2023 می 20

EUR/USD: چرا دلار هنوز بالا می‌رود؟

 • عنوان بررسی هفته قبل این بود «چرا دلار صعود می‌کند؟» و دلایل مفصل تقویت دلار آمریکا را در آن شرح دادیم. جا دارد نام بررسی فعلی‌مان این باشد «چرا دلار هنوز بالا می‌رود؟» و در ادامه بررسی به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

  شاخص دلار DXY در طول دو هفته گذشته صعود کرد و در روز ۱۸ می به ۱۰۳٫۴۸۵ رسید. این بالاترین مقدار این شاخص از مارس ۲۰۲۳ تابه‌حال است. این قیمت به دلیل احتمال افزایش جدید نرخ بهره در جلسه آینده «کمیته بازار باز فدرال (FOMC)» ثبت شد که ۱۴ ژوئن در فدرال رزرو برگزار می‌شود.

  نکول (عدم توان پرداخت بدهی) احتمالی دولت آمریکا شاید حرارت طرف‌داران شاهین‌ها در بانک مرکزی اروپا را کاهش دهد. البته باید اشاره کنیم که فدرال رزرو، از سال ۲۰۱۱ سیستمی را برای کاهش اثر نکول آمریکا بر روی تعهدات خودش ایجاد کرده است. نکته مهم‌تر این که احتمال کمی دارد آنها به سیاست انبساطی (QE) تن بدهند. رئیس‌جمهور «جو بایدن» گفته است که از توافق با جمهوری‌خواهان مطمئن است. ضمنا «کوین مک‌کارتی» سخنگوی جمهوری‌خواهان هم تایید کرده که رای به سقف بدهی در هفته آینده اعلام خواهد شد.

  بازارها با خوش‌بینی به این موضوع واکنش نشان دادند و مطمئن بودند که آمریکا می‌تواند از بحران اقتصادی و مالی جلوگیری کند. این وضعیت نه‌تنها دلار را بالا برد بلکه شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک هم صعود کردند (باتوجه‌به این که صعود آنها همراه با هم خیلی نادر است). بنابراین احتمال صعود نرخ بهره کلیدی به ۵.۵% اکنون به ۳۳% رسیده است (در ابتدای ماه می احتمال این اتفاق نزدیک به ۰% بود).

   «لوری لوگان» رئیس فدرال رزرو (FRB) دالاس و «جیمز بولارد» همکارش از سنت لوئیس آماده‌اند تا به سیاست انقباضی رای بدهند. «رافائل بوستیک» رئیس FRB آتلانتا هم این نکته را انکار نمی‌کند که نرخ بهره بعد از یک وقفه در ماه ژوئن می‌تواند در جلسه ماه جولای افزایش پیدا کند. «نیل کشکاری» رئیس FRB در مینیاپولیس هم اظهاراتی متمایل به شاهین‌ها بیان کرده است. او قبول دارد که بحران بانکداری می‌تواند منبعی از رکود اقتصادی باشد. بااین‌حال او عقیده دارد بازار کار کاملا قوی باقیمانده است و تورم تا حدی ضعیف شده است ولی تورم هنوز خیلی بیشتر از سطح هدف ۲.۰% است پس خیلی زود است که درباره سیاست پولی انبساطی صحبت کنیم.

  EUR/USD د روز جمعه ۱۹ می به سطح ۱.۰۷۶۰ نزول کرد و این نزول پس از آن متوقف شد. این کندی حرکت به کمک اظهارات «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا ایجاد شد که گفته بود این بانک هم مثل فدرال رزرو «شجاعانه تصمیمات لازم برای بازگرداندن تورم به 2% را خواهد گرفت». واضح است که این کار به سیاست انقباضی‌تر پولی و اعتباری (QT) و افزایش نرخ بهره نیاز دارد چون تورم (CPI) در منطقه یورو اصلا قصد کاهش ندارد. آمارهای منتشر شده در چهارشنبه ۱۷ مارس نشان داد که تورم سال‌به‌سال ظرف ماه اخیر از ۶.۹% به ۷.۰% افزایش پیدا کرده است.

  اقتصاددانان بانک سرمایه‌گذاری کانادایی «TD Securities» (TDS) عقیده دارند نرخ سپردۀ یورو از مقدار فعلی ۳.۲۵% تا ماه سپتامبر به ۴.۰۰% افزایش خواهد یافت و تا اواسط ۲۰۲۴ در همین سطح باقی خواهد ماند. بر همین اساس نرخ بهره کلیدی پس از افزایش ۷۵ نقطه مبنا (bp) به ۴.۵% خواهد رسید.

  تصویر ما از هفته قبل ناقص خواهد ماند اگر به بخش پایانی هفته اشاره نکنیم. می‌توان عنوان این بخش از هفته را این گذاشت: «چرا دلار نزول کرد». این اتفاق در غروب جمعه ۱۹ می افتاد و دلیل آن هم فدرال رزرو بود البته اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم دلیل آن گفته‌های «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو بود. او در اوایل هفته گفت که تورم خیلی بیشتر از سطح هدف است و این موضوع مشکلات جدی را ایجاد کرده است و باید به سطح ۲% برگردانده شود. این سخنرانی هیچ تأثیری بر فعالان بازار نداشت چون کاملا طبق انتظارات بود. البته «پاول» در پایان هفته کاری در سخنرانی دوم خودش بازار را شوکه کرد. او گفت بحران بانکداری اخیر که باعث سخت‌گیرانه کردن استانداردهای اعتباری شد، نیاز به افزایش نرخ بهره را کاهش داده است. او گفت «شاید نرخ بهره ما به‌اندازه‌ای که دوست داریم به افزایش نیاز نداشته باشد و بازارها سناریوی جهش نرخ بهره متفاوتی را نسبت به آنچه فدرال رزرو پیش‌بینی می‌کند، در قیمت‌ها لحاظ کرده‌اند.»

  پس از این سخنرانی، EUR/USD به سمت شمال حرکت کرد و هفته را در سطح ۱٫۰۸۰۵ به پایان رساند. اگر آینده نزدیک را در نظر بگیریم، در شب ۱۹ می که این بررسی نوشته می‌شود، اکثر تحلیل‌گران (۵۵%) انتظار دارند تقویت دلار ادامه پیدا کند. ۳۰% انتظار اصلاح به سمت شمال را دارند و ۱۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. ۱۰۰% اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند ( اگرچه یک‌چهارم از آنها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌فروش قرار دارد). ۷۵% از اندیکاتورهای روند به سمت جنوب و ۲۵% به سمت شمال هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰ است و پس از آن به مناطق و سطوح ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۸۰، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۲۵-۱٫۰۴۹۰ می‌رسیم. گاوها در حوالی ۱٫۰۸۳۵-۱٫۰۸۲۰ با مقاومت روبرو خواهند شد و اگر از این مقاومت عبور کنند به مقاومت‌های زیر خواهند رسید: ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۰۴۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  از اتفاقات مهم هفته آینده باید به انتشار فعالیت تجاری (PMI) و شاخص جو تجاری (IFO) آلمان در روزهای ۲۳ و ۲۴ می اشاره کنیم. ضمنا صورت‌جلسات آخرین جلسه FOMC هم چهارشنبه ۲۴ می منتشر خواهند شد. می‌دانیم که مقدار تولید ناخالص داخلی (مقدماتی) آلمان و آمریکا در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ روز پنجشنبه ۲۵ می منتشر خواهد شد و داده‌های بازار کار هم در همین روز اعلام خواهند شد. انتظار داریم که اطلاعات سفارش‌های کالاهای بادوام هسته و مخارج مصرف‌کننده شخصی آمریکا در پایان هفته در جمعه ۲۶ می منتشر شوند.

GBP/USD: بانک انگلستان در یک چرخش کبوتری

 • نزول شدید GBP/USD در ۱۱ و ۱۲ می باعث شد که این جفت‌ارز نتواند جایگاه خودش را بالای سطح حمایت قوی ۱٫۲۵۰۰ حفظ کند. این جفت‌ارز هفته گذشته در ۱۸ می به سطح حمایت بعدی خودش رسید که به همین اندازه اهمیت داشت ولی نتوانست آن را بشکند. این جفت‌ارز بعد از چند تلاش برای نزول به زیر ۱٫۲۳۹۱ مسیر خودش را معکوس کرد و به سمت شمال حرکت کرد و هفته را در ۱٫۲۴۴۵ به پایان رساند.

  اقتصاد انگلستان در حال حاضر واقعا خوب به نظر نمی‌رسد. تورم هنوز دورقمی است. درحالی‌که تورم عمومی در این ماه کمی افت کرده و از ۱۰.۴% به ۱۰.۱% رسیده است اما تورم مواد غذایی در حال جهش است و اکنون به ۱۹.۱% رسیده است و به‌زودی از سقف سه دهه اخیر هم عبور خواهد کرد.

  انگلستان از نظر ورشکستگی‌ها در ماه مارس در رتبه سوم بعد از سوئیس و هنگ‌کنگ قرار گرفته است. ضمنا بعد از پایان «برنامه کمک‌هزینه قبض برق» موجی از انحلال‌های اجباری بنگاه‌ها هم می‌تواند به یک سونامی تمام‌عیار تبدیل شود. اگر دولت این برنامه را تمدید نکند، کسب‌وکارهای بیشتری زیر هزینه قبض‌های جدید دفن خواهند شد. تنها نکته‌ای که کمی اطمینان‌بخش است سهم صنعت از GDP کشور است که کمتر از ۲۰% است. بخش خدمات انرژی خیلی کمتری مصرف می‌کند و حدود ۷۵% از GDP را تشکیل می‌دهد.

  انقباضی شدن بیشتر سیاست پولی بانک انگلستان (BoE) می‌توانست به پوند کمک کند. البته بر اساس گفته‌های اخیر رهبران این بانک، چرخه افزایش نرخ بهره با آخرین افزایش که احتمالا در ماه ژوئن خواهد بود به پایان می‌رسد. «دیو رمسدن» معاون بانک انگلستان در سخنرانی خودش در «کمیته انتخاب خزانه» در پارلمان انگلستان اعلام کرد درحالی‌که سیاست انقباضی (QT) تا حدی بر اقتصاد تاثیر داشته است اما این تاثیر کاملا ناچیز است. «بن برودبنت» معاون دیگر این بانک هم کاهش حجم سیاست انقباضی را عامل وقفه در نقدینگی بازار اعلام کرد. البته او فقط درباره حجم فروش اوراق صحبت می‌کرد اما به‌طورکلی جهت حرکت از حالا معلوم است.

  استراتژیست‌های «Commerzbank» به‌درستی عقیده دارند تعلل بانک انگلستان در مبارزه با تورم فشار شدیدی را به پوند وارد می‌کند. استراتژیست‌های «Internationale Nederlanden Groep» (ING) درباره این احتمال صحبت می‌کنند که اگر بانک انگلستان موضع شاهینی خودش را حفظ کند ممکن است GBP/USD تا پایان سال تا ۱٫۳۳۰۰ صعود کند. اما آیا آنها این موضع خودشان را حفظ خواهند کرد؟

  در حال حاضر وقتی درباره شرایط کوتاه‌مدت این جفت‌ارز صحبت می‌کنیم، ۳۵% از متخصصان طرف‌دار گاوها هستند، ۵۵% خرس‌ها را ترجیح می‌دهند و ۱۰% باقیمانده هم ترجیح می‌دهند پیش‌بینی خاصی نکنند. ۷۵% از اسیلاتورهای D1 ، فروش را توصیه می‌کنند (۲۰% در منطقه بیش‌فروش هستند)، ۱۰% خرید را توصیه می‌کنند و ۱۵% به رنگ خاکستری خنثی هستند. در اندیکاتورهای روند مثل هفته قبل تعادل ۵۰% به ۵۰% را بین رنگ قرمز و سبز شاهد هستیم. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۴۲۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱,۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. وقتی این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این سطوح با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۴۸۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۵۴۰، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۱۰، ۱٫۲۷۰۰-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  از اتفاقات مهم هفته آینده می‌توانیم به اعلام داده‌های فعالیت تجاری مقدماتی (PMI) در بخش‌های متنوع اقتصاد انگلستان در سه‌شنبه ۲۳ می اشاره کنیم. روز بعد هم مقدار یکی از اندیکاتورهای اصلی تورم یعنی شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) انگلستان اعلام می‌شود و دو سخنرانی رئیس بانک انگلستان «اندرو بیلی» پس از آن برگزار خواهند شد. در نهایت حجم فروش خرده‌فروشی انگلستان جمعه ۲۶ می منتشر خواهد شد.

USD/JPY: ین ناک‌داون می‌شود

 • ین در ماه آوریل بدترین ارز در سبد DXY بود. اظهارات بسیار کبوتری رئیس جدید بانک ژاپن، کازوئو اوئدا باعث شد تا USD/JPY در 2 می به ارتفاع ۱۳۷٫۷۷ پرواز کند. پس از آن بحران بانکداری آمریکا به کمک ین آمد و ین نقش پناهگاه امن را بازی کرد و این جفت‌ارز نزولی شد. اما این وضعیت مدت زیادی طول نکشید...
   «اوئدا» دوباره به پول ملی ضربه زد و درباره داده‌های تورم ژاپن صحبت کرد. او گفت «تورم فعلی به دلیل عوامل بیرونی و افزایش قیمت‌ها بالا رفته است و نه تقویت تقاضا... تورم ژاپن احتمالا در اواسط سال مالی فعلی به زیر 2% می‌رسد» او ادامه داد «سیاست پولی انقباضی به اقتصاد آسیب می‌زند». داده‌های تولید ناخالص داخلی ژاپن که ۱۷ می منتشر شد هم به ین ضربه زدند. اگرچه اقتصاد کشور در سه‌ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۲ افت کرده بود اما در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ افزایش ۱.۶% سال‌به‌سال را نشان داد.

  بنابراین اگر قرار است تورم تا اواسط سال حتی به زیر ۲.۰% برود و GDP رشد کند پس چرا بانک مرکزی باید سیاست پولی خودش را تغییر دهد و نرخ بهره را افزایش دهد؟ احتمالا این بانک نرخ بهره را در سطح قبلی منفی خودش یعنی ۰.۱%- باقی می‌گذارد. فعالان بازار هم همین‌طور فکر می‌کردند و ین را به قعر نمودار فرستادند و USD/JPY به پرواز درآمد. این جفت‌ارز به همین دلیل به سقف شش‌ماهه خودش صعود کرد و در ۱۸ می به ارتفاع ۱۳۸٫۷۴ رسید. سخنرانی رئیس فدرال رزرو در غروب جمعه ۱۹ می کمی دلار را ضعیف کرد و این جفت‌ارز در پایان هفته به سطح ۱۳۷٫۹۳ رسید.

  البته چنین پروازی بدون تقویت دلار و اوراق خزانه آمریکا امکان‌پذیر نبود. می‌دانیم که همبستگی مستقیمی بین اوراق خزانه ده‌ساله و USD/JPY وجود دارد. اگر بازده اوراق‌قرضه بالا برود، این جفت‌ارز هم صعود می‌کند. هفته قبل در چارچوب گرایش شاهینی فدرال رزرو، بازده اوراق تا ۸% صعود کرد. بخش دیگری از اخبار ناخوشایند مربوط به ین هم اطلاعات SWIFT بود که نشان داد در ماه آوریل، استفاده از دلار در پرداخت‌های فرامرزی از ۴۱.۷۴% به 42.71% افزایش پیدا کرده است درحالی‌که سهم ین برعکس از ۴.۷۸% به ۳.۵۱% کاهش پیدا کرده است.

  اگر دیدگاه کوتاه‌مدت را برای USD/JPY در نظر بگیریم، نظر تحلیل‌گران به این صورت است: ۳۵% از تحلیل‌گران به تقویت ین رای می‌دهند، ۴۵% از متخصصان انتظار ادامه پرواز این جفت‌ارز تا سطوح بالا را دارند و ۲۰% هم نظر قطعی نمی‌دهند. برتری مطلق در اندیکاتورهای D1 با دلار است: ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها به سمت شمال هستند (اگرچه ۲۰% از آنها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در وضعیت بیش‌خرید قرار دارد). نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۷٫۵۰-۱۳۷٫۳۰ قرار دارد و پس از آن به سطوح و مناطقی در ۱۳۶٫۷۰، ۱۳۶٫۳۰-۱۳۵٫۹۵، ۱۳۵٫۱۵-۱۳۴٫۸۵، ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۲۹٫۶۵، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. می‌رسیم. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۳۸٫۷۵-۱۳۸٫۳۰ قرار دارد. پس از آن گاوها باید بر این موانع غلبه کنند: ۱۳۹٫۰۵، ۱۳۹٫۶۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۴۲٫۲۵، ۱۴۳٫۵۰ و ۱۴۵٫۱۰-۱۴۴٫۹۰.

  هیچ اطلاعات اقتصادی مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین قصدی برای عقب‌نشینی ندارد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۲ تا ۲۶ می ۲۰۲۳1

 • بیت‌کوین برای نهمین هفته متوالی زیر فشار فروشنده‌ها قرار گرفته است. البته بیت‌کوین باوجود مشکلاتی که دارد توانسته است تا حمایت قوی خودش در منطقه ۲۶۵۰۰ دلار را همچنان حفظ کند و مانع از سقوط قیمت به ۲۵۰۰۰ دلار و پایین‌تر شود. حمله خرسی که در جمعه ۱۲ می انجام شد ناموفق بود: BTC/USD بعد از نزول تا ۲۵۸۰۰ دلار، مسیرش را برعکس کرد و در ۱۵ می به سقف محلی ۲۷۶۵۶ دلار رسید. طبق نظر عده‌ای از متخصصان، سرمایه‌گذاران ظاهرا به خرید تمایل دارند. البته هیچ ماشه‌ای برای ضربه گاوی وجود ندارد. فعالان بازار روی چشم‌انداز نکول (عدم توان پرداخت بدهی) آمریکا در ۱ ژوئن متمرکز شده‌اند و این انتظار باعث می‌شود از هر فعالیت مهمی خودداری کنند. هم‌زمان یک وضعیت غیرمعمول ایجاد شده است که هم شاخص دلار (DXY) و هم شاخص‌های سهام هم‌زمان در حال صعود هستند. قطعا این حفظ اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران باعث حمایت از بازار ارز دیجیتال می‌شود.

  طبق ارزیابی «بلومبرگ» اگر نکول اتفاق بیفتد، ۷.۸% از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و ۱۱.۳% از سرمایه‌گذاران خرد، بیت کوین را به‌عنوان پناهگاه امن انتخاب خواهند کرد درحالی‌که به ترتیب ۷.۸% و ۱۰.۲% از آنها به دلار آمریکا تکیه خواهند کرد.

  طلا همچنان جایگاه اول را در لیست دارائی‌های پناهگاه امن دارد. اگرچه قیمت طلا اکنون نزدیک به سقف تاریخی (۲۰۰۰ دلار برای هر اونس) است اما نیمی از سرمایه‌گذارانی که در هر دو رده از آنها نظرسنجی شده است، طلا را انتخاب کرده‌اند. گزارش «بلومبرگ» بر کسری فعلی دارائی‌های جایگزین برای هج کردن نسبت به طلا تاکید می‌کند.
  اوراق خزانه آمریکا به دومین دارایی محبوب تبدیل است (۱۴ تا ۱۵% از پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی گفتند که این اوراق را می‌خرند). روزنامه‌نگاران «بلومبرگ» نکته طعنه‌آمیزی را در این وضعیت پیدا کرده‌اند چون احتمال این وجود دارد که خود ابزارهای بدهی دچار نکول شوند. بیت کوین در مکان سوم قرار دارد و با فاصله کمی پشت دلار قرار گرفته است و ین ژاپن و فرانک سوئیس هم پس از بیت کوین قرار دارند.

  بحث‌های کنگره آمریکا درباره سقف بدهی در هفته قبل نسبتا کم‌رمق بودند. گفته‌های اینفلوئنسرها درباره سقف (و «کف») بیت کوین هم خیلی مبهم بودند. مثلا از یکسو «چامات پالیهاپیتیا» میلیاردر و فعال اقتصادی گفته است که کاهش ارزش دلار قطعا اقتصاد آمریکا را تحریک می‌کند و موقعیت برتر دلار در اقتصاد جهان باز هم بدون رقیب باقی می‌ماند. از سوی دیگر او عقیده دارد احتمالا دولت آمریکا در بلندمدت نمی‌تواند با کاهش ارزش دلار مقابله کند و بنابراین توصیه می‌کند که روی دارایی‌های ریسکی مثل سهام و ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

  «پل تودور جونز» رئیس هج‌فوند «Tudor Investment Corporation» که همیشه طرف‌دار سرمایه‌گذاری روی بیت کوین بوده است حالا می‌گوید این کریپتوی پرچم‌دار اکنون با قوانین اقتصادی و رگولاتوری فعلی جذابیت کمتری دارد. او اشاره می‌کند که بیت کوین با مشکلات واقعی مواجه است چون کل دستگاه تنظیمی آمریکا علیه ارز دیجیتال هستند. ضمنا این میلیاردر انتظار دارد که تورم آمریکا کاهش پیدا کند که باعث می‌شود هج کردن دارایی‌ها جذابیت کمتری داشته باشد. بیت کوین اغلب به‌عنوان یک دارایی برای حفاظت در برابر تورم در نظر گرفته می‌شود.
   «پل تودور جونز» همچنان خودش مقدار کمی بیت کوین نگه می‌دارد و قصد فروش آن حتی در آینده دور را ندارد. البته ظاهرا او برنامه‌های قبلی خودش برای سرمایه‌گذاری ۵% ثروتش در بیت کوین را کنار گذاشته است. شاید او تصمیم گرفته تا سیاست صبرکردن را در این دوران مبهم در پیش بگیرد.

  «مارک یوسکو» رئیس و مدیرعامل هج‌فوند «Morgan Creek Digital» که در حوزه ارز دیجیتال فعال است پیش‌بینی می‌کند که رالی گاوی حتمی در بازار دارایی‌های دیجیتال شکل بگیرد. او عقیده دارد «تابستان ارز دیجیتال» احتمالا در اواسط ماه ژوئن شروع می‌شود. او می‌گوید بیت کوین می‌تواند یک جهش قابل‌توجه را تجربه کند چون الگوی تغییر مسیر تکنیکال روی چارت در حال تشکیل است. «اگر به چارت نگاه کنید [از می ۲۰۲۲ به این سمت] یک الگوی سر و شانه معکوس زیبا را در سطح ۲۷۰۰۰ دلار خواهید دید. این واقعا یک الگوی تکنیکال جذاب است. و فکر می‌کنم اخبار خوبی نیاز داریم تا پرش را تجربه کنیم.» (ما درباره نیاز به اخبار خوب با «مارک یوسکو» موافق هستیم. البته اگر به چارتی که از ۱۷ تا ۱۸ مارس ۲۰۲۳ شروع می‌شود نگاهی بیندازید، الگوی سر و شانه، جهت عکس را نشان می‌دهد و نه آنچه «یوسکو» می‌گوید).

  «گلسنود» هم پیش‌بینی خودش درباره اولین ماه تابستان را منتشر کرده است. تحلیل‌گران این مؤسسه می‌گویند «مطمئن هستیم که هدف میان‌مدت ۳۵۰۰۰ دلار با ازبین‌رفتن فشارهای بیرونی به دست خواهد آمد. فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را در ماه ژوئن [...] متوقف خواهد کرد – که بهترین حالت برای حرکت صعودی [بیت کوین] در سراسر تابستان است. شاخص دلار از میانگین متحرک مهمی عبور کرده است – حرکت‌های انفجاری را در پیش داریم».

  اگرچه تابستان نزدیک است اما هنوز به تابستان نرسیده‌ایم. BTC/USD در شب جمعه ۱۹ می به قیمت ۲۶۸۵۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال ۱٫۱۲۶ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۰۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال در هفت روز گذشته تقریبا تغییری نکرده است و در منطقه خنثی با ۴۸ نقطه قرار دارد (هفته قبل ۴۹ نقطه بود).

  در پایان این بررسی می‌خواهیم به حالت آرام بازار ارز دیجیتال کمی جنب‌وجوش اضافه کنیم. بیایید درباره احساسات صحبت کنیم. بحث‌های آنلاینی درباره اولین خرید با BTC مطرح شده‌اند. مشخص شده است که شاید خرید افسانه‌ای پیتزا واقعا اولین خرید با بیت کوین نبوده است. اکنون می‌دانیم که در سال ۲۰۱۰ کاربری به نام «Sabunir» تلاش کرده تا یک عکس JPEG را در ازای 500 بیت کوین بفروشد، آن عکس در آن زمان حدود ۱ دلار ارزش داشته است. به‌عنوان مدرک این معامله هم اسکرین‌شاتی ارائه شده است که تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۰ را نشان می‌دهد که چهار ماه قبل از خرید پیتزای مشهور «لازلو هانیژ» با ۱۰۰۰۰ بیت کوین انجام شده است. ضمنا ادعایی مطرح شده است که کاربری به نام «ساتوشی ناکاموتو» تلاش کرده است تا در فرایند این خرید/فروش مشارکت کند.

  البته هنوز تردیدهایی وجود دارد که این اقدام صرفا یک تلاش برای فروش بوده یا واقعا معامله‌ای انجام شده است. «مت لوهستروه» هم‌بنیان‌گذار «Gige Energy» برای رفع تردیدها دست به تحقیق زده است. طبق اطلاعات آن‌چین به دست آمده، ۵۰۰ بیت کوین در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۰ (معادل با تقریبا ۱۳٫۳ میلیون دلار با نرخ فعلی) در کیف پول «Sabunir» دریافت شده است. این اطلاعات یعنی تراکنش انجام شده است بنابراین این عکس در واقع اولین آیتمی است که با بیت کوین خریداری شده است.

  پس حالا طرف‌داران ارز دیجیتال به‌جای «روز پیتزای» سالانه در ۲۲ می باید ۲۴ ژانویه را «روز عکس JPEG» اعلام کنند؟ پس پیتزافروشی «Bitcoin Pizza» که «مورگان کریک» هم‌بنیان‌گذار «Anthony Pompliano» مالک آن است چه می‌شود؟ ظاهرا «JPEG Pizza» خیلی اشتهاآور نیست.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید