2023 مارس 4

EUR/USD: توقف در ناحیه ۱٫۰۶۰۰

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۶ مارس تا ۱۰ مارس ۲۰۲۳1

 • روز پنجشنبه ۲ مارس، شاخص دلار DXY دوباره از مانع ۱۰۵٫۰۰ عبور کرد اما نتوانست آنجا باقی بماند. دلار طبق معمول توسط بازده اوراق دولتی آمریکا حمایت شد. بازده اوراق ۱۰ساله به بالاترین سطح از ۱۰ نوامبر امسال یعنی ۴.۰۹% رسید و بازده اوراق دو‌ساله هم تا ۴.۹۱% بالا رفت و سقف جدیدی را برای سال ۲۰۰۷ تا کنون خلق کرد. بازنگری آمارهای بازار کار آمریکا در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ و شاخص فعالیت تجاری (PMI) تولیدی ISM هم دلار آمریکا را حمایت کردند. از سوی دیگر، دلار زیر فشار یوان قرار داشت که به دلیل آمارهای اقتصاد کلان چین تقویت می‌شود. شاخص تولیدی PMI در چین به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۲ رسیده است. فعالیت در بخش خدمات نیز افزایش یافته و بازار املاک چین تثبیت شده است.

  اما عامل اصلی که دینامیک‌های دلار را تعیین می‌کند هنوز انتظار بازار برای اقدامات بیشتر فدرال رزرو برای مهار تورم است. از زمانی که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه ژانویه بیشتر از حد انتظار رشد کرد و به ۶.۴% رسید، فعالان بازار به این فکر می‌کردند که شاید فدرال رزرو در ماه مارس، نرخ بهره را ۲۵ نقطه مبنا (bp) افزایش ندهد بلکه فوراً آن را ۵۰ نقطه افزایش دهد (در حال حاضر ابزار «FedWatch» که «CME» ارائه می‌کند احتمال این حرکت را ۲۳% می‌داند).

  این پیش‌بینی با اظهارات متمایل به شاهین‌ها از سوی اعضای کمیته بازار باز فدرال (FOMC) حمایت می‌شد. «رافائل بوستیک» رئیس فدرال رزرو آتلانتا گفت نرخ بهره کلیدی باید نهایتا تا ۵.۲۵%-۵.۰۰% افزایش پیدا کند و تا سال ۲۰۲۴ در همین سطح باقی بماند. «نیل کاشکاری» رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس هم هنوز تصمیم نگرفته است که در ماه مارس به افزایش نرخ بهره bp ۲۵ رأی خواهد داد یا bp ۵۰ اما می‌گوید می‌توان نمودار نقطه‌ای (dot plot) خود فدرال رزرو را افزایش داد. در حال حاضر هر دو مسئول روی ضرورت مبارزه با تورم تأکید می‌کنند و می‌گویند بازار قوی کار و اقتصاد قدرتمند آمریکا می‌تواند در برابر فشار سیاست پولی تهاجمی بانک مرکزی مقاومت کند. البته «رافائل بوستیک» بعداً اظهارات شاهینی خودش را نرم‌تر کرد و گفت شاید فدرال رزرو چرخه افزایش نرخ بهره را در تابستان متوقف کند. پس از آن بود که دلار کمی عقب‌نشینی کرد.

  برخی تحلیل‌گران این ایده را رد نمی‌کنند که سقف نرخ بهره دلار در ماه سپتامبر به ۵.۵% و حتی شاید ۶.۰% خواهد رسید البته هیچ تردیدی درباره کاهش نرخ بهره در پایان سال وجود ندارد. این انتظارات به نفع دلار عمل می‌کنند و بررسی بازار فیوچرز هم این موضوع را تایید می‌کند. اما وقتی درباره EUR/USD صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم فقط بر اقدامات فدرال رزرو تمرکز کنیم. آن سمت دیگر اقیانوس هم بیکار ننشسته است. داده‌های تورم در تعدادی از کشورهای اروپایی نشان می‌دهند که بانک مرکزی اروپا مجبور است گرایش شاهینی خودش را برای دوره‌ای طولانی‌تر از چیزی که قبلاً تصور می‌شد، ادامه بدهد. باز شدن اقتصاد چین می‌تواند نه‌تنها روی آمریکا بلکه روی اروپا هم فشار بیاورد و مبارزۀ بانک‌های مرکزی دو قاره برای مهار تورم را دشوارتر کند. فعالان بازار منتظر انقباض بیشتر سیاست پولی از سوی بانک مرکزی اروپا هستند که این موضوع باعث می‌شود تا این جفت‌ارز در ناحیه ۱٫۰۶۰۰ باقی بماند.

  این جفت‌ارز هفته قبل را در ۱٫۰۶۳۲ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی (شب ۳ مارس) پیش‌بینی تحلیل‌گران مبهم به نظر می‌رسد همان‌طور که قیمت EUR/USD هم حالت تخت به خودش گرفته است: ۵۰% از تحلیل‌گران از هرگونه موضع‌گیری خودداری می‌کنند، ۳۰% انتظار دارند که دلار بیشتر تقویت شود و ۲۰% باقیمانده طرف‌دار یورو هستند. ۵۰% از اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند، ۱۵% سبز هستند و ۳۵% خاکستری خنثی هستند. ۳۵% از اندیکاتورهای روند توصیه به فروش این جفت‌ارز می‌کنند و ۶۵% خرید آن را توصیه می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در منطقه ۱٫۰۶۰۵-۱٫۰۵۷۵ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق خواهیم رسید: ۱٫۰۵۳۰-۱٫۵۰۰۰، ۱٫۰۴۴۰، ۱٫۰۴۰۰-۱٫۰۳۷۵، ۱٫۰۳۰۰ و ۱٫۰۲۵۵-۱٫۰۲۲۰. گاوها در این مناطق با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱٫۰۷۱۰-۱٫۰۶۸۰، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۸۰۰، ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۱۰۳۰-۱٫۰۹۸۵.

  در هفته آینده آمارها و رویدادهای اقتصادی زیادی خواهیم داشت. دوشنبه ۶ مارس، داده‌های فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو منتشر خواهند شد. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در کنگره آمریکا حضور خواهد یافت. ضمنا داده‌های فروش خرده‌فروشی آلمان، GDP منطقه یورو و اشتغال در آمریکا هم چهارشنبه ۸ مارس منتشر خواهند شد. تعداد درخواست‌های اولیه برای حقوق بیکاری آمریکا و نرخ تورم (CPI) در چین هم پنجشنبه اعلام خواهند شد. جمعه ۱۰ مارس نشان خواهد داد که برای قیمت‌های مصرف‌کننده در آلمان چه اتفاقی افتاده است. به طور سنتی منتظر انتشار بخشی از آمارهای مهم درباره بازار کار آمریکا در همان روز هستیم این آمارها شامل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل جدید ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) می‌شوند.

GBP/USD: احساساتی به رنگ قرمز

 • جفت‌ارز GBP/USD برای دومین هفته متوالی در کانال ساید حرکت کرد اگرچه نوسان نسبتا زیادی از خودش نشان داد. دامنه نوسانات (۱٫۲۱۴۷-۱٫۱۹۴۲) بیش از ۲۰۰ نقطه بود و آخرین قوس هفته در وسط این کانال در ۱٫۲۰۴۰ قرار گرفت. در بخش قبل توضیح دادیم که چه چیزهایی دلار را تقویت می‌کنند. پوند به دلیل اطلاعاتی که هفته گذشته درباره حصول توافق بین انگلستان و اتحادیه اروپا درباره پروتکل ایرلندی شمالی منتشر شدند، کمی حمایت شد. اختلاف‌های تجاری حل‌وفصل شده‌اند. درحالی‌که این موضوع برای اقتصاد انگلستان به‌عنوان یک کل مثبت است اما متخصصان زیادی عقیده دارند تأثیر مثبت این توافق بر پوند، کوتاه‌مدت خواهد بود.

  قیمت‌های این جفت‌ارز همچنان توسط اقدامات بانک‌های مرکزی تعیین می‌شوند. «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان (BoE) که چهارشنبه ۱ مارس سخنرانی می‌کرد ابهام بیشتری را درباره موضع این بانک ایجاد کرد و گفت هنوز تصمیم نهایی درباره چشم‌انداز سیاست پول بانک انگلستان گرفته نشده است و این بانک باید در ماه‌های آینده منعطف باشد تا بازارها را نترساند.

  جمع‌بندی پیش‌بینی متخصصان درباره آینده نزدیک به این صورت است: ۷۰% از متخصصان به تضعیف بیشتر پوند و افت GBP/USD رأی می‌دهند و فقط ۱۰% انتظار دارند که این جفت‌ارز صعود کند و ۲۰% ترجیح می‌دهند که پیش‌بینی خاصی نکنند. از بین اندیکاتورهای روند در D1 ، توازن قوا به‌صورت ۶۵% به ۳۵% به نفع سبزها است. در اسیلاتورها با تصویر متفاوتی مواجه می‌شویم. اینجا رنگ قرمز برتری متقاعدکننده‌ای دارد و ۱۰% اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند، ۱۰% سبز هستند و ۲۰% هم خنثی هستند. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۰۲۵-۱٫۱۹۸۵، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۵-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰، ۱٫۱۸۰۰، ۱٫۱۷۲۰ و ۱٫۱۶۰۰. وقتی این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱٫۲۰۵۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۸۵، ۱٫۲۲۷۰، ۱٫۲۳۳۵، ۱٫۲۴۰۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۷۵۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  در تقویم اقتصادی هفته آینده هیچ اطلاعات مهمی تا جمعه ۱۰ مارس درباره اقتصاد انگلستان منتشر نخواهد شد، در آن روز، داده‌های GDP و تولید صنعتی انگلستان در ماه ژانویه منتشر خواهند شد.

USD/JPY: صبر و فقط صبر

 • جفت‌ارز USD/JPY پنجشنبه ۲ مارس بعد از انتشار داده‌های اقتصادی آمریکا تا ۱۳۷٫۱۰ صعود کرد. این بالاترین سطح از ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ بود. ین به دلیل واگرایی بین سیاست‌های فدرال رزرو و بانک مرکزی ژاپن و همینطور اسپرد بازده بین اوراق ۱۰ساله ژاپن و آمریکا که در ماه مارس به بالاترین سطح خودش از نوامبر ۲۰۲۲ تابه‌حال رسید، با مشکلاتی مواجه شد.

  «کازوئو اوئدا» که به‌عنوان رئیس جدید بانک مرکزی ژاپن (BoJ) انتخاب شد هم ضربه دیگری به ین زد. موضع‌گیری او باعث ناامیدی بیشتر کسانی شد که به تغییرات عمده در سیاست پولی بانک ژاپن امیدوار بودند. سرمایه‌گذاران نتوانسته‌اند سیگنال واضح «متمایل به شاهین ها» را در سخنرانی او پیدا کنند که بتواند باعث بازگشت تقاضای سفته بازی برای ین شود درحالی‌که ین اکنون به دلیل رشد DXY و افزایش بازده اوراق ۱۰ساله در حال ضعیف‌شدن است.

  USD/JPY در ابتدای فوریه به سطح ۱۳۰.۰۸ رسید ولی ۳ مارس کارش را در ۱۳۵.۸۴ به پایان برد. البته عده‌ای از متخصصان امیدشان به تقویت ین در آینده را از دست نداده‌اند. اقتصاددانان بانک «MUFG Bank» در گزارش خودشان نوشته‌اند «از زمانی که دلار در پایان سپتامبر به اوج خود رسید، ین به دومین ارز با بهترین عملکرد در گروه G10 تا پایان ژانویه تبدیل شد» – بررسی سوابق گذشته ارزها در این زمینه کاملاً قابل درک است. اما ما عقیده داریم تورم کاهش خواهد یافت و بازده‌های گوشه و کنار جهان نزدیک به سقف خودشان هستند و این نشان می‌دهد که ین می‌تواند خودش را بازیابی کند به ویژه چون سیاست بانک ژاپن تغییر خواهد کرد.»

  استراتژیست‌های «HSBC» که بزرگترین کنگلومرای مالی محسوب می‌شود هم با همکاران خودشان موافق هستند. آنها در پیش‌بینی خودشان می‌گویند «ما در میان مدت طرف‌دار روند گاوی ین هستیم اما عقیده داریم کمی صبر لازم است تا ین بتواند به لطف بانک مرکزی ژاپن، قدرت مستقلی به دست بیاورد. در حال حاضر USD/JPY احتمالا تحت تأثیر تحولات آمریکا قرار دارد و در آنجا کفه ریسک به سمت دلار ضعیف تر در حال چرخش است.»

  جلسه بعدی بانک مرکزی ژاپن جمعه ۱۰ مارس برگزار خواهد شد. این جلسه به ریاست «هاروهیکو کورودا» رئیس سابق این بانک برگزار خواهد شد و او پس از این جلسه، قدرت را به «کازوئو اوئدا» واگذار می‌کند. تحلیل‌گران «جی‌پی‌مورگان» (مثل بسیاری از تحلیل‌گران دیگر) انتظار ندارند که سیاست بانک ژاپن در این جلسه تغییر کند یا اصلاح شود. احتمال کمی دارد که «کورودا» وقتی سمتش را ترک می‌کند در را پشت سرش محکم به هم بکوبد، به احتمال زیاد نرخ بهره در همان سطح منفی ۰.۱%- باقی خواهد ماند. بنابراین حامیان ین می‌توانند به توصیه «HSBC» عمل کنند و صبور باشند.

  همان‌طور که قبلاً گفتیم، عده‌ای از متخصصان انتظار تقویت شدید ین در آینده را دارند. «BNP Paribas Research» هم موضعی شبیه به موضع استراتژیست‌های «MUFG Bank» و « HSBC» دارد، درحالی‌که اقتصاددانان «Danske Bank» پیش‌بینی می‌کنند که نرخ USD/JPY ظرف سه ماه به ۱۲۵٫۰۰ افت خواهد کرد. آنها عقیده دارند در صورت انقباضی شدن سیاست پولی، بازده‌های مثبت ژاپن می‌تواند بازگشت پول سرمایه‌گذاران محلی به ژاپن را تحریک کند و نتیجه این فعل‌وانفعال آن است که USD/JPY در پایان سال ۲۰۲۳ به حوالی ۱۲۱٫۰۰ خواهد رسید. اما این‌ها فقط فرضیه‌های غیرقطعی هستند اگرچه ۶۰% از تحلیل‌گران نظر مشابهی را دارند. اگر چشم‌اندازهای آینده نزدیک را بررسی کنیم فقط ۱۰% از متخصصان در شرایط فعلی روی حرکت این جفت‌ارز به جنوب حساب می‌کنند و ۴۵%  از حرکت در جهت مخالف حمایت می‌کنند و ۴۵% هم بی‌طرف هستند.

  ۸۵% از اسیلاتورهای D1 به سمت شمال هستند و ۱۵% باقیمانده به سمت جنوب هستند. ۶۵% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال و ۳۵% به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۵٫۲۰-۱۳۴٫۹۰ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۴٫۰۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۲۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰-۱۳۱٫۸۵، ۱۳۱.۲۵، ۱۳۰٫۵۰، ۱۳۰٫۰۰-۱۲۹٫۷۰. این جفت‌ارز در این مناطق با مقاومت مواجه خواهد شد: ۱۳۶٫۳۰-۱۳۶٫۰۰، ۱۳۷٫۱۰-۱۳۶٫۷۰، ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۹٫۳۵-۱۳۹٫۰۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۴۳٫۷۵.

  علاوه بر جلسه‌ای که اشاره کردیم و در بانک مرکزی ژاپن برگزار خواهد شد، پنجشنبه ۹ مارس که داده‌های GDP ژاپن در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد هم در تقویم اقتصادی هفته آینده مهم است.

ارز دیجیتال: بیت‌کوین منتظر یک کاتالیزور جدید است

 • اولین جمله بررسی قبلی این بود: «بیت کوین تحت فشار است اما مقاومت می‌کند». برای شروع این بررسی هم فقط می‌توانیم همین جمله را تکرار کنیم، بیت کوین تحت فشار اما مقاومت می‌کند. حالا بیایید اخبار جهان را مرور کنیم. خبر خوب این است که رگولاتورهای بزرگ کاملاً ارز دیجیتال را ممنوع نخواهند کرد. خبر بد این است که فشار رگولاتوری روی این صنعت افزایش خواهد یافت. تنظیم‌گری بازار ارز دیجیتال یکی از موضوعاتی بود که وزرای مالی و نماینده‌های بانک‌های مرکزی در جلسه G20 درباره آن گفتگو کردند. به همین دلیل، «جانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که تنظیم‌گری صنعت ارز دیجیتال مهم است درحالی‌که واشنگتن قصد ممنوعیت کامل ارز دیجیتال را ندارد. او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «رویترز» گفت «خیلی مهم است که چارچوب رگولاتوری مطمئنی را ایجاد کنیم. ما با سایر دولت‌ها روی این موضوع کار می‌کنیم». «کریستالینا جورجیورا» مدیر اداری صندوق بین‌المللی پول هم با همکارش موافق است: سازمان او هم طرف‌دار رگولاسیون مناسب دارایی‌های دیجیتال و مخالف ممنوعیت کامل آن است.

  در اینجا باید اشاره کنیم که کنترل رگولاتوری درحالی‌که تعدادی از بازیگران را از منطقه امن خودشان خارج می‌کند اما در نهایت می‌تواند تأثیر مثبتی بر صنعت ارز دیجیتال داشته باشد و وقوع شوک‌هایی مثل فروپاشی صرافی «FTX» را کاهش دهد. ضمنا قوانین شفاف باعث می‌شوند که تعداد قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران نهادی جدید جذب شوند و ارزش بازار ارز دیجیتال به سقف‌های بی‌سابقه‌ای خواهد رسید.

  اما همه این‌ها مربوط به آینده هستند ولی اکنون جمعیت «گله» نهنگ‌ها (بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین) روبه‌کاهش است و به کف سه‌ساله خودش یعنی ۱۶۶۳ نفر رسیده است. در فوریه ۲۰۲۱ و در اوج بازار کریپتو، تعداد ۲۵۰۰ نهنگ وجود داشت. علی‌رغم این که بازار ارز دیجیتال در ابتدای سال ۲۰۲۳ به نتیجه‌ای بهتر از انتظار اکثر فعالان و متخصصان دست یافته است، این کاهش اتفاق افتاده است. این نتایج بخشی از یافته‌های محققان «Bank of America» هستند.

  در حال حاضر قیمت بیت کوین عمدتا توسط سرمایه‌گذاران کوچک و متوسط حمایت می‌شود. طبق اعلام شرکت تحلیلی «گلسنود» تعداد والت‌های با حجم ۱ بیت کوین دائماً در حال شکستن رکورد‌های جدید است و به ۱ میلیون نزدیک می‌شود. جریان سرمایه به داخل ظرف ۳۰ روز گذشته بیش از جریان خروجی در ۹ماهه اول است و به منطقه «سبز» برگشته است. «مجموع ارزش تحقق‌یافته خالص بازار» نیز برای اولین‌بار از آوریل ۲۰۲۲ تابه‌حال مثبت شده است (این مقیاس در ۹ ماه گذشته منفی بوده است). هولدرهای بلندمدت هم به سقف جدید چهارماهه خودشان از نظر پس‌انداز بیت کوین رسیده‌اند.

  تحلیل‌گران «گلسنود» عقیده دارند افت تعداد نهنگ‌ها را می‌توان یک عامل مثبت دانست. یعنی این دارائی بیشتر  از قبل توزیع شده است و کمتر در دستان تعداد کمی هولدر بزرگ متمرکز شده است. این گزینه برای کل اکوسیستم هم بهتر است چون امکان دست‌کاری بازار توسط چند بازیگر را از بین می‌برد.

  برخی متخصصان عقیده دارند ضعیف‌شدن همبستگی بین ارز دیجیتال و شاخص‌های سهام و اندیکاتورهای اقتصاد کلان آمریکا هم یک عامل مثبت دیگر است. بیت کوین در کل هفته گذشته تقریبا در کانال تنگ ۲۴۰۰۰-۲۳۰۰۰ دلار حرکت می‌کرد و جمعه ۳ مارس کمی افت کرد. شاید خبر نزدیک بودن به ورشکستگی «Silvergate Bank» که بخشی از صنعت ارز دیجیتال در کالیفرنیا است، دلیل این افت بود.

  تحلیل‌گران شرکت سرمایه‌گذاری «Bernstein» می‌گویند همبستگی بیت کوین با شاخص ترکیبی نزدک از اوایل فوریه تابه‌حال از ۰٫۹۴ به ۰٫۵۸ افت کرده است. آنها عقیده دارند بازار یک توازن بین گاوها و خرس‌ها ایجاد کرده است و «منتظر کاتالیزورهای بیشتر است» و حساسیت آن به رویدادهای جهان مالی سنتی «شبیه به قبل نیست».

  به‌خوبی می‌توانیم ضعیف‌شدن و سپس همبستگی با شاخص‌های سهام در اواخر آگوست تا سپتامبر را مشاهده کنیم. کاملاً ممکن است که «جداشدن» بیت کوین از شاخص‌های سهام یک پدیده موقتی باشد. واضح است که نگرانی اصلی در همه دارائی‌های ریسکی، افزایش مداوم نرخ بهره کلیدی توسط فدرال رزرو است که کاتالیزوری برای بازگشت روند خرسی BTC/USD نیز هست.

  «مایکل ون دی پوپ» مدیرعامل «The Eight» تریدر مشهوری است که عقیده دارد اکنون قیمت بیت کوین بیشتر از هر دارائی دیگری با ارزش واقعی آن فاصله دارد و بسیار کمتر از ارزش واقعی آن است. او یک بررسی ویدئویی را منتشر کرده است که در آن پیش‌بینی می‌کند امسال قیمت این سکه تا ۴۰,۰۰۰ دلار افزایش خواهد یافت. حتی بدتر شدن داده‌های اقتصاد کلان و پیش‌بینی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو هم نتوانسته است خوش‌بینی «ون دی پوپ» را کم کند. او عقیده دارد افزایش واگرایی گاوی در چارت هفتگی نشان می‌دهد که ما از کف عبور کرده‌ایم. اکنون فقط جهش از میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای و تثبیت در حال اتفاق‌افتادن است. BTC/USD تا کف دامنه ۱۸۰۰۰ دلار افت خواهد کرد و این افت یک فرصت سرمایه‌گذاری عالی است.

   «ون دی پوپ» عقیده دارد اکنون در اقتصاد هیچ رکودی وجود ندارد اما ممکن است به دلیل ریزش بازار بدهی و بازار املاک رکود شروع شود. اما بیت کوین قبل از رکود می‌تواند تا ۴۰,۰۰۰ دلار صعود کند چون بحران معمولاً ۶ تا ۱۲ ماه بعد از افزایش قابل‌توجه نرخ بهره توسط فدرال رزرو اتفاق خواهد افتاد. سیگنال شروع رالی گاوی هم رفع ممنوعیت ماینینگ در چین یا پذیرش ارز دیجیتال در هنگ‌کنگ است.

  «رابرت کیوساکی» نویسنده چند کتاب درباره سرمایه‌گذاری از جمله کتاب پرفروش «پدر ثروتمند، پدر فقیر» هم وقوع بحران مالی جهانی را پیش‌بینی کرده است. او مدت‌هاست که منتقد سیاست پولی فدرال رزرو است و نگرانی خودش را درباره ازبین‌رفتن ارزش دلار بیان کرده است. این نویسنده اقتصادی اکنون اظهارنظر شجاعانه‌ای کرده و می‌گوید به عقیده او دلار بدون پشتوانه باعث افول امپراتوری آمریکا می‌شود. این موضع «کیوساکی» مورد تایید جامعه ارز دیجیتال قرار گرفته است چون فواید بیت کوین را به همه نشان می‌دهد. متخصصان می‌گویند دارایی‌های دیجیتال مثل بیت کوین بر خلاف ارزهای فیات در معرض فشار تورمی قرار نمی‌گیرند چون عرضه آنها محدود است و از پیش توسط الگوریتم‌های مناسب تعیین می‌شود.

  به‌خاطر دارید که «کیوساکی» اخیرا پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۵ به ۵۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. او نوشته است که «یک سقوط بزرگ در راه است. وقوع رکود امکان‌پذیر است. فدرال رزرو مجبور شده تا میلیاردها دلار پول بدون پشتوانه چاپ کند. در سال ۲۰۲۵، طلا ۵۰۰۰ دلار، نقره ۵۰۰ دلار و بیت کوین ۵۰۰,۰۰۰ دلار خواهند بود». او اضافه می‌کند که طلا و نقره پول خدایان هستند اما بیت کوین مثل یک‌دلاری برای مردم معمولی است.

  «مت هوگان» مدیر اصلی سرمایه‌گذاری در «Bitwise» در مصاحبه جدیدی گفته است که او «به سه سال آینده بسیار خوش‌بین است». او عقیده دارد ارز دیجیتال در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ با پذیرش انبوه مردم مواجه خواهد شد و قیمت‌های آن رشد خواهد کرد. این متخصص مالی می‌گوید «این چرخه بازار گاوی، قرار است که بزرگترین چرخه از نظر پذیرش ارز دیجیتال بین کاربران، افزایش تصاعدی ارزش بازار و خلاصه افزایش هر چیزی باشد که برای ما مهم است اما این چرخه دقیقا همین حالا شروع نمی‌شود. من واقعا به حاکم شدن رگولاسیون بر این صنعت خوش‌بین هستم».

  «استیو وزنیاک» هم‌بنیان‌گذار «اپل» هم هفته قبل به روند گاوی گرایش داشت. به عقیده او بیت کوین پتانسیل عظیمی دارد و قیمت آن در سال‌های آینده به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

  BTC/USD در زمان نوشتن این بررسی (شب جمعه، ۳ مارس)، در منطقه ۲۲۲۵۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۰۲۴ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۰۵۹ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ظرف یک هفته از ۵۳ به ۵۰ نقطه افت کرده است و در مرکز منطقه خنثی قرار گرفته است.

  در پایان این بررسی به بخش «هک ارز دیجیتال» می‌رسیم. این بخش به کسانی اختصاص دارد که فشار رگولاتوری را دوست ندارند و نمی‌خواهند اتفاقاتی که در شروع این بررسی ذکر کردیم در عمل بیفتند. خب مشخص شده است که دولت رأس‌الخیمه (RAK) که بخشی از امارات متحده عربی است قصد دارد منطقه آزادی برای شرکت‌های صنعت دارائی دیجیتال ایجاد کند. طبق اعلام آنها منطقه «واحه دارائی‌های دیجیتال رأس‌الخیمه» به یک هاب برای فعالیت صنعت ارز دیجیتال بدون رگولاسیون تبدیل خواهد شد و امکان تقاضا برای حضور در آن خیلی زود در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ فراهم خواهد شد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید