2023 آوریل 6

EUR/USD : چرا دلار نزول کرد

 •  هفته قبل هیچ جهش تندوتیزی اتفاق نیفتاد. اقت قیمت دلار همچنان ادامه پیدا کرد و EUR/USD در ۳۰ مارس به همان نقطه‌ای برگشت که هفت روز قبل معامله می‌شد. سقف محلی در ۱٫۰۹۲۵ تثبیت شد و دوره پنج‌روزه در ۱٫۰۸۴۲ به پایان رسید.

  دلار به دلیل افزایش اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران همچنان تحت‌فشار قرار داشت: شاخص‌های سهام آمریکا و اروپا تا اواسط مارس رشد کردند. بازارهای آسیایی هم عقب نماندند و توسط آمارهای فعالیت تجاری (PMI) مربوط به تولید صنعتی چین حمایت شدند.
  آمارهای اقتصاد کلان آمریکا خوب به نظر نمی‌رسیدند. رشد GDP کشور در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ برابر با ۲.۶% بود که کمتر از پیش‌بینی‌ها و همچنین کمتر از مقدار قبلی این شاخص (۲.۷%) است. اما برعکس، تعداد درخواست‌های اولیه برای حقوق بیکاری از ۱۹۱ هزار به ۱۹۸ هزار افزایش پیدا کرد در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد ۱۹۶ هزار باشد. هر دوی این شاخص‌ها نشان‌دهنده کندشدن حرکت اقتصاد آمریکا هستند.

  ضمناً فعالان بازار به‌وضوح فهمیده‌اند که بحرانی که به بانک آمریکایی «سیلورگیت»، «سیلیکون‌ولی بانک» و «سیگنچر» و بانک اروپایی «Credit Suisse» ضربه زد باعث شده تا تمایلات شاهینی فدرال رزرو خیلی کمتر شود و فدرال رزرو کاملا محتاط‌تر شود. «توماس بارکین» رئیس «Richmond Fed» در ۳۰ مارس این نظریه را تأیید کرد و گفت ورشکستگی «Credit Suisse» گزینه افزایش نرخ بهره به میزان ۵۰ نقطه مبنا (bp) را حذف کرده است.

  آمارهای اقتصاد کلان اروپا کاملا ضدونقیض بودند. روز پنجشنبه ۳۰ مارس، مقدار «شاخص قیمت مصرف‌کننده هماهنگ‌شده» (HICP) در آلمان اعلام شد این شاخص در ماه مارس ۷.۸% به‌صورت سال‌به‌سال رشد کرده بود. این عدد کمتر از مقدار ماه قبل (۹.۳%) است اما از پیش‌بینی‌های قبلی (۷.۵%) بالاتر است. بازار با نگاه به این اعداد به این نتیجه رسید که بانک مرکزی اروپا به سیاست پولی انقباضی فعال و افزایش نرخ بهره یورو ادامه خواهد تا با تورم مبارزه کند. بازده اوراق دولتی آلمان هم از بازده اوراق آمریکایی جلو زد و EUR/USD به سقف هفتگی خودش رسید. اما آمارهای جمعه، خرس‌های روی دلار را تا حدی مطمئن کرد چون «Eurostat» اعلام کرد شاخص قیمت مصرف‌کننده هماهنگ‌شده (HICP) در ماه مارس در منطقه یورو از ۸.۵% مربوط به ماه فوریه به ۶.۹% به‌صورت سال‌به‌سال (y/y) افت کرده است ( پیش‌بینی می‌شد که ۷.۱% باشد).

  واکنش بازار به این آمارها و سایر آمارهای جمعه (مثلا شاخص هزینه مصرف شخصی آمریکا) تقریبا کند بود چون این روز مصادف با آخرین روز سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ بود یعنی زمانی که بسیاری از فعالان بازار نتایج فصلی را در گزارش‌های خودشان از قبل ثبت کرده بودند.

  اقتصاددانان بانک « Bank of America» (BoA) عقیده دارند در میان‌مدت و بلندمدت «بازار دوباره از لوکوموتیو جلو خواهد زد و کاهش زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو را در قیمت‌ها محاسبه می‌کند و ارزیابی مجدد این انتظارات احتمالا در کوتاه‌مدت به این جفت‌ارز فشار وارد می‌کند.» . ضمناً «Bank of America» پیش‌بینی می‌کند که « نرخ EUR/USD در نیمه اول سال برابر ۱٫۰۵ خواهد بود اما در پایان سال تا ۱٫۱۰ افزایش خواهد یافت و در پایان سال ۲۰۲۴ به ۱٫۱۵ خواهد رسید که هنوز کمتر از مقدار تعادلی بلندمدت است». این بانک این‌طور توضیح می‌دهد «ما این‌طور فرض می‌کنیم که بدترین دوره آشوب بانکداری اخیر را پشت سر گذاشته‌ایم اما نگران دو ریسک برای یورو هستیم: ادامه جنگ اوکراین و فشار احتمالی به بازار ایتالیا از سوی بانک مرکزی اروپا که گرایش شاهینی دارد».

  اگر چشم‌انداز کوتاه‌مدت را مدنظر قرار دهیم، در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه، ۳۱ مارس، ۵۵% از تحلیل‌گران انتظار تضعیف بیشتر دلار را دارند، ۳۵% انتظار تقویت آن را دارند و ۱۰% باقیمانده بی‌طرف هستند. ۹۰% از اسیلاتورها (نوسانگرها) به رنگ سبز هستند و ۱۰% دیگر هم قرمز هستند. ۸۰% از اندیکاتورهای روند، خرید این جفت‌ارز را به ما توصیه می‌کنند و ۲۰% فروش آن را توصیه می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱٫۰۸۰۰ قرار دارد و پس از آن به ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۸۰، ۱٫۰۶۲۰ و ۱٫۰۵۳۰-۱٫۰۵۰۰ می‌رسیم. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۲۵، ۱٫۱۰۳۰-۱٫۰۹۸۵، ۱٫۱۱۱۰، ۱٫۱۲۳۰، ۱٫۱۲۸۰ و ۱٫۱۳۹۰-۱٫۱۳۵۵.

  انتشار داده‌های فعالیت تجاری (PMI) بخش تولیدی آلمان و آمریکا در روز دوشنبه ۳ آوریل در هفته آینده مهم است. پس از آن، انتشار مجموعه‌ای از اطلاعات درباره بازار کار آمریکا را شاهد خواهیم بود. آمارهای تعداد شغل‌های باز JOLTS در روز سه‌شنبه ۴ آوریل اعلام خواهند شد و تغییر تعداد افراد شاغل در بخش غیرکشاورزی آمریکا روز چهارشنبه از سوی ADP اعلام خواهد شد و تعداد درخواست‌های اولیه برای حقوق بیکاری روز پنجشنبه اعلام می‌شود. جمعه ۷ آوریل هم اطلاعات مربوط به نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا (NFP) اعلام خواهد شد. باید به‌خاطر داشته باشید که ۷ آوریل در اروپا، آمریکا و تعدادی از کشورهای دیگر، روز «جمعه خوب» و تعطیل است بنابراین واکنش به این آمارها را در هفته آینده در روز دوشنبه ۱۰ آوریل شاهد خواهیم بود.

GBP/USD: آیا صعود این جفت‌ارز ادامه پیدا خواهد کرد؟

 • دلار فقط در برابر یورو ضعیف نشد بلکه نسبت به پوند بریتانیا هم ضعیف‌تر شد. GBP/USD از ۸ مارس بیش از ۶۰۰ نقطه فقط در سه هفته صعود کرده است. تنها مقاومت کلیدی در این منطقه ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۲۵ بود که توانست این صعود را متوقف کند. اما آیا پوند قدرت دارد که از این هم بالاتر برود؟

  بانک مرکزی انگلستان (BoE) روز ۲۳ مارس نرخ بهره کلیدی را bp ۲۵ افزایش داد و به ۴.۲۵% رساند (نرخ فعلی بهره فدرال رزرو آمریکا ۵.۰۰% است). ضمناً اوضاع تورم انگلستان هم بهتر نشده است. انگلستان همچنان تنها اقتصاد توسعه‌یافته‌ای است که تورم آن در کل سال افت نکرده است و در سقف چندساله خودش و دورقمی باقی مانده است. شاخص اصلی قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه مارس  برابر با ۱۰.۴% بود و CPI پایه هم ۶.۲% بود. بنابراین تحلیل‌گران بسیاری انتظار دارند که افزایش نرخ بهره یکی از گام‌های اصلی باشد که بانک انگلستان در جلسات آینده تصویب کند. ضمناً این بانک باید مدتی طولانی نرخ بهره را در سقف خودش نگه دارد اگرچه این کار اقتصاد کشور را شکننده خواهد کرد (نرخ رشد GDP اکنون در سطحی نزدیک به صفر است. داده‌های منتشر شده در ۳۱ مارس نشان داد که رشد GDP در سال ۲۰۲۲ فقط ۰.۱% بوده است).

  فشار روی اقتصاد باعث شده تا تعدادی از تحلیل‌گران درباره پتانسیل محدود پوند صحبت کنند. البته علی‌رغم این شرایط هنوز استراتژیست‌های زیادی عقیده دارند که جلوی رکود گرفته خواهد شد و افزایش نرخ بهره ادامه خواهد یافت تا پوند بالاتر برود. اقتصاددانان «ANZ Bank» انتظار دارند این جفت‌ارز تا پایان سال تا ۱٫۲۶ صعود کند. پیش‌بینی همکاران آنها در «French Societe Generale» خیلی جسورانه‌تر است آنها عقیده دارند GBP/USD هم راه EUR/GBP را خواهد رفت و به‌تدریج تا ۱٫۳۰ صعود می‌کند.

  این جفت‌ارز هفته قبل در ۱٫۲۳۳۰ بسته شد. در حال حاضر ۴۵% از متخصصان از دلار حمایت می‌کنند و همین تعداد (۴۵%) حامی پوند هستند و ۱۰% باقیمانده منتظر هستند تا ببینند چه اتفاقی می‌افتد. توازن قوا در اسیلاتورهای D1 به این صورت است: ۸۵% به رنگ سبز هستند و ۱۵% هم به رنگ خاکستری خنثی هستند. برتری مطلق در اندیکاتورهای روند با رنگ سبز است و ۱۰۰% این اندیکاتورها سبز هستند. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۲۷۰، ۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۰-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰-۱٫۱۸۰۰. اگر این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این سطوح با مقاومت روبرو خواهد شد: ۱٫۲۴۲۵-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۴۵۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۷۵۰ و ۱٫۲۹۴۰

  آمارهای اقتصادی انگلستان شامل انتشار شاخص فعالیت تجاری (PMI) در بخش تولید انگلستان در روز دوشنبه ۳ آوریل می‌شود. مقدار PMI در بخش خدمات همین‌طور مقدار ترکیبی این شاخص در روز چهارشنبه اعلام خواهد شد. باید یادآوری کنیم که جمعه در انگلستان هم تعطیل است.

USD/JPY: آیا بانک مرکزی ژاپن در تابستان مسیرش را تغییر می‌دهد؟

 • ین ژاپن بر خلاف «همتایانش» در DXY روند کاملا متضادی را در برابر دلار در پیش گرفته است. درحالی‌که یورو و پوند هفته قبل در حال تقویت مواضع خودشان بودند اما ین موقعیت قبلی خودش را از دست داد. به نظر ما این شرایط دو دلیل دارد. اول این که ین به دلیل این حقیقت که ۳۱ مارس فقط پایان فصل نیست بلکه پایان سال مالی ژاپن نیز هست، تحت‌فشار قرار داشت. البته دلیل دوم را قبلا بارها بیان کرده‌ایم، سیاست بسیار نرم بانک مرکزی ژاپن (BoJ).

  «کازوئو اوئدا»، رئیس جدید بانک ژاپن که در ۹ آوریل به این سمت منصوب می‌شود مکرراً به نفع تداوم اقدامات کبوتری «هاروهیکو کورودا» رئیس سابق این بانک سخنرانی کرده است. البته این اظهارات تاثیر مثبتی بر جذابیت پول ملی ژاپن نداشته‌اند.

  نگرانی‌ها درباره بی‌ثباتی مالی از نوامبر ۲۰۲۲ تابه‌حال منجر به افزایش خرید ین به‌عنوان پناهگاه امن شده است. البته استراتژیست‌های «Societe Generale» می‌گویند حتی «لنگرگاه امن» هم نیاز به تغییر دارد. USD/JPY به اقدامات بیشتری از سوی بانک ژاپن نیاز دارد تا توجیه‌کننده نزول زیاد آن باشد. اگر بانک مرکزی هیچ کاری انجام ندهد احتمالا USD/JPY احتمالا بیش از این صعود خواهد کرد. «Societe Generale» انتظار دارد هر اقدامی برای تغییر سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن در ماه ژوئن انجام شود و این شرایط می‌تواند این جفت‌ارز را به سطح ۱۲۵٫۰۰ بفرستد. انبساط مالی پرسرعت سیاست فدرال رزرو آمریکا هم می‌تواند به ین کمک کند.

  نظرات اقتصاددانان « ANZ Bank» هم شبیه به این است. «سیاست بانک ژاپن احتمالا در کوتاه‌مدت تغییر نمی‌کند. اگر تغییری بخواهد ایجاد شود، ما انتظار داریم این تغییر در سه‌ماهه دوم امسال اتفاق بیفتد، ین ژاپن بر اساس تفاوت مطلوب‌تر بازده خودش صعود خواهد کرد. ما انتظار داریم USD/JPY به‌تدریج تا پایان سال تا ۱۲۴٫۰۰ صعود کند».
   
  البته در اینجا باید اظهارات نایب‌رئیس بانک مرکزی ژاپن، «شینیچی اوچیدا» که چهارشنبه ۲۹ مارس مطرح شدند را مدنظر قرار دهیم. او اعلام کرد که تعدیل سیاست پولی بانک ژاپن برای کنترل بازده اوراق تنها در صورتی امکان‌پذیر است که شرایط اقتصادی و ثبات قیمتی افزایش پیدا کند و این شرایط توجیه‌کننده کاهش تدریجی سیاست محرک پولی باشد.

  بنابراین، افت USD/JPY تا منطقه ۱۲۵٫۰۰-۱۲۴٫۰۰ هنوز هیچ قطعیتی ندارد. این جفت‌ارز هفته قبل را در سطح ۱۳۲٫۸۰ به پایان رساند. اکنون در چشم‌انداز کوتاه‌مدت ۴۰% از متخصصان به حرکت بیشتر این جفت‌ارز به سمت شمال رأی می‌دهند و ۳۰% به حرکت به جنوب اعتقاد دارند و ۳۰% دیگر هم از هر گونه پیش‌بینی خودداری می‌کنند. ۱۵% از اسیلاتورها در D1 به سمت جنوب هستند، ۴۰% به سمت شمال هستند و ۳۵% خنثی هستند. ۴۰% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۶۰% باقیمانده به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۱٫۲۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۳۰٫۵۰، ۱۳۰٫۰۰-۱۲۹٫۷۰، ۱۲۸٫۱۵-۱۲۸٫۰۰ و ۱۲۷٫۲۰. این سطوح مقاومت پیش روی این جفت‌ارز قرار دارند: ۱۳۳٫۰۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۴٫۳۵-۱۳۴٫۰۰، ۱۳۵٫۳۵-۱۳۵٫۰۰، ۱۳۶٫۰۰-۱۳۵٫۹۰، ۱۳۷٫۰۰، ۱۳۷٫۵۰ و ۱۳۸٫۰۰-۱۳۷٫۹۰.

  در این هفته هیچ اطلاعات اقتصاد کلان مهمی درباره اقتصاد ژاپن منتشر نخواهد شد. تنها روز مهمی که می‌توان در تقویم به آن اشاره کرد، دوشنبه ۳ آوریل است که «شاخص اصلی احساس تولیدکننده تنکن» برای سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد.

ارز دیجیتال: چه اتفاقی برای بایننس خواهد افتاد؟

پیش‌بینی فارکس و ارز دیجیتال برای ۳ تا ۷ آوریل ۲۰۲۳1

 • بحرانی که به بانک‌های «سیلورگیت»، «سیلیکون‌ولی بانک» (SVB) و «سیگنچر» ضربه زد و روی «Credit Suisse» تاثیر منفی گذاشت قطعا به بازار ارز دیجیتال کمک کرد چون به همه یادآوری کرد که بازار مالی غیرمتمرکز برای چه خلق شده است. البته ترس سرمایه‌گذاران درباره موج جدید بحران بانکداری در آمریکا و اروپا به‌تدریج در حال محوشدن است و این موضوع به‌وضوح در چارت BTC/USD دیده می‌شود. اگرچه در جریان رالی ۱۰ تا ۱۷ مارس، طلای دیجیتال تقریبا ۴۵% رشد کرد اما تلاشش در دو هفته آخر برای عبور از مقاومت ۲۹۰۰۰ دلار ناکام بود. بیت کوین نه‌تنها باید صعود کند بلکه باید جای پای محکم و ثابتی بالای این افق به دست بیاورد. پس از آن هم طبق نظر تعدادی از متخصصان باید از این نقطه حرکتش را شروع کند تا به هدف بعدی خودش یعنی ۳۵۰۰۰ دلار برسد. بیت کوین در این مدت توسط سطح ۲۶۵۰۰ دلار حمایت می‌شود.

  حتی وقتی CFTC (کمیسیون معاملات فیوچرز کالای آمریکا) یک شکایت قانونی علیه بایننس را روز دوشنبه ۲۷ مارس ثبت کرد و این صرافی را به انجام معاملات آپشن و فیوچرز ثبت‌نشده، سرویس‌دهی به مشتریان آمریکایی برای دورزدن قوانین و محدودیت‌ها، عملیات غیرقانونی (از جمله به نفع حماس که در بسیاری کشورها یک سازمان تروریستی اعلام شده است) و دست‌کاری بازار متهم کرد هم این حمایت از دست نرفت.

   «کوری سوان» تحلیل‌گری است که این نظریه را درباره اتهام آخر بایننس مطرح کرده است که «چانگ‌پنگ ژائو» مؤسس صرافی «بایننس» تلاش کرده تا بیت‌کوین را تا ۱۲۰۰۰ دلار پایین بکشد. او می‌گوید «چانگ‌پنگ ژائو یک پوزیشن شورت بزرگ روی بیت‌کوین برداشته بود و امیدوار بود بیت کوین به ۱۲۰۰۰ دلار برسد و هزینه معامله بزرگ شخصی خودش را با BUSD و آلت‌کوین‌های غیرمطمئن پرداخت می‌کرد».

  اکنون چند گزینه درباره آینده بایننس مطرح هستند. برخی عقیده دارند هیچ‌کس نیازی به مرگ چنین غولی ندارد چون این اتفاق باعث فروپاشی کل صنعت ارز دیجیتال خواهد شد. حتی در صورت مصالحه پیش از دادگاه هم «چانگ‌پنگ ژائو» با میلیاردها دلار جریمه و ممنوعیت کار در آمریکا مواجه خواهد شد. اگر دادگاه برگزار شود و «بایننس» و مدیریت آن گناهکار اعلام شوند هم مشتریان فراوان آنها و هم همتایان مالی آنها در سراسر جهان از آنها فاصله خواهند گرفت.

  بر اساس نظرسنجی «CNBC» از افراد پرنفوذ صنعت ارز دیجیتال، بازار در این مرحله همچنان گاوی باقی می‌ماند. «پائولو آردوینو» «مدیر اصلی تکنولوژی» شرکت «Tether CTO» عقیده دارد بیت کوین می‌تواند سقف تاریخی خودش یعنی ۶۹۰۰۰ دلار را هم بشکند. «مارشال بیرد» مدیر صرافی ارز دیجیتال «جمینی» پیش‌بینی می‌کند که این سکه شاید امسال به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد. او عقیده دارد اگر بیت کوین بتواند از سقف قبلی عبور کند «به زمان زیادی نیاز ندارد تا سقف بالاتری را ثبت کند». البته رالی گاوی جدید به انگیزه‌های قدرتمند اقتصادی و اخبار جدیدی نیاز دارد. اما تابه‌حال چنین انگیزه‌ای ایجاد نشده است.

  «مایکل مک‌گلون» استراتژیست «بلومبرگ» عقیده دارد طلا و بیت کوین در سال ۲۰۲۳ همچنان محبوب‌ترین ابزارها برای سرمایه‌گذاران باقی خواهند ماند. طلا موقعیتش به‌عنوان امن‌ترین دارایی را تثبیت خواهد کرد. هزینه یک اونس طلا به‌زودی از ۲۰۰۰ دلار بالاتر خواهد رفت. هم‌زمان جذابیت بیت کوین که اکنون یک ابزار مستقل از سیستم بانکداری سنتی محسوب می‌شود هم افزایش خواهد یافت. در شرایطی که اوضاع اقتصاد جهانی بدتر می‌شود تعدادی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه خودشان را به طلا و بیت کوین تبدیل کنند، یادداشت «مک‌گلون» می‌گوید که اوراق خزانه هم رشد خواهند کرد.

  فروپاشی فعلی بخش بانکداری، بحران ۱۹۲۹ را یاد ما می‌اندازد چون فدرال رزرو در حال انقباضی کردن سیاست پولی است. این استراتژیست «بلومبرگ» تاکید می‌کند که بعد از آخرین افزایش نرخ بهره، سرمایه‌گذاری روی بیت کوین افزایش پیدا کرد اگرچه بسیاری از ناظران انتظار داشتند که ارزش بیت کوین افت کند. او عقیده دارد ریباند بیت کوین را می‌توان یک سیگنال مثبت محسوب کرد چون علی‌رغم ابهام در شرایط جهانی، معامله‌گران بیشتری به خرید بیت کوین ادامه می‌دهند.

   «کریس برنیسک» شریک شرکت «Place Holder» و رئیس سابق شرکت ارز دیجیتال «Ark Invest» هم مثل «مایک مک‌گلون» عقیده دارد حالا زمان خرید بیت کوین و اتریوم است چون آنها دقیقا برای این لحظات بحرانی خلق شده‌اند.

  «تیم دریپر» سرمایه‌گذار خطرپذیر و میلیاردر مشهوری است که توصیه‌های مشابهی دارد. «دریپر» در گزارشی که مخاطب آن کارآفرینان هستند، اینطور نوشته است که شرکت‌ها «دیگر نمی‌توانند فقط به یک بانک یا رگولاتور تکیه کنند و برای اولین‌بار در سال‌های اخیر، دولت‌ها در حال تصاحب بانک‌هایی هستند که در معرض این خطر قرار دارند که نتوانند دیون خودشان را پرداخت کنند. بیت کوین یک هج در برابر تاثیر دومینوی مالی و سوءمدیریت با کنترل بیش از حد در بازارهای مالی است». «دریپر» حفظ سپرده‌های کوتاه‌مدت برای کمتر از شش ماه در دو حساب مجزا را در یک بانک محلی و یک بانک بین‌المللی توصیه می‌کند. او عقیده دارد سازمان‌ها هم باید مبلغی برابر را به دو «صندوق حقوق» در قالب بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال منتقل کنند. این میلیاردر مشهور روی اهمیت این ضربه‌گیر احتمالی تاکید می‌کند چون مدیریت شرکت مسئول پرداخت حقوق در تاریخ معین است «حتی اگر شرایط بحرانی شود».

  البته صدای «گورکن‌های ارز دیجیتال» هم مثل قبل شنیده می‌شود. تحلیل‌گری با نام مستعار «Grinding Poet» عقیده دارد «برگشتن مجدد بیت کوین به کف‌های سال ۲۰۱۸ حتمی است و هدف جدید بیت کوین ۳۱۵۰ دلار است». «پیتر شیف» شخصیت مشهور شیفته طلا و منتقد بیت کوین همچنان روی موضع خودش پافشاری می‌کند. «شیف» در سال ۲۰۱۷ وعده داد که بیت کوین به‌زودی کاملا بی‌ارزش خواهد شد. حالا در ماه مارس ۲۰۲۳ او می‌گوید «با قیمت صفر بیت کوین فاصله کمی داریم.»

  «استیو هانکه» استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه «جان‌هاپکینز» دوباره از بیت کوین انتقاد کرده است و گفته که ارزش بنیادی بیت کوین، صفر دلار است. او بیت کوین را یک دارایی شدیداً سفته‌بازی می‌نامد که هیچ ارزش یا فایده اقتصادی ندارد.

   «جولیان هوسپ» مدیرعامل «Cake Defi» این‌طور به «هانکه» پاسخ می‌دهد که اگرچه قیمت بیت کوین یک موضوع مورد مناقشه است اما بیت کوین قطعا ارزش دارد. «هوسپ» می‌گوید قطعا افرادی وجود دارند که به بیت کوین نیاز دارند پس این ادعا که ارزش بیت کوین صفر است کاملا غلط است.

  البته ما بیشتر با «هوسپ» موافق هستیم چون در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۳۱ مارس، بیت کوین قطعا دارای ارزش است و ارزش آن با رقم خاص ۲۸۳۷۵ دلار برای هر سکه تعیین می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال هم طی این هفته اندکی رشد کرده و از ۱٫۱۶۹ تریلیون دلار  به ۱٫۱۸۵ تریلیون دلار افزایش یافته است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال طی این هفت روز از ۶۱ به ۶۳ نقطه افزایش پیدا کرده است و هنوز در منطقه طمع قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید