم وجود جایگزین جذابی بین ارزهای دیگر، همچنان تقویت شود. متخصصان این بانک عقیده دارند اکنون رقیبی جدی وجود ندارد که نقش ذخیره ارزش دلار در جهان را بازی کند و این گفته شامل یورو هم می‌شود. اقتصاد منطقه یورو بر خلاف اقتصاد آمریکا، سرمایه‌گذاران را خوشحال نمی‌کند. اگرچه تخمین مقدماتی GDP برای سه‌ماهه اول برابر ۰.۱%- بود اما در عمل یک نزول تا ۰.۳%- اتفاق افتاد. ضمنا شاخص مدیران خرید (PMI) برای بخش تولید آلمان هم کاهش یافت (۴۲٫۹ در مقایسه با مقدار قبلی ۴۴٫۵ و پیش‌بینی قبلی ۴۵٫۰) و شاخص جو تجاری (IFO) آلمان هم نزول کرد (۹۱٫۷ در مقایسه با مقدار قبلی ۹۳٫۴ و پیش‌بینی‌های ۹۳٫۰).

  EUR/USD که هفته را در ۱٫۰۸۰۵ شروع کرده بود در ۲۵ می به کف محلی ۱٫۰۷۰۱ رسید و در پایان هفته کاری (غروب جمعه ۲۶ می) حوالی ۱٫۰۷۲۵ معامله می‌شد. در حال حاضر اکثر تحلیل‌گران (55%) عقیده دارند که در کوتاه‌مدت اصلاح روبه‌بالا اتفاق خواهد افتاد. ۲۰% انتظار تقویت بیشتر دلار را دارند و ۲۵% هم بی‌طرف هستند. برتری واضح در اندیکاتورهای چارت روزانه (D1) با دلار است: ۱۰۰% از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند (اگرچه یک‌سوم از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد) و ۸۵% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند (۱۵% هم سبز هستند). نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۸۰ قرار دارد و بعد از آن به ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۲۵-۱٫۰۴۹۰ می‌رسیم. گاوها در حوالی ۱٫۰۸۳۵-۱٫۰۸۰۰ با اولین مقاومت روبرو خواهند شد و سپس به این مقاومت‌ها خواهند رسید: ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  چند رویداد مهم در هفته آینده اتفاق می‌افتند. شاخص اعتماد مصرف‌کننده روز سه‌شنبه ۳۰ می منتشر خواهد شد. روز بعد هم اطلاعات شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و داده‌های بیکاری منتشر خواهند شد. پنجشنبه هم شاخص مدیران خرید (PMI) فعالیت تجاری آلمان منتشر خواهد شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) مقدماتی منطقه یورو و صورت‌جلسات آخرین کمیته سیاست پولی بانک مرکزی اروپا هم در اول ژوئن منتشر خواهند شد. ضمنا تعداد قابل‌توجهی از داده‌های اقتصادی آمریکا از جمله داده‌های بازار کار، PMI محاسبه‌شده توسط «موسسه مدیریت عرضه» (ISM) برای بخش تولید آمریکا هم منتشر خواهد شد. طبق رسم قدیمی، در اولین جمعه تابستان، دور دیگری از آمارهای بازار کار آمریکا از جمله نرخ بیکاری، تعداد مشاغل غیرکشاورزی ایجاد شده در کشور منتشر خواهند شد. معامله‌گران باید توجه کنند که دوشنبه ۲۹ می در آمریکا روز یادبود است و هیچ معامله‌ای در این روز انجام نخواهد شد.

GBP/USD: یک گام به جلو، یک گام به عقب

 • در واقع GBP/USD در روزهای اخیر، یک‌قدم به جلو و یک‌قدم به عقب برمی‌دارد. اگرچه ظاهرا این جفت‌ارز به سمت پایین حرکت می‌کند اما اگر دقیق‌تر به چارت نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این جفت‌ارز هفته را در جمعه ۲۶ می در همان سطحی به پایان رساند که در آوریل و یک هفته قبل به آن رسیده بود. ازیک‌طرف تقویت دلار این جفت‌ارز را به پایین هل می‌دهد. از طرف دیگر امیدهایی وجود دارد که تورم باعث شود تا بانک مرکزی انگلستان (BoE) به افزایش نرخ بهره ادامه دهد و از افتادن پوند به چاه جلوگیری کند.

  داده‌های جدید تورم مصرف‌کننده (CPI) انگلستان بسیار بالاتر از حد انتظار بودند. اطلاعات ماه آوریل، افزایش قیمت مصرف‌کننده در حد ۱.۲% نشان می‌داد درحالی‌که این آمار در ماه قبل ۰.۸% بود. CPI هسته هم به سقف چند ساله رسید و به ۶.۸% سال‌به‌سال رسید درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد ۶.۲% باشد. درحالی‌که این پایین‌ترین سطح در ۱۳ ماه اخیر است اما هنوز خیلی بالاتر از سطح هدف است.

  «جاناتان هاسکل» عضو کمیته سیاست پولی بانک انگلستان در واکنش به این داده‌ها گفت که درباره قیمت‌های بازار صحبتی نخواهد کرد اما نمی‌تواند گزینه افزایش بیشتر نرخ بهره را کاملا رد کند. «جرمی هانت» وزیر خزانه‌داری هم چهره مهم دیگری بود که حمایت خودش از سیاست پولی انقباضی را بیان کرد حتی اگر این سیاست پولی به اقتصاد ضربه بزند. او در مصاحبه‌ای با «اسکای نیوز» گفت «این یک بده‌بستان بین مبارزه با تورم و رکود نیست؛ در نهایت تنها مسیر رشد پایدار، کاهش تورم است.». تحلیل‌گران زیادی عقیده دارند اگر بانک انگلستان نرخ بهره را ۱.۰% دیگر افزایش دهد اقتصاد انگلستان وارد رکود می‌شود و فشار زیادی به پوند وارد می‌شود.

  GBP/USD در زمان نوشتن این بررسی حوالی ۱.۲۳۵۰ معامله می‌شود. فعلا جمع‌بندی نظر تحلیل‌گران تقریبا خنثی است، ۴۰% طرف‌دار گاوها و ۳۰% طرف‌دار خرس‌ها هستند و ۳۰% باقیمانده هم فعلا نظری نمی‌دهند. ۱۰۰% از اسیلاتورهای D1 فروش را توصیه می‌کنند (۲۰% وضعیت بیش‌فروش را نشان می‌دهند). نسبت بین قرمزها و سبزها در اندیکاتورهای روند، ۶۵% به ۳۵% به نفع قرمزها است. اگر حرکتی به سمت جنوب اتفاق بیفتد این جفت‌ارز در این نقاط و مناطق حمایت می‌شود: ۱٫۲۳۳۰-۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰ و ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰. اگر این جفت‌ارز صعود کند در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۴۸۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۵۴۰، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۱۰، ۱٫۲۷۰۰-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  در هفته آینده معامله‌گران باید توجه کنند که دوشنبه ۲۹ می ‌هم در انگلستان و هم در آمریکا یک تعطیل عمومی است. البته پنجشنبه ۱ ژوئن هم مهم است چون شاخص مدیران خرید (PMI) در بخش تولید منتشر خواهد شد.

USD/JPY: ین «بلیت سفر به ماه» خرید

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۹ می‌تا ۲ ژوئن ۲۰۲۳1

 • ین به دلیل سیاست پایدار بسیار نرم بانک مرکزی ژاپن (BoJ) و گفته‌های «کازوئو اوئدا» رئیس جدید این بانک که همسو با این سیاست است، ضعیف‌ترین ارز سبد DXY در ماه آوریل بود. احتمالا این عنوان در ماه می ‌باز هم به ین خواهد رسید. USD/JPY هفته گذشته سفرش به ماه را ادامه داد. این جفت‌ارز که دوشنبه کارش را در ۱۳۷٫۹۳ شروع کرده بود، غروب جمعه به ۱۴۰٫۷۰ رسید و کارش را کمی پایین‌تر در منطقه ۱۴۰٫۶۰ به پایان رساند.
  تحلیل‌گران بسیاری عقیده دارند موضع کبوتری بانک ژاپن می‌تواند به پول ملی ژاپن ضربه بزند و می‌گویند مسیر صعودی USD/JPY با کمترین مقاومت روبرو است. چشم‌انداز افزایش بیشتر نرخ بهره روی دلار آمریکا و بازده اوراق خزانه صعودی هم این نظر را تایید می‌کنند افزایش تفاوت نرخ بهره بین آمریکا و ژاپن و تشویق جریان پول از JPY به USD هم به این روند کمک می‌کنند.

  اکنون نظر تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز کوتاه‌مدت USD/JPY به این صورت تقسیم می‌شود: ۷۵% امیدوار هستند که ین حداقل تقویت کوتاه‌مدتی را تجربه کند و یک اصلاح به سمت جنوب اتفاق بیفتد. فقط ۲۵% از تحلیل‌گران به ادامه روند صعودی رأی می‌دهند. دلار در اندیکاتورهای چارت روزانه برتری کاملی دارد و ۱۰۰% اندیکاتورهای روند و ۱۰۰% اسیلاتورها به سمت شمال هستند (اگرچه ۲۵% از اسیلاتورها شرایط بیش‌خرید را برای این جفت‌ارز نشان می‌دهند). نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱۳۹٫۸۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق خواهیم رسید: ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۷۵، ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۶٫۱۰-۱۳۵٫۹۰، ۱۳۵٫۱۵-۱۳۴٫۸۵، ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰ و ۱۲۹٫۶۵. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۴۱٫۴۰ قرار دارد و گاوها پس از آن باید بر این موانع غلبه کنند: ۱۴۲٫۲۰، ۱۴۳٫۵۰ و ۱۴۵٫۱۰-۱۴۴٫۹۰.

  هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین به یک ماشه نیاز دارد

 • بیت‌کوین برای دهمین هفته متوالی زیر فشار فروش فروشنده‌ها قرار داشت. البته بیت‌کوین علی‌رغم این نبرد توانست موضع خودش در منطقه قوی حمایت/مقاومت حوالی ۲۶۵۰۰ دلار را حفظ کند. پنجشنبه ۲۵ می در شرایط تقویت دلار، خرس‌ها حمله دیگری انجام دادند و جفت‌ارز BTC/USD را تا ۲۵۸۶۰ پایین کشیدند. حمله مشابهی هم در ۱۲ می انجام شد و این جفت‌ارز تا ۲۵۷۹۹ دلار پایین کشیده شد. اما هر دو حمله دفع شدند و طوفانی شکل نگرفت.

  سرمایه‌گذاران با نگاه نوستالژیک، شروع چشمگیر بیت‌کوین در سه‌ماهه اول امسال را به یاد آوردند. البته از آن زمان یک دوره آرام ایجاد شده است و فعالیت معاملاتی به کف سه‌ساله خودش رسیده است. برخی تحلیل‌گران عقیده دارند قیمت فعلی نمی‌تواند اشتیاقی را بین خریداران و فروشندگان ایجاد کند. در این وضعیت سرمایه‌گذاران برای خرج‌کردن پولشان تردید دارند. تحلیل‌گران آژانس «گلسنود» عقیده دارند هولدرهای بلندمدتی (بیش از ۱۵۵ روز) توانسته‌اند ۱۴٫۵ میلیون سکه BTC را جمع کنند. اگر ذخایر صرافی‌های ارز دیجیتال و سایر جمع‌کنندگان سکه را به این رقم اضافه کنیم، این رقم حتی بالاتر خواهد رفت. حتی سفته‌بازان کوتاه‌مدت هم به وضعیت خواب زمستانی رفته‌اند. بازار به کشیده‌شدن یک ماشه نیاز دارد، این ماشه می‌تواند تصمیم فدرال رزرو درباره سیاست پولی یا اعلام نکول بدهی دولت آمریکا باشد.

  دو سناریوی احتمالی را می‌توان بررسی کرد: یا نکول (عدم توان پرداخت بدهی) اعلام می‌شود (که احتمال آن خیلی کم است) یا اعلام نمی‌شود. در حالت اول، اگر نکول اتفاق بیفتد، اعتماد سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا به‌عنوان ارز ذخیره شدیدا کاهش پیدا می‌کند و بیت‌کوین به‌عنوان یک دارایی پناهگاه امن سود خواهد بود. در حالت دوم اگر نکول اتفاق نیفتد، ارز دیجیتال با دوره چالشی‌تری مواجه خواهد شد. خزانه آمریکا برای پرکردن مجدد ذخایر نقدی خودش تعداد زیادی اوراق‌قرضه منتشر خواهد کرد که باعث افزایش بازده آنها می‌شود و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا پولشان را روی این اوراق بهادار به‌جای BTC سرمایه‌گذاری کنند.

  البته توجه به این نکته مهم است که اعلام نکول می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی روی بازار استیبل‌کوین‌ها بگذارد. باید اشاره کنیم که تتر، منتشرکننده USDT، یکی از بزرگ‌ترین دارندگان اوراق خزانه آمریکا است و حتی بیش از کشورهایی مثل تایلند و اسرائیل این اوراق را در اختیار دارد. حجم این اوراق بدهی که در ترازنامه تتر دیده می‌شود، ۵۳ میلیارد دلار است که ۶۴% از ذخایر آن را تشکیل می‌دهد. همین ذخایر هستند که از نقدشوندگی USDT حمایت می‌کنند. اگر نکول اتفاق بیفتد آنگاه ۱ استیبل‌کوین دیگر ۱ دلار ارزش نخواهد داشت بلکه فقط ۳۶ سنت ارزش خواهد داشت. یک احتمال دیگر این است که USDT همراه با تتر کلاً از بین بروند.

  در واقع وضعیت خیلی مبهم است. ضمنا فعالان صنعت همچنان نگران افزایش فشار رگولاتوری هستند. باید اشاره کنیم که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) فقط در سال ۲۰۲۳ شکایت‌های متعددی را علیه صرافی‌های ارز دیجیتال مثل Bittrex، Coinbase، Kraken، Gemini و Genesis تقدیم دادگاه کرده است. ضمنا «کمیسیون معاملات فیوچرز کالا» (CFTC) هم از «بایننس» و مدیرعامل آن «چانگ‌پنگ ژائو» شکایت کرده است. «یاسین المانجرا» تحلیل‌گر «ARK Invest» می‌گوید این شرایط ، بازیگران جدید را دلسرد می‌کند و بر شرکت‌های موجود تأثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود آنها از آمریکا به کشورهای دوستدار ارز دیجیتال دیگری مثل امارات، کره جنوبی، استرالیا و سوئیس فرار کنند. (طبق آمارهای «Coin Metrics» حجم معامله بیت کوین در آمریکا در دو ماه گذشته تا ۷۵% نزول کرده است و از ۲۰ میلیون دلار در روز در ماه مارس به ۴ میلیون دلار در ماه می ‌رسیده است).

  «مایکل سیلور» مدیرعامل «مایکرواستراتژی» عقیده دارد مداخله فعال رگولاتوری در نهایت به نفع بیت کوین است چون مشکلاتی را برای رقبای آن ایجاد می‌کند. «سیلور» به این نکته اشاره می‌کند که علاقه سرمایه‌گذاران به بیت کوین بیشتر از سایر توکن‌ها شده است. او می‌گوید رقبای بیت کوین نهایتا بعد از تنظیم‌گری (رگولاسیون) سختگیرانه تر در این صنعت شکست می‌خورند. این موضوع به ویژه بعد از آنکه «گری گنسلر» رئیس SEC گفت «همه اوراق بهادار به جز بیت کوین مشمول قوانین اوراق بهادار می‌شوند» اهمیت بیشتری پیدا کرد. «سیلور» عقیده دارد «توکن‌های ارز دیجیتال و اوراق بهادار کریپتو، رگوله خواهند شد و شاید کاملا از بین بروند. بیت کوین تنها کامودیتی‌ای است که «SEC» نمی‌خواهد آن را رگوله کند. بیت کوین امن‌ترین شبکه و امن‌ترین دارایی است». او انتظار خروج سرمایه مداوم از سایر بخش‌های ارز دیجیتال به بیت کوین را دارد و همین حالا هم شروع چرخه گاوی جدیدی را در بیت کوین تشخیص می‌دهد («مایکرواستراتژی» از ۴ آوریل ۲۰۲۳ همراه با شرکت‌های فرعی خودش تقریبا ۱۴۰,۰۰۰ سکه BTC خریده است و این شرکت به یکی از بزرگ‌ترین هولدرهای ارز دیجیتال تبدیل شده است. این شرکت در کل ۴.۱۷ میلیارد دلار برای خرید این سکه‌ها خرج کرده است. پس قیمت خرید متوسط آن ۲۹۸۰۳ دلار برای هر بیت کوین است).

  «مایک مک‌گلون» تحلیل‌گر «بلومبرگ» نظر دیگری دارد او انتظار ریزش قیمت بیت کوین تا سطح حمایت ۷۳۶۶ دلار را دارد. این پیش‌بینی بر اساس حرکت نزولی میانگین متحرک ۵۲ هفته‌ای (MA) در چارت BTC مطرح شده است. « مک‌گلون» می‌گوید قبل از پمپ‌شدن قوی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ این خط صعودی بود. این متخصص عقیده دارد روند منفی ادامه خواهد یافت و ارز دیجیتال با دوران سختی مواجه خواهد شد (باید اشاره کنیم که «مک‌گلون» کمی قبل‌تر در پایان سال گذشته نظر کاملا متفاوتی داشت. در آن زمان او می‌گفت بیت کوین از ۱۰۰,۰۰۰ دلار هم بالاتر خواهد رفت).

  در شرایطی که ماشه‌ای برای تغییر روند وجود ندارد، متخصصان توجه بیشتری به تحلیل تکنیکال می‌کنند. مثلا معامله‌گری با نام مستعار «Dave the Wave» که چند پیش‌بینی دقیق داشته است عقیده دارد اکنون بیت کوین در «منطقه خرید» در منحنی رشد لگاریتمی در حال تثبیت خودش است. این منحنی سقف‌ها و کف‌های بلندمدت بیت کوین را در کل چرخه زندگی‌اش ارزیابی می‌کند و نوسانات کوتاه‌مدت را نادیده می‌گیرد. این تحلیل‌گر می‌گوید بر اساس ساختار فعلی بازار، سیگنال خروج از کانال تثبیت، صعود به بالای ۳۲۰۰۰ دلار است. پس طبق نظر «Dave the Wave» خرید زیر ۳۱۰۰۰ دلار هنوز یک معامله عالی است. طبق تخمین محافظه‌کارانه او، قیمت هدف بیت کوین در پایان سال باید حوالی ۴۰,۰۰۰ دلار باشد.

  «مایکل ون دی پوپ»، تحلیل‌گر و مؤسس پلتفرم مشاوره «EightGlobal» به فالوورهای توییتر خودش اطلاع داده است که تست دوباره سطح حمایت ۲۶۲۸۰ دلار (MA200) می‌تواند به معنای پایان اصلاح و تثبیت‌شدن ارز دیجیتال پرچم‌دار باشد. پس توصیه می‌کند که بیت کوین در این سطح خریداری شود. «اگر نگاهی به دوره‌های گذشته بیندازیم، تست دوباره میانگین متحرک ۲۰۰ روزه همیشه زمانی عالی برای جمع‌کردن بیت کوین بوده است. بیت کوین در شش ماه گذشته زمان زیادی را زیر این اندیکاتور گذرانده است و زیر ارزش واقعی خودش بوده است. هفته آینده کاملا حیاتی است و تست مجدد سریع و جهش روبه‌بالا به ما پایان اصلاح بیت کوین را نشان می‌دهد». «مایکل ون دی پوپ» مطمئن است که بیت کوین می‌تواند صعود آینده خودش را تایید کند و باید خودش را بالای ۲۷۰۰۰ دلار تثبیت کند.

  ضرب‌المثل مشهوری می‌گوید «هر سری، عقلی دارد». در این مورد می‌توان آن را این‌طور ترجمه کرد «تحلیل‌گران متفاوت، پیش‌بینی‌های متفاوتی دارند». نظر تعدادی از نمایندگان جامعه ارز دیجیتال که در نظرسنجی مجله آنلاین «BeInCrypto» شرکت کرده‌اند هم در تضاد با هم هستند. مثلا پیش‌بینی بلاگر محبوب «CryptoKaleo» احتمال رسیدن بیت کوین به سقف محلی جدید را رد نمی‌کند. معامله‌گر مشهوری به نام «DaanCrypto» هم روی رشد این سکه شرط می‌بندد. او به جهش BTC از میانگین متحرک هفتگی MA200 توجه می‌کند. از نظر تحلیل تکنیکال این رفتار ارز دیجیتال می‌تواند قدرت خریداران را نشان دهد.
  از سوی دیگر، بلاگر کریپتویی به نام «Nebraskangooner» سیگنال‌هایی از نزول را روی چارت می‌بیند. پیش‌بینی او افت کریپتوی پرچم‌دار تا ۲۵۵۰۰ دلار را رد نمی‌کند. این بلاگر عقیده دارد خروج این سکه از تشکیل مثلث متقارن روی چارت به او این قیمت را نشان می‌دهد. پیش‌بینی منفی بیت کوین توسط تحلیل‌گر معمولا خوش‌بینی به نام «Inmortal» هم حمایت می‌شود که هدف ۲۲۰۰۰ دلار را ذکر می‌کند. البته «Inmortal» مطمئن است که کریپتوی پرچم‌دار می‌تواند فورا موقعیت خودش را بازیابی کند.

  BTC/USD در غروب جمعه ۲۶ می در ۲۶۷۵۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۱۲۳ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۲۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال در هفت روز گذشته تقریبا تغییری نکرده است و اکنون در منطقه خنثی در سطح ۴۹ نقطه قرار دارد (هفته قبل ۴۸ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید