2023 آوریل 18

تاریخ مالی جهان سرشار از اتفاقات شگفت‌انگیز و جذاب است. پشت هر موفقیت یا شکستی یک فرد برجسته وجود دارد. یکی از این افراد تأثیرگذار، «پل تودور جونز دوم»، معامله‌گر آمریکایی، متخصص مالی و موسس موفق‌ترین هج‌فوند جهان به نام «Tudor Investment Corporation» است.

آغاز سفری طولانی

پل تودور جونز (PTJ) در ۲۸ سپتامبر ۱۹۵۴ در ممفیس در ایالت تنسی آمریکا متولد شد. او در زادگاهش از دبیرستان و دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و بعدا مدرک اقتصادش را از «دانشگاه ویرجینیا» اخذ کرد. او در سال ۱۹۷۶ به «E.F. Hutton» در نیویورک پیوست و کارش در صنعت مالی را شروع کرد. او در آنجا به‌عنوان یک کارمند اداری استخدام شد اما به‌زودی استعدادش را نشان داد و به مقام تحلیل‌گر بازار سهام رسید و به‌سرعت یکی از موفق‌ترین معامله‌گران شرکت شد. «جونز» قبل از رفتن به «Commodities Corporation» (CC) که در بازارهای فیوچرز معامله می‌شد، طی چند سال کارش در «E.F. Hutton» در زمینه تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها و انتخاب سهام، تجربه ارزشمندی را کسب کرد.

او در سال ۱۹۸۰ در سن ۲۶ سالگی تصمیم گرفت هج‌فوند خودش را راه‌اندازی کند و شرکت «Tudor Investment Corporation» را تأسیس کرد. این متخصص مالی جوان با سرمایه‌ای اندک کارش را آغاز کرد و کل پولی که در آن زمان داشت را در شرکت خودش سرمایه‌گذاری کرد. او به‌مرور دوستان و آشنایانش را متقاعد کرد و پول مشتریان  جدید را جذب کرد و به لطف استعداد و توانائی ریسک‌پذیری خودش توانست صندوقش را سریع توسعه بدهد. «تودور جونز» هم‌زمان در «مدرسه بازرگانی هاروارد» ثبت‌نام کرد اما به‌زودی فهمید که آنها در این مدرسه اصلاً چیزی که او می‌خواست بیاموزد را آموزش نمی‌دهند.

«تودور جونز» ایده تحصیلات بیشتر را کنار گذاشت و کل وقتش را صرف معاملات عملی کرد و عمویش که کل زندگی‌اش را در بازار سهام گذرانده بود در این کار به او کمک می‌کرد.

پنج سال اول کار صندوق «Tudor Investment Corporation» با سود سالانه بیش از 100% همراه بود. «پال» در سال ۱۹۸۵ در زمانی که بیش از ۲۰ میلیون درآمد سود از معاملات غلات به دست آورد، اولین موفقیت بزرگش را کسب کرد. سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۶  صندوق او به سود ۹۲.۲% رسید ولی این سود از نظر ««پل تودور جونز دوم»» سود خوبی نبود و از آن راضی نبود.

این معامله‌گر بعد از ۹ اکتبر ۱۹۸۷ بین عموم مردم مشهور شد. در این روز که به «دوشنبه سیاه» مشهور است، یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های بازار سهام آمریکا اتفاق افتاد که باعث شد «شاخص‌های سهام» در همه قاره‌ها ریزش کنند. «تودور جونز» که این اتفاق را از قبل پیش‌بینی کرده بود توانست بیشترین سود را از این وضعیت ببرد و ۱۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد و سرمایه خودش را سه برابر کرد. دقیقا یک سال بعد، هر یک‌دلاری که در سرمایه‌گذاران در «Tudor Investment» سرمایه‌گذاری کرده بودند، ۱۳ برابر شده بود. سال ۱۹۹۰ هم سال مالی موفقی برای او بود و وقتی بازار ژاپن سقوط کرد او سود کلانی کسب کرد.

چطور بیشترین سود را از ترید به دست بیاوریم؟ ۱۰ قانون پل تودور جونز، پادشاه وال‌استریت1

عوامل موفقیت

یکی از موفقیت‌های بزرگ «تودور جونز» توانایی او در تحلیل بازار بود، او براین‌اساس حرکت‌های بازار را پیش‌بینی می‌کرد و مؤثرترین تصمیم‌ها را درباره خریدوفروش دارایی‌ها می‌گرفت. روش او شامل تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و تحلیل وضعیت بازار می‌شد. ««پل تودور جونز دوم»» به دلیل توانایی‌اش برای محاسبه ریسک و استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک برای حفاظت از سرمایه‌گذاری‌اش مشهور است. او از روش‌های گوناگونی برای کاهش ضررهای احتمالی استفاده می‌کرد مثلا استفاده از حد ضرر، متنوع‌کردن پرتفوی و تعیین یک اندازه حداکثر پوزیشن مجاز در هر معامله. عامل دیگری که در موفقیت‌های او سهم داشت توانایی او برای سازگاری با شرایط در حال تغییر بازار است. او به‌سرعت به تغییرات وضعیت اقتصادی و سیاسی  و تغییر پارامترهای تکنیکال بازار واکنش نشان می‌داد و این کار به او اجازه می‌داد تا استراتژی‌های معاملاتی خودش را با شرایط موجود سازگار کند و برای هج‌فوند خودش سود به دست بیاورد.

استراتژی‌های معاملاتی

استراتژی‌هایی که «تودور جونز» استفاده می‌کرد  بر اساس وضعیت بازار تغییر می‌کردند. برخی از این استراتژی‌ها بر اساس تحلیل تکنیکال یا بنیادی بودند و برخی دیگر بر اساس تحلیل‌های آماری و مدل‌های ریاضی بودند و برخی دیگر هم همه چیز را با هم ترکیب می‌کردند.

یکی از مشهورترین استراتژی‌هایی که او استفاده می‌کرد «معاملات کوتاه‌مدت» بود در این استراتژی او دارائی‌هایی را ظرف مدت کوتاهی که معمولا چند روز می‌شد، می‌خرید و می‌فروخت. این استراتژی بر اساس تحلیل پارامترهای تکنیکال بازار انجام می‌شد و به دلیل نقدشوندگی بالا و گردش سریع سرمایه برای او سودآور بود.

استراتژی دیگری که «تودور جونز» استفاده می‌کرد، استراتژی «معاملات کلان» بود. این استراتژی از تحلیل پارامترهای اقتصاد کلان مثلا تورم، نرخ بهره و رشد اقتصادی تشکیل می‌شد تا او بتواند جهت بازار را تعیین کند. این استراتژی بر اساس تحلیل بنیادی اجرا می‌شد و به «جونز» اجازه می‌داد تا از روندهای بلندمدت بازار سود ببرد.

یک حقیقت جالب: در سال ۱۹۸۷ مستندی درباره ««پل تودور جونز دوم»» ساخته شد، او در این مستند رازهای معاملاتش را بیان می‌کند. اما او از سال ۱۹۹۰ مبارزه فعال برای عدم انتشار و پخش این مستند را آغاز کرده است و حتی کپی‌های آن را می‌خرد. چند  نظریه درباره دلایل این کار وجود دارند. یکی از آنها این است که روش‌های معاملاتی ««پل تودور جونز دوم»» در مرز دست‌کاری بازار قرار می‌گرفتند و او تصمیم داشت این موضوع عمومی نشود.
حقیقت دیگر: ««پل تودور جونز دوم»» در سال ۱۹۹۴ جریمه‌ای به مبلغ ۸۰۰ هزار دلار (دومین جریمه بزرگ تا آن زمان) را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) پرداخت کرد تا خودش را از اتهام تخلف از قانون «بورس و اوراق بهادار» تبرئه کند. اما این متخصص مالی به ارتکاب تخلف اعتراف نکرد بلکه ارتکاب تخلف را انکار می‌کرد.

۱۰ قانون «پل تودور جونز دوم»

  1. قبل از هر چیز، امنیت سرمایه‌تان را تامین کنید، و فقط بعد از آن به کسب سود فکر کنید.
  2. احساسات را سرکوب کنید.
  3. برای شناختن بازار اشتیاق داشته باشید و نه برای معامله‌کردن.
  4. انضباط ریسک را در خودتان پرورش دهید.
  5. به‌هرحال قطعا روزی ضرر خواهید کرد.
  6. دنبال نقاط پیوُت بگردید.
  7. تجربه و تمرین مهم‌تر از تئوری هستند.
  8. یک سرمایه‌گذار معتبر را پیدا کنید، معاملاتش را تماشا کنید و از آن یاد بگیرید.
  9. روی پوزیشن‌های ضعیف پافشاری نکنید.

نتیجه ۱۷ میلیارد دلاری

موفقیت ««پل تودور جونز دوم»» در معامله در بازارهای مالی به او اجازه داد یکی از موفق‌ترین هج‌فوندهای جهان را تأسیس کند و سرمایه‌گذاری عظیمی را جذب کند و میلیاردها دلار سود برای سرمایه‌گذاران خودش به ارمغان بیاورد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که حتی ««پل تودور جونز دوم»» هم شکست‌ها و وقفه‌هایی در شغل خودش داشت. او در سال ۲۰۰۸ در حین بحران مالی مشکلات جدی را تجربه کرد و صندوق او بخش مهمی از سرمایه‌اش را از دست داد. البته او توانست با آن موقعیت هم سازگار شود و صندوقش را دوباره بسازد و دوباره برای سرمایه‌گذاران خودش سود کسب کند.

امروزه « Tudor Investment Corporation» یکی از بزرگ‌ترین هج‌فوندها در جهان است که سرمایه‌گذارانی از ۳۵ کشور جهان در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تقریبا ۱۲ میلیارد دارایی (تا سال ۲۰۲۲) را مدیریت می‌کند ثروت شخصی موسس آن اکنون حدود ۵ میلیارد دلار است. ««پل تودور جونز دوم»» همچنان یکی از محترم‌ترین و پرنفوذترین معامله‌گران در صنعت مالی است و موفقیت او به‌عنوان فصلی افتخارآمیز در تاریخ مالی جهان ثبت شده است.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید