2023 آوریل 8

EUR/USD: پیشگویی درست نرخ بهره فدرال رزرو همچنان ادامه دارد

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۰ تا ۱۴ آوریل ۲۰۲۳1

 • ظاهرا دلار نه ضعیف می‌شود و نه قوی می‌شود. ازیک‌طرف، شاخص دلار DXY در ۴ آوریل به کف دوماهه خودش رسید و به زیر حمایت ۱۰۱٫۵۰ سقوط کرد و EUR/USD سقف جدید ۱.۰۹۷۲ را ثبت کرد. از طرف دیگر، این جفت‌ارز در پایان هفته قبل به همان جایی برگشت که قبلاً در ۲۳ و ۳۱ مارس در آن قرار داشت.

  شاخص DXY به دلیل آمارهای ضعیف اقتصاد کلان آمریکا همچنان تحت‌فشار است. رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ برابر ۲.۶% بود که هم از پیش‌بینی‌های قبلی و هم مقدار قبلی این شاخص (۲.۷%) کمتر است. فعالیت تجاری در ماه مارس با آهنگی پرشتاب همچنان در حال نزول بود: شاخص PMI در بخش تولید به ۴۶٫۳ افت کرد درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد به ۴۷٫۵ برسد و مقدار آن در ماه فوریه نیز ۴۷٫۷ بود، همین شاخص در بخش خدمات به ۵۱٫۲ نزول کرد (پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از ۵۴٫۵ بود و مقدار آن در ماه فوریه ۵۵٫۱ بود). سفارش‌های جدید کالاهای صنعتی هم در ماه فوریه ۰.۷% افت کرد که بدتر از پیش‌بینی متخصصان یعنی ۰.۵% است. این آمارهای منفی علی‌رغم آن که همین شاخص ماه قبل هم ۲.۱% افت کرده بود، ثبت شده‌اند. گزارش بازار شغل JOLT هم نزول تعداد شغل‌های خالی تا سطح ۹٫۹ میلیون شغل را نشان داد که کمترین رقم در دو سال اخیر است.

  اداره آمار کار آمریکا، جمعه ۷ مارس، گزارش اشتغال ماه مارس را منتشر کرد. تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) آمریکا که پیش‌بینی می‌شد ۲۴۰ هزار شغل باشد عملا تا ۲۳۶ هزار شغل افت کرده بود. این رقم در ماه فوریه خیلی بالاتر و ۳۲۶ هزار بود. اما نرخ بیکاری از ۳.۶% به ۳.۵% افت کرده بود که کمی از دلار آمریکا حمایت کرد (در یک بازار محدود، DXY به بالای ۱۰۲٫۰۰ صعود کرد). البته واکنش اصلی بازار به همه این آمارها فقط در هفته آینده مشخص خواهد شد. ۷ آوریل در اروپا، آمریکا و تعدادی از کشورهای دیگر، «جمعه خوب» و تعطیل بود. دوشنبه ۱۰ آوریل هم اروپا برای «عید پاک» تعطیل است. آخرین باری که آمار NFP در «جمعه خوب» منتشر شده بود، در سال ۲۰۲۱ بود و پس از آن جهشی سریع در این شاخص اتفاق افتاد ولی واکنش بازار که دچار تاخیر شده بود، خیلی محدود بود.

  البته شاید همه اندیکاتورهای فوق به تعدیل انتظارات بازار از نرخ بهره فدرال رزرو منجر شوند. جلسه بعدی کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در ۳ می برگزار خواهد شد و قبل از آن جلسه، آمارهای مهم‌تر زیادی منتشر خواهند شد. شرایط ضعیف اقتصادی آمریکا شاید تمایل اعضای FOMC به شاهین‌ها را کم‌رنگ کند و آنها را مجبور کند که وقفه‌ای را در انقباضی کردن سیاست‌های پولی ایجاد کنند و نرخ بهره را در همان سطح قبلی ۵.۰۰% حفظ کنند. در حال حاضر بر اساس ابزار «CME Group FedWatch»، شانس افزایش دوباره نرخ بهره به میزان ۲۵ نقطه مبنا (bp) برابر با ۵۲.۷% است.

  هفته قبل EUR/USD در ۱.۰۹۰۱ بسته شد. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۷ آوریل، نظر تحلیل‌گران به سه بخش تقریبا مساوی تقسیم می‌شود: ۳۵% متخصصان منتظر ضعیف‌شدن دلار هستند، ۳۵% انتظار تقویت دلار را دارند و ۳۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند. ۹۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند و ۱۰% دیگر به رنگ خاکستری خنثی هستند. ۷۵% از اندیکاتورهای روند نیز خرید را توصیه می‌کنند ولی ۱۵%  از آنها فروش را توصیه می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در نقطه ۱٫۰۸۸۵، سپس ۱٫۰۸۶۰، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۷۵، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۴۹۰ قرار دارد. گاوها در ۱٫۰۹۲۵ و پس از آن در ۱٫۰۹۵۵، ۱٫۱۰۳۰-۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۱۱۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵ با مقاومت روبرو خواهند شد.

  دوشنبه ۱۱ آوریل، مقدار فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو اعلام خواهد شد. روز بعد هم آمارهای مهمی درباره تورم مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا منتشر خواهد شد. صورت‌جلسات ماه مارس  FOMC، چهارشنبه منتشر خواهند شد. مقدار CPI در آلمان، تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در آمریکا و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) آمریکا هم جمعه اعلام خواهند شد و بسته کاملی از آمارهای فروش خرده‌فروشی آمریکا هم در همین روز منتشر خواهد شد.

GBP/USD: PMI سرمایه‌گذاران را امیدوار می‌کند

 • GBP/USD در شرایطی که دلار که ضعیف شده بود، پوند اوضاع کاملا خوبی داشت و در ۴ آوریل سقف دیگری را ثبت کرد و به سقف ۱٫۲۵۲۵ رسید. این جفت‌ارز هرگز از ابتدای ژوئن ۲۰۲۲ تابه‌حال این‌قدر بالا نرفته است. البته یک اصلاح جزئی پس از آن اتفاق افتاد و این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در ۱٫۲۴۱۴ به پایان رساند و به مقدارهای اواسط دسامبر ۲۰۲۲ و نیمه دوم ژانویه ۲۰۲۳ برگشت.

  واقعیت این است که در هفته قبل، اقتصاد انگلستان هم مثل اقتصاد آمریکا اوضاع خوبی نداشت. شاخص فعالیت تجاری (PMI) در بخش تولید انگلستان در تاریخ ۳ آوریل منتشر شد و کاهشی از ۴۹٫۳ به ۴۷٫۹ را نشان می‌داد (پیش‌بینی می‌شد که ۴۸٫۰ باشد). مقدارهای PMI در بخش خدمات و PMI ترکیبی هم کمتر از مقدارهای قبلی بودند، به ترتیب ۵۲٫۹/۵۳٫۵ و ۵۲٫۲/۵۳٫۱. البته هر دوی این شاخص‌ها در حقیقت بالای نقطه ۵۰٫۰ بودند و این موضوع سرمایه‌گذاران را امیدوار می‌کند که اقتصاد انگلستان می‌تواند از رکود جلوگیری کند. این واقعیت از پول ملی انگلستان حمایت می‌کند.

  در حال حاضر ۴۰% از متخصصان طرف‌دار پوند هستند و همین تعداد (۴۰%) ترجیح می‌دهند منتظر بمانند و در آینده اوضاع را بسنجند و فقط ۲۰% از دلار حمایت می‌کنند. توازن قوا در اسیلاتورهای D1 به این صورت است: ۹۰% اسیلاتورها به رنگ سبز و ۱۰% به رنگ قرمز هستند. برتری در اندیکاتورهای روند با رنگ سبز است و ۸۵% از این اندیکاتورها سبز و ۱۵% قرمز هستند. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از ۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۳۳۰، ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵، ۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. وقتی این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت می‌کند در این سطوح با مقاومت روبرو می‌شود: ۱٫۲۴۵۰، ۱٫۲۵۲۵-۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۷۵۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  چهارشنبه ۱۲ آوریل، دو سخنرانی رئیس بانک مرکز انگلستان «اندرو بیلی» را خواهیم داشت. پنجشنبه ۱۳ آوریل هم اطلاعات حجم تولید صنایع تولیدی و GDP انگلستان منتشر خواهد شد. یادآوری می‌کنیم که دوشنبه ۱۰ آوریل در انگلستان، بانک‌ها به دلیل عید پاک تعطیل هستند.

USD/JPY: بانک مرکزی ژاپن، سیاست بسیار نرم خودش را ادامه می‌دهد

 • این بار دینامیک‌های USD/JPY با رفتار «ارزهای همتایش» در سبد DXY تطابق داشتند (البته این جفت‌ارز باید تصویر آینه‌ای آنها باشد تا با آنها سازگار شود). این جفت‌ارز در ابتدای هفته از ارتفاع ۱۳۳٫۷۵ سقوط کرد و در ۵ آوریل، کف محلی ۱۳۰٫۶۰ را ثبت کرد. پس از آن بالا رفت و در یک بازار کم‌عمق و یک گزارش بیکاری ضعیف در آمریکا به ۱۳۲٫۳۷ رسید. آخرین قوس هفته هم کمی پایین‌تر در ۱۳۲٫۱۴ به پایان رسید.

  تا جایی که به سیاست پولی ژاپن مربوط می‌شود، هیچ تغییری اتفاق نیفتاده است: اینفلوئنسرهای بیرونی همچنان به انقباضی شدن سیاست پولی ژاپن امیدوار هستند، اینفلوئنسرهای داخل ژاپن می‌گویند نرخ بهره همچنان کبوتری و بسیار نرم و بدون تغییر باقی خواهد ماند. «کریستالینا جورجیوا»، مدیر صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز جمعه 7 آوریل اشاره کرد که « منعطف‌تر کردن سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن، اقدام مناسبی است». روز جمعه، «شونیچی سوزوکی» وزیر مالی ژاپن اقدامات رئیس سابق بانک مرکزی ژاپن (BoJ) را تحسین کرد و گفت امیدوار است «رهبر جدید این بانک همچنان از سیاست مناسب و شایسته قبلی این نهاد حمایت کند».

  در بررسی قبلی نوشتیم که اقتصاددانان «Societe Generale» انتظار دارند قبل از ماه ژوئن هیچ اقدامی برای تغییر نرخ بهره ژاپن انجام نشود. همکاران آنها در «ANZ Bank» هم نظر مشابهی دارند. آنها می‌گویند «در کوتاه‌مدت احتمال تغییر سیاست [بانک ژاپن] بسیار کم است». ضمنا «ANZ Bank » پیش‌بینی می‌کند که اگر تغییری اتفاق بیفتد فقط بعد از سه‌ماهه دوم امسال رخ خواهد داد.

  اکنون ۵۵% از متخصصان به حرکت بیشتر USD/JPY در کوتاه‌مدت به سمت شمال رأی می‌دهند و ۴۵% جهت مخالف را پیش‌بینی می‌کنند و ۵۰% هم موضع خاصی را بیان نمی‌کنند. 40% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۶۰% باقیمانده به سمت جنوب هستند. ۲۵% از اسیلاتورهای D1 به سمت جنوب هستند و همین تعداد هم شمال را به ما نشان می‌دهند و ۵۰% خنثی هستند. ۴۰% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۶۰% هم جنوب را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۲٫۰۰-۱۳۱٫۸۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق خواهیم رسید: ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۶۰-۱۳۰٫۵۰، ۱۳۰٫۰۰-۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. سطوح و مناطق مقاومت عبارت‌اند از: ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۳٫۷۵-۱۳۳٫۶۰، ۱۳۴٫۳۵، ۱۳۵٫۳۵-۱۳۵٫۰۰، ۱۳۶٫۰۰-۱۳۵٫۹۰، ۱۳۷٫۰۰، ۱۳۷٫۵۰ و ۱۳۸٫۰۰-۱۳۷٫۹۰.

  هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر نخواهد شد.

ارز دیجیتال: مقاومت ۲۹۰۰۰ دلار هنوز تسخیر نشده است

 • در ابتدای بررسی قبلی گفتیم که «بحرانی که «سیلورگیت»، «سیلیکون‌ولی بانک (SVB) و «سیگنچر» را زمین‌گیر کرد و به «Credit Suisse» ضربه زد قطعا به بازار کریپتو کمک کرد چون به همه یادآوری کرد که امور مالی غیرمتمرکز برای چه خلق شده است. البته ترس سرمایه‌گذاران درباره موج جدید بحران بانکداری در آمریکا و اروپا به‌تدریج در حال محوشدن است و این موضوع را می‌توان در چارت BTC/USD مشاهده کرد. اگرچه در طول رالی ۱۰ تا ۱۷ مارس، طلای دیجیتال تقریبا ۴۵% رشد کرد اما در تلاش برای عبور از مقاومت مهم ۲۹۰۰۰ دلار طی دو هفته قبل ناکام بوده است. [...] بیت‌کوین توسط سطح ۲۶۵۰۰ دلار حمایت می‌شود.»

  این نظر هفت روز قبل نوشته شده اما حتی همین امروز هم متناسب به نظر می‌رسد. فقط این اصلاح را باید در آن ایجاد کرد که دامنه نوسان حتی از هفته قبل هم محدودتر شد و کف محلی در ۲۷۱۹۰ دلار ثبت شد. یک عامل فعال‌کننده یا ماشه لازم است تا این دامنه در یک جهت شکسته شود ولی هنوز این عامل فعال نشده است.

  همان‌طور که قبلاً گفتیم، بازار ارز دیجیتال به‌خصوص بیت کوین به دلیل بحران بانکداری و ضعیف‌شدن محیط اقتصاد کلان به‌طورکلی حمایت شد. البته صنعت ارز دیجیتال همچنان تحت‌فشار رگولاتوری سازمان‌های دولتی آمریکا قرار دارد و اکنون همکاران آنها در انگلستان هم به این صنعت فشار می‌آورند. ازیک‌طرف شاهد کاهش نقدشوندگی بیت کوین تا کف ۱۰ماهه هستیم و از طرف دیگر افزایش حجم معاملات را شاهد هستیم.

  طبق نظرسنجی «CNBC» از اینفلوئنسرهای ارز دیجیتال، بازار بیت کوین در آینده همچنان گاوی باقی می‌ماند. شرکت تحلیلی «گلسنود» عقیده دارد جذابیت بیت کوین همچنان افزایش پیدا می‌کند. متخصصان این شرکت می‌گویند در نیمه دوم سال قبل وقتی بیت کوین تا ۱۵۰۰۰ دلار افت کرد، افزایش فعالیت معامله‌گران ثبت شد و روند مشابهی در سال ۲۰۲۳ هم دیده می‌شود. تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد دارای موجودی حداقل یک سکه در شبکه بیت کوین به ۹۹۲,۲۴۳ آدرس رسیده است. تعداد آدرس‌هایی که از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ بیت کوین را کنترل می‌کنند به 14,004 آدرس رسیده است. چهار نهنگ بزرگ بین ۱۰۰,۰۰۰ تا یک میلیون بیت کوین دارند که شامل صرافی‌های «بایننس» و «Bitfinex» هم می‌شود که به ترتیب مالک ۲۴۸,۵۹۷ و ۱۷۸,۰۱۰ بیت کوین هستند. شاید یکی از این چهار نهنگ خود دولت آمریکا باشد. طبق اعلام تحلیل‌گران «Dune» کل ذخایر بیت کوین در اختیار مقامات آمریکایی ۲۰۵,۵۱۵ بیت کوین است که بیش از ۱% سکه‌های منتشر شده را شامل می‌شود (اکثر این دارایی‌ها از مجرمان ضبط شده‌اند).

  نمایندگان پلتفرم «Derebit» هم گرایش گاوی عمومی را تأیید می‌کنند. آنها عقیده دارند سود باز (open interest) در مشتقات بیت کوین همچنان دائما رشد می‌کند. پلتفرم «Derebit» تاکید می‌کند که اکثر پوزیشن‌ها برای خرید، باز می‌شوند و سرمایه‌گذاران به پتانسیل این کریپتوی پرچمدار باور دارند.

   به‌موازات افزایش جذابیت دارائی‌های دیجیتال برای سرمایه‌گذاران، جذابیت این دارائی‌ها برای مجرمان هم در حال افزایش است. مجرمان سایبری از ابتدای سال تابه‌حال ۲۵۵٫۸ میلیون دلار ارز دیجیتال دزدیده‌اند. «در ماه ژانویه ۸٫۸ میلیون دلار و در ماه فوریه سه و نیم برابر آن یعنی ۳۵٫۵ میلیون دلار ارز دیجیتال دزدیده شده است و در ماه مارس این رقم به ۲۱۱٫۵ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.»

  تحلیل‌گر ارز دیجیتالی با نام مستعار «Stockmoney Lizards» دینامیک‌های بیت کوین را تحلیل کرده است. او عقیده دارد چارت ماهانه این دارایی نویدبخش است و پتانسیل رشد آینده آن را نشان می‌دهد. فرضیات این متخصص توسط قرائت‌های اندیکاتور RSI حمایت می‌شوند. « Stockmoney Lizards» عقیده دارد شرایط فعلی بازار خیلی شبیه به دوره ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ است که روند صعودی شکل گرفت، بر همین اساس بیت کوین به‌زودی می‌تواند به ۴۷۰۰۰ دلار برسد.

  تحلیل‌گر مشهور دیگری به نام «مایکل ون دی پوپ» هم نظر مشابهی دارد. او می‌گوید خریداران هنوز اوضاع را در کنترل خودشان دارند. اگر قیمت بیت کوین مدتی بالای ۲۵۰۰۰ دلار بماند می‌توانیم روی افزایش بالقوه آن تا ۴۰۰۰۰ دلار حساب کنیم.

  «چارلز ادواردز» مؤسس هج‌فوند «Capriole Investments» هم به یک سیگنال گاوی «تکراری» در اندیکاتور «SLRV Ribbons» اشاره می‌کند. « SLRV Ribbons» ابزاری است که سود بالقوه بیت کوین را اندازه‌گیری می‌کند. این مقیاس، تعامل دو میانگین متحرک را تحلیل می‌کند. وقتی میانگین متحرک ۳۰ روزه، میانگین متحرک ۱۵۰ روزه بلندمدت را قطع کند، بیت کوین مرحله گاوی را شروع می‌کند. «ادواردز» در توییت خود می‌نویسد «این اندیکاتور به همین سادگی است و در حال حاضر رفتار گاوی کلاسیک را به دلیل ایجاد تقاطع در اوایل ۲۰۲۳ تکرار می‌کند». این متخصص اضافه می‌کند اگرچه «SLRV Ribbons» ابزار نسبتا ساده است اما مطمئن بودن آن و توانایی افزایش سود در سرمایه‌گذاری آن در مورد بیت کوین در چندین آزمون ثابت شده است.

   «SLRV» تنها اندیکاتوری نیست که در این ماه مؤسس «Capriole Investments» را به یاد رالی‌های صعودی قبلی می‌اندازد. ابزار «Bitcoin Yardstick» هم مسیر ارزش بازار بیت کوین نسبت به هش‌ریت را نشان می‌دهد و اکنون بیت کوین را در قیمت‌های فعلی به‌عنوان یک دارایی «ارزان» نشان می‌دهد. «ادواردز» با بررسی این اندیکاتور می‌گوید «Bitcoin Yardstick یک امضای بسیار آشنا و شبیه به کف‌های قیمتی سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد». در ابتدای سال، BTC/USD در جریان بحرانی که با شروع همه‌گیری کووید-۱۹ در مارس ۲۰۲۰ آغاز شد بعد از خروج از منطقه «ارزان» فقط یک افت مختصر را نشان داد. اکنون قیمت هدف بیت کوین طبق اندیکاتورها در ۳۵۰۰۰ دلار قرار دارد.

  وقتی از چشم‌انداز کوتاه‌مدت به سمت بلندمدت حرکت می‌کنیم، «آرتور هیس»، مدیرعامل سابق صرافی کریپتو «بیت‌مکس» از همه خوش‌بین‌تر است. و قیمت ۱ میلیون دلار را به‌عنوان هدف بیت کوین ذکر می‌کند. او اخباری که می‌گویند «بانک خلق چین» نسبت ذخایر موردنیاز (RRR) را برای همه بانک‌ها تا ۰.۲۵% کاهش داده است را دلیل این هدف ذکر می‌کند (برای ارجاع: نسبت ذخیره موردنیاز برابر است با سهم قانونی تعهدات بانک تجاری در سپرده‌های جذب شده). وقتی این نسبت پایین آورده شود مقدار منابعی که بانک‌های تجاری می‌توانند برای وام‌دهی و سرمایه‌گذاری ارائه کنند، افزایش پیدا کند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۷ آوریل، BTC/USD با رسیدن به 1 میلیون دلار خیلی فاصله دارد و اکنون در ۲۷۸۶۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال برابر ۱٫۱۷۷ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۱۸۵ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در این هفت روز یک نقطه افزایش پیدا کرده و از ۶۳ به ۶۴ رسیده است اما هنوز در منطقه طمع است.

  در پایان بد نیست کمی هم درباره آلت‌کوین اصلی یعنی اتریوم صحبت کنیم. هاردفورک «شانگهای» که مدت‌ها منتظر آن بودیم در ۱۲ آوریل در شبکه خودش اجرا خواهد شد و به تاییدکنندگان اجازه می‌دهد تا سکه‌های فریز شده برای استیکینگ را برداشت کنند. در حال حاضر حجم این سکه‌ها برابر ۱۸ میلیون اتریوم یا ۱۵% از کل عرضه اتریوم است.

  کسانی که می‌خواهند از استیکینگ خارج شوند مجبور هستند در صف بایستند تا فشار بالقوه روی قیمت اتریوم کاهش پیدا کند و شبکه اتریوم دچار سربار بیش از حد نشود. جریان خروجی حداکثر روزانه محدود به ۲۲۰۰ تراکنش یا ۷۰ هزار سکه است. این صف به احتمال زیاد کاملا طولانی خواهد بود. بخش زیادی از این صف به دلیل اقدامات رگولاتورهای آمریکایی است که همیشه به اتریوم بیش از بیت کوین فشار می‌آورند. اقدامات قضایی پیش از دادگاه درباره صرافی‌های ارز دیجیتال «کراکن» و «کوین‌بیس» برای خودداری از استیکینگ و تمایل SEC برای محسوب‌کردن اتریوم به‌عنوان اوراق بهادار از جمله این اقدامات خصمانه هستند. همه این موارد البته علی‌رغم این هاردفورک باعث کاهش جذابیت این دارایی برای سرمایه‌گذاران می‌شوند و چشم‌انداز اتریوم را خیلی مبهم می‌کنند. «بنجامین کوئن» معامله‌گر و تحلیل‌گر مشهوری است که عقیده دارد بهترین زمان خرید اتریوم وقتی است که جفت‌ارز ETH/BTC به دامنه ۰.۰۳ تا ۰٫۰۴ سقوط کند (اکنون ۰٫۰۶۷ است). این تحلیل‌گر اطمینان می‌دهد که خودش منتظر این رقم‌ها باقی خواهد ماند و فقط پس از رسیدن به این اعداد است که تصمیم سرمایه‌گذاری مناسبی خواهد گرفت.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید