2023 آوریل 22

EUR/USD: پیش‌بینی افزایش نرخ بهره: دلار آمریکا: ۰.۲۵%+، یورو: ۰.۵۰%+

 • چون خبر اقتصادی مهمی وجود نداشت، دینامیک‌های EUR/USD در روزهای اخیر بر اساس احساسات نمایندگان رگولاتورهای اصلی درباره افزایش نرخ بهره در جلسات آینده فدرال رزرو در ۲ و ۳ می و بانک مرکزی اروپا در ۴ می تعیین شدند.

  شاخص دلار آمریکا (DXY) پس از گفته‌های «کریستوفر والر» نماینده فدرال رزرو افزایش پیدا کرد او گفت علی‌رغم تهاجمی‌ترین سیاست پولی انقباضی از دهه ۱۹۸۰ تابه‌حال، فدرال رزرو «پیشرفت قابل‌توجهی» در بازگرداندن تورم به سطح هدف ۲% نداشته است و نرخ بهره همچنان باید افزایش پیدا کند. پس از این اظهارات، شاخص DXY ، دوشنبه 17 آوریل از مقاومت ۱۰۲٫۰۰ عبور کرد و به سطح ۱۰۲٫۲۲ رسید.

   «رافائل بوستیک» رئیس بانک فدرال رزرو شعبه آتلانتا هم از «کریستوفر والر» حمایت کرده اما گفت «یک افزایش نرخ دیگر برای ما کافی است و پس از آن باید عقب بنشینیم و ببینیم سیاست‌های ما چه تاثیری بر اقتصاد آمریکا گذاشته‌اند.»

   «پاتریک هارکر» رئیس فدرال رزرو شعبه فیلادلفیا می‌گوید بانک مرکزی آمریکا به‌زودی افزایش نرخ بهره را متوقف می‌کند و پس از آن یک وقفه تقریبا یک سال و نیمه وجود خواهد داشت. «هارکر» که به‌عنوان بخشی از «اقدام وارتون برای سیاست‌گذاری و تنظیم مالی» سخنرانی می‌کرد گفت «چون تأثیرگذاری کامل سیاست‌های پولی بر اقتصاد شاید تا ۱۸ ماه طول بکشد، ما داده‌های قابل‌دسترس را به‌دقت تحلیل خواهیم کرد تا بفهمیم چه اقدامات دیگری باید انجام دهیم.»

  یکی از اعضای دیگر کمیته بازار باز فدرال (FOMC) هم «لورتا مَستر» رئیس فد شعبه کلیولند است که می‌گوید فد به تکمیل چرخه افزایش نرخ بهره نزدیک شده است. البته «مستر» عقیده دارد چون تورم آمریکا همچنان خیلی بالا باقی می‌ماند «نرخ بهره باید تا سطح بالای ۵% افزایش پیدا کند و مدتی در آن سطح باقی بماند». اما خانم «مَستر» دقیقا نگفته است که نرخ بهره باید چقدر بالاتر از ۵% برود (چون نرخ بهره فعلی اکنون ۵.۰۰% است) و تا چه مدت در آن سطح بماند.

  چهارشنبه ۱۹ آوریل، « Beige Book» منتشر شد : این بررسی اقتصادی توسط فدرال رزرو بر اساس گزارش اسناد دوازده بانک فدرال رزرو که این سیستم را تشکیل می‌دهند، تهیه می‌شود. با تحلیل محتوای اسناد به خلاصه‌ای از نکات زیر می‌رسیم: ۱) در هفته‌های اخیر، حرارت اقتصاد تا حدی کاهش پیدا کرده است درحالی‌که تورم همچنان نسبتا بالا است؛ ۲) میزان افزایش دستمزدها اندکی کمتر شده است اما همچنان بالا است؛ ۳) سطح کلی قیمت‌ها در دوره گزارش کمی افزایش یافته است اگرچه ظاهرا شتاب رشد قیمت‌ها کندتر شده است.

  بازار با درنظرگرفتن مطالب «Beige Book» و گفته‌های اعضای «FOMC» به این نتیجه رسید که فدرال رزرو در جلسات ۲ و ۳ می خودش، نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا (bp) افزایش خواهد داد و پس از آن یک وقفه ایجاد خواهد شد. طبق پیش‌بینی «WIRP» احتمال این مقدار افزایش نرخ بهره حدود 90% است، این احتمال در شروع هفته قبل ۸۰% و در آغاز ماه آوریل ۵۰% بود. این احتمال در قیمت‌های فعلی بازار محاسبه شده است. هنوز قیمت‌های فعلی با درنظرگرفتن کاهش نرخ بهره احتمالی در پایان سال تعیین می‌شوند (قبلا پیش‌بینی می‌شد که دو کاهش نرخ بهره اجرا شود).

  در اوایل تابستان شاید شفافیت بیشتری درباره سیاست اقتصادی آمریکا ایجاد شود. در فاصله بین جلسات ۲ تا ۳ می و جلسه بعدی یعنی ۱۳ و ۱۴ ژوئن، دو گزارش اشتغال دیگر، دو گزارش CPI/PPI و یک گزارش فروش خرده‌فروشی منتشر خواهند شد، واضح است که همه این داده‌ها بر سیاست‌های آینده فدرال رزرو تأثیر زیادی خواهند گذاشت.

  شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آن‌سوی اقیانوس اطلس چهارشنبه ۱۹ آوریل منتشر شد و نشان داد تورم سال‌به‌سال منطقه یورو از ۸.۵% به ۶.۹% کاهش پیدا کرده است. اما چون این نزول کاملا منطبق بر پیش‌بینی‌های قبلی بود تأثیر زیادی بر قیمت‌های این جفت‌ارز نداشت.

  صورت‌جلسات سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در ماه مارس در فردای آن روز یعنی پنجشنبه ۲۰ می منتشر شدند. طبق این اسناد، اکثریت قاطع اعضای شورای حکام با پیشنهاد اقتصاددان اصلی «فیلیپ لین» برای افزایش bp ۵۰ نرخ بهره کلیدی و رساندن آن به ۴.۰۰% موافق بودند.

  وضعیتی که در بالا تشریح کردیم باعث شد شاخص دلار DXY در منطقه ۱۰۲٫۰۰-۱۰۱٫۷۰ تثبیت شود و EUR/USD در دامنه ۱٫۱۰۰۰-۱٫۰۹۱۰ باقی بماند. در پایان هفته کاری شاخص «S&P Global» نقش خیلی کوچکی در قیمت‌ها بازی کرد و آمارهای مقدماتی درباره شاخص مدیران خرید (PMI) در ماه آوریل را منتشر کرد. درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد این شاخص ۵۲٫۸ باشد و مقدار قبلی آن ۵۲٫۳ بود اما PMI ترکیبی عملا به ۵۳٫۷ رسید که تا حدی از خوش‌بینی درباره وضعیت اقتصاد آمریکا حمایت می‌کرد البته این حمایت خیلی طول نکشید. EUR/USD به همین دلیل قوس آخر خودش را تقریبا در مرز بالایی کانال هفتگی و حوالی ۱٫۰۹۸۸ ثبت کرد.
  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه، ۲۱ آوریل، نظرات تحلیل‌گران به سه بخش تقریبا مساوی تقسیم می‌شود: ۳۵% از آنها انتظار تضعیف بیشتر دلار را دارند، ۳۵% فکر می‌کنند دلار تقویت می‌شود و ۳۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. از نظر تحلیل تکنیکال، همه اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ سبز هستند و ۸۵% اسیلاتورها هم سبزرنگ هستند ولی ۱۵% قرمز هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱٫۰۹۵۵-۱٫۰۹۲۵ قرار دارد و سپس به این نقاط و مناطق می‌رسیم: ۱٫۰۸۸۵-۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۷۵، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۴۹۰. گاوها در حوالی ۱٫۱۰۱۵-۱٫۱۰۰۰ با اولین مقاومت روبرو می‌شوند و سپس به مقاومت‌های ۱٫۱۰۷۰-۱٫۱۰۵۰، ۱٫۱۱۱۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵ خواهند رسید.

  در هفته آینده انتظار داریم که آمارهای اقتصادی زیادی به‌خصوص درباره آمریکا منتشر شوند. «شاخص اعتماد مصرف‌کننده آمریکا» روز سه‌شنبه ۲۵ آوریل منتشر خواهد شد. چند روز بعد آمارهای مربوط به حجم سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای و کالاهای بادوام آمریکا اعلام خواهند شد. پنجشنبه ۲۷ آوریل نیز داده‌های بیکاری و GDP منتشر خواهند شد و جمعه هم هزینه‌های مصرف‌کننده شخصی آمریکا منتشر می‌شوند در پایان هفته کاری، اطلاعات زیادی درباره وضعیت اقتصادی آلمان که لوکوموتیو اصلی اتحادیه اروپا است، منتشر خواهد شد. در این روز نماگرهای GDP، بیکاری و شاخص مهم تورم CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده) اعلام خواهند شد. البته در هفته آینده انتظار نداریم که نمایندگان فدرال رزرو سخنرانی کنند چون دوره سکوت از ۲۱ آوریل آغاز شده است و تا کنفرانس خبری «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در جلسه ماه می ادامه خواهد داشت و در این مدت، هیچ اظهارنظر دیگری از سوی مسئولان نخواهیم شنید.

GBP/USD: اوضاع بد نیست ولی خوب هم نیست

 • چهارشنبه ۱۹ مارس داده‌های تورم ماه مارس بریتانیا منتشر شدند و خیلی بد نبودند اما خیلی خوب هم نبودند مقدار CPI در ماه مارس از ۱۰.۴% سال‌به‌سال به فقط ۱۰.۱% افت کرده بود درحالی‌که بازار انتظار داشت تا ۹.۸% افت کند. این حقیقت که قیمت‌های مصرف‌کننده بالا باقی‌مانده‌اند باعث می‌شود انتظار داشته باشیم بانک مرکزی انگلستان (BoE) به افزایش نرخ بهره ادامه دهد. این انتظار باعث کمی حمایت از پوند شد.

  شاخص مدیران خرید (PMI) تعدیل‌شده S&P Global/CIPS در بخش تولید انگلستان که پیش‌بینی می‌شد ۴۸٫۵ باشد در واقعیت ظرف یک ماه از ۴۷٫۹ به ۴۶٫۶ افت کرده بود. ولی شاخص مقدماتی فعالیت تجاری در بخش خدمات یک شگفتی خلق کرد: درحالی‌که مقدار مارس آن ۵۲٫۹ بود و پیش‌بینی می‌شد همین مقدار باقی بماند اما این شاخص در ماه آوریل به ۵۴٫۹ جهش کرد. بنابراین PMI ترکیبی از ۵۲٫۲ در ماه مارس به ۵۳٫۹ در ماه آوریل افزایش پیدا کرد.
  دکتر «جان گلن»، اقتصاددان اصلی «مؤسسه ثبت‌شده تامین و عرضه» (CIPS) انگلستان در اظهارنظری درباره این نتیجه مثبت گفت «این سریع‌ترین احیای اقتصادی امسال بود که نشان می‌دهد کسب‌وکارها از بسته‌های احیای اقتصادی که به اقتصاد انگلستان ارائه شده است، استفاده می‌کنند و به لطف سفارش‌های جدید و بهبود عملکرد زنجیره تامین، سطوح فعالیت کسب‌وکارها به‌سرعت افزایش یافته است».

  روز جمعه ۲۱ آوریل دفتر آمارهای ملی انگلستان گزارش داد که فروش خرده‌فروشی بعد از افزایش ۱.۱% که در فوریه تجربه کرده بود در ماه مارس ۰.۹% افت کرده است. این داده‌ها ضعیف‌تر از مقدار پیش‌بینی شده بودند و نزول ۰.۵% را نشان می‌دادند و فشارها روی پوند را بیشتر کردند.

  GBP/USD دوره پنج‌روزه را در ۱٫۲۴۱۴ آغاز کرد و آن را تقریبا در ۱٫۲۴۴۲ به پایان رساند و یک حرکت ساید را در چهارچوب آمارهای ضدونقیض ثبت کرد. در حال حاضر ۴۵% از متخصصان طرف‌دار پوند هستند و انتظار دارند این جفت‌ارز رشد کند، ۳۵% طرف‌دار دلار هستند و ۲۰% به تداوم روند ساید رأی می‌دهند. توازن قوا در اسیلاتورهای D1 به این صورت است: ۳۵% از آنها سبز هستند و ۲۵% قرمزرنگ هستند و ۴۰% هم خاکستری خنثی هستند. همه اندیکاتورهای روند سبز هستند. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۴۰۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. وقتی این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند با این مقاومت‌ها روبرو خواهد شد: ۱٫۲۴۸۰-۱٫۲۴۵۰، ۱٫۲۵۴۰-۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد انگلستان در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

USD/JPY: انتظار نداریم بانک مرکزی ژاپن ما را شگفت‌زده کند

 • جفت‌ارز USD/JPY به بالاترین سطح در شش هفته اخیر رسید و در ۱۹ آوریل ارتفاع ۱۳۵٫۱۳ را لمس کرد. افت ین به دلیل گزارش «وزارت مالی ژاپن» درباره کسری تجاری ژاپن در سال مالی ۲۰۲۲ تشدید شد. کسری تجاری این کشور ۱۶۰ میلیارد دلار بود که رکورد منفی بی‌سابقه‌ای از سال ۱۹۷۹ تابه‌حال به شمار می‌رود. هم‌زمان در گزارش شش‌ماهه بانک مرکزی ژاپن که در ۲۱ آوریل منتشر شد، شرایط کاملا مثبت بود چون «سیستم مالی ژاپن به‌عنوان یک کل، کاملا پایدار و باثبات بود» و انتظار کاهش تورم تا هدف ۲% در کل صورت‌های مالی مشهود بود.

  هفته بعد در جمعه ۲۸ آوریل، جلسه تاریخی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) برگزار خواهد شد. این جلسه تاریخی است اما به این دلیل که تصمیمات انقلابی در آن گرفته می‌شود، تاریخی نیست بلکه به این دلیل تاریخی است که اولین جلسه‌ای است که رئیس جدید بانک مرکزی، «کازوئو اوئدا» پس از کناره‌گیری «هاروهیکو کورودا» ریاست جلسه را به عهده خواهد داشت. چند منبع مطلع به «رویترز» گفته‌اند که بانک ژاپن احتمالا سیاست پولی بسیار نرم خودش را در این جلسه ادامه می‌دهد بدون این که تغییری در اهداف نرخ بهره یا کریدور بازده خودش ایجاد کند. می‌دانید که اکنون نرخ بهره در سطح منفی ۰.۱%- است و آخرین باری که این نرخ تغییر کرده است در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۶ بوده که ۲۰ نقطه مبنا کاهش یافته است.

  سه عامل اصلی می‌توانند از ین حمایت کنند: فرار سرمایه‌گذاران از ریسک، تضعیف دلار به دلیل انبساطی شدن سیاست پولی فدرال رزرو و کاهش بازده اوراق خزانه. می‌دانید که رابطه مستقیمی بین اوراق ده‌ساله آمریکا و USD/JPY وجود دارد. اگر بازده اوراق خزانه آمریکا افت کند، ین رشد می‌کند و این جفت‌ارز یک روند نزولی را خلق می‌کند.

  هفته گذشته USD/JPY کارش را در ۱۳۴٫۱۲ به پایان رساند. نظر تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز کوتاه‌مدت این جفت‌ارز به این صورت است: ۳۵% از متخصصان به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۶۵% انتظار نزول آن را دارند و فکر می‌کنند ین تقویت می‌شود. ۹۰% از اسیلاتورها در D1 به سمت بالا هستند (۱۰% از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند)، ۱۰% باقیمانده هم خنثی هستند. ۷۵% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۲۵% به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۴٫۰۰ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۴۰-۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۲۹٫۶۵، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۳۵٫۱۵-۱۳۴٫۷۵، ۱۳۶٫۰۰-۱۳۵٫۹۰، ۱۳۷٫۰۰، ۱۳۷٫۵۰ و ۱۳۸٫۰۰-۱۳۷٫۹۰.

  جلسه بانک مرکزی ژاپن و کنفرانس خبری بعدی رئیس آن اتفاق مهمی است. انتظار نداریم هیچ آمار مهمی درباره وضعیت اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین نزول می‌کند اما خوش‌بینی بیشتر می‌شود

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۴ تا ۲۸ آوریل ۲۰۲۳1

 • گاوها از ۱۰ آوریل تلاش کردند تا BTC/USD را بالای حمایت ۲۹۰۰۰ دلار نگه دارند. البته بیت‌کوین در پنجشنبه ۲۰ آوریل سقوط کرد و بقیه ارزهای دیجیتال را هم با خودش پایین کشید و موجی از بستن پوزیشن‌های لانگ را به راه انداخت. هیچ دلیل واضحی برای این دراوداون، نام زیبایی که «Coinglass» برای آن انتخاب کرده است، وجود ندارد. برخی تحلیل‌گران عقیده دارند عدم وجود اخبار خاص باعث شد تا سیگنال‌های تکنیکال اهمیت پیدا کنند. شاید رشد اندک شاخص دلار DXY در ۱۴ تا ۱۷ آوریل هم در این نزول نقش داشت. اما علی‌رغم این افت، بسیاری از متخصصان به چشم‌انداز بیت‌کوین کاملا خوش‌بین هستند، هم مقیاس‌های شبکه و هم عوامل اقتصاد کلان این موضوع را تایید می‌کنند. شروع خوب بیت کوین که بازده ۷۰% را در سه‌ماهه اول نشان داد، اشتهای سرمایه‌گذاران را تحریک کرد. متخصصان «گلدمن ساکس» به همین دلیل، بیت کوین را مؤثرترین دارایی مالی در سال ۲۰۲۳ نامیدند.
  آژانس تحلیلی «گلسنود» می‌گوید علی‌رغم فروپاشی «FTX» و سخت‌گیرانه شدن مقررات ارز دیجیتال، دارایی‌های هولدرهای بلندمدت (آدرس‌هایی که سکه‌های آنها بیش از ۱۵۵ روز دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند) به ۱۴٫۲ میلیون BTC افزایش پیدا کرده است. این عدد نزدیک به سقف تاریخی است و نشان می‌دهد که مالکان بیت کوین روی رشد آن در آینده حساب می‌کنند.

  اکنون هیچ شناخت واضحی از سیاست پولی آینده فدرال رزرو آمریکا نداریم. اما رفتار این رگولاتور بزرگ آمریکایی، تأثیر قاطعی بر نرخ تبادل دلار خواهد داشت و تعیین می‌کند که ترازوی BTC/USD به کدام سمت متمایل می‌شود. «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب محبوب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» این هفته دوباره درباره حتمی بودن وقوع آشوب مالی صحبت کرد و از سرمایه‌گذاران خواست تا بیشتر روی بیت کوین، طلا و نقره سرمایه‌گذاری کنند. این بازرگان وعده داد که در آینده نزدیک ذخایر ارز دیجیتال خودش را افزایش می‌دهد چون به فدرال رزرو و سیاست‌های اقتصادی دولت جو بایدن اعتماد ندارد. طبق پیش‌بینی «کیوساکی» اگر سرمایه‌های بزرگ روی طلای فیزیکی و دیجیتال فعال شوند، قیمت این دارایی‌ها در سال ۲۰۲۵ به ترتیب به ۵۰۰۰  دلار و ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

  اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که طبق اعلام «گلسنود»، ضریب همبستگی بین XAU و BTC در حال افزایش است و اکنون از ۰٫۸۵ فراتر رفته است. این ارتباط بیت کوین با دارایی‌های امن کلاسیک می‌تواند حمایت جدی از بیت کوین را ایجاد کند چون طلا از قبل به سقف تاریخی خودش رسیده است و آماده شده تا سقف جدیدی را ثبت کند.

  شرکت « Ark Invest» حتی به آینده دورتری نسبت به «رابرت کیوساکی» چشم دوخته است و زمان رسیدن بیت کوین به ۱ میلیون دلار را اعلام کرده است. «یاسین المنجرا»، تحلیل‌گر این شرکت می‌گوید «در دهه آینده، با رشد اقتصاد دیجیتال، ارزش بیت کوین می‌تواند به ۱ میلیون دلار برسد». او می‌داند که رشد قیمت ۳۰ برابری یک سکه عجیب به نظر می‌رسد اما می‌گوید اگر به تاریخ توسعه ارز دیجیتال نگاه کنید این قیمت «کاملا منطقی» است.
  این تحلیل‌گر «Ark Invest» عقیده دارد اظهارنظرهایی که می‌گویند برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین خیلی دیر شده است، اشتباه هستند. این متخصص به عملکرد چشمگیر بیت کوین در چند وقت اخیر اشاره می‌کند که باعث شده تا این طلای دیجیتال به بخش جذابی از پورتفوی‌های سرمایه‌گذاری تبدیل شود. «المنجرا» می‌گوید سهم منطقی بیت کوین در نهادها باید بین ۲.۵% تا ۶.۵% باشد که بستگی به سود کلی پرتفوی و اشتهای ریسک آنها دارد.

  «بابی لی» مؤسس اپلیکیشن «Ballet» و مدیرعامل سابق صرافی ارز دیجیتال «BTCC China» هم نظر مشابهی دارد. او عقیده دارد به دلیل بحران بانکی، ارزهای دیجیتال توانسته‌اند کیفیت دارایی‌های امن را از خود نشان دهند. او می‌گوید «مردم فهمیده‌اند که پولشان در بانک الزاما امن نیست. مؤسسات این پول‌ها را به شرکت‌ها و بنگاه‌ها وام می‌دهند. ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین امکان نگهداری توسط خود شخص و کنترل شخصی روی منابع را فراهم می‌کنند». «لی» به احیای بیت کوین بعد از زمستان ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ هم اشاره می‌کند. این متخصص کهنه‌کار صنعت ارز دیجیتال می‌گوید «مدتی طولانی است که شرایط را دنبال می‌کنم. ارز دیجیتال چرخه‌های چهار‌ساله دارد [...] و اکنون در چرخه احیا قرار داریم. وضعیت کاملا نویدبخش به نظر می‌رسد».

  گزارشی که محققان «Matrixport» منتشر کرده‌اند می‌گوید قیمت بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۲ به کف قیمتی پیش‌بینی شده رسیده است. این تحلیل‌گران توضیح می‌دهند که کف بیت کوین در گذشته بین ۴۵۸ تا ۵۱۵ روز قبل از هاوینگ بعدی اتفاق افتاده است. هاوینگ بعدی برای آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، بنابراین کف پیش‌بینی شده بین نوامبر ۲۰۲۲ و ژانویه ۲۰۲۳ است. حالا که این کف به‌درستی پیش‌بینی شده است انتظار داریم که این مدل باز هم درست کار کند و ارزش بیت کوین در بهار ۲۰۲۴ تا ۶۳۱۶۰ دلار صعود کند.

  آژانس تحلیلی «K33» پیش‌بینی می‌کند که در کوتاه‌مدت، BTC/USD در 30 روز آینده تا ۵۰% دیگر رشد کند. این تحلیل بر اساس شباهت شگفت‌انگیز چرخه‌های سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ بیان شده است. در هر دو مورد ۳۷۰ روز زمان لازم بود تا بیت کوین از کف به سقف تاریخی برسد و بعد از ۱۴۰ روز، ۶۰% از افت خودش را جبران کرده بود. برون‌یابی بیشتر نشان می‌دهد که بیت کوین در ده روز آخر ماه می حوالی ۴۵۰۰۰ دلار معامله خواهد شد.

  «مایک نووگراتز» مدیرعامل «گلکسی دیجیتال» پیش‌بینی ملایم‌تری دارد و به آینده دورتری چشم دوخته است. او عقیده دارد قیمت بیت کوین فقط وقتی تا ۴۰۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت که فدرال رزرو کاهش نرخ بهره کلیدی را آغاز کند. «نووگراتز» می‌گوید «پرسودترین معاملات تابه‌حال پوزیشن‌های لانگ روی طلا، یورو، بیت کوین و اتریوم بوده‌اند و در آینده باز هم همین معاملات خواهند بود: وقتی فدرال رزرو افزایش [نرخ بهره پایه] را متوقف کند و کاهش بهره را شروع کند، این دارایی‌ها عملکرد خوبی خواهند داشت». او پیش‌بینی می‌کند که در شرایط فروپاشی بانک‌های آمریکا، وام‌های اعطایی هم کاهش پیدا کنند. او می‌گوید این شرایط می‌تواند بحران اعتباری ایجاد کند و فدرال رزرو به دلیل «کندشدن حرکت اقتصاد» مجبور به کاهش قاطعانه‌تر نرخ بهره نسبت به انتظارات قبلی خواهد شد.

  البته بر خلاف خوش‌بینی زیادی که در گفته‌های بالا وجود دارد، پیش‌بینی «نیکولاس مرتن» کاملا بدبینانه است. او در ویدئوی جدیدی در «DataDash» به ۵۱۱۰۰۰ مشترک خودش اعلام کرد که حالا زمان فروش بیت کوین است چون بیت کوین از نوامبر ۲۰۲۲ تقریبا ۱۰۰% رشد کرده است. «مرتن» عقیده دارد آخرین افزایش قیمت بیت کوین می‌تواند یک تله باشد چون بازارهای ارز دیجیتال در وضعیت بیش‌خرید هستند. این متخصص با کسانی که می‌گویند بیت کوین سناریوی ۲۰۱۹ را دنبال می‌کند و ظرف چند ماه تا ۳۰۰% رشد خواهد کرد، مخالف است. او می‌گوید سناریوی ژوئن ۲۰۲۱ احتمالا تکرار می‌شود در آن زمان بیت کوین به سقف تاریخی خودش رسید و ریزش کرد.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۲۱ آوریل، BTC/USD در قیمت ۲۷۳۰۵ دلار معامله می‌شود. مجموع ارزش بازار ارز دیجیتال هم ۱٫۱۵۳ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۲۷۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ظرف هفت روز از ۶۸ به ۵۰ افت کرد و از منطقه طمع به مرکز منطقه خنثی رفت.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید