2023 می 6

EUR/USD: بازار بر سر دوراهی

 • همه چیز همان‌طور اتفاق افتاد که قرار بود اتفاق بیفتد. کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در جلسات خودش در ۲ و ۳ ماه می‌، نرخ بهره فدرال را ۲۵ نقطه مبنا (bp) افزایش داد و به ۵.۲۵% رساند. بانک مرکزی اروپا هم همین کار را در روز ۴ می انجام داد و نرخ بهره یورو را ۲۵ نقطه مبنا افزایش داد و به ۳.۷۵% رساند. این افزایش‌ها از مدت‌ها قبل در قیمت‌های بازار لحاظ شده بود. البته موضوعی که توجه بیشتری را به خودش جلب کرد گفته‌ها و کنفرانس رسانه‌ای رهبران این دو بانک مرکزی بود.

  سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو به این دلیل موردتوجه بیشتری قرار گرفت که در اوایل این هفته بحران بانکداری تشدید شده بود. سهام بانک «First Republic» پس از گزارش‌های مالی ضعیف سقوط کرده بود و با خودش قیمت سهم سایر بانک‌ها را هم پایین کشیده بود. بخش بانکداری آمریکا از ابتدای هفته بیش از ۱۰% افت کرده است. این شرایط این انتظار را ایجاد کرده بود که چون نرخ بالای بهره باعث بحران بانکداری شده بود فدرال رزرو نهایتاً از سیاست انقباضی (QT) به سمت سیاست سازگارتر انبساطی (QE) حرکت کند.

  اظهارات رئیس فدرال رزرو کاملا مبهم بودند. درحالی‌که «جروم پاول» وجود برخی مشکلات را به رسمیت شناخت اما روی حفظ نرخ بهره در اوج تا پایان سال ۲۰۲۳ اصرار نکرد. او اعلام کرد هنوز تصمیمی برای توقف چرخه انقباض پولی گرفته نشده است اما این نکته که نرخ بهره به قله خودش رسیده است را انکار نکرد.

  به همین دلیل بازار مشتقه به این نتیجه رسید که نرخ بهره در پایان سال، ۹۰ نقطه مبنا کمتر از امروز است. این باعث شد که شاخص دلار DXY و بازده اوراق خزانه نزول کنند و EUR/USD صعودی شود. البته این صعود نسبتا ملایم بود و حدود ۱۰۰ نقطه بود. این جفت‌ارز نتوانست از سطح ۱٫۱۱۰۰ عبور کند و حتی بعد از جلسه بانک مرکزی اروپا در ۵ می یک رول‌بک اتفاق افتاد.

  آمارهایی که روز ۲ می منتشر شدند نشان دادند که فروش خرده‌فروشی در آلمان از ۷.۱%- به ۶%- افت کرده است (پیش‌بینی می‌شد که ۶.۱%- باشد) و آمارهای مقدماتی نشان می‌داد که تورم (CPI) در منطقه یورو به‌عنوان کل از ۶.۹% به ۷.۰% افزایش پیدا کرده است. بانک مرکزی اروپا بر همین اساس شبیه فدرال رزرو عمل کرد و اعلام کرد نگران تاثیر تاخیری سیاست انقباضی است که می‌تواند مشکلات جدیدی را در اقتصاد ایجاد کند. به همین دلیل شتاب سیاست انقباضی باید کاهش پیدا کند.

  اگرچه بانک مرکزی اروپا اعلام کرد از ماه جولای فروش دارایی‌های ترازنامه از ۱۵ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در ماه افزایش پیدا خواهد کرد اما سرمایه‌گذاران تحت تاثیر این موضوع قرار نگرفتند. بازار کوتاه‌مدت به امکان کاهش سیاست انقباضی در منطقه یورو با کاهش نرخ سود سپرده از ۳.۹% به ۳.۶% در پایان سال واکنش نشان داد. این بار، یورو و اوراق خزانه آلمان با هم افت کردند.

  این وضعیت باعث شد که EUR/USD به مرکز کانال ساید ۱٫۱۰۹۰-۱٫۰۹۴۰ برگردد که دو هفته متوالی در آن حرکت می‌کرد (در حقیقت اگر جهش‌ها را نادیده بگیریم به نظر می‌رسد این کانال حتی تنگ‌تر از این باشد: ۱٫۱۰۶۵-۱٫۰۹۶۵)

  داده‌های بازار کار آمریکا در اولین جمعه ماه یعنی ۵ می، اعلام شدند و کمی از دلار حمایت کردند. تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا (NFP) برابر ۲۵۳ هزار شغل بود که خیلی بیشتر از مقدار قبلی (۱۶۵ هزار) و پیش‌بینی‌های قبلی (۱۸۰ هزار) بود. وضعیت بیکاری هم بهتر شده بود و نرخ بیکاری از ۳.۵% به ۳.۴% افت کرده بود درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد به ۳.۶% برسد.

  به همین دلیل EUR/USD دوره پنج‌روزه را در سطح ۱٫۱۰۱۸ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۵ می، نظرات تحلیل‌گران به این صورت است: ۶۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند دلار ضعیف‌تر شود و این جفت‌ارز صعود کند، ۳۰% پیش‌بینی می‌کنند که دلار تقویت شود و ۱۰% مابقی هم بی‌طرف هستند. در بخش تحلیل تکنیکال، ۶۰% از اسیلاتورهای نمودار D1 به رنگ سبز هستند (۱۰% نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید است) درحالی‌که ۴۰% باقیمانده خاکستری خنثی هستند، ۸۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ سبز و فقط ۱۰% قرمزرنگ هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱٫۱۰۰۰-۱٫۰۹۸۵ قرار دارد و پس از آن به ۱٫۰۹۵۵-۱٫۰۹۲۵، ۱٫۰۸۸۵-۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۷۵، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۴۹۰ می‌رسیم. گاوها ابتدا در ناحیه ۱٫۱۰۷۰-۱٫۱۰۵۰ با مقاومت روبرو می‌شوند و پس از آن به این مقاومت‌ها خواهند رسید: ۱٫۱۱۱۰-۱٫۱۱۰۹، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  احتمالا مهم‌ترین روز هفته آینده، چهارشنبه ۱۰ می است. در این روز داده‌های تورم (CPI) در آلمان و آمریکا منتشر خواهند شد. شاخص مقدماتی «احساس مصرف‌کننده میشیگان» جمعه ۱۲ می منتشر خواهد شد و تصویر اقتصادی ما را کامل‌تر می‌کند.

GBP/USD: پیش‌بینی‌ها درباره پوند اغلب مثبت هستند

 • وقتی دوره پنج‌روزه قبل را پیش‌بینی می‌کردیم، اکثر متخصصان (۷۵%) طرف‌دار تقویت دلار بودند. در واقع در شروع هفته، دلار ۱۳۰ نقطه را از پوند پس گرفت. البته پس از آن «مؤسسه تامین و عرضه ثبت‌شده انگلستان» (CIPS) انتشار آمارهای PMI را آغاز کرد که نشان‌دهنده افزایش فعالیت تجاری در انگلستان بود. «PMI ترکیبی» که مقدار قبلی آن ۵۲٫۲ بود و پیش‌بینی می‌شد ۵۳٫۹ باشد در عمل تا ۵۴٫۹ نقطه رشد کرد. PMI بخش خدمات انگلستان هم حمایت بیشتری را از آن‌سوی اقیانوس اطلس دریافت کرد. بحران بانکداری آمریکا و اظهارات مبهم رئیس فدرال رزرو به GBP/USD اجازه داد که تا ۱٫۲۶۵۲ صعود کند. این جفت‌ارز از ابتدای ژوئن ۲۰۲۲ تابه‌حال تا این حد بالا نرفته بود. مقدار نهایی این فاز در هفته قبل کمی پایین‌تر و در سطح ۱٫۲۶۳۱ ثبت شده بود.

  دوشنبه ۸ می بانک‌ها در انگلستان تعطیل هستند. البته پس از آن حجم زیادی از رویدادهای مرتبط با اقتصاد انگلستان را شاهد خواهیم بود. داده‌های مقدماتی بازده تولید و GDP کلی انگلستان در پنجشنبه منتشر خواهند شد. ضمنا جلسه بانک مرکزی انگلستان (BoE) هم در همان روز برگزار خواهد شد. اکثر متخصصان عقیده دارند چرخه‌های افزایش نرخ بهره پوند هنوز به پایان نرسیده‌اند و نرخ بهره از ۴.۲۵% به ۴.۵۰% افزایش خواهد یافت. یک کنفرانس خبری پس از جلسه بانک انگلستان به ریاست «اندرو بیلی» برگزار خواهد شد. در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۱۲ می ‌از داده‌های بازنگری شده درباره بازده تولید و GDP کشور مطلع خواهیم شد.

  اکنون متخصصان زیادی تقویت پوند و رشد GBP/USD را پیش‌بینی می‌کنند. در اینجا چند نقل‌قول را ذکر می‌کنیم:

  اقتصاددانان «Internationale Nederlanden Groep» (ING) در گزارشی نوشته‌اند «ظاهرا این باور که بانک‌های اروپایی از جمله بانک‌های بریتانیایی، تحت مقررات تنظیمی بهتری نسبت به بانک‌های آمریکا هستند، از ارزهای اروپایی حفاظت می‌کند. این وضعیت این توقع (که ما با آن مخالف هستیم) را تقویت می‌کند که شاید بانک مرکزی انگلستان امسال نرخ بهره را دو یا سه بار افزایش دهد. طبق آخرین ارزیابی‌های ما، بانک مرکزی انگلستان هفته آینده بر خلاف این انتظارات عمل نخواهد کرد و این کار باعث می‌شود تا پوند موفقیت‌های اخیرش را ادامه دهد». اقتصاددانان ING عقیده دارند GBP/USD می‌تواند تا ۱٫۲۷۵۰-۱.۲۶۵۰ صعود کند.

  متخصصان «Scotiabank» عقیده دارند فشار روبه‌بالا ادامه خواهید یافت و این جفت‌ارز به ۱٫۲۸۰۰-۱٫۲۷۰۰ خواهد رسید اگرچه آنها این نکته را رد نمی‌کنند که این رشد می‌تواند خیلی کند باشد. به عقیده آنها حمایت در منطقه ۱٫۲۵۲۵-۱٫۲۴۷۵ قرار دارد.

  مؤسسه «Credit Suisse» هم «پتانسیل جهش صعودی به سمت هدف اصلی در ۱٫۲۷۵۸-۱٫۲۶۶۸ را در نظر می‌گیرد – سقف می ‌۲۰۲۲ و اصلاح ۶۱.۸% نسبت به نزول ۲۰۲۲/۲۰۲۱». آنها می‌گویند «ما انتظار داریم در این نقطه یک سقف مهم شکل بگیرد». مؤسسه «Credit Suisse» هشدار می‌دهد که اگر پوند ضعیف شود، باید حمایت ۱٫۲۳۴۴ حفظ شود. البته اگر این حمایت شکسته شود، پول‌بک عمیق‌تر به سمت ۵۵-DMA اتفاق خواهد افتاد و حمایت ۱٫۲۲۵۵-۱٫۲۱۹۰ در معرض خطر قرار می‌گیرد.

  استراتژیست‌های «HSBC» یکی از بزرگ‌ترین کنگلومراهای مالی جهان هم مثل سایر همتایان خودشان، احساس مثبتی به این جفت‌ارز دارند. «در حال حاضر پوند استرلینگ هم از افزایش اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران و هم نوسانات چرخه‌ای سود می‌برد. ما عقیده داریم مومنتوم چرخه‌ای مثبت ادامه خواهد یافت تا در ماه‌های آینده از پوند حمایت کند. [...] بااین‌وجود در چارچوب تضعیف دینامیک‌های وام‌دهی و کم‌رنگ‌شدن اثر تورم‌زدایی شاید نرخ GBP/USD نتواند از سطح ۱٫۳۰۰۰ فراتر رود».

  در حال حاضر ۵۰% از متخصصان طرف‌دار پوند هستند، ۱۰% طرف‌دار دلار هستند و ۴۰% بی‌طرف هستند. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند در D1 سبزرنگ (گاوی) هستند. وضعیت اسیلاتورها هم به همین صورت است اگرچه یک‌سوم از آنها در منطقه بیش‌خرید قرار دارند. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۴۸۰-۱٫۲۴۵۰، ۱٫۲۴۰۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰ و ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این سطوح با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۶۵۰، ۱٫۲۷۰۰-۱٫۲۶۹۵، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

USD/JPY: ین از سوی آمریکا حمایت می‌شود

 • بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در آخرین جلسه‌اش، نرخ بهره را در سطح منفی، ۰.۱%- حفظ کرد (آخرین باری که این بانک، نرخ بهره را تغییر داد، ۲۹ ژانویه ۲۰۱۶ بود که نرخ بهره را ۲۰ نقطه مبنا کاهش داد). می‌دانید که «کازوئو اوئدا» رئیس بانک ژاپن در کنفرانس خبری پس از این جلسه در ۲۸ آوریل گفت: «اگر لازم باشد سیاست پولی انبساطی را بدون هیچ تردیدی ادامه خواهیم داد». ظاهرا فضای زیادی برای انبساط باقی نمانده است اما شاید سطح ۰.۱%- آخرین حد منفی بهره نباشد.

  نتیجه گفته‌های رئیس بانک ژاپن را می‌توان روی چارت دید: ظرف فقط چند ساعت USD/JPY از ۱۳۳.۳۰ به ۱۳۶.۵۵ جهش کرد و ین ۳۲۵ نقطه ضعیف‌تر شد. رشد این جفت‌ارز در هفته گذشته هم ادامه پیدا کرد و این جفت‌ارز در سه‌شنبه ۲ می توانست سقف محلی خودش را در ۱۳۷.۷۷ ثبت کند. پس از آن بود که ین به‌عنوان یک پناهگاه امن عمل کرد و این نقش توسط بحران بانکداری در آمریکا مورد حمایت قرار گرفت. گفته‌های «جرم پاول» هم وظیفه تقویت ین را به پایان رساند و این جفت‌ارز نهایتاً ۴۲۸ نقطه افت کرد و به ۱۳۳٫۴۹ رسید.

  داده‌های قوی بازار کار آمریکا که جمعه ۵ می منتشر شدند به دلار اجازه دادند تا برخی از ضررهایش را پس بگیرد و USD/JPY هفته کاری را در ۱۳۴٫۸۳ به پایان رساند.

  جلسه بعدی بانک مرکزی ژاپن در ۱۶ ژوئن برگزار خواهد شد. تا آن زمان، نرخ USD/JPY به احتمال زیاد عمدتا به دلار بستگی خواهد داشت. اکنون نظر تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز این جفت‌ارز به این صورت است. فقط ۲۵% از متخصصان به رشد بیشتر آن رأی می‌دهند و همین تعداد نزول آن را پیش‌بینی می‌کنند. اکثر تحلیل‌گران (۵۰%) هم از اظهارنظر خودداری می‌کنند و تایید می‌کنند که اکنون سرمایه‌گذاران بر سر دوراهی هستند و منتظر سیگنال‌های واضح‌تری هستند که بازار به کدام جهت حرکت می‌کند.

  اندیکاتورهای D1 هم دچار تردید هستند. ۵۰% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند و ۲۵% خنثی هستند و ۲۵% باقیمانده به سمت جنوب هستند (یک‌سوم آنها در منطقه بیش‌فروش هستند). تعادل نیروها در اندیکاتورهای روند به نفع سبزها و ۶۰% به ۴۰% است. نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱۳۴٫۳۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۲۹٫۶۵، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۳۵٫۱۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۵٫۹۵، ۱۳۷٫۷۵-۱۳۷٫۵۰ و ۱۳۹٫۰۵، ۱۴۰٫۶۰.

  گزارش جلسه آوریل کمیته سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن در روز دوشنبه ۸ می منتشر خواهد شد. هیچ اطلاعات اقتصادی مهم دیگری درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین کِی بیدار می‌شود؟

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۸ تا ۱۲ می ‌‌۲۰۲۳1

 • البته قیمت بیت‌کوین تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. این عوامل عبارت‌اند از اقدامات رگولاتوری درباره ارز دیجیتال، ورشکستگی صرافی‌های ارز دیجیتال و بانک‌ها و اظهارات افراد پرنفوذ که افکار جامعه ارز دیجیتال را شکل می‌دهند. کلیه این عوامل در تعیین قیمت نقش بازی می‌کنند. البته یکی از مهم‌ترین عواملی که بر BTC/USD تاثیر می‌گذارد، دلار آمریکا است. هر چه ارز اصلی جهان عملکرد بهتری داشته باشد، بیت‌کوین عملکرد بدتری دارد و برعکس. وقتی چارت بیت‌کوین و شاخص دلار آمریکا (DXY) را با هم مقایسه می‌کنیم، این همبستگی معکوس به‌وضوح دیده می‌شود. در ماه مارس، پیش‌بینی تصمیم نرخ بهره فدرال رزرو باعث شده بود که شاخص‌های DXY و BTC/USD در یک کانال ساید قفل شوند. افزایش نرخ ۲۵ نقطه مبنا طبق پیش‌بینی‌ها بود و از قبل در قیمت‌های بازار در نظر گرفته شده بود به همین دلیل واکنش آرام DXY به این حرکت کاملا منطقی بود. بیت کوین هم به این مرحله واکنش آرامی نشان داد و در دامنه ۳۰,۰۰۰-۲۶,۵۰۰ دلار باقی ماند.

  اخبار فعلی خنثی هستند. «گاوها» در حال حفظ انرژی‌شان هستند. علاوه بر تصمیم قابل‌پیش‌بینی فدرال رزرو درباره نرخ بهره کلیدی، اکراه گاوها نسبت به خرید تحت تاثیر عدم تمایل عمومی سرمایه‌گذاران نسبت به دارایی‌های ریسکی قرار می‌گیرد. داده‌های اقتصاد کلان ضعیف چین هم در اینجا نقش مهمی بازی می‌کنند.

  عامل دیگری که به بیت کوین فشار می‌آورد برداشت سود توسط برخی هولدرها پس از رشد چشمگیر این ارز دیجیتال در سه‌ماهه اول امسال است. اکثر این افراد، سفته‌بازان کوتاه‌مدتی بودند که بیش از ۶۰% از کل سود تحقق‌یافته را تشکیل می‌دهند.

   «نهنگ‌ها» هم بخشی از دارایی‌های خودشان را نقد کردند و به مرحله خواب زمستانی رفته‌اند یا به دلیل بحران بانکداری به جمع‌کردن اندک بیت کوین روی آورده‌اند. می‌دانید که BTC/USD در ۲۴ آوریل تا ۲۶,۹۳۳ دلار افت کرد. فعالان بازار از قبل آماده بودند که بیت کوین حتی از آن هم پایین‌تر برود و به سطح ۲۶۵۰۰ دلار برسد و از این حمایت هم عبور کند و به سمت ۲۵۰۰۰ دلار پیش برود. البته بیت کوین نهایتاً در ۲۶ آوریل تا ۳۰,۰۲۰ دلار جهش کرد. دلیل این جهش هم ورشکستگی چهارمین بانک بزرگ آمریکایی یعنی بانک «First Republic Bank» بود.

  برخی متخصصان بانک بریتانیایی «استاندارد چارترد» عقیده دارند بیت کوین از جایگاهش به‌عنوان «پناهگاه امن مشهور» برای جذب پس‌اندازهای مردم در ابتدای سال ۲۰۲۳ استفاده کرده است و شرایط فعلی نشانه‌ای از پایان «زمستان ارز دیجیتال» هستند. «جف کندریک» رئیس مرکز پژوهش ارز در این بانک عقیده دارد اگر آمریکا دچار نکول (عدم پرداخت بدهی) شود بیت کوین می‌تواند ۲۰,۰۰۰ دلار دیگر بالا برود. او در مصاحبه‌ای با «Business Insider» می‌گوید اگر کنگره با افزایش سقف بدهی تا سطح جدیدی موافقت نکند شاید این اتفاق در جولای ۲۰۲۳ بیفتد. البته او این نکول را اتفاقی «نامحتمل» اما با «عواقب بسیار شدید» می‌داند.

  «کندریک» عقیده دارد بیت کوین به‌صورت خطی رشد نخواهد کرد. قیمت آن پس از این «نکول» (عدم پرداخت بدهی) به احتمال زیاد در چند روز یا چند هفته اول تا ۵۰۰۰ دلار افت می‌کند و پس از آن یک افزایش قیمت پرشتاب ۲۵۰۰۰ دلاری را تجربه خواهد کرد. این تحلیل‌گر می‌گوید اتریوم که مثل سهام معامله می‌شود به احتمال زیاد در صورت وقوع این نکول سقوط خواهد کرد. «کندریک» استراتژی معاملاتی مناسب را باز کردن پوزیشن لانگ روی بیت کوین و پوزیشن شورت روی اتریوم می‌داند. قبلا گفتیم که «استاندارد چارترد» عقیده دارد بیت کوین می‌تواند تا پایان ۲۰۲۴ تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار صعود کند. این مؤسسه دلیل این صعود را بحران بانکداری، هاوینگ و انبساطی شدن سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده است.

  سرمایه‌گذار «ری دالیو» هم قبول دارد که بیت کوین می‌تواند هج خوبی در برابر تورم باشد. او می‌گوید خودش هم بیت کوین دارد اما طلا را ترجیح می‌دهد. این میلیاردر می‌گوید بیت کوین نمی‌تواند جایگزین کاملی برای طلا باشد. «نمی‌فهمم مردم چرا به بیت کوین بیشتر از طلا تمایل دارند، طلا سومین دارایی ذخیره در بانک‌های مرکزی سراسر جهان است. اولی دلار است و بعد به ترتیب یورو، طلا و ین ژاپن». «دالیو» عقیده دارد طلا «ابدی و جهانی» است. این میلیاردر هشدار می‌دهد «از سوی دیگر بیت کوین به دلیل نوسان زیادش نیاز دارد که سرمایه‌گذاران به‌دقت مراقب آن باشند. باید آماده افت شدید آن حتی تا حدود ۸۰% هم باشید».

  «جنی جانسون» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «Franklin Templeton» از بیت کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین انحراف از نوآوری واقعی یعنی تکنولوژی بلاک‌چین انتقاد می‌کند. او عقیده دارد بیت کوین هرگز یک ارز جهانی نخواهد شد چون دولت آمریکا این اجازه را به آن نخواهد داد. «جانسون» هشدار می‌دهد که صنعت ارز دیجیتال باید آماده مقررات رگولاتوری سخت‌گیرانه‌تری باشد.

  سناتور «سینتیا لامیس» می‌گوید رئیس‌جمهور «جو بایدن» طی ۱۲ ماه آینده قانونی را امضا خواهد کرد که خط‌مشی‌های صنعت ارز دیجیتال را تعیین می‌کند. «شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید» مالیات ۳۰ درصدی را روی ماینرها پیشنهاد کرده‌اند تا از آسیب به محیط‌زیست جلوگیری کنند و این هم راه دیگری است که مقامات روی صنعت ارز دیجیتال فشار می‌آورند چون خیلی از مسئولان آن را یک تهدید می‌بینند.

  تغییر مقررات رگولاتوری در آینده همراه با جنگ‌ها و بحران‌های فاجعه‌بار فقط بخشی از عوامل زیادی هستند که «هوش مصنوعی» اکنون نمی‌تواند آن را در نظر بگیرد. بنابراین تکیه بر پیش‌بینی‌های ChatGPT برای تدوین استراتژی معاملاتی در بهترین حالت بی‌احتیاطی است. البته هوش مصنوعی همچنان در برخی موارد مفید است. «کانر گروگان» مدیر تجاری «Coinbase» می‌گوید « ChatGPT به‌وضوح طرف‌دار بیت کوین است درحالی‌که به آلت‌کوین‌ها خیلی شک دارد». بنابراین طبق پیش‌بینی این هوش مصنوعی احتمال این که بیت کوین ۹۹.۹% از ارزش خودش را تا سال ۲۰۳۵ از دست بدهد و از معاملات کنار گذاشته شود، ۱۵% است. شانس این سناریو برای اتریوم برابر ۲۰% ، برای LTC برابر ۳۵% و برای دوج‌کوین برابر با ۴۵% است.

  ChatGPT قبلا گفته بود که قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ می‌تواند به سطح ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد و بعد از آن هر سال تا ۲۵۰۰۰ دلار رشد کند و در سال ۲۰۳۰ به ۳۰۰,۰۰۰ دلار برسد.

  معامله‌گر مشهوری به نام «Bluntz» وجود دارد که  بر خلاف هوش مصنوعی دارای هوش انسانی است، این هوش انسانی به او اجازه داد تا کف بازار خرسی بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ را پیش‌بینی کند. او اکنون عقیده دارد BTC در آینده نزدیک احتمالا خودش را بالای ۳۰,۰۰۰ دلار تثبیت خواهد کرد. نظر او بر اساس این حقیقت است که BTC از یک روند گاوی پنج موجی در چارت روزانه عبور کرده است. بیت‌کوین طبق محاسبات «Bluntz» حالا در وسط یک شکل ABC اصلاحی قرار دارد که می‌تواند به افت تا حوالی ۲۵۰۰۰ دلار منجر شود. این معامله‌گر عقیده دارد بیت‌کوین پس از این نقطه تا ۳۲۰۰۰ دلار رشد خواهد کرد و این اتفاق در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ خواهد افتاد.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۵ می، BTC/USD در قیمت ۲۹,۴۵۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال برابر ۱٫۲۱۹ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۲۰۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع در هفت روز گذشته از ۶۴ به ۶۱ نقطه نزول کرده است و هنوز در منطقه طمع است.

  شاخص دامیننس (سلطه) بیت‌کوین (سهم بیت‌کوین نسبت به کل ارزش بازار ارز دیجیتال) اکنون ۴۶.۹% است. به نظر «پیتر برندت» معامله‌گر و تحلیل‌گر افسانه‌ای و مدیرعامل «Factor LLC» این اندیکاتور بعد از دو سال تثبیت به شکل یک مستطیل بزرگ اکنون آماده یک جهش است. درحالی‌که روند در یک «رنج محدود» قرار دارد اما خروج از آن برای این دارایی حیاتی است. سهم بازار  BTC در پنج سال گذشته از ۳۲.۴% در سال ۲۰۱۸ به ۷۱.۹% در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرد. این اندیکاتور احتمالا از ۵۰% عبور می‌کند تا یک حرکت گاوی را آغاز کند. «پیتر برندت» می‌گوید «به نظر من بیت‌کوین همه تقلیدکنندگان خودش را دفن خواهد کرد. در نهایت فقط یک شاه روی تخت نخواهد نشست».

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید