2022 دسامبر 29

هفته گذشته، روند دو ارز محبوب در سال‌های 2020 تا 2022 را تحلیل کردیم ضمنا پیش‌بینی‌های استراتژیست‌های مؤسسات مالی برتر درباره EUR/USD  را بررسی کردیم تا بفهمیم این پیش‌بینی‌ها چقدر دقیق بوده‌اند. حالا وقت آن است که ببینیم متخصصان چه پیش‌بینی‌هایی درباره سال 2023 دارند.

پیش‌بینی‌های مختلف درباره دلار و یورو در سال 20231 

همین ابتدای کار باید بگوییم که این پیش‌بینی‌ها با هم اختلاف زیادی دارند: در سال‌های اخیر، زندگی برای ما «شگفتی‌های» زیادی رو کرده است  و مشکلات حل نشده بسیار زیادی برای آینده باقی‌مانده‌اند. مثلاً نمی‌دانیم در آینده شرایط ژئوپلیتیک به چه صورت پیش خواهد رفت، سیاست‌های پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا با چه سرعتی اجرا خواهند شد و چه اتفاقی برای بازار کار و شرایط رکودی اقتصاد خواهد افتاد و آیا می‌توان تورم را شکست داد و قیمت‌های انرژی را مهار کرد؟ هنوز پاسخ این سوال‌ها و بسیاری از سوالات دیگر را نمی‌دانیم. ابهام‌های زیادی وجود دارند که اجازه نمی‌دهند متخصصان بتوانند به یک اجماع و نظر مشترک برسند.

برخی عقیده دارند EUR/USD  به کف‌های دوره 2000 تا 2002 یعنی حوالی 0.8500 خواهد رسید درحالی‌که عده‌ای دیگر عقیده دارند این جفت‌ارز  با سرعت به سمت 1.6000 خواهد رفت جایی که در سال 2008 هم در آن قرار داشت. البته این دو پیش‌بینی کاملاً افراطی هستند و این جفت‌ارز به‌احتمال زیاد به هیچ‌کدام از این دو انتهای طیف نخواهد رسید و دامنه نوسان آن خیلی محدودتر خواهد بود. دستکم مشهورترین متخصصانی که ما پیش‌بینی‌های آنها را به شما ارائه خواهیم کرد، چنین عقیده‌ای دارند.

 

گاوها درباره EUR/USD چه می‌گویند؟

استراتژیست‌های « Deutsche Bank» تصور می‌کنند این جفت‌ارز در سال 2023 به قیمت‌های قبلی خودش در دوره فوریه تا مارس 2022  برخواهد گشت (یک نوسان دو ماهه در محدوده 1.1500-1.0800). آنها عقیده دارند حتی اگر شرایط ژئوپلیتیک بهتر نشود و در همان سطح نیمه دوم 2022 باقی بماند باز هم به این سطح خواهیم رسید. البته آنها می‌گویند ضعیف شدن دلار فقط در صورتی امکان پذیر است که فدرال رزرو، سیاست انبساطی خودش را در نیمه دوم سال 2023 آغاز کند.

البته احتمالاً این اتفاق نخواهد افتاد. می‌دانید که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در کنفرانس خبری‌اش پس از جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در ماه دسامبر گفت که فِد تا زمانی که مطمئن شود تورم به یک روند باثبات رسیده است، نرخ بهره را بالا نگه خواهد داشت. در سال 2023 نرخ بهره پایه می‌تواند تا 5.1% بالا برود و تا سال 2024 در همین حد باقی بماند (می‌دانید که در بیانیه ماه سپتامبر، نرخ 4.6% به‌عنوان سقف نرخ بهره اعلام شده بود). طبق گفته‌های  «جروم پاول»، فدرال رزرو می‌داند این کار به معنای کشیدن ماشه رکود است اما می‌خواهد این بها را پرداخت کند تا تورم را کنترل کند.

ضمناً باید به این نکته هم اشاره کنیم که موضع بانک مرکزی آمریکا در تضاد با موضع سازمان ملل است که خواهان تعلیق افزایش نرخ بهره شده است. سازمان ملل عقیده دارد ادامه سیاست پولی انقباضی می‌تواند آسیب جدی به کشورهای درحال‌توسعه وارد کند که تا حد زیادی به دلیل افزایش هزینه کالاها در آمریکا صدمه می‌خورند.

علاوه بر فشار به فدرال رزرو، راه دیگری هم برای متعادل‌کردن و حتی ضعیف کردن موقعیت دلار وجود دارد. این همان راهی است که بانک مرکزی اروپا و سایر بانک‌های مرکزی در  ماه‌های اخیر با افزایش نرخ بهره خودشان در پیش گرفته‌اند. همان‌طور که در بررسی قبلی هم نوشتیم، ارز مشترک اروپا (یورو) در سه ماه آخر سال 2022 فشار جدی به دلار وارد کرد و EUR/USD  حدود 1200 نقطه صعود کرد.

«کریستین لاگراد» رئیس بانک مرکزی اروپا هم مثل همتای آمریکایی‌اش، در کنفرانس خبری 15 دسامبر، گرایش شاهینی را از خودش به نمایش گذاشت و به‌وضوح گفت که سیاست انقباض پولی (QT) در منطقه یورو اینجا به پایان نخواهد رسید: در سال 2023 هم نرخ بهره یورو چند افزایش دیگر را تجربه خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا می‌خواهد کاهش ترازنامه خودش را از ماه مارس شروع کند.

اکنون در ابتدای سال 2023 ، اختلاف بین نرخ‌های بهره دلار و یورو در حد 200 نقطه مبنا است ( به ترتیب 4.5% و 2.5%). بازار سواپ انتظار دارد که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خودش را در سال آینده 100 bp دیگر افزایش دهد و این اقدام باعث حمایت از EUR/USD  خواهد شد.

اقتصاددانان بانک « America Global Research» هم همین نظر را دارند. آنها می‌گویند « طبق سناریوی پایه ما، دلار آمریکا در اوایل سال 2023 همچنان قوی باقی خواهد ماند و بعد از وقفه ای که فدرال رزرو ایجاد می‌کند یک روند نزولی با‌ثبات‌تر را در پیش خواهد گرفت». دلار طبق اعلام « BofA» از سه ماهه دوم سال 2023 به تدریج ضعیف خواهد شد و EUR/USD  تا 1.1000 صعود خواهد کرد.

بانک  آلمانی « German Commerzbank» هم از این سناریو حمایت می‌کند. اقتصاددانان این گروه بانکی می‌گویند «با توجه به تغییر قابل پیش‌بینی نرخ بهره فدرال رزرو و به این شرط که بانک مرکزی اروپا از کاهش نرخ بهره خودداری کند [...] ما هدف قیمتی  1.1000 را برای EUR/USD  در سال 2023  در نظر می‌گیریم»

کنگلومرای مالی فرانسوی « Societe Generale» هم به تضعیف دلار و رشد این جفت‌ارز رای می‌دهد.  «کیت جاکز» استراتژیست فارکس اصلی جهانی در « SocGen» می‌گوید « انتظار داریم در پایان Q1 ، تفاوت بازده بین اوراق 10 ساله آمریکا و اوراق آلمان از 180 نقطه مبنا تا 115 نقطه مبنا افت کند و تفاوت بین نرخ بهره 2 ساله از 190 نقطه مبنا به کمتر از 1% افت کند. آخرین باری که شاهد چنین تفاوتی بین نرخ بهره و بازده بودیم، EUR/USD  بالای 1.1500 بود و اگر  صعود با همان ریتمی ادامه پیدا کند که این جفت‌ارز را در پایان سپتامبر به 0.9500 رسانده بود، باز هم در انتهای Q1  به همین نقطه یعنی 1.1500 خواهیم رسید »

 

خرسها درباره EUR/USD چه می‌گویند؟

تحلیل‌گران آژانس پیش‌بینی اقتصادی (Economic Forecasting Agency) انتظار دارند که این جفت‌ارز در سال آینده تا 1.1160 صعود کند اما پس از آن خیلی نرم و باثبات افت کند و در پایان سه ماهه دوم به 1.0430 ، در پایان سه ماهه سوم به 1.0050 و در آخر سال به 0.9790 برسد.

اقتصاددانان « Internationale Nederlanden Groep» موضع خیلی رادیکالتری دارند. موسسه « ING» مطمئن است که همه فشارهای سال 2022 در سال 2023 هم ادامه خواهند یافت. قیمت‌های بالای انرژی همچنان به اقتصاد اروپا فشار خواهند آورد. اگر فدرال رزرو آمریکا  قبل از بانک مرکزی اروپا چاپ اسکناس را متوقف کند، فشار بیشتری هم به این جفت‌ارز وارد خواهد شد. تحلیل‌گران بزرگترین گروه بانکداری هلند عقیده دارند نرخ تبادل 0.9500 به ازای هر دلار در سه ماهه اول 2023 مناسب خواهد بود با این حال شاید این جفت‌ارز در سه ماهه چهارم تا سطح برابری یعنی 1.0000 صعود کند.

متخصصان معتبر دیگری هم هستند که از دلار حمایت می‌کنند. «دیو شیبس» که در دانشکده سیاست عمومی در دانشگاه شیکاگو  شاغل است، عقیده دارد جنگ روسیه با اوکراین و  رشد کُند اقتصادی، اروپا را تهدید می‌کنند و بحران انرژی این قاره تا سال 2023 و احتمالاً 2024 ادامه خواهد داشت. این دانشمند عقیده دارد این عامل خاص نقش مهمی در قدرت دلار دارد. او می‌گوید «آمریکا پناهگاه امن شماره یک جهان در دوران وجود ابهام سیاسی یا نظامی است».

«اریک داناوان» ، رئیس شرکت خدمات مالی « Institutional FX» که زیرمجموعه « StoneX» است، هم نظر مشابهی دارد. او می‌گوید « دلیل اصلی قدرت دلار این است که دلار هنوز یک ارز پناهگاه امن است و و زمانی که بازارها در حالت ترس قرار دارند، دلار تقویت می‌شود». بنابراین تا زمانی که جنگ ادامه دارد دلار نسبت به یورو قوی باقی خواهد ماند.

***

سال 2022 سال آسانی برای اقتصاد جهان نبود: مشکلاتی که همه گیری جهانی کرونا ایجاد کرد در کنار حوادث غم انگیز اوکراین به کل اقتصاد جهانی ضربه زدند. با این حال همان‌طور که «شاه سلیمان» افسانه ای به شاه اتیوپی گفته است «این سختی‌ها نیز خواهند گذشت» . واقعا دوست داریم که این جمله در سال جدید به حقیقت بپیوندد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید