2023 می 13

EUR/USD: چرا دلار صعود می‌کند؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۵ تا ۱۹ می ۲۰۲۳1

 • ما نام بررسی قبلی‌مان را «بازار بر سر دوراهی» گذاشتیم. امروز می‌توانیم بگوییم که  هفته قبل بازار سرانجام تصمیمش را گرفت و دلار را انتخاب کرد. EUR/USD  که دوشنبه 8 می‌ کارش را در ۱٫۱۰۱۸ شروع کرده بود، جمعه ۱۲ می به کف محلی ۱٫۰۸۴۸ رسید.   جالب است که این رشد با وجود سردشدن حرارت موتور اقتصاد آمریکا اتفاق افتاد. حتی چشم‌انداز نکول (عدم توان پرداخت بدهی) دولت آمریکا یا احتمال کاهش نرخ وجوه فدرال هم نتوانست جلوی قوی‌تر شدن دلار را بگیرد.

  یکی از شواهد کندشدن حرکت اقتصاد آمریکا، نزول قیمت‌های تولیدکننده (PPI) به پایین‌ترین سطح از ژانویه ۲۰۲۱ و رسیدن آن به ۲.۳% است، ضمنا افزایش تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری به بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۲۱ و رسیدن آن به ۲۶۴ هزار درخواست (در مقایسه با پیش‌بینی‌های متخصصان درباره ۲۴۵ هزار درخواست و مقدار قبلی ۲۴۲ هزار درخواست) هم نشانه دیگری از این رکود در اقتصاد آمریکا است. تورم آمریکا که بر اساس شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سنجیده می‌شود در ماه آوریل به‌صورت سال‌به‌سال به ۴.۹% کاهش پیدا کرد درحالی‌که این شاخص در ماه مارس ۵.۰% بود (پیش‌بینی می‌شد که در ماه آوریل هم ۵.۰% باشد) درحالی‌که تورم هسته ماه‌به‌ماه بدون تغییر در ۰.۴% باقی ماند.

  این احتمال وجود داشت که این وضعیت فدرال رزرو (فد) را مجبور کند که سیاست انبساطی پولی خودش را آغاز کند. البته گفته‌های مسئولان فدرال رزرو نشان می‌دهد که این رگولاتور قصد انجام چنین کاری را ندارد. مثلا «نیل کاشکاری» رئیس بانک مینیاپولیس فدرال رزرو می‌گوید «اگرچه تورم کمی کمتر شده است اما همچنان از سطح هدف ۲.۰% خیلی بالاتر است» «کاشکاری» با این گفته موافق است که بحران بانکی می‌تواند عامل رکود اقتصادی باشد. البته عقیده دارد که بازار کار به اندازه کافی قوی است.

   «مایکل باومن» نماینده فدرال رزرو هم  این نکته را تأیید می‌کند که فدرال رزرو تمایلی به تغییر مسیر به سمت سیاست پولی انبساطی و کبوتری ندارد. «باومن» می‌گوید «تورم هنوز خیلی بالا است و نرخ بهره باید تا مدتی به اندازه کافی انقباضی باقی بماند». «باومن» در ادامه می‌گوید هیچ قطعیتی وجود ندارد که سیاست فعلی «به اندازه کافی انقباضی باشد تا تورم را کاهش دهد و اگر تورم بالا باقی بماند و بازار کار شرایط خوبی داشته باشد، افزایش بیشتر نرخ بهره هم احتمالا کار خوبی خواهد بود».

  تحلیل‌گران بسیاری هم به همین نتیجه رسیده‌اند. مثلا متخصصان «Commerzbank» می‌گویند « باتوجه‌به کاهش کُند تورم که همچنان بالای سطح هدف باقی مانده است احتمال کمی دارد که فدرال رزرو اقدام به کاهش نرخ بهره در فصل پاییز کند».

  بازار به چشم‌انداز تثبیت نرخ بهره (و افزایش احتمالی بیشتر آن) از طریق صعود دلار واکنش نشان داد. اگر بحران بانکداری و موضوع سقف بدهی آمریکا مطرح نبود تقویت دلار آمریکا حتی می‌توانست بیشتر از این هم باشد.
  گرایش شاهینی بانک مرکزی اروپا (ECB) می‌توانست به کمک یورو بیاید و EUR/USD را به بالا هل دهد البته بعد از جلسه بانک مرکزی اروپا به نظر می‌رسد که پایان انقباض پولی نزدیک باشد. احتمال زیادی دارد که افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن آخرین افزایش نرخ باشد. اقتصاددانان «Commerzbank» هشدار می‌دهند : «در حال حاضر بانک مرکزی اروپا فقط با یک نمایش تمایل انبساطی یا کبوتری می‌تواند بازار را شگفت‌زده کند. [...] طرف‌داران روند گاوی یورو باید آماده این موضوع باشند».

  آخرین قیمت هفته قبل EUR/USD در ۱.۰۸۴۹ ثبت شد. اگر چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم، در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب ۱۲ می‌، اکثر تحلیل‌گران (۶۵%) عقیده دارند دلار مدت زیادی است در منطقه «بیش‌خرید» قرار دارد و زمان آن است که یک اصلاح ایجاد شود و این جفت‌ارز به بالا حرکت کند. فقط ۱۵% از آنها انتظار تقویت بیشتر دلار را دارند درحالی‌که ۲۰% موضع‌گیری خاصی نمی‌کنند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۹۰% از اسیلاتورها (نوسانگرها) در نمودار روزانه (D1) به رنگ قرمز هستند (اگرچه یک‌سوم از آنها حالت بیش‌فروش را نشان می‌دهند) و فقط ۱۰% سبز هستند. رنگ قرمز در اندیکاتورهای روند برتری دارد  و ۳۵% اندیکاتورهای روند، سبزرنگ و ۶۵% قرمزرنگ هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در حوالی ۱٫۰۸۳۵-۱٫۰۸۰۰ قرار گرفته است و پس از آن به این مناطق می‌رسیم: ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۷۵، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۴۹۰. گاوها در حوالی ۱٫۰۸۶۵ با اولین مقاومت روبرو خواهند شد و پس از آن به این مقاومت‌ها خواهند رسید: ۱٫۰۹۲۵-۱٫۰۸۹۵، ۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۰۹۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  هفته آینده از نظر رویدادهای اقتصادی هفته‌ای پرماجرا است. سه‌شنبه ۱۶ می، داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا همچنین اندیکاتور احساس اقتصادی ZEW در آلمان منتشر خواهند شد. ضمنا داده‌های GDP مقدماتی منطقه یورو در سه‌ماهه اول در همین روز منتشر خواهند شد. چهارشنبه ۱۷ می‌، داده‌های تورم (CPI) منطقه یورو منتشر خواهند شد. پنجشنبه ۱۸ می ‌هم یک سلسله آمار اقتصادی از جمله داده‌های بیکاری، فعالیت تولیدی و بازار مسکن آمریکا منتشر خواهند شد. ضمنا سخنرانی‌های «کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا هم در روزهای ۱۶ و ۱۹ می برگزار خواهند شد. این هفته با سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در آخرین روز کاری به پایان خواهد رسید.

GBP/USD: بانک انگلستان و تولید ناخالص داخلی، سرمایه‌گذاران را ناراحت کردند

 • گاوها تا روز پنجشنبه توانستند GBP/USD را به بالا هل دهند. اگرچه پیش‌بینی‌ها می‌گفتند بانک مرکزی انگلستان (BoE) در جلسه ۱۱ می، نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا بالا خواهد برد، سرمایه‌گذاران به وقوع یک معجزه امید داشتند: اگر نرخ بهره پوند به‌جای ۲۵ نقطه، ۵۰ نقطه بالا برود چه؟ البته این معجزه اتفاق نیفتاد و این جفت‌ارز بعد از رسیدن به سقف ۱٫۲۶۷۹ مسیر خودش را معکوس کرد و نزولش را شروع کرد.

  این نزول در روز بعد هم ادامه پیدا کرد. تقویت دلار در این نزول نقش داشت و داده‌های GDP مقدماتی ضدونقیض انگلستان هم احساس منفی در فعالان بازار را افزایش دادند. اقتصاد انگلستان در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ به میزان ۰.۱% رشد کرده بود که کاملاً مطابق پیش‌بینی‌ها و همچنین رشد سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ بود. GDP سال‌به‌سال انگلستان ۰.۲% افزایش یافته بود که اگرچه منطبق بر پیش‌بینی‌های قبلی بود اما اندکی کمتر از مقدار قبلی آن یعنی ۰.۶% بود. البته GDP ماه‌به‌ماه کاهش غیرمنتظره ۰.۳%- را در ماه مارس نسبت به انتظار ۰.۱% و مقدار قبلی ۰.۰% نشان می‌داد. گفته‌های خوش‌بینانه «جرمی هانت» رئیس خزانه‌داری انگلستان که گفته بود «این خبر خوبی است که اقتصاد در حال رشد است» هیچ کمکی به پوند نکردند. واضح بود که این رشد فقط در ماه ژانویه اتفاق افتاده بود و در فوریه متوقف شده بود و در ماه مارس کاهش پیدا کرده بود.

  اقتصاددانان «Commerzbank» به قاطع نبودن بانک مرکزی انگلستان (BoE) در مبارزه با تورم به‌عنوان یک عامل منفی برای پوند اشاره می‌کنند. «Commerzbank» می‌گوید « داده‌هایی که در آینده منتشر خواهند، نقش بسیار مهمی را در تصمیم بانک انگلستان درباره نرخ بهره بازی خواهند دارد اگر همان‌طور که بانک انگلستان انتظار دارد، نزول اندک تورم مشاهده شود شاید آنها از افزایش بیشتر نرخ بهره خودداری کنند و این باعث فشار به پوند خواهد شد.»
  استراتژیست‌های «Internationale Nederlanden Groep» (ING) هم عقیده دارند افزایش نرخ بهره در ۱۱ می‌ ممکن است آخرین افزایش نرخ باشد. البته آنها اضافه می‌کنند «بانک انگلستان انعطاف لازم را حفظ کرده است و درها را برای افزایش نرخ بیشتر در صورت تداوم تورم باز گذاشته است».

  نزول GBP/USD در روزهای ۱۱ و ۱۲ می باعث شد تا این جفت‌ارز نتواند بالای سطح حمایت قوی ۱٫۲۵۰۰ باقی بماند و هفته را در ۱٫۲۴۴۷ به پایان رساند. البته طبق نظر ۷۰% از متخصصان، گاوها هنوز تلاش خواهند کرد تا این سطح حمایتی را حفظ کنند. ۱۵% از متخصصان عقیده دارند اکنون ۱٫۲۵۰۰ به یک مقاومت تبدیل خواهد شد و این جفت‌ارز را باز هم بیشتر به پایین هل خواهد داد. ۱۵% باقیمانده ترجیح می‌دهند تا پیش‌بینی خاصی نکنند. ۶۰% از اسیلاتورهای چارت روزانه (D1) فروش را توصیه می‌کنند (البته ۱۵%  از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد)، ۲۰% خرید را توصیه می‌کنند و ۲۰% هم خنثی هستند. اندیکاتورهای روند در تعادل هستند و رنگ‌های قرمز و آبی هر کدام ۵۰% را به خودشان اختصاص داده‌اند.

  سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۴۲۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰ و ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. اگر حرکت صعودی شکل بگیرد این جفت‌ارز در مناطق ۱٫۲۵۰۰، ۱٫۲۵۴۰، ۱٫۲۵۷۰، ۱٫۲۶۳۵-۱٫۲۶۱۰، ۱٫۲۷۰۰-۱٫۲۶۷۵، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰ با مقاومت روبرو خواهد شد.

  در هفته آینده چند اتفاق مهم وجود دارند. جلسه استماع مجلس درباره گزارش تورم در دوشنبه ۱۵ می برگزار خواهد شد. داده‌های بازار کار انگلستان سه‌شنبه ۱۶ می منتشر خواهند شد. «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان قرار است چهارشنبه ۱۷ می سخنرانی کند.

USD/JPY: ین ، پناهگاه امنی در برابر طوفان‌های مالی

 • ین، ارزی است که بدترین عملکرد را در سبد DXY در ماه آوریل داشت. USD/JPY پس از  اظهارات بسیار کبوتری «کازوئو اوئدا» رئیس جدید بانک ژاپن (BoJ) به ارتفاع ۱۳۷٫۷۷ جهش کرد. البته ین بعد از آن به‌عنوان یک پناهگاه امن عمل کرد  چون بحران بانکداری آمریکا به آن کمک کرد و باعث شد این جفت‌ارز حرکت نزولی خودش را معکوس کند.

   «اوئدا» سه‌شنبه ۹ می اعلام کرد «تاثیر ورشکستگی‌های اخیر بانک‌های آمریکایی و اروپایی بر سیستم مالی ژاپن احتمالا اندک است و مؤسسات مالی ژاپن دارای ذخایر سرمایه‌ای کافی هستند». وزیر مالی «شونیچی سوزوکی» هم دوباره اعتماد خودش به ثبات سیستم مالی را بیان کرد.

  استراتژیست‌های ارزی در «HSBC» بزرگ‌ترین بانک بریتانیا همچنان عقیده دارند ین ژاپن به دلیل جایگاه خودش به‌عنوان «پناهگاه امن» در دوران بحران بانکداری و مشکلات بدهی آمریکا، باز هم تقویت خواهد شد. تحلیل‌های آنها نشان می‌دهند که شاید ین تقویت شود و دلیل آن بررسی فعلی بانک ژاپن است که تغییر سیاست کنترل منحنی بازده (YCC) را رد نمی‌کند اگرچه  این اقدام شاید کمی دیرتر از آنچه قبلا انتظار می‌رفت، اتفاق بیفتد. بانک ژاپن شاید تحت تاثیر این حقیقت مسیرش را تغییر دهد که تورم هسته در ژاپن در ماه مارس پایدار باقی مانده است و اگر قیمت‌های انرژی را کنار بگذاریم، با شتاب به سقف ۴۱ساله خودش یعنی ۳.۸% می‌رسد. البته وقتی این سطح را با اندیکاتورهای مشابهی در آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلستان مقایسه می‌کنیم، این عدد خیلی بزرگ نیست.

  تحلیل‌گران بانک فرانسوی «Societe Generale» عقیده دارند USD/JPY با درنظرگرفتن دینامیک‌های بازده، ابهام ژئوپلیتیک و روندهای اقتصادی شاید «مدتی در دامنه‌های قیمتی محدود گیر بیفتد». البته آنها می‌گویند باید این تصور که ارزش دلار بیش از حد واقعی است و این حقیقت که پیش‌بینی اقدامات بانک ژاپن ساده نیست را هم در نظر بگیریم. این تصور که احیای ین فقط به انتظار فعالان بازار درباره اقدامات بانک ژاپن مربوط می‌شود، خیلی صحیح نیست.

  جلسه بعدی بانک ژاپن برای ۱۶ ژوئن برنامه‌ریزی شده است. فقط پس از این جلسه است که روشن می‌شود آیا تغییری در سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن اتفاق خواهد افتاد یا خیر. تا آن روز نرخ تبادل USD/JPY  به‌شدت به اتفاقات آمریکا بستگی خواهد داشت. این جفت‌ارز هفته گذشته را در ۱۳۰٫۷۲ به پایان رساند. اگر چشم‌انداز کوتاه‌مدت را در نظر بگیریم، نظر تحلیل‌گران به این صورت تقسیم می‌شود: 75% از تحلیل‌گران به تقویت ین ژاپن رأی می‌دهند. ۱۵% از متخصصان انتظار حرکت صعودی را دارند و همین تعداد هم از نظر دادن خودداری می‌کنند. کفه ترازو در اسیلاتورهای چارت روزانه (D1)  به سمت دلار سنگینی می‌کند و ۶۵% از اسیلاتورها، روند صعودی را نشان می‌دهند، ۲۰% روند خنثی و ۱۵% هم روند نزولی را نشان می‌دهند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند  به منطقه سبز گرایش دارند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در دامنه ۱۳۵٫۱۵-۱۳۴٫۸۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۰۰--۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۲۹٫۶۵، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۳۶٫۲۵-۱۳۵٫۹۵، ۱۳۷٫۷۵-۱۳۷٫۵۰، ۱۳۹٫۰۵ و ۱۴۰٫۶۰.

  در چهارشنبه ۱۷ می، داده‌های GDP مقدماتی ژاپن در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ اعلام خواهند شد. البته انتظار نداریم هیچ داده اقتصادی مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین امیدوارانه به بحران بانکی چشم دوخته است

 • بیت‌کوین برای هشتمین هفته متوالی زیر فشار فروش بود اما همچنان تلاش می‌کند تا جای پای محکمی در منطقه حمایت/مقاومت قوی ۲۶۵۰۰ دلار پیدا کند. هفته قبل هم سرمایه‌گذاران دوباره خوشحال نشدند. همان‌طور که «WhaleWire» اشاره کرده است کارمزدهای تراکنش در اکوسیستم بیت‌کوین برای سومین بار در تاریخ به سقف‌های جهانی رسیده است (شبیه به چیزی که در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ مشاهده شده بود). سرعت میانگین شبکه بیش از ۷ تراکنش در ثانیه نیست. به همین دلیل کسانی که می‌خواهند انتقال انجام دهند مبلغ تراکنش را بالا می‌برند تا اجرای آن را سریع‌تر کنند. این وضعیت باعث شده تا کارمزد میانگین در روز ۸ می، تا ۳۱ دلار در هر تراکنش جهش کند. این وضعیت برای کاربران خیلی ناامیدکننده است اما ماینرها از آن استقبال می‌کنند چون برای اولین‌بار از سال ۲۰۱۷ تاکنون، کارمزدها از پاداش‌های ماین‌کردن بلوک‌ها بیشتر شده‌اند.

  برخی اپراتورها مثلا «بایننس» آماده این موضوع نشده بودند و به‌موقع کارمزدها را برای کاربرها تنظیم نکرده بودند. به همین دلیل صدها هزار تراکنش در «mempool» گیر افتادند. بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال برای این که «تسویه» این تراکنش‌ها را سریع‌تر کند، دومرتبه برداشت‌ها را تعلیق کرد و کارمزد انتقال را افزایش داد. تحقیقاتی که مقامات آمریکایی علیه «بایننس» آغاز کرده‌اند، این وضعیت را بدتر کرده است. طبق گزارش‌های «بلومبرگ» این صرافی متهم به نقض تحریم‌های روسیه به دلیل تجاوز به اوکراین شده است.

  اخباری درباره این که صرافی ارز دیجیتال «Bittrex» در همان روز، ۸ می، اعلام ورشکستگی کرده است (اگرچه انتظار می‌رود این اقدام فقط بر شعبه فرعی آمریکایی آن تاثیر بگذارد) هم احساسات ناخوشایند را افزایش دادند. مشکلات پیش روی «بایننس» و «Bittrex» به سرمایه‌گذاران وقایع انحلال «FTX» را یادآوری می‌کردند. همه این اتفاقات باعث ترس، ابهام و شک (FUD) در بین فعالان بازار ارز دیجیتال شدند و تعداد آدرس‌های فعال را تا کف سالانه خودش پایین کشیدند. بیت کوین نزول سریعی را در میانۀ این اخبار تجربه کرد.

  BTC در چارت روزانه یک الگوی «سر و شانه» را تشکیل داد. تحلیل‌گر و معامله‌گری با نام مستعار «Altcoin Sherpa» اعلام کرده است که قیمت بیت کوین شاید به‌زودی تا ۲۵۰۰۰ دلار افت کند. طبق تحلیل‌های او این قیمت برابر با EMA دویست‌روزه ، سطح فیبوناچی ۰٫۳۸۲  است و قبلا به‌صورت حمایت/مقاومت تست شده است. احتمال اصلاح عمیق‌تر تا سطح ۲۴۰۰۰ دلار را هم نمی‌توان رد کرد. البته متخصصان «CoinGape» این نکته را یادآوری می‌کنند که عرضه بیت کوین در پلتفرم‌های متمرکز در پایین‌ترین سطح خودش از سال ۲۰۱۷ تابه‌حال است. آنها عقیده دارند این موضوع نشان می‌دهد که اصلاح آینده ممکن است به‌صورت محلی باشد.

  تقویت دلار آمریکا در هفته گذشته به ضرر بیت کوین تمام شد. البته این امید وجود دارد که بحران بانکداری آمریکا از بازار دیجیتال حمایت کند. از نظر بسیاری از مشتاقان ارز دیجیتال، بیت کوین یک پناهگاه امن و ذخیره ارزش مثل طلای فیزیکی است که از ارزش پول آنها حفاظت می‌کند.

  انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو، ارزش دارایی‌های خاصی را در ترازنامه بانک‌ها کاهش داده است و تقاضا برای خدمات بانکداری را کمتر کرده است. بنابراین احتمال ایجاد وقفه‌های جدید در بخش مالی سنتی همچنان بسیار زیاد است. چهار بانک آمریکایی (First Republic Bank، Silicon Valley Bank، Signature Bank و Silvergate Bank) درخواست ورشکستگی داده‌اند و ده‌ها بانک دیگر با مشکل مواجه هستند. طبق نظرسنجی‌های مؤسسه  افکارسنجی «گالوپ» نیمی از شهروندان آمریکا نگران ایمنی پولشان در حساب‌های بانک‌ها هستند.

  «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» بارها تأکید کرده است که دوران سختی پیش روی اقتصاد آمریکا و جهان است. این بار او به ۲٫۴ میلیون فالوئر توییتر خودش گفته است که افزایش شدید بازده اوراق یک‌ماهه خزانه آمریکا نشان می‌دهد که به رکود نزدیک می‌شویم. او این سؤال را مطرح کرده که آیا این وضعیت به معنای فروپاشی سیستم جهانی است؟ و به مردم توصیه می‌کند که روی طلا، نقره و بیت کوین تمرکز کنند. شایان‌ذکر است که «کیوساکی» قبلا پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین به‌زودی تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت.

  «مایکل ون دی پوپ» یک تحلیل‌گر، معامله‌گر و مؤسس پلتفرم مشاوره «EightGlobal» است که تحلیل مفصلی درباره رابطه بین بخش بانکداری و بازار ارز دیجیتال انجام داده است. سهام بانک‌های آمریکایی به تلاش «جروم پاول»، رئیس فدرال رزرو برای آرام‌کردن بازارهای مالی واکنش نشان دادند. ظرف چند ساعت بعد از سخنرانی او در ۳ می‌، قیمت سهام «PacWest Bancorp»  تقریباً ۵۸% رشد کرد و سهام «Western Alliance» بیش از 28% نزول کرد. سایر مؤسسات اعتباری مثل «Comerica» (۱۰.۰۶%-)، «Zion Bancorp» (۹.۷۱%-) و «KeyCorp» (۶.۹۳%-) هم با افت قیمت سهام مواجه شدند.

   «وان دی پوپ» با استفاده از چارت ۳۰ دقیقه‌ای نشان داد که درحالی‌که قیمت بانک‌ها در حال نزول بودند، بیت کوین و طلا صعود کرده‌اند. طبق اعلام مؤسسه «EightGlobal» ابهام فزاینده و بی‌اعتمادی زیادی بین بانک‌دارها درباره  اظهارات مسئولان دولتی وجود دارد. این احساسات شاید باعث مشکلات بیشتری در بازارهای سنتی شوند و به رشد مداوم طلای فیزیکی و دیجیتال کمک کنند.

  «وارن بافت» میلیاردر مشهور همچنان شدیداً به کریپتوی پرچم‌دار یعنی بیت کوین مشکوک است. «بافت» در جلسه سالانه سهام‌داران «برکشایر هاتاوی» اعلام کرد که اگرچه مردم اعتمادشان  را به دلار از دست می‌دهند اما این وضعیت به این معنا نیست که بیت کوین می‌تواند به ارز اصلی ذخیره جهان تبدیل شود. «جیمز رایان»، مؤسس «Six Sigma Black Belt» در پاسخ به او به این نکته اشاره می‌کند که «بافت» به طلا هم اعتقاد ندارد چون فکر می‌کند طلا هیچ‌چیزی را تولید نمی‌کند و جریان وجه نقدی را خلق نمی‌کند.

  به‌هرحال شاید «وارن بافت» درباره طلا حق داشته باشد. طبق پژوهش‌های «DocumentingBTC» سرمایه‌گذاری که دقیقاً ۱۰۰ دلار روی طلای فیزیکی در ده سال قبل سرمایه‌گذاری کرده باشد اکنون فقط ۱۳۴ دلار در حسابش پول دارد. اما اگر روی طلای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده بود ۲۵۶۰۰ دلار پول داشت! به همین دلیل است که بیت کوین بهترین سرمایه‌گذاری این دهه نام گرفته است.

  پس از بیت کوین سهام «NVIDIA» قرار می‌گیرد که ارزش ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در آن در ده سال قبل به ۸۵۹۹ دلار در امروز می‌رسد. مقام سوم هم به «تسلا» می‌رسد که از ۱۰۰ به ۴۴۷۵ دلار صعود کرده است. سرمایه‌گذاران اپل می‌توانستند ۱۲۰۸ دلار، مایکروسافت ۱۱۱۱ دلار، نتفلیکس ۱۰۴۰، آمازون ۸۳۰، فیس‌بوک ۸۱۸ دلار به دست بیاورند و سرمایه‌گذاری در «گوگل» فقط ۵۰۴ دلار در حال حاضر برای سرمایه‌گذار به ارمغان می‌آورد.

  برای توجیه بیشتر طرف‌داران بیت کوین باید اشاره کنیم که بیت کوین از نظر تکنیکال باید به بالای ۲۸۹۰۰ دلار صعود کند و ۳۰۴۰۰ دلار را تست کند و قاطعانه بالای سطح ۳۱۰۰۰ دلار تثبیت شود. بااین‌حال در زمان نوشتن این بررسی در شب جمعه، ۱۲ می، BTC/USD  در قیمت ۲۶۴۱۵ معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال ۱٫۱۰۸ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۲۱۹ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال طی این هفت روز از ۶۱ به ۴۹ نقطه نزول کرده است و از منطقه طمع به منطقه خنثی رسیده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید