2023 آوریل 29

EUR/USD: در انتظار برگزاری جلسات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱ تا ۵ می ‌۲۰۲۳1

 • در طول هفته گذشته، عامل اصلی که دینامیک‌های شاخص دلار (DXY) و جفت‌ارز EUR/USD را تعیین می‌کرد ... سکوت بود. در روزهای اخیر سخنرانی‌های نمایندگان فدرال رزرو تقریبا مهم‌ترین راهنمای بازار بود اما از ۲۱ آوریل یک دستورالعمل سکوت برای این نمایندگان اجرا شده است. به همه مسئولان دستور داده شده که قبل از کنفرانس رسانه‌ای «جروم پاول»، رئیس فدرال رزرو، در روز بعد جلسه FOMC در ماه می، سکوت کنند. در این جلسه که در روزهای ۲ و ۳ ماه می برگزار خواهد شد کمیته بازار باز فدرال درباره سیاست پولی آینده تصمیم می‌گیرد. پنجشنبه ۴ می هم جلسه بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد در این جلسه درباره نرخ بهره یورو تصمیم‌گیری می‌شود. در مجموع دوره پنج‌روزه آینده اصلا ساکن و بی‌تحرک نخواهد بود.

  البته طی هفته قبل، داده‌های اقتصاد کلان و حوادث دو سوی اقیانوس اطلس بر نوسانات EUR/USD تاثیر گذاشتند. ولی نتیجه نهایی این نوسان‌ها تقریبا صفر بود: آخرین قوس این جفت‌ارز در روز جمعه ۲۱ می در نقطه ۱٫۰۹۸۸ ثبت شد و سپس در جمعه ۲۸ می‌، بازار کمی دورتر در سطح ۱٫۱۰۱۵ بسته شد.

  یکی از رویدادهای مهم، انتشار گزارش بانک «First Republic Bank » (FRC) بود که ارزش بازار آن در بین ۳۰ بانک برتر آمریکا قرار داشت. گزارش این بانک باعث نزول دلار شد و جفت‌ارز EUR/USD در روز چهارشنبه ۲۶ آوریل ۱۰۰ نقطه صعود کرد.

  پیش از آن به نظر می‌رسید که بحران بانکی ایجاد شده به دلیل سیاست پولی فدرال رزرو (QT) در حال محوشدن است... «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا به مردم اطمینان داده بود که بخش بانکداری مقاوم است. اما مدتی بعد... شعله جدیدی به نام «First Republic Bank» (FRC) زبانه کشید. کنسرسیومی متشکل از چند بانک ۳۰ میلیارد دلار سپرده بیمه نشده را برای جلوگیری از ورشکستگی و حمایت از نقدینگی بانک در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ به بانک FRC منتقل کرد. ۷۰ میلیارد دلار دیگر هم به شکل اعتبار توسط «جی‌پی‌مورگان» تامین شد. البته حتی این مبلغ هم کافی نبود و مشتریان بانک، پول‌هایشان را از بانک بیرون‌کشیدند و قیمت سهم «FRC» ظرف دو روز تا ۴۵% ریزش کرد و در مجموع نسبت به آغاز سال ۹۵% افت کرد. فقط در ماه مارس مشتریان این بانک ۱۰۰ میلیارد دلار را از آن بیرون کشیدند. به همین دلیل «First Republic Bank» به احتمال زیاد به چهارمین بانک ورشکسته در بین بانک‌های ورشکسته بزرگ اخیر آمریکا تبدیل خواهد شد. اگر فدرال رزرو چرخه سیاست انقباضی خودش را متوقف نکند احتمال زیادی دارد که بانک‌های شماره ۵، ۶، ۷ هم در آینده در این لیست قرار بگیرند.

  البته همان‌طور که در بررسی قبلی با جزئیات شرح دادیم، نرخ بهره کلیدی در جلسه ۲ و ۳ می فقط ۲۵ نقطه مبنا افزایش خواهد یافت (نماگر «FedWatch» که « CME» تهیه می‌کند احتمال این اتفاق را ۷۲% می‌داند). بانک مرکزی آمریکا احتمالا یک وقفه را پس از آن ایجاد خواهد کرد. همان‌طور که «رافائل بوستیک» رئیس فدرال رزرو آتلانتا گفته است «یک افزایش بهره دیگر باید برای ما کافی باشد و پس از آن باید عقب بنشینیم و ببینیم سیاست ما چه تاثیری بر اقتصاد می‌گذارد». باید به این نکته اشاره کنیم که افزایش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا از مدت‌ها قبل در قیمت‌های بازار لحاظ شده است. بنابراین بلافاصله پس از اخبار مربوط به بانک «FRC» و صعود EUR/USD به ۱.۱۰۹۵ ، این جفت‌ارز به منطقه امن خودش برگشت.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۸ آوریل، جمع‌بندی نظر تحلیل‌گران به‌صورت زیر است: ۳۵% از آنها انتظار دارند دلار ضعیف‌تر شود و این جفت‌ارز صعود کند اما ۵۰% انتظار دارند دلار تقویت شود و ۳۵% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. در تحلیل تکنیکال، ۸۵% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند و ۱۵% به رنگ خاکستری خنثی هستند درحالی‌که ۹۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ سبز هستند و ۱۰% هم قرمز هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱٫۱۰۰۰-۱٫۰۹۸۵ قرار دارد پس از آن به این مناطق می‌رسیم: ۱٫۰۹۵۵-۱٫۰۹۲۵، ۱٫۰۸۸۵-۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۷۵، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۴۹۰. گاوها ابتدا در محدوده ۱٫۱۰۷۰-۱٫۱۰۵۰ با مقاومت روبرو می‌شوند سپس به این نقاط خواهند رسید: ۱٫۱۱۱۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  علاوه بر جلسات کمیته بازار باز و بانک مرکزی اروپا انتظار داریم در هفته آینده مقدار زیادی از اطلاعات اقتصادی منتشر شوند. دوشنبه ۱ می‌، نماگر «PMI تولیدکننده ISM» در آمریکا منتشر خواهد شد. روز بعد، مقدار همین شاخص در آلمان مشخص خواهد شد. سه‌شنبه ۲ می‌ هم آمارهای تورم منطقه یورو اعلام خواهد شد و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) هم در همین روز منتشر خواهد شد. روزهای ۲، ۳، ۴ و ۵ می هم حجم زیادی از اطلاعات بازار کار آمریکا منتشر خواهند شد. نماگرهای مهمی مثل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید در بخش غیرکشاورزی (NFP) آمریکا هم به‌صورت سنتی در اولیه جمعه ماه یعنی ۵ می منتشر خواهند شد.

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان در برابر فدرال رزرو: چه کسی در نبرد نرخ بهره برنده خواهد شد؟

 • جلسه بانک مرکزی انگلستان (BoE) یک هفته بعد از جلسه فدرال رزرو در تاریخ پنجشنبه ۱۱ می برگزار خواهد شد. اکثر متخصصان عقیده دارند چرخه افزایش نرخ بهره‌ی پوند هنوز تمام نشده است و این موضوع باعث حمایت از پوند انگلستان می‌شود.

  داده‌های جدید تورم ماه مارس هم این پیش‌بینی‌ها را تقویت می‌کنند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) به‌صورت سال‌به‌سال مجددا دورقمی شد و به ۱۰.۱% رسید که فراتر از پیش‌بینی‌ها (۹.۸%) بود. بانک مرکزی انگلستان برای این که این نماگر را زیر نقطه مهم روانی ۱۰.۰% برساند احتمالا پا جای پای فدرال رزرو خواهد گذاشت. فعالان بازار انتظار دارند این رگولاتور نرخ بهره را در ۱۱ می، ۵۰ نقطه مبنا بالا ببرد و از ۴.۲۵% به ۴.۷۵% برساند. تابه‌حال هیچ راه موثر دیگری برای مهار تورم کشف نشده است. اگر تورم همچنان بالا باقی بماند هم به بازار مصرف‌کننده و هم به کل اقتصاد انگلستان آسیب می‌زند.

  ما یک روند ساید را از ابتدای آوریل شاهد بودیم. البته GBP/USD دوره پنج‌روزه قبلی را در نقطه ۱٫۲۵۶۶ به پایان رساند و به شکل غیرمنتظره‌ای مرز بالایی کانال را شکست. شاید دلیل این جهش، بسته‌شدن پوزیشن‌های معاملاتی در پایان ماه باشد. در حال حاضر ۷۵% از متخصصان طرف‌دار دلار هستند و فقط ۲۵% طرف‌دار پوند هستند. توازن قوا در اسیلاتورهای D1 به این صورت است: ۸۵% از اسیلاتورها به رنگ سبز هستند (یک‌سوم از آنها در منطقه بیش‌خرید قرار دارند) و ۱۵% باقیمانده به رنگ خاکستری خنثی هستند. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند سبزرنگ هستند. سطوح حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۴۸۰-۱٫۲۴۵۰، ۱٫۲۴۰۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰ و ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این مناطق با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۵۴۰-۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  از آمارهای مهم اقتصاد انگلستان در هفته آینده می‌توانیم به انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) بخش تولید در سه‌شنبه ۲ می اشاره کنیم. پس از آن مقدار PMI بخش خدمات و نماگر فعالیت تجاری ترکیبی انگلستان به‌عنوان یک کل در ۴ می منتشر خواهند شد. معامله‌گران باید توجه کنند که دوشنبه ۱ می بانک‌های انگلستان تعطیل هستند.

USD/JPY: بانک مرکزی ژاپن –سیاست بسیار نرم خودش را باز هم نرم‌تر می‌کند

 • پیش‌بینی نرخ بهرۀ مورد قبول بانک مرکزی ژاپن (BoJ) کاملا ساده و کسل‌کننده است. یادآوری می‌کنیم که اکنون بهره در سطح منفی ۰.۱%- است و آخرین بار در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۶ تغییر کرده است و ۲۰ نقطه مبنا پایین آورده شده است. این بار در جلسه‌ای که جمعه ۲۸ آوریل برگزار شد، بانک مرکزی ژاپن، نرخ بهره را بدون تغییر در همان ۰.۱%- تثبیت کرد.

  اما این تمام ماجرا نیست. بسیاری از فعالان بازار انتظار داشتند که بانک ژاپن پس از انتصاب رئیس جدیدش، «کازوئو اوئدا» نهایتا به سمت سیاست انقباضی حرکت کند. البته بر خلاف انتظار آنها، «اوئدا» در اولین کنفرانس خبری خودش پس از جلسه ۲۸ آوریل اعلام کرد «اگر لازم باشد، ما سیاست پولی انبساطی را بدون هیچی تردیدی ادامه خواهیم داد.» شاید به این فکر کنید که سیاست پولی چقدر می‌تواند از این نرم‌تر شود اما اکنون فقط می‌دانیم که نرخ بهره فعلی ۰.۱%- حد پایینی نرخ بهره نیست.

  تاثیر گفته‌های رئیس بانک ژاپن را می‌توان روی چارت دید: USD/JPY فقط بعد از چند ساعت از ۱۳۳٫۳۰ به ۱۳۶٫۵۵ جهش کرد و ین ۳۲۵ نقطه ضعیف‌تر شد. البته هنوز با قله اکتبر ۲۰۲۲ فاصله زیادی داریم اما صعود تا سطح ۱۳۷٫۵۰ دیگر یک رؤیای دست‌نیافتنی نیست.

  این جفت‌ارز هفته قبل را در سطح ۱۳۶٫۳۰ به پایان رساند. نظر تحلیل‌گران درباره آینده نزدیک به این صورت است: فعلا فقط ۲۵% از متخصصان به رشد بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۶۵% به نزول معتقد هستند و انتظار دارند که ین تقویت می‌شود و ۱۰% هنوز تصمیمی نگرفته‌اند. ۸۵% از اسیلاتورها در D1 به سمت بالا هستند ( یک‌سوم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند) درحالی‌که ۱۵% باقیمانده خنثی هستند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۱۰% به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۶٫۰۰ قرار دارد. در ادامه با این سطوح و مناطق مواجه می‌شویم: ۱۳۵٫۶۰، ۱۳۵٫۱۵-۱۳۴٫۷۵، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۴۰-۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۲۹٫۶۵، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. سطوح مقاومت به این صورت هستند: ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۸٫۰۰-۱۳۷٫۹۰، ۱۳۹٫۰۵ و ۱۴۰٫۶۰.

  در هفته آینده انتظار نداریم هیچ اتفاق شاخصی در اقتصاد ژاپن بیفتد. ضمنا ژاپن منتظر یک سلسله تعطیلات است: ۳ می روز قانونی اساسی است، ۴ می روز سبز است و ۵ می هم روز کودکان است. به همین دلیل دینامیک‌های USD/JPY کاملا به اتفاقاتی که در آن‌سوی اقیانوس اطلس در آمریکا خواهند افتاد بستگی خواهند داشت.

ارز دیجیتال: در انتظار هاوینگ ۲۰۲۴

 • جفت‌ارز BTC/USD ، دوشنبه ۲۴ آوریل نزول خودش را ادامه داد و بعد از عبور از حمایت ۲۷۰۰۰ دلار تا ۲۶۹۳۳ دلار سقوط کرد. فعالان بازار پیش از آن آماده می‌شدند تا بیت‌کوین حتی از سطح حمایت قوی ۲۶۵۰۰ دلار هم پایین‌تر برود. البته بیت‌کوین به صورتی کاملا غیرمنتظره در ۲۶ آوریل تا ۳۰۰۲۰ دلار جهش کرد. ضعیف‌شدن دلار مثل دفعات قبلی دوباره بیت کوین را نجات داد و احتمالا در آینده هم بارها آن را نجات خواهد داد. دلیل این شوک، مشکلات بانک «First Republic Bank» بود که پس از یک سلسله ورشکستگی بانک‌های حامی ارز دیجیتال اتفاق افتاد که قبلا آنها را بررسی کرده‌ایم.

  همبستگی بین صنایع بانکداری و ارز دیجیتال به دلیل زنجیره اتفاقات زیر ایجاد می‌شود: ۱) انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو به بانک‌ها آسیب می‌زند، قیمت‌های دارایی آنها کاهش پیدا می‌کند، تقاضا برای خدمات آنها کم می‌شود و این باعث فرار مشتریان می‌شود ۲) این شرایط مشکلات جدی را برای برخی بانک‌ها ایجاد می‌کند و برخی را ورشکسته می‌کند ۳) این وضعیت می‌تواند فدرال رزرو را مجبور کند تا چرخه افزایش نرخ بهره را متوقف کند یا حتی نرخ بهره را کمتر کند. ضمنا فدرال رزرو شاید دوباره چاپ پول را شروع کند تا از نقدینگی بانک‌ها حمایت کند. ۴) نرخ بهره پایه و جریان جدید پول ارزان باعث کاهش ارزش دلار می‌شود و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا پولشان را به سمت دارایی‌های ریسکی مثل سهام و ارز دیجیتال هدایت کنند و این وضعیت قیمت این دارایی‌ها را افزایش می‌دهد. قبلا در همه‌گیری کووید-۱۹ این وضعیت را شاهد بودیم و شاید در آینده نزدیک دوباره با این وضعیت مواجه شویم.

  طبق اعلام «رائول پال» مدیر ارشد سابق «گلدمن ساکس» و سرمایه‌گذار بزرگ، احتمالا فدرال رزرو زنجیره افزایش نرخ بهره را متوقف کرده است. او وقوع رکودی را در آینده پیش‌بینی می‌کند که این رگولاتور را به « تغییر مسیر» و حمایت از بازارها با چاپ پول مجبور خواهد کرد. او عقیده دارد در آن شرایط، دارایی‌های ریسکی یک «موج ورود نقدینگی قطعی» را تجربه خواهند کرد. این جریان ورودی سرمایه باعث می‌شود تا صنعت ارز دیجیتال با ابتکارهای جدید فعال شود و تعداد افرادی که از دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند از رقم فعلی ۳۰۰ میلیون نفر به ۱ میلیارد نفر افزایش پیدا کند.

  متخصصان بانک بریتانیایی «استاندارد چارترد» عقیده دارند بیت کوین از وضعیتش به‌عنوان «پناهگاه دارای برند معتبر» برای جذب پس‌اندازها در شروع سال ۲۰۲۳ بهره‌برداری کرده است و وضعیت فعلی به ما پایان «زمستان ارز دیجیتال» را نشان می‌دهد. «استاندارد چارترد» عقیده دارد آشوب جدیدی که در بخش بانکداری اتفاق افتاده است، همچنین تثبیت دارایی‌های ریسکی به دلیل پایان چرخه جهش نرخ بهره فدرال رزرو و نهایتا افزایش سودآوری صنعت ماینینگ ارز دیجیتال، همگی در رشد بیشتر بیت کوین سهم دارند. ضمنا اولین چارچوب تنظیم بازارهای ارز دیجیتال اتحادیه اروپا که پارلمان اروپا آن را تصویب کرد هم باعث حمایت از بیت کوین می‌شود. اتفاق هاوینگ بعدی هم بر رشد بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت و بیت کوین پتانسیل رسیدن به ۱۰۰,۰۰۰ دلار در پایان سال ۲۰۲۴ را دارد.

  باید اشاره کنیم که موضوع هاوینگ هر روز بیشتر مطرح می‌شود. سرویس رسانه‌ای «Bitcoin Archive» به مخاطبان یادآوری می‌کند که کمتر از یک سال با این هاوینگ فاصله داریم و این اتفاق برای ۶ آوریل ۲۰۲۴ تا ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است البته این تاریخ نهایی نیست و شاید تغییر کند زیرا در گذشته هم تغییر کرده است.
  برخی فعالان بازار عقیده دارند این اتفاق اهمیت حیاتی برای قیمت آینده بیت کوین دارد. آنها عقیده دارند چرخه‌های ارز دیجیتال ثابت هستند و قیمت‌های بیت کوین حدود یک سال یا یک سال و نیم بعد از هاوینگ به سقف‌های بی‌سابقه‌ای می‌رسند، همان‌طور که در چرخه‌های قبلی هم شاهد بودیم. عده دیگری می‌گویند وضعیت بازار تغییر کرده است. بیت کوین به پدیده‌ای فراگیر تبدیل شده است و اکنون « قوانین و مقررات دیگری بر ارز دیجیتال حاکم شده‌اند» پس عوامل دیگر هم تاثیر قاطعی بر قیمت می‌گذارند و فقط نصف‌شدن پاداش ماینینگ بر روی قیمت بیت کوین تاثیر نمی‌گذارد.

  نکته مهم این است که عده دیگری از متخصصان از جمله «جیمی کوتس» تحلیل‌گر اطلاعات «بلومبرگ» پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین تا آوریل ۲۰۲۴ به ۵۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. «کوتس» می‌گوید «وقتی ۱۲ تا ۱۸ ماه تا هاوینگ باقی مانده است قیمت بیت کوین به کف خودش می‌رسد. ساختار چرخه فعلی شبیه به چرخه قبلی است. البته عوامل زیادی تغییر کرده‌اند: شبکه تا حد قابل‌توجهی تاب‌آورتر شده است و بیت کوین هرگز تابه‌حال یک رکود اقتصادی طولانی را تجربه نکرده بود». اگر پیش‌بینی او صحیح باشد ارزش بیت کوین از کفی که در نوامبر گذشته ثبت شد تا هاوینگ بعدی ۲۲۰% افزایش خواهد یافت.

  متخصص و معامله‌گری با نام مستعار «Doctor Profit» گفته‌های قبلی خودش درباره این که ۱۵۴۰۰ دلار کف بیت کوین است و احتمال نزول به زیر این نقطه خیلی کم است را به مخاطبانش یادآوری می‌کند. او اکنون می‌گوید نزول نوامبر ۲۰۲۲ یک کاپیتولاسیون (تسلیم) کامل از جمله برای ماینرهای بیت کوین بود و برخی از آنها مجبور شدند که بیت کوین و تجهیزاتشان را با ضرر بفروشند. «Doctor Profit» می‌گوید بیت کوین اکنون در مرحله انباشت و جمع‌آوری قرار دارد و بازار نه گاوی است و نه خرسی. این متخصص ضمنا به معامله‌گران توصیه می‌کند تا همبستگی بین بازار سهام چین و بیت کوین را به‌دقت زیر نظر داشته باشند، او عقیده دارد چین ممنوعیت ارز دیجیتال را لغو خواهد کرد و معامله آنها را قانونی می‌کند و این موضع اثر مثبت بلندمدتی بر قیمت ارز دیجیتال خواهد گذاشت.

  تحلیل‌گر دیگری با نام مستعار «DonAlt» افت BTC/USD تا کف خودش در نوامبر ۲۰۲۲ را یک استثنا می‌داند اما اصلاح تا ۲۰۰۰۰ دلار را ممکن می‌داند و می‌گوید این نقطه برای جمع‌کردن بیت کوین و خرید مجدد خوب است.

  از زمانی که نظرات تحلیل‌گری با نام مستعار «PlanB» که برای مدل ذخیره به جریان (S2F) مشهور است را بررسی کردیم، مدتی می‌گذارد. او همچنان اصرار دارد که پیش‌بینی‌هایش بر اساس این مدل درست از آب درمی‌آیند. او در پستی این‌طور نوشته است «می‌توانیم قبل از هاوینگ انتظار داشته باشیم که بیت کوین به ۳۲۰۰۰ دلار برسد و بعد از آن به ۶۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. پس از هاوینگ هم کف بیت کوین ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد بود و قیمت آن می‌تواند به یک میلیون دلار برسد. اما قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ باید به طور متوسط به ۵۴۲۰۰۰ دلار برسد». این تحلیل‌گر ضمنا روی این نکته تاکید می‌کند که رفتار بازار ارز دیجیتال کاملا منطبق با S2F است و انتقادها از این مدل بی‌اساس هستند.

  باید به این نکته اشاره کنیم که «PlanB» تنها کسی نیست که پیش‌بینی‌های خیلی خوش‌بینانه درباره بیت کوین دارد، پیش‌بینی‌هایی که «وارن بافت» افسانه‌ای آنها را «تله موش مسموم» می‌نامد. «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب محبوب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» عقیده دارد ارزش بیت کوین تا سال ۲۰۲۵ تا ۵۰۰,۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت. و «Ark Invest» هم با نگاه به یک دهه آینده رقم یک میلیون دلار را برای قیمت هر سکۀ بیت کوین ذکر می‌کند.

  BTC/USD در شب جمعه ۲۸ آوریل با قیمت ۲۹۳۴۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۲۰۵ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۵۳ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع کریپتو ظرف هفت روز از ۵۰ به ۶۴ نقطه افزایش پیدا کرده است و از منطقه خنثی به منطقه طمع رسیده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید