2023 آوریل 16

EUR/USD: غرق‌شدن دلار همچنان ادامه دارد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۷ تا ۲۱ آوریل ۲۰۲۳1

 • هفته قبل شاخص دلار DXY به کف ۱۲ماهه خودش رسید و EUR/USD به همین دلیل در نقطه ۱٫۱۰۷۵ به سقف  جدیدی برای دوره ۴ آوریل ۲۰۲۲ تابه‌حال رسید. دلار آمریکا برای پنجمین هفته متوالی سقوط کرد و این طولانی‌ترین سری متوالی سقوط دلار از تابستان سال ۲۰۲۰ تاکنون است.

  چهارشنبه ۱۲ آوریل ضربه سختی به دلار وارد شد تورم مصرف‌کننده (CPI) و صورت‌جلسات FOMC (کمیته بازار باز فدرال) در این روز منتشر شدند. آمارها نشان می‌دادند که قیمت‌ها تحت کنترل هستند و تورم آمریکا برای نهمین هفته متوالی دائما کاهش یافته است و از ۹.۱% سال‌به‌سال به عدد فعلی ۵.۰% سال‌به‌سال رسیده است. شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا هم روز بعد منتشر شد و کاهش تورم را نشان می‌داد اگرچه در سطح پایه، فشار قیمت در آمریکا همچنان ثابت به نظر می‌رسید.

  اعضای کمیته بازار باز فدرال در جلسه ۲۲ مارس در چارچوب پروتکل فدرال رزرو درباره احتمال توقف چرخه جهش نرخ بهره به دلیل مشکلات بخش بانکداری گفتگو کردند. اطلاعات مربوط به رکود ملایم احتمالی در اقتصاد آمریکا در اواخر امسال هم در این جلسه بررسی شده است. البته نرخ بهره احتمالا در جلسه بعدی این کمیته در ۳ می دوباره افزایش خواهد یافت. طبق پیش‌بینی‌های «CME FedWatch» احتمالا نرخ بهره در حد ۲۵ نقطه مبنای (bp) دیگر افزایش  پیدا می‌کند و به ۵.۲۵%  سالانه می‌رسد.

  این افزایش نرخ بهره از قبل در قیمت‌های بازار لحاظ شده است و احتمالا هیچ حمایتی از دلار نخواهد کرد. ضمنا ۵.۲۵% احتمالا سقف نرخ بهره تا ماه‌های آخر امسال است و پس از آن نرخ بهره کاهش پیدا می‌کند. بازار فیوچرز انتظار دارد که هزینه وجوه فدرال در دسامبر ۲۰۲۳ بین ۴٫۳۰ تا ۴.۴۰% باشد و پس از آن در ژانویه ۲۰۲۴ بین ۴.۱۲% تا ۴.۲۰% شود.

  کاهشی شدن سرعت تورم و پایان چرخه سیاست انقباضی فدرال رزرو به دلار فشار آورد و DXY را به پایین کشید. در حال حاضر پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که بانک مرکزی اروپا در حال حاضر بر خلاف فدرال رزرو به چرخه انقباضی پولی خودش ادامه می‌دهد، «یواخیم نیگل» رئیس «بوندس بانک» و یکی از اعضای شورای حکام بانک مرکزی اروپا این موضوع را تایید کرده است. او پنجشنبه ۱۳ آوریل گفت که ادامه افزایش نرخ بهره ضروری است چون تورم هسته در منطقه یورو هنوز خیلی بالا است.

  داده‌های مربوط به فروش خرده‌فروشی در آمریکا در پایان هفته کاری، جمعه ۱۴ آوریل منتشر شدند و کمی از دلار حمایت کردند. آنها نشان می‌دادند که اگرچه فروش‌ها افت کرده‌اند اما نزول آنها خیلی کمتر از مقدار مورد انتظار بوده است. قبلا پیش‌بینی می‌شد که نزول فروش در حد ۰.۴%- باشد و مقدار نزول ماه قبل هم ۰.۲%- بود اما در عمل در این ماه نزول ۰.۱%- اتفاق افتاد. فعالان بازار این دینامیک‌ها را به نفع دلار می‌دانستند و به همین دلیل EUR/USD  هفته قبل کارش را در ۱٫۰۹۹۳ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۴ آوریل، نظر تحلیل‌گران تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است: ۴۵% از تحلیل‌گران انتظار دارند دلار ضعیف‌تر شود و ۴۵% انتظار دارند که دلار تقویت شود و ۱۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. در تحلیل تکنیکال، همه اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ سبز هستند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱٫۰۹۷۵ سپس ۱٫۰۹۲۵، ۱٫۰۸۸۵-۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۷۵، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۴۹۰ قرار دارد. گاوها در منطقه ۱٫۱۰۷۰-۱٫۱۰۵۰  با مقاومت روبرو خواهند شد و سایر مقاومت‌ها عبارت‌اند از: ۱٫۱۱۱۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  در هفته آینده انتظار داریم که آمارهای اقتصادی زیادی در اتحادیه اروپا منتشر شوند. شاخص احساس اقتصادی ZEW در آلمان که لوکوموتیو اصلی اقتصاد اروپا است، روز سه‌شنبه ۱۸ آوریل منتشر خواهد شد. مقدار تورم (CPI) در کل منطقه یورو در چهارشنبه اعلام خواهد شد. پنجشنبه هم صورت‌جلسات آخرین جلسه بانک مرکزی اروپا درباره سیاست پولی منتشر خواهند شد و جمعه ۲۱ آوریل هم اندیکاتورهای فعالیت تجاری (PMI) در بخش تولید آلمان و در کل اروپا اعلام خواهند شد. هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد کلان آمریکا در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

GBP/USD: اوضاع خیلی بهتر از انتظار است

 • در پس‌زمینه تضعیف دلار، اوضاع GBP/USD هنوز خوب به نظر می‌رسد و این جفت‌ارز در نیمه اول جمعه ۱۴ آوریل توانست یک سقف جدید را ثبت کند و به ارتفاع ۱٫۲۵۴۵ برسد. پوند از شروع ژوئن ۲۰۲۲ تابه‌حال در این قیمت معامله نشده بود. البته بعد از انتشار داده‌های فروش خرده‌فروشی در آمریکا، دلار موقعیتش را بهتر کرد و این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در سطح ۱٫۲۴۱۴ به پایان رساند.

  GDP انگلستان روز پنجشنبه ۱۳ آوریل منتشر شد و نشان داد که اقتصاد کشور با ۰.۰% رشد در فوریه در رکود قرار گرفته است درحالی‌که رشد پیش‌بینی شده ۰.۱% بود و مقدار قبلی این شاخص ۰.۳% بود. رشد تولید در صنایع تولیدی در ماه فوریه هم ۰.۰% بود درحالی‌که انتظار رشد ۰.۲% را داشتیم و این شاخص در ماه ژانویه ۰.۱%- بود. بازده کل صنعتی هم هنوز در منطقه منفی و ۰.۲%- است البته متخصصان پیش‌بینی می‌کردند که ۰.۲% باشد و ماه قبل ۰.۵%- بود. خروجی تولیدی سالانه هم ۲.۴%- بود و بهتر از انتظارات قبلی یعنی ۴.۷%- بود. حجم کل تولید صنعتی ۳.۱%- کاهش پیدا کرد درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۳.۷% منفی بود و ماه قبل این شاخص ۳.۲%- بود. هفته قبل، داده‌های تراز تجاری کالاها در انگلستان منتشر شدند، در ماه فوریه این عدد برابر ۱۷۵۳۴ میلیارد دلار بود که از پیش‌بینی‌های متخصصان یعنی ۱۷۰۰۰ میلیارد پوند و مقدار قبلی این شاخص یعنی ۱۶۰۹۳ میلیارد پوند، بیشتر بود.

  این اعداد به ما چه می‌گویند؟ این آمارها همراه با اطلاعات فعالیت تجاری (PMI) که ۳ آوریل منتشر شد و بالای ۵۰ نقطه باقی مانده بود، سرمایه‌گذاران را امیدوار می‌کند که اقتصاد بریتانیا بتواند از رکود جلوگیری کند. این موضوع از پول ملی انگلستان حمایت می‌کند. «جرمی هانت» وزیر خزانه‌داری بریتانیا این موضوع را در ۱۳ آوریل تایید کرد و گفت چشم‌انداز اقتصادی خیلی درخشان‌تر از چیزی است که انتظار می‌رفت. او به مخاطبانش اطمینان داد و گفت: «به لطف اقداماتی که انجام دادیم از رکود جلوگیری خواهیم کرد».

  گفته‌های «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک مرکزی انگلستان (BoE)  هم کاملا خوش‌بینانه بودند. او گفت «اگرچه شاید  مسیر دقیق کنترل تورم از آنچه انتظار داشتیم ناهموارتر باشد اما بانک مرکزی هنوز پیش‌بینی می‌کند که در سه‌ماهه دوم امسال، مقدار CPI کاهش پیدا کند. آخرین ارقام کمی مأیوس‌کننده هستند اما آنها خیلی بهتر از پیش‌بینی‌های پارسال بانک مرکزی انگلستان هستند». ضمنا این اقتصاددان به این نکته اشاره کرد که سیستم بانکداری انگلستان خیلی منطقی و بادوام است و دینامیک‌های تورمی، یک عامل کلیدی است که جهت سیاست پولی بانک انگلستان را تعیین می‌کنند.

  در حال حاضر ۷۵% از متخصصان طرف‌دار پوند هستند و انتظار دارند این جفت‌ارز رشد کند و ۲۵% باقیمانده حامی دلار هستند. در بین اسیلاتورهای D1 ، توازن قوا به این صورت است: ۶۵% سبزرنگ هستند (۱۰% به ما سیگنال بیش‌خرید می‌دهند) و ۱۰% قرمز هستند و ۲۵% خاکستری خنثی هستند. برتری در اندیکاتورهای روند هم با رنگ سبز است، ۶۵% اندیکاتورهای روند سبز هستند و رنگ مخالف یعنی قرمز فقط ۳۵% حامی دارد. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۴۰۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. وقتی این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این سطوح با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۴۵۵-۱٫۲۴۴۰، ۱٫۲۴۸۰، ۱٫۲۵۴۰-۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۲۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  از رویدادهای تقویم هفته آینده باید به انتشار آخرین داده‌های بیکاری در انگلستان اشاره کنیم که روز سه‌شنبه ۱۸ آوریل منتشر خواهند شد. چهارشنبه هم شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اعلام خواهد شد و جمعه نیز آمارهای فروش خرده‌فروشی و فعالیت تجاری (PMI) در انگلستان منتشر خواهد شد.

USD/JPY: بانک مرکزی ژاپن، جزیره ثبات است

 • جفت‌ارز USD/JPY  از دسامبر گذشته در یک دامنه ساید نسبتا وسیع از ۱۲۹٫۰۰ تا ۱۳۸٫۰۰ حرکت کرده است. (یک استثنا هم تقویت مختصر ین تا ۱۲۷٫۱۵ در اواسط ژانویه بود). این جفت‌ارز هفته قبل تقریبا در مرکز این کانال یعنی ۱۳۳٫۷۵ به سر برد که عدم وجود هدایتگرهای قابل‌توجه را نشان می‌دهد که بتوانند شتاب قدرتمندی در یک‌جهت به این جفت‌ارز بدهند.

  بارها نوشتیم که حتی بعد از  این که «هاروهیکو کورودا»، رئیس بانک مرکزی ژاپن (BoJ) از سمت خودش کناره‌گیری کند هم این بانک «به حمایت از سیاست مناسب و شایسته خودش ادامه خواهد داد». این موضوع بار دیگر توسط «کازوئو اوئدا» رئیس جدید این بانک تایید شد او از ۹ آوریل به ریاست این بانک منصوب شده است. او در جلسه G20 گفت که از سیاست پولی بسیار نرم فعلی بانک ژاپن حمایت خواهد کرد. «اوئدا» گفت که تورم هسته مصرف‌کننده در ژاپن که فعلا حدود ۳% است احتمالا در نیمه دوم سال مالی به ۲% افت خواهد کرد. فعالان بازار از گفته‌های او به این نتیجه رسیدند که مبارزه با تورم  از طریق افزایش نرخ بهره هیچ اهمیتی برای بانک مرکزی ژاپن ندارد و نباید انتظار داشت که جهت نرخ بهرۀ این بانک در آینده قابل‌پیش‌بینی تغییر کند. (به یاد دارید که اقتصاددانان «Societe Generale» و « ANZ Bank» انتظار داشتند که چنین اتفاقی ممکن است در حوالی ژوئن بیفتد).

  نظر تحلیل‌گران درباره چشم‌انداز کوتاه‌مدت USD/JPY به این صورت است. در حال حاضر ۴۰% از متخصصان به حرکت این جفت‌ارز به سمت شمال رأی می‌دهند، ۵۰% به حرکت به جهت عکس اعتقاد دارند و ۱۰% هم ترجیح می‌دهند نظری ندهند. ۷۵% از اسیلاتورها در D1 صعود را نشان می‌دهند ( یک‌سوم از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند) ۱۰% جهت مخالف را نشان می‌دهند و ۱۵% خنثی هستند. ۸۵% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۱۵% باقیمانده به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰ قرار دارد و پس از آن به این نقاط و مناطق می‌رسیم: ۱۳۲٫۴۰-۱۳۲٫۰۰، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۲۹٫۶۵، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. مقاومت‌های این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱۳۴٫۰۰، ۱۳۵٫۱۰-۱۳۴٫۹۰، ۱۳۶٫۰۰-۱۳۵٫۹۰، ۱۳۷٫۰۰، ۱۳۷٫۵۰ و ۱۳۸٫۰۰-۱۳۷٫۹۰.

  هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: دلار ضعیف یعنی بیت‌کوین قوی

 • بیت‌کوین سه‌شنبه ۱۱ آوریل  برای اولین‌بار از ژوئن ۲۰۲۲ تابه‌حال به بالای ۳۰,۰۰۰ دلار صعود کرد. این اتفاق به دلیل بی‌ثباتی بخش بانکداری و این توقع فعالان بازار افتاد که رگولاتورهای بزرگ و عمدتا فدرال رزرو دست از افزایش نرخ بهره خواهند کشید. شاخص «MSCI World» در جمعه ۱۴ آوریل به بالاترین سطح از اوایل فوریه تاکنون رسید. این شاخص هم تایید دیگری بر آن بود که سرمایه‌گذاران بین‌المللی منتظر آمریکا هستند و سایر بانک‌های مرکزی اصلی هم سیاست انقباض پولی (QT) را در آینده کنار خواهند گذاشت. بیت کوین در این چارچوب، عملکرد بهتری نسبت به سایر کلاس‌های اصلی دارایی مثل طلا یا نفت داشت. ضمنا بیت کوین از لحاظ دینامیک از خیلی از رمزارزهای اصلی هم جلو افتاد.

  خرس‌ها در اواسط هفته این شانس را داشتند که BTC/USD  را تا حمایت ۲۹۰۰۰ دلار پایین بکشند. البته «FRS» دوباره از سقوط بیت کوین جلوگیری کرد: صورت‌جلسات کمیته بازار باز در ماه مارس در کنار آمارهای اقتصاد کلان آمریکا منتشر شدند و دلار را تضعیف کردند و کفه ترازوی بیت کوین را سنگین‌تر کردند.

  افزایش قیمت بیت کوین کل بازار ارز دیجیتال را با خودش بالا می‌کشد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال از آغاز سال ۲۰۲۳ تابه‌حال ۵۵% افزایش پیدا کرده است و به بالای ۱٫۲ تریلیون دلار رسیده است. البته بااین‌وجود این رقم هنوز خیلی کمتر از سقف تاریخی ۲٫۹ تریلیون دلار است که در نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود.

  چند متخصص هم نظرشان درباره اتفاقی که در ۱۱ آوریل افتاد را  بیان کرده‌اند. «مایکل ون دی پوپ» که یک استراتژیست مشهور و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری «Eight» است به این نکته اشاره می‌کند که بیت کوین از امتحان ۲۸,۶۰۰ دلار سربلند بیرون آمده است و این اتفاق باعث شکست مقاومت قیمتی و رسیدن به ۳۰,۰۰۰ دلار شده است. تحلیل‌گری با نام مستعار «PlanB» توییت کرده است که همه اهدافی که در اکتبر ۲۰۲۲ تعیین کرده بود، محقق شده‌اند. این متخصص در آن زمان پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین از ۲۱۰۰۰، ۲۴۰۰۰ و ۳۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد. بلاگر و تحلیل‌گر محبوب دیگری به نام «لارک دیویس» هم تاکید می‌کند که به‌زودی خرید بیت کوین ارزان‌تر از ۳۰,۰۰۰ دلار یک رؤیا خواهد شد همان‌طور که اکنون خرید بیت کوین ۳۰۰۰ دلاری یک رؤیای دست‌نیافتنی است.

  BTC/USD در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۱۴ آوریل در ۳۰۴۴۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۲۷۶ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۷۷ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع طی هفت روز از ۶۴ به ۶۸ افزایش یافته است و در منطقه طمع قرار دارد. اما در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  تحلیل‌گر مشهوری به نام «PlanB» می‌گوید بیت کوین منطقه خرسی عمیق را ترک کرده و در نقطه آغاز بازار گاوی جدیدی قرار دارد. «PlanB» عقیده دارد مدل ذخیره به جریان (S2F) که او ساخته است هنوز مدل خوبی برای پیش‌بینی است. او ادعا می‌کند که اصول بنیادی بیت کوین در نهایت به آن اجازه می‌دهند تا بالای سقف تاریخی (ATH) خودش که در نوامبر ۲۰۲۱ در ۶۹,۰۰۰ دلار ثبت شده بود، صعود کند. «PlanB» قبلا پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ از ۱۰۰ هزار دلار به ۱ میلیون دلار صعود خواهد کرد (می‌دانید که مدل ذخیره به جریان (S2F) برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین، رابطه بین عرضه دارایی قابل‌دسترس و حجم تولید آن را می‌سنجد و بارها مورد انتقاد اعضای جامعه ارز دیجیتال قرار گرفته است).

  «لری لپارد» مدیر و شریک بنگاه «Equity Management Associates» که مقر اصلی در آن بوستون است هم خیلی به چشم‌انداز بلندمدت بیت کوین خوش‌بین است. او عقیده دارد ارزش دلار در ۱۰ سال آینده کاهش خواهد یافت و شهروندان جهان، فعالانه روی ارز دیجیتال، طلا و املاک سرمایه‌گذاری خواهند کرد. عرضه بیت کوین محدود است بنابراین این دارایی دیجیتال به یک ابزار سرمایه‌گذاری مطلوب تبدیل خواهد شد و از ریزش ارزهای فیات سود خواهد برد. لپارد در مصاحبه‌ای گفته است «تصور می‌کنم قیمت بیت کوین خیلی بالا خواهد رفت. فکر می‌کنم قیمت آن به ۱۰۰,۰۰۰ دلار و سپس ۱ میلیون دلار خواهد رسید و نهایتاً به ۱۰ میلیون دلار برای هر سکه می‌رسد. مطمئنم که نوه‌هایم از این شگفت‌زده خواهند شد که کسانی که فقط یک بیت کوین داشتند، چقدر ثروتمند شده‌اند».
  این تاجر از این می‌ترسد که مقامات دولتی چوب لای چرخ صنعت ارز دیجیتال بگذارند و تلاش کنند از افزایش محبوبیت دارایی‌های دیجیتال جلوگیری کنند. مثلا مسئولان می‌توانند مالیات بر سود معامله بیت کوین را افزایش دهند و مقررات سخت‌گیرانه‌ای وضع کنند تا استارت‌آپ‌ها خیلی سخت‌تر بتوانند به این بازار وارد شوند. البته «لپارد» مطمئن است که بیت کوین بر همه این مشکلات غلبه خواهد کرد و در بلندمدت پیروز خواهد شد.

  تحلیل‌گران زیادی روی این که شرایط بلندمدت اقتصاد کلان باعث افزایش احتمالی قیمت بیت کوین می‌شوند اجماع دارند. اما تخمین‌های آنها درباره رالی فعلی خیلی با هم تفاوت دارد. این موضوع به دلیل آن است که اکنون نقدشوندگی بیت کوین نسبت به همین دوره در سال گذشته خیلی کمتر است. این موضوع در اختلاف قیمت بیشتر بین صرافی‌های برتر دیده می‌شود (ما در بررسی قبلی نوشتیم که از یک سو، افزایش حجم‌های معاملاتی و از سوی دیگر، کاهش نقدشوندگی بیت کوین تا کف ۱۰ماهه را شاهد هستیم).

  البته چشم‌اندازهای امسال خیلی به اقدامات بانک‌های مرکزی اصلی و در رأس آنها فدرال رزرو بستگی دارد. می‌دانید که ارزش بازار بی‌سابقه بازار ارز دیجیتال در نوامبر ۲۰۲۱ هم به دلیل اقدامات فدرال رزرو اتفاق افتاد که سیلی از پول ارزان را روانه اقتصاد کرد (واحد پولی M2 تا ۳۹% رشد کرد و بر اساس استانداردهای تاریخی این اتفاق یک ناهنجاری بود). ضمنا نرخ‌های بهره هم در آن زمان نزدیک به صفر بودند که باعث ایجاد حباب در بازار دارایی‌های ریسکی از جمله سهام و ارزهای دیجیتال شد. فدرال رزرو پس از آن از سیاست انبساطی (QE) به‌سوی سیاست انقباضی (QT) حرکت کرد و سریع‌ترین چرخه افزایش نرخ بهره در ۴۰ سال اخیر را اجرا کرد و در نهایت حباب قیمت‌ها ترکید.

  وقتی درباره چشم‌انداز بیت کوین صحبت می‌کنیم حتما باید به افرادی اشاره کنیم که بیت کوین را حباب می‌دانند و منتظر ترکیدن نهایی این حباب هستند. «دیتر ورموث» اقتصاددان و شریک «Wermuth Asset Management» هفته قبل گفت که اقتصاد بدون بیت کوین، اقتصادی بهتر و ساده‌تر است. او عقیده دارد این سرمایه‌گذاری‌های ریسکی با هزینه‌های اجتماعی همراه هستند و خود ارز دیجیتال سهمی در خلق ثروت جهانی ندارد. اگر بیت کوین را نوعی پول بدانیم آنگاه نوسان بالا و عدم استفاده واقعی از آن باعث می‌شود که بیت کوین محکوم به شکست باشد. به‌این‌ترتیب ازبین‌بردن کامل بیت کوین منطقی است و می‌تواند برای ثروت جمعی ما خوب باشد چون سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال، دورریختن پول و خارج‌کردن پول از رشد اقتصادی کلی است. ضمنا بیت کوین نابرابری اجتماعی ایجاد می‌کند و امکان پول‌شویی و فرار مالیاتی را فراهم می‌کند و انرژی خیلی زیادی برای ماینینگ آن لازم است. «دیتر ورموث» حتی بیت کوین را «بزرگ‌ترین قاتل اقلیم جهان» نامیده است.

  مخالفان ارز دیجیتال حمایت غیرمنتظره‌ای را از سوی هوش مصنوعی دریافت کرده‌اند. ربات «ChatGPT» درباره تشکیل یک پورتفوی سرمایه‌گذاری مقاوم در برابر رکود صحبت کرده است. طبق سند منتشر شده توسط «Gold IRA Guide» این ربات توصیه می‌کند که ۲۰% از پرتفوی را به طلا و سایر فلزات گران‌بها اختصاص دهید. مابقی پرتفوی فرضی هم از اوراق‌قرضه (۴۰%)، سهام «دفاعی» (۳۰%) و پول نقد (۱۰%) تشکیل شود. این ربات هوش مصنوعی هیچ نامی از ارز دیجیتال نمی‌برد و این موضوع باعث خشنودی «پیتر شیف» منتقد بیت کوین و طرف‌دار طلا شده است، این سرمایه‌گذار می‌گوید «هوش مصنوعی بسیار باهوش است و اصلا سرمایه‌گذاری در بیت کوین را توصیه نمی‌کند».

  ربات «ChatGPT» در پاسخ به این سؤال که امروز کدام ارز دیجیتال آینده درخشان‌تری دارد نامی از بیت کوین نمی‌برد بلکه به اتریوم اشاره می‌کند. البته هوش مصنوعی چیزی درباره آخرین رویدادها نمی‌داند اما ظاهرا به هدف زده است. ما در آخرین بررسی‌مان هاردفورک «شاپلا» را تشریح کردیم که به تاییدکنندگان اجازه می‌دهد که سکه‌های فریزشده ETH که قبلا سرمایه‌گذاری کرده بودند و  در ۳ سال گذشته در شبکه برای کسب سود قفل شده بود را برداشت کنند. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نگران بودند که این آزادشدن سکه‌ها باعث موج فروش بزرگی شود و شاید افت شدید قیمت اتریوم اتفاق بیفتد اما در عمل، عکس این روند را قیمت اتریوم شاهد بودیم: ETH/USD در ۱۳ می به بالای ۲۰۰۰ دلار صعود کرد و اکنون در شب جمعه ۱۴ آوریل در منطقه ۲۱۰۰ دلار معامله می‌شود.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید